Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajme nga Shqiperia

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Jan 28, 2011 7:58 am

Nuk ia vlen cdohere njeri te merret me njers qe i kan ujdis se keqes aneti shqyptare.
Ka njihere duhet tregu e verteta se koha e gjelateve ka perendu njehere e pergjithemon. Horedhit e se keqes kan me perfunedu vete nate qe ia deshirojen shqypnis dhe popullit te beku shqyptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Jan 28, 2011 8:03 am

Sot Shqypnia ka djem si Amarildo Yzeiri qe nuk len tju perdhoset nderi Kombetar.

http://www.botasot.info/img/p-January-25-13-13-9.jpg

Berisha: Mirėnjohje policit qė ngriti flamurin e hedhur nga njė bandit si leckė
Efektivi i FNSH-sė, Amarildo Yzeiri, i dorėzon flamurin Kryeministrit. Yzeiri: Pėr kėtė flamur kemi luftuar
Efektivi i Forcave Speciale FNSH 712, Amarildo Yzeri ėshtė polici qė u fiksua nė sytė e mijėra shqiptarėve duke ngritur flamurin ditėn e demonstratės, kur njė prej protestuesve e hodhi nė kėmbėt e policėve. Ai i ka dorėzuar sot Kryeministrit Sali Berisha, flamurin kombėtar, duke u shprehur se ai flamur i dha forcė pėr tė qėndruar.

Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar mė pas se Amarildo: “U bė simboli mė i shkėlqyer i mbrojtjes tė rendit kushtetues, i institucioneve kushtetuese tė vendit. Nė njė moment tė caktuar njė horr, njė rrugaē, njė bandit, qė flamurin kombėtar e kishte pėr leckė, e vėrviti atė tek kėmbėt e policėve.

"Amarildo e mori flamurin dhe e ngriti.”, ka deklaruar kryeministri, duke shprehur mirėnjohjen pėr efektivin e Repartit tė Forcave Speciale.

“Flamuri i kombit nuk mund tė ishte kurrė njė leckė qė tė flakej. Flamuri i kombit shqiptar, ėshtė flamuri i mė i bukur, por edhe flamuri kombėtar shtetėror mė i vjetėr nė Europė. Ėshtė flamuri kombėtar, nė qelizat e tė cilit prehen martirėt e kombit, qė nga koha e Skėnderbeut deri mė sot. Nė tė prehen tė gjitha ata qė kanė luftuar pėr liri dhe dinjitet njerėzor si dhe tė ata qė luftuan pėr liri tė Kosovės”, ka nėnvizuar kryeministri Sali Berisha.

Kryeministri tha se ky ėshtė flamuri qė nė dallim nga kombet e tjera, edhe himnin e kombit e ka tė qėndisur rreth tij dhe betimi solemn e ka mbi tė .Kryeministri ka pėrgėzuar afektivin e gardės Amarildo Yzeiri pėr gjestin dhe kurajėn.

http://www.botasot.info/img/p-January-25-13-13-9.jpg

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Jan 28, 2011 8:08 am

FALANGAT MERCENARE KOMUNISTE KERKOJNE DESTABILITETIN E VENDIT

http://www.lajmishqip.com/wp-content/uploads/2009/10/pbkd.jpg


Komiteti i Ballit Kombėtar pėr Diasporė,ka pėrcjellur me vėmendje dhe dhimbje tė thellė ngjarjet e 21 Janarit nė kryeqytetin shqiptar Tiranė,me rastin e protestės socialiste me prapavijė grushtshtetin.pėr tė djegur dhe pushtuar institucionet legjitime tė shtetit Shqiptar.Kjo protestė e ashtuquajtur „paqėsore“ dhe „popullore“mė datė 21.janar.,nxori nė pah amoralitetin dhe pafytyrėsinė e tyre biologjike,si mercenarė tė denjė tė frymės sė etėrve tė tyre tė ciliėt gjithmonė kanė synuar pushtetin „pėrmes grykės sė pushkės“. Kėta pasardhės tė zellshėm tė kulshedrės komuniste qė dinė tė ushqehen vetėm me gjak shqiptari,edhe njė herė dėshmuan,se skenaret e vitit 1997 kur pėrgjakėn dhe dogjėn Shqipėrinė,ende flejnė nė kokat dhe mėndjet e tyre tė ndryshkura.Kėta mercenarė komunist,zgjodhėn pikėrisht 21.janarin.disa ditė para mbajtjes sėr mbledhjes sė Kėshillit tė Europės (mė 25.janar.) ku do tė debatohej pėr rrezollutėn e Dik Martit.Kjo sqaron mė sė miri,veprimtarinė e lobeve sllavo-greke,qė me ēdo ēmim,tė nxisin rrymat antishqiptare,tė mshehura nėn kostumin „socialist“pėr tė derdhur gjakun shqiptar dhe pėr tė djegur atdheun e tyre.Komunistėt nuk kanė Atdhe,nuk ndjenė Kombin dhe nuk mbajnė Fe.Ata janė mikrobet,ma tė fėlliqura tė Kombit Shqiptar.Komiteti i Ballit Kombėtar pėr Diasporė,shpreh mirėnjohjen mė tė lartė policisė sė shtetit dhe gardės sė shtetit pėr tė qenurit nė nivelin e lartė moral e atdhetar,pėr tė mbrojtur institucionet demokratike tė vendit.Njėherit shprehim shėrimin sa mė tė shpejtė e tė gjith lėnduarve,qė heroikisht qėndruan pėrballė,fallangave mercenare dhe kriminelėve tė ndyrė puēisto-komunist.Komiteti i Ballit Kombėtar pėr Diasporė,mbėshtet fuqishėm institucionet qeveritare shqiptare tė dala nga vota e lirė e popullit,dhe njėherit kėrkojmė forcėn e ligjit,mbi gjithė ata qė pėrgaditėn kėtė skenar puēisto-komunist.

“SHQIPĖRIA E SHQIPTARĖVE , VDEKJE E TRADHĖTARĖVE”

Kordinator i Ballit Kombėtar

Eugen Shehu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Jan 28, 2011 8:16 am

Ty Flamur te duam shume

http://www.lajmishqip.com/wp-content/uploads/2010/02/flamuri10.jpg


Nga: Meri LALAJ

Disa muaj me radhė mė duhej tė shfletoja shumė dokumente historike dhe libra, duke hulumtuar pėr figurėn e atdhetarit tė shquar Fehim Zavalani e ndėrkaq mė dukej sikur kuvendoja shtruar me ata burra tė ditur tė fillimshekullit tė njėzetė, qė nuk kursyen as pasurinė, as jetėn e tyre pėr ta bėrė Shqipėrinė.Sjell nė mendje Isa Boletinin, teksa pėrkul gjurin e puth flamurin shqiptar. Sjell nė mendje Ded Gjo Lulin, kur dėrgon luftėtarėt pėr tė marrė majėn e Deēiēit e pėr tė ngulur atje flamurin, luftėtarėt vriten nga turqit njėri pas tjetrit e midis tyre biri i tij. E Ded Gjo Luli thotė: “Deka e lehtė pėr Shqypni!”Nė festat e fundvitit u ndodha nė Gjermani nė Lautern, atje nė njė vizitė tek njė familje shqiptare mė treguan se nė vitet ‘80 njė vogėlushe tetėvjeēare me emrin Shqipe, e cila kishte emigruar me familjen e saj nga Shkupi, nuk pranoi tė parakalonte nė manifestimin shkollor me flamurin jugosllav, por vrapoi e vendosi duart e saj tė vockla tek flamuri shqiptar qė mbante moshatarja e saj emigrantja kosovare duke thėnė: “Flamuri im ėshtė si i Donikės…”

Hapini fjalorėt enciklopedikė tek flamujt e shteteve, aty mė i bukuri nga tė gjithė ėshtė flamuri shqiptar, siē shkruan Fan Noli: “O fushėkuq, o shkabėzi…”, jo vetėm qė ai ėshtė flamuri mė i bukur i botės, por ai ėshtė imi, yti, yni, i cilitdo shqiptar kudo qė jeton. Edhe kryevargu i himnit tonė kombėtar, qė ne pėr mrekulli e thėrrasim “Himni i Flamurit” ėshtė: “Rreth flamurit tė pėrbashkuar…”Nuk do t’i kisha shkruar kėto radhė, po tė mos e kisha parė atė veprim, tė cilin e pa bota mbarė, kur flamurin tim, flamurin e tė gjithė ne shqiptarėve e flakėn pėrtokė e pėrdhosėn si leckė, e kėtu kujtova fjalėt e Biblės: “Fali, o Zot, se nuk dinė se ēfarė bėjnė!”, por njė ēast mė tej u mrekullova kur njė punonjės policie, njė bir nėne shqiptare u pėrgjunj duke rrezikuar jetėn e shpėtoi e ngriti nga toka dhe e shtrėngoi fort pas trupit tė vet flamurin kuq e zi, flamurin qė na bashkon ne tė gjithėve. Le tė mblidhemi rreth flamurit tonė, atij flamurit qė shpėtoi ai polici trim, flamurit tė shenjtė shqiptar, qė e duam shumė, qė na mban gjallė, qė na shenjtėron jetėt tona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Jan 28, 2011 8:31 am

Amarildo Yzeiri, efektivi i policise qe ngriti flamurin nga toka

keto imigje dhe shum tjera qe mund ti ben vetem turma huliganesh, dhunues te vlerave kombetare, smund ti fshini lete nga faqja e historis qe ne te aredhmen ka me ju mallku njete si ka malleku ideolet tuaj kriminel.
Sot shqyptari ashet i lire, nuk muned me te manipulohet e ti erresohete aredhemja si ne kohen e diktatoreve gjakpires. Sot Shqyptari i shef gjenat vete me syt e vete dhe din te gjykoj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Jan 28, 2011 12:47 pm

Medalim- edhe ksaj rradhe spo kam qare pa reagu, si mundesh te postos linka te kti SALES kur ti je kritikus dhe urresi ma i madh i ENVER HOXHES, ndersa ky sala yt i ka sherby dhe ja ka bajt shurren ENVERIT ne tashne e ekvariuma, DURES-PARIS, naper vapora se mos po i prishet apo mos po i péson shurra ndoj damtim konjuktural hipergjenetik,pom befason edhe me ket, ksaj rradhe.!!!

Edhe mos harro se un te percjelli rregullish shka poston,dhe memorjen e kam shum funksionale ne maksimum,edhe pse me kto kontraversitete te kolavitura te tujat dhe me ket, vetum po tregon se ske ende nuk ke DEFINIM te ideve dhe vizioneve te tuja.
Por ne prap te pershendesim ,edhe pse me kto te meta qe i ke, te pranoj ashtu si je,se bashku drejt shtigjeve te nji SHQIPRIE ETNIKE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Jan 28, 2011 5:53 pm

Xhemo edhe uen ju pershendes, jam mundu tju pergjigjem ne temen tjeter. Nuk di ndryshe, nuk di dhe skam me mire, sot pe r sot kjo qe dnodhe ashete realitet.
Ke te drjete te mendosh si te dush, por une jam ky qe jam dhe ju pranoj ashtu si je dhe Shqypnia Etnike ashete anederr e cdo shqyptari. Kete na e tregoj Ushtai Kombit Amarildo Yzeiri se si duhet mbrojet vlerat Kombetare dhe si arrihet deri te anedrra e kamoqeme SHQYPNIA ETNIKE. Pershendetje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Jan 28, 2011 5:57 pm

kete se kam marre nga mediat greko-sllave, kete e pan te gjithe shqyptaret dhe bota mbare se cfare bene nje shqyptar ushtar i kombit Amarildo Yzeiri.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Fri Jan 28, 2011 7:32 pm

MEDALIM- shum bkur se ky polic ka ber at gjest te till,por besom se dje lexova ne gazeten -BallkanWeb- se personi qe hodhi shtizen me flamur para policis esht identifikuar me emer e mbiemer dhe person I takon kojukturat e PD-s e ka ber me qellim por nuk me erdhi interesant dhe nuke postova ,por tash po kerkoj por nuk e gjej fare se e kan hjek nga faqja e gazetes dhe paska qen fare interesant por qe u vanova, shum interesant a.....!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue Feb 01, 2011 12:07 pm

MEDALIM- shum bkur se ky polic ka ber at gjest te till,por besom se dje lexova ne gazeten -BallkanWeb- se personi qe hodhi shtizen me flamur para policis esht identifikuar me emer e mbiemer dhe person I takon kojukturat e PD-s e ka ber me qellim por nuk me erdhi interesant dhe nuke postova ,por tash po kerkoj por nuk e gjej fare se e kan hjek nga faqja e gazetes dhe paska qen fare interesant por qe u vanova, shum interesant a.....!


[b]sa per dijeni,por gazeta -ballkanWeb-eshte si te lexosh Zerin e Popullit,dhe normale qe jane mesuar me shpifje dhe deformime te realitetit,keshtu qe une i besoj asaj qe shikoj me syte e mi dhe degjoj me veshet e mi.Dhe me syt e veshet e mi i kam pare te gjitha ,qe kur filloi ajo demostrate dhune e deri sa mbaroi dhe nuk eshte mire qe tķ referohesh asaj gazete por edhe njehere e theksoj duhet te shohim realitetin ne sy.Dhe realiteti eshte ky;keta qe kur zgjedhjet u ēertifikuan nga te gjithe Nderkombetaret dhe edhe nga Amerika,qe ishin zgjedhje te standarteve normale dhe me te mirat qe jane bere deri me sot ,ne Shqiperi,ketyre more zoteri,ju plasi syri(qe ju plaste),dhe nuk kane pushuar se shituri vendin e tyre ku kane mundur,prandaj nuk jane shqiptare por tradhetare.Ne vend qe te punojne per te permiresua45r cdo gje dhe per te ndertuar edhe me mire institucionet demokratike ,keta vetem helm dhe dhune kane ne gojet dhe kokat e tyre .Dhe cbejne pastaj arrijne deri ne kete demostarte me vrasje te parashikuara ne planin e tyre ogurzi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue Feb 01, 2011 5:29 pm

Ore syt janė pėr tė par dhe qka u pa at ditė para kamerave ishte njė pregaidtje e fort e kristaqve se me qadre e llosa e huaj gardhi tu sillet Policve nė detyrė kjo nuk do koment sado qė tė mundohen tė gjejn lajka kjo nuk pin ujė fare , se edhe ata Polic jan pėr sigurn e tyre dhe fal tyre fjejm rehat dhe pa frig nga hajnat e bandat e krimit tė organizuar e qė sod ka shumė nga to , si dhe edhe ata jan prind tė dikujt dhe fėmij tė dikujt , pėr at duhet patur sė paku respektin ndaj tyre , e jo tė sillet si nė gomarin vetėm njeriu i qmendur mund ta bėj kėt pėr derisa sa ato sillen nė mnyr tė qet dhe toleranc pėr qfar arsyje tė sulmohet , mirpo kur do tė bėj tollovi ėshtė lehėt , po tė ishte kristaqi aji burr duhet tė ishte nė ball tė protestuesev e jo tė komandoj prej hoteleve ku ishte mshefur , ksaj nuk i thuhet burrni por tradhti sepse pik se pari i tradhtoj mu vet ato qė i kishte ftuar .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue Feb 01, 2011 5:37 pm

.................
keta horra dhe kusare
qe su ngopen me gjak shqiptar
sa shum qenkan keta zagare
qe ne krye dun me dale
ubububu sa tradhetare
qe s'kan fe dhe as Atdhe..
..................................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue Feb 01, 2011 11:27 pm

Rreth orės 18.00 tė ditės sė sotme njė avion me 100 qytetarė shqiptarė ėshtė nisur nga aeroporti I Kairos nė Egjipt nė drejtim tė Shqipėrisė. Ministria e Brendshme vendosi evakuimin e 100 qytetarėve shqiptarė, pas trazirave qė ndodhėn nė Egjipt ditėt e fundit.

Avioni i parė ēarter nga Kajro me 100 qytetarė shqiptarė tė cilėt po evakuohen pėr nė Shqipėri pas ngjarjeve tensionuese nė Egjipt. Avioni do tė mbėrrijė nė vendin tonė nė orėn 20 e 30 minuta.

Nė bordin e avionit qė po vjen nga Kajro, ndodhet trupi ynė diplomatik, ambasadori dhe 20 policė tė cilėt po trajnoheshin nė Egjipt.
Nė avion po ushėtojnė biznesmenė dhe studentė apo qytetarė tė tjerė qė ndodheshin nė Egjipt pėr arsye tė ndryshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Thu Mar 03, 2011 4:14 pm

ky ramizi,ky skile plake qe ende po punon per ardhjen komunisto-krimineleve ne pushtet me Edvin Ramoviēin ,kryeminister...plehra ...do varur ne litar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue Mar 08, 2011 2:30 pm

Arberia sa here je takue me salen ,se shume je dashurua ne te.
kete shpijun shkau dhe dhenderr shkau ,te paska mbet ne zemer ,se edhe ju jeni si ai
ju jeni shqiptare me gjak perzier .
Se te perkrahesh nje njeri qe tradhton atdheun dhe fal detin grekeve dhe shet tiranen shkijeve fazliq e shkaterron shqiperin vetem njerez te qmendur e perkrahin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Thu Mar 10, 2011 11:15 am

Gjatė diktaturės komuniste

Veēori e qeverisjes komuniste ishte vendosja nė vend e asaj qė quhej “diktatura e proletariatit”.

Gjatė 50 vjet diktaturė nė Shqipėri:

u ekzekutuan pėr motive politike 5037 burra dhe 450 gra;

u dėnuan me burgime 16.788 burra dhe 7367 gra;

u internuan 48.217 burra dhe 10.792 gra;

u dėbuan nga qytetet kryesore dhe nga zonat kufitare 11.536 familje;

u pushkatuan apo vdiqėn nė burgjet shqiptare 64 shtetas tė huaj, ndėrsa u burgosėn 1215 burra dhe 38 gra te huaja.

95 kosovarė qė ndodheshin nė Shqipėri u pushkatuan.

Nė vend u ngrit njė sistem burgjesh tė niveleve tė ndryshme si nė Gjirokastėr, Tepelenė, Vlorė, Korēė, Berat, Elbasan, Durrės, Tiranė, Burrel, Shkodėr, Peshkopi, etj.

Metodat e torturimit nga organet e MPB-sė ishin tė shumta, si:

jeleku i torturės,
dėmtimi i organeve gjenitale,
kamxhiku dhe druri,
lėnia pa ushqim e nė kėmbė pėr ditė tė tėra,
pėrdorimi i rrymės elektrike deri nė humbjen e ndjenjave,
varja nė qafė e zinxhirėve me peshė tė rėnda,
varje prej krahėsh e mbushja e gojės me kripė,
dėrgimi gjoja pėr pushkatim ose varje,
djegia e trupit me cigare,
futje me kokė poshtė nė fuēi me ujė,
thyeje e kockave dhe shkulje e mishit me darė,
futja nė ujė tė ftohtė tė dėnuarve dhe lėnia tė lagur nė dimėr,
pakėsimi hap pas hapi i ushqimit,
pėrdorimi i lėndėve kimike pėr dėmtimin e sistemit nervor,
lidhja me pranga duar e kėmbė pėr njė kohė tė gjatė,
pėrdorimi i zgjojeve tė bletėve, etj.

Veē kėtyre ndaj tė pandehurit ose tė dėnuarit pėrdorej edhe njė terror tjetėr si privimi i personit nga gjumi e nevojat e tjera personale, kėrcėnimet pėr familjen, etj, poshtėrimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Thu Mar 10, 2011 11:17 am

keto tķ postova ty o dedektiv,qe te mesosh se ende nuk e ditke se kush ka qene diktatori komunist ,emershuari qe ti e mban gjalle ne ate mendjen tende te shpelare dhe te thare.......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Thu Mar 10, 2011 11:19 am

Kambanat kanė zėnė tė bien pėr mort politik
08-03-2011 / Nga Eden Babani


Qė tė renditėsh krejt agjendėn e politikėbėrjes “allarama”, ėshtė njėsoj si tė japėsh njė listė marrėzish, edhe atė tė hartuar “allasojēe”. Kurse tė kėrkosh tė zgjidhėsh me mend nyjėn e tij politike, pleksur mjeshtėrisht qė tė mos zgjidhet pėr jetė e mot, ėshtė njėsoj si tė rrahėsh ujė nė havan. Thonė sikur “Nyjėn Gordiane” e zgjidhi Aleksandri i Maqedonisė me tehun e shpatės, pa rrahur fare ujė nė havanin aziatik. Po “Nyjėn Rama” kinse europiane? Tashmė ėshtė e njohur botėrisht qė, nėn ndikimin e drejtpėrdrejtė tė Edi Ramės, strategjia e Opozitės sė Bashkuar pėr tė arritur synimet e veta politike, tė ēon nė vetėvrasje politike. Duke qenė kėshtu, askujt mos t’i shkojė ndėrmend se zgjidhja e ēėshtjen Rama do tė arrihej asisoj, ndonėse do tė ishte mėnyra mė efikase. Vrasje (politike) a vetėvrasje ėshtė e njėjta gjė: zhdukja e njė tumori malinj nga trupi i shėndoshė i politikės, drejt sė cilės synojmė tė aderojmė. Kėsisoj, zgjedhjet e pritshme tė 8 majit, janė kambanat qė kanė filluar tė bien pėr njė ”tė vdekur politik” tė pakallur.
Mirėpo, bash nė kėtė pikė tė diskutimit, nxjerrin krye njė mori pikėpyetjesh. Ē’do tė pjellė, vallė, mendja e ēakėrdisur kėto dy muaj pėrpara zgjedhjeve? Nuk janė pak. Plot dy muaj, ēka do tė thotė gjashtėdhjetė ditė e gjashtėdhjetė net, tė cilat pėr ēdo shqiptar mund tė shndėrrohen nė njė makth pa fund. Qė, pėr tė zezėn e ēdo shqiptari, lideri socialist me emrin aq tepėr tė lakuar, Edi Rama, do tė tentojė mė tė keqen, kjo nuk ka asnjė dyshim. Do Zoti, tė mos pėrsėritet ndonjė 21 Janar i dytė me viktima tė reja. Tė tjerat shkojnė e vijnė, mjaft tė mos derdhet gjak shqiptari. Sepse, pėr njė mendje tė ēakėrdisur qė ngrihet nga gjumi e bie nė gjumė me ėndrrėn e kolltukut kryeministror, jo curril tė shkojė gjaku, por gjer nė gju tė kalit tė arrijė, do tė ishte hiē gjė, mjaft qė mendja e sėmurė t’ia arrinte qėllimit.
Kėto ditė tė ethshme, kur tė gjithė kemi shpresuar tė shtrohet kali i azdisur, tė varė bishtin e tė ngulė kunjin nė KQZ brenda afateve ligjore, njė mik mė thotė herė pas here i pezmatuar: “Nuk do tė marrė pjesė nė zgjedhje, u pa kjo punė. Po s’i do t’i bėhet hallit pas zgjedhjeve?” “Nė pension politik, - i pėrgjigjem”. “E ke gabim, - ma kthen ai, gjithė i pezmatuar”.
Miku im ėshtė i bindur se tė marrit nuk ke ē’i bėn. Lideri i Opozitės sė Bashkuar s’do t’i njohė zgjedhjet. Sipas tij, qysh tashti Rama ka filluar tė pėrhapė idenė se ato do tė jenė tė manipuluara. Me t’u mbyllur procesi zgjedhor, do tė nisė nga e para avazin e kutive. Pastaj, Kryetari i Bashkisė sė Kryeqytetit do tė ngulet si mushka nė bashki, duke pretenduar tė jetė kryetar, deri qė tė pėrsėriteshin zgjedhjet, madje deri qė tė bėheshin zgjedhje tė cilat t’i fitonte ai e jo kush tjetėr. Ke ē’i bėn? - e mbyll bisedėn miku im, nė kulmin e dėshpėrimit. Apo s’ėshtė njė zdap ai! I ha tė gjithė fizikisht. Ua ka shtėnė frikėn tė gjithėve. S’guxon kush tė matet me tė...
Ndonėse mė nervozon ky farėsoj arsyetimi qė qarkullon pa tė keq tryezave tė kafeneve, aty pėr aty mė vjen pėr tė qeshur. Imagjinoj njė ndeshje boksi mes dy liderėsh politikė, nė njė ring tė improvizuar nėn kėmbėt e kalit tė Skėnderbeut, mu aty, nė sheshin e kthyer bythambrapsht. Njėri, zdap dymetrosh, lakuriq siē e ka bėrė e ėma, qė tė kall datėn mė tepėr me lakuriqėsinė, sesa me fizikun e fuqishėm... Tjetri i trembur, i llahtarisur, qė s’guxon tė hipė nė ring dhe qė, nga e keqja, i hap rrugėn me pėrulje lakuriqit drejt Bashkisė. Tiranasit, duke bėrė gallatė...
Jo se nuk e kupton miku im tė drejtėn e shtetit qė, pas zgjedhjeve, tė cilat tashmė dihet ēfarė rruge kanė marrė, t’i fshijė me fshesė gjithė papastėrtitė e asaj ndėrtesės pranė Xhamisė dhe Sahatit, e cila quhet Bashkia e Tiranės. Atė e bren meraku se shteti nuk ėshtė vetėm Parlamenti e Qeveria, por edhe Presidenca, edhe Prokuroria, edhe Gjykata. Po sikur?... Zoti tė na ruajė! Janė gjėra qė kanė ndodhur.
Atėherė, unė nis e i rendis njė sėrė arsyetimesh, duke iu referuar ngjarjeve mė tė fundit, qė nuk e kalojnė harkun kohor tė njė muaji e gjysmė. Letra e Presidentit pėr t’u fshehur prapa gishtit, kinse s’di ēka ka ndodhur nė shtetin e vet, madje pėrposh dritareve tė zyrės sė tij, tashmė ėshtė djegur pėrfundimisht. Ia kanė djegur, bėrė shkrumb, qė nga Uashingtoni, deri nė Berlin e Budapest. Kurse Prokurorja s’ka kėllqe tė merret me ngjarjet e 21 Janarit, jo t’i vėrė kokės njė rreth tė tjetėr tė hekurt. Gjykatat do t’i shohim kur tė vijė koha qė tė thonė fjalėn e tyre. Zaten, njė gjysmė fjale e tha Gjykata e Apelit e Tiranės kėto ditėt e fundit.
Nė kėtė limit kohe tė stėrmundimshme, puna ka ardhur tek s’mban mė. Kush ka sy, le tė shikojė, kush ka veshė, le tė dėgjojė. Kambanat e mortit politik po bien pėr dikė nė Tiranė. Qė nga OSBE-ja, te BE-ja; qė nga PPE-tė, deri te Internacionalja Socialiste; qė nga Ambasada Amerikane nė rrugėn e Elbasanit, deri te Galeria e Arteve, ku zyrtari i lartė amerikan u ndodh “rastėsisht” nė kohėn kur tė rinjtė e FRESH-it protestonin pėrpara Ministrisė qė drejton kandidati pėr Bashkinė e Tiranės. A thua tė mos i kenė rėnė nė sy Ambasadorit Amerikan protestuesit me slogane vdekjeje? A thua, ngase nuk i vuri re ata, t’i ketė shkrepur nė kokė ashtu, kot mė kot, tė takonte policėt, ruajtės sė rendit dhe tė jetės sė qytetarėve?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Thu Mar 10, 2011 12:29 pm

A mund tė shmanget njė fatalitet, nė veprimtari tė padhunshme?
09-03-2011 / Nga Kostaq Xoxa
Shqipėria ėshtė i vetmi vend i botės demokratike qė ndodhet para njė dukurie tė ēuditshme: Ka njė tė majtė me frymėzim europian, tė pėrfshirė nė njė lėvizje qė emėrtohej „e Mendimit Ndryshe“, si edhe njė tė majtė qė pėrmbledh mėkatarėt e ish-regjimit diktatorial, tė fuqizuar ekonomikisht pėr rrethana tė veēanta dhe e fuqishme, pėr pasojė. Kjo ėshtė njėfarė e majte ekstremiste, pėr fatin e keq tė vendit. Fatkeqėsia mė e madhe qėndron nė faktin se vendi ka nė krye njė person ultramilioner, qė deklaron njė „pasuri“ fukarai; njė njeri tė vetėdeklaruar fillimisht si rebel kundėr diktaturės, por qė bėn festa e orgjira pėr lavdinė e diktatorit dhe qė tė vetmin talent ka sesi tė marrė pushtetin me dhunė. Ky pushtet ėshtė i domosdoshėm pėr ata qė ia tėrheqin fijet e marionetės, qė tė mos japin llogari pėr fajet e krimet e kohės sė Enver Hoxhės. Jo mė kot u hodh nė kosh projektligji i lustracionit. Sa pėr institucionet, ato janė tė panevojshme, pėrderisa nuk i shėrbejnė atij vetė dhe interesave tė qarqeve qė ai pėrfaqėson. Zgjedhjet e 28 qershorit 2009 ky njeri i shpalli tė rregullta, duke kujtuar se ishte fitues. Veēse i paraqiti si tė manipuluara pa kaluar ende mė shumė se pak ditė, kur KQZ-ja proklamoi humbjen e tij.
Tani kjo gangrenė e Shqipėrisė, Edi Rama, ėshtė para njė humbjeje tė re, pėrfundimtare, mė 8 majin qė po vjen. E kanė zėnė tė dridhurat. Zgjedhjet vendore tė 2007-s, ishin njė paralajmėrim i kobshėm pėr fatet e kėtij njeriu tė dhunshėm, qė e tregoi veten si tė zhveshur nga ēdo parim demokratik, nė shtypjen mizore ndaj LMN-sė, e cila u tregua pėrkohėsisht si njė opozitė brenda opozitės. Ėshtė njeriu qė futi farėn e ngatėrresės nė kėtė lėvizje elitare, pėrdori edhe metoda nga mė tė shėmtuarat, pa pėrjashtuar edhe kuajt e Trojės.
Por Edi Rama, personi pėr tė cilin po flasim, nuk ėshtė i sigurt me militantėt e tij tė paguar pėr rrėmujė dhe pėrfitime ”kur tė vijnė kohėt e mira tė shpėrblimeve” ; se njė popull i tėrė nuk mund tė shtypet si njė lėvizje brenda radhėve, siē ishte FMN-ja. Tani qė i kanė dalė blof tė gjitha manovrimet e paligjshme dhe qėndrimet anarkiste kundėr qeverisjes sė suksesshme Berisha, po kėrkon tė bllokojė zgjedhjet e 6 majit, qoftė edhe si provokator: Shpėrfill tė drejtėn ligjore pėr tė caktuar komisionerėt e PS-sė dhe e detyron KQZ-nė tė bėjė lėshime tė njėpasnjėshme tė shtyrjes sė afateve tė dorėzimit tė listave. Ėshtė njėri ndėr provokimet e radhės. Tani qė doli i diskredituar edhe nė mbledhjen e partive socialiste europiane nė Athinė, nė tė cilat nuk u prit mirė pėrēapja pėr tė bojkotuar zgjedhjet e 8 majit, kėrkon rrugė tė tėrthorta pėr tė penguar kėto zgjedhje, duke i pranuar formalisht, por duke i sabotuar esencialisht. Vėnia e kushteve absurde ėshtė njėra nga mėnyrat e dala boje pėr t’ia arritur qėllimit. Nė kėto synime tė mbrapshta nuk e ka pėr gjė qė tė mos respektojė edhe aktet ligjore: Tejkalon afatet ligjore pėr dorėzimin e listave tė komisionerėve. Shkon edhe mė tej: Shpik ēmendurinė e radhės qė tė kontestojė edhe zotin Ristani nė KQZ, gjė e cila nuk ėshtė asfare nė kompetencėn e tij.
Tani ai bie ndesh edhe me mendimin e zėvendėskryetarit tė Asamblesė Kombėtare tė BE-sė, z. Volfang Grosruk, qė ėshtė shprehur shkoqur: “Ngėrēi politik qė ka mbėrthyer vendin prej mė shumjė se dy vitesh, e ka penguar integrimin e Shqipėrisė nė strukturat e Bashkimit Europian”. Grosruku ka pas qenė nė krye tė OSBE-sė (nė zgjedhjet e 2009-s) dhe i vlerėson kėto zgjedhje, duke u shprehur se “ka punuar me njerėz tė shkėlqyer”. Funksionari i lartė i OSBE-sė shpreh vlerėsimin e zgjedhjeve edhe nė emėr tė politikanėve Europianė, - siē thotė vetė.
Nė Athinė, pėrfaqėsuesi italian i sė majtės italiane, Masimo Dalema, tha se “mendon qė Europa duhet tė garantojė vlerat europiane nė Shqipėri”. Piruetat e shpėlara tė E. Ramės dhe shpjegimet e tij pėr tė gjetur miratim nė absurditetet qė kanė filluar tė bien erė tė keqe, kanė gjetur pėrgjigjėn e merituar nga ato qė do tė dėgjojmė nga kryetari i PSE-ve, zoti Rasmusen: “ As tė mos e ēojė ndėrmend qė tė bojkotojė zgjedhjet e 8 majit. Futja nė zgjedhje nuk bėhet me kushte”. Oratori i kėtyre fjalėve ėshtė kryetari i Interanacionales Socialiste i cili, mė troē edhe se Masimo Dalema, foli se cilat janė vlerat europiane qė kėrkohen nė Shqipėri.
Tani cilido person te ne, qė interesohet sadopak pėr politikėn tonė, ka tė drejtė tė bėjė vėrejtjet e thjeshta: Mjafton tė shihet nė televizion ēereku i parė i orės sė ”demonstratės” sė 21 janarit, qė tė kuptojė nėse manifestimi ishte apo s’ishte i dhunshėm. Cilėt ruajtės tė rendit nė kėtė rruzullin tonė, paskan pėr detyrė tė rrinė si mumje e tė goditen me hunj, me gurė dhe me lėndė plasėse Molotov dhe tė detyrohen qė tė hapin gardhin e mbrojtjes, qė agresorėt tė hyjnė nėpėr zyrat e kryeministrisė dhe tė bėjnė gjėra tė paparashikuara!
Njė prokurorķ e pėrgjegjshme dhe energjike, qė tė nesėrmen do tė duhej tė vinte me shpatulla pėr mur organizatorėt, qė ishin vetėshpallur si tė tillė nė prononcimet e tyre se “situata mund tė dilte jashtė kontrollit”, qė mė 20 janar. Qysh tė nesėrmen Presidenti duhej tė tronditej dhe tė bėhej mė katėrsh, pėr tė vėnė para pėrgjegjėsė E.K.Ramėn, qė bėnte sehir dhe komunikonte nga qiellgėrvishėsi i Fidelit, pėrmes celularit, me ata qė i kishte dėrguar nė njė sipėrmarrje tė rrezikshme, shkurt, si mish pėr top! Kur Dalema thotė se Europa duhet tė garantojė vlerat europiane nė Shqipėri, a mos aludon se kėto vlera europiane nuk garantohen dot nga Prokuroria dhe nga presidenca, qė ėshtė nė krye tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė?
***
Nesėr, pasnesėr, pėr shumė kohė, do tė thuhet nė vazhdimėsi: Ka funksionarė tė drejtėsisė si Ina Rama, por ka njerėz qė japin drejtėsi edhe si Soloni i lashtėsisė. Ina po mundohet ta asfiksojė pėrgjegjėsinė e pėrgjakshme tė 21 janarit. Ajo do tė vihet pėrpara pyetjeve qė do t’i zgjojnė ankth: A mund tė shmangej ai shėmtim qė ndodhi nė atė datė? Kush kishte interes pėr atė katrahurė? Kujt nuk i bėhej vonė pėr namin e keq tė Shqipėrisė? A mos do tė pėrpiqet E. Rama ta klasifikojė nė kategorinė e vlerave auropiane atė qė stigmatizoi Dalema nė pėrmendje tė demonstratave tė dhunshme? “Europa duhet tė garantojė vlerat europiane nė Shqipėri! - e pėrsėritim. U dashkemi tė trajtohemi si protektorat, se Edi kėrkon pushtet bashibozukėsh?
Meqė pėrmendim Solonin, po e mbyllim me njė vendim drejtėsie tė tij, ndonėse kėtė episod nuk janė tė pakėt ata qė e dinė. Grabitėsja e njė fėmije ishte nė gjyq me nėnėn e vėrtetė. Secila mėtonte se ishte fėmija e saj. –Thirreni shpatarin e fuqishėm kėtu,- urdhėroi kryegjyqtari. U zbatua urdhri: - Merre atė jataganin e madh dhe ndaje fėmijėn nga kreu e posht, nė dy pjesė tė barabarta. Secila le tė marrė pjesėn e vet! – tha Soloni. –Aman, mos e bėni kėtė! Fėmija ėshtė i saj. Le ta marrė... - tha nėna e vėrtetė, ndėrsa tjetra nuk ndihej. -Kjo qė pranon gjysmėn s’ėshtė nėna e vėrtetė. Jepiani asaj qė po qan, - tha Soloni. Ramės nuk i bėhet vonė se nuk pranohemi nė BE. Mjafton tė jemi edhe protektorat, vetėm ai tė jetė i gjthpushtetshėm. Duhet njė Solon qė tė vėrė drejtėsi te ne, jo Ina! Pėr fat tė keq, as B. Topi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Thu Mar 10, 2011 12:47 pm

Ina po mundohet ta asfiksojė pėrgjegjėsinė e pėrgjakshme tė 21 janarit.

More po kjo sikur e kane droguar,perZotin qe kjo séshte ne vehte,si mund te kete guximin dhe te dale kaq hapur ...e tmerrshme ....bobobobo mjere per ne .....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Mar 12, 2011 8:10 pm

o boboo sa e tmerrshme eshte qe ti flet pa lidhje kunder te gjitheve
e i mbor serbofilet e tradhtaret e vendit..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sun Mar 13, 2011 1:35 pm

Rudolf Virchow: Kafkat e shqiptarėve tregojnė racėn mė superiore tė Europės
Albert Hitoaliaj
Rezultatet e shkencėtarit Rudolf Virchow, krijuesit tė shkencės sė kronologjisė, njė prej shkencėtarėve mė nė zė tė viteve 1800, politikanit e antropologut tė famshėm gjerman, pėr racėn shqiptare
Shumėkujt mund t’i ketė rėnė rasti tė lexojė librin e Mit’hat Frashėrit, “Shqiptarėt” (Zenit Editions 2005) i cili ėshtė pėrkthyer nga origjinali i shkruar nė frėngjisht “Les albanais dans leur pays et ā l’etranger”. Ndėr shumė citime autorėsh – duke bėrė komente e pėrshkrime – qė Mit’hat Frashėri sjell pėr tė dhėnė njė pėrshkrim tė natyrės e karakterit qė ka kombi shqiptar, aty nga fundi, ai ruan si diēka tė veēantė njė citim tė cilin e thekson. Ky citim qė ai bėn, ngjan me ato fjongot qė u vihen mbi krye vajzave tė vogla, pasi i kanė veshur me hijeshi. Duke qenė se ka folur pėr tiparet, doket, zakonet, kulturėn, aftėsinė, jetėn e frymėn e njė kombi qė ka prodhuar histori e qė ka lėnė gjurmėt e tij te kjo e fundit prej shumė shekujsh, ai, ndoshta, mendon qė pėr tė dhėnė edhe njė pėrgjigje pėrfundimtare pėr karakterin e shqiptarit, po aq mirė – e ndoshta mė shumė se historia – mund tė na vijė nė ndihmė shkenca. “Po e ruajmė pėr nė fund opinionin e njė dijetari dhe antropologu tė madh, profesor Virchow. Blowitz, korrespondent i “Times”, na kujton takimin e tij me doktorin” – shkruan Mit’hat Frashėri nė librin e tij.

Fragmenti qė sjell Mit’hat Frashėri nė kėtė libėr, ėshtė njė pjesė e shkėputur prej shkrimit “Virchow chez lui (La danse des crānes- Les peuples des Balkans - La perle de la collection Vivent les Albanais!- Le sa- vant et l'homme politique)”, shkrim i cili u botua nė faqen e parė tė numrit 6442 tė gazetės “Le Matin”, Paris mė 15 tetor 1901. Nė artikullin e “Le Matin”, kjo pjesė e shkrimit qė flet pėr tiparet e kafkave tė shqiptarėve mban nėntitullin “La race supérieure” (raca superiore). Shkrimi origjinal i Blowitz, ėshtė botuar nė gazetėn “Times” qė nė vitin 1878, shumė vite mė parė sesa ribotimi i kėtij artikulli nė “Le Matin”, 1901. Mė poshtė do tė sjellim si artikull tė plotė, pikėrisht botimin mė tė hershėm tė tij. Pėrse “Le Matin” e ribotoi, madje nė faqe tė parė, kėtė artikull i cili - bazuar nė kėrkimet shkencore - flet pėr superioritetin e madhėshtinė e racės shqiptare, karshi tė tjerave? Emri i Rudolf Virchow, personit qė bėn kėtė vlerėsim ėshtė pėrgjigjja e duhur. Nėse njė pėrfundim tė tillė do ta kishte thėnė dikush tjetėr, pak gjasa do tė kishte qė tė merrej pėr bazė, por emri i Virchow, ėshtė i pėrmasave tė tilla sa vėshtirė tė besojmė se njė shkencėtar i tillė kishte “lajthitur”, kur i shikonte shqiptarėt me mahnitje, si racėn mė tė pėrsosur.

Nė vitin 1915, pas ndarjes sė padrejtė tė trojeve shqiptare, Shqipėria kėrcėnohej sėrish nga njė copėtim i ri. Ishte viti i Traktatit tė fshehtė tė Londrės, i cili i falte Italisė Vlorėn me qarkun e saj dhe i lejonte njė lloj protektorati mbi Shqipėrinė e Mesme, teksa grekėt merrnin Shqipėrinė e Jugut dhe serbo-malazezėt atė tė Veriut. Nė kėtė vit, Faik bej Konica, intelektuali i njohur shqiptar, ngre zėrin pėr padrejtėsitė e radhės qė po bėheshin ndaj shqiptarėve. Nė atė kohė ai ndodhej nė Lozanė, Zvicėr. Mė 12 nėntor 1915, duke i dėrguar njė letėr tė hapur, zotit Hans Delbruck, kėshilltar i afėrt i qeverisė, profesor i historisė moderne nė Universitetin e Berlinit, ai demaskon politikat e gabuara gjermane. Letra e shkruar dhe e botuar nė frėngjisht - “Gjermania dhe Shqipėria” (L’Allemagne et L’Albanie) – ėshtė botuar kėto vite nga studiuesi Jup Kastrati nė studimin e tij “Mbi krijimtarinė letrare tė Faik Konicės”, si pjesė e veprės “Studime pėr autorė tė ndaluar” botim ky i Qendrės sė Studimeve Albanologjike. Arsyeja qė e pėrmendėm kėtė letėr tė Konicės, ėshtė se ndėr tė tjerė ai i referohet edhe Virchow, pėr t’i treguar profesorit gjerman, Hans Delbruck, tiparet e kombit shqiptar. Ja seē shkruan ndėr tė tjera Faik bej Konica:

“...mund t’ju vė nė dijeni pėr ekzistencėn e njė traktati bullgaro-grek pėr ndarjen e Shqipėrisė, traktat i sugjeruar, miratuar, vulosur dhe garantuar nga Gjermania. Pėr kėtė arsye, marr guximin t’ju drejtoj, i lutur nga bashkatdhetarėt e mi njė pyetje: “Si do tė arrini ju tė pajtoni deklaratėn tuaj me planin brutal tė copėtimit tė Shqipėrisė?”

Ja njė vend, ja njė popull qė hyn nė kategorinė e “kombėsive tė vogla” dhe qė do tė meritonte, nė mėnyrė tė veēantė, mirėsinė dhe vlerėsimin tuaj. A nuk ka thėnė Mommseni juaj se kombi shqiptar ėshtė mė i vjetri nė Ballkan? A nuk a ka quajtur shpesh Virchow-i juaj “kombin me tė vėrtetė mė superior” tė Europės Lindore? A nuk e kanė pėrsėritur nė ēdo kohė, dijetarėt tuaj, qė dallohet nga fqinjėt e tij pėr nga gjuha dhe shpirti?”

Para se tė lexojmė takimin e Blowitz, gazetarit tė “Times”, me profesor Virchow, le tė shohim shkurtimisht diēka pėr jetėn e shkencėtarit gjerman. Kjo gjė na ndihmon pėr tė kuptuar mė qartė pėrfundimet e tij mbi shqiptarėt dhe rėndėsinė e punės sė tij.

Kush ėshtė Rudolf Virchow?

Rudolf Ludwig Karl Virchow (1821-1902) ishte njė doktor gjerman, antropolog, patolog, prehistorian, biolog dhe politikan, i njohur pėr shpėnien para tė shėndetit publik. Atij i referohen si “babai i patologjisė moderne” dhe konsiderohet si njė nga themeluesit e mjekėsisė sociale. Vinte nga njė familje bujqish me origjinė gjermane dhe polake. Virchow studioi pėr mjekėsi dhe kimi nė Berlin nė Akademinė Ushtarake Prusiane. Kur u diplomua nė 1843, shkoi pėr tė shėrbyer si asistent i anatomistit tė njohur, Robert Froriep. Njė nga kontributet e tij mė tė mėdha pėr arsimin mjekėsor gjerman ishte inkurajimi i pėrdorimit tė mikroskopit nga studentėt, duke u bėrė thirrje studentėve tė tij pėr tė 'menduar mikroskopikisht'. Virchow ka meritėn e shumė zbulimeve tė rėndėsishme. Kontributi shkencor mė i njohur gjerėsisht i Virchow ėshtė teoria e tij pėr qelizėn, e cila ndėrtoi punėn e Theodor Schwann. Ai pėrmendet si i pari qė njohu qelizat e leucemisė. Virchow botoi nė vitin 1858 studimin e tij mbi qelizat nė “Omnis cellula e cellula ("ēdo qelizė e ka origjinėn nga njė tjetėr qelizė ekzistuese si ajo"), bazuar nė shpikjen e Franēois-Vincent Raspail. Ky ishte njė refuzim i konceptit tė lindjes spontane, i cili mbronte idenė se organizmat mund tė lindin nga materia e pajetė, i kundėrshtuar fillimisht nga Francesco Redi dhe hedhur poshtė pėrfundimisht nga Virchow, pėr tė deklaruar se burimi i vetėm pėr njė qelizė tė gjallė ishte njė tjetėr qelizė e gjallė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Mon Mar 14, 2011 1:52 pm

janė politikanėt populli?!
Transmetuar me 13 Mars, 2011 Ora 21:36

Moikom Zeqo
Politikanėt mediokėr dhe tė kėqij (kaq tė shumtė, kaq egocentrikė, po dhe kaq budallenj!) nuk do tė pėrfillen nga populli. Politikanėt vizionarė mund (dhe duhet tė bėjnė) diēka pėr popullin

Nga Moikom Zeqo

Ėshtė njė pyetje e thekshme dhe e pashmangshme: a janė politikanėt populli? A janė ata njė pėrfaqėsim simbolik apo njė identifikim? Janė pėr popullin apo kinse pėr popullin? A ėshtė populli realisht sovrani apo kinse sovrani?

E delegon populli pushtetin politik qė ndėrmjet tė deleguarve tė ushtrojė kėtė pushtet pėr vetveten, apo tė deleguarit e mandatuar e konsiderojnė kėtė delegim thjesht si atribut tė vetvetes? A ka njė mekanizėm kontrollues dhe gjykues ndėrmjet popullit qė voton dhe tė votuarve, pėr tė vėrtetuar se si pushteti i mandatorėve pėrputhet ose jo me substancėn e pushtetit mandatues? Apo politikanėt mund tė bėjnė ēfarė tė duan dhe si tė duan me pushtetin e dhėnė nga populli pa ēarė kokėn fare pėr popullin? Politikanėt marrin atė qė u jepet pėr tė mos i kthyer popullit asgjė? A ėshtė kryesor dhe i patjetėrsueshėm populli apo politikanėt? Kjo ėshtė enigma e sfinksit pėr doktrinėn demokratike, jo vetėm pėr sot, por edhe pėr tė ardhmen.

Pyetjet janė tė qarta, pėrgjigjet ende jo bindėse, por edhe okulte, mė shumė teorike se sa praktike. Ana empirike e demokracisė ėshtė plot kontradikta, ndryshe nga ana retorike. Kėtu profetizohet edhe shqetėsimi i Rusoi dhe Tokėvilit pėr tė papriturat dhe shpėrdorimin zhgėnjyes tė demokracisė funksionale.

Zanafilla e termit “demokraci“ ėshtė antike, njė nga novacionet mendore mė tė mėdha tė njerėzimit. Ėshtė pėrkthyer si demos–popull dhe kraci-sundim. Demosi antik ishin vetėm njerėzit e quajtur tė lirė, po pėrjashtoheshin skllevėrit dhe gratė. Pra, demosi nuk ishte i tėrė populli, por njė kategori e atributshme dhe e pozicionuar e tij. Sot e drejta e votės i ka shkundur dhe rrėzuar kufizimet.

Por, manipulimi i votimeve jo vetėm qė ekziston, por ėshtė bėrė akoma mė i sofistikuar. Barazia formale e votimit, lufta kundėr manipulimit, nuk ka zgjidhur dot ēėshtjen pėrmbajtėsore, si vallė deputetėt qė populli i zgjedh me votė tė lirė, pushtetin e deleguar ta pėrdorin jo thjesht nė emėr tė popullit, por pikėrisht pėr tė. Se nė emėr tė popullit pushteti pėrdoret pėr vete, pra privatizohet, klanizohet, shpėrdorohet, shpesh barbarisht, djallėzisht. Ja dilema. Ja sfera okulte mė e plotfuqishme e kryemanipulimit. Emancipimi i shoqėrisė demokratike pėrpiqet t’i kthjellojė nocionet, tė fuqizojė institucionet qė garantojnė besueshmėrinė dhe drejtėsinė. Kam thėnė se Shqipėria sot ende ka njė klasė (para)politike, jo nga pasioni i nihilizmit shterp.
Argumentet janė detyruese dhe kundėrshtuese.

Ka 20 vjet qė votimet janė tė deformuara, akoma jashtė standardeve, tė paktėn formale, ku nuk ekziston vjedhja e votės sė qytetarit ose qė blihet. E kemi tregun mafioz tė blerjes sė votave dhe tė deputetėve, pavarėsisht emrave tė tyre dhe ngjyrave partiake. Nė kėtė treg tė kobshėm e zėmė vendin e parė nė Europė. E vėshtirė ta mohosh kėtė. Sa do tė vazhdojė ky treg? Nuk e pėrcaktojmė dot.

Kėtu duhet tė nisė reforma e parė politike pėr politikėn nė Shqipėri. Pėrzgjedhja personale e emrave tė deputetėve nga kryetarėt e partive galvanizon klientelizmin ndaj kryetarėve dhe meritokracia kthehet nė njė fjalė boshe, nė koncept tė vdekur, kurse populli qė voton listat e kryetarėve nuk pėrzgjedh vetė, kėtė tė drejtė ia kanė rrėmbyer kryetarėt partiakė.

Kėtu duhet tė marrė jetė reforma e dytė politike pėr politikėn. Statusi i sovranit tė mos cenohet.
Kėto 20 vjet, kryetarėt e partive tė mėdha janė bėrė gati tė pėrjetshėm. Asnjė prej tyre, me ndonjė pėrjashtim, postin sipėror tė kryetarit s’e konceptojnė tė pėrkohshėm, por tė pakufizuar, nė formė mesianike. A duhet tė jetė kėshtu? Kush e thotė? Pse e thotė? Egocentrizėm pa tė ardhme.

Reforma e tretė politike pėr politikėn ėshtė qė kryetarėt e partive tė mos kenė mė shumė se tre mandate. Kjo ėshtė demokratizimi real i vetė partive qė aspirojnė demokracinė. Postet e Kryeministrit, tė spikerit tė Parlamentit kanė detyrimisht status jashtė partiak, pėr tė gjithė qytetarėt, nuk mund tė partitizohen nė mėnyrė groteske dhe antijuridike.

Kėtu zanafillohet reforma e katėrt politike pėr politikėn. Realizimi i kėsaj do tė jetė absolutisht mė e vėshtira. Programet e partive duhet tė kenė tė pėrbashkėt progresin dinamik tė shoqėrisė shqiptare, d.m.th partneritetin, dhe jo konfliktualitetin e vrazhdė dhe vetėshkatėrrues.

Ja pika e reformės sė pestė politike pėr politikėn. Zgjedhja e modelit ekonomik, qė e kundėrshton klientelizmin absurd dhe e bėn vendin partner tė denjė ekonomik, do tė ishte reforma e gjashtė politike e politikės. Por, nė Shqipėri realiteti ėshtė ekstremisht ndryshe. Klasa (para)politike shqiptare ėshtė ende e paemancipuar, jashtė standardeve tė politikės demokratike dhe moderne. I mungon vizioni, dhe sidomos kultura demokratike. Po kėshtu nuk mund tė jetė pėrgjithmonė. Padyshim. Politikanėt janė njė pakicė, po se populli, si shumica e shumicės ėshtė realisht nė pakicė kundrejt politikanėve, pavarėsisht se cila parti apo koalicion partish qeveris? Ky ėshtė thelbi.

Njeriu ėshtė krijuar tė mendojė nė mėnyrė tė lirė, krejtėsisht tė lirė. Poeti i madh portugez, Fernando Pessoa ka shkruar: “Nė njė vend me votė universale zotėron populli? Jo. Zotėrojnė partitė. D.m.th, fakti aristokratik vazhdon tė qėndrojė!” A ėshtė kjo demokracia? Kėshtu ėndėrrohet? Politikanėt si pakicė mund tė bėhen tė urryer nga populli, pavarėsisht pėrgjėrimit demagogjik. Nė njė tregim futuristik para vdekjes, shkrimtari Jorge Luis Borges, duke pėrshkruar njė realitet tė sė ardhmes, tallet me skotėn e politikanėve tė sotėm. Ai thotė: “Nga tė gjitha ofiqet, ai i politikanit qe, padyshim, mė publiku. Njė ambasador apo njė ministėr kabineti qe njė lloj sakati, i cili e kishte tė nevojshme tė vozitej nė do vetura tė gjata e tė zhurmshme, i rrethuar prej motoēiklistėsh e shpurash ushtarake dhe i pėrgjuar prej fotografėve tė paduruar“. Ironia ėshtė e hollė, qesėndisėse, pėrbuzėse. Pėrfundimtare. Pushtetarėt shqiptarė, sa janė nė fuqi janė tė plotfuqishėm, mediatikė tė bezdisshėm, pasurohen panginjshmėrisht, por kur u mbaron mandati janė gati askushi, harrohen. Shpagim historik dhe popullor.
Politikanėt nuk janė populli. Nėse e marrin votėn nga populli dhe nuk bėjnė gjė pėr tė, kjo ėshtė forma mė e tmerrshme e grabitjes, edhe nėse votimet janė korrekte. Ky manipulim ėshtė shumė herė mė i rėndė, me pėrgjegjėsi tė pashlyeshme. Politikanėt nuk janė populli. Edhe nėse dalin nga gjiri i popullit.

Klasa (para)politike shqiptare duhet tė bėjė njė revolucion mendor, ndryshimin mė tė madh konceptual, tė shndėrrohet nė njė klasė politike tė vėrtetė. Demokracia nuk ėshtė thjesht ndėrrimi i kuajve nė karrocėn e pushtetit. Vendi ėshtė nė njė katrahurė politike, nė prag tė njė ngėrēi ekonomik, torturuar nga njė korrupsion galopant, mafioz. Vrasja e shpresės dhe besimit tek demokracia ėshtė dėmi kriminal qė politikanėt i kanė shkaktuar Shqipėrisė.

Jemi nė prag tė ndryshimeve pozitive? Tė ekzorcizmit? Koha do ta tregojė. Politikanėt mediokėr dhe tė kėqij (kaq tė shumtė, kaq egocentrikė, po dhe kaq budallenj!) nuk do tė pėrfillen nga populli.

Politikanėt vizionarė mund (dhe duhet tė bėjnė) diēka pėr popullin.

POM DUKET SE NUK KEM POLITIKAJ PRO POPULLIT VET!! PER TE HUAJT PO

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Mon Mar 14, 2011 8:34 pm

O more xhem leji qka thojn kukavajkat ,po qka do te behet me keta shum tradhtare
SI ta shpetojme atdheun anemban nga keta.......
Guhet gjet ilaqin..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Mon Mar 14, 2011 11:40 pm

Ky< eshte Sala sllobodanka berisha dhenderr i serbise mik i Fazliqit e serbise e greqise qe fal tokat serbis e greqise ,e disa shqiptare,,patriota" e perkarhin ..
Shqiptarėt ‘pa’ identitet kombėtar: njė kthim tek mesjeta
Shpėrndaje5 Postuar: 11:21 / 14.03.2011 Komente: 5Adri Nurellari

Ēėshtja e pėrfshirjes sė pyetjeve pėr kombėsinė dhe fenė nė regjistrimin e ri tė popullsisė nė Shqipėri, ka rivėnė nė qendėr tė vėmendjes zbehjen dhe sabotimin qė po i bėhet identitetit dhe ēėshtjes kombėtare prej pėrfaqėsuesve kryesor tė elitės politike shqiptare. E njėjta kastė nė pushtet qė sikurse e dėshmoi edhe vendimi i Gjykatės Kushtetuese, i fali Greqisė njė pjesė tė hapėsirės detare tė Shqipėrisė, ka vendosur qė tė trazojė keq dhe nėpėrkėmbi akoma mė tej identitetin kombėtar shqiptar pa u ndėrgjegjėsuar aspak pėr impaktin negativ e afatgjatė qė ka pėr tė shkaktuar. Pas paqes sė Dejtonit, ēėshtja kombėtare shqiptare ka qenė padyshim nė qendėr tė vėmendjes sė Ballkanit dhe komunitetit ndėrkombėtar. Lufta nė Kosovė, e pastaj nė Luginėn e Preshevės dhe nė Maqedoni, bėri qė njė pjesė e mirė e komunitetit ndėrkombėtar ta konsideronte nacionalizmin shqiptar si njė kėrcėnim stabiliteti dhe bėn presion tė madh qė kėrkesa legjitime e popullit shqiptar pėr liri, barazi e jetė me dinjitet nė trojet e tij tė zbehej sa mė shumė pėr hir tė stabilitetit.

Kėtė kėrkesė e pritėn me kėnaqėsi tė madhe elitat e krimbura politike shqiptare tė cilat rendėn me ngut qė t’u serviloseshin ndėrkombėtarėve duke garuar kush e kush dukej mė anti-nacionalist. Tė njėjtėn gjė bėnė edhe eksponentė kryesor tė shoqėrisė civile qė e panė kėtė retorikė anti-patriotike si njė mėnyrė tė mirė pėr tė vjelė fonde nga tė huajt. Padyshim qė Shqipėria nuk duhej tė ngelej peng i mllefeve tė sė kaluarės historike apo tė bėhej pjesė e ksenofobisė dhe shovinizmit qė kanė karakterizuar fqinjėt tanė, mirėpo zelli i madh i retorikės anti-nacionaliste, kombinuar edhe me rrethana tė tjera kontekstuale, ka bėrė qė identiteti kombėtar shqiptar tė jetė zbehur e venitur shumė mė tepėr sesa do iu duhej edhe vetė ndėrkombėtarėve.

Njė ndėr gjerat qė shpesh keqkuptohet nė Shqipėri ėshtė se pavarėsisht nga retorika kozmopolitane, ende nuk njihen shembuj alternativė tė shtet-kombit. Ėshtė e vėrtetė qė deri diku Bashkimi Evropian po e sfidon deri diku dimensionin shtet-komb nė kėmbim tė njė identiteti tė ri supra-nacional. Mirėpo thellimi i integrimit ėshtė ende njė proces nė rrugė e sipėr dhe shtetet anėtare vazhdojnė tė kenė njė identitet kombėtar tė theksuar. Me pak fjalė ėshtė e vėshtirė tė funksionojė shteti pa kombin. Identiteti kombėtar ėshtė ai qė u jep qytetarėve njė ndjesi solidariteti, pėrkatėsie, pronėsie dhe bashkėsie. Po ashtu njė ndėr elementet kryesore qė do u jepte qytetarėve njė pėrgjegjėsi sociale pėr veprimet e tyre si dhe respekt dhe vlerėsim pėr institucionet shtetėrore, ėshtė pikėrisht imagjinimi i bėrjes pjesė nė kėtė komunitet tė pėrbashkėt. Vetėm duke patur njė vetėdije kombėtare mundet qė qytetarėt ta shohin institucionet shtetėrore dhe ligjet si diēka qė u takon edhe atyre e pėr tė cilat duhet qė edhe ata tė jenė tė kujdesshėm dhe tė pėrkushtuar.

Edhe demokracia nuk funksionon siē duhet nėse nuk ekziston njė demos, pra njė bashkėsi e konsoliduar, nėse nuk ka njė komb, pra njė nyje lidhėse tė qytetarėve. Nėse nuk ka ndjesi tė pėrkatėsisė kombėtare edhe qytetarėt do i shohin qeveritarėt e korruptuar me zili dhe lakmi e jo me urrejtje dhe revoltim sikurse do e lypte nevoja. Pėr njė njeri tė cilit nuk i dhimbset Shqipėria, njė politikan hajdut ėshtė thjesht dikush qė ai do tė donte tė ishte, e nė pamundėsi pėr tė qenė vetė si ai, e sheh me xhelozi. Pėr njė patriot njė politikan i kalbur, siē fati i keq e do qė tė jenė goxha tė shumtė kėsaj dite, konsiderohet si njė dėm i drejtpėrdrejt ndaj diēkaje tė shtrenjtė pėr tė, njė patriot sheh njė lidhje tė drejtpėrdrejtė shkak pasojė mes prapėsive tė politikanit, dhe vuajtjes sė shoqėrisė, vendit dhe atij personalisht. Prandaj vetėm patriotėt mund ta shporrin kėtė klikė tė kalbur qė po pėrhapet si fruthi anembanė trojeve shqiptare, jo-patriotėt janė thjesht lakmitarė qė mezi presin qė tu zėnė vendin atyre.

Njė tjetėr problem qė vihet re nė kėtė linjė ėshtė se identiteti kombėtar nuk ėshtė duke u braktisur pėr t’u zėvendėsuar nga identitete mė tė avancuara se ai kombėtar, nė kėmbim tė identitetit evropian, kozmpolitan apo tė njė dimension human universal. Kjo gjė ėshtė pothuaj e pamundur duke patur parasysh stadin e zhvillimit ekonomik, social, kulturor e arsimor tė shqiptarėve.

Me heqjen apo zbehjen e identitetit kombėtar, shteti ynė ngelet njė shtet dėshtak dhe shoqėria jonė rrėshqet nė humbėtirat e mesjetės, pasi vakuumin e identitetit dhe krenarisė kombėtare, e zėnė menjėherė identitete tė tjera dytėsore primitive, provinciale e nė disa raste madje edhe tė rrezikshme. Fashitja e identitetit dhe krenarisė kombėtare i hap rrugė nė Shqipėri krahinorizmit tė theksuar, qė duket qartė me emėrimet nė administratė, si dhe identiteteve klanore e farefisnore. Nė kushtet kur njė identitet kombėtar shqiptar nėpėrkėmbet dhe kur njė identitet i ri kosovar vėshtirė se ndėrtohet pėr sa kohė serbėt ngelen barrierė tė bashkėpunimit, atėherė marrin rrugė identitetet krahinore dhe pėr shumė syresh besnikėria politike ndaj identitetit drenicak, llapjan apo dukagjinas po bėhet mė e rėndėsishme se e ardhmja e Kosovės.

Mirėpo pėrtej rrezikut tė krahinorizmit e provincializmit qė ka qenė gjithnjė i pranishėm nė botėn shqiptare, kėrcėnimi mė i madh vjen nga pėrēarja fetare dhe pėrqafimi i fundamentalizmit fetar si shenja kryesore dalluese e bashkėsisė. Kjo gjė ka ndodhur masivisht nė Sanxhak, ku ish-shqiptarėt, sapo hoqėn dorė nga identiteti kombėtar identifikohen thjesht si Muslimanac, njė diēka hibride qė tė vetmen lidhje ka pėrkatėsinė fetare. Gjurmėt e fundamentalizmit fetar janė alarmuese dhe rasti i fundit i shqiptarit tė Mitrovicės Arif Arid Uka qė vrau nė Frankfurt dy ushtarė tė shtetit mė aleat tė shqiptarėve ėshtė njė dėshmi e qartė. Nė 2009 u arrestuan nė SHBA tre shqiptarė, vėllezėrit Dritan, Elvir dhe Shain Duka si terroristė nga Dibra e Madhe qė synonin tė kryenin njė sulm nė Fort Dix nė Nju Xhersi. Nė 2009 u arrestua gjithashtu nė Karolinėn e Veriut qytetari nga Kosova Hysen Sherifi. Nė vitin 2010 nė Tiranė me tė njėjtėn akuzė janė arrestuar Artan Kristo dhe Xhelal Sherifi. Po kėshtu deklaratat e pabesueshme tė mitropolitit ortodoks tė Beratit qė e quante Kosovėn, Jeruzalemin e Serbisė dhe shprehte maksimumin e solidaritetit ortodoks ndaj serbėve duke nėpėrkėmbur historinė dhe fatet e shqiptarėve tregojnė tė njėjtėn gjė.

Nėse do tė kishim njė identitet kombėtar mė tė fortė, do tė ishte e vėshtirė qė kėto lėvizje fundamentaliste fetare tė rekrutonin qytetarė e tė siguronin mbėshtetje publike. Nė tė tilla rrethana, jo vetėm qė do tė jetė tejet e vėshtirė pėr tė ndėrtuar struktura dinjitoze shtetėrore nė Shqipėri dhe nė Kosovė, por sipas tė gjitha gjasave kėto dy vende do tė ngelen me institucione tė pakonsoliduara dhe mund tė shndėrrohen nė burim konflikti dhe turbullire pėr tė ardhmen.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Shqiperia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: