Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Feb 19, 2011 12:55 pm

Po po ne vend qe ti shikoni hallet e popullit tend, juve iu mundoijn hallet e popujve te Irakit Avganistanit Cercenis Pakistanit, upssss harrova qe i ke vllezer keta popuj, hape edhe ndonje tem ekstra per keto vende se po na mungoin ne forum.

Sa i perket kshillave te tu qe une te lexoi" Kuranin" te flm per kete kshill, une te kisha kshillu qe ju qe keni njohuri ne ritualet fetra , ne fillim te mesohi te shkruani emrin hoxh , e pastaj te me tregoni mua prralla te babilonit, edhe nje mos me shkruaj arabisht se une nuk kuptoi. Zoti eshte i te gjithve dhe jo vetum i juaji qe mendoni qe lexoni kuranin, e ne anen tjeter i beni 1000 e njeqin te kqija.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon Feb 21, 2011 8:22 pm

i ka hanger dreqi kete popull shqiptare ne maqedoni ,luajn maqedonet si miu me macen
E keta lider politik ende nen beth te maqedoneve e na shitzen,,Atdhetare"
JO atdhetare po tradhtare ,hyni ne beth maqedoneve se mas mrami juve kan me ja shti ne be......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Tue Mar 01, 2011 4:43 pm

Pravda”: Maqedonia do tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės
Gazeta ruse “Pravda” nė njė koment tė saj tė titulluar “Nė prag tė shpėrthimit sllavo-shqiptar” shkruan se nuk pėrjashtohet mundėsia qė nė tė ardhmen Maqedonia tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės, ndėrsa komuniteti maqedonas tė jetė pakicė nė kėto dy vende.

“Pika e ardhshme ndezėse nė botė mund tė jetė ish-republika jugosllave e Maqedonisė. Nuk pėrjashtohet qė ky vend shumė shpejt tė shndėrrohet nė njė arenė pėr qėrim tė hesapeve midis sllavėve dhe shqiptarėve”, komenton nė edicionin e sotėm gazeta ruse “Pravda”.

Historiani rus pėr Ballkanin, Vladimir Putjatin vlerėson se shtetėsia e Maqedonisė varet nga njė kėrcėnim serioz.

“Shumė maqedonas kanė pėrfituar pasaportėn bullgare. Nuk pėrjashtohet mundėsia qė nė tė ardhmen territori i Maqedonisė tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės, ndėrsa maqedonasit tė mbeten pakica kombėtare nė tė dyja vendet. Rol kryesor nė mbijetesėn e Maqedonisė sė pavarur do tė mund tė luaj Serbia, por pozicioni kompleks politiko-ekonomik i kėtij vendi, nuk i lejon qė tė jetė faktor stabilizues nė Ballkan”, vlerėson historiani Putjatin.

Nė shkrimin e gazetės nėnvizohet edhe incidenti nė Kalanė e Shkupit midis maqedonasve dhe shqiptarėve.

“Shqiptarėve nuk i pėlqen ajo qė nė qendėr tė qytetit tė paraqitet njė muze, ndėrsa e tė cilit i ngjan njė kishe ortodokse”, thuhet nė tekst.

Gazeta ruse “Pravda” shkruan edhe pėr konfliktin e vitit 2001 dhe situatėn mė pas.

“Nė shkurt tė vitit 2001, shqiptarėt nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia tė bashkuar nė tė ashtuquajturėn UĒK filluan luftėn e armatosur me armatėn dhe ushtrinė maqedonase. Vetėm gjashtė muaj pas kėtyre luftimeve tė armatosura, nėn presionin e NATO-s dhe BE-sė, palėt nė konflikt u ulėn nė tryezėn e negociatave, duke nėnshkruar Marrėveshjen e Ohrit. Kjo marrėveshje mundėsoi qė gjuha shqipe ku shqiptarėt janė mbi 20 pėr qind tė jetė zyrtare. Politikanėt shqiptarė u pėrfshinė nė Qeverinė e Maqedonisė, ndėrsa filloi emetimi i njė kanali nė gjuhėn shqipe nė televizionin shtetėror. Kjo nėnkupton se bėhet fjalė pėr federalizmin e Maqedonisė. Por, megjithatė kjo nuk i ndaloi nacionalistėt shqiptarė, tė cilėt vazhduan me presionet ndaj pushteteve lokale dhe nė vitin 2005 pėrfituan tė drejtėn e valėvitjes sė flamurit nė territoret e Maqedonisė, ku shumica e popullsisė ėshtė shqiptare. Disa nga politikanėt nuk hezituan tė theksojnė hapur se territoret shqiptare nė Maqedoni patjetėr duhet tė bashkohen me Kosovėn, ndėrsa mė vonė edhe me Shqipėrinė”, shkruan nė fund gazeta ruse “Pravda”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun Mar 13, 2011 2:42 pm

Vetėvendosje” edhe nė Maqedoni13-03-2011 10:52 CET Lėvizja e pagėzuar “Vetėvendosje!”, sikur e Albin Kurtit, sė shpejti pritet tė zyrtarizohet edhe nė Maqedoni, njė iniciativė qė vjen nga Kėshilli i Organizatave Shqiptare.

Pėrfaqėsues tė KOSH deklaruan pėr INA se sė shpejti themelohet lėvizja, por nuk jepen detaje se a do tė jetė ajo degė e lėvizjes qė drejtohet nga Albin Kurti, apo ndonjė organizėm i veēantė nė Maqedoni.

“Degradimi i faktorit politik shqiptar deri nė nihilizėm, po i detyron forcat e shėndosha shqiptare tė organizohen dhe tė veprojnė nė mėnyrė jashtė institucionale, nė njė lėvizje, qė do tė quhet Lėvizja ‘Vetėvendosje!’”, raporton INA tė ketė thėnė njė zyrtar i KOSH, organizatė kjo e cila pėrbėhet nga rreth 40 organizata joqeveritare dhe qytetare shqiptare nė Maqedoni.

Kėto organizata pėrjashtojnė bashkėveprimin apo tė jenė pjesė e ndonjė skenari tė lidhur me partitė aktuale politike. Sipas tyre, nė asnjė rast iniciativa nuk ka prapavijė tė caktuar politike tė ndėrlidhur me ndonjė subjekt politik, por modeli i funksionimit do tė jetė njė lėvizje simotėr, por deri tani tė pakonfirmuar si pjesė e bėrthamės sė Lėvizjes “Vetėvendosje!” nė Kosovė.


RRESSSPEKT SHUM BUKUR VEQ PERPARA:....... DREJT BASHKIMIT KOMBETAR.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon Mar 14, 2011 10:18 pm

I uroi kesaj levizje pun te mbar, dhe suksese, partit politike shqiptare ne ish republiken jugoslave te maqedonis jan hargjua ne cdo aspekt. Ket levizje duhet ta perkrahim te gjith shqiptare ngado qe jemi, qe te arrite te bej ndryshime ne te mir te popullit ne IRJM.
Edhe nje her pun te mbar, dhe suksese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu Mar 17, 2011 12:32 am

Qeveria e Maqedonisė do tė akordojė njė fond prej 100 mijė euro si ndihmė pėr Japoninė e shkatėrruar nga tėrmeti dhe cunami i ditės sė premte. Vendimi ėshtė miratuar nė mbledhjen e Qeverisė. Ministria e Jashtme do vazhdojė komunikimin me Ambasadėn Japoneze nė Vjenė, qė ėshtė pėrgjegjėse pėr Maqedoninė, pėr tė shqyrtuar edhe mundėsinė e dėrgimit tė ndihmave tė tjera humanitare.

Nė njė komunikatė tė Qeverisė theksohet se me kėtė xhest, Qeveria e Maqedonisė po tregon solidaritetin ndaj vendeve qė po pėrballen me katastrofa tė rėnda natyrore. Sipas MPJ nė Japoni, janė rreth 30 shtetas tė Maqedonisė.

Nderkohe kjo Ministri rekomandon qytetarėt qė tė mos udhėtojnė nė Japoni gjatė ditėve tė ardhshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu Mar 17, 2011 12:34 am

do thot nuk qenkan ne kriz per lekun kosova lindore siq flitet ne shtypin e tyre !!mbasi ofron ndihm kjo tregon se populli atje bejn jet te mir nga ana financiare? Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu Mar 24, 2011 1:06 am

Presidenti i Kosovės Bexhet pacolli gjatė vizitės sė tij nė Maqedoni pėrveē homologut tė tij maqedonas u takua edhe me me kryetarin e Kuvendit tė Maqedonisė, Trajko Velanovski dhe zėvendėskryeministrin Vasko Naumovski.

Kreu i kuvendit maqedonas deklaroi se marrėdhėnet me Kosovėn janė nė nivel tė lartė dhe se duhen zhvilluar edhe mė tej.

�Marrėdhėniet mes Republikės sė Maqedonisė dhe Republikės sė Kosovės janė nė nivel shumė tė lartė, si nė fushėn politike ashtu edhe nė fushėn ekonomike dhe ėshtė obligim i udhėheqėsve tė institucioneve, i politikanėve, qė kėto marrėdhėnie t�i zhvillojnė edhe mė tej�, tha ai.
Ndėrkohė pacolli u shpreh se maqedonia ėshtė njė partner strategjik pėr kosovėn dhe se ėshtė e nevojshme qė tė punohet edhe mė tej pėr tė krijuar mundėsi sa mė tė mira pėr tė gjithė qytetarėt e tė dyja vendeve.

�Maqedonia ėshtė njė partner strategjik pėr Kosovėn. Bashkėpunimi mes Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Maqedonisė ėshtė shembull pėr tė tjerėt�, theksoi Pacolli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu Mar 24, 2011 1:17 am

Arberi kujdesuni mir per kryetarine kosoves se e keni musafir atje Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Fri Apr 08, 2011 10:41 pm

Njė nxėnės ėshtė vrarė gjatė njė rrahje nė shkollėn e mesme “Zdravko Cvetkovski” nė Shkup. Vrasja ka ndodhur kur nė shkollė rreth orės 14:30 kanė hyrė dy persona tani pėr tani tė panjohur dhe kanė sulmuar dy shkollarė tė mesėm me shufra metali.

Nga lėndimet nė spital ka ndėrruar jetė Muhamed Ali Jashari i lindur nė vitin 1992, ndėrsa me prerje serioze nė kokė, nė spital ėshtė dėrguar nxėnėsi D.A. i lindur nė vitin 1994, njoftojnė mediat maqedonase. Sulmi ėshtė kryer nė oborrin e shkollės.

Ende nuk dihet nėse sulmuesit ishin shkollarė tė mesėm apo mė tė moshuar. Ministria e Arsimit pėr Kanal5 e ka konfirmuar ngjarjen tragjike. Priten hollėsi nga policia. (Kanal5)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Tue Apr 19, 2011 12:04 am

Mungesa e shtetėsisė pėr mijėra shqiptarė nė Maqedoni nuk ėshtė pėrfshirė nė axhendėn dhe programin e anjsė partie. Nė prag tė zgjedhjeve tė 5 qershorit deri mė tani askush nuk ėshtė kujtuar qė ta parashtrojė kėtė problem.

Burime partiake jozyrtare bėjnė tė ditur se mbi 50 mijė shqiptarė vazhdojnė ende tė pėrballen me mospasjen e nėnshtetėsisė sė Maqedonisė.
Ndėrkohė nga na tjetėr partitė politike theksojnė se janė nė pėrfundim e sipėr tė programeve zgjedhore.

Ligji pėr regjistrimin e popullsisė nuk ka tė definuar kėtė kategori tė qytetarėve, tė cilėt nė fjalorin juridik ndėrkombėtar njihen si �apatrid� apo qytetarė pa shtetėsi, raporton agjencia e lajmeve INA.

Plotėsimi dhe ndryshimet e Ligjit pėr nėnshtetėsinė tė bėra gjatė vitit 2004 sėrish lanė pa zgjidhur tė drejtėn e shtetėsisė pėr shumė shqiptarė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Tue Apr 19, 2011 12:06 am

po cfar behet andej jan ne vete keta politikan ? si lejojn te rrezikohet nenshtetisja e shqiptarve!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Tue Apr 19, 2011 2:53 pm

Partitė politike nė Maqedoni tė avansojnė ēėshtjen shqiptareSHSHA-ja nė Ēikago sėrish ngre shqetėsimin se partitė politike shqiptare nė Maqedoni me rastin e zgjedhjeve tė parakohėshme do tė sillen me skenarėt e vjetėr dhe tė njohur tashmė edhe pėr Diasporėn Shqiptare nė Amerikė.

Pėr popullin shqiptar ka ardhur koha e orėve kombėtare pėr kursin e ri politik dhe tė avansimit tė mėtejmė krejt brenda kornizės sė Kushtetutės,popull shtetformues dhe nė participim nė ndarjen e pushteteve me popullin maqedonas.Kush po mėshihet pas Marrėveshjes sė Ohrit,pyet SHSHA-ja nė Ēikago duke shtuar se kohėve tė fundit subjekti politik BDI-ja dhe qarqe tjera afėr saj pėr problemin e pazgjidhur shqiptar nė Maqdoni e zėnė nė gojė vetėm (duke bėrė be(sic!) nė Marrėveshjen e Ohrit qė sipas mendimit tonė dhe kur dihet se marrėveshjet nuk janė gjithmonė obligative,ēėshtja shqiptare mbetėt nė margjinat e politikės ditore.

Partitė politike shqiptare a kanė program kombėtar dhe si e shohin zgjidhjen dhe avansimin e mėtejmė tė afirmimit tė vlerave tė etnisė shqiptare.Pse kaq shumė ka rėnė(mos)pėrdorimi i gjuhės shqipe nėpėr dokumnatacionin zyrtar(lejenjoftimi,pasaporta dhe nė dokumentacionin pedagogjiko-arsimor tė shkollave nė gjuhėn shqipe).SHSHA-ja thekson se nė kohėn e regjimit komunist nė Tetovė,Kėrēovė,Gostivar,Dibėr dhe nė qendrat tjera kishte sė pari mbishkrimet nė gjuhėn shqipe e sot po ndodhė e kundėrta.Nė vitet e pesėdhjeta tė shekullit tė kaluar nė Maqedoni nxėnėsit shqiptarė merrnin ēertifikatat dhe dokumentacionin tjetėr shkollor nė gjuhėn shqipe,ndėrsa sot koha shqiptare ėshtė bėrė jetime(!).

Nė zgjedhjet e parakohėshme partitė politike shqiptare nuk duhet tė shkojnė vetėm pėr fitorėn e tyre.Kėtė herė orėt kombėtare shqiptare duhet tė kalojnė nė njė rrafsh tė ri politik.Ka ardhur koha dhe i kanė pėr borxh kombėtar dhe vetė sovranit tė votės demokratike,qė partitė politike njėherė duhen tė bėjnė marrėveshje dhe tevona tė nisėn kah dyert e Parlamentit nė Maqedoni.Praktika ka treguar se kualicionet nė mes subjektit shqiptar me atė maqedonas brenda ligjeve parlamentare dhe pėr formimin e kabinetit qeveritar,ka qenė mė shumė se sa njė dekor i ditės(!).SHSHA-ja nė Ēikago thekson nevojėn qė disa segmente tė Marrėveshjes sė Ohrit tė hyjnė nė kaptinat e ndryshimeve tė Kushtetutės nė Maqedoni dhe tė bėhen kode me standarde demokratike evropiane.
Me avansimin e ēėshtjes shqiptare(lexo:popull shtetformues dhe i barabartė nė ndarjen e pushteteve)nė tė gjitha nivelet,mendojmė se tek atėherė shteti maqedonas do tė rreshtohet brenda kornizės tė lirive,tė zhvillimit dhe tė lumturisė sė pėrbashkėt(multinacional).

Deri tash mė shumė kemi dėgjuar(vetėm)retorikė politike.Po theksojmė se vetėm populli shqiptar nė Maqedoni pėr shkak tė rrethaneve tė vėshtira ekonomike pa e parė me sy ardhmėrinė e vetė,janė tė vetmit qė tash e njė shekull po i masin udhėt e metropoleve tė botės pėr tė siguruar kafshatėn e gojės.Ēfarė kanė bėrė partitė politike shqiptare nė kėtė plan,pyet SHSHA-ja nė Ēikago.Po theksojmė se nė xhepat e Diasporės Shqiptare lėvizin brenda vitit mė se 400 milion dollar pa pasur as mundėsinė e vetme qė ato tė menaxhohen pėrmes ndonjė institucioni relevant ekonomiko-bankar.Po tė kishim politikė mė tė mirė,programe dhe projekte atraktive nga fusha e tė gjitha niveleve tė biznesit,do tė krijoheshin mundėsitė pėr kthimin e Diasporės Shqiptare nė rajonet e tyre dhe kėshtu do tė ndalej udha e mėrgimit.

Tutje,SHSHA-ja vėnė nė spikamė pėrvojat e shtetit amerikan kur pėr tė gjitha segmentet e pėrmendura mė lartė tashmė janė bėrė pjesė e ligjeve dhe tė kodeve tė demokracisė nė kėtė vend.Po tė shikosh nė Ēikago,po ua rekomandojmė tė gjitha partive politike shqiptare-maqedonase se tė gjithė popujt me gjuhė tė ndryshme kanė tė drejtėn e plotė qė bizneset e tyre tė kenė mbishkrimet nė gjuhėn e vetė.Kėso kohe,kjo nuk ndodhė nė Maqedoni kur gjuha shqipe anashkalohet para syve tė partive politike qė aq shumė bėjnė zhurmė pėr ēastin aktual tė ,,buzėqeshjes demokratike(sic!).Dhe e kohės:Partitė politike shqiptare me rastin e zgjedhjes sė parakohėshme duhėn tė bėjnė kontratė me sovranin e votės sė lirė demokratike qė segmentet politiko-kombėtare tė popullit shqiptar nė Maqedoni tė avansohen nė rrugėn e drejtė nėse duam qė shteti i Maqedonisė tė jetojė dhe tė veprojė brenda kodeve kushtetuese me normat ndėrkombėtare.

Nuk kemi qare pa e thėnė troē se manovrimet (ashiqare)qė po e bėnė BDI-ja tregon qartė se kursi i saj politik ėshtė vetėm sa pėr tė marrė pushtet e hiq mė shumė.Kujt po i duhet Fijat Canovski(torbeshi)qė po i turret pushtetit lokal nė Strugė(?!).Ėshtė pėr tė ardhur keq sesi subjekti politik i Ali Ahmetit ka rėnė kaq poshtė si thuhet ,,pėr inati tė resė,me dektė djali,,(!)tė bėjė kualicion brenda orės me F.Canovskin,kryetarin e Partisė pėr Ardhmėrinė Evropiane.Kujt i ra ndėrmend pėr kėtė skenarė ugurzezė qė kujtojmė asnjė popull sado qė tė jetė demokratik nė botė nuk do tė lejojė qė i pari i pushtetit lokal tė jetė pakica e tė gjitha pakicave (sic)kur dihet se populli shqiptar nė Strugė ėshtė shumicė.Po e themi me pėrgjegjėsi se kryetari aktual R.Merko me angazhimet e deritashme ka dhėnė shembullin mė tė mirė se si duhet bėrė pushtetin demokratik lokal nė Maqedoni me standardet vėrtetė evropiane dhe amerikane!

SHSHA-ja nė Ēikago kėrkon nga tė gjitha partitė politike shqiptare nė Maqedoni maturi dhe zgjedhje tė ndershme demokratike,duke ruajtur drejtpeshimin politiko-kombėtar para sovranit tė votės sė lirė popullit shqiptar ndaj tė cilit edhe sot,edhe nėser duhen dhėnė pėrgjegjėsinė.Nė tė kundėrtėn sovrani i votės sė lirė
duhet tė kėrkojė kthimin e votės nėse ajo tradhėtohet dhe merret nėpėr kėmbė,kėshtu thuhet nė reagimin e Prof.Skėnder Karaēica,drejtor ekzekutiv i SHSHA-sė nė Ēikago.(INA)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Tue Apr 19, 2011 11:38 pm


Ku nuk i mushen mend hala pėr dit i rrejn kta maqendont Shqiptarėt dhe punojn krejt tė kunderten kta vetėm duartrokisin ,si jan verbuar aq shumė .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Fri Apr 22, 2011 1:18 am

Maqedonia mė e keqe se Jugosllavia

Lideri i “Vetėvendosjes”, Albin Kurti, vlerėson se shqiptarėt nė Maqedoni po shtypen si nė kohėn e ish Jugosllavisė. Ai gjatė njė debati nė Shkup, tė organizuar nga institute “Liberta” akuzoi politikanėt maqedonas se po pėrpiqen tė ndėrtojnė shtet kundėr shqiptarėve. Politikani kosovar tha problem i Maqedonisė ėshtė karakteri i shtetit dhe jo shqiptarėt.

“Karakteri nacional - shovinist i Maqedonisė ėshtė ai i cili duhet tė ndryshohet. Kėtė shqiptarėt duhet ta thonė hapur dhe me vendosmėri dhe tė mos lejojnė qė qarqet shoviniste maqedonasi ti shtypin shqiptarėt si nė kohėn e ish Jugosllavisė. Politikanėt shovinist maqedonas duhet ta kuptojnė se problemi nė Maqedoni nuk janė shqiptarėt por problemi ėshtė karakteri i shtetit i cili nė aq shumė aspekte ėshtė anti-shqiptar”, tha Kurti.


Ai adresoi kritika edhe ndaj qeverive nė Tiranė dhe Prishtinė pėr moskujdesin pėr shqiptarėt jashtė kufijve tė Shqipėrisė dhe Kosovės.

“Ne nuk jemi tė kėnaqur me Qeverinė e Kosovės jo vetėm me politikat e brendshme por edhe sa i pėrket njė lloj mosangazhimi tė kėsaj qeverie jashtė Kosovės. Mendoj se nė masė tė konsiderueshme kjo vlen edhe pėr Shqipėrinė, qeveritė e sė cilės kanė dėshmuar qė pėr ēėshtjen shqiptare kanė qenė mė tė angazhuara se Qeveritė e Prishtinės, por megjithatė duhet pasur parasysh se ata i kanė pasur edhe mundėsitė mė tė mėdha”, tha ai.

Deputeti kosovar, Albin Kurti partia e tė cilit angazhohet pėr bashkimin e trojeve etike ka thėnė se pėrēarja i ka varfėruar shqiptarėt. Sipas tij shqiptarėt e duan territorin qė ju takon, sepse territori paraqet shans tė mirė pėr zhvillim ekonomik.
http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/8790.html

Albin Kurti: Ardhmėria e trekėndėshit Tiranė Prishtinė Shkup

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon Apr 25, 2011 3:59 pm

Ilirėt, fise barbare sipas librave maqedonas

Nga Express mė 25 prill 2011 nė ora 14:10
Tjetėr skandal regjistrohet nė librat shkollorė maqedonas.

Kėsaj radhe mėsohet se nė historinė e klasės sė 6-tė shqiptarėt cilėsohen si barbarė.

Lidhur me kėtė rast, historianė Skėnder Hasani shprehet se identiteti maqedonas ėshtė nė krizė, ndaj objekt i sulmit janė shqiptarėt.

"Elitat politike shkencore maqedonase kanė bėrė cmos qė tė baltosin shqiptarėt. Ilirėt nė tekstet e historisė sė klasės sė 6-tė paraqiten si fise barbare, qė nėnkupton se shqiptarėt janė problematike qė nė gjenezė dhe janė e keqja e shoqėrisė", shpjegon Hasani. /tch/

jami lodhur me keta pune maqedono shqiptare, me kujtohet njiher nje gazetar me renome, gjermani stefan lipsius i cili thoshte se kjo puna ne maqedoni ndermjet maqedoneve dhe shqiptarve esht lufte ndermjet ² Dum gegen Dof " pra te cmendurit kunder budallenjeve. dhe kjo ka tna lodh goxha gjate. ndersa nese ketu nuk nderhyn kosova dhe shqiperia , ne shqiptaret e maqedonise neser do te behemi kopshtaret e shkupit dhe maqedonve e kemi me u kujdes per kopshtet dhe bahcet e sllaveve sepse ne nuk kemi as idee, as vlera te verteta , as shkollim apo pregaditje profesionale, e sa per trimeri as mos te flasim se e dime vetem nga TV , per ate kosove , shqiperi hapny syte e rruani keta treva se sa per ne!!!??

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon Apr 25, 2011 7:57 pm

Sllavet e Maqedonise tentojne me gjdo kusht te mohojne autoktonine shqiptare ne Maqedoni , por se qeshet e gjithe bota me ta duke fabrikuar historine edhe ne shekullin XXI
keta nuk s'kuqen fare , ndaj jemi izoluar nga investimet e huja ne MK , dhe do te izolohet Maqedonija edhe me shume po nuk ndron kete qendrim psihopat .
Sa i perket fjalis "Barbar" , nuk duhet marre ate fjale si ofendim , sepse pseudohistorianet "tone" qe publikojne ne gazete dhe atyre te sllaveve qe qellimishte bejne provokime historike te njepasnjishme duke mos e ditur cfare kuptimi ka fjala "BARBAR" .
"BARBAR" sipas historiait Gjerman Johann Georg Von Hahn (1854) ,( qe akoma mesohen studimet e tij ne te gjithe univerzetet e Gjermanise dhe qe sot habiten studiusit e tere botes se si ka mundur ti beje keto zbulime te sakta ne ate kohe ) :
Cito :
B-arbar= arbėr
pra gjithe ajo kulture qe ne lashtesi quhej barbaroi jane arbėrit e tanishem(shqiptaret).
termi barbar nuk duhet marre ne kuptimin pexhorativ, sepse ishin barbaret ata qe shpiken para te ashtequajturve""greke"" cdo lloj arti:
George Von Hahn, shpjegon origjinen e emrit Arberi duke e lidhur ate me krahinen e Arberise(apo Laberise), me lartė jep variantin geg te ketij emri(Arbeni).Zeus10
I tere libri i tij eshte ketu : http://books.google.it/books?id=IPIGAAAAQAAJ&pg=PA230&dq=Albaner+nannte+man+fr%C3%BCher+Epiroten&hl=it&ei=qLUrTOCmAYGeOK6zobwJ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCgQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

Falas po ta japi Xhemo , ne gjermanisht eshte :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Apr 30, 2011 12:35 am

Greqi, reagime pėr tekstin e Gjeografisė tė shkollave shqiptareATHINE-“Propogandė, urrejtje, fanatizėm dhe njohuri tė falsifikuara jepen nė shkollat shqipe, nė vend qė tė mėsohet historia e vėrtetė” – kėshtu thuhet ndėr tė tjera nė njė shkrim tė botuar nė dhjetėra agjenci elektronike lajmesh dhe website nė Greqi.
Nė kėtė shkrim analizohen pjesė nga teksti i “Gjeografisė 4” sė shkollave tona tė mesme, ku faktet e historisė sė Shqipėrisė tė shkruara nė tė, vlerėsohen tė falsifikuara dhe propogandistike.

Nė shkrim thuhet se nė vend tė fakteve tė vėrteta nė shkollat shqiptare, tė rinjtė mėsojnė historinė e "Shqipėrisė sė Madhe" dhe ndėr tė tjera, se "Greqia e Veriut, nga Follorina, nė Prevezė ėshtė territor shqiptar, ku “grekėt bėnė spastrimin etnik mbi camėt".

Nė analizė shprehet shqetėsimi se Gjeografia iu mėson nxėnėsve qė nė “trevat shqiptare jashtė Shqipėrisė pėrfshihen tokat e shtetit tė Kosovės, pjesė tė Malit tė Zi dhe Serbisė, gjysma e Shkupit dhe veriperėndimi i Greqisė, ku hyjnė prefekturat e Follorinės, Kosturit, Grevenasė, Janinės, Artės, Prevezės, Thesprotisė etj”.

Shkrimi nėnvizon se nė kapitullin ku flitet pėr "zonat shqiptare nė Greqi" thuhet se “ato i janė aneksuar Shqipėrisė padrejtėsisht nė vitin 1913”.

Autorėt e shkrimit janė tė shqetėsuar edhe nga fakti qė, sipas tyre, “harta e Shqipėrisė sė Madhe qė shtrihet deri nė zonat shqiptare nė vendet fqinjė, vizatohet jo vetėm nė librat ku mėsojnė studentėt, por edhe nė fletoret e ushtrimeve, ku atyre iu kėrkohet tė pikturojnė rajonet e Greqisė nė tė cilat jetojnė shqiptarėt dhe tė japin shembuj tė dėbimeve tė shqiptarėve nga autoritetet greke etj”.

Nė shkrim thuhet se “brezi i ri shqiptar, mėson nė shkollė se ka tė njėjtėn AND me mbretin Pirro tė Epirit dhe me nėnėn e Aleksandrit tė Madh”.

Autorėt e shkrimit theksojnė si tė papranueshėm faktin qė tė gjitha kėto janė shtypur nė tekstet shkollore, pasi janė miratuar nga Ministria shqiptare e Arsimit.

Njė qėndrim i tillė gjithėsesi jo zyrtar, risillet nė vėmendje pikėrisht tani, ndoshta pėr koincidencė, nė njė kohė me diskutimin qė bėhet nė Shqipėri pėr regjistrimin e popullsisė mbi baza etnike, sikurse mund tė jetė edhe njė pėrpjekje pėr tėrheqjen e vėmendjes sė opinionit publik grek nga cėshtja kryesore, qė ėshtė kriza e thellė ekonomike qė ka pėrfshirė Greqinė.

(d.b/News24/BalkanWeb)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Apr 30, 2011 12:36 am

Gabim e kam postuar ketu , doja ne themen " Lajme nga Shqiperia " kerkoj falje .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Apr 30, 2011 12:40 am

Arber cpo behet me ju, ne lugin te vardarit me boshnjak po mirri vesh, e mes veti jo, iaaaaaaaaaaaaa sa jam nervozu...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Apr 30, 2011 12:41 am

Per Bese mua sme interesojne Drini , i kam fshi gjithe kanalet qe kan te bejne me Maqedoni , vetem me trup jam ketu , me mend ne Cameri :)
Eshte humbje kohe per tu degjuar keta derzi , sidomos partit "Shqiptare" te ne .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Apr 30, 2011 12:45 am

Aber kur te ik per Cameri me qo selam edhe mua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Tue May 17, 2011 3:34 pm

Hoxha: Shteti po pėrgatit ekzekutimin timPas pesė viteve rezistencė ndaj forcave tė armatosura tė policisė maqedonase nė vendlindjen e tij nė fshatin Tanushė, Xhezair Shaqiri i njohur gjatė luftės sė vitit 2001 me nofkėn Komandant Hoxha, ka vendosur qė pėr tė siguruar imunitet tė kėrkojė votėn e shqiptarėve. Nė prag tė fillimit tė fushatės zgjedhore, nė intervistė ekskluzive pėr “Lajm” komandant Hoxha flet pėr motivet pėr tė kandiduar si deputet por edhe pėr mėnyrėn se si do tė zhvillojė fushatėn, nė njė periudhė kur nuk mund tė paraqitet nė fshatra dhe qytete pėr tė takuar elektoratin.


LAJM: Keni pasur shumė probleme derisa arritėt tė kandidoheni pėr deputet. Cila ėshtė prapavija e kėtyre obstruksioneve ndaj juve?
Hoxha: I gjithė populli shqiptar e di mirė se ndaj meje me vite tė tėra nga shteti maqedonas po zvarritet njė proces i montuar. Ata nuk kanė pasur asnjė dėshmi pėr fajėsinė ose implikim tim nė kėtė proces, por shteti duke dashur qė mua tė mė shantazhojė vazhdimisht ka kėrkuar arsye dhe fakte qė tė mė dėnojė. Edhe pse tė gjithė tė pėrfshirėt nė kėtė rast kishin demantuar se Komandant Hoxha nuk ka faj, shteti deri nė momentin e fundit kėrkon qė unė tė dėnohem, tė hy nė burgjet e Maqedonisė.
Por, fatmirėsisht zgjedhjet e parakohshme dhe pamundėsia qė vendimi pėr tė mė dėnuar mua tė ishte jofuqiplotė mė ka mundėsuar qė Komisioni Shtetėror i Zgjedhjeve (KSHZ) tė mos tė ketė arsye qė mos ta pranojė kandidaturėn time. Ėshtė e logjikshme qė maqedonasit ndaj tė cilėve kemi luftuar pėr tė drejtat tona mos tė tė shohė tė qetė dhe rehat as nė shtėpinė tėnde.

LAJM: Pas njė qėndrimi nė Tanushė u detyruat qė tė largoheni? Ku gjendet aktualisht Komandant Hoxha?
Hoxha: Unė pėrveē vendlindjes time nuk kam ku tė shkojė. Kėtu kam lindur dhe kėtu do tė luftoj deri nė momentin e fundit qė tė qėndrojė i lirė pa presionin e pushtetit maqedonas. Dua tė mbetem i qetė nė vendin tim.

LAJM: Si do ta bėni fushatėn zgjedhore kur e kemi tė qartė se ju nuk mund tė vini nė qytet?
Hoxha: Secili dėshiron tė jetė afėr familjes sė vjet, afėr fėmijėve tė vet afėr popullit tė vet. Por vuajtjet ende nuk na u ndalėn. Populli shqiptar e di mirė kush ėshtė Xhezair Shaqiri se ai asnjėherė nuk e ka tradhtuar popullin e tij. Ka pasur shanse mė shumė se secili prej kėtyre politikanėve tė tjerė tė pasurohet, tė bėjė kapital, tė bėjė plane e biznese me maqedonasit, por nuk e kam lejuar asnjėherė. Nuk mundem ta tradhtoj popullin tim qė ēdoherė pėr liri i ka dhėnė bijtė mė tė mirė tė kombit, popullin tim qė ende s’i ka shėruar plagėt nga lufta, ende se ka ngopur barkun me bukė dhe ende mbi kokė e sheh shpatėn e maqedonasve.
Prandaj tė gjithė ata qė mė kanė mbėshtetur deri mė tani, tė gjithė ata qė e njohin komandant Hoxhėn i ftoj tė mė votojnė. Unė nuk mundem tė vij e tė mbaj mitingje nėpėr Shkup e Kumanovė, por njė gjė i siguroj gjithė shqiptarėt se Komandant Hoxha nuk e nėnēmon krenarinė e shqiptarėve.

LAJM: Ju ishit ndėr ata komandantė qė nė vitin 2001 iu kėrcėnuat policisė maqedonase se do ta sulmoni aeroportin e Shkupit dhe nuk i lejuat ministrit tė policisė Lube Boshkovski qė ta “pijė kafen nė Haraēinė”. Meritat e juaja tė luftės i dinė tė gjithė. A frikoheni nga politika maqedonase se mund t’ju bėjė ndonjė kurth?
Hoxha: Populli thotė “armiku besė nuk ka” dhe unė nuk ju besoj atyre asnjėherė. E di qė ata me vite tė tėra kėrkojnė qė tė mė nėnēmojnė, tė mė hakmerren pėr atė qė UĒK-ja e kishte bėrė nė vitin 2001. Por, ėndrrat e armiqve deri tash falė Zotit nuk u realizuan. Tentuan edhe me armė tre herė njėsitė speciale tė futen nė Tanushė, por nuk mundėn, sepse ata janė frikacakė, ata u frikohen shqiptarėve. Por, ne shqiptarėt s’duhet tė lejojmė qė t’iu nėnshtrohemi atyre tė na poshtėrojnė.
Pėrkundėr trimėrisė dhe guximit tonė, unė e di se maqedonasit natė e ditė po pėrgatisin plane pėr ekzekutimin tim. Kėsaj radhe ėshtė vetėm vota e shqiptarėve ajo qė do t’ua prishė planet armiqve. Vetėm me votat e tyre Komandant Hoxha do tė hyjė nė parlament dhe do tė jetė therė nė sy pėr maqedonasit.


LAJM: Ēfarė mendoni pėr politikėn nė Maqedoni, pėr partitė shqiptare?
Hoxha: Populli shqiptar aktualisht ėshtė nė pozitėn mė tė vėshtirė politike se kurdoherė tjetėr nė Maqedoni. Kanė humbur vlerat e shqiptarėve nga njė Nikolla Gruevski qė pėr kėto vite i ka fyer shqiptarėt deri nė pikėn e fundit edhe atė pėr fajin e Ali Ahmetit e Menduh Thaēit.
Ne kėrkuam qė tė bashkohen shqiptarėt dhe nė kėto zgjedhje t’i tregojnė Maqedonisė se ata janė dikush, janė faktor nė kėtė shtet. Por prej mendjemadhėsisė dhe interesave tė ngushta personale askush nuk vendosi tė bashkohet. Deshėn njerėzit t’i masin vetė forcat e tyre, pa menduar mirė se vetėm tė bashkuar jemi mė tė fuqishėm. Duke parė interesin kombėtar vendosėm qė tė bashkohemi me Bardhyl Mahmutin, i cili ėshtė njeri i idealit. Fatkeqėisht kėta zgjedhje do tė jenė mė tė pėrēarat nė historinė e deritanishme.


LAJM: Sa keni shpresė se do tė fitoni nė kėto zgjedhje?
Hoxha: Janė shqiptarėt ata tė cilėt vendosin se a do tė fitojė. Unė mendoj se ka mjaft shqiptarė tė cilėt e kanė gjakun e pastėr dhe nuk i harrojnė njerėzit e lėvizjes, njerėzit e idealit qė kanė sakrifikuar gjithēka pėr popullin. Jam shumė i bindur se do tė fitojė.


LAJM: Cili ėshtė mesazhi juaj pėr zgjedhjet e 5 qershorit?
Hoxha: Mesazhi im ėshtė me qė partitė politike aq shumė janė pėrēarė i bėj apel popullit qė ta ruaj gjakftohtėsinė, tė jenė sa mė tė durueshėm gjatė kampanjave politike dhe procesit tė votimit. Mos tė bėhemi shembull pėr tė keq, por tė jemi shembull i mirė, sepse jemi popull qė gjithmonė kemi sakrifikuar pėr tė mirėn tonė.Liri ose vdekje
LAJM: Sa janė tė rėndėsishme kėta zgjedhje pėr juve?
Hoxha: Lirisht mund tė them se kėto zgjedhje janė “liri ose vdekje”. Prej kėtu do tė varet shumė fati im i ardhshėm. I ftoj shqiptarėt qė mos t’i harrojnė njerėzit e vėrtetė tė UĒK-sė.
http://www.albeu.com/maqedoni/hoxha:-shteti-po-pergatit-ekzekutimin-tim/36788/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Tue May 17, 2011 10:34 pm

Ishalla ka fat dhe do i shpėtoj dinakris dhe tradhtarve qė din aq mir tė i kurdisin qdė gjė .


Edituar pėr herė tė fundit nga BashKom nė Wed Jun 01, 2011 7:32 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Tue May 17, 2011 10:52 pm

Ky eshte njeri nga te paktit qe kane shpetu nga dinakeria Sllave dhe ajo e partive "Shqiptare" qe pas luftes nje pas nje i mbyten .
Fati tij ndoshta qe jeton i izoluar ne nje fshat afer kufirit dhe koleget e tij ne krye me Ali Ahmetin kane lidhe miqesi me Sllavet duke i lene ushtaret nen hije .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 8 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: