Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mendoni qe ka lumturi ne jete!?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Tue Sep 09, 2008 1:54 am

Ēdo njeri kėrkon tė jetė i lumtur. Kjo ėshtė e natyrshme.Rruga e vetme pėr tė qenė i lumtur ėshtė tė jesh njė personalitet, i vėrtetė, i sinqertė dhe me zemėr tė vėrtetė.Lumturia eshte nje lloj gjendje paqe dhe harmonie e njeriut me shoqerine dhe ambientin qe e rrethon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 42
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Tue Sep 09, 2008 3:15 am

Nese je i pastere do te jeshe i lumtur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhafa
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 7
Registration date : 08/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Tue Sep 09, 2008 10:12 am

rrespkete dhe urime per temen po njeriu qe she gjithmon punen evet ne shpirt eshte i lumtur po ne jet nuk dihet deri ku arrin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Sep 10, 2008 12:38 am

Ka lumturi te ndryshme dhe se secili nga ne ka dicka qe e ben te lumtur, nese nuk eshte dashuria ateher simpatia, apo shoqeria, familja, d.m.th. nese une ndihem mire me rrethin tim dhe me duan, e i dua dhe kjo eshte lumturi, pra ekzistojne lumturi te ndryshme dhe secili nga ne ka nga nje ...!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Sep 10, 2008 2:53 am

Lumturin e kemi ne vete gjithmon mvaret sa e shfitzojm ate !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
beti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 103
Age : 36
Vendi : maqedonij
Registration date : 10/09/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Sep 10, 2008 6:37 pm

lumturin nuk e bejn leku e bejm vet lumturin mvaret sa i ofrojm vetes te jemi te lumtur
selam krejtve qe jan te lumtur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Thu Sep 11, 2008 11:09 am

Krejt varet nga personi se si e definon lumturine, apo cka quan ai lumturi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Thu Sep 11, 2008 12:16 pm

Lumturi ka, dhe ka me bollek, por, sa cudi!

1. E kerkojme ne menyre te gabuar ...

2. Kemi alergji ndaj lumturise se tjetrit ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Si tė ndjehesh i (e) lumtur!   Fri Sep 26, 2008 6:35 am

Psikologji

Si tė ndjehesh i (e) lumtur!

Si tė ushqesh harmoninė shpirtėrore. Nuk bėhet fjalė pėr ndonjė filozofi tė madhe. Mund tė mendosh pėr tė tjerėt se janė fatlumė, tė tjerė mund tė mendojnė pėr ty. Dhe a e dini pse?! Sepse nė tė vėrtetė nuk dimė se ē'ndodh brenda tjetrit. Lumturia mund tė jetė e lindur por dhe sekreti, qė shpiket dhe pastaj pasurohet.

Psikologėt mendojnė se lumturia nuk ėshtė ekstazė e pėrkohshme por ėshtė gjenetike. Pa marrė parasysh se ēfarė ndodh nė jetėn tonė, ne do tė jemi tė lumtur aq sa ajo "ėshtė e shkruar nė genet tona". Sipas psikologut Dejvid Liken, qė ka publikuar dhe njė libėr mbi kėtė temė: “ėshtė shumė mirė qė shumica e njerėzve nė thelb janė tė kėnaqur me jetėn e tyre sipas njė konceptimi personal tė kėnaqėsisė”.

Sipas tij “te shumė njerėz ekzistojnė mendime tė gabuara dhe kontradiktore mbi atė se si mund tė arrijnė fatin dhe lumturinė nė jetė. Pėr shumė nga ata, pasuria, bukuria, fuqia apo pozita janė vendimtaret, qė mund tė bėjnė njeriun tė lumtur. Por kujdes! Kjo nuk ėshtė fare e vėrtetė!

Nėse ndihesh gjithnjė e mė shumė pėr tokė ndiq kėto kėshilla:

1. Punėso mendjen !

- Njerėzit fatlumė kanė mendje krijuese dhe aktive.

2. Mendo me optimizėm

- Gjithė njerėzit e lumtur janė optimistė. Optimizmi mund tė kultivohet. Pesimisti vazhdimisht ankohet pėrderisao ptimizmi pėrqėndrohet nė zgjidhje tė problemit.

3. Qesh!

- Ėshtė fiskultura e mendjes, shpirtit dhe trupit.

4. Fantazo!

- Imagjinata ėshtė njė nga mėnyrat e mira pėr tė mashtruar trurin.

5. Shpėrfill mendimet negative!

- Pėrpiquni qė ēdo mendim negativ ta shndėrroni nė atė pozitiv. Mendimet negative sjellin apati dhe gjendje depresioni.*

6. Zgjidh shoqėrinė

- Ekzistojnė shokė tė gabuar pėr gjendjen tuaj shpirtėrore. Ata vazhdimisht ankohen pėr diēka, vazhdimisht ju kritikojnė. Largohuni nga njerėzit qė veēse u kujtojnė se jeta ėshtė e vėshtirė.

7. Rregulli i artė!

- Mbani mend kėtė fakt. Edhe pas ngjarjes mė tė keqe tė mudshme qė mund t'u ndodhė rikthimi nė normalitet vjen pėr gjashtė muaj apo njė vit.

8. Bėj atė qė tė pėlqen

- Merruni me gjėra tė vogla qė ju kėnaqin dhe relaksohuni.

- Po si?

- Pushoni para se tė lodheni

- Qetėsohuni edhe nė punė

- Femrat duhet ta kenė parasysh se relaksimi i shpeshtė i bėn tė duken tė reja.

Ja dhe disa sekrete tė vockla pėr tė ndjerė lumturi dhe nė punė:

- Largoni nga tavolina e shkrimit letrat e panevojshme. Mbaj vetėm ato qė kanė tė bėjnė me punėt e ditės.

- Kryeni punėt sipas rėndėsisė.

- Mėsohuni ta organizoni punėn, t'u japėsh detyra bashkėpunėtorėve dhe tė dish tė mbikqyrėsh punėn e tyre.

- Punoni me entuziazėm. Entuziazmi nė punė tė bėn ta lėsh mėnjanė lodhjen dhe brengėn.

* Depression(anglisht): Gjendje shpirtėrore patologjike e njeriut, qė shfaqet me njė lodhje tė pėrgjithshme, me dobėsimin e guximit e tė vetėveprimit, rėnie shpirtėror
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Fri Sep 26, 2008 3:05 pm

Jo mendo por beso !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Fri Sep 26, 2008 4:47 pm

Lumturi ka,porduhet rrepatje per te e fituar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Fri Sep 26, 2008 10:07 pm

pak njerez jane te lumtur

e vetmja gje qe njeriun e ben te lumtur eshte dashuria e sinqerte, ndjehesh gjalle sikur i rilindur, ke zemren plot dhe nuk ndjen zbrastire - plot jete plot gjalleri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
njonidrenica
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Fri Sep 26, 2008 11:45 pm

un jom shum i lumtur se familja e ime me bon te jom i lumtur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Sat Sep 27, 2008 12:22 am

Ka lumturi por kjo varet se cfare kerkon nga jeta!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Sat Sep 27, 2008 12:27 am

Ne ēastet kur i shpeton rrjetit tė merimanges qė perpiqet te te asgjesojė dimensionet e unit, duke te perndjekur edhe ne ēdo levizje e postim, eshte lumturiiiiiiiiiiiiii!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Mon Oct 27, 2008 6:58 pm

ne familje e ne shoqeri ka shum lumutri
NE DASHURI ASPAK
sepaku un se kam perjetu akoma!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Nov 12, 2008 1:57 am

Pse flete per diqka qe nuk e ke provu? Thuaj qe mundet ose s'mundet, sepse nuk e kam provu. E jo ne kete menyre siq je shprehe....Mos u rrebelo kur te theme se jeni femijaqe !

Lumturia eshte pjese-pjese si ne familje, shoqeri apo dashuri. Per nje moment e ke dhe te ik te kthehet prap e keshtu me radh....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Nov 12, 2008 2:02 am

Premtimi shkruajti:
Pse flete per diqka qe nuk e ke provu? Thuaj qe mundet ose s'mundet, sepse nuk e kam provu. E jo ne kete menyre siq je shprehe....Mos u rrebelo kur te theme se jeni femijaqe !

Lumturia eshte pjese-pjese si ne familje, shoqeri apo dashuri. Per nje moment e ke dhe te ik te kthehet prap e keshtu me radh....


Un kam drejt mu shprehh qysh tme pelqen, e ti je i fundit qe mundesh mem ndalu!!!
shprehna qysh tme pelqen qysh tme teket
edhe tema po thot qka mendon ti si person, un mendimin tem e dhash ti jepe tonin edhe qaq ma shum nuk duhet.....

aspak nuk rebelona kur me thu qe jam femijaqe sepse bona kishe spe lexoj, se asht diqka qe spom pershtatet per trupi e per men!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Nov 12, 2008 2:13 am

NUk thash qe s'keni te drejte, apo qe une jam ai qe te ndali. E sheh se keni probleme te shumta...Thashe se, mos u pergjigje ne ate menyre qe te tjereve me u dhene arsye me mendu per ju ate qe po mendoj une...E kisha per te miren tende edhe kete here. Perveq kesaj te keshillova se si do duhej te pergjigjeshe...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Nov 12, 2008 2:18 am

Premtimi shkruajti:
NUk thash qe s'keni te drejte, apo qe une jam ai qe te ndali. E sheh se keni probleme te shumta...Thashe se, mos u pergjigje ne ate menyre qe te tjereve me u dhene arsye me mendu per ju ate qe po mendoj une...E kisha per te miren tende edhe kete here. Perveq kesaj te keshillova se si do duhej te pergjigjeshe...

sa te me japish mu kshilla perdori per veti se ki nevoj ma shum se un!!!

edhe un e shprehi ktu ate qka e ndjej spo du me pas shum ftyra...dmth ate qka menojn antart nese kuptojn qka kam shkru ashtu edhe jam!!!
un ktu shprehna qysh jam ne jeten tem te perditshme e nese dikuna si pelqen zoti na lashst shnosh skem qka me bo....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Nov 12, 2008 2:28 am

Une prej keshillave dhe kritikave jam ketu...Ata qe ma kan be rrafsh perveq se s'me kan pelqy, as qe kam pas qejf syt me ju pa. E ju, nese jeni mesu ( fatkeqesisht) veq me ta bo rrafsh, veq me te dhene komplimente, jeni rritur si femija i perkedhelur, atehere shume mire po ta imagjinoj se ku (s)ke me qen pas nje kohe...Kujdes nga rruga e drejte..., sepse vetem te hendikepuarit zgjedhin kete rruge!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Nov 12, 2008 2:32 am

Premtimi shkruajti:
Une prej keshillave dhe kritikave jam ketu...Ata qe ma kan be rrafsh perveq se s'me kan pelqy, as qe kam pas qejf syt me ju pa. E ju, nese jeni mesu ( fatkeqesisht) veq me ta bo rrafsh, veq me te dhene komplimente, jeni rritur si femija i perkedhelur, atehere shume mire po ta imagjinoj se ku (s)ke me qen pas nje kohe...Kujdes nga rruga e drejte..., sepse vetem te hendikepuarit zgjedhin kete rruge!

jo apsolutisht kerkush ne ket bot nuk egziston qe merr vetem komplimente, nuk e di, spaku mu ne ket jeten teme sme ka ra me pa, edhe pse sigurt kam pa ma shum se ti, jo qe kam dasht po fati jem ka qen ky......

keshtu qe sjom rrit si fmi i perkedhelur, ku kam arrit sot e ku ka me arrit ne te ardhmen ka mu kon prej punes teme, edhe prej rruges qe kam me zgjedh se "fakteqsisht" sme ka qillu babi as mami milioner me ma lon pasurin mu!!! (shembull ke ky i fundit)

te pershendes per sonte naten e mir

merri senet ma larg zemres!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Nov 12, 2008 2:36 am

Kjo qe thuani ju, eshte shume kontradiktore me ate qe shpreheni ne forume dhe ne replika me njerez, apo veqmas me mua! Keshtu qe, po silleni sikur pasqyra ne diell !

E dita qe do ik, sepse keshtu e kan femrat shqiptare ( nje pjese jo e vogel).

Ju, mos e merrni gjithqka per shaka, sepse nuk jeni e vogel apo?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Nov 12, 2008 2:39 am

Premtimi shkruajti:
Kjo qe thuani ju, eshte shume kontradiktore me ate qe shpreheni ne forume dhe ne replika me njerez, apo veqmas me mua! Keshtu qe, po silleni sikur pasqyra ne diell !

E dita qe do ik, sepse keshtu e kan femrat shqiptare ( nje pjese jo e vogel).

Ju, mos e merrni gjithqka per shaka, sepse nuk jeni e vogel apo?

po ik thjesht sepse asht ora 1 i nates e ka mu qu ne ora 6 te mengjesit per me punuuu, sjom badiavgji une si ti e tjerat femna shqiptare apo qka do qofshin!!!!
neser me pret nje dit e lodhshme! ma mir me shku me pushu pak!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Nov 12, 2008 2:44 am

Hahahhahah, qka me bo. Une kam qellu me "fat", po me punon baba ! Mjere ajo pune per ty qe e punon. Me qeto mend s'po besoj, veq nese ndryshon aty po, ahahahha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mendoni qe ka lumturi ne jete!?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: