Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Prof Xhavit Dalloshi
Fillestar/e
Fillestar/e
Prof Xhavit Dalloshi

Male
Numri i postimeve : 47
Age : 59
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyThu May 13, 2010 1:13 pm
Kishna lutur disa ketu ne forumqe mos te tallen me njerez te cilet perkrahin UKSH apo UCK sepse ky eshte obligim kombetare i yni.
Qdo kushe qe tallet me ata qe perkrahin keto forca ,ata njerez kane gjak te perzier dhe nuk kane gjak shqiptari.
Perkrahja ipet nga aty ku jeton dhe vepron.
Disa leje qe nuk jane ne gjendje te kontribojne qeshtjes kombetare ,po tallen me ata qe perkrahin moralishte apo politikishte.
keshtu na ka ndodhur edhe me rastin e ishe ,,UCK" te lavdishme ku disa njerez leje qe na perkrahnin ,po na ofendonin ne menyra te ndryshme ,e sote bashe ata qe ishin kunder sote behen me atdhater se ata qe perkrahen ndihmuan dhe kontribuan qe ajo te rritet zhvillohet ..
Ne qoftese nuk je ne gjendje qe vete te ndihmoshe ,perkrahesh bilke mos pengoni te tjeret sepse vjen nje dite e do te dalin ne sheshe qdo gje ,dhe dikushe do te pergjigjet heret a vone..
Mos luani me fatin e jetes se njerezve qe japin gjithqka per atdhe ..
E ne anen tjeter nuk perkrahim atdhetaret po sahanlepiresit hajnat banditet qe vjedhin popullin..
Keta luftetare nuk jane njerez te thjeshte po atdhetare te njemendete dhe Kryetare Partishe qe punojne per qeshtjen shqiptare pa u ndalur e sakrifikohen per ne per te ardhmen e femijeve tone ..
E dikushe ketu ne forum ka kohe te qeshet me njerez pa kurrfare turpi....
Policia sllavo-maqedonase ka vrarë shqiptarët: Xhafer Shala, Qemal Fejzullahu, Shaban Zenuni dhe Harun Aliu


Në afërsi të fshatit Radushë, të Shkupit, është zhvilluar një përleshje e armatosur në mes të policisë sllavo-maqedonase dhe një grupi të armatosur të shqiptarëve. Policia bëri të ditur se janë identifikuar të vrarët, në pritën që ndodhi në afërsi të Radushës. Mësohet se bëhet fjalë për 31-vjeçarin nga Prishtina, Xhafer Shala, Qemal Fejzullahun nga fshati Gërçec i Shkupit dhe Shaban Zenunin nga fshati Merovë i Shkupit. Ndërkohë, njoftimet jo zyrtare bëjnë të ditur se është bërë edhe identifikimi i shqiptarit të katërt të vrarë në pritë nga policia sllavo-maqedonase, mes fshatrave Rashçe dhe Radushë të Shkupit. Ai është eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Harun Aliu, i cili ishte edhe kryetar i Partisë Alternativa KombëtareLajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Arrow_up Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Arrow_down


Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Icon_user_profile Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Icon_contact_pm Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty

Merre me mend.....

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Prof Xhavit Dalloshi
Fillestar/e
Fillestar/e
Prof Xhavit Dalloshi

Male
Numri i postimeve : 47
Age : 59
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyThu May 13, 2010 1:16 pm

Me keq ardhje muarrem lajmin per vdekjen e ketyre personave..!
Njeherit shperehim ngushellimet tona familjeve te deshmoreve ..
Allahu ja befte lehte dheun...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyThu May 13, 2010 7:25 pm

Zotri Dalloshi,edhe ne kemi nje kerkes nga ti ,Ju lutem te keni pak konsiderat ndaj tjerve te mos i lejon njerzt tuja te fyejn diken tjeter vetem se nuk eshte pro mendimit tjeteri,Demokracija vlen per njerz .Nuk jemi ne kohen e komunizmit po te demokracise....te gjithe jemi shqiptar dhe nuk eshte tjetri me shqiptare se un p.sh vetem se nuk merem me qeshtej politike,Un jap mendimin tim, dhe si te till dua te ma respektojn pamvarsishe nese nuk pajtohet X personi,SE kushe jemi dhe cfare bejm keto jan qeshtje personale.Njerzite se dalin me deklarata till duke share tjetrin apo duke fy personaliten e tjetri per mendimin time nuk i duhen Kombit.

ME RESPEKT FIONAA.


Edituar për herë të fundit nga fionaa në Fri May 14, 2010 2:19 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyThu May 13, 2010 9:43 pm

Varroset Harun AliuLajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Thumbnail.php?file=Varimi_harun_352427799

Në varrezat e fshatit Hasanbeg, mijëra vetë, i dhanë
lamtumirën e fundit Harun Aliut, të cilin policia e vrau dje në orët e
para të mëngjesit në afërsi të fshatit Radushë. Në varrimin e tij morën
pjesë bashkëfshatarët e tij, bashkëluftëtarët dhe miqtë nga trojet e
banuara me shqiptarë. Në varrimin e Aliut morën pjesë edhe kryetari i
BDK-së Hysni Shaqiri, deputetët Safet Neziri, Femi Arifi, Abedin Zymberi
kryetari i Shoqatës së Veteranëve të Luftës të UÇK-së Fazli Veliu.
Gjatë ditës janë varrosur edhe personat e tjerë të vrarë në po të
njëjtin aksion të policisë. Në fshatin Merovë është varrosur Shaban
Zenuni ndërsa në varrezat e fshatit Gërçec të Shkupit është varrosur
Qemal Mustafa. /ALSAT-M/
video :http://alsat-m.tv/lajme/vendi/40416.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyThu May 13, 2010 11:01 pm

A ka gje me te bukur se te vdesesh musliman, i qoftye i lete dheu ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 43
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyThu May 13, 2010 11:49 pm

Lavi ju qoft ketyre heronjev te ri qe u ban shkaktar te kriminelve ton politik qe i lan ti verajn maqedonet kinse keta kan qen terrorista apo kontrabandista.
Si esht e mundur qe nejqind pluma ti ipen furgonit dhe gjith aj armatim ato mina te mos shperrthejn,kjo esht vetem plan i hakmarrs i maqedonve bashk me ali ahmetin dhe mendu thaqin sikur ai i bordecit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyThu May 13, 2010 11:59 pm

Edhe IGFM dyshon në versionin e policisë për
Radushë

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Igfm_1
Shkup, 13 Maj – Një organizatë në Maqedoni për të drejtat dhe liritë e
njeriut hedhë po ashtu dyshime ndaj versionit të policisë maqedonase për
incidentin në Radushë, ku gjetën vdekjen katër shqiptarë.Sipas Forumit Ndërkombëtar për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut
në Maqedoni (gjermanisht : IGFM) katër shqiptarët kanë qenë të arrestuar
më parpara dhe janë ekzekutuar pastaj në mëngjesin e hershëm të 12
Majit.Forumi Ndërkombëtar për të Drejtat e Njeriut për Maqedoni, me
seli në Kumanovë, tha në një komunikatë të sotme se “shpreh dyshime të
hapura lidhur me mënyrën e kësaj vrasjeje, meqë në bazë të disa
informacioneve, grupi ka qenë i zënë tradhtisht disa ditë më parë dhe
janë ekzekutuar në bazë të një aksioni të përgatitur mirë nga ana e
strukturave policore.”IGFM më tutje shkruan në komunikatë se Harun Aliut, kryetarit
të partisë Alternativa Kombëtare, i ishte montuar “një proces gjyqësor,
duke u dënuar përjetësisht me burg, që më pas t’i kurdiset edhe
likuidimi fizik,” në Radushë.Dyshime për versionin e policisë maqedonase për incidentin në
Radushë deri më tash kanë shfaqur edhe dy parti politike shqiptare;
Bashkimi Demokratik Shqiptar (BDSH) dhe Bashkimi Demokratik Kombëtar
(BDK).Kjo organizatë kërkon një “ekspertizë ligjore ndërkombëtare dhe
të zbardhet deri në fund ky aksion famëkeq policor ku u vranë katër
veta. “IGFM fton Bashkimin Demokratik për Integrime (BDI) “që të merr
hapa urgjent në drejtim të amortizimin të pakënaqësive të shqiptarëve,
të ndikojë në përmirësimin e gabimeve në proceset e montuara gjyqësore
dhe të arrijë të realizojë të drejtat e garantuara qytetare me
kushtetutë.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 12:53 am

Një aksion i gjërë i policisë sonte është zhvilluar në fshatin Novo
Sellë të komunës së Zhelinës. Burime për agjencinë e lajmeve INA
theksuan se janë arrestuar së paku katër persona.
Jozyrtarisht bëhet e
ditur se policia ka kryer bastisjet në kërkim të armëve. MPB njoftoi se
nesër do të jap informacione të detajuara lidhur me këtë operacion në
këtë fshat. Policia gjatë këtij operacioni kishte bllokuar hyrje –
daljet e këtij fshati, disa kilometra larg Tetovës.
Kryetari i komunës së Zhelinës, Fatmir Izairi ka deklaruar për
agjencinë e lajmeve INA disponon me informacionet e tilla për bastisje
në fshat, mirëpo ai ka shtuar se nesër do të informojë për detajet
shtesë të kësaj ndërhyrje policore. Fshati Novosellë gjendet në afërsi
të Merovës, fshati nga ku ishte personi i vrarë Shaban Zenuni në
incidentin në Radushë. (S.S/INA)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 2:06 am

mirmbrema dhe pershendetje per te gjithe nje kohe te gjat skam shruaj kerkoj ndjese.......


Por deri sa ky popull i yn shqiptare ne Maqedoni po flas,qe hala eshte dore e djathe e armikut ose me mire te them e Serbit qe edhe keret me te laret jan bashpuntore te tyre kuren ekures zdo kemi plane rezaeve se dikush keto plane do ti cpalos ne naen e kunder,edhe se ter kjo situat po ndeodhe ne prak te pavarsise te Kosves... eshte cdo gje emontuar,ne si popull se pari duhet ti menjaojme keta''shiptare te ndershem''dhe mandej me krye te shendoshe tja nisim planiq qe kemi realizuar qe moti qe nga i madhi SKENDERBE per nje Shqiperi unike e doemos qe kjo ndoher do realizohet,nes neve kete sun do ta mbrim zdo zhgenjhem se femijet ose niperit e mi,te tu ose te jua kete privilegj kenaqesi do da kene.( a per plane rezerve kemi se shqiptari srin me duar kryq)..... por qe hala kemi njerez jo patrijot dhe te poshter ,cpret nga nje njeri qe mposht vendin e vet dhe gjuhen,me thuaj?

ehehe Shkupi mund te them eshte djepi i shiptareve te Maqedonise ku kete djep dora e vrazhde sllave me shekuj asht munduar ta ndal....qe te mos perkundet por doar e 'NENES SHQIPTARE'' sasht nadlur kurr e ne castet me te veshtira edhe athere kur ka vra bijt e saje....Po asht e verte qe shiptaret jetojn ne c'do pellemb te Shkupit me nje fjal dhe ne ato lagje ku sta mer mendja qe do ket shiptare ka mos haroni aty banon fryma e shqiptarit....Me se vertet eshte qe politika jugosllave ose proserbe ende ne keto troje vazhdon te luaj me ne shiptaret ku kete e perkrahin vellezerit maqedonas por ju them se ne SHIPTARET nuk do te jipemi lehte kurr e perjete,ku sot e kesaj dite flitet se kemi te drejt..ju lutem jojo genjeshter eshte kjo para poinjonit botrore,ku na bejn shtypje ne zanafillen ton te shtrjete sot e kesej dite ne ''shkollimin tone''....por ne zdo dorzohemi kurr kete mos haroni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 2:09 am

Driniiiiii te pergezoj per psotimet ......Lufta me 2001 ne Maqedoni?per temen qe mund te them qe kjo qeshtje ende tek ne ne Maqedoni eshte hala e paprekshme dhe mistike,ku ne te mshihen dhe shum gjera te pa thena.Ku them ne kete loje te asaj kohe por dhe tani sot e kesaj dite ka shume shqiptar te 'ndershem''qe kane perfituar shum..me se shume,ku kan punuar dhe do te punojne per anen-palen tjeter sic eshte rasti ne Brodec te Tetoves etj etj mos ti numroj se shum ka skenare te tilla kunder nesh,cudi shum here ne vehtvete pyetem?kur ta ben i huaji te keqen thua me ka ba shkau(ne nje far dore e ben hallall),por i yti tet bije me thike mbrapa shpine-gjaku jot me se absurde, ku nje gje e tille ndodh sot e kesaj dite.Ku ne shqiptaret jemi ende te shtypur ne cdo aspek dhe pikepamje,por nje gje tju them mbas shpallejes se Kosoves si shtet shum gjera kan fillluar te ndryshojne ngadal ngadal deshen ose zdeshi pala tjeter,qe nga p.sh. pershendetja e fqiut tim maqedonas se si tani sillet ne nje menyre lutese kur te pershendet,a me par ka qene mneyra nencmuese dominuese pershendetja e tije,a thua pyeteni perse? sepse kan frige mos te humbasin shtetin,por Ani nes nuk ndryshojne gjerat ne do te dalim ne nje lufte te tille.


me respekt per te gjithe dibranja.............
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 2:15 am

Fionaa ke te drejte jo si ne BANGLLADESH por si ne TUNGUZI jetojme ne ku keta zdi as si ti quaje popull pa identitet''maqedonasit''skan jet pa neve smund te marrin fryme ku jemi bindur ne shme rraste jo vetem ne por dhe shumm shumm te tjere..........por deri sa ka ''shqiptar te ndershem ende''' ne hala do te vuajme dhe to te bime ne kurthe dhe gracka te tilla...... nje fjal polullore thuet ''nina nina pom kruhet shina''' e keto maqedonsit vet po ngiten......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 2:20 am

Une nuk kuptoj , se si asnjiher nuk ngren zërin zyrtar shtetet amë Shqipëri-Kosovë ????
Sikur mos ti kemi LOL , po si do reagonin ''Grekët'' e Sllavet nëse iu vran atyre njerzë ne Kosove e Shqipëri ???

Gjiathandej jemi te paorganizuar , se po i ra njeher tavolines Shqiperia-Kosova , jam i sigurte qe kur me zenin nuk iu ndegjohet ksaj rrace artificiale ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 2:24 am

Kot do pritesh thash un me lart ishall fiton drejtesij e dini kujt ti beson sepse do kalon me zi se kosvaret.Edhe ashtu ju ka hup rrug ne oborr Arber ktyre po cte bejm se populli po evuan te zit e ullirit siq them nga anet ton.Shiko modelet shqiptare cdo kund eshte per te ardhur turp mbrojn karrigat .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 2:32 am

Fionaa ke te drejte jo si ne BANGLLADESH por si ne TUNGUZI jetojme ne ku
keta zdi as si ti quaje popull pa identitet''maqedonasit''skan jet pa
neve smund te marrin fryme ku jemi bindur ne shme rraste jo vetem ne por
dhe shumm shumm te tjere..........por deri sa ka ''shqiptar te ndershem
ende''' ne hala do te vuajme dhe to te bime ne kurthe dhe gracka te
tilla...... nje fjal polullore thuet ''nina nina pom kruhet shina''' e
keto maqedonsit vet po ngiten....

E mir e thua se ,,deri sa ka shqiptare te ndershme ende hala do vuajm ..Edhe un mbroj kete mendim sepse kam frik se nuk do ket me Adema! ja ketu sa kush rrah gjoks me mija e qindra kilometra veqe fillon ju se ne jem mbase jushe apo me mir te themi mbase ,,pc, shqiptaret e kan gjithmon 1 prillin ne gjak....EVROPA NA MUAR ERA QYSHE ME 1912 TANI ME ASKUSH NUK KA FRIKSOHET
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 2:37 pm

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 20100514111804


Sulmohet Tanusha, zmbrapsen helikopterët!

Quote:
14 maj- “Rreth orës 17:00 një helikopter i policisë së Maqedonisë
kishte dashur të futet në Tanushë, por djemtë e tanë e kanë gjuajtur
atë dhe nga frika e ka ndërruar destinacionin, sa që ka arrit diku mbi
Kaçanik”, tha për “Lajm” komandant Hoxha.


Helikopterë të policisë së Maqedonisë gjatë ditës së mërkurë në mbrëmje
kanë tentuar të futen në fshatin Tanushë, por ata janë zmbrapsur pasi
në drejtim të tyre ishte shkëmbyer zjarr nga grupet e armatosura
shqiptare të udhëhequra nga Xhezair Shaqiri-Hoxha. “Rreth orës 17:00
një helikopter i policisë së Maqedonisë kishte dashur të futet në
Tanushë, por djemtë e tanë e kanë gjuajtur atë dhe nga frika e ka
ndërruar destinacionin, sa që ka arrit diku mbi Kaçanik”, tha për
“Lajm” komandant Hoxha.

Ai theksoi se gjatë ditës së enjte situata ka qenë e qetë dhe nuk është
vërejtur ndonjë lëvizje e forcave maqedonase në këtë rajon. “Sot (e
enjte) nuk ka pasur asgjë. Është qetë. Ne jemi të përgatitur dhe do t’i
përgjigjemi çdo provokimi”, tha Hoxha.

Aksioni i policisë Maqedonase dhe fluturimet me helikopterë në këtë
rajon kanë ndodhur të njëjtën ditë kur ishin vrarë katër shqiptarë në
afërsi të fshatit Radushë.

Ndërkaq, burime të gazetës pohojnë se përgatitje për ndonjë aksion
tjetër të mundshëm po bëhen edhe në Armatën e Maqedonisë. Ushtarë
shqiptarë të ARM-së kanë pohuar se u janë ndarë armë vetëm ushtarëve
maqedonas, kurse ushtarëve shqiptarë nuk iu japin mundësi të kenë
informata se çfarë në të vërtetë po ndodhë. Zëdhënësi i Ministrisë së
Mbrojtjes, Sashko Dimov ka mohuar se ushtria po përgatitet për ndonjë
aksion të mundshëm. “Ju them me përgjegjësinë më të madhe se në ushtri
gjithçka po vazhdon në mënyrë të rregullt. Nuk ka asnjë lloj organizimi
ose diferencimi të ushtarëve”, tha Dimov.

Pas vrasjes së katër shqiptarëve në furgonin që sipas policisë bartej
armatim, janë shtuar kontrollet e policisë në të gjitha akset rrugore
të Maqedonisë veri-perëndimore
http://www.tvkoha.tv/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 4:27 pm

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Moz-screenshot-4
Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Normal_Samidin-Xhezairi-Hoxha-2001-04


Porosi nga Samidin Xhezair-Hoxha

Ish-komandanti i UÇK-së, Samidin Xhezairi, i njohur si komandant Hoxha i
Prizrenit ka lëshuar të mërkurën një porosi për BDI-në e Ali Ahmetit,
PDSH-në
e Menduh Thaçit dhe DR-në e Imer Selmanit që të bashkohen për të
realizuar barabarësinë e shqiptarëve në Maqedoni sepse në të kundërtën
“lufta jo që
do të vazhdojë, por do të jetë edhe më e gjatë”. “Fillimisht, do të
mundohem që faktori politik shqiptar në IRJM të jetë i bashkuar në
kërkesat e tyre
legjitime për barazi të plotë ndëretnike. Nëse ky tentim dështon,
atëherë nuk më mbetet tjetër vetëm se i armatosur të gjendem pranë
jush”, thuhet në
porosinë e Hoxhës, të publikuar në ueb-faqen e tij personale. Ai shkruan
se “për dallim nga luftërat e kaluara, kësaj radhe do të ndëshkohen
edhe
shqiptarët e ligë, me fajin e të cilëve populli gjendet në situatë të
palakmueshme”. “Nëse këto shqiptarë do të përmirësohen dhe angazhohen
për
mirëqenien e bashkëkombësve të vet, atëherë do t’ju falet. Përndryshe,
do të jeni bashkëfajtorë për konfliktin e ri ndëretnik në IRJM”, thotë
Hoxha,
duke iu drejtuar edhe faktorit ndërkombëtar. Hoxha vlerëson se “me
mënyrën e funksionimit (mosfunksionimit) aktual pa asnjë qasje serioze
karshi
problemeve të shumta, IJRM nuk është shtet nga i cili pritet diçka
pozitive”. “IRJM do të pushojë së ekzistuari nëse vazhdon me
mospërfilljen e
shqiptarëve. Si rrjedhim pason ridefinimi i kufijve në Ballkan”, thotë
Hoxha në porosinë e tij drejtuar politikanëve shqiptarë dhe faktorit
ndërkombëtar në Maqedoni. (R.K.)

Porosi e hapur(publike) për BASHKËSINË NDËRKOMBËTARE(USA, EU, ...) dhe
PARTITË POLITIKE SHQIPTARE(BDI, PDSH, DR, ...):

- Ushtroni trysni tek politikbërësit sllavo-maqedon në IRJM që banorët e
sajë të i trajtojë njëjtë, përndryshe do të jeni bashkëfajtorë për
konfliktin
e ri ndëretnik në IRJM.
- IRJM me mënyrën e funksionimit(mosfunksionimit) aktual pa asnjë qasje
serioze karrshi problemeve të shumta, nuk është shtet nga i cili pritet
diqka
pozitive.
- IRJM do të pushojë së egzistuari nëse vazhdon me mospërfilljen e
Shqiptarëve. Si rrjedhim pason ridefinimi i kufijve në Ballkan.

Politika Sërbo-Malazeze, Greke dhe e IRJM-ës, është: Politikë
polico-ushtarake antishqiptare, dhe si e tillë ajo do të vazhdojë
veprimtarinë e vet.
Ata janë të vetëdijshëm se jetojnë në tokë të huajë. Dhe për të u bërë
pronarë të sajë, synojnë zhdukjen ose largimin e pronarit të vërtetë
(Shqiptarëve).
Srpi, Malazezi, Maqedonci dhe Grku janë dhe do të jenë të bashkuar në
politikën e tyre antishqiptare.
- E kemi gabim nëse shpresojmë se dikush do të na i kthejë
vullnetarishtë pronat tona (Maqedonia, Kosova lindore, Çamëria, Malësi
deri në Ulçin).
Jo nuk do të i kthejnë, por në vazhdimsi do të tentojnë të na i grabisin
edhe këto që i kemi.

Lufta s'ka përfunduar, ajo po rifillonë dhe do të jetë më e gjatë.
- Për dallim nga e luftërat e kaluara, kësajë radhe do të ndëshkohen
edhe shqiptarët e ligë me fajin e të cilëve populli gjendet në situatë

palakmueshme.
Shpresojë se do të përmirësohen dhe angazhohen për mirëqenjen e
bashkëkombasve të vetë, atëherë do të ju falet.
- Fillimishtë do të mundohem që faktori politik shqiptarë në IRJM të
jenë të bashkuar në kërkesat e tyre legjitime për barazi të plotë
ndëretnike.
Nëse ky tentim dështonë, atëherë nuk më mbetet tjetër vetëm se i
armatosur të gjendem pranë jushë. Ndihma e Allahut qoftë me ne.
- Vëllezër/Motra të nderuarë/a, ju këshillojë që të frenoni veten dhe
mos të harrgjoni pa masë për gjëra të panevojshme sepse: Lufta s'ka
përfunduar,
ajo do të vazhdojë.

Allahu i shpërbleftë SHEHID-ët [Harun Aliu (Komandant Kushtrimi -
Bashkëthemelues i UÇK-ës), Shaban Zenuni (Komandant Hoxha), Xhafer
Shala, Qemajl
Fejzullahu] me Xhenet, familjet tyre, farefisin dhe të gjithë ata që
kanë marrë dhe do të marrin rrugën e tyre. Allahu ja u lehtësoftë
dhimbjen
familjeve, farefisit dhe shokëve të tyre.
- Rënja e tyre na dëshmonë se ky popull ka burra të vendosur që
angazhohen dhe bien SHEHID për të vendosur drejtësi.

Vorrimi i Harun Aliut (Komandant Kushtrimi - Bashkëthemelues i UÇK-ës)
bëhet sot pas namazit të ikindisë në HasanBeg.
Allahu e shpërbleftë me Xhenet

Marrur nga: http://www.hoxha.at
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 10:35 pm

Incidenti, Prishtina akuzon faktorin shqiptar në Maqedoni

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Thumbnail.php?file=kuvendi_kosove_547327300

Deputetë të Kuvendit të
Kosovës dhe ekspertë të sigurisë fajësojnë faktorin politik shqiptar në
Maqedoni për shfaqjen e grupeve të armatosura shqiptare.


“Problemi i shqiptarëve të Maqedonisë nuk
zgjidhet në ato mënyra. Faktorit politik shqiptar nuk i merret vesh,
sepse komuniteti shqiptar atje nuk ka parti në opozitë”, ka deklaruar
deputeti i AAK, Naim Maloku.

Ndërsa Rustem Mustafa, anëtar i
komisionit parlamentar të sigurisë, shprehet se faktori politik
shqiptar, por edhe ai maqedonas, fle gjum përsa i përket cështjeve
shqiptare.

“Është shumë e kuptueshme që ky vend fle. Familjet
kosovare, ato nga Shqipëria dhe ato shqiptare nga Maqedonia janë të
kombinuara, kanë emocione dhe reagojnë bashkarisht”, ka pohuar Mustafa.

Deputetët
e Kuvendit të Kosovës thonë gjithashtu se koha e armëve ka kaluar dhe
se tani të gjitha shtetet e rajonit synojnë integrimin në BE./tch/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 11:25 pm

nuk jan normal kta po qysh more e fasjom veten non stop paj normal tani qe na vrasin kur te dojn dhe si te doj ndalne ket politik idioteske or shizofrena,kunder popullit tuaj,e ken kufij more!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 11:27 pm

xhema shkruajti:
nuk jan normal kta po qysh more e fasjom veten non stop paj normal tani qe na vrasin kur te dojn dhe si te doj ndalne ket politik idioteske or shizofrena,kunder popullit tuaj,e ken kufij more!?

Çudi Xhema , po kryesorja populli është me ne , ajo na bën më të fortë .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xhevati
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Xhevati

Male
Numri i postimeve : 93
Age : 54
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptyFri May 14, 2010 11:54 pm

Duhet ngritur populli anembane trojeve shqiptare ,
se pari te qlirojme nga udbashet tone e pastaje nga armiqte tone..
UKSH duhet perkrahe ,se eshte e vetmja shprese qe do zgjidhe problemin shqiptare ,pas tradhtise qe naj benen ishe lideret e ,,UCK" te cilet luften e shfrytezuan per interesa personale e jo per shtet e liri te popullit shqiptare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptySat May 15, 2010 12:33 am

Bajram Rexhepi : Kosova nuk gjeneron


Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Thumbnail.php?file=jankullovska_rexhepi_720972176

Kosova nuk duhet të shihet në asnjë mënyrë si vend që
gjeneron krizë dhe strehon kriminelët. Kështu tha ministri i brendshëm i
Kosovës Bajram Rexhepi i cili me ftesë të homoleges Gordana
Jankullovska qëndroi në Shkup.
Vizita e Rexhepit vjen pas incidentit që ndodhi në Radush, ku policia
maqedonase vrau katër shqiptarë dhe gjeti një sasi armatimi për të
cilin pretendon se vinte nga Kosova.
“Nuk dua të shihet Kosova nga ana e Maqedonisë si eksportues i armëve
ilegale dhe dhunës, përkundrazi shkëmbimi i informacioneve dhe ato që i
kanë Maqedonia dhe na i ofrojnë neve në kohën e duhur mundësojnë që të
intervenojmë në këtë trafikim ilegal të armëve dhe formave tjera të
kriminalitetit. Unë jam i bindur se edhe mund të ketë edhe brenda
Maqedonisë armatim ilegal. Mendoj se tensionimi ose incidentet në njërin
shtet, në mënyrë indirekte reflektohen edhe në shtetin tjetër, prandaj
nuk duhet të shikohet se në Kosovë ju bëhet mikëpritje grupeve
kriminele, përkundrazi, ata e kanë rrjetin e vet jo vetëm qytetarët e
Maqedonisë në Kosovë por edhe me të Serbisë e Malit të Zi dhe janë mjaft
të sotisfikuar" tha Rexhepi.
Nga ana e saj Jankullovska incidentetet në brezin kufitarë tha se nuk
mund të destabilizojnë vendin dhe rajonin.
“Incidentet e këtij lloji, krijojnë tensione tek qytetarët dhe nuk
duhet të nënçmohen, por ato nuk paraqesin rrezik për destabilizim të
shkallës më të madhe as të Maqedonisë e as të rajonit me gjërë" tha
kryeshefja e policisë maqedonase.
Bajram Rexhepi më tej tha se vendi i tij mbetet i përkushtuar për
sundimin e ligjit. Ai poashtu tha se nevojitet hapja e më tepër
vendkalimeve të reja kufitare mes Maqedonisë dhe Kosovës.
Jankullovska në takim i ka dhënë homologut kosovar një listë me emra
të disa personave për të cilët policia maqedonase dyshon se ndodhen në
Kosovë dhe merren me aktivitetet kriminale.

Asnjë fjali për viktimat , së paku e kishte detyre për Shqiptarin e Kosoves që ishte i vrarë mes katër viktimave por as per ate asnji fjal asnji protest .
Me një fjalë i dha mbeshtetje Sllaveve sot ne Shkup .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptySat May 15, 2010 1:24 am

Arber ky lajm eshte per keqardhje. Turp
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptySat May 15, 2010 1:45 am

Klikoni për t'i shikuar
Ke pare sonte kete emisijon Arber, Bjarma Regjepi mi ka ngrit nervat jash mase si nuk kish turp te shprehet ne ate menyre . Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Webtv_debat
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptySat May 15, 2010 1:48 am

Po me del muzikë LOL Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Icon_eek
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 EmptySat May 15, 2010 1:50 am

ska shanc te gaboj un hahhahaha jo shiko mir se me muzik fillon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: