Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mendime kritike

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:43 pm

Gėzohem shumė edhe
ėshtė nder pėr mua qė mora pėrsipėr
dhe bashkova dy krijues tė rėndėsishėm
dhe tė aftė nė Antologjinė Poetike tė Letrave Greke qė e botova nė vitin 2007 nė Greqi, nė kujtim
tė Ėngjėjve, dhe rreshtova nė Antlogji zotin Kristaq F. Shabani dhe z. Petro Dudi.
Fatkeqėsisht pėr mungesė vendi nuk munda
tė pėrmbledh mė shumė poetė miq shqiptarė, fatkeqėsisht nuk munda.Po vij tani tė afrohem me dimensionin mendor edhe tė shpirtit tė z. Kristaq F. Shabani, i cili drejton Lidhjen e
Krijuesve “PEGASI” , nė Gjirokastėr dhe Tiranė qė ka mbledhur kaq shumė krijues
shqiptarė afėr tij nga e gjithė Shqipėria e qė mbėshtet letėrsinė edhe boton
shumė gazeta edhe botime tė tjera nėpėr vendin e tij dhe nė Botė. Tė frohem nj
ė kombėtar qė beson edhe interesohet
edhe lodhet pėr rilindjen kulturore tė
Shqipėrisė, qė realizon vitet e fundit
festivale botėrore tė Poezisė nė Gjirokastėr, Tiranė edhe synon bashkėpunimin e
popujve nė Ballkan, qė bashkon krijues nga Ballkani, nga Evropa edhe Bota kėtu
nė Shqipėri, Z Kristaq qė do Greqinė kaq
shumė qė e pėrqafon Greqinė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:44 pm

Guxoj tė quaj zotin Kristaq F. Shabani
njė njeri bashkėkohor tė njė klase tė re tė gjerave qė duan tė tė
udhėheqin nė gjerėsinė mė tė madhe nė Shqipėri, tė jetė mikeshė me
Botėn dhe mė e rėndėsishme pėr gjithė Botėn. Edhe atė e arrin nėpėrmjet letėrsisė zoti Kristaq, sepse si krijues e do Mendimin dhe krijon, dhe si ushtarak nga ato
qė mendon drejt dhe nė mėnėyrė dinamike,
mė nė fund atė bėn.Dhe tani t’i afrohem veprės sė tij poetike qė e njoh nga hapat e tij tė
para poetike, qė e respektoj dhe e dua
mė shumė, qė e njoh tani nė pjekurine tij. Idealist edhe
“ajror” zoti, Kristaq F. Shabani flet pėr dashurinė, flet pėr Erosin,
pėr miqėsinė, pėr tradhtinė, flet pėr Atdheun e tij, flet pėr Botėn. Njerėzor
dhe ndėrkombėtar Kristaq F. Shabani zgjedh
vargun e tij epigramatik nė vjershat e
tij qė kaq ashpėr i mbyll ēastet lirike tė ikonave tė tij… Pse? U
mendova.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:44 pm

Pse nuk zbulon tė tėra ato qė do qė nga fillimi i veprės sė tij?… Pse nuk
shprehet lirisht?... Pse shtyp bukurinė, qė ndjen brend ashpirtit tė tij? Mė
duket qė ėshtė pėrmbajtėsia e poetit, i cili ka frikė tė zbulojė me
ndjenjė edhe tė vėrtetėn qė e ndjen pas vargjeve tė tija. Ėshtė e tmerrshme, kur
shprehet nė botė atė kur pranon
pėson sulmet ende edhe pėr atė qė shprehet nė mėnyrė
poetike. Poezia ėshtė njė temė e vėshtirė shumė. Vargu pothuajse vonon poetin
nė fillim tė veprės sė tij, pastaj poeti dinamik, i fortė (I ēmueshėm , I aftė) po kalon
vargjet e tija, pėrmbyt botėn e tij tė brendshme dhe tė jashtme moėprsėri me
njėj lėndė poetike . Dhe atė qė e prisja nga z. Kristaq F. Shabani po bėhet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:44 pm

U zbulua nė rrjedhjen kėmbėngulėse tė veprės sė tij dhe qė
trupėzohet vazhdimisht. Madje ndjenja e z. Kristaq e drejton edhe mendimi i tij
pa fre , edhe fantasia. Ėshtė i aftėsuar
nė mėnyrė shumė me fantazi dhe shikim (tė mb… dhe me njė
damar tė pastėr tė fshetėsisė (sekretizmit ). Qė tė kuptojmė zotin Kristaq
duhet tė ikim nga Toka. Bota e tij gdhendet lart me shumė drita dhe ideale.
Bota e pa arritur e tij nė fusha qiellore. Po lėn trupin trupin dhe mendjen
tėnde nė tokė. Edhe mė mėnyrė lartėsohet nga toka, nga … ngrohtėsia e ikonave tė tija
(ripagėzimi), nga ēudia e super realizmit tė tij. Njė njeri i till poet super
realist qė me tė vertėtė vlen tė humbasėsh brenda ikonave tė tija . Vlen tė
ikim nga manjeti tokėsor i egėr i Tokės dhe tė jetojmė pėr pak kohė nė
lartėsinė e pa arritur tė ikonave tė tija. Veprat e pjekurisė sė tij mė japin
tė drejtė t’iI shkruaj kėto fjalė. Ajo qė bėn zoti Kristaq tė dallohet
nėpėrmjet krijuesve tė tjerė ėshtė ēfarė po na jep njė ekstazė habie poetike nė
lartėsitė e veprės sė tij, atje ku ikonat e tij manjetizojnė krejtėsisht edhe
ndriēojnė dhe kanė dalė jashtė vargut.
Nuk ėshtė tema e njė revolucioni, por
edhe e njė realizimi mendor ēudirat e brendshme
qė po ngjajnė nė brendėsinė tonė, qė sjell
pjekuria… qė sjell Perėndia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:45 pm

Ėshtė e ēuditshme qė Kristaq F. Shabani, i ngjan Prometheut, Preometheut tė
lidhur, qė ndjen dhimbje, por asnjė nuk shikon dhimbjen e tij, “ulėrimat” e tij
pėr drejt Perėndive. Janė ngjyrat dhe ikonat (figurat) zalia mistike dhe zgjuarsia, qė ndodhen tė burgosura nė vargjet e tij dhe
kėrkojnė tė ēlirohen… Nuk e kuptojmė poetėt mistikė, por duhet tė mundohemi sa
mė shumė.Duke mbaruar kėtė shėnim kritik miqėsor tė mos harroj tė flas pėr violinėn
e padukshme tė kohėve tona qė tė gjithė ne poetėt duam tė arrijmė. Qė janė mbi
orkestrėn tonė kozmike dhe duhet tė arrijmė qė t’i shikojmė thjesht se i mban
kėto njė Ėngjėll tė tėra! Tė aftėt arrijnė atje…Uroj njė ecuri dinamike, shėndet pėrparim te krijuesi Kristaq F. Shabani…
Tė gjithė presim kaq gjėra tė shumta nga ky luftėtar i lindur qė ėshtė ēasti i
parė dhe njė mikuynė kaq i mirė bashkė
me ne, Faleminderit qė mė ftoi pranė tij. Ju faleminderit qė mė dėgjuat…Me respekt


Vasiliki Kalahani


Krines- Korinth


26.10.
2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:46 pm
Critical Article on Kristaq F Shabani’s book
Humiliated Virtue ---


By K. K. SRIVASTAVA


NEW
DELHI, INDIA


“For
every poet it is always the morning in the world, and History a forgotten
insomniac night; History and elemental awe are always our early beginning,
because the fate of poetry is to fall in love with the world, in spite of
History.”Derek WalcottMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:46 pm

Any
article, critical one at that (I leave the hazards of what is meant by the word
“critical writings” to the imagination of distinguished audience present here)
will not start on a judicious note unless the writer of that article is sure
about the relationship that exists between the background and the figure that
will be the subject matter of such an article. Let me place my cards on the
table. In one of the articles I wrote on the Poetry of Wendy Webb recently, I
tried to explain that relationship and I reproduce the excerpts:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:46 pm

“The
world of poetry is not a facile and straight world. It is a world characterized by hostile
presence of structures, firm and high, crumbling and dwindling, having acute
frustrations and severe conflicts, with perceivable areas of darkness and
hidden areas of illumination, varied and skewed, but enlightening always trying
to bring to the fore buried potential of words.
It is a world full of dichotomies: pleasures and perils, love and
hatred, gains and losses all are intermingled but unaccountably. The onus of explaining that unaccountability
rests with the writers, a term that mercifully includes poets too. The word “mercifully” used here is to remind
ourselves that poetry as a genre is exhibiting a decreasing trend all over the
world with no big publishers as takers for poetry books and no big
readership. It is really a strange
world-it’s strangeness makes the texture of life of poets and it’s strangeness
forms the wrap and the woof of what we call poetry: good or bad. There is really no good poetry or no bad
poetry-a poem is a poem as perceived by the readers. Perception again is motivated by personal
experiences and motives. The fact that
even after about fifty years of their having been penned, let me take an
example of a Hindi poet from my own country i.e. Muktibodh, whose poems, longer
ones in particular still continue to be subject matter of a great debate and
discussion as regards their real motive and meaning, speaks a lot of an
unending tendency of readers cutting across all cultures to keep absorbing
newer and newer facets of long existing poems.
That is one way history of literature ensures
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:47 pm

that
obscurity melts away as time passes by.
So aptly writes T. S. Eliot in his poem, A Note on War Poetry-


“In the effort to keep day and night together;


It seems just possible that a poem might
happenTo a very young man: but a poem is not poetry-


That is a life.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:47 pm

………………………………………..


……………………………………….


“But the
abstract conceptionOf Private
experience at it’s greatest intensityBecoming
universal’ which we call “poetry’
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:47 pm

Though a
poem has a life but it does not die. It
dies the moment people stop reading it or looking at it. No poem thus dies or ceases to exist as no
one on this earth can ever guarantee that a poem, however obscure and nebulous
that might be, will never be read.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:47 pm

(The whole article can be reached at www.agonia.net under Essay titled The Poetry of Wendy Webb by
K.K.Srivastava)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:48 pm

The above citation is primarily meant to
convey the general milieu about the prevailing poetic scene and the troubling
contexts against which poets pen their verses. There is hardy any denying that
many voices, in the humdrum world of contemporary poetry, nowadays don’t
captivate us. They don’t as they have their dimensions unable to stir the
conscience of readers, readers find it hard to mingle their dreams and realties
as well with these voices, they find in difficult to perceive their identities
as submerging into these voices. It is the “profound pleasure” that one seeks
in poems, it is the “emotional tranquility” that one gropes in for in poems, it
is the “bliss of solitude” that one aspires for in a poem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:49 pm

Recently I have had the occasion to sate my intellectual appetite in terms of pleasure, tranquility and bliss in the form of my reading Kristaq F Shabani’ intellectually inspiring collection of poems—“Humiliated Virtue” (translated by Vassiliki Kalahani, Kostas Gatzonis). It resonates with echoes of the Greek mythology. It is a collection that addresses bigger and more versatile issues that modern philosophy brings to poets and writers, reinforced by constant cultural reorientation which in turn mixes together
anxieties of modern human beings with the growing need to have a spiritualistic way of life. In brief, this collection tackles broader structures of the literature which nowadays is referred to as “post-post modernism”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:50 pm

Kristaq F Shabani’ verse, like Ezra Pound’ Hugh Selwyn Mauberley (Contacts and Life) speculate about the hopelessness of a modern mind pitted against civilization’s oddities. Self clashes with self depicting the superficial problems of self-centered people and leave us amid abandonment and cataclysm. Kristaq writes in Introduction in Humiliated Virtue:
“When the
tears start to fall, Virtues face humiliation.

Man that is so sarcastic asks the ENTITY
What is left from MAN;
The Entity is silent with an unprecedented
muteness.Tears only show weaknesses or do they seek
their secret synonymns…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:52 pm

Let us compare these sentiments from Part V of Pound’s Huge Selwyn Mauberly:

“There died a myriad

And of the best, among them,

For an old bitch gone in the teeth,

For a botched civilization…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:52 pm

This volume of Shabani is one of the more completely realized and artistically
accomplished volumes I have seen in recent past. The underlying elements of
Puritanism in the book are it’s hallmark and there is a smoother show of
violence and tenderness in his lines. ”What is left of MAN” besieges the
readers with regard to hopelessness that loafers around not in the darkness
outside but within. Shabani’ s all efforts as I move through his book convinces me of his astute determination to coax the light out of darkness within and then submerge it with greater conscience.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:53 pm

“Moments of embracement


With
faces turned downDo
they sit these momentsA
dring melts…it loses the nameThe
name that is condemned in the very deep darkness.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:53 pm

Orphan in “Humiliated Virtue”

There are half - hidden images in above lines-the images that evoke a sense of
formlessness but keep stirring. “A very deep darkness” is a silhouette against the stirrings of hidden light. I have reasons to find traces of influence of writings of Nietzsche in Shabani’s poetry.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:54 pm

“The Prophet was killed again.
The Ape is escalating, climbing upwards
The Prophet came to light once again,
During the day I read calmly and clearly.”

Everyone Becomes Whatever……

“The Gods are wounded badly
Did you see them..”

TRAP
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:56 pm

Remember the description by Nietzsche of the market crowded with human beings, gossiping and purchasing, walking aimlessly when suddenly a naked man came running
shouting “God is dead. God is dead.” And then blamed the crowd for having killed God. And the crowd, in turn, baptized that man as “mad.” For Shabani, as it was for Nietzsche, poetry is an experience that goes beyond words despite the uneasiness that accompanies being an intellectual in rebellion as Shabani is. Shabani questions through his poems rationality of thoughts which are subject matter of his imaginative game and emotional ambivalence. He questions the order, autocratic orders to which are subordinate human beings. He comes so close to Auden who writes,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:58 pm

“When he laughed, respected senators burst with
laughter,

And when he cried the little children died in
the streets.”


W. H. Auden in Epitaph of a Tyrant Hand

And again with Pentti Saarikoski, the poet from Finland—

“Tyrants wer
People
Who undressed
And got dressed
Worked into the small dark hours”
Invitation to the Dance

“Kings ascend and descend
From their thrones.
The “Vicars” of Bregi
In the same roles
Only that they change their cloths like
masks…”


The Vicars in “Humiliated Virtue” This is where images of past and present become one; the poet continually looking
from the center of an old civilization into the prospects of contemporary life.
The aura of sycophancy he abhors. Looking back at short, thought provoking
poems of Humiliated Virtue one wonders if the poet has overcome ruptured images
of the conflicts between good and bad or still he has to overcome these as often
times we find him providing us a psychological armour to his readers to cope
with their anxieties.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Wed Apr 14, 2010 11:59 pm

He suggests

“the night is so endless…
A night full with fragrances
From all the colours…”
AROMAS
Kristaq is intellectually graceful, erudite, knowledgeable and dreamy. In his poems it
is easy to notice thoughts disappearing into images, to appreciate his recourse
to Greek mythology, to be stunned with originality and artistic exuberance of
poems and above all to see “the pearls” of his literary achievements. He writes
with as much passionate energy as is possible covering an impressive array of
topics. His kaleidoscopic mind touches virtually everything from mundane to
metaphysical, personal to political catching a variety of moods and
perspectives. Most refreshing phenomenon about his poetry is that he is not a
self obsessed poet and he enjoys illuminating the world both internal and
external in all their radiance. Written in free verse his poems have rhythm and are lyrical, beautiful blend of time and space. He locates the self in the backwash of history and culture and portrays his feelings with the solitude of an observer. His is a voice –ample strong and eerie. Built up from details his poems are deep and intense posing
eschatological and philosophical questions which I sincerely hope the honoured
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Thu Apr 15, 2010 12:00 am

poets,
writers and artists participating in this international symposium will address
during 8th April to 11th April 2010.About the Reviewer:----

K.
K. Srivastava, born in 1960 in Gorakhpur, U. P. did his M.A in Economics in
1980 from Gorakhpur University. He has two volumes of books of poems to his
credit. Ineluctable Stillness (2005)
and An Armless Hand Writes. His
books have been reviewed in newspapers like Hindustan Times, Pioneer, Tribune
on Sunday etc. Bernard M. Jackson, a prominent poet from U. K and adviser to
Norfolk poets, in his review of Ineluctable Stillness, described Srivastava’s
poems as “work of a perfectionist in his natural element’ and compared
Srivastava’s poems with those of T.S. Eliot. Dr. Stephen Gill, Canada based
poet has called Srivastava a “thinker” and praised symbolic nature of his
poems. Pioneer compared An Armless Hand Writes with Eliot’s The Waste Land. Dr
Kurt F Savtek, a poet and several times Noble Prize nominee for literature from
Austria while reviewing the book for Poetcrit (ISSN 0970 2830) Vol XXII January
2009 No 1 writes about An Armless Hand Writes, “The book contains a whole host
of life impressions offered with deep wisdom and truth and with the look on
essential things-touching and thought provoking. All on a high linguistic
level….” Teresinka Pereira, President of IWA based in Ohio, USA described
Srivastava poetry “very excellent.” Jayanta
Mahapatra, celebrated Indian poet described poems in An Armless Hand Writes as
‘deep and moving. ” Sunday Tribune, despite noticing both “erudition” and
“credence” in Srivastava’s poems described An Armless Hand Writes as “cold
philosophy”. In a review of his book Ineluctable Stillness in Hindustan Times,
it was mentioned that, “He is not a genteel poet, he is a disturbing poet,
intent on unraveling the human mind of it’s false preconceptions, of it’s
delusive hypocrisy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   Thu Apr 15, 2010 12:00 am

masked as
genuine emotions.” Likewise, Bernard Jackson says of An Armless Hand Writes in
ezine, eTIPS issued from London, “
Srivastava like a virtual Sophoclesian Tiresius of the more modern, decadent
world to which he clings (and yet does not entirely belong) comments incisively
on the self-centered facades masking the shell of an empty and purposeful
society.” Srivastava, was conferred the membership of IWA (International
Writers and Artists Organization) Ohio, U.S.A (recognized by UNESCO) in March
2009 for what IWA cited as, “his distinguished literary, intellectual, artistic
and humanistic contributions”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mendime kritike   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mendime kritike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: