Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mendoni qe ka lumturi ne jete!?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Thu Oct 04, 2007 1:17 pm

Aty ku njeriu mendon qe ka arriture lumturin dhe gjithe shkon perfekt aty kan arrite edhe vuajtjet, aty lumturia edhe sensin e jetes e humbe.

Si mendoni ju forumiste te nderuar.

Ka lumturia kufi.?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
silvi
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 218
Registration date : 04/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Thu Oct 04, 2007 1:25 pm

Nuk mendoj se ka njeri ne toke qe gjith jeten e tij t'a kete pasur te lumtur sepse lumturia eshte si sapuni qe sa me shume e shtrengon t'a kapesh aq me shume te rreshket..

them se ne jete ekzistojne vec caste lumturije...dhe sa me teper te kesh pas nga kto aq me fatlum do jesh...

lumturia e perjetshme ekziston vec ne perralla...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Thu Oct 04, 2007 1:35 pm

Silvi e ka shprehur shume mire kur thot,them se ne jete ekzistojne vec caste lumturije...

Ne nje moment mund te jesh e lumtur e ne momentin tjert mund te te ndodh dishka qe ta shkatrron ter jetem...por te ishim ter jeten te lumtur nuk e kishim dite se q'fa kuptimi kan vuajtjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Thu Oct 04, 2007 3:56 pm

Lumturia eshte nje moment ndjeshmerie ne te cilen ndihesh aq i kenaqur sa ti vete e percakton ne nje shkalle me te larte se kenaqesia e zakonshme,keshtu qe nuk ka vend per pyetje te tilla eshte e genjeshter apo jo.Eshte ndjesi dhe perderisa e ke perjetuar Ekziston....tani se ti e te gjithe ne e deshirojme ta kemi ne vazhdimesi,kjo eshte nje pyetje tjeter dhe mund ta shtrojme ne formen...Sa mund te zgjas lumturia?..dhe pas kesaj,nese pasi kemi ngelur te zhgenjyer ne shpresat tona,mund te pyesim..A ja vleu?Kjo ka pergjigje te ndryshme,sipas pervojave personale
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Fri Oct 05, 2007 4:52 pm

S'pari ju falemenderoi per kohen qe merni te shprazeni mendimet e jauja nga koka ketu ne kete teme:

Eshte e mundure qe lumturin ta krahasoim me ''lek-un'' qe do te thote kush ka ''para'' lek ka lumturi..?

nese e marim kete teori:

Pse njeriu punon.
per te fituar para te bene te lumtur.?

Pse duhet te studijoin
qe te fitohet leku kur te rritemi te bene te lumtur.?

Pse ujin e hedhe perpjet leku
qe te pim = te bene te lumtur leku etj etj..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Fri Oct 05, 2007 5:27 pm

Beton ne disa raste ki me te drejt kur thua qe leku e hedh ujin perpjet, apo qe punojm per te fituar para te bejm te lumtur.

Por jan disa gjera qe nuk mund te blihet me lek..


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri Oct 05, 2007 8:14 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Fri Oct 05, 2007 5:58 pm

Ok.azzurra une veq dhashe nje teori qe tema te pasurohet ishte mire edhe ty te sjellishe nje teori pse disa gjera nuk mund te blihen me lek cilet jane ata gjera..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Fri Oct 05, 2007 8:08 pm

Beton eshte nje tem shume e bukur e cila e meriton te diskutohet.

Gjithe q'ka qe mund t'te dhuroj nje njeri nuk mund te blesh me para Beton,

Dashurin ne pergjithesi,respektin,buzqeshjen,ndjenat,por edhe vet lumturin.

Shendetin nuk mund te blesh me para,

e ka shume gjera tjeraa te cilat nuk mund te blesh me para.


Eshte nje thenje Italyane qe thot:Isoldi non ti portan la felicita,
d.m.th.parat nuk ta sjlellin lumturin....


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri Oct 05, 2007 9:12 pm, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Fri Oct 05, 2007 9:04 pm

Nuk besoj se ka njeri qe gjithė jeten tė ket pasur Lumturi
se ndodhin gjėrat rastėsisht qe ta prishin lumturin
si p.r.sh Mua sa her me ka ndodhur te me prishet Lumturia por nuk brengosem fare se ēdo her mendoj vetem pėr mirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Sat Oct 06, 2007 3:33 am

mendoj se lumturin leku nuk e sjell leku sjell vetem standartin jetsore dhe as gje m eshum por lumturin nuk mund ta esh si shembull konkret cka i mungonte priceshes daiana a s nji gje asaj u mungonte lumturija jo leku dhe ajo kerkoj lumturin e saj shpirtore kjo nuk bleht dhe nuk shitet .njeriun e ben te lumtur familja rrethi ku jeton dhe bashkshortsija ose partneriteti .,dhe si pike se pari shndeti .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Sat Oct 06, 2007 11:25 am

Ahhhh Lumtuira

Ne disa ēast apo momente, te jetes me duket se lumturia eshte shume larg e nuk mund te arriti kurr te dij se q'far shije ka,por disa momente tejera kur jam e lumtur mendoj se po preki edhe qiellin me nje gilsht....
Prandaj lumturi eshte momente ēaste te jetes e cila vjen pa e pritur,por ne at momet qe vjen lumturia shfrutezone deri ne maksimun,sot je e lumtur se neser nuk e din se si je ndoshta do te eshte shume von..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Mon Oct 08, 2007 11:21 am

Sipas meje jeta eshte nje katrstinesh vazhdimishte riperseritet,ne ē'do stine gjen ne vetevete kuptimin e lumturis sipas stineve.
E nese permes ketyre kater stinve nuk gjen lumturin,lumturi mundim te quajm edhe ate qe kan kaluar ne kater sitnet,ate qe i ka afru lumturia,jeta afron perseri lumturi t'tjera.

Por edhe te gjitha me i pature njeriu mendoj se prap merzitet ka njeher,shumica mendoin se lumturia eshte tek puna dhe vrapoin pas saj punoin si kali deri sa vdesin,disa tek droga,disa tek qejfi etj etj.
Kryeveper eshte se pari t'kem shendetin te t'jerat jane kaluse.

..by made Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Oct 10, 2007 3:15 pm

C’do dite qe jetojme eshte nje mundesi e vacant prandaj te kalojme me shum kohe me familjen dhe miqet e me pak kohe duke punuar per te tjeret,kam vene re qe jeta eshte nje bashkesi eksperimentale per tu vlersuar e jo mbivlersuar…por duhet ruajtur cdo gje qe mund ti jap lumturi jetes,ku cdo dite qe kalon,cdo ore cdo minut eshte e vecant…jepju te tjereve me teper sec presin e beje ne besim dhe mos lejo qe nje keqkuptim i vogel te prishe nje ‘’miqesi’’.Rruga neper te cilen kalojme per te arritur ate cka na duket e veshtire quhet lumturi.Pra nuk ka lumturi te perjetshme, por nje tjeter lumturi nis, mbasi rruget e veshtira asnjehere nuk mbarojne gjate jetes sone. Surprised
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Oct 10, 2007 3:24 pm

Sa varet lumturia jone nga vetit tona dhe sa varet keto nga gjendja jone shendetsore dallohet fare mire po te krahasojme pershtypjen qe na bejne rethanat dhe gjerat e njejta,kur jemi te shendetshem dhe kure jemi te semure.

Me shendet ē'do gje na duket e knaqshme,kurse kur jemi te smure asgje nuk na knaqe.

''Njerzia nuk perken prej gjerave.por prej mendimeve te tyre mbi gjerat''

Por le te kthehemi tek argumenti yne,gati e gjithe lumturia jone varet nga shendeti,ē'do gje t'jeter vjen mbas shendetit.

..by Made Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Oct 10, 2007 3:37 pm

Mendoj qe ka, vec duhet punuar qe heret per ta ndertuar me mend ne koke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Wed Oct 10, 2007 4:06 pm

Ta kesh lumturin nė jetė duhet qė tė kesh njė punė tė pėr tė siguruar bukė e krip, e pak djath.
Tė pėrcaktohesh nė jetė me dike qė do kalosh jetėn dhe krijosh familje....
Pas njė kohe vijnė fėmijėt tė cilėt ta kėrkojnė... lodrėn apo njė ēokoladė e ti ju thua "S'kam".
...dmth duhesh ta kesh njė punė tė mirė qė t'i siguron tė ardhurat pėr mbajtjen e familjes.
E tė mos futemi tani tek uji, dritat etj etj.....tė cilat sot janė elementare pėr njė familje e cila jeton nė trojet tona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Thu Oct 11, 2007 7:53 pm

Lumturia ka nje qemim shume te madh qe duhet me luftu shume per te arrit....

Per mua personalisht lumturia e perjetshme eshte kur te jam e shendosh une dhe te gjith te afermit e mij me pak fjal shendeti eshte lumturia pa kufi!!!!

Lumturia:

Per prinderit jan femijet...

Per te rinjet eshte puna,dashuria,shkolla,nje m'baramje ne diskotek me shopqerin...

Per pleqet eshte shendeti...

Per femijet eshte te lozin s'bashku me shoqerin, edhe shkolla...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Thu Oct 11, 2007 9:07 pm

Rrall ka njerėz tė lumtur nė ditėt e sotme
ma shum ka vuajtje nė gjithė boten
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Thu Oct 11, 2007 10:51 pm

Ne bote vertetohet perdite se lumturia luftohet prej dy armiqeve,dhembjes dhe merzitjes,dhe ne zakonishte sa here i shpetoim njeres i afrohemi tjetres.

..by Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Thu Oct 11, 2007 11:01 pm

Pa tjeter qe ka lumturi ne jet jo te gjithe por ne pergjithesi ka lumturi nejet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Tue Oct 16, 2007 2:05 am

Lumturia nuk gjendet ,por kerkohet,po si?
Duke pasur nji jet normale,shendet te plot,dashuri te forte respekt ne jeten familjar, ku lumturia eshte nje lloj gjendje paqe dhe harmoni e njeriut me shoqerine dhe ambientin qe rrethon.Por nga jeta e perditeshme kam vene re qe egzistojne dy kategori te njerezve,njerėz tė pasur qė nuk kanė ditur tė jetojnė,dhe njerėz me mundėsi tė kufizuar materiale ose para po kanė jetuar tė lumtur,personalishtė mendojė qė paraja nuk ti zgjedhė tė gjitha problemet e jetė.Cfar te ben te lumtur:tė lumtur tė bėn njė fjalė e sinqertė e njė miku tė vėrtetė nė njė moment tėvshtirė,buzėqeshja e fėmijės etj.Prandaj lumturi eshte me pak fjal te kenaqesh me at qe ke dhe mos lakmosh per me teper.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Tue Oct 16, 2007 3:44 am

lumturija ne jet eshte dhe mvaret krejt nga njeriu se si aj person e organizon jeten e tij nese eshte prind ndihet i lumter kur shikon femijet evet te shendetshem dhe te sukseshem ne jet dhe ka disa lumturi qe te sjell edhe shoqerija e cila kalon nji koh te jetes me ta lumturi eshte edhe kur ke nji vend te punes te mire por lumturija me e madhe eshte nese ke shendetin dhe mendjen dhe punon e nuk ke nevoj te shtrish doren per nevoja jetese por siguron vet me dijen tende dhe djeresen tende .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Tue Oct 16, 2007 11:43 am

Lumturia!!!

Lumturia nje fjal shume e bukur...
Por pyetja a ka lumturi pa kufi???

Kemi shpreh shume mendime te mira, kam lexuar mendime te ndryshme kemi pershkruar lumturin si nje moment apo qast jete kur edhe une e kam pershkruar ne ket menyr.
Po nje dite isha duke i ndegjuar lajmet dhe rasisht me shkoj mendja tek kjo tem e bukur..
Q'far flitet ne hapjen e progranit te lajmeve?
Vrasje, dhuma,incidente te ndryshem,veq ne italy nga fillimi i muat shtator e deri me tani kam humb jetem 11 persona, viktima e fundit nje foshnje i 10 muajsh, apo nje tjeter ku ndegjova qe babai e dhunoi qiken e vete...
Ndoshka nuk ka lidhje keto shprehje me kete temen por une u mendova mire, qe lumturi te pa kufishme ka.
Duhet te jemi te lumtur q'do mengjes qe zgjona nga gjumi,seps "Zoti" ma dhuroi sdhe nje dite te bukur q'far do te jet ajo dite,nese do jet me vuajte duhet te jemi perseri te lumtur duhet te mendoj se se nje dite do ta shijojm lumturin,po nese eshte dite e merzitur, per vendlindjen po per nje person duhet te mendoj se do te arri ajo dite kur te q'malleni e dote jemi ne at moment te lumtur.
Prandaj lumturia pa kufi eshte q'te jemi gjall te jemi mire me shendet.. se te gjitha gjerat tjera jan pjes te jetes..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lea_uk
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 136
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Tue Oct 16, 2007 2:13 pm

Lumturi eshte te jesh dakord me vehtveten :-)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   Tue Oct 16, 2007 2:15 pm

Lumturia ėshtė kur e kuptojm njėri tjetrin
ēdo her do tė jemi tė lumtur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mendoni qe ka lumturi ne jete!?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mendoni qe ka lumturi ne jete!?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: