Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajme nga Shqiperia

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Jan 22, 2011 10:38 pm

Shqipdon je shume i sakte ,vetem eshte munduar ta shkaterroje imazhin e Shqiperise,ky grek ,me emrin Edvin kristaq Rama.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Jan 22, 2011 10:47 pm

shqipdon ,vetem ja pahe fut kot!
E perkrahe salen qe shiti detin grekut
salen qe ka mik fazliqin MIllosheviqin
Salen qe ishte kunder uck-se
po del se ketu ka shume ldk-iste farkiste qe ishin kunder uck-se..
Ju dul fytyra do ,,patriotav" me bateri ne forum..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Jan 22, 2011 10:55 pm

Policia prangos gardistėt
22.01.2011, ora 18:52
Prokuroria 6 fletė-arreste pėr drejtuesit e Gardės
- Policia e Tiranės ka ekzekutuar urdhėr-arrestet e Prokurorisė pėr efektivėt e Gardės sė Republikės, qė akuzohen pėr vrasjen e tre personave gjatė demonstratės sė djeshme, njofton Top Channel.

Emrat e gardistėve tė shoqėruar nė komisariat do tė bėhen tė ditur nė njė dalje pėr shtyp tė drejtorit tė Policisė sė Tiranės, Sajmir Muēaj.

Gjatė kėsaj daljeje, pritet tė mėsohet se kush janė gardistėt e arrestuar dhe pozicionet e tyre nė gardė.

Urdhėr-arrestet pėr drejtuesit e Gardės janė lėshuar pas hetimeve tė para dhe kėqyrjes sė vendngjarjes.

Drejtuesit e gardės akuzohen se urdhėruan pėrdorimin e armėve mbi demonstruesit, me pasojė vdekjen e tre prej tyre.

Sipas ligjit tė gardės, ndaj njė protestuesi mund tė qėllohet vetėm nėse ai kalon rrethimin e njė institucioni tė veēantė dhe qėllohet vetėm atėherė kur ėshtė paralajmėruar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Jan 22, 2011 10:56 pm

Edi Rama kur fitoi Papandreu,vajti ne Greqi dhe e ka pershendetur nga foltorja ,papandreun ne gjuhen greke.E fliste tamam si gjuhen e nens. Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Jan 22, 2011 11:01 pm

Meten dhe sala kure takohen me serbe flasin si gjuhen e nenes
meta ne beograd me miqte e sali sllobodanka barisha
e kan fal tiranen dhe detin greqise
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Jan 22, 2011 11:08 pm

Skaneri i tė vrarit: U qėllua me snajper nga Kuvendi
Nga Korresp. 24-ore.com 22 ore 49 minuta me pare
Madhesia e germes:
Njė nga pėrfaqėsuesit e opozitės, Spartak Ngjela, tha nė njė studio televizive se protestuesit janė vrarė me snajpera.

Ai tha se skanerat qė u janė bėrė tė vrarėve tregojnė se plumbat u kanė hyrė nė kokė dhe janė qėlluar nga lart, nga godina e Kuvendit, pėrballė kryeministrisė.

Ngjela tha se kryetari i PS, Edi Rama, do i bėjė kėto detaje publike nė njė konferencė pėr shtyp.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sat Jan 22, 2011 11:12 pm

Berisha: Protestuesit u vranė, sepse shkelėn ligjin
Nga Korresp. 24-ore.com 2 ore 11 minuta me pare
Madhesia e germes:
Berisha pranon se eshte qelluar nga brenda kryeministrise drejt demonstruesve por sipas tij gjtihcka eshte bere duke zbatuar rregullin dhe ligjin qe kane forcat e rendit ne situata te tilla. Nje dite me pare kryeministri deklaroi se 3 personat qe humben ishin qelluar nga afer

Keshtu deklaron sali psikopati,i cmenduri i cili vret qytetaret e vet vetem pse kerkojne largimin e ketij krimineli tradhtari nga pushteti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sun Jan 23, 2011 4:27 am

http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2011_01/19737/u1_6.jpg


Lavdrim Lita: Unė isha aty, kurse Edi Rama jo!
E Shtune, 22-01-2011, 07:58pm (GMT)


Unė isha aty, kurse Edi Rama jo!


Nga Lavdrim Lita


Ndoqa mė vėmendje demonstratėn e Partisė Socialiste tė 21 janarit sepse isha nė bulevard. Mė shumė sesa budallallėku mė shtyu kurioziteti i ethshėm pėr tė parė se ēfarė do tė ishte kjo demonstratė qė do tė tejkalonte drejtuesit opozitarė. Nuk e kuptoja dhe doja ta kuptoja. Si fillim u vendosa tek ish-Hotel Dajti, i mimetizuar me turmėn paqėsore. Kur nė njė moment pashė, i pamė, se u shkėputėn disa tė rinj, me vrap, me gurė nė dorė, me shkopinj nė drejtim tė kryeministrisė. I ndoqa pėr tė parė se ēfarė do tė bėnin me kėto mjete rrethanore. U afruan duke sharė e pėshtyrė gardhin njerėzor tė policisė, qė si asnjėherė tjetėr mė parė mbajti njė qėndrim tė qetė, tė ftohtė, pa emocione provokuese e kundėrshtuese. Mitingashėt e rinj me pankarta me duart kėrkonin konfrontimin. Ishte e qartė. U pozicionova nga ana e hotel Rogner pėr tė parė mė mirė skenėn qė ish parapėrgatitur. Aty njoha dhe mė njohėn shumė policė tė Bashkisė sė Tiranės, qė ishin civil dhe po shikonim po me aq kureshtje se unė kėtė pėrballje. U dhashė ēfarė do tė ndodhi. Heshtje. Nejse. Nė fillim provokime, mė pas ēadra, shkopinj, pankarta kundėr policisė. Dhuna filloi. Policia edhe pse po goditej nuk po reagonte. Kjo i nervozoi shumė tė vetmin deputet socialist prezent Tom Doshin dhe nipin e tij, Gjovalin Pjetri qė ishin nė krye tė turmės sė vandalėve. Disa breshėri gurėsh e plakash ranė mbi kokat e policive. Nė kėtė moment vjen rreshti i policive me skafandra dhe shkopinj gome. Policėt pa mbrojtje ndėrrohen e kalojnė pas kolegėve me mbrojtje tė sigurt. Situata po pėrkeqėsohej. Shenjat se diēka e tmerrshme do tė ndodhte dukeshin nė fytyrat e ndoca tė rinjve, qė nė dėlir e sipėr qeshnin nė njė histeri kolektive. Hienat kėrkonin trupin e kalbur qė udhėheqėsin i tyre kish thėnė shumė herė pėr banorin e kryeministrisė. Nė njėzet minuta nxitja pėr dhunė ishte nė kulm. Mjaft radikalė tė majtė ishin mimetizuar me huliganėt e rretheve, qė kurse u provuar, ndoshta nėpėr xhepa kishin skendina lotosh. Iu ishte premtuar pushtet, vende pune, lekė, makina, mall i pastėr dhe hakmarrje. Pėr njerėz qė s’kishin se ēfarė tė humbin kaq mjaftonte. Tė parruar, me tuta, me xhuba meshini dhe atlete kėto ēunat tė dhunshėm po mėsynin ndaj forcave tė sigurisė me gjithė furinė e moshės sė tyre, tashmė tė djegur. Agjenda e tyre ishte e parashkruar. Pėrmendsh ishin instruktuar se ēfarė do tė bėnin, dhe e bėnė. Atė ditė ata do tė merrnin jo vetėm pushtetin, por lekė, makina, mall tė pastėr dhe hakmarrje. Konfrontimi vazhdonte kur nė njė moment njė bombė molotov pėlcet nė kėmbėt e policive. Njė prej tyre bie nė tokė. Kolegėt e tėrheqin dhe nė krah e ēojnė tek autoambulanca. Sot ėshtė nė koma. Kundėr reagimi nuk vonon. Policia kundėrshton dhunėn me forcėn qė i jep ligji. Gjithēka merr flakė. Janė makinat e qytetarėve tė Tiranės qė digjeshin nga piromanėt e porositur sesi tė inskenojnė nė mėnyrė kapilare njė forcė madhore dhune. Prona e vurė me djersė shkrumbohej nga zelli demonstrues i ndoca kontingjenteve kriminelė. Socialistėt e vėrtetė qė kishin ardhur pėr tė protestuar kundėr korrupsionin, papunėsisė, etj. Mbetėn tek ura e Lanės tė shokuar pėr dhunėn qė njė grup prej 150 vetash tė paguar, me skenar tė mirė-planėzuar tentuan tė tėrhiqnin dhe tė implikonin turmėn pėr tė hyrė nė kryeministri. Askush nuk lėvizi nga kėto socialistė qė me siguri ishin qytetarė tė ndershėm dhe nuk donin tė ishin pjesė e njė puēi klandestin. Pashė shumė kolegė qė tė tmerruar nga dhuna. Edhe ata si policėt qėndruan nė krye tė detyrės, misionit pėr tė informuar, dhe jo si ca industrialistė tė shpifjes qė nė orėn dy organizonin turmėn. Vetėm opozita serioze nuk ishte nė krye tė detyrės, nė krye tė misionit tė tyre, pasi i ftua, i transportuan nė Tiranė nga katėr anėn e Shqipėrisė dhe Greqisė, (pasi i nxitėn me shprehje dhune) nuk e mori drejtimin dhe pėrgjegjėsinė pėr turmėn, por e la atė jetime, nė dorėn e xhambazėve.


http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2011_01/19737/u1_2.jpg

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sun Jan 23, 2011 5:43 am

SHBA dėnon dhunėn. Eliot Engel: Rebelimi, i papranueshėm- u bė pėr qėllime politike. Arvizu: Njė grusht i vogėl njerėzish ishin tė pėrgatitur pėr dhunė
22-01-2011 / Gazeta 55

http://www.gazeta55.al/fotolajm/61539eliotengel.jpg
Reagon pėrsėri Ambasada e Shteteve tė Bashkuara, Arvizu: Pėr tė ardhur keq qė thirrja e SHBA-ve pėr protesta paqėsore nuk u dėgjuaUPDATE- Anėtari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, Eliot Engel, kryetar i grupit tė ēėshtjeve shqiptare nė Kongresin amerikan, dėnoi dhunėn e njė ditė mė parė nė protesten anti qeveritare ne Shqipėri dhe u bėri thirrje tė gjitha palėve t’i zgjidhin mosmarrėveshjet paqėsisht dhe nėpėrmjet dialogut. “Jam thellėsisht i dėshpėruar pėr humbjen e jetėve”, tha ai, “dhe u shpreh ngushėllimet e mia mė tė sinqerta familjeve tė viktimave”. Engel u shpreh se tė gjithė njerėzit nė Shqipėri kanė tė drejtėn tė demonstrojnė nė mėnyrė paqėsore dhe tė shprehin mendimet e tyre. Megjithatė, theksoi ai, dhuna e ushtruar pėr tė avancuar pikėsynime politike ėshtė thellėsisht pėr tė ardhur keq. Engel u bėri thirrje tė gjithė shqiptarėve tė tėrhiqen menjėherė nga tensione tė tilla tejet tė dėmshme dhe t’i zgjidhin mosmarrėveshjet nė rrugė paqėsore dhe pa gjakderdhje Me herėt Shtetet e Bashkuara me anė tė zėdhėnėsit te departamentit tė shtetit Croėley dėnuan dhunėn nė Shqipėri dhe shprehėn keqardhjen pėr humbjen e jetėve dhe plagosjet gjatė protestave. "Na vjen keq qė demonstrata nuk ishte paqėsore dhe qė nuk u morėn parasysh thirrjet pėr qetėsi qė u bėnė pėrpara protestės", u shpreh Croėley nė njė konferencė pėr shtyp. Njė ditė para protestės ambasada amerikane bėri thirrje qė ajo tė ishte paqėsore dhe konstruktive. Croėley tha se u mėsua me keqardhje pėr disa vdekje dhe disa dhjetėra tė plagosur nga pėrleshjet."Pėrdorimi i retorikės provokuese dhe sugjerimi apo toleranca e ēdo lloj dhune i shkakton njė dėm tė madh popullit tė Shqipėrisė, cili meriton mė shumė se kaq", tha zoti Croėley nė konferencėn pėr shtyp. Qėndrimi i shprehur prej tij kishte tė njėjtin ton si deklarata e pėrbashkėt e Shteteve tė Bashkuara, BE-sė dhe OSBE-sė nė Tiranė ku shprehej keqardhja qe demonstrata nuk ishte paqėsore dhe kishte pasur viktima.Arvizu: Pėr tė ardhur keq qė thirrja e SHBA-ve pėr protesta paqėsore nuk u dėgjuaAmbasadori amerikan Aleksandėr Arvizu bėn thirrje pėr kompromis mes palėve ku kėto negociata kanė dėshtuar. Kėto thirrje vijnė pas demostratės sė zhvilluar dje nga opozita. Ky ka qėnė qėndrimi i deklaruar i ambasadorit amerikan ndėrsa kėrkoi qė mes palėve tė gjendet njė gjuhė e pėrbashkėt, pėr ti dhėnė fund provokimeve, sharjeve tė panevojshme dhe pėr ti dhėne fund dhunės. Ndėr tė tjera, ai u bėri thirrje tė gjitha palėve politike qė tė zgjidhin mosmarrėveshjet nė mėnyrė paqėsore nėpėrmjet dialogut dhe tė tėrhiqen nga kėto tensione tė panevojshme. “Duhet tė bėni ēmos pėr tė shmangur dhunėn e dėnueshme. Eshtė pėr tė ardhur keq qė thirrjet tona pėr protesta qė tė ishin paqėsore nuk u dėgjuan. Dhuna duhej tė ishte shmangur, duhej parandaluar qė tė mos tė ndodhė pėrsėri pėr hir tė gjithė shqiptarėve. Disa e kanė pėrcaktuar si thirrje tė demostratave. Shqipėria ka nevojė pėr pėrgjegjėsi politike”- u shpreh diplomati amerikan. Arvizu nė njė sinkron tė plotė i mėshoi faktit pėr njė kompromis duke kritikuar palėt tė cilat bėjnė thirrje maksimale pėr tė anuar nė kėrkesat e tyre. Pėr tė arritur nė njė rimėkėmbje duhet qė tė zgjidhen pėrfundimisht mosmarrėveshjet, vijoi me tej ambasadori.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sun Jan 23, 2011 5:48 am

http://www.kohajone.com/zfoto/20110122045820_artikull.jpg


Demonstrata, 4 ore dhune, shkaterrime dhe viktima

Protestuesit e mbledhur ne Tirane, te thirrur nga opozita, kane sulmuar dhunshem policine qe kishte rrethuar kryeministrine, rreth ores 13:35. Grumbullimi me pankarta e thirrje te hedhura nisi nga sheshi "Skenderbej" dhe me tej ne bulevard, qe ne oren 13:00. Pas mesymjes se pare dhe shkembimit me tabela shkopinj dhe gure, ka ardhur pergjigjja e policise, FNSH-te, qe kane reaguar me shkopinj gome. Ka...
Berisha: Demonstrata, pjese e skenarit Rama-Ruci-Gjinushi
Kryeministri Sali Berisha, garantoi dje se te gjithe ata persona qe shkaktuan dhune ne demonstraten e djeshme si dhe organizatoret e saj, do te mbajne pergjegjesi te plote ligjore. Nderkohe qe demonstraten e ka cilesuar si pjese te skenarit Rama-Ruci-Gjinushi. "Une jam ketu per te shprehur vleresimin tim me te madh, per te falenderuar me mirenjohjen me te...
Rama: Dite zie dhe do t'i rikthehemi demonstratave
Rreth tre ore pas nisjes se perplasjes mes demonstruesve dhe policise perballe kryeministrise, Kryetari i Partise Socialiste, Edi Rama ka bere apel per qetesi dhe vetepermbajte nga ana e demonstruesve. Ne tre deklaratat te dhena pasdite, Rama thene se demonstruesit ishin paqesore dhe se u provokua ne menyre te pashembullt nga ana e policise. "Nje...
SHBA: Demonstrata, jo paqesore
Shtetet e Bashkuara denuan dhunen ne Shqiperi dhe shprehen keqardhjen per humbjen e jeteve dhe plagosjet gjate protestave. "Na vjen keq qe demonstrata nuk ishte paqesore dhe qe nuk u moren parasysh thirrjet per qetesi qe u bene perpara protestes", tha zedhenesi i Departamentit te Shtetit, P J Crowley ne konferencen e tij te perditshme per shtyp. Dje, nje...
Islami: Ky ishte skenari tunizian i Rames
Kastriot Islami, deputet i PS ka deklaruar se se PS mban pergjegjesi per situaten qe ndodhi dje ne qender te Tiranes. Ne nje prononcim telefonik dhene dje per median televizive, Islami tha se "PS-ja duhet te distancohet nga aktet e dhunes, pasi pergjegjesite mbeten tek ajo". Islami ka pershendetur deklaraten e bere dje nga Ambasada Amerikane. Ai tha se "kjo...
Godo: "Rama donte te rrezonte Berishen, rrezoi veten"
I ftuar ne studion e ABC Nees, Sabri Godo ka hedhur poshte pretendimin e Rames qe ka qene policia ajo qe provokoi turmen. "Ishte dukshme qe s'qe policia qe e provokoi. Turma kishte njerez dhe kontingjente kriminale qe krijuan kete situate", tha Godo. Por ai nenvizoi se e gjithe kjo qe ndodhi eshte dirigjuar nga Rama, por qe ne fakt gjithcka iu kthyer kunder....
Ngjela: Tre te vdekur jane pak, edhe 13 mije nuk mjaftojne
Kryetari i Partise Ligj dhe Drejtesi ka bere apel dje per ngritjen e popullit ne kembe. "Neser te gjithe ne kembe, kjo eshte nje lufte e rende. Tre te vdekur jane pak, edhe 13 mije nuk mjaftojne per ta fituar betejen", ka qene deklarata e ashper e Ngjeles. Sipas tij, vrasja e tre personave ne demonstrate eshte nje prej ngjarjeve me te renda ne historine e vendit...
Olldashi: Rama, te hetohet per vrasje me paramendim
Edi Rama eshte pergjegjes per vrasjet me paramendim te ndodhura ne demonstraten e djeshme. Akuza e rende u be dje nga Ministri i Transporteve Sokol Olldashi, i cili theksoi se bilanci vdekjeve dhe plagosjeve ne demonstraten e djeshme, eshte tragjik dhe drejtesia duhet te nise procedim penal per kreun socialist Edi Rama, pasi vrasjet jane realizuar ne...
Berisha: Blofet e Rames po nxjerrin jashte loje opoziten

Kryeministri ne nje interviste per emisionin "Opinion" ne TV "Klan", me gazetarin Blendi Fevziu flet per protestat e opozites, marredheniet me Edi Ramen, veprimin ligjor nese protestat kapercejne limitet, zgjedhjet vendore dhe kandidatin per kryeqytetin. Njeheresh ai ka nenvizuar se Edi Rama po demton PS, pasi "nese i jep ultimatum Sali Berishes, se...
Kali i perversit
Lexuesi, sapo shikon titullin e shkrimit, mendon se eshte fjala per Edi Ramen. Edi Rama eshte vertet nje njeri pervers, i provuar qe ne hapat e pare te jetes se tij dhe aq me shume ne jeten politike ku fati i keq i dha nje cope te madhe torte per te helmuar te gjithe te tjeret. Edhe kur babai i tij i kishte kerkuar udheheqjes komuniste te kohes "ma burgosni ate djale...
Doris Pack: Demonstratat, jo politike por loje e papare ne kurriz te popullit
Situata ne Shqiperi eshte shume e tensionuar. Pas doreheqjes se zevendeskryeministrit Ilir Meta, opozita ka bere thirrje per nje proteste te madhe per rrezimin e qeverise Berisha, qe sipas tyre eshte e korruptuar. Ne nje interviste per DE, europarlamentarja Doris Pack eshte shprehur se protestat dhe kercenimet e opozites jane teresisht...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sun Jan 23, 2011 5:57 am

http://www.koha.net/repository/images/22-berisha,-balline-nr.-14.jpg


Berisha nė miting tė mėrkurėn, SHBA-ja hidhet nė aksion
Publikuar: Sot, mė 22 janar 2011Socialisti Islami akuzon kryesocialistin Rama

Britania: Hetimi i takon drejtėsisė, jo politikės

Tiranė, 22 janar - Tashmė kur demonstrata e opozitės u mbyll nė njė mėnyrė aspak tė kėndshme, kryeministri Sali Berisha ka vendosur t’i mbledhė sėrish njerėzit nė shesh, kėsaj here nė njė miting kundėr dhunės.
Duke folur pėr ngjarjen e ndejshme, Berisha tha se autorėt do tė pėrballen me ligjin dhe se kreu socialist nuk do tė mundet tė “shpėtojė lehtė” nga kėto veprime.
“Dje, Edvin Kristaq Rama, pasi dėshtoi tė merrte pushtetin me dhunė, u paraqit nė orėn 1 tė natės disa herė nė mediat e vendit, duke u pėrpjekur tė lajė duart me krimin e tij tė shėmtuar. Unė jam sot kėtu pėr t’i thėnė Ramės, Ruēit, Gjinushit, autorė tė vėrtetė tė krimit tė shėmtuar tė djeshėm, se akti juaj antikushtetues ka vetėm emrin tuaj dhe pėr kėtė ju do tė pėrballeni me tė gjitha pasojat”, tha Berisha nė konferencėn pėr shtyp.
Ai shtoi se aktet e dhunės ishin nė skenarin e opozitės, duke infiltruar elementė kriminalė nė protestė dhe se ato lideri i opozitės, bashkė me Ruēin dhe Gjinushin i ka orkestruar nga lokalet e Fidelit te Kullat Binjake.
Duke folur pėr vrasjet, Berisha tha se nuk ėshtė qėlluar nė asnjė moment nga ndėrtesa e Kryeministrisė. “Pėr ēdo shkelje ligji tė gjithė mercenarėt do tė marrin pėrgjigjen dhe dėnimin e merituar. Nuk ka forcė nė botė qė tė pushtojė demokracinė e Shqipėrisė, vend anėtar i NATO-s”, ka shtuar Berisha, duke paralajmėruar zhvillimin e njė mitingu paqėsor tė mėrkurėn e ardhshme.
Ambasadori i Shteteve tė Bashkuara nė Tiranė, Alexander Arvizu, duke reaguar pėr dhunėn e pėrgjakshme nė Tiranė, theksoi se palėt duhet tė pėrmbahen nga akte tė tilla pėr tė shmangur gjakderdhjen. Diplomati tha se kishte zhvilluar biseda me kryeministrin Berisha, ministrin Haxhinasto e Basha dhe me kreun e opozitės Rama pėr tė sqaruar situatėn.
“Di qė kemi thėnė shumė herė qė e drejta pėr tė tubuar duhet siguruar tė jetė paqėsore. Dhuna pėr tė cilėn ishim dėshmitarė dje nuk ishte e nevojshme dhe as e pashmangshme. Mund tė ishte shmangur dhe duhet parandaluar qė tė mos ndodhė pėrsėri. Disa e kanė pėrshkruar si protestė kundėr korrupsionit. Duhet bėrė pėrparim nė luftėn ndaj korrupsionit qė Shqipėria tė realizojė potencialin e saj tė plotė. Dhuna nė rrugėt e kryeqytetit nuk do ta zgjidhė problemin e korrupsionit nė vend. Nė kėtė moment Shqipėria ka nevojė tė madhe pėr qetėsi politike dhe kemi nxitur vazhdimisht udhėheqėsit politik tė gjejnė rrugė pėr kompromis”, ka deklaruar Arvizu.
Ai shtoi se nėse palėt kanė kėrkesa qė pala tjetėr nuk i realizon dot, kjo nuk do tė thotė kompromis. “Megjithatė nxis njerėzit tė mos hidhen nė pėrfundime, por tu japin prokurorėve kohė tė mjaftueshme pėr ta ēuar nė fund hetimin e tyre. Ėshtė koha pėr tė hequr dorė nga provokimet e mėtejshme. Ėshtė koha pėr t’i dhėnė fund inkriminimeve dhe sharjeve tė ndėrsjella, ka nevojė qė tė gjitha palėt tė pėrmbahen e mbi gjithēka ėshtė koha pėr t’i dhėnė fund dhunės”, tha Arvizu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sun Jan 23, 2011 9:35 am

PO normale,se populli shqiptar nuk ka asnje lidhje me dhunen qe na demostroi kjo pjese terroriste e opozites.
Populli shqiptar eshte nje popull i qete dhe paqedashes,evropian qe di te dalloje te miren nga e keqja,pra nje popull,qe shkon qetesisht ne kutite e votimit dhe atje vendos se kush do ta qeverise.
Por kjo qe ndodhi,duhet ta dine te majte e te djathte ,apo te kujtdo kahu politik,se eshte nje veper e klanit kriminalo-mafoiz te OPOZITES,nje veper qe do te mbahet mend gjate pasi mori 4 jete njerzish te pafajshem dhe nje polic qe a, do te vazhdoje jeten apo do t'i bashkohet edhe ky jeteve te humbura ,nga kjo barbari e pashembullt,qe e ka emrin;
1-PSIQIKO-KRIMINEL-EDVIN RAMA
2-TERRORIST-SPARTAK NGJELA
3-KRIMINEL I 2 PRILLIT-GRAMOZ RUĒI
4-MAFIOIZI-SKENDER GJINUSHI
KETA JANE TURPI I SHQIPERISE DHE I MBARE KOMBIT SHQIPTAR.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sun Jan 23, 2011 1:33 pm

Kush ja fali deti greqise
kushe i shiti nafte serbise
kushe luftoi uck-ne
kushe tradhtoi kosoven
kush naj shiti shqiperine
kushe e fali tiranen fazliqit
Kushe deboi Adem jasharin me shok nga shqiperia
kushe ja fali trimat serbise
kushe bashkpunoi me Millosheviqin Sali penicilini e I.Brahim viqi
Kushe i qoi Adem jasharit Policine I.Rugova me gelldbardin e Millosheviqin
Sali Sllobodanka Sali Psikopati,po punon qysh ti thot Beogradi
me beogradin eshte miqasue ,gruen prej serbia naj ka prue
Prej sllobodankes ne Liri ,ka ba beje me kall shqipnin
Pas vets i ka do zagar ,qe perdit ,sdijne tjeter veq mu pall
Hik Sali sa me shpejte ,se shume shpejte ke me u djeg

O Sali dhenderr i Serbise ,sa me shpejte me lane shqiprine
se shqiptari nuk duron dhendorre shkijesh e shkina,kan met perzan si vetima
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Sun Jan 23, 2011 1:46 pm

SHBA “mbyll” ambasadėn nė Tiranė
Publikuar: Sot, mė 23 janar 2011

janar - Protestat nė Shqipėri dhe rreziku i dhunės pezullojnė pėrkohėsisht aktivitetin zyrtar tė ambasadės amerikane. Nė njė njoftim tė dhėnė zyrtarisht nga vetė ambasada amerikane, qė mban datėn 22 janar, bėhet e qartė pezullimi i aktivitetit tė saj. Njėkohėsisht zyra e ambasadės amerikane ka bėrė tė ditur se deri nė njė njoftim tė dytė pezullohet puna e punonjėsve tė saj, raporton BalkanWeb.
Shkak i kėtij njoftimi ėshtė bėrė situata aktuale nė Shqipėri, qė sipas SHBA-sė pritet tė shoqėrohet dhe me protesta tė tjera jo vetėm nė Tiranė, por edhe nė rrethet e tjera tė vendit. Nė tė njėjtė kohė personeli i ambasadės amerikane kėshillohet tė lėvizė nė njė mėnyrė tė kufizuar. “Mediat lokale bėjnė tė ditur se mė 23 janar mund tė ketė protesta sėrish dhe ato mund tė zgjasin pėr disa ditė. Raportet e tjera sugjerojnė se mund tė ndodhin demonstrata nė qytete tė tjera nė tė gjithė Shqipėrinė nė ditėt e ardhshme. Personeli i ambasadės sė SHBA-sė ėshtė njoftuar qė tė gjitha funksionet zyrtare tė ambasadės janė pezulluar deri nė njė njoftim tė mėtejshėm dhe ēdo udhėtim i panevojshėm personal duhet tė jetė i kufizuar”, thuhet nė njoftim zyrtar tė ambasadės sė SHBA-sė.

Sala duhet perzane me bandat e tija kriminele pro serbe .
meta nje bandit ,kriminel dhe drogagjiu me i madhe ne shqiperi
Bashkpunetore te serbise ,ne keto momente na nevojitet nje nqeveri shqiptare ..
Sales debim prej shtetit shqiptare si kyetarit te tunezise ja varje ne tiran si Sadam huseinit
Ky ka shitur moti shqiperine grekeve dhe serbeve

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue Jan 25, 2011 11:39 am

Sala duhet perzane me bandat e tija kriminele pro serbe .
meta nje bandit ,kriminel dhe drogagjiu me i madhe ne shqiperi
Bashkpunetore te serbise ,ne keto momente na nevojitet nje nqeveri shqiptare ..
Sales debim prej shtetit shqiptare si kyetarit te tunezise ja varje ne tiran si Sadam huseinit
Ky ka shitur moti shqiperine grekeve dhe serbeve
tha xhiti.
Jo more jo,po hapi syte se cbehet apo te ka droguar edhe ty Edvini
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue Jan 25, 2011 12:48 pm

REALPOLITIKA E SALI BERISHĖS!

________________________________________________________________________________________________________


PUSHTIMI I SHQIPĖRISĖ NGA MAFIA SERBE...!
_______________________________________________________________________________________________________Disa media nė Kosovė raportuan pėr protestat nė Tiranė, tepėr njėanshmėrisht. Fatkeqėsisht, si edhe herė tė tjera, anuan vulgarisht pro kryeministrit Sali Berisha. Kėtė gabim po e bėjnė mediat nė Kosovė prej viteve, sa herė qė shqyrtojnė zhvillimet e brendshme shoqėrore dhe luftėn politike nė Republikėn e Shqipėrinė. Shumė herė ky fakt mė ka irrituar. Kam pyetur veten pėrse ndodh kėshtu, pėrse nuk mbajnė qėndrim neutral, pėr aq sa ėshtė e mundur, meqė nuk po e dinė realitetin. Njėra nga arsyet pėr kėto anime, sa kam mundur tė kuptoj, ėshtė lokalizmi primitiv, nga se Sali Berisha ka origjinėn nga Malėsia e Gjakovės (Tropoja). Arsyeja tjetėr mund tė gjendet nė naivitetin ideopolitik, me ē’rast mendojnė se Sali Berisha ėshtė demokrat, antikomunist. Arsye e tretė, mė e dhimbshmja, jo vetėm naive, por edhe shoviniste, ėshtė paragjykimi ndaj simotrave e sivėllezėrve shqiptarė tė besimit ortodoks.

Tani dėshiroj tė pėrpiqem t’i shqyrtoj kėto arsye,

pėr tė argumentuar se nuk qėndrojnė.

● Vėrtetė Sali Berisha ėshtė lindur nė Fshatin Viēidol, Rrethi i Bajramcurrit, i njohur nė popull si Malėsi e Gjakovės, por padrejtėsisht e riemėrtuar politikisht nga viti 1948 e kėtej si Tropojė. Por Sali Berishėn nuk e lidh mė asgjė me Malėsinė e Gjakovės, me vendlindjen e tij. Ai, qė kur u rekrutua nga vjehrra e tij Milica, ish’oficere e OZNA (shėrbimit sekret ushtarak tė Jugosllavisė) nga Beogradi, duke e martuar me vajzėn e saj, e emėrtuar nė lindje Sllobodanka, u shndėrrua nė kollovar i Tiranės. Meqė nė Kosovė nuk kuptohet kjo shprehje, informoi se pėrdoret pėr rastet kur burri shkon tė gruaja me rastin e martesės.

HYSEN SHESHORI

KOMUNISTI SALI BERISHA NDIKOI NE DENIMIN TIM ME VDEKJE!


● Tė dhėnat pėr pėrkatėsi etnike tė vjehrrės dhe bashkėshortes se Sali Berishės pėr herė tė parė i pata mėsuar nga libri i ‘kosovarit’ Ibrahim Kelmendi, Shqipėria jashtė ‘veriut’ dhe ‘jugut’. Thėnė tė drejtėn, atėherė ato informime mė patėn irrituar. Prandaj qesh angazhuar t’i verifikoj. Mė rezultuan tė sakta, kur gjeta vendimin e Gjykatės nė Shkodėr, pėr ndryshimin e emrave, nga Milica nė Vera, pėr vjehrrėn e Berishės, dhe, nga Sllobodanka nė Liri, pėr gruan e tij. Dhe kjo kishte ndodhur, jo nga dėshira e tyre, por vetėm pasi Shqipėria dhe Jugosllavia ndėrprenė marrėdhėniet politike nė vitin 1948.

● Sali Berisha, para se tė ndodhte kthesa e madhe ideopolitike, ishte sekretar partie dhe shquhej pėr rreptėsinė e tij ‘komuniste’ ndaj studentėve nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Tiranės. Ai ua maste atyre gjatėsinė e flokėve me vizore, dhe po t’i dilnin mė tė gjata se orientimet e Partisė, i pėrzinte nga ligjėrata qė tė shkonin tė qetheshin... Ai ishte padyshim, njėri ndėr sekretarėt e partisė mė besnik ndaj Partisė se Punės. Fakti ėshtė se sa herė qė profesorė tė nderuar, me tituj e grada shkencore, lėviznin nėpėr rrethe tė ndryshme, nė formė transferimi e edukimi, i vetmi qė mbeti nė tė njėjtin vend, do tė ishte Sali Berisha.

Si duket, pėr shėrbimet e tij nė favor tė politikės sė partisė, anėtar i sė cilės u bė pikėrisht me njė 8 nėntor, ditė themelimi e Partisė komuniste, ai u pranua nė rrethin e ngushtė tė mjekėve tė udhėheqjes, pranė familjes sė Hysni Kapos, i cili drejtonte politikisht sigurimin e shtetit dhe kundėr tė cilit ai kurrė nuk ėshtė shprehur asnjė herė. Si shpėrblim i dytė ishin specializimet e tij tė gjata jashtė shtetit, sidomos nė Francė, vend i njohur pėr lidhjet e tij me pansllavizmin dhe ku kishte njė influencė tė madhe dhe rrjet tė gjerė UDB-ja serbe. Mendohet se kėtu, nė fillimet e vitit 1972, pėrmes njerėzve tė Milicės, vjehrrės sė tij, janė vendosur lidhjet konkrete mes Sali Berishės dhe shėrbimit tė sigurimit serb.

Ja Sali SERbi.dhe sju vjen turp te perkrahni kete serbe
sepse vete jeni te tille-keshtu kurre dite nuk keni me pa o vellezerit e mi
sepse ne perkrahim te keqen ,tradhtarin ,kriminelat rrenca ,bashkpunetoret serbe ,grek ,servile....
O te mjere individ qe haptas perkrahni miqt e serbeve..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue Jan 25, 2011 3:29 pm

Nje vrases ne krye te vendit
Nga Korresp. 24-ore.com 23/01/2011 05:49:00
Madhesia e germes:
Njeriu qė veshi nė zi mijėra nėna shqiptare nė 1997-ėn, njeriu i grushtit tė shtetit nė 1998-ėn, pronari i 26 varreve tė Gėrdecit, vrau pėrsėri. Serial killeri shqiptar e ka emrin Sali Berisha. Historia po i ndėshkon shqiptarėt, po i ndėshkon pse nuk ndėshkuan kriminelin, pse jo vetėm e lanė tė lirė tė bridhte rrugėve, por edhe e veshėn me pushtet dhe me armė. Dikur jo gjithēka mund tė filmohej nė kamera, sepse kishte vetėm njė televizion shtetėror, vegėl nė duart e tij. Sot jemi nė kohėra tė tjera, ku kamera ka plot dhe videoja tronditėse ku shqiptarėt vriten pėrballė Kryeministrisė nga plumbat e gardistėve, bėri xhiron e botės pa u mbyllur mirė 21 janari. Vriten shqiptarė tė pafajshėm pa asgjė nė duar, po thjesht me zėrin e tyre pėr tė protestuar njė pushtet hajdut, tashmė botėrisht dhe vrastar. Faleminderit Zotit pėr kamerat dhe gazetarėt e terrenit, po jo e njėjta gjė mund tė thuhet pėr njė shpurė analistėsh, qė megjithėse kėtė video e kanė parė qysh natėn e protestės, akoma bėrtasin se fajin e ka opozita. Cilin faj? Fajin pėr tė protestuar?

Kur Berisha ishte nė opozitė ekzistonte frika e madhe se mund tė shkaktonte rrėmuja, tė cilat sa herė i ka bėrė, i ka shoqėruar me viktima. Tani qė ėshtė nė pushtet ėshtė frika pėr tė mos protestuar, se Berisha tė vret.

- Shqiptarė trutharė qė udhėhiqni opinionin publik, nuk e kuptoni qė jemi tė gjithė peng i njė vrasėsi, i njė ish-komunisti tė devotshėm tė mbrujtur me mėsimet e Enver Hoxhės e tė ngrohur shpirtėrisht e fizikisht nė oxhaqet e tij! Nė qoftė se nuk dini dhe nuk keni si ta mbroni Berishėn, tė paktėn heshtni dhe mos ndotni mė shumė.

- Prokurore e Shqipėrisė: ėshtė koha dhe shansi yt tė tregosh qė ekziston, pėrndryshe ik me tė njėjtėn heshtje, qė ke pėrcjellė tė gjitha gjėmat, korrupsionet dhe mashtrimet qeveritare.

-Kolegė tė medias joqeveritare: tani qė e patė dhe e dini se kush qėlloi mbi shqiptarėt e pafajshėm, nuk ka mė kuptim tė bėni tė paanshmin nė rastin mė tė mirė. Nuk ka mė kuptim tė jepni deklaratat e turpshme tė Sali vrasėsit apo hajdutit Meta, qė paturpėsisht shan shqiptarėt qė dolėn nė miting, si flokėpalarė e rrugeēėr. Sigurisht, shqiptarėt e rrugės sė protestės mund tė jenė tė palarė e tė pangrėnė, sepse paratė dhe bukėn e pėrditshme ja ka vjedhur Meta dhe banda e hajdutėve nė qeveri. Kjo ėshtė arsyeja qė ata protestojnė, qė tė vishen, hanė dhe rrojnė si njerėz dhe njė derri tė pangopur si Meta t’i tregojnė vendin shpejt.

Edicionet e lajmeve dhe sinjalin televiziv qė keni shansin ta ushtroni, kthejeni 24/7 nė njė apel kundra qeverisė vrastare, siē do bėnte ēdo koleg juaj nė botėn demokratike. Aty, nė sheshin pėrballė Kryeministrisė, plumbat ju kaluan rrėzė veshėve, pse po bėnit detyrėn tuaj. Kjo besoj ėshtė mjaftueshėm t’ju bėjė tė ndėrgjegjshėm tė shihni se ēfarė qeverie keni pėrballė dhe tė keni guximin tė paktėn tė bėni pyetjet e duhura pėrballė Saliut dhe bandės se tij kriminale. Vėrtetė ata kanė armėt dhe ju vetėm fjalėn, por nėse nuk do dini ta pėrdorni atė, nesėr ėshtė radha e funeralit tuaj. Mund tė kishte qene qė dje.

- Zoti ambasador i Shteteve tė Bashkuara: nė Amerikėn tėnde dhe Amerikėn e fėmijėve tė mi, nė vendin qė e dua pėr vdekje njėsoj si Shqipėrinė time, njerėzit nuk qėllohen me plumba nga dritaret e Shtėpisė sė Bardhė. Nė Amerikėn tėnde dhe Amerikėn e fėmijėve tė mi, nė vendin qė e dua pėr vdekje se fjalėn ma bėn tė lirė, kam parė njerėz qė protestojnė pėrditė, nė raste festash apo zie, nė inaugurime presidentėsh e nė pėrvjetorė lirie. Kam parė dinjitarė tė shtetit tėnd qė japin dorėheqjen kur akuzohen pėr njė tė njėmijtėn e zullumeve tė Saliut dhe Metės, madje largohen nga jeta publike, edhe pse mė vonė provohen tė pafajshėm. Nuk di qė ndonjėri prej tyre tė ketė marrė armėt e tė qėllojė popullin pse u kap me presh nė duar. Please, tregoi shqiptarėve se protesta ėshtė normė nė demokraci dhe se janė nė tė drejtėn e tyre pėr tė votuar tė lirė dhe jetuar mirė, pėr tė mos u vjedhur e pėr tė mos u vrarė ne mes tė ditės. Tregoi qė fjala e lirė nuk vritet me plumba. Dhe kur tė kesh kohė, shfleto arkivėn e selisė ku po qėndron ose bėji njė telefon zonjės Marisa Lino, do ketė ē'tė tė tregojė pėr Saliun. Qėndrimet e gurta, se fajin e ka dhe njėra palė dhe tjetra nuk pinė mė ujė nė njė Shqipėri me varre hapur, e sidomos kur varrmihėsi ėshtė qeveria.

- Shqiptarė tė tulatur nga varfėria, dhuna dhe tmerri, punonjės tė administratės shtetėrore, qofshi apo jo pėrkrahės tė Sali Berishės: mos dilni nė antimitingun e tij tė sė mėrkurės. Do t’ju vrasė e do thotė ju vrau opozita. Ose edhe nėse dilni, kini guximin tė protestoni kundra tij. Viktimat kurrsesi nuk mund tė suportojnė vrasėsin e tyre. Dhe, sot nuk ka mė tė majtė dhe tė djathtė, sot jemi tė gjithė shqiptarė tė pikėlluar, viktima tė Sali Berishės. Ėshtė koha tė ndahemi njėherė e pėrgjithmonė nga njė vrasės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue Jan 25, 2011 4:09 pm

Komisioni hetimor nga pushteti,nga ata qe vrajten popullin,qfare qmendurie politike,te tallen krejt bota me ne.
Ku ke pa vete te vrashe dhe vete te vleresojshe situaten.
kete e bene Sali Sllobodanka berisha dhenderr i serbise ,vjerren e ozna te serbise.
Ky quhet sali (pasikopati,diktatoro-hitleri i shqiperise.


Komisioni Hetimor, Halimi: Demonstrata, grusht shteti
25.01.2011, ora 13:36
Komisioni Hetimor, Halimi: Demonstrata, grusht shteti

Ka filluar sot nga puna Komisioni Hetimor Parlamentar i ngritur nga maxhoranca pėr ngjarjet e 21 janarit nė Tiranė. Deputeti i Partisė Demokratike, Eduart Halimi gjatė fjalės sė tij e konsideroi demonstratėn si njė grusht shteti duke kėrkuar qė komisioni hetimor tė realizojė njė hetim tė cilėsisė sė lartė nė lidhje me kėtė ngjarje.

�Komisioni do tė pėrballet me vėshtirėsi pasi duhet qė hetimet tė bėhen me cilėsi tė lartė, argumentat tė jenė tė forta dhe me zbatueshmėri ligjore�, tha deputeti i PD, juristi Eduart Halimi. Ai i bėri thirrje opozitės tė marrė pjesė nė komisioninin pėr hetimin e ngjarjeve tė 21 janarit jo vetėm si njė detyrim kushtetues por edhe si njė autokritikė pėr gjėmėn e madhe qė ajo u pėrpoq t`i bėnte vendit.

Sipas deputetit Halimi, komisioni hetimor do tė tregojė transparencė tė plotė nė ēdo hetim tė bėrė pėr ngjarjet e 21 janarit.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue Jan 25, 2011 4:48 pm

Edhe met rrehė edhe mos me guxu me kajt ska ma zi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Tue Jan 25, 2011 6:28 pm

Bashkom
ky eshte pushteti
si ne kohen e komunizmit ne kosove edhe ta rrafshin edhe nuk guxojshe ti denoncojshe se tere familja tu izolojke
prap jane gjall ata
derisa te kene ne dore pushtetin ata te Titos e te Enverit nuk do te ket liri kurre per shqiptaret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Jan 26, 2011 2:41 pm

Sali Berisha-PD-ja vetėm mė 1992 ka fituar me mashtrime dhe premtime, qekun e bardhė tė Perėndimit sidomos SHBA-ve
Publikuar mė 26 janar, 2011 nė orėn 01:07 ( Para 11 orė e 32 minutave ) Histori |


-Tė paktėn S. Berisha qė nė vitin 1994, nuk ėshtė dashur tė jetė nė pushtet, kur shumica e popullit nuk e votoi kushtetutėn e tij. Ashtu J. Topalli nuk ėshtė dashur tė mbetet nė pushtet, siē e patėm parė dhe dėgjuar para sa viteve, duke iu drejtuar njė zyrtari tė lartė tė PS-sė me fjalėt: Sali Berisha ka faj qė nuk ua ka dhėnė plumbin.
Sali Berisha akoma shpifė dhe gėnjen kinse demonstruesit u vranė nga demonstrusit. Ashtu Ilir Meta ka fytyrė tė del nė TV e tė deklarojė se videoja ėshtė montazh dhe tė shpif si S. Berisha. Mė poshtė po i citoj kėta autorė shqiptarė tė majtė dhe tė djathė, ashtu edhe tė huaj qė shkrimi im tė jetė sa mė objektiv.


Preē Zogaj, Uncivil War (Luftė jocivile), ''Dita'' Tiranė 1998. Fq.44. 1-Populli nė njė anė, diktatori Berisha nė anėn tjetėr... idenė se Sali Berisha ishte e keqja e madhe e Shqipėrisė dhe se vetėm largimi i tij me hir a mė pahir nga pushteti, nga politika dhe madje nga Shqipėria do ti hapte rrugė paqės dhe begatisė nė vend...

Frrok Ēupi, Vlora 97. Fq. 165-6 ... Po tė mos ishte Vlora nė fillim tė shek. Shqipėria do tė ishte e copėtuar. Atė politikė ekspansioniste dhe pėrqarėse tentoi ta bėjė edhe Berisha. Dėmi mė i madh i tij ėshtė se tentoi ta copėzoi Shtetin Shqiptar, me qėllimin e vetėm pėr tė sunduar nė njė pjesė sado tė vogėl tė vendit. Berisha i pėrket periudhave mė tė errėta tė historisė europiane. Ndarja veri-jug ka qenė ide e kancelarive tė vjetra, qė e pėrcolli nė ditėt e sotme vetėm Berisha...

Nexhmedin Spahiu, Ekuilibret shqiptare, ''Marin Barleti'', Mars 1993, Fq.59 ...Paniqi erdhi nė Tiranė pėr tė parandaluar njė luftė tė ngjajshme me atė nė Bosnjė... Fq.62 ...Por krimi mė i madh i Berishės ėshtė fakti qė aspiratėn e natyrshme tė Kosovės pėr liri e pavarėsi e konsideron romantizėm... Tetor 1994, Fq. 107 ...Kur presidenti Berisha, para gati dy vitėsh u pyet nga TV francez se ē'do tė bėjė shteti shqiptar nėse sulmohen shqiptarėt nė Kosovė dhe nė Maqedoni, ai qe pėrgjigjur: ''Kombet e Bashkuara dhe Perėndimi duhet t'i mbrojnė ata?...'' Pra, sipas Berishės mbrojtja e shqiptarėve tė Kosovės qenka detyrė e Perėndimit e jo e Shqipėrisė...
Gusht 1995, Fq. 149 ... Presidenti i Malit tė Zi, Momir Bullatoviq se Shkodra i ėshtė marrė me patėdrejtė Malit tė Zi... Mars 1996. Fq. 210 ...Berisha mburr demokracinė e vendit tė vetė me numrin e sharjeve, fyerjeve dhe kritikave tė drejtuara nė adresė tė komunizmit... I majti Millosheviq u merr forcėrisht tokat e tė tjerėve pėr t'i bėrė pronarė serbėt, kurse i djathti Berisha e bėnė tė kundėrtėn, tokėn e shqiptarėve ua jep minoritetit?...

Human Rights Watch/Helsinki, Tė drejtat e njeriut nė Shqipėrinė post-komuniste, New York 10 maj 1996. Fq.2 ... Qysh nga viti 1992 njė numėr i madh opozitarėsh janė kėrcėnuar, gjykuar, burgosur dhe ... janė goditur nga njerėz tė panjohur, goditje ndaj tė cilave nuk ka pasur ndonjė reagim nga qeveria. Jo rrallė gjyqtar, tė cilėt kanė dhėnė vendime tė pavarura nė gjyqe tė rėndėsishėm, janė levizur mė pas nė poste mė tė ulėta ose janė pushuar. Mbi 400 veta, pjesa mė e madhe prej tė cilėve tė zgjedhur nga Partia Demokratike, janė caktuar prokuror ose gjyqtar nė mbarė vendin, pasi kanė mbaruar vetėm njė kurs special 6-mujor pėr drejtėsi... Qysh prej vitit 1992 njė numėr i madh gazetarėsh, duke pėrfshirė edhe korrespodentė tė huaj, janė kėrcėnuar, arrestuar ose godiur nga njerėz tė panjohur pasi kanė botuar artikuj kritik ndaj qeverisė... Fq. 53 ...Qysh prej vitit 1992, me mijėra poste nė institucione shtetėrore, universitete dhe nė qveri u janė dhėnė pėrkrahėsve tė qeverisė demokratike... Njerėzit caktoheshin nė poste jo duke u bazuar nė aftėsitė... Fq.131 ...Pas nėnshkrimit tė marrėveshjės sė Dejtonit, nė dhjetor 1995, presidenti Berisha u tha shqiptarėve nė krahinėn e Kosovės nėn sundimin Serb, se ata duhet tė pranojnė autonominė nė vend tė pavarsisė sė plotė nga Jugosllavia, siē kanė kėrkuar...

Pierre e Bruno Cabanes, Afshe shqiptare nga Berisha deri te Kosova, Onufri, Tiranė 2001. Shumė fabrika u plaēkitėn, u shkatėrruan, u braktisėn ashtu nė fshat kooperativat bujqėsore... Pėrballė ushtrisė Serbe, Shqipėria ėshtė e Ēarmatosur, nė rast keqėsimi tė kushteve ku ndodhėn Shqiptarėt e Kosovės e tė Maqedonisė, Shqipėria ėshtė krejtėsisht e pazonja pėr tu dhėnė atyre ndonjė lloj mbėshtetje... Fq.98-9 numri i divizioneve tė ushtrisė Shqiptare zbret nga 27 nė 5, ai i oficerėve nga 17 mijė nė 4 mijė, Fq.102 Dėshtimi i referendumit pėr projektkushtetutėn i kundėrshtuar nga 54% e zgjedhėsve nė nėntor 1994. Fq. 101 S.Berisha duke e zhytur Shqipėrinė nė njė anarki tė plotė.
Fq.152 ...Neritan Ceka nuk ngurroi tė pranonte qė 600 mijė armė tjera ishin ende nė duar tė shqiptarėve tėtor 1997...

Dr. Sofokli Duka, Vetėvrasja, motivet pėt tė jetuar. Tiranė 2008. Fq. 8 ...Pėr pesė vjetėt e marra sė bashku (2001-2005), kanė ndodhur 847 vetėvrasje, 724 vrasje dhe 1492 vdekje nga aksidentet automobilistike... Fq.155, Deri nė vitet 1990, Shqipėria rėnditej ndėr vendet me numrin mė tė vogėl tė vetėvrasjeve nė botė...

Arisridh Plaka, Ibrahim Xhamaj, Kalendar Enciklopedik 1, Venera, Tiranė 1998. Fq. 33-4 ... Mars 1997, 2.03 -Kuvendi popullor shpall gjendjen e jashtėzakonshme nė Republikėn e Shqipėrisė. Komandant i operacionit u caktua Kryetari i SHIK-ut, Bashkim Gazidede. -Mbyllen tė gjitha gazetat shqiptare. -Sali Berisha u rizgjodh President i Republikės sė Shqipėrisė. 4.03 -Situatė tejet e acaruar. Kėshilli i mbrojtės dhe Shtabi i gjendjes sė jashtėzakonshme hartojnė plane pėr tė shtypur revoltėn popullore nė 14 qytetet e jugut dhe nė disa qytete tė tjera tė Shqipėrisė. Shteti, ushtria, policia, SHIK-u, tė gjithė nė lėvizje, shpėrthehen depo armatimi. Armatosen me lista 4 mijė militantė tė PD-sė. Fushatė regjistrimesh pėr trupa ''vullnetare'' mercenare nė disa rrethe tė veriut. Mobilizimin, paisje me armė dhe inkuadrime nė njėsi ushtarake. Lėvizje natėn mjetėsh tė blinduara tė shoqėruara me forca efektive ushtarake dhe mercenare drejt jugut. Aeroplan luftarak bombardues kryejn operacione vezhgimi dhe vihen nė gadishmėri nė pritje tė urdhrave. SHIK-u provokon gjakderdhje nė Pėrmet, Tepelenė, Gjirokastėr, Vlorė etj. Komitetet e Shpėtimit Publik mobilizojnė popullsinė dhe marrin masa mbrojtėse nga ''trupat e Berishės''. Ngrihen barrikada nė rrugėt kryesore. Instalohen mitrolezė dhe kundėrajrorė nė tarraca tė pallateve. Dy pilotė refuzojnė tė zbatojnė urdhrat dhe arratisen nė Itali. Shpėrthimi mund tė ndodhi nga ēasti nė ēastė. Situata ėshtė dramatike. Ushtria refuzoi tė luftoi kundėr popullit. Trupat mercenare shthuren, dezertojnė nė masė. Shteti, ushtria, policia e gjithēka u shkėrmoq...

R. Megjuani


Prishtin 26 janar 2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Jan 26, 2011 3:11 pm

Ilir Meta, der eine sehr schöne illegal gebaute Villa bei Dhermi hat auf gestohlenen Grundstück, wird wohl auf Einladung der üblichen Gangster, auch seinen Freund Burim Osmani im Hamburger Gefängnis besuchen.

Der Drogen Export ist stark gefallen, seitdem Ilir Meta nicht mehr Ministerpräsident ist und der Fahrer seiner Frau Monika sitzt ja immer noch im Gefängnis, wegen Drogen Schmuggel und die Leibwächter von Ilir Meta ebenso! Die hat man erwischt in Italien und danach brach der Drogen Export nach Italien zusammen, nachdem es unter der Ilir Meta Regierung eine Steigerung um über 300% noch gegeben hat.

Drogen Statistik während der Amtszeit des Ilir Meta, der Italienischen Anti Mafia Einheiten. Die Spitze war Ende 2001, und nach der Verhaftung seiner Leibwächter sank der Drogen Export wieder auf die Vor Regierungs Zeit zurück, wobei Ende 2002, Ilir Meta gehen musste.
Und dann diese Frau Monika, wo es Legenden gibt schon aus ihrer Universitäts Zeit. Irgendwo hat die beim CIA Ausbildungs Kurs in Garmisch-Parten Kirchen im Georg C. Marshal Centrum im Herbst 2001 (Führer des 21. Jahrhunderts” den Faden verloren und den Durchblick, weil man ja nun für den CIA arbeitet.

Es gibt viel zu tun, für die Skrapar Bande, denn die Drogen- und Terroristen Netzwerke müssen gepflegt werden, nachdem ja ihr Partner die Osmani Banditen in Hamburg ausgeschaltet wurden. Aber bei den SPD - FES ist man gerne behiflich auf Kosten des Steuerzahlers, neue Projekte und Wahlkampf Hilfe zur Verfügung zu stellen.

Und zum Oktober Fest nach München will der Kerl auch noch kommen, was sowieso erneut der Steuerzahler bezahlt, aber vielleicht gibst ja Terroristen Alarm, wenn solche Typen einreisen.

Ilir Meta und Monica verlassen in Deutschland

Präsident der Sozialistischen Bewegung für Integration, Ilir Meta, wird an diesem Dienstag fehlen albanischen Politik. Aber nur für eine Woche ama. Für Moniken und zusammen mit ihren Kindern, wird nach Deutschland in den frühen Morgenstunden reisen. Bis zu 12 August, die Familie seit Jahren in der Politik beteiligt sind, werden versuchen, den Stress eines ganzen Jahres politischen Spannungen vergessen, stand an der Stelle für seine berühmten Bier Festivals bekannt.

Kommentare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Jan 26, 2011 3:17 pm

Eshte interesant se sheribem sekrete te gjermanise Zvicrres e te evropes policia
Ilir Meten e quajne banditin me te madhe ne ballkan
po ne politik i perkrahin keta kriminel si saliu si meten apo ndonje politikan Kriminel.
Pse?!! sepse me ta m,e lehte luajne evropa ne dem te shqiptareve
keshtu qe i kan ne dore
ja veproni keshtu ja ne ju ngritim padi ne interpol
kjo eshte tragjedia jone
populli duhet njehere e pergjithmone te pastroje politiken nga kriminel e banda qe na murren ne qafe...
Lexoni per Salen qka thojne sherbimet sekrete per meten e shume politikan ne kosove e shqiperi e maqedoni..
Sherbimi sekret nuk eshte loje ,ata se pari mbledhin prova ,argumente pastaj i plasojne ...
Dikush po tallet me kesi gjera
duke thene jo jane qeshtje politike jo keshtu jo ashtu qe te hikin te vertetetes.
Po ka me ju kall bishti.
Po kan me na kall edhe neve si komb,duke na bere dem te madhe qeshtjes sone kombetare.
Sepse keta jane njerez te shitur dhe shesin atdheun..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Wed Jan 26, 2011 5:05 pm

OR XHITI- Leje mor e mos i the dhembet se e kem koti, kur njerzt jan dhe gjinden ne klikat e interesit te tyre personale, po nuk ju intereson kush, aj apo ky,se pse ata e din edhe ma ma mir bile se jan vet ne rrjedha.
Siq thot nji fjal popullore, fol me hyken fol me zyken,pra aty flet leverdia e gjepave, asesi ndoj interes i perbashket shoqror apo kombetar. Nese me ndegjon lej kto polemika inerte e qe nuk ja vlen po thuaj as qe te polemizohen sepse nuk esht vendi ktu i pershtatshem ne forum.

Merru me ndoj pun ma te menqur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Thu Jan 27, 2011 5:27 pm

LAKURIQ E SYRGJYNOSUR
BREKEGRISUR DHE TĮRMATOSUR
PROTESTOJNE-DHUNOJNE
NE MES T'TIRANES
KLYSH-KOPILAT E EDVIN RAMES
PO KU SHKOJNE KETA TE MJERE
KUSH I MBUSHI ME ZEHER
SPARTAK NGJELA ,GRAMOZ RUĒI
EDVIN RAMA-MASONISTI
EDVIN RAMA KY FASHIST
NE SHQIPRI ,ESHTE ME GISHT.[b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Shqiperia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: