Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Magjia e pėrkthimit " Intervistė

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:26 pm

Programi i hartuar nė kėto takime, krahas anėve pozitive tė reflektuara, ka patur dhe mangėsi.

Por duhet thėnė me plot gojėn se edhe nė Shkup Shoqata e Shkrimtarėve Shqiptarė ka formuar tashmė njė traditė nė organizimin e manifestacioneve letrare, por edhe nė impulsimin e gjuhės shqipe, duke realizuar shumė botime nė gjuhėn e nėnės. Kjo duhet pėrgėzuar dhe impulsuar. Dhe njė meritė tė veēantė, padyshesė, ka dhe Kryetari Aktual poeti Kalosh Ēeliku, ideatori i Manifestimeve letrare nė Shkup me larmitetin e njė humori prezent dhe shkreptitės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:26 pm

Nė kėtė takim (Shkup) dhe Kėrēovė kishte prezencė tė autorėve edhe profesionistė... Na pėrshtypėzoi se autorėt, tė cilėt dikur kishin vėnė emėr, ēuditėrisht vlerėsoheshin edhe me vargje aspak pėrshtypėzuese. Mosshfaqja me asnjė kumtim apo analitikė, temė promovuese nuk ndritoi gjithė atė punė tė pasqyruar edhe nė revistėn e pėrdymuajshme “STIL”, botim i Shoqatės, ku ka refleksione dhe mendime kritike edhe pse me vlerė dhe konkurruese. Nė kėto takime pėr interes tė tė gjithėve duhet tė shkohet me pėrgatitje tė paracaktuar dhe tė programuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:27 pm

Kėtė e tregoi mė sė miri takimi i Gjirokastrės dhe qė pėr tė ėshtė shkruar nė shumė revista, gazeta letrae nė disa vende.

Ne biseduam me drejtuesit e Shoqatės duke nxjerrė nė pah mendimet tona, paēka se ata i ndėrtojnė vetė politikat e prezantimit dhe tė programimit. Para zhvillimit tė takimit tė Shkupit “TAKIM NĖN RRAP” i shfaqėm disa nga mendimet tona. Ne vijojmė tė lexojmė “kreaturėn ” e autorėve shqiptarė tė Maqedonisė, qė na dhuruan librat. Mėshimi drejt njė letėrsie tė pjekur nė shumė pjesėmarrės duhet njė obligim nė tė ardhmen. Pa luajtur rolin e kritizerit, por duke shfaqur mendime tė lira dhe ushqyese Kryesia e Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptarė nė Shkup bėn zgjedhjen e saj, i prejardhur nga ndjesi vetiake.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:27 pm

Letėrsia ka shkuar shumė para, qė pėr kėtė punohet gjallė edhe nė Shkup me njė panel pėrfaqėsuesish tė mirėfilltė, por duhet tė bėjmė kujdes dhe kjo tregon se shumė pak informacion “deperton” tek krijuesit shqiptarė tė Maqedonisė (ky konstatim me atė brumė qė u server) nė lidhje me ecurinė e letėrsisė botėrore dhe kjo i lė hapėsirė mendimit mediokėr se letėrsia shqiptare nuk i afrohet asaj evropiane qė ėshtė absurditet i plotė dhe i pabazuar nė realitet.

Letėrsia kėrkon kritikėt e saj ... Duhet hequr dorė nga “emrat” pankartė, qė e kanė tė zorshme t’i heqin nga “bordurat”. Ne biseduam me shumė prej syresh dhe zbuluam vakumin qė ndjehet. Ēmimet e dhėna duhet tė mendohen mirė nė ritmin dhe aspektin meritues, se dėmtohet mandej letėrsia dhe denigrohen tė talentuarit.

Ne i falėnderuam miqtė tanė pėr pritjen dhe kemi mbetemi nė shpresė se, nė tė ardhmen do tė zhvillohen veprimtari me nerv, me panoramė mė ndryshuese, mė tė pjekur dhe cilėsore dhe nė tė mirė tė letėrsisė shqiptare, duke ndryshuar konceptimin dhe pjesėmarrjen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:27 pm

Ėshtė koha e selektimit dhe e dukurisė sė mendimit me tė vėrtetė letrar dhe e unifikimit letrar si dhe e shkėmbimit universal tė vlerave tė vėrteta shqiptare, ndaj flitet ēiltėr nė kėto raste.

Ne vitin 2009 kemi marrė pjesė dhe nė veprimtari tė tjera me pjesėmarrje qoftė direkte prezente, por edhe me kumte e referenca. Kjo ka shtuar dhe rritur autoritetin e Lidhjes sonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:27 pm

6. A mund tė privatizohen poetėt, si dikur, kur kryeoborrtarėt i mbanin nė pallate?

Kjo ėshtė pyetje e menēur.

E keni fjalėn pėr poetėt e vėrtetė?… Nė rast se e keni fjalėn pėr ata, do tė pėrgjigjesha fare shkurt, me njė krijim po timin nga vepra “Krizantemė” (Lulebardhė verdhė e vjeshtės, e cila ka hajk paradoksal dhe ėshtė pėrgatitur pėr botim)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:28 pm

Kush mund t’i privatizojė poetėt?/ Luan vendit ndėrgjegja e tyre,...Privatizimi: njė kėshtjellė me konstrukt rėre…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:28 pm

7. Shpesh thuhet se Letėrsia shqipe duhet tė njohė atė moderne dhe se kemi shumė punė pėr t’u bėrė pėr t’u ngritur nė nivele. Cili ėshtė kėndvėshtrimi juaj nė kėtė trajtesė…

Ka rėndėsi qė ne konkurrojmė dhe pėrpjekja ėshtė intesive. Dhe konkurrimi ėshtė individual, dėshira e ēdo krijuesi, dhe e grupuar. Por ende nuk kemi pasur ndonjė ”ekplozicion” tė individualizuar, paēka se talenti dhe i kėtij niveli nuk na mungon. Duhet tė evidentoj faktin kokėfortė. Letėrsia e rangut ėshtė ajo, qė shkruhet nė realitete tė dhimbshme, ku betejat e individėve janė disa akte me shumė skena, inskenime dhe mikroskena, qė janė edhe tė padukshme.(Mos na lėntė dhimbja pa dhimbjen!) Dhe kėto realitete, qė pėrshkruhen me mjaft zemėr dhe shpirt janė triumfale. Po tė sjellin nėpėrmend ecjet poetike apo shkrimore tė shkrimtarėve dhe poetėve mė tė mėdhenj tė kohėrave janė pikėrisht kėta, qė e tejkaluan kohėn duke vrarė mendjen, duke operuar nė salla operacionale, tė ngritura e pse jo bindshėm dhe plot kontraste nė jetėn realistike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:28 pm

Ėshtė e lehtė tė imitosh se ē’kanė shkruar tė tjerėt dhe tė hysh nė kėto linja, po ėshtė tepėr vėshtirė tė krijosh fizionomi letrare dhe individualitet madhor. Shpesh pėrdoret rėndom nė mendime kritike se aks krijues ka individualitet, origjinalitet, por kjo nuk ka baza tė themelta. Ballafaqimi shkrimor ėshtė ai qė flet realisht. Njė kontribut nė kėtė drejtim jep media e shkruar, por edhe ajo elektronike…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:28 pm

Nuk ekziston e moralshmja pėr tė prezantuar letėrsinė me vlerė, por hera – herės shfaqet nė ekranizime “letėrsia belbake” e belbėt, e “paguar”, pa nerv, rakitike. Ėshtė e ēuditshme qė kėto gabime bėjmė tė gjithė… Thuhet aks krijues ka shkruar njė libėr tė bukur, por, kur futesh nė tė, s’guxon as ta shfletosh deri te faqja e dytė…

Doja ta pėrfundoja kėtė pyetje me njė poezi, po timen tė botuar te “Astma e lindur”

Boshimi i pompuar s’e kupton stėrkėmbthin e inatosur/ nė njė prirje inteligjente.../ Vrapon , por i priten kėmbėt nga fryrjet, / astma e lindur dhe kėputjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:29 pm

Kjo ilustron dhe disa nga pyetjet e para tė kėsaj interviste.

Mendoj se ėndrrat nuk duhet t’i lėmė tė pėrgjumura, ndaj duhet tė impulsojmė aktet letrare...

Nė njė poezi “fantazoj”: “Hata e pėrgjumur, / ėndrrat lozin nė akte gjumi,/ kur arrin Finalja:/ “Ėndrra humbi...”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:29 pm

8. Sipas informimit tonė ju keni zhvilluar njė kontaktim me talentet e reja shqiptare nė botė dhe po u jepni pėrparėsi kėtyre talenteve duke harmonizuar elementėt letrarė dhe duke evidentuar vlerat prezente, a mund tė na shpalosni diēka nė lidhje me kėtė punė tė gjallė e serioze…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:29 pm

Tė talentuarit nuk komandohen dot, sikundėr veprohej mė parė, por afrohen me pėrzemėrsi, me vlerėsim dhe duke u dhėnė vendin qė u takon atyre qė janė mė tė talentuar, por edhe atyre qė i vlerėsojnė ata. Duhet thėnė se tė patalentuarit gjithmonė lėshojnė “frazime”, tundojnė nė sensin negativ ndaj tė pėrparuarve… Ne, duke u ndeshur me mentalitete tė tilla pėrdorėm njė strategji hulumtuese mjaft dinamike. Hymė nė kontakte me krijuesit, kudo ku janė dhe plot mbushėmendėsi arritėm tė tregojmė, tė publikojmė vlerat tona dhe se nė pėrbashkėsi mund tė tentojmė tė arrijmė gjithēka. Me tolerim dhe pėrsiatje, me reflektim dhe evidentim u arrit qė sot tė bėhet njė rritje mė e madhe e gjeografikimit krijues shqiptar. Elementė tė tillė me nivel si Miradije Ramiqi Prishtinė, Klara Buda nė Francė, Lediana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:29 pm

Paja nė SHBA, Shqiponja Duro Belgjikė, Lediana Kapaj Paris, Adelina Dardha SHBA, Xhemajl Rudi Zvicėr, Zana Pira Prishtinė e tė tjerė mund tė bukurojnė letėrsinė tonė moderne. Kam folur edhe nė intervistėn e parė pėr kėtė problem dhe nuk dua tė zgjatem mė tej kėtu. Pasi edhe sipėrmarrje nė organizacione tė tilla, siē ėshtė rasti ynė i tanishėm Simpoziumi, ka njė nga objeksionet e veta: Talentet, qė janė kryefjala e gjithēkaje. Telentet, tashmė, kanė edhe njė veti tjetėr: E zbulojnė vetė talentin e tyre me talent.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:29 pm

9. Na intereson tė kemi njė informim mė tė mirė pėr rolin. qė luan mendimi kritik nė lėvizjen drej mirėfillsisė sė letėrsisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:30 pm

Pa dyshimin mė tė vogėl mendimi kritik, tashmė po hedh hapa dhe po krijon konturin, qė ne kėrkojmė. Shpesh herė mendim kritik ėshtė trajtuar edhe pėr mendimet qė jepen nė hyrėsi apo nė fund tė librave, apo pėr vlerėsimet, qė bėhen nė shtypin periodik. Lartėsi mendimore kanė revistat apo gazetat letrare, tė cilat kanė tėrhequr profesionalizmin. Mund tė pėrmend revista tė tilla prestigjioze si “ANTEREM”, “POMEZIA NOTIZIA” nė Itali me tė cilat ne kemi lidhėsi, po kėshtu revista “KELENO” nė Greqi apo dhe tė tjera, tė cilat bėjnė njė punė tė kujdesshme nė kėtė aspekt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:30 pm

Nė thelb mendimi kritik ėshtė pasuruar nga tė pasurit nė mendime, tė cilėt ngulmojnė pėr tė krijuar njė ardhmėri tė tij, por larg recetativizmit e servirjes apo “pėrdorimit” tė “tabletave” kritike. Nė kėtė kontekst ka mjaft kritika nė formė analitike, tė cilat japin kontribut. Rrymėzimet letrare tashmė duket sikur shpleksin, apo “pėrēdunojnė” mendimin kritik, pėrkundrazi ato rritin aftėsinė dhe krijojnė lirinė nė tė shkruar, pėrshkruar e operuar… Ėshtė i pranishėm mendimi kritik, pasi ēdo libėr, qė del nė publikim, shoqėrohet me mendim kritik tė mė tė pėrvijueshmėve nė kėtė linjė. Kėshtu ėshtė vepruar edhe me librat e lidhjes sonė, tė publikuara. Madje, ky mendim kritik ėshtė hapėsirėgjerė dhe shumėgjuhėfolės. Kjo ka rritur “autoritetin” e mendimit kritik. Tėrheqja e mendimit kritik nga Mali i Zi si Anton Gojēaj, nga Shkupi tė kritikėve tashmė tė profilizuar si: Remzi Salihu, Rami Kamberi e tjerė, apo nga Kosova tė Flori Bruqit, nga Shqipėria tė Josif Papagjonit, Vullnet Matos, Sokrat Habilajt e ndonjė tjetri, tė cilėt nė Simpozium kanė analitika dhe mendime kritike pėr vepra tė autorėve tė ndryshėm, apo dhe tėrheqja e mendimit kritik pėr vepra tė pegaistėve nga poetė, shkrimtarė, studiuesė tė vendeve tė ndryshme si: Nadia Cella Pop Rumani, Tito Cauchi e Antonella Mosela, Angelo Manita Itali; Haada Sendo Mongoli; Panajota Zaloni, Vasiliki Kalahani, Zaharula Gaitanaki, Elefteria Kapardheli, Iro Aleksandhraki, Leta Kucohera Greqi, Florentin Scamarache SHBA, Patrich Sammut Maltė, K.K. Skrivastava Indi e tjerė, ka rritur shtrirjen, por edhe autoritetin e mendimit kritik botėror, i cili ėshtė prezent edhe nė Simpoziumin tonė Ndėrkombėtar me objektin e pėrcaktuar tashmė “Magjia e Pėrkthimit”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:30 pm

10. Ndodhemi para njė evenimenti letrar, i treti i kėtij lloji radhazi i Lidhjes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:30 pm

Nė vitin 2010 nė muajin prill, fill pas kremtimit tė Pashkėve tė mėdha, do tė vijojė veprimtaria jonė “MUZA POETIKE PEGASI 2010” me njė simpozium tjetėr me objekt “Magjia e pėrkthimit”, ku do tė marrin pjesė krijues tė selektuar dhe me kontribut nė letėrsi nga disa vende. Pėr kėtė eveniment ka filluar njė punė serioze pėr objektin, me pėrkthimet e realizuara nė disa gjuhė. Ndaj kemi kėrkuar edhe pjesėmarrje me libra tė pėrkthyera nė gjuhė tė huaja nė gjuhėt anglisht, italisht e tjera. Kjo do tė jetė edhe kushti i takimit dhe i pjesėmarrjes nė kėtė Simpozium, ku do tė diskutohet, referohet, kumtohet dhe paraqitet pėr objektin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:30 pm

Pėrgatitjet kanė qyshkur qė kanė filluar. Duke u ndriēuar tashmė edhe nga pėrvojat tona. Ėshtė Simpoziumi i tretė, i cili i kalon pėrmasat e Simpoziumit, jo vetėm nė pjesėmarrje, por edhe nė shtrirje gjeografike. Tentohet qė ky Simpozium tė tregojė vlera tė mėdha, tė prezantojė traditėn letrare nė Shqipėri me pėrfaqėsuesit mė me zė nė saj, duke filluar nga Ismail Kadare nė Gjirokastėr e duke vijuar me figura tė tjera madhore nė qytetet e tjera, ku do tė zhvillohen ”seanca“ poetike. Nė tėrėsi skena kryesore e interpretimit kėtė radhė ėshtė pėrsėri Gjirokastra, shtohet edhe Tirana, por “aktrime poetike dhe seanca kumtimesh jo vetėm nga letėrsia shqiptare, ajo pegasiane, por edhe botėrore do tė ”luhen” nė Sarandė, Vlorė, Fier, ku pėrgatitjen janė mjaft serioze dhe domethėnėse. Kumte tė shkurtra pėrfaqėsues, pėrzgjedhje tė poezive konkurruese, interpretime tjera. Pėr herė tė parė nė kėtė Simpozium analizohet poezia turke, indiane, kineze,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:31 pm

boliviane, australiane e tjerė, duke shtuar njohjen e pėrfaqėsuesve. Kjo cilėsohet kontribut modest nė shkėmbimin universal tė vlerave. Programi ėshtė i pėrcaktuar qartė me referenca tė shkurtra, kumte, intepretime vetiake, prezantime veprash, panaire ekspoze tė librit ndėrkombėtar, “guida“ poetike, impresionime, kontakte, dhurime librash, ēmime, shfaqje. Pėr herė tė parė Lidhja jonė do tė ketė flamurin e saj si dhe njė ndryshesė nė kartat e identitetit me tė cilėn do tė pajisen edhe shkrimtarėt, poetėt nga vend tė tjera, tė cilėt marrin pjesė nė Lidhjen tonė. Programi ėshtė parė me njė kėndvėshtrim realisht dhe pėrfaqėsues pėr tė gjithė autorėt nga vendet pjesėmarrės. Epiqendrizimi, parėsia e letėrsisė sė mirėfilltė, dhėnie parėsisė sė pėrkthimit, guidimi poetik, kontaktimi me mjedise intelektuale si dhe interpretimi i mirėfilltė, vėnia nė dispozicion tė auditoreve tė disa universiteteve si nė: Gjirokastėr, Vlorė, Tiranė ėshtė njė vlerėsim pėr rritjen e vlerėsimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:31 pm

Kohėt e fundit ėshtė intesifikuar edhe pasqyrimi mediativ letrar. Shumė poetė tė Lidhjes kanė publikuar krijime tė tyre nė Australi ( A.L.I.A.S), nė Greqi (Keleno), nė Kinė (Antologjia e I.W.A), INDI, Itali (Pomezia Notizia), Turqi, Mongoli, Francw, SHBA, Belgjikė, Angli, Gjermani, Spanjė, Bolivi e tjerė.

Ėshtė hartuar tashmė njė program i qartė pėr publikim. Kjo tregon njė pjekuri artistike, nė pasqyrimin letrar, njė mbushamendje e hapur, njė lidhėsi e ngushtė, njė grupim aktiv i pėrfaqėsuesve tipikė. Kėtė e pasqyrojnė mė sė miri edhe publikimet dhe kritikat e ndėrsjellta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:31 pm

11. Mund tė na jepni njė tablo tė qartė se kush janė pėr kėtė vit (2010) tė propozuarit pėr Ēmimin NOBEL e Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė (I.W.A) me qendėr nė Ohajo SHBA, duke qenė anėtar i saj i vetėm nga Shqipėria?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:31 pm

Ėshtė viti i pestė, kur unė jam pranuar nė I.W.A, njė lidhje shumė prestigjoze, e cila tashmė ka arritur rreth 1430 anėtarė ngas 130 vende tė Botės. Pėr tė treguar rėndėsinė e kėsaj lidhje doja tė pėrmendja disa prej anėtarėve tė saj. Nė se mė lejoni kėta anėtarė janė tė “sitisur” dhe prestigjiozė, tė cilėt jetojnė ose s’jetojnė, si: Frei Breto, shkrimtari me famė Ernesto Sabato (Argjentinė), Rigoberta Menchu’, Guetemalė (fituese e Ēmimit Nobel pėr Paqen , viti 1992), Fernando Alegria (Kili), Alberto Moravia (Itali), Eugene Ionesco (Rumani), Melina Mėrkuri (Greqi), Dr. Fermando Henrikue Kardoso (ish presidenti i Brazilit 1994-2002), Dr. Denis Kelleber Muhilly, President i Universitetit Ndėrkombėtar Amerikan, Noan Chomsky, Ella Fitzgerald (USA), Maguerite Duras (Francė), Dr. Rosemary C.Wikinson, Presidente e WAAC, Francisco Garcia Pavon (Spanjė) e tjerė . Emrat flasin qartė, s’kanė nevojė pėr koment.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   Tue Mar 30, 2010 9:32 pm

I.W.A ēdo vit propozon kandidatėt pėr Ēmimin e madh Nobel. Kėtė vit janė propozuar poeti Miguel Oscar Menasa nga Argjentina, i cili ka lindur nė vitin 1940 nė Buenos Aires dhe qė nga viti 1976 ėshtė nė Spanjė. Ai ėshtė nė profesion doktor, psikoanalist, poet, piktor, botues, drejtor filmi, aktor. Ka publikuar qysh nė vitin 1961 librin e tij tė parė poetik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Magjia e pėrkthimit " Intervistė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Magjia e pėrkthimit " Intervistė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: