Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat May 15, 2010 2:16 am

Si nė shtėpi pa pronarPublikuar: E shtune, mė 08 maj 2010


Sa herė qė kryeministrit tė Maqedonisė i ngec puna, sa herė qė
dėshiron ta fshehė atė qė nuk duhet parė nga populli, ai pėrgatit ndonjė
episod tė ri tė telenovelės me titull “Luftė kundėr korrupsionit”. Pra,
sa herė qė dėshiron ta ēojė popullin tė harrojė varfėrinė e skajshme
dhe problemet politike qė ka shteti, Gruevski merr kordonėt policorė, si
dhe dy kamera, bastis ndonjė spital, nga nxjerr dhjetėra mjekė tė
dyshuar pėr korrupsion dhe vazhdon tutje duke u bėrė gati pėr episodin e
ardhėm tė telenovelės sė tij. E ndėrkohė, qytetarėt e Maqedonisė kurrė
nuk e dinė se ēka ai fsheh nė valixhet e veta, kurrė nuk e kuptojnė se
pėrse tė gjitha angazhimet e tij, nė vend qė ta ēojnė shtetin pėrpara,
atė e largojnė nga e mira e ėndėrruar. Gjithashtu, ndėrkohė, pjesa e
Evropės qė mburret me vlerat e larta qytetare dhe juridike, nė shumė
raporte tė saja, e paralajmėron Gruevskin se nuk ėshtė nė rregull tė
dyshuarit t’i nxjerrėsh pėrpara gjyqit publik ende pa u dėshmuar fajėsia
e tyre. Pra, Evropa e civilizuar, ia tėrheq vėrejtjen Gruevskit se
duhet tė ketė kujdes e ta kuptojė se lufta kundėr korrupsionit nuk duhet
pėrdorur si mjegull pėr t’i fshehur paaftėsitė tė pėrballesh me
problemet mė tė mėdha tė Maqedonisė, siē ėshtė stabiliteti i shtetit,
zgjidhja e problemit tė emrit... Apo, nė raportet e veta, institucionet
evropiane, ia rikujtojnė Gruevskit tė mos bėjė veprime qė shkelin vlerat
demokratike: tė mos i linēojė njerėzit vetėm pėr ta mbuluar paaftėsinė
tė bėjė diēka pėr tė mirė e shtetin, tė mos e nxjerrė individin pėrpara
gjykatės mė tė pamėshirshėm – opinionit publik – para se tė dėshmohet
fajėsia tij.
Duke jetuar nė shtet ku ėshtė aq e shikuar telenovela e quajtur
“Luftė kundėr korrupsionit”, kur pashė kordonėt policorė qė hynin e
dilnin nga godina e Ministrisė sė Transportit tė Kosovės, mė shkoi
mendja se mos vallė Gruevski ka marrė nė duar edhe prokurorėt dhe
policėt e EULEX-it dhe tani ėshtė duke vepruar edhe nė Kosovė. Mbase
hamendėsimet e kėtillė m’i nxiti sjellja aq arrogante dhe aq primitive e
atyre qė kanė ardhur tė kultivojnė vlerat demokratike nė Kosovė, por tė
cilėt, gjatė bastisjes sė Ministrisė sė Transportit tė Kosovės u sollėn
thuajse ministri dhe personeli i tij janė ngujuar nė kabinetet e tyre
dhe tė armatosur presin tė sulmojnė luftėtarėt kundėr korrupsionit. Apo,
thėnė mė qartė: ajo qė shihja nė ekranet televizive, mė shumė mė
rikujtonte veprimet e Gruevskit qė i shoh shpesh kėtu ku jetoj, e ku
herė-herė, tė gjithė bėrtasin “kapeni hajnin”, duke dashur ashtu tė mos
shohėsh ēka kanė nė valixhet e tyre, duke dashur ashtu tė mbulojnė
paaftėsinė e tyre tė pėrballen me tė vėrtetėn se njė shtet qė nuk
kontrollon tėrė territorin e vet, se nė njė shtet ku nuk dihet cili
ėshtė i zoti i shtėpisė, se nė njė shtet ku ka nga dy palė ligje e
standarde, pra se nga njė shteti tė cilin ēdokush e mbron sipas logjikės
dhe interesit tė vet, nga ai shtet ndonjėherė mė sė shumti pėrfitojnė
ata qė kanė ardhur ta mbrojnė vendin nga “hajdutėt” vendas.
Ajo qė ndodhi nė Ministrin e Transportit tė Kosovė, mė sė miri
dėshmon standardin e dyfishtė qė pėrdorin disa qarqe evropiane kur kemi
tė bėjmė me ballkanasit. Standarde tė cilat janė krejt ndryshe pėr
hapėsirat ku banojnė “tė mirėt e demokratėt” e kėtij kontinenti dhe
plotėsisht tė kundėrt kur zbatohen nė kėto hapėsira ku banojmė “ne tė
egrit e hajdutėt”, e zyrat e tė cilėve duhet hapur me shkelma dhe
pėrcjellje nga kordonėt policorė. Gjė qė tė ēon tė mendosh se mbase
fytyra e vėrtetė e njė pjese tė Evropės Perėndimore ėshtė jo qė shihet
nė pjesėn e saj tė Ballkanit, e jo ajo e grimosura – e rrejshmja - ku
pėrpilohen raportet pėr ne qė duam tė bėhemi pjesė e asaj qė jemi –
Evropės. Dhe duke qenė e tillė, e sjellshme dhe demokratike pėr
vetveten dhe e egėr dhe jo tolerante ndaj neve “ballkanasve”, nėpėr
zyrat e veta Evropa Perėndimore hyn ashtu si e do rendi: duke trokitur
nė derė, duke tė treguar vendimin e gjykatės pėr bastisje. Ndėrkaq, nė
zyrat tona hynė me kamera televizive, duke tė pėrplasur pėrpara
gjykatėsit publik tė quajtur popull, qė tė mos mund tė shlyesh njollėn e
turpit edhe sikur tė dėshmosh se je Profet, e jo mė njeri tė cilit, si
gjithė tė tjerėve, mė lehtė mund t’i gjesh gabime sesa vepra tė
admiruara.
Prokuroria dhe policėt e EULEX -it hynė nė Ministrin e
Transportit tė Kosovės si tė ishte ajo shtėpi publike ku shkon me
furgona policor, i nxjerr prostitutat dhunshėm nga dhomat e tyre dhe i
ēon nė kontroll mjekėsor qė tė vėrtetosh thashethemet se janė tė
infektuara nga sėmundje venerike. E ndėrkohė, thuajse tė gjithė i
duartrokitėn pėrkushtimit tė EULEX-it nė luftėn kundėr korrupsionit.
Madje tė paktė ishin ata qė shtruan pyetjen parimore: si mund tė
shpallėsh ndonjėrin publikisht si hajn, para se kėtė ta dėshmojė
gjykata. Por, mbase edhe mundet, posaēėrisht kur tė trajtojnė se i takon
grupit tė “tė egėrve” ku nuk ia vlen tė pėrdorėsh standarde civilizuese
dhe ligjore, por ku duhet drejtėsinė ta trajtosh si ēėshtje qė duhet
matur me atė se si ajo do tė ndikojė nėpėr dhomat ku populli i varfėruar
pinė ēajė dhe mezi pret t’ia hedhėsh pranė kėmbėve kokėn e “hajdutit”
qė e ka pru nė situatė tė pijė ēaj pa limon. Dhe mbase andaj kėsaj radhe
EULEX-i veproi nė Kosovė ashtu siē vepron shpesh Gruevski nė Maqedoni:
tė mos u pėrmbahet rregullave, por mė shumė rėndėsi t’i kushtojė efektit
publik. Qė do tė thotė, mbase nuk ėshtė e largėt dita kur prokurorėt
dhe policėt e EULEXI-t do tė vijnė nė trajnim te Gruevski, apo edhe do
t’i bastisin kabinetet ministrore jo duke u bazuar nė fakte, por duke u
mbėshtetur nė anketa publike nėpėrmjet tė cilave populli do tė caktojė
se kush ėshtė “kryehajduti” i Kosovės.
Ajo qė bėri EULEX-i nė zyrat e Ministrisė sė Transportit tė
Kosovės, ka shijen e hidhur pėr shumė arsye. Ndėr tė tjerat, edhe shkaku
se bastisja u bė sikur Kosova tė ishte shtėpi pa pronar, thuajse tė
zgjedhurit e popullit kosovarė janė “nė shkollė trajnuese” pėr t’u bėrė
drejtues tė shtetit dhe andaj, ndaj tyre mund tė sillesh si trajnues, tė
cilit i lejohen tė gjitha, pėrfshirė edhe logjikėn tė krijosh opinion
se ndonjė nga ata ėshtė hajdut ordiner, e qė pastaj tė ofrosh dėshmi pėr
krimin e bėrė. Pastaj, kjo ndėrhyrje e EULEX-it, e cila aq i joshi disa
qarqe kosovare, dėshmoi deri ku shkojnė inatet personale, inate tė
cilat Kosovėn e prunė deri aty sa nėse e kompletonin listėn e tė gjithė
politikanėve qė ka sot ky shtet, vėshtirė se do tė gjesh njė politikan
tė vetėm, i cili nuk ėshtė akuzuar publikisht pėr ndonjė veprim keqbėrės
qė tė bėn tė mos dalėsh nė rrugė nga turpi. Andaj, sikur kosovarėt ta
kompletonin kėtė listė, ajo do t’i ēonte ta pyesnin veten se ku ēon ky
proces i degradimit tė tė gjitha vlerave qė ka Kosova, do t’i ēonte tė
pyesnin veten se mos vallė kjo do tė thotė se tė gjithė ata qė dje
flijuan jetėn e tyre pėr lirinė e Kosovės, kėtė e kanė bėrė qė sot asaj
t’ia vjedhin ardhmėrinė? Pra, kur ta shihnin se lista e politikanėve
kosovarė pėrbėhet vetėm nga emra tė njollosur, kosovarėt do tė duhej ta
pyesnin veten se kush e bėn kėtė dhe vallė kjo do tė thotė se Kosova nuk
ka burrėshtetas tė pjekur, apo se dikush do t’ia thyejė boshtin politik
kurrizor Kosovės dhe atė ta shpallė si tė papjekur pėr shtetėbėrje? Dhe
mė nė fund, nga ajo listė ata do tė shihnin se atyre u kanė mbetur tė
panjollosur vetėm heronjtė e vdekur. Me ēka kosovarėt do tė duhet t’u
pėrgjigjen shumė pyetjeve, qė tė arrijnė deri te konstatimi se lufta e
vėrtetė kundėr korrupsionit nė Kosovė do tė fillojė atėherė kur asaj do
t’i prijnė vetė kosovarėt, e jo prokurorėt dhe policėt e EULEX-it.
Sepse sikur tė ishte ndryshe, atėherė kosovarėt nuk do tė duhej tė
votonin pėr t’i zgjedhur pėrfaqėsuesit e vet nėpėr institucionet
shtetėrore, por do tė duhej tė shpallnin konkurs evropian pėr t’i
zgjedhur ekspertėt qė do ta drejtonin Kosovėn. Dhe nėpėrmjet atij
konkursi, do tė mundeshin ta bėnin zgjedhjen e duhur dhe tė mos lejonin
qė nė mesin e “mbikėqyrėsve” tė Kosovės tė ketė edhe tė atillė qė
mendojnė se nė zyrat e pėrfaqėsuesve kosovarė duhet tė hysh si nė shtėpi
pa pronar, apo si nė shtėpi ku pronari nuk di tė kujdeset pėr tė. Apo
qė tė mos ndodhė qė nė Kosovė tė vijnė edhe tė atillė qė merren me
kontrabandė tė cigareve dhe tė pijeve alkoolike, mbase duke menduar se
kjo veprimtari ėshtė pjesė e traditės sė popujve tė Ballkanit

Me te veretet vlen shum ky analiste
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat May 15, 2010 2:21 am

Kim Mehmeti shkrimtar edhe analistė :
http://kmehmeti.com/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat May 15, 2010 2:25 am

Un e mora nga fb ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat May 15, 2010 2:27 am

Ska lidhje nga , mė pėlqen edhe mu ky KIM MEHMETI ėshtė i sinqertė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat May 15, 2010 2:30 am

Per mendimin tim eshte analisti me i mir politik per gjith vendet shqiptare ,eshte shum i koreket, me pelqejn debatet qe ben ky.Jan shum kuptim plote, kam pare nje emisjon per bashkimin kombetare se ka qen me MATOSHIN , shum interesant ka qen tema.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat May 15, 2010 2:08 pm

Ishe Kordinatoori i ,,FBKSH“per Evrope - Kryesia dhe anetaresia e saje- familjeve tė shqiptarėve tė vrarė nga policia e Maqedonisė

Ju Shprehin Ngushellime:Nė emer tim Personal dhe ne emer te ishe Kryesise se ,FBKSH“ per Evrope, familjeve tė Harun Aliut, Xhafer Shalės, Shaban Zenunit dhe Qemajl Fejzullahut, u shprehim ngushėllimet dhe dhimbjen tonė mė tė thellė, pėr humbjen e pjestarėve tė tyre mė tė dashur, veprimtarėve tė shquar tė Idealit kombėtar.

Egzitenca e Kombit Shqiptare po rrezikohet dita dites anembane trojeve Shqiptare.! ,Fajtore jane vete Politika servile SHqiptare qe jane bere puthadore te Armiqeve te huaj, Armiqeve Sllavo Maqedonas dhe Sllavo Serbe..!

Eshte koha qe Situanen Politike te marrin ne dore Atdhatert dhe Patriotet e vertet ,te cilet dijne dhe kane guxim qe qeshtjen Shqiptare te zgjidhin njehere e pergjithmone!

Gjermani:15.05.2010

Prof.Xhavit Dalloshi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 52
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun May 16, 2010 2:09 pm

U vrane 6 Komandante te UCK-UKSH.
kjo eshte tragjedi e madhe,pas tradhtise qe ju bene pas shpine nga Parti Politike Shqiptare servile,tradhtare qe thirren ne emer te ,,UCK" si ne kosove si ne trojet etnike shqiptare.
Lideret e ishe ,,UCK" luften e kane bere per interesa personale per te fituar te mira per veti dhe familjet e tyre ,e jo qe te arrihet liria kombetare.
Sote ata Ali Ahmeti me shoke hashim Thaqi me shoke ramushe haradinaj me shoke perdhosin luften ishe shoket e tyre qe ishin te paret qe formuan ,,UCK" po nuk u pajtuan me tradhetine qe ju be atyre dhe kombit shqiptare.
Keta sote kane bere pasuri marramendes per veti ,vjedhin popullin-bashkpunojne me te huajte armiq te shqiptareve ,i vrasin shoket e vete sepse shofin rrezik nga keta sepse nje dite munde te pergjigjen per tradhti qe ju bene kombit te tyre dhe shokeve te Idealit.
Bajram Rexhepi eshte marre veshe me Ministeren e mbrendshme te maqedonise qe te arreston 70 persona nga kosova Komandante te ,,UCK" dhe t,ja dorezone maqedonise.
me kete akte tradhtare ja vune kupen e tradhtise keta Lidere qe thirren pa turp ne emer te ishe,,UCK".
Dhe sote kinse ne emer te ,,SHtetit" pa shtet veprojne si dikur Rrahman Morina ,Ali Shukriu Brahim Rugova ,kure thojke se keta jane ishe dore e shkaut dhe nuk ka ,,UCK"
Edhe keta sote sillen si ai ,duke deklaruar se keta te ,,UCK" jane bandit ,hajna banda te ndryshme qe mirren me trafikimin e Armeve.
Ska komente per keta tradhtare..

Lirim Jakupi dhe Fatos Alija tė vrarė nė Radushė?
 • Bilanci i aksionit policor nė fshatin Radushė mund tė jetė gjashtė, e jo katėr viktima. Me informacione tė kėtilla pėr “Lajm” janė paraqitur eprorė tė lartė tė ish Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare (UĒK), tė cilėt dėshirojnė tė mbeten anonimė.
  vazhdon


  Dyshimet e tyre ata i bazojnė nė informacionet kontradiktore qė kanė dalė prej policisė menjėherė pas aksionit nė Radushė, kur fillimisht u lajmėrua se janė vrarė katėr persona dhe dy tė tjera janė arrestuar.
  Burimet nė fjalė dyshojnė se nė mesin e viktimave mund tė jenė edhe Lirim Jakupi-Nacisti, nga Lugina e Preshevės dhe shtetasi shqiptar Fatos Alija.
  Ata nuk pėrjashtojnė mundėsinė qė Lirim Jakupi dhe Fatos Alija, tė jenė kapur tė gjallė, e mė pas tė jenė ekzekutuar nga policia.
  “Ėshtė e qartė se Jakupi dhe Alija nuk vėrehen askund nė teren. Vrasja e tyre eventuale nga policia maqedonase mund tė mbahet nė fshehtėsi nga frika prej hakmarrjes ndaj policisė”, thonė pėr “Lajm” kėta ish eprorė tė UĒK-sė.
  Lirim Jakupi dhe Fatos Alija pėrmendeshin si pjesėmarrės nė shumė pėrleshjet me policinė maqedonase, duke pėrfshirė edhe aksionin nė fshatin Brodec tė Tetovės.
  Nė MPB-nė maqedonase kanė demantuar informatat pėr gjashtė viktima tė mundshme.
  “Nuk ėshtė e saktė se nė aksion janė vrarė gjashtė persona. Informacioni i lansuar ditėn e parė pėr katėr tė vrarė dhe dy tė arrestuar nuk ėshtė liferuar nga Ministria e Punėve tė Brendshme”, deklaroi pėr “Lajm” zėdhėnėsi i policisė, Ivo Kotevski.
  Pėrve; ish eprorėve tė UĒK-sė, dyshime ndaj aksionit policor nė Radushė kanė hedhur edhe tė gjitha subjektet politike shqiptare, me pėrjashtim tė BDI-sė nė pushtet. Subjektet shqiptare thonė se bėhet fjalė pėr aksione tė inskenuara tė policisė me qėllim pėr komprometim tė shqiptarėve jo vetėm nė Maqedoni, por edhe nė tėrė rajonin.

  Hoxha: Ky ėshtė fillimi, Gruevski nuk ndalet me kaq

  Xhezair Shaqiri i njohur si komandant Hoxha ka kritikuar qėndrimin e Kosovės dhe Shqipėrisė ndaj ngjarjeve tė fundit nė Maqedoni.
  “Po befasohemi nga politika e Kosovės dhe Shqipėrisė qė me ose pa qėllim po e ndihmojnė Gruevskin nė ofensivat e tyre kundėr shqiptarėve nė Maqedoni. Nė vend qė ti bėjnė presion atij direkt , ose nėpėrmjet faktorit ndėrkombėtarė qė ti ndėrpres proceset e montime dhe ta implementoj marrėveshjen e Ohrit, se Ahmeti e Thaēi na morėn nė qafė dhe janė plotėsisht nėn ndikim tė Gruevskit. Po ju paralajmėroj se Gruevski nuk ndalet me kaq”, deklaroi Hoxha pėr “Lajm”.
  Hoxha u bėn apel ish ushtarėve tė UĒK-sė qė tė kenė kujdes nga proceset e montuara tė cilat mė tė madhe po pėrgatiten nga policia maqedonase. “Edhe rasti i Harun Aliut ėshtė i montuar. Ai me siguri ėshtė ekzekutuar mė herėt”, thekson Hoxha, duke kėrkuar nga faktori ndėrkombėtar ti bėj presion Gruevskit qė ta ndalė kėtė ofensivė ndaj shqiptarėve. (lajm)/V.I./LiriaMbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun May 16, 2010 3:48 pm

“Vetėvendosje”: Kėshtu pėrkulet Bajram Rexhepi

Prishtinė 16 maj- Lėvizja “Vetėvendosje” ka reaguar ashpėr sot nė
lidhje me vizitėn qė Bajram Rexhepi, ministėr i Punėve tė Brendshme tė
Kosovės, i ka bėrė Shkupit zyrtar.
Vizita e cila u realizua pas incidentit nė Radushė afėr Shkupit, ku
mbetėn tė vrarė katėr shqiptarė, nė mesin e tė cilėve edhe njė shtetas
i Kosovės, shtyri zyrtarėt e rendit tė tė dyja vendeve tė takohen nė
Maqedoni. Pikėrisht vizita e Rexhepit nė Shkup, nga “Vetėvendosje”
ėshtė cilėsuar si pėrulje nga ana e ministrit Bajram Rexhepi.

“Ministri ynė shkoi tė pėrkulej pėrpara terrorit maqedonas dhe sikur po
i kėrkonte falje homologes sė tij antishqiptare, ministres maqedonase
tė punėve tė brendshme dhe drejtėsisė, Gordana Jankulovska”,
thuhet nė
kėtė reagim.
Sipas tyre, Jankullovska e cila nuk bėn asgjė tjetėr veēse zbaton nė
mėnyrė policeske politikat zyrtare tė shtetit maqedonas, udhėheq me
ngulm fushatėn e terrorit mbi shqiptarėt e diskriminuar.

“Pikėrisht kundėr kėtyre politikave shtypėse javėn e kaluar nė Shkup
mijėra qytetarė shqiptarė demonstruan me moton “PĖR DREJTĖSI”. Por kjo
nuk do tė thotė asgjė pėr ministrin tonė tė mjerė. Sepse kur shqiptarėt
protestonin pėr tė drejtat e tyre legjitime tė shkelura kaq mizorisht
nga shteti maqedonas, Bajram Rexhepi po vizitonte komunat e reja serbe
tė decentralizimit etnik nė Kosovė”, thuhet nė kėtė reagim tė
“Vetėvendosjes”.

Sipas kėsaj organizate, me vizitėn e tij pėrkulėse dhe kėtė paraqitje
tė neveritshme, Rexhepi siguroi Jankulovskėn se institucionet e Kosovės
jo vetėm qė nuk brengosen pėr mėnyrat qysh i trajton shteti maqedonas
shqiptarėt atje dhe se si i qėron hesapet me ta, por, madje, edhe se i
jep krah tė pa rezervė trajtimit aktual qė po ia bėn ky shtet popullit
shqiptar. / Zhurnal /
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon May 17, 2010 12:18 am

Prishtina e Tirana, “shumė tė qeta” ndaj IRJM-sėStandardi i
dyfishtė i drejtėsisė ndėrkombėtare
Mandej, sikur Policia e
Kosovės tė kishte vrarė, sipas skenarit nė krye tė kėtij shkrimi, katėr
serbė—Beogradi menjėherė do tė kishte kėrkuar mbledhje urgjente tė
Kėshillit tė Sigurimit, Armata Serbe do tė ishte vėnė nė gjendje tė
lartė gatishmėrie, kurse serbėt e Kosovės nuk do tė kishin pas tė ndalur
sė protestuari, politikanėt e tyre do tė kishin bojkotuar ēdo organ
shtetėror tė Kosovės, kurse komuniteti ndėrkombėtar do tė kishte dėnuar
fuqishėm incidentin. Rrėmujė! Bile bile, vėshtirė se deklarata e
Ambasadorit Amerikan nė Prishtinė do tė kishte qenė as edhe pėr njė
fjali e ngjashme me atė tė atij nė Shkup. Pėrkundrazi!
E ne shqiptarėt, si reaguam ne? Apo, mė mire thėnė, si nuk reaguam?!
Se shqiptarėt e Maqedonisė ende janė tė diskriminuar dhe tė pabarabartė
si qytetarė tė atij vendi, nuk do koment. Se politika e tyre ėshtė mė e
interesuar pėr kolltuqe qeveritare sesa ēėshtje kombėtare ėshtė parė
disa here deri mė tani. Por, se edhe Prishtina e Tirana do tė
tregoheshin kaq tė “buta” nuk ėshtė besuar.
Respektimi i ligjit duhet tė jetė i barabartė pėr tė gjithė. Vrasja,
qoftė edhe nė kuadėr tė ligjit, duhet menjanuar deri nė pikėn e fundit.
Madje, kur njė shtetas kosovar ėshtė vrarė, Prishtina zyrtare—nė mos
diēka tjeter—tė paktėn ėshtė dashur tė kėrkojė njė hetim tė pavarur pėr
ngjarjen. Njė hetim nėn mbikėqyrje ndėrkombėtare, apo nėn mbikqyrje tė
pėrbashkėt nė mes zyrtarėve kosovarė dhe atyre maqedonas. Kjo ėshtė
fqinjėsia e mire: nėse maqedonasit nuk kanė asgjė pėr tė fshehur,
atėherė nuk do ta kishin problem tė hetonin nė bashkėpunim me kosovarėt
rastin nė fjalė. Por, fatkeqėsisht, Prishtina zyrtare nuk e ka bėrė as
edhe kėtė kėrkesė (tė paktėn ende jo!).
Andaj, pėrgjegjėsia ne nuk i dalim zot vetvetes, mos tė presim qė
tjetėrkush tė na dal zot. Kur nuk tė mbron shteti yt, i huaji e ka edhe
mė lehtė tė tė shqelmojė. Kur ne nuk reagojmė ndaj standardeve tė
dyfishta tė komunitetit ndėrkombėtar ndaj “sundimit tė ligjit dhe
shtetit ligjor,” mos tė presim qė tė tjerėt ta bėjnė kėtė pėr ne.
Shqiptarėt nuk kanė pasur asnjėherė nė historinė e tyre luftėra pėr
pushtime, pos luftėrave pėr liri tė trojeve tė tyre. Andaj, shqiptarėt
nuk duhet tė bien preh e lojėrave politike tė atyre qė as nuk na e kanė
dashur e as nuk na e dojnė tė mirėn. Shqiptarėt duhet tė mėsohen tė jenė
zot tė vetvetės. Shqiptarėt duhet tė sillet si zot tė vetvetes. Kėtė
mundėsi e kanė—nėse jo ende nė Maqedoni e Luginė tė
Preshevės—definivitisht e kanė nė Shqipėri e Kosovė. Tė tjerėt tė
respektojnė vetėm sa e respekton ti vetėn.
Tė jesh shtet do tė thotė tė marrėsh pėrgjegjėsi. Tė marrėsh
pėrgjegjėsi do tė thotė tė kesh guxim. Tė kesh guxim, nė shekullin
njėzetenjė, do tė thotė tė kesh vizion e menēuri. Tė kesh vizion e
menēuri do tė thotė tė jesh lider! A jemi ne shqiptarėt liderė nė
Ballkan? Duhet tė jemi dhe do tė jemi… njė ditė! E pėr tė ardhur deri nė
atė ditė duhet tė punojmė njėmend pėr tė mirėn kombėtare dhe jo vetėm
atė grupore, partiake, e pushtetare.

P.S. Autori ėshtė duke doktoruar nė marrėdhėnie ndėrkombėtare nė
Dalhousie University.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Wed May 19, 2010 10:15 pm

Berisha anulon vizitėn nė Shkup
Madhesia e shkronjave:Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha ka anuluar vizitėn e
paralajmėruar pėr nė Maqedoni mė 26 maj. Lajmin e ka konfirmuar
zėdhėnėsi i punėve tė jashtme tė Maqedoni, Petar Ēulev. “Tė dy grupet
nga shtetet pėrkatėse po punojnė pėr gjetjen e njė termini tė
pėrshtatshėm pėr t’u zhvilluar ky takim. Siē po shkojnė punėt nė muajin
maj nuk do tė ketė ndonjė vizitė tė Berishės nė Maqedoni”, tha Ēulev.
Ai nuk ka pranuar tė theksojė se cilat janė arsyet e anulimit tė kėsaj
vizite, ndėrsa nuk ka dhėnė asnjė informatė se cilin muaj pritet ta
vizitojė Berisha Shkupin zyrtar.
Nga kabineti i kryeministrit Sali Berisha nuk kanė pohuar pse bėhet
anulimi i kėsaj vizite, e cila ishte planifikuar qė mė parė. Mėsohet se
pėrgjigja zyrtare nga Shqipėria dėrguar autoriteteve maqedonase ka qenė
angazhimi i madh i kryeministrit Berisha nė takimet me pėrfaqėsues tė
bashkėsisė ndėrkombėtare si dhe thellimi i krizės politike mes pozitės
dhe opozitės.
Jozyrtarisht “Lajm” mėson se kryeministri shqiptar ka refuzuar nė kėtė
moment tė arrij nė Maqedoni pėr shkak tė situatės sė tensionuar
ndėrmjet etnitetit shqiptarė dhe maqedonas, mospranimin e kėrkesave tė
shqiptarėve nga ana e Gruevskit dhe vrasja e katėr shqiptarėve ditė mė
parė nga policia maqedonase.
Vetė kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha, gjatė takimit me Ahmetin e
Thaēin nė Tiranė kishte apeluar qė tė ruhet situata e qetė nė Maqedoni
pasi dhuna nuk i shėrben askujt. Megjithatė, vrasja e Harun Aliut -
Kushtrimit nga policia maqedonase duket se ka hedhur “benzinė nė flakė”
dhe e ka tensionuar edhe mė shumė situatėn e nxehtė nė Maqedoni.
Berisha me mosardhjen e tij ka dashur t’i dėrgoj njė porosi
kryeministrit Gruevski qė mos tė shkelė kėrkesat e shqiptarėve.
Nga kabineti i kryeministrit Gruevski nuk kanė dhėnė ndonjė sqarim pse
nuk realizohet kjo vizitė.
Nė agjendėn e ardhjes sė Sali Berishės nė Maqedoni ishte intensifikimi
i bashkėpunimin nė sferėn e ekonomisė, infrastrukturės, revidimin e
marrėveshjes pėr ujėrat si dhe takime me kreun shtetėror dhe tė partive
kryesore politike nė Maqedoni.
Iniciativa pėr vizitėn e Berishėn nė Shkup ka lindur pas ftesės qė ia
kishte bėrė Gruevski gjatė njė takimi joformal nė Kranj tė Sllovenisė.
Gazeta
Lajm - Berisha anulon vizitėn nė Shkup
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu May 20, 2010 9:24 pm

Nje vendim i menqur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu May 20, 2010 9:36 pm

Pritet nje hakmarrje e dyfishte ,
me marre hakun e Harinit dhe shokeve te tije.
Themeluesit te uck te vjeter dhe te ri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu May 20, 2010 9:41 pm

Kim Mehmeti "Debat" nė RTK /VIDEO


18
May, 2010 09:40:00

Madhėsia:


Mysafir ne emision Debat te RTK jane:Kim Mehmeti,Bajram Rexhepi,Talat
Xhaferi dhe Mufail Limani. Debatojn rreth vrasjes se 4 civileve
shqiptar ne Maqedoni.Nė aksionin policor nė afėrsi tė Radushės policia
vrau edhe Shaban Zenunin nga Merova e Tetovės, Qemal Mustafa nga
Gėrēeci i Shkupit dhe Xhafer Shala, shtetas i Kosovės dhe Harun Aliu
"Komandant Kushtrimi. Harun Aliu ishte politikisht aktiv si drejtues i
partisė Alternativa Kombėtare dhe ėshtė njėri ndėr njerėzit qė ka dhėnė
kontribut nė formimin e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, ku njihej me
nofkėn Komandant Kushtrimi.

video ketu :
http://kmehmeti.com/video/290.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu May 20, 2010 9:58 pm

uksh ,uck jane bere bashke!
Allahi i shtofte,dhe ju lutem duhet ti perkrahmi bile politikishte moralishte sepse ushtare kane bolle dhe arme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tosybell
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 148
Age : 28
Vendi : gjakove
Profesioni/Hobi : Fotograf
Registration date : 08/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Fri May 21, 2010 4:00 am

po te lutem me trrego pse nuk po dalin kta uksh moooooooo ??????????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhevati
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 52
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Fri May 21, 2010 2:46 pm

Xhevat Hajdari
Tosybell pyet ,po te lutem me trego pse nuk dalin kta te uksh moooooo???????
UKSH jane bashkue njehere me nje emer te UCK dhe sulmet i bejne bashke dhe kane nje shtab.


Intervistė me Xhezair Shaqirin – Komandant Hoxha
 • Komanant Hoxha: Grupe tė armatosura, nuk do tė lejojnė provokimet e Gruevskit!
  vazhdon


  Xhezair Shaqiri i njohur si Komandant Hoxha gjatė luftės sė vitit 2001 thotė se atij i ėshtė mbushur kupa jo vetėm me Kryeministrin Nikolla Gruevski, por edhe me dy partitė mė tė mėdha shqiptare: BDI dhe PDSH.

  Duke folur ekskluzivisht pėr portalin “Zhurnal”, Shaqiri thotė se nė Maqedoni ekzistojnė shumė grupe tė armatosura shqiptare tė cilat po formohen me qėllim qė tė mbrohen nga sulmet dhe provokimet e policisė sė Nikolla Gruevskit.

  Ai theksoi se Ali Ahmeti duhet qė tė sqarohet pėr vrasjen e Harun Aliut – Kushtrimit, duke akuzuar BDI-nė se qėllimi i saj nuk ėshtė mbrojtja e interesit tė shqiptarėve, por qėndrimi siē i quan ai, nė “kolltukėt e tradhtisė”. Komandant Hoxha ka dresuar po ashtu kritika dhe akuza edhe ndaj kreut tė PDSH-sė Menduh Thaēin.

  Xhezair Shaqiri – Hoxha tre vite me radhė qėndron nė fshatin Tanushė, rreth 40 kilometra larg Shkupit. Pėr tre vite me radhė policia edhe pėrkundėr tentimeve nuk ka guxuar tė futet nė tė ashtuquajturėn “Republika e Tanushės”.

  Intervista:

  Zhurnal: Si ėshtė aktualisht gjendja e sigurisė nė Tanushė?

  Hoxha: Situata nė Tanushė ėshtė e qetė, fshatarėt kanė filluar t’i punojnė tokat e tyre e tė merren me aktivitetet e tjera pranverore. Sa i pėrket sigurisė, ka lėvizje tė shtuara tė policisė pėr rreth fshatit, por nuk ka provokime tė theksuara.

  Zhurnal: Nė Maqedoni ditėve tė fundit ndodhėn disa ngjarje qė i tronditėn shqiptarėt. Vrasja e Harun Aliut vė plot dyshime pėr njė ofensivė tė policisė maqedonase pėr tė ekzekutuar disa personalitete qė kanė luajtur rol nė luftėn e shqiptarėve. Ēfarė ndodhi me Harun Aliun sipas jush?

  Hoxha: Ēfarė nė tė vėrtetė po ndodhė nė Maqedoni duhet t’i pyetni VMRO-DPMNE-nė dhe BDI-nė qė janė nė qeveri. VMRO me ofensivat e njėpasnjėshme qė merr kundėr shqiptarėve, kurse BDI ėshtė pjesė e qeverisė qė nuk pėrpiqet ta ndaloj VMRO-nė kundėr shqiptarėve. BDI ose nuk pyetet aspak nė qeveri ose ėshtė nė bashkėpunim me VMRO-nė kundėr shqiptarėve. Mos reagimi i tyre nė kėto situata ėshtė i qartė. Nuk janė tė interesuar tė reagojnė apo t’i mbrojnė shqiptarėt, por si qėllim tė vetėm kanė zgjedhur t’i mbajnė kolltukėt e tradhtisė. E shqiptarėt e shokuar radhėt tjera le tė kenė kujdes kujt ia japin votėn. Haruni ishte shok i afėrt me Ali Ahmetin nė vitin 2001, pyeteni atė pse dha urdhėr tė vritet Haruni nė vititn 2010.

  Zhurnal: A pritni ju ndonjė sulm nga policia maqedonase pas kėtyre aksioneve? A e keni shtuar gjendjen e gatishmėrisė?

  Hoxha: Nė tė vėrtetė qe tre vite presim tė na sulmojnė. Por, kemi parė sulme edhe para njė vit e gjysmė. Tani nė kėtė situatė tė krijuar jemi mė shumė nė gjendje gatishmėrie dhe mė tė alarmuar.

  Zhurnal: A pritni tė ndalet kjo ofensivė e Nikolla Gruevskit ndaj shqiptarėve?

  Hoxha: Gruevski nuk jep asnjė shenjė qė do tė ndalet as qė ka mundėsi kush qė ta ndalė. BDI nuk ka mundėsi apo nuk don ta ndalon! Ndėrkombėtarėt, sipas informatave qė kanė nuk po munden ta ndalojnė e kėrkojnė nga ne qė tė durojmė ende. Por, padyshim se Gruevski e ēon Maqedoninė drejt njė humnere tė thellė.

  Zhurnal: A ekzistojnė grupe tė armatosura dhe a i pret shqiptarėt e Maqedonisė njė luftė e re?

  Hoxha: Po. Ekzistojnė grupe tė armatosura thuajse nė shumė vendbanime tė shqiptarėve. Kėta grupe nuk janė pėrgjegjėse pėr situatėn dhe nuk kanė synim pėr ta destabilizuar Maqedoninė, por tė mbrohen nga ofensivat e Gruevskit. Ditėve tė fundit janė organizuar edhe shumė fshatra tjera shqiptare, tė cilėt po organizohen me roje kundėr forcave tė policisė.

  Se a do tė ketė luftė, pyeteni Gruevskin, Ahmetin dhe ndėrkombėtarėt. Shqiptarėt nuk presin asnjė tė mirė prej Gruevskit.

  Zhurnal: Si e vlerėsoni politikėn aktuale nė Maqedoni. Nė ēfarė rruge po shkon Maqedonia?

  Hoxha: Situata politike nė Maqedoni ėshtė shumė e rėndė. Shihet se kjo qeveri nuk ka interesim ta zgjidhė problemin me Greqinė. Kjo do tė thotė automatikisht mos anėtarėsim tė Maqedonisė nė NATO dhe BE. Para se tė zgjidhet problemi me Greqinė, kryeministri provokon dhe sulmon shqiptarėt, duke iniciuar njė konflikt fetar ose etnik. Vetėm njė Zot i din planet e Gruevskit se ku do ta ēon Maqedoninė.

  Zhurnal: PDSH dhe BDI duket se u “dogjėn” pėrballė forcės sė Gruevskit. Pse krijohet kjo situatė me partitė shqiptare?

  Hoxha: Pa dyshim se janė djegur pėrballė forcės sė Gruevskit. Kanė bėrė edhe nė tė kaluarėn gabime tė tyre, si BDI edhe PDSH dhe kėto gabime tė tyre i ka kuptuar shumė mirė Gruevski. Duke pasur parasysh faktin qė kėto dy parti shqiptare kanė pasur ēdoherė vetėm njė qėllim, qė tė manipulojnė me elektoratin shqiptar. Pėr synim kanė pasur kolltukėt, e jo mbrojtjen e interesave tė shqiptarėve. Gruevski kėto gabime tė tyre i ka kuptuar mirė dhe padyshim ka pėrgatitur edhe dosje korrupsioni pėr ta. Prej vitit 2006 luajti me njėrėn e pastaj me tjetrėn parti dhe me gabimet e tyre sulmon edhe krejt shqiptarėt e Maqedonisė. Nuk ka asgjė kombėtare as te Alija as tė Menduhi. Krejt fallco patriotizėm kanė. Veē njė gjė iu ka mbetur, nė disa momente tė caktuara i kanė mėsuar disa fjalė patriotike, si nxėnėsit e shkollės fillore kur pėrsėrisin vjershat.

  Zhurnal: Ende nuk ėshtė gjetur njė zgjidhje pėr statusin e ish-ushtarėve tė UĒK-sė. Kjo qeveri a mund ta zgjidhė kėtė ēėshtje dhe kur pritni tė zgjidhet?

  Hoxha: Jo. Aspak nuk pritet qė Aliu tė ketė fuqi ta detyrojė Gruevskin ta kalojė kėtė ligj. Krejt ushtarėt e UĒK-sė e kanė kuptuar realitetin.

  Zhurnal: Problemi madhor me tė cilėn po ballafaqohet Maqedonia ėshtė ēėshtja e Emrit me Greqinė. A duhet tė ketė ndonjė afat pėrfundimtar pėr zgjedhjen?

  Hoxha: Deri tash Gruevski nuk ka dhėnė asnjė shenjė mė tė vogėl se nė plan tė bėjė kompromis pėr emrin. Janė tė vetmit, faktori ndėrkombėtar qė mundohet ta shtyejė kėtė proces pėrpara, por e kanė shumė vėshtirė ta bindin Gruevskin. Padyshim se nė platformėn e Gruevskit ka plan pėr ta dėrguar diku tjetėr Maqedoninė e jo nė NATO dhe BE.

  Zhurnal: Nėse pėr njė afat tė shkurtėr nuk kemi zgjedhje tė emrit, a duhet shqiptarėt qė nė mėnyrė tė ndarė tė punojnė pėr tė hyrė nė BE dhe NATO?

  Hoxha: Shqiptarėt nuk duhet tė merren me problemet e maqedonasve. Patjetėr se ne duhet tė kemi projektet tona. Problemin me emrin pėrfundimisht t’ua lėnė maqedonasve, pasi qė vetė ata e kanė krijuar kėtė situatė. Edhe pėr shqiptarėt do tė jetė vėshtirė tė kenė projekte tė tyre, sepse pengesė kryesore janė inatet e Aliut dhe Menduhit. E shihni qė edhe politika shqiptare ka filluar tė heq dorė prej Menduhit dhe Aliut. Ėshtė mirė pėr t’i dėnuar e tė mos pranohen kėta dy persona as nė Tiranė e as nė Prishtinė. Le tė merren me kontakt vetėm me Shkupin siē patėn mbetur Sinan Hasani e Ali Shukria me Beogradin. / Zhurnal http://V.I./LiriaMbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun May 23, 2010 9:18 pm

Sait Rushiti bėn vetėvrasje nė burgun e Idrizovės

Sait Rushiti, pėrgjegjės pėr rrėmbimin e punėtorėve tė
“Mavrovės” ėshtė gjetur i vdekur nė qelinė e burgut nė Idrizovė. Pranė
tij rojet gjetėn ēarēafin qė e kishte pėrdorur pėr asfiksim. Edhe pse
jepte shenja tė jetės kur ishte vėrejtur nga policia dhe ishte dėrguar
nė klinikė, megjithatė, mori fund jeta e njėrit prej kriminelėve tė
njohur nė statistikat e policisė. Nuk ndihmoi as reanimacioni. Ēarēafi
ishte lidhur pėr derėn nė pjesėn e gjashtė, ku ai ishte vendosur tė
punuar nga shufrat metalike.
Hetimi do tė vėrtetojė se a e ka vendosu
vet ai pėr kėtė akt ose a ekziston qė dikush ta kishte sulmuar, ndonėse
nuk kishte kėrcėnime kundėr tij. Rushiti duhej tė dilte nė gjyq pėr
shkak tė keqtrajtimit tė punėtorėve ndėrtimor, ai ishte akuzuar sė
bashku me Shkodran Idrizin e ekstraduar nga Gjermania, me deputetin e
BDI-sė Hysen Xhemali, se i kanė rrėmbyer dhe tė keqtrajtuar punėtorėt e
ndėrmarrjes “Mavrova”. Do tė hetohet se e ka pasur informata pėr krimin
me punėtorėt, kurse disa kanė frikė t’i dėgjojnė nė gjykatė.
Rushiti
ishte dėnuar me 15 vjet burgim pėr vrasje dhe rrėmbim. I ballafaquar me
dėnimin pėr punėtorėt e “Mavrovės” Rushiti e mbyti veten. Do tė mbahet
nė mend se vet iu dorėzua policisė nė vitin 2004. Atėherė jo zyrtarisht
flitej se dorėzimi ėshtė bėrė nė marrėveshje me Ministrinė e Brendshme.
Disa javė mė parė 100 specialistė kryen aksionin nė fshatin Rakovec tė
Tetovės, por vetėm e plagosėn Rushitin dhe nuk e arrestuan. Autoritetet e
burgut janė tė befasuar, e dinin se nė pjesėn e burgut ku ai ishte
vendosur, ishte kryesori dhe rrallė kush ka mundur ta kundėrshtojė./alsat-m/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon May 31, 2010 8:08 pm

26 maj- Qytetarėt e Tetovės janė shqetėsuar pėr parakalimin e kėtyre
tifozėve tani mė tė dėshmuar antishqiptarė ndėrsa sipas disa qytetarėve
ata kanė brohoritur fjalė tani mė tė njohura “vdekje pėr shqiptarėt”.Ata
mė pas kanė ndaluar nė afėrsi tė qendrės sportive ku edhe kishin
bllokuar rrugėn pėr disa ēaste ndėrsa arsyetimi i tyre ka qenė se bėjnė
pėrgatitje pėr ndeshjen mes Rabotniēkit dhe Teteksit nė Shkup.Grupi i tifozėve tė klubit futbollistik Teteks “Vojvodėt”, edhe njė herė
kanė dėshmuar se nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me sportin.

Ata gjatė ditės sė mėrkurė kanė defiluar nė rrugėn kryesore tė qytetit,
duke brohoritur fjalė antishqiptare
.

Qytetarėt e Tetovės janė shqetėsuar pėr parakalimin e kėtyre tifozėve
tani mė tė dėshmuar antishqiptarė ndėrsa sipas disa qytetarėve ata kanė
brohoritur fjalė tani mė tė njohura “vdekje pėr shqiptarėt”.

Ata mė pas kanė ndaluar nė afėrsi tė qendrės sportive ku edhe kishin
bllokuar rrugėn pėr disa ēaste ndėrsa arsyetimi i tyre ka qenė se bėjnė
pėrgatitje pėr ndeshjen mes Rabotniēkit dhe Teteksit nė Shkup.


Gjatė qėndrimit tė tyre nė qendrėn sportive para fillimit tė ndeshjes
ata kanė qenė nėn pėrcjellje tė policisė.


Megjithatė, brohoritjet e tyre paraprakisht gjatė defilimit tė tyre kanė
qenė shqetėsuese pėr qytetarėt shqiptarė tė cilėt kanė rastisur nė
rrugė dhe kanė vėrejtur parakalimin e tifozėve tė Teteksit Vojvodėt, tė
cilėt kanė shprehur haptazi antishqiptarizmin.(U.H)TV Koha
Cuditem si nuk e ke sjell nje shkrim till Arber!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Tue Jun 01, 2010 2:46 pm

ne maqedoni shqiptaret jane te diskreditum nga regjimi maqedone
shumica e Partive Politike jane fajtore sepse nuk bashkohen per qellimin kombetre po per interesa te maqedonise.
po te ishin te bashkuar qe moti do te kishin lirine.
Shiqo serbet ne kosove naj coptune kosoven kane komunat e veta te pastra etnike policine gjyqesine shkollat universitetin
gjithqka ,dhe bashkpunojne me nbeogradin .
nuk perkrahin as eulex as unmik as Prishtine as Amerik
sja rrasinn askujte dhe i kane arrijte qellimin nacional serbe
ne i hyjm ne bethe dunjase dhe nuk kemi fituar asgje vetem mjerim dhe korrupsion.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ilmi Veliu
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 178
Age : 66
Vendi : Kerēove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun Jun 06, 2010 12:18 am

Jam nga te burgosurit politik dhe kame qendruar 8 muaj ne celi (vetmi). Nuk ka shanse qe dikush te beje vetvrasje, me perjashtim nese dikush te mundeson ate. Te mbyturit, pervec qarsgafit i eshte dashur edhe karrike qe te hype dhe te vjerret dhe brenda nuk ka karrike dhe ne nuk kimi pasur as qarshafe, por vetem nga dy batanie. Personi ne fjale eshte i vrare njilloj si personi qe ishte i mbytur ne kofen e ujti ne paraburgim para dokohe. pra dikush edhe ate e kishte mbytur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun Jun 06, 2010 12:21 am

Po qe spo e kuptoj edhe BDI o z. Ilmi , i shkuan gjithe ushtaret qe luftuan ne kohen kur ėshtė BDI nė pushtet , dhe asnje reagim nga ata !!

p.s. te kam derguar nje mesazh privat , sdi a e keni marė ??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun Jun 13, 2010 6:08 am

EKSKLUZIVE- Tė padurueshėm, disa shqiptarė armatosen nė Maqedoni
Burimi: Reuters

* Rebelėt shqiptarė pohojnė pėrkrahje tė armatosur nė Maqedoni
* Kreu rebel fajėson Gruevskin pėr vazhdimin e mosmarrėveshjeve me Greqinė
* Disa burime perėndimore thonė se 400 ose mė shumė persona tė armatosur nėpėr malet
* Qeveria flet e kontrabandistėve, nuk sheh ndonjė kėrcėnim tė sigurisė

Nga Fatos Bytyēi dhe Kolė Kasule

Tanushė, Maqedoni, 11 qershor (Reuters) - Separatist Shqiptar Xhezair Shaqiri mban njė pistoletė dhe udhėton nėpėr malet e Maqedonisė me ndihmės tė armatosur me pushka AK-47.

Autoritetet, tė cilėt e duan atė pėr rrėmbimin, thonė se ai dhe lloji i tij janė kontrabandistėt, tė cilėt nuk pėrbėjnė kėrcėnim tė sigurisė.
Por disa diplomatė thonė se ka disa qindra si ai dhe se Maqedonia, tė cilit rrugėn drejt Bashkimit Evropian ėshtė bllokuar nga njė mosmarrėveshje e zgjatur me Greqinė rreth emrit tė saj, hedh poshtė kėrcėnimėt nė rrezik tė saj.

"Ėshtė e vėrtetė se ka qindra," tha Shaqiri, njė ish anėtar i parlamentit qė shkon me emrin Hoxha dhe thotė se ai ka njė numėr tė rebelėve nėn komandėn e tij.

"Unė kam ushtarė tė mjaftueshme pėr tė luftuar forcat maqedonase," tha ai pėr Reuters nė njė intervistė.

Tensionet etnike mbi autonomisė rajonale, pėrfaqėsimi politik dhe shkollimi nė gjuhėn shqipe solli vendin nė prag tė luftės nė 2001, kur shqiptarėt filluan njė rebelim. NATO dhe BE ndėrmjetėsuan me marrėveshjen e Ohrit duke i dhėnė shqiptarėve tė drejta mė tė mėdha.
Por sot, shumė nga shqiptarėt etnikė, qė pėrbėjnė gati njė tė tretėn e popullsisė 2.000.000, e akuzojnė Kryeministri Nikola Gruevski si mbajtjes sė Maqedonisė prapa duke mos arritur tė zgjidhė mosmarrėveshjen me Greqinė rreth emrit tė vendit.

Pėr shumicėn maqedonasve etnik, emri ėshtė njė ēėshtje e madhe. Por pėr shqiptarėt do tė ishte vėtėm problem i vogėl pėr kompromiset tė sugjeruara nga ndėrmjetėsit ndėrkombėtar si "Maqedonia Veriore".
"Ne jemi tė interesuar tė bashkohemi me NATO dhe BE, por duket se kryeministri maqedonas nuk ėshtė i interesuar," tha Hoxha, i cili ka shėrbyer nė parlamentin kombėtar 2002-06.
"Pra, ambasadorėt e bashkėsisė ndėrkombėtare janė kėtu vetėm pėr tė justifikuar rrogat e larta tė tyre."

Njė diplomat i lartė perėndimor tha: "Ne jemi larg nga njė tė konfliktit tė sėrishėm si nė 2001, por shqiptarėt janė duke u bėrė padurueshėm.
"Nėse vėndi qėndron jashtė kursit ende larg nga BE dhe NATO, padurimi mund tė bėhet zhgėnjimin. Njerėz tė zhgėnjyer reagojnė rrezikshėm dhe ka armė tė mjaftueshme nė kėtė rajon tė shkaktohen fatkeqėsi. Por ne jemi ende larg nga ajo."

ARMET DUKE ARDHUR

Nė fund tė prillit, policia maqedonase zbuloi njė pjesė tė madhe armėsh pėrfshirė predha mortajash nė rajonin malor shqiptare nė afėrsi tė kufirit me Kosovėn.

Ditė mė vonė, policia vrau katėr persona tė armatosur shqiptare etnik nė njė shkėmbim zjarri dhe gjeti njė tjetėr sasi armėsh. Policia tha se ata ishin kontrabandistėt e armėve, por shtoi se ata ishin tė veshur me uniforma tė zeza me stemat e ushtrisė sė ish gueriljeve Shqiptar.
Incidenti rritur frikėn perėndimore pėr njė pėrsėritje tė konfliktit 2001.BE dhe diplomatėt e SHBA muajin e kaluar paralajmėroi politikanėt vendas pėr pėrmirėsimin e marrėdhėnieve ndėr-etnike dhe tė gjejnė njė kompromis me Greqinė.

Ėshtė si njė tren me dy motora duke tėrhequr vagonė nė tė njėjtėn kohė nė drejtime tė kundėrta," tha shkrimtari shqiptar Kim Mehmeti. "Marrėveshja e Ohrit sot ėshtė i pavlefshėm."
Greqia bllokoi pėrpjekjen e Maqedonisė pėr t'u bashkuar me NATO nė 2008, duke thėnė se emri i saj la tė kuptohet pretendime territoriale tė vetė provincės veriore tė Greqisė me tė njėjtin emėr. Ēėshtja e njėjtė ka bllokuar pėrparimin e Maqedonisė nė BE.

Vlerėsimet ndryshojnė shumė pėr sa shqiptarėt janė tė armatosur.
Njė ambasador perėndimor, duke pėrmendur zbulimet sekrete ushtarak, vėnė numrin nė 400.

Njė diplomat evropian tha se numrat ishin shumė mė tė larta.

Megjithatė, tė tjerėt thonė se, edhe nėse ka shumė armė nė lidhje, jo tė gjithė pronarėt e tyre janė rebelė.

"Ajo qė ne shohim ėshtė vetėm kontrabandistėt, transportimin e mallrave," tha njė zyrtar i NATO-s nė Prishtinė, kryeqytetin e Kosovės fqinje, tė cilit njerėzit janė kryesisht shqiptarė etnikė.

KOMANDANTI REBEL

Hoxha dhe burrat qe ai i quan ushtarėt e tij mori kontrollin e fshatit malor tė largėt Tanushė, me rreth 40 familje nė afėrsi tė kufirit me Kosovėn gati tre vjet mė parė. Policia maqedonase nuk e patrullon nė kėtė zonė.
Ai pranoi tė flasė pasi Reuters kontaktoj fshatarėt, dhe arriti nė njė xhip tė bardhė qė mbanin targa tė Kosovės.

"Kohėt e fundit kemi mė shumė fshatra shqiptare qe bėjne organizimin e vetė mbrojtjes kėtu nė Maqedoni," tha Hoxha, i cili veshur rroba civile. "Ne do tė dorėzojė kėto armė, kur ne shohim se situata nė kėtė vend ėshtė nė rrugėn e duhur."

Fshatarėt shumica janė tė papunė. Disa fermė ose udhėtojnė pėr punė nė kryeqytet, Shkup, tė tjerėt tė kontrabandojnė. Tė gjithė shpresojnė pėr njė jetė mė tė mirė me anėtarėsimin nė BE.

Pas 2001 marrėveshja e paqes dhe dhėnien e mė shumė tė drejta shqiptarėve etnikė, shumė komandantė tė pėrcaktuara lėshuan armėt e tyre dhe veshėn kostume dhe hynė nė politikė, duke pėrfshirė edhe Ali Ahmeti.

"Nėse nuk ka zgjidhje pėr problemet qė pėrballemi, mund tė ketė disa momente qe askush nuk e parashikoi", tha Ahmeti, partia e tė cilit BDI ėshtė njė partner i vogėl nė koalicionin e kryesuar nga Gruevski konservatori.

Ai tha se qeveria ishte duke u pėrpjekur shumė pėr zgjidhjen e grindjes sė emrit: "Tani ka dritė nė fund tė tunelit."

Ai tha se ēdo problem nė Maqedoni duhet tė zgjidhet me bisedime, dhe kėrkoi Hoxha dhe tė tjerėt tė linin armėt e tyre.

Dot tė ketė gjithmonė njerėz tė pakėnaqur, por e vetmja mėnyrė pėr tė zgjidhur problemet nė fillim tė shekullit tė 21 nuk ėshtė me dhunė apo krijimin e njėsive ushtarake," tha Ahmeti.

Ivo Kotevski, njė zėdhėnės i ministrisė sė Brendshme maqedonase, shtoi: "Policia ka kontrollin mbi tėrė territorin e vendit. Ne nuk kemi tė dhėna tė rėndėsishme pėr ndonjė kėrcėnim ose rrezik pėr situatėn e sigurisė."

(Shkruar nga Adam Tanner, redaktimi nga Paul Taylor dhe Kevin Liffey)
http://www.alertnet.org/thenews/newsdesk/BYT036545.htm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun Jun 13, 2010 7:26 pm

o shqipo
ku na mbet uksh bre ,shume fjale na premtut po spo shihi askunde
as ne internet as ne teren haaaaa
mos keni shkue ne hane....na myte krejte .bile majshim ymyt te ju..edhe ju vetem fjala me duket....
pershendetje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon Jun 14, 2010 10:07 pm

perme qka u ba bre...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu Jul 01, 2010 1:47 am

Te shqiptarėt papunėsia ėshtė mbi 80 pėr qind


Shkalla e papunėsisė te shqiptarėt e Maqedonisė ėshtė mbi 80
pėr qind, vlerėsojnė ekonomistėt shqiptarė. sipas tyre, mbi 50 pėr qind e
numrit tė pėrgjithshėm tė popullsisė sė aftė pėr punė nė Maqedoni janė
shqiptarė. Nėse kjo shifėr llogaritet vetėm pėr shqiptarėt, atėherė
numri i tė papunėve vetėm te shqiptarėt lėviz prej 170.000 deri 200.000,
qė od tė thotė mbi 80 pėr qind e popullsisė sė aftė shqiptare pėr punė.
Ekonomistėt
vlerėsojnė se fillimisht vet shifra prej 33-34 pėr qind e tė papunėve
nė Maqedoni nuk ėshtė reale. “Pėrqindja tė cilėn e theksojnė organet
shtetėrore pėr papunėsinė nuk ėshtė e vėrtetė. Nė fakt nė Maqedoni ka
shumė mė shumė tė papunė, pasi ka plot arsye pse njerėzit nuk pėrfshihen
nė kuotėn e atyre qė kėrkojnė punė. Disa nuk kėrkojnė aspak punė, disa
janė tė dėshpėruar dhe janė tėrhequr tėrėsisht kurse tė tjerėt as qė
paraqiten nė entin pėr punėsim pėr arsye tė ndryshme”, tha profesori i
ekonomisė nė USHT, Petrit Pollozhani.
Ditė mė parė portali
prestigjioz amerikan pėr ēėshtje financiare “24/7 Wall Street” kishte
shkruar se mesatarja e tė papunėve nė Maqedoni ėshtė rreth 62 pėr qind,
qė e bėnė kėtė shtetin mė kampion tė papunėsisė nė nivel botėror. Duke
shtjelluar nė detaje se cila pjesė e popullsisė ėshtė mė sė tepėrmi e
papunė, del se lider tė papunėsisė janė shqiptarėt.
“Mendoj se rreth
50 pėr qind prej tė papunėve janė shqiptarė, nga pėrqindja qė e japin
enti pėr punėsim se ka rreth 34 pėr qind tė papunė. Nuk ka ndonjė
evidencė tė saktė, por tė dhėnat faktike e tregojnė kėtė gjendje”, tha
Pollozhani.
Sipas tij, Maqedonia ėshtė shteti me mė shumė tė papunė
nė rajon pas Bosnjės dhe Kosovės tė cilėt kanė qenė mė tė dėmtuarit nga
luftėrat e fundit tė zhvilluara nė Ballkan.
Ekonomistėt gjithashtu
vlerėsojnė se qė pas falimentimit tė kompanive kryesore tė cilat e kanė
mbajtur gjallė ekonominė e Maqedonisė nė ish-Jugosllavi nuk ėshtė bėrė
asnjė hap serioz pėr hapjen e vendeve tė reja tė punės. Investimet
direkte thuajse janė nė nivelin zero.
Ekonomisti Gadaf Rexhepi,
gjithashtu pohon se gjysma prej mesatares sė tė papunėve janė shqiptarė.
“Jam shumė i sigurt se 50 pėr qind e tė papunėve janė shqiptarė. Me e
keqja qė ndodhė tani ėshtė se shumė prej shqiptarėve me kualifikime tė
duhura, fakultete, magjistratura dhe doktoratura mbesin tė papunė. Kjo
ėshtė nja fakt tronditės”, tha Rexhepi.
Ai sqaron se qė kur ėshtė
pavarėsuar Maqedonia kurrė nuk ka pasur zvogėlim tė papunėsisė. “Tė
gjitha qeveritė zvogėlimet i kanė bėrė vetėm duke ndryshuar
metodologjinė e kalkulimit tė papunėsisė. Zvogėlim real kurrė nuk ka
pasur. Tė gjithė thonė se do tė ulet papunėsia, por kurrė nuk tregojnė
se si do ta ulin atė. Nuk ka investime tė huaja direkte qė e ulė direkt
papunėsinė”, tha Rexhepi, ligjėrues nė UEJL.
Shumica e shqiptarėve
marrin rrugėn e kurbetit pėr tė siguruar njė kafshate buke dhe kjo ėshtė
edhe njė fakt se stabilitetin devizor nė Maqedoni e mbajnė paratė e
ardhura nga emigrantėt. Me metodat e kalkulimit tė papunėsisė, organet
shtetėrore e zvogėlojnė atė duke mos i konsideruar si tė papunė personat
qė nuk janė tė interesuar pėr punė. Nė aspektin ekonomik tė papunė
konsiderohen tė gjithė ata qė janė tė aftė pėr punė, por nuk punojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: