Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu Sep 02, 2010 10:51 pm

Ashtu eshte vet e kemi votu por nje fjale popullore thot :
Me genjeve nje here ta fali , me genjeve per se dyti ta kerkoj llogarin edhe asaj te pares ..

Partia qe doli nga UCK , te dale aq e dobet nuk e ka llogarit kush dhe sidomos shumicen e ushtereve te ksaj partie i vrane po ne mandatin e tyre dhe kurre gojen nuk e kane hap , se paku per nje ngushllim .

Sa i perket shteteve shqiptare (Shqiper-Kosove) vetem ne harte ekzistojne , sikur nuk ka shqiptare brenda prandaj edhe tallen me ne .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu Sep 02, 2010 11:40 pm

Cito :
Ashtu eshte vet e kemi votu por nje fjale popullore thot :
Me genjeve nje here ta fali , me genjeve per se dyti ta kerkoj llogarin edhe asaj te pares .

Sa me pelqu kjo thenje po ku e gjete mo Arbere ne cilin senduk hahah(shaka)
vertet ma pelqeu te hy ne funksjon te zbatimit te ligjev te jetes? he si thua ti arber?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Fri Sep 03, 2010 4:58 pm

Shkup: Vriten tre policė nga njė person i armatosur03-09-2010 11:12 CET Njė person i armatosur mbrėmė nė njė restorant nė Shkup i ka vrarė tre vetė, kanė njoftuar burime nga Ministria e brendshme e Maqedonisė. Dukej se sulmi qartazi ishte i qėllimshėm.

Tė tre personat ishin ulur nė njė restorant afėr qendrės sė qytetit, kur sulmuesi ka shtėnė kundėr tyre me njė armė automatike, aty kah
ora 20. Mediat lokale raportojnė se nė mesin e tė vrarėve ėshtė edhe njė polic.

AFP raporton se tre personat e vrarė ishin policė, duke njoftuar se njėri vdiq menjėherė nė vendin e ngjarjes, ndėrsy dy tė tjerėt nė spital.

Pas tė shtėnave, personi e hodhi armėn dhe iku me njė veturė.

Policia thotė se ėshtė nė kėrkim tė sulmuesit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Kumtesė nga Lėvizja Demokratike Shqiptare   Thu Sep 23, 2010 7:20 pm

Kumtesė nga Lėvizja Demokratike Shqiptare
E Merkure, 22-09-2010, 09:08pm (GMT+1)


LĖVIZJA DEMOKRATIKE SHQIPTARE
G O S T I V A R


K U M T E S Ė
( Pėr mediat e vendit dhe tė huaja )


Lėvizja Demokratike Shqiptare ne bashkėpunim tė ngushtė me lėvizjet, asociacionet dhe disa parti te vogla kombėtare shqiptare qė veprojne ne FYROM, mė datė 21.09.2010 nė ambientet e zyrės qendrore tė saja nė Gostivar, mbajti mbledhje tė jashtėzakonshme ku nė mėnyrė eksplicite tė gjithė sėbashku analizuan zhvillimet politike dhe ekonomike tė nėnqiellit ugurzi tė kėtij shteti fantom, nėn udheheqjen e koalicionit pushtetmbajtės VMRO-DPMNE – BDI .
Me kėtė rast pjesemarresit nė kėtė mbledhje tė kombinuar, duke shqyrtuar me sinqeritetin mė tė madh situatėn poltike dhe ekonomike ne vend. Pėrkushtim mė tė madh I dedikuan jetės , vėmendjes,hapsirės sė veprimit, kohės dhe momentit pėrcaktues tė qytetarit shqiptar,. Gjegjėsisht nė bazė tė situates reale dhe gjykimit nė kėndvėshtrimin e tė gjithe neve si shqiptar, si njerėz dhe njeherit si fuqi determinuese si nga aspekti numerik,poltik dhe historik, ku pjesėmarrėsit nė kėtė mbledhje ranė dakord pėr ripozicionim tė politikbėrjes sė shqiptareve nė vend dhe njėherit e pėrgjithmonė shqiptarėt duke shtrirė dorėn e pajtimit njėri me tjetrin tė orientohen nga orbita natyrale e rrugėtimit nė hapsirėn e saj tė garantuar me ēdo konventė kombėtare e ndėrkombėtare.Respektivisht nė kėtė mbledhje qė pėr lėvizjen tone mund tė llogaritet edhe si historike, ngase tė pranishem pėrveē organizatave kombėtare shqiptare ishin present edhe intelektual dhe afarist tė njohur pėr opinionin mbarshqiptar , tė gjithė njėzėrit ranė dakord se:
- situata aktuale e shqipatreve sot ne FYROM ėshtė alarmante,
- pozita e tyre politike dhe ekonomike ėshtė mė keq se para ēdo periudhe tė mėhershme brenda 20 viteve tė fundit,
- Marėveshja e Ohrit nė asnjė nen apo ligj tė saj neve nuk na pėrmend si komb por si pjestar tė etnitetit jo shumicė me mbi 20%, qė paraqet presedan nė vete ngase nese jemi jo shimicė atėherė jemi pakicė.
- projektet monoetnike tė kėtij shteti vrastar si dhe vrasjet, burgosjet , plaēkitjet qė ky shtet I realizon mbi kurizin e shqiptarėve vetėm se e verifikojnė tė mėsipėrmen,
- anashkalimet e kėrkesave legjitime tė shqiptarėve,manipulimet statistikore ku mbi 400000 shqiptar tė diasporės ngelin jashta procesit tė regjistrimit tė populates sone, kurse nga ana tjetėr mbi 200000 sllavomaqedonas tė vdekur nė ēdo cikėl zgjedhor votojnė nė kėtė shtet ėshtė absurdi qė shkon nė veshė tė shurdhr tė pushtetit ,
- fyerjet e pandalshme dhe gjithnjė e sa mė tė shpeshta nė baza etnike si nė politikė, ekonomi, histori, shkencė, kulturė etj skanė fund.
Andaj duke pasur parasyshė tė lartėpėrmendurat si dhe situata tjera tė pa justifikuara dhe qė nuk arihen dot tė pėrshkruajnė ēmendurinė vetėvrasėse tė politikės aktuale tė fjalėmbajtėsve,pushtetmbajtėsve dhe atyre qe lėpijnė buzat ose pa pėrgaditen pėr bashkėqeverisje nė njė qeveri unitariste nė kėtė shtet qė mbijeton kryesisht nga remitencat e kurbetēinjeve tane dhe nga vitrat e ndėrkombėtarėve. Nė kėtė mbledhje sėbashku u vendos pėr themelimin e Kėshilit Kombėtar Shqiptar tė lėvizjeve dhe subjekteve tjera kombėtare shqipatre nė drejtim tė organizimit dhe themelimit tė kuvendit republikan tė shqiptarėve nė FYROM . Ky kėshill nė pėrbėrjen e saj pritet tė ritet me shumė emra dhe personalitete tė jetės publike nė Fyrom dhe ne pėrgaditje tė sipėr ėshtė procedura reth formimit tė Kėshillit Drejtues tė organit tė lartėpėrmendur. Qėllimi I oragnizimit tė kėtij Kėshilli Kombėtar Shqiptar ėshtė organizimi dhe shpallja e Republikės sė re Shqiptare nė Fyrom me tė drejtėn e popullit tė saj pėr vetėvendosje si e vetmja alternative drejtė stabilizimit politik dhe makroekonomik tė kėtij vendit.
Emrat e organizatave , partive dhe intelktualėve qė do tė pėrbėjnė kėte Keshill shumė shpejt do tė publikohen nė pres konferencen qė sėshpejti do tė mbahet nė Shkup.
Nė kėtė drejtim investitorėve, prodhuesve, afaristėve dhe tregėtarėve shqiptar u bėjmė apel edhe njėherė qė nė shenjė proteste tė fillojnė dalė ngadalė tė nadlin pagesat pėr taksa dhe tatime tjera ndaj kėtij shteti ashtu siē ky shtet ndali investimet dhe subvencionet nė vendbanimet shqiptare.Kurse konsumatorėve shqiptar u bėjmė apel qė tė ndalin pagesat e tyre ndaj faturave ofenduese tė kompanive tė huaja dhe tė vendit ashtu siē ata pėrbuzin gjujhėn, kulturėn , zakonet dhe traditat tona dhe definitivisht le tė fillojnė seriozisht tė mendojnė pėr fatin dhe nevojėn e tyre reale, ngase liria dhe drejta pė tė qenė I lire janė tė shejnta vetėm atėherė kur kėrkesa ėshtė e drejtė racionale, natyrore dhe hyjnore pa hile dhe me vetėmohim e vetėbesim.


Me respekt prej
keshillit iniciativ tė KKSH-sė nė FYROM nga
Kryesia e
Lėvizjes Demokratike Shqipare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu Sep 23, 2010 8:26 pm

formo levizje sa te duash te gjitha argat te maqedonasve per veti me fitue naj sen.
per popull ju lujte nana .
me ndihmen e shqiptareve ne politik ---
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Sep 25, 2010 12:39 pm

Policia rrethon Patishka Rekėn

23/09/2010

Banorėt e Patishka Rekės denoncojnė praninė e forcave tė shumta policore nė fshatin e tyre. Ata thonė se policia ka rrethuar tėrė fshatin. Ekipi i televizionit ALB tentoi tė hyjė nė kėtė fshat, mirėpo nė pikėn e parė policore nga fshati Sopishtė, u pengua nga policia me arsyetimin se lėvizja nė kėtė zonė ėshtė e kufizuar, por pa dhėnė detaje se ēfarė nė tė vėrtetė po ndodh atje. Ne menjėherė kontaktuam banorėt e Patishka Rekės, tė cilėt konfirmuan pėr Televizionin ALB praninė e forcave policore, tė cilat sipas tyre ishin mbledhur nė fshat pėr tė hequr ujėsjellėsin dhe pėr ta transferuar atė nė njė fshat tjetėr.

Kryetari i Bashkėsisė Lokale Emrulla Imeri nė linjė telefonike pėr TV ALB tha se qė nga orėt e hershme tė mėngjesit janė ndėrprerė tė gjitha hyrjet dhe daljet. “Ne jemi tė bllokuar, polic ka, mbi 300 policė i kemi kėtu edhe nėpėr male qė ka. Mbi 1000 mund tė ketė nė nuk guxojmė tė luajmė nga vendi, gjithė anėt janė tė rrethuara nga policia edhe fshati ėshtė i rrethuar. Pėr ujėsjellėsin me zor duan tė na e marrin, pa marrėveshje, komuna do tė na marre, ne vetėm atė ujė e kemi, pėr atė po jetojmė kėtu, do tė na shpėrngulin prej fshati tė mos jetojmė nė kėtė fshat atė e kanė se ne jemi i vetmi fshat shqiptar kėtu.

Nuk kemi mbrojtje kėtu, kanė ardhur prej nė dy tė mėngjesit dhe nuk guxojmė tė lėvizim”, deklaroi Emrulla Imeri, kryetar i Bashkėsisė Lokale, tė Patishka Rekės. Televizioni ALB kontaktoi edhe zėdhėnėsin e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme Ivo Kotevski, i cili mohoi qė nė kėtė fshat tė ketė prani tė madhe tė forcave policore. Kotevski tha se policia ka ndėrhyrė nė Patishka Rekė me kėrkesė tė komunės sė Sopishtes e cila ka kėrkuar asistencė me qėllim qė tė kryhet ndėrtimi i ujėsjellėsit.

Pas pohimeve tė kėtilla tė zėdhėnėsit Kotevski pėrgjigje kėrkuam edhe nga kryetari i komunės sė Sopishtes Jovan Gjorgjioski. Ai tha se asistenca ėshtė kėrkuar me qėllim tė sigurimit tė realizuesve tė projektit qė ka pėr qėllim furnizimin me ujė tė pijshėm tė 10 mijė banorėve tė kėsaj komune. Faton Arifi

http://www.tv-alb.com/?id=291#rss

================================================== =========

Ndėrtimi i ujėsjellėsit bllokon Patishka Rekėn

23/09/2010

Banorėt e fshatit Patishka Reka tė komunės sė Sopishtes sot ishin tė revoltuar pėr mėnyrėn se si zhvillohen punėt lidhur me ujėsjellėsin rajonal nė kėtė komunė. Punimet ndėrtuese sot nga mėngjesi filluan me njė asistencė tė madhe policore. Banorėt ēuditen pse aq shumė polici dhe bllokim rrugėsh. Ata janė tė revoltuar me kryetarin e Sopishtes, i cili siē thonė, nuk ka pėlqim nga banorėt pėr ndėrtimin e ujėsjellėsit rajonal.

“Ne gjithmonė kemi probleme me komunėn Sopishte, kryetari nuk di tjetėr por vetėm policė, edhe vet kur vjen ai pėr tė biseduar me policė shkon nė fshat. Ujsjellėsin nuk ka asnjėfar pėlqimi as nga bashkėsia lokale as prej qytetarėve.”, thotė Batin Memishi, banor i Patishka Rekės.
“Krejt toka qė ėshtė grabitur ėshtė toka e fshatarėve, tokėn e kemi me dokumentacion, ai e ka okupuar kėtu, dhe ne nuk mund tė shkojmė posht. Cilin shtet ėshtė kjo?”, pyet Emrula Imeri, banor i Patishka Rekės

“Prej dy tė natės kanė ardhur kėtu, e kanė bllokuar rrugėn askush nuk ka qenė i njoftuar. .. Nuk ėshtė hera e parė ne jemi tė maltretuar qė 4, 5 vite me radhė”, tregon Imer Imeri, banor i Patishka Rekės.
Njė pjesė e banorėve tė fshatit nuk mundeshin as tė hyjnė nė fshat nga bllokadat e policisė.
“Mu paraqitėn se nėnėn e kam tė sėmur ėshtė me shtypje dhe me sheqer. Mirėpo kėtu nė rrugė na ndaluan dhe nuk na lejojnė qė tė kalojmė pasi punojnė ata”, rrėfen Ajdar Ajdari, banor i Patishka Rekės.

“Kerkesat janė qė momentalisht tė ndalen punimet nė qoftė se donė ujė le tė marrin ujė nga katėr lumenjtė ne do ti ndihmojmė por rruga tė zgjerohet... Unė do tė kisha lut qė gjithė Qeveri tė vijė dhe tė shofin se sa ujė ska e mos bėhet ky manipulim i popullit.”, thotė Ramazan Jashari, banor i Patishka Rekės.
Por kryetari i komunės Sopishte Jovan Georgioski nė njė bisedė telefonike pėr Alsat-m thotė se bėhet fjalė pėr projektin pėr ujėsjellės rajonal me tė cilin do tė furnizohen me ujė 13 fshatra mes tė cilėve edhe fshati Patishka Reka dhe se vet banorėt do tė pėrfitojnė nga ky ujėsjellės.

“Nė kėtė moment nė atė vend po ndėrtohet edhe mini hidrocentalė dhe me ujin e njejtė do tė furnizohet edhe tė gjithė vendbanimet nė komunėn tonė. Nuk ėshtė e vėrtet se rruga ishte bllokuar, por kishte nevojė pėr legitimacion pasi sigurohet puna e kompanisė ndėrtuese”, tregon Jovan Gjorgioski, kryetar i komunės sė Sopishtes.

Sipas kryetarit, projekti kalon nėpėr pronė shtetėrore e jo nėpėr pronė private, dhe se Komuna Sopishte planifikon qė pas punimeve me ujėsjellėsin tė zgjas rrugėn e fshatit pėr 1,5 metra.
Frosina Pandurska – Dramiqanin
http://alsat-m.tv/lajme/vendi/43298.html

=============================================
DR: Policia presion ndaj banorėve tė Patishka Rekės

24/09/2010 14:27:03


Demokracia e Re reagon ashpėr ndaj bllokimit tė Patishka Rekės, si dhe ndaj ushtrimit tė presionit qė bėhet nga ana e policisė mbi qytetarėt e kėtij vendbanimi.


"ėshtė e patolerueshme qė nė njė shtet qė pretendon tė jetė demokratik, qytetarėve tė njė vendi t’iu pamundėsohet qarkullim i lirė dhe tė ndalohen nga kryerja e obligimeve tė tyre, siз ėshtė rasti me qytetarėt e Patishka Rekės, tė cilėt nga ana e policisė janė tė bllokuar pėr tė hyrė dhe pėr tė dalė nga fshati, por edhe nga puna nė tokat e tyre private. Me kėto akte tė policisė vetėm pėrforcohet dyshimi se shteti merr karakter totalitar duke tejkaluar edhe sistemin e kaluar komunist", thekson kjo parti.


DR i bėri thirrje policisė menjėherė tė tėrhiqet dhe tė debllokojė Patishka Rekėn, me зka qytetarėve do t’iu mundėsohet lirshėm tė qarkullojnė dhe tė punojnė nė tokat e tyre.

Eskalimi i situatės nė kėtė fshat ka pasuar, pas vendimit tė Qeverisė pėr vendosjen e rrjetit tė ujėsjellėsit nėpėr tokat e kėtyre fshatarėve tė kėtij fshati, pėr tė furnizuar me ujė disa fshatra tė komunės fqinje tė Sopishtes. Banorėt kundėrshtojnė groposjen dhe ky[jen e rrjetit nėpėr tokat e tyre dhe kėrkojnė qė Qeveria tė gjejė alternativa tė reja. Nė protestat e sotme situata ėshtė tensionuar pas pranisė sė shtuar tė forcave policore pėrballė protestuesve lokal. (INA)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Sep 25, 2010 12:40 pm

Patishka Reka nė shtetrrethim

24/09/2010

Fshati Patishka Rekė, ėshtė nėn shtetrrethim konstant policor. Sipas banorėve tė Patishka Rekės, fshati ėshtė i rrethuar me mbi 1700 policė. Banorėt e Patishka Rekės, tė revoltuar ndaj Komunės sė Sopishtes, dy ditė me radhė, organizojnė protesta tė qeta. Akuzojnė komunėn se u ka uzurpuar pronat dhe pa marrė pajtimin e tyre, ka filluar tė ndėrtojė ujėsjellės qė do tė bart ujin nga fshati i tyre, nė fshatin fqinj Sopishtė, i banuar me maqedonas.

Prania e madhe e forcave policore, ndjell pasiguri dhe krijon skenarė tė errėt tek banorėt e fshatit, tė cilėt ndjehen tė rrezikuar. Tė revoltuar, thonė se janė tė gatshėm tė ndėrmarrin edhe masa tjera mė radikale pėr tė mbrojtur fshatin e tyre.

“Ne jemi tė vendosur qe deri ne momentin e fundit ta ruajmė gjakftohtėsinė, mirėpo nėse duhet tė ndėrmarrim ndonjė hap, nuk jam i sigurt se nuk do ta bėjmė atė. Nėse ata bėhen mė ekstrem, edhe ne do t`ua kthejmė nė tė njėjtėn mėnyrė. Nėse policėt e tyre rrinė nėpėr male, edhe ne do i nxjerrim djelmoshat tonė nėpėr male”, tha Muharrem Shaqiri, kryetar i Kėshillit pėr ujin. “Vetėm poshtė malit ka mbi 1700 policė, ndėrsa gjithsej janė mbi 3000 policė.

Kjo ėshtė duke ndodhur qė dy ditė me radhė ne s’mund ta kalojmė rrugėn, as poshtė as lartė, kemi problem me Komunėn e Sopishtes e cila nuk dėshiron tė bisedojė me ne. Tė gjithė policėt na i ka sjellė kėtu, s’mund tė bisedojmė assesi, duan tė na e marrin, ndėrsa ne atė ujė e kemi, atė pasuri”, shprehet Emėrllah Imeri, kryetar i Bashkėsisė Lokale tė Patishka Rekės. Ndryshe, dukshėm i izoluar, fshatit i mungojnė pothuajse tė gjitha kushtet elementare.

Fshatarėt theksojnė se shenjat e pakta tė infrastrukturės, janė fryt i punės sė angazhimit tė banorėve. Lidhur me zhvillimet e fundit nė Komunėn e Sopishtes Bashkimi Demokratik pėr Integrim pėrmes njė komunikate njofton opinionin se nė takimet e kėshilltarėve tė BDI-sė me Kryetarin e Komunės, ėshtė arritur marrėveshje e cila ėshtė miratuar edhe nė Kėshillin komunal dhe sipas saj institucionet qendrore dhe komuna obligohen tė financojnė realizimin e disa projekteve pėr fshatin Patishka Rekė, ndėr mė kryesorėt ėshtė ndėrtimi i kanalizimit tė fshatit. Sipas BDI-sė pėr fat tė keq, ky projekt po pengohet nga disa individė nė fshatin

Patishka Rekė. Gent Mehmeti

http://www.tv-alb.com/?id=300#rss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Sep 25, 2010 12:43 pm

o shqipo ,po ku na mbeti ajo uksh qe u perbejshin se nuk jena si G.Adili.
A shkun ne hane .
vetem tradhtun harunin me shoke dhe u zhduken..
A ushtria qe ishe kane ,su pan kerkunde hiq.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun Sep 26, 2010 5:15 am

Tensione nė Patishka Rekė

Situata nė Patishka Rekė sa vjen e tensionohet. Kryetari i Komunės sė Sopishtes, Jovan Gjorgioski, nuk ka pranuar kėrkesat e bashkėsisė lokale tė Patishka Rekės. Kryetari i bashkėsisė lokale, Emėrlla Imeri, tha se ka zhvilluar njė takim me kryetarin e komunės Sopishtė prej tė cilit ka kėrkuar qė fillimisht tė tėrhiqen forcat policore, e mė pas tė bisedohet pėr ndėrtimin e rrjetit tė ujėsjellsit.

“Kryetari i Komunės na tha se nuk ėshtė nė kompetencė tė tij policia dhe ai nuk mund t’i tėrheq. Me njė fjalė ai nuk ishte i gatshėm pėr asnjė marrėveshje. Ai nė fillim as nuk deshi tė na pranojė. Me ne ishte edhe deputeti i zonės Femi Jonuzi, por as ai nuk na premtoi asgjė. S’ka ndihmė prej asnjėrit, vetėm dalin nė televizion dhe flasin kot, ndėrsa asnjė punė nuk duan tė kryejnė”, akuzon Emėrlla Imeri, kryetar i bashkėsisė lokale nė Patishka Rekė. Ai alarmon se situata nė fshat tensionohet gjithnjė e mė tepėr, ndėrsa tek popullata vendore durimi vetėm sa nuk ka pėrfunduar. “Mbi 150 fshatarė kanė mbetur nė hyrje tė fshatit, nuk i lejojnė tė hyjnė nė fshat.

Fshatarėt tjerė kanė dalė gjithashtu nė rrugė, sot bie edhe shi dhe nervoza sa vjen e rritet. Ne mundohemi qė ta mbajmė situatėn nėn kontroll, por nuk besoj se do t’ja arrijmė deri nė fund. Ka rrezik pėr incident”, u shpreh Imeri. Sipas numrit njė tė bashkėsisė lokale tė Patishka Rekės, aktualisht nė brendėsi dhe rreth fshatit ndodhen mbi 1500 pjestarė tė policisė. Banorėt shprehen tė revoltuar pėr ndėrtimin e rrjetit tė ujėsjellsit nė pronat e tyre, pa i konsultuar askush paraprakisht.
Arben Zeqiri
http://www.tv-alb.com/?p=main
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun Sep 26, 2010 4:54 pm

Shqipo pse nuk pergjigjesh ku e keni uksh qe na tranut me propaganda.
Uksh le te mbron popullin
apo kane vdek trimat .maqedoni po luan me ju e me ne ..
Shume qef i bejme vetes .
Uksh u perbetue ketu ne internet se e kane perme
jo keshtu jo ashtu deri sa u vrane do patriot i tradhtoi dikush nga uksh dhe u vra haruni me shoke dhe
..thane se hakun 10 fish do ta marrin ,e hupen krejte ..
Ku shkun apo ku ishin ne hene apo ner toke.trgo...
maqedoni ka me lujte me shqiptaret siq po luan serbia me kosovaret.
e greqia me salen ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun Sep 26, 2010 5:28 pm

Shqipo
mos ju hik pergjigjeve se ti e dine mire si kane shkue punet..
me rrena nuk mbrohet populli..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sun Sep 26, 2010 11:59 pm

xhiti- mos u ngut se gjerat e mira vin ma ngadal,dhe kto gjera dojn pun ,rrezik, intelegjec,
e po tjerash dhe trimri, per fund maturi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon Sep 27, 2010 12:28 am

Deri me tani gjdo aksion qe kane bere sllavet me vrasje , shqiptaret jane hakmarre , nuk po them per kete orginazate Uksh se fare nuk e njof , por ne pergjithsi .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon Sep 27, 2010 12:22 pm

Po more vijne vijne
te po vijne e po shtohen perdit te keqijat
qka ka te mire
po na vrasin po na mbytin e ne hajt se mire
do po ma qojne mallin si ne kohen e Rugoves hajt se do te behet mire
e shkau na repi..e su mushem mend
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatbardhi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 50
Vendi : Gjilan
Registration date : 23/09/2010

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon Sep 27, 2010 8:45 pm

patem ndegjue per kete uksh se shume shpejte do te nis nje lufte te re dhe do tju hakmerret per harun Aliun
ku shkun -ka ja majten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Oct 16, 2010 10:36 pm

Protestė nė Shkup kundėr djegies sė flamurit shqiptar

SHKUP- Qindra qytetarė shqiptarė kanė protestuar para Ambasadės Serbe nė Shkup, kundėr djegies sė flamurit shqiptar nga huliganėt serbė gjatė ndeshjes Itali- Serbi.
Protesta u organizua nga Lėvizja Qytetare ‘Zgjohu”, e cila improvizoi njė lojė futbolli para ambasadės serbe, tė cilės i dhuroi dy flamuj, tė BE-sė dhe NATO-s.

Me kėtė gjest “Zgjohu” kėrkoi tė nėnkuptohej se “me djegien e flamurit shqiptar, serbėt kanė djegur edhe gjasat pėr integrimin e tyre nė kėto dy institucione tė fuqishme ndėrkombėtare sic janė Aleanca e Atlantikut tė Veriut dhe Bashkimi Europian”.

Protestuesit kėrkuan nga Serbia qė t’i kėrkoj falje gjithė shqiptarėve pėr djegien e flamurit.
“Kemi ardhur kėtu para pėrfaqėsisė sė shtetit serb nė Maqedoni pėr tė theksuar se shqiptarėt nuk tolerojnė pėrdhosje tė flamurit tė tij kombėtar dhe tė tregojmė se 7 milionė shqiptarėt nė rajon jemi njė, sepse me tė vėrtet jemi njė dhe i ndajmė vlerat e njėjta.”, deklaroi Ismail Krifca nga Lėvizja Qytetare “Zgjohu”.

Protesta pėrfundoi e qetė dhe pa incidente.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Oct 23, 2010 8:12 am

Tė shtėna nė kufirin Maqedoni-Shqipėri
22/10/2010

Dy qytetarė nga Shqipėria janė arrestuar sot nė mėngjes nga policia maqedonase, pas njė incidenti tė pėrcjellė me shkėmbim zjarri, nė afėrėsi tė vednkalimit kufitar Shėn Naum.

Fillimisht ėshtė dyshuar se bėhet fjalė pėr kontrabandistė, mirėpo mė vonė ėshtė kosntatuar se bėhet fjalė pėr njė grup prej dhjetė gjuetarėsh nga Shqipqėria tė cilėt janė futur nė territorin e Maqedonisė, nė afėrsi tė parkut nacional Galiēica.

Sipas zyrtarėve tė policisė maqedonase, thirrjes pėr tu dorėzuar

gjuetarėt nga Shqipėria i janė pėrgjigjur me tė shtėna nė ajėr, qė ka hasur nė kundėrpėrgjigje tė njėjta nga ana e policisė.

Tetė persona nga grupi i gjuetarėve kanė arritur tė ikin nė drejtim tė Shqipėrisė, kurse dy prej tyre janė arrestuar nga policia maqedonase.


"Policia arriti tė arrestojė dy persona bashkė me pushkėt e gjahut qė kanė pasur me vete . Ne po hetojme rastin per A sqaruar edhe te dhena te tjera dhe per te permbledhur edhe ngjarjet qe i paraprine ketij rasti dhe per ta sqaruar teresisht te njejtin" tha Stefan Dimovski, zėdhėnės i policisė sė Ohrit .

Policia paralajmėron padi penale kundėr qytetarėve tė arrestuar shqiptarė. Gjatė ditės sė sotme ata janė kontaktuar edhe nga ambasada e Shqipėrisė nė Shkup, e cila po ofron ndihmėn e nevojshme pėr tė arrestuarit.

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/6237.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Oct 23, 2010 7:55 pm

shqipo
hajgare po bajn maqedonet me ne
ku e keni uksh se shum zor i dhat...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon Oct 25, 2010 9:49 pm

Vazhdon anashkalimi i simboleve shqiptare gjatė ceremonive protokollare ku organizatore ėshtė Qeveria e Maqedonisė, ndėrsa mė shpesh pikėrisht kėto "lėshime" ndodhin nė komunat shqiptare.

Sė fundmi, nė Komunėn e Jegunocit, ceremonia e lėshimit nė pėrdorim tė ujėsjellėsit pėr 11 fshatra tė kėsaj komune, nuk ka pasur asgjė nė gjuhėn shqipe.

Mbishkrimi se pėr ēfarė projekti bėhet fjalė, kush ėshtė investitor dhe motoja e projektit, kanė qenė tė shėnuara vetėm nė gjuhėn maqedonase. Nė kėtė rast ėshtė anashkaluar edhe gjuha e investitorit, ku nė kėtė rast ėshtė Mbretėria e Norvegjisė.

Mysafirėt, shumica e tė cilėve ishin banorė lokal tė Jegunocit dhe nė mesin e tyre katėr apo pesė shqiptarė, janė pritur me kėngė maqedonase folklorike, ndėrsa veshja e fėmijėve ka qenė vetėm me veshje kombėtare maqedonase.
Si duket organizatori nuk kishte qenė i kėnaqur me tėrė kėto lėshime pasi qė nė kėtė ceremoni sėrish nuk ka pasur pėrfaqėsues tė Bashkėsisė Fetare Islame nė Maqedoni, por vetėm nga Kisha Ortodokse e Maqedonisė.

Edhe pse ishte i pranishėm nė kėtė ceremoni zėvendėskryeministri Abdilaqim Ademi, megjithatė ai nuk pati rasti qė tė pėrshėndes tė pranishmit. (ina)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Mon Oct 25, 2010 10:16 pm

ska rrespekt sepse edhe keta te uck kombetre po dalin shpijuna te serbise
kurre shqiptaret skan me pas te drejta ne maqedoni as ne presheve as ne kosove as ne mal te zi as qameri..
sepse vete jane servil dhe bashkpunetore te serbise greqise maqedonise..
malit te zi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Thu Oct 28, 2010 1:51 pm

Ish shefi i UDBA-sė, Spasiq: Dosja ‘Ibar’ dhe tė tjerat janė tė vėrteta


Ish-shefi I grupit special kundėr grupeve ekstremiste shqiptare dhe kroate nė kuadėr tė shėrbimit sekret UDB-sė jugosllave Bozhidar Spasiq nė njė rrėfim pėr televizionin Alfa tė Shkupit ka pohuar si tė vėrteta dosjet me nofkėn “Ibar”. “Mama”, “Vujko”, “Strelac”.
“Unė e njoh personalisht “Ibarin”, kam pas kontakt me tė, bėhet fjalė pėr njė super-intelektual por nuk do tė tregoj emrin e tij” – ka thėnė Spasiq. Prej shqiptarėve tė ish-Jugosllavisė mė ekstremist ishin ata tė Maqedonisė dhe ne duhej atje tė gjenim njerėz qė do tė infiltronim nė rradhėt e lėvizjeve ekstremiste nė diasporėn shqiptare. Kėshtu gjetėm personat nė fjalė dhe I futėn nė hierarkinė e lėvizjes, ka vazhduar Spasiq.
Spasiq ėshtė kundėrshtar I madh I lustracionit pasi sipas tij, nuk duhet tė trajtohen si kriminel njerėzit qė me nder kanė punuar pėr shtetin. Une jam I gatshėm tė dėshmoj para komisionit pėr lustrim nė Maqedoni por edhe organet pėrkatėse tė Maqedonisė janė tė specializuara qė tė vėrtetojnė origjinalitetin e dosjeve nė fjale pasi Serbia nuk do ti jap ato dosje. Mė mirė ėshtė tė zbatohet praktika botėrore, ku do tė bėhej rikonstruimi I ngjarjeve me emrat e njerėzve qė janė tė pėrfshirė nė dosjet nė fjalė. Si ilustrim pėrmend vrasjen e Jusuf dhe Bardhosh Gėrvallės dhe Kasdri Zekės: Pėr tė mėsuar ne mė shumė pėr lėvizjet e ekstremistėve ne kishim njerėz tė infiltruar Brenda ēdo lėvizje pasi metodat e pėrgjimit atėhere nuk egzistonin. Si do tė merte UDBA informata pėr aktivitetin dhe lėvizjen e vėllezėrve Gėrvalla dhe Kadri Zekės nėse ne nuk kishim njerėz qė qėndronim me to ?
Pėr mė shumė nė linkun nė vazhdim: http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=29438
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Fri Oct 29, 2010 11:16 pm

Dosjet nga oborri i Lushit janė tė falsifikuara

Pas ekspertizės sė bėrė, Ministria e Punėve tė Brendshme (MPB) ka konstatuar se dosjet pėr tre funksionarė tė lartė tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI) janė tė falsifikuara. Burime partiake pėr gazetėn “Lajm” njoftojnė se rezultatet e ekspertizės sė bėrė nga MPB i janė dorėzuar edhe Komisionit pėr lustrim, kurse vėrtetėsia e dosjeve duhet tė konfirmohet ose demantohet edhe nga arkivi i shtetit, Agjencia ushtarake e inteligjencės dhe nga Agjencia pėr zbulim.
“Sipas informatave tona rezultate tė ekspertizės kanė arritur nga MPB-ja ku thuhet se dosjet janė tė falsifikuara”, deklaroi njė burim i lartė nga radhėt e BDI-sė.
Edhe nė Komisionin pėr lustrim tė mėrkurėn kanė konfirmuar se kanė marrė rezultatet e ekspertizės nga njėri prej katėr institucioneve, por nuk kanė dashur tė bėjnė tė ditur se pėr cilin institucion bėhet fjalė.
“Ėshtė e saktė se na kanė arritur rezultatet nga njėri prej institucioneve kompetente dhe shumė shpejtė do tė kemi mbledhje nė tė cilėn do tė shqyrtohen kėto rezultate”, deklaruan nė Komisionin pėr lustrim.
Dosjet para dy javėve u dorėzuan nė Komisionin pėr lustrim nga profesori Shpend Lushi, i cili tha se i ka gjetur nė oborrin e shtėpisė sė tij. Pėrfaqėsuesit e Bashkimit Demokratik pėr Integrim kanė deklaruar se qėllimi i dosjeve qė po paraqiten nė opinion ėshtė diskreditimi i kryetarit tė kėsaj partie Ali Ahmeti.
"Kjo ėshtė luftė e drejtpėrdrejtė pėr t'u diskredituar vepra dhe personaliteti i themeluesit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, sukseset e dy ushtrive shqiptare, nė pėrgjithėsi historisė sė ndritshme tė popullit shqiptar dhe sukseset e liderit tonė Ali Ahmeti dhe bashkėpunėtorėve tė tij. Tė akuzohet, siē pėrmendi, njėri nga themeluesit e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe njeriu i parė i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, e tani kryetar i partisė mė tė madhe shqiptare nė Maqedoni BDI, duhet tė jesh nė gjendje tė rėndė mentale shėndetėsore ose tė jesh i zhytur nė borxh tė madh ndaj shėrbimeve nė rajon", deklaroi Ademi.
Nė ndėrkohė ėshtė paraqitur me prononcim edhe Beqir Sinani, nė cilėsinė e ish anėtarėt tė Shtabit tė pėrgjithshėm tė UĒK-sė.
“Gjendja momentale e shqiptarėve nė Maqedoni tė jep fakt qė dosjet janė origjinale dhe ju besoj dosjeve. Mendoj qė gjendja e shqiptarėve kėtu nė Maqedoni veēanėrisht pas luftės nuk ka qenė asnjėherė mė e poshtėruar, mė e denigruar se sa sot. Mendoj qė duhet shokėt nga Kosova edhe nga Shqipėria tė reagojnė shumė shpejt qė tė mos lejojnė tė ndodhė gjakderdhja mes shqiptarėve pėr mbrojtjen e elementeve anti shqiptare”, deklaroi Sinani.
BDI ka deklaruar me njė deklaratė nė tė cilėn e ka quajtur Sinanin anėtarė tė vetėshpallur tė shtabit tė UĒK-sė.
“Pas luftės dalin shumė tė vetėshpallur anėtarė tė shtabit tė pėrgjithshėm tė ushtrisė dhe komandantė. Nė njė hovė ēmendurie, ato qė falsifikojnė dosje tani mundohen tė falsifikojnė edhe historinė dhe tė vėrtetėn e luftės. Ju apelojmė krerėve tė PDSH-sė mos manipuloni me njerėz, mos i vini nė pozitė tragjikomike njerėzit se kjo nuk mund tė ju ndihmojė tė ndryshoni historinė. Shenjtėria e UĒK-sė nuk duron nėnēmime tė kėtilla, e sidomos jo nga ata qė ishin nė anėn e kundėrt tė luftės”, thuhet nė reagimin e BDI-sė.

http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/6301.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Fri Oct 29, 2010 11:28 pm

Normal qe supi maqedon duhet me ja mbulue ,se jan bashkpunetore te tyre.
ka diqka sepse flet vet situata ne maqedoni tradhtia qe ja bene luftes .
Po edhe ne kosove .
se keta ,,trima" pahan luftue me naj hjek kombin flamurin dhe me na ba multietnik e kosovare.
Ska koment ,tregon situata se kushe qenkan.
Duhet me i qel dosjet edhe ne kosove ,
se shume vte jane inflitrue ne uck bashkpunetore te udbes.
Po shifte se kushe qfare trima paskemi pas.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Fri Oct 29, 2010 11:30 pm

Per Bese nuk ka mbet ti besosh askujt , sidomos te na ktu ne Maqedoni ... Edhe ajo e PDSH nuk eshte fare per ti besuar .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   Sat Oct 30, 2010 12:19 am

Thaēi dyshon edhe nė ish drejtuesit e UĒK-sė nė Kosovė
Pas reagimeve tė pėrfaqėsuevse politik kosovar lidhur me rastin e dosjeve nė Maqedoni dhe akuzave qė kėta tė fundit i bėnė Menduh Thaēit, pėrmes njė letre drejtuar ushtruesit tė detyrės president i Kosovės, Jakup Krasnit ka reaguar kreu i PDSH-sė. Nė letrėn e hapur Thaēi thotė se Jakup Krasniqi sillet si Zot meqė, pa asnjė hetim tė bėrė e din pėrmbajtjen e dosjeve. Sipas Thaēit, tė drejtėn pėr mbrojtjen e tradhtarėve mund ta ketė vetėm ai qė ka punuar nė kėto shėrbime dhe di ēka ėshtė e vėrtetė dhe ēka s’ėshtė e vėrtetė.

“Z. Krasniqi ju pėrkujtoj se ju nė zgjedhjet parlamentare tė Maqedonisė tė vitit 2006 erdhėt tė gjithė ju dhe mė ofruat mbėshtetje duke arsyetuar se diēka nuk ėshtė nė rregull me Ali Ahmetin, tė cilin ju e paskeni pėrjashtuar nga shtabi i pėrgjithshėm i UĒK-sė. Ju bėj njė pyetje tė vogėl. Kur kishit tė drejtė, atėherė, kur e shanit apo tani kur e mbroni atė si themelues i dy UĒK-ve?!” .

Thaēi mė tej pyet Krasniqin se prej nga e merr tė drejtėn qė tė mbajė njė qėndrim kaq miqėsor ndaj siē thotė njė tradhtie nė zbulim e sipėr dhe qėndrimit armiqėsor ndaj tė drejtės demokratike dhe obligimit kombėtar tė Thaēit qė t’i demaskojė ata qė e meritojnė atė?!

"Qėndrimi juaj automatik se dikush ėshtė fajtor dhe dikush nuk ėshtė i tillė vėrteton se ju i fshihni gjurmėt. E them kėtė pasi qėndrimin qė e mbajtėt ishte nė fakt njė tendencė qė ta mbroni, jo, Ali Ahmetin, por veten tuaj. Krahas kėsaj ju dini atė qė e di edhe unė, pra ju nuk keni fare respekt ndaj Ali Ahmetit, por frikėsoheni nga ai ortek dyshimesh zhgėnjyese qė mund t’ju pėrmbys edhe juve. Poashtu z.Krasniqi, Unė reagimin tuaj mbrojtės ndaj tė inkriminuarve nė kėto dosje, e vlerėsoj si frikė qė tė mos zbulohen gjurmėt qė do tė thotė se ju nuk frikėsoheni nga unė, ashtu si unė nga ju, por keni frikė nga populli i Kosovės qė kohėt e fundit jo vetėm qė ėshtė nė buzė tė mbijetesės, por, edhe nga mundėsia e shpėrthimit tė mllefit tė grumbulluar.” thuhet mes tjerash nė letrėn e hapur qė kryetari i PDSH-sė Menduh Thaēi e pėrmbyll me shprehjen. “Kėsaj rradhe pa respekt”.

Nė prononcimin e djeshėm, U.D President i Kosovės dhe ish-zėdhėnės i UCK-sė, Jakup Krasniqi tha se publikimi i dosjeve bėhet pėr tė denigruar, Ali Ahmetin dhe tė gjithė personalitetet qė nė kohrat mė tė vėshtira kanė sakrifikuar gjithcka pėr lėvizjen kombėtare.Personat qė nxjerrin akuza tė kėtilla sipas Jakup Krasniqit nuk meritojnė as respketin e familjes e lėre mė tė merren me politikė.

“... Thjesht ėshtė njė fare fushate politike, njė fushatė e njė politike tepėr tė ligė dhe tepėr denigruese dhe unė mendoj qė njerėzit e tillė nuk meritojnė as tė jenė nė konkurencėn politike, as tė merren nė politikė por as ta gėzojnė besimin jo tė qytetarėve shqiptarė tė Maqedonisė por as tė familjeve tė tyre.”, deklaroi dje JAKUP KRASNIQI, ish-Zėdhėnės i UĒK-sė.

Thaēi nė letrėn e tij, ndonėse shkurt, ka akuzuar edhe kryetarin e LPK-sė, Emrush Xhemajlin, ministrin e Transportit Fatmir Limajn dhe njėri ndėr themeluesit e UĒK-sė Nait Hasanin. Ai dje drejtoi akuza tė rėnda ndaj Thaēit, si dorė e zgjatur e Beogradit.

“Unė mendoj se kėto dojsje janė tė inskenuara nga Beogradi dhe qė Menduh Thaēi ėshtė dorė e zgjatur e tyre, unė besoj dhe dyshoj nė kėtė sepse e njoh Menduh Thaēin qė nga vitet e 90, ai ėshtė pjesė e kėtyre dosjeve dhe ai kėtė e bėnė qė tė denigrojė figurėn e Ali Ahmetit.”, tha dje Nait Hasani, njėri ndėr themeluesit e UĒK-sė.

Pėrveē Jakup Krasniqit dje pėr rastin e dosjeve u prononcuan edhe pėrfaqėsues tjerė kosovarė si Famtir Limaj, Emrush Xhemaili dhe Nait Hasani.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Shqiptaret ne Maqedoni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: