Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Thu Mar 11, 2010 1:55 am

Njeriu gjate jetes se tij, kalon disa faza te (dyshimta)kur ndihet i lodhur nga jeta kerkon vdekjen?
pse mendon njeriu se vetem me vdekje i shpeton jetes egoist?
franca me duket e mban numrin rekord te vetvrasjeve 10 000 persona vetvriten brenda vitit.

Tani edhe ne kosov ka pase rritje te numrite per vetvrasje.sidomos ne kete 10 vjeqarin e fundite
nje vajze e moshes 18 vjeqare vetvritet ne shtepin e saje me litare per arsyje se nuk muare note kaluse?me e keqja eshte se familj e saj jetojn ne ate kulem kur vajza e tyre beri ate akte rrenqethes!

Si mendon ju;ja vlejeti barra qiran te kjo adoloshente?
Mendon se familja e saj kan bere gabim se jan kthy ne ate shtepi?
Mendon se vetvrasja eshte zgjedhje e mire?
si ta ndimojm veten ton nga ky mendim ekstrem kur jemi ne gjendje shum te dobt?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Sat Mar 13, 2010 3:11 pm

njerz te cillet jan te ligsht ne aspektin e pergjithem bejn vetrasje, dhe ata te cillet nuk jan ne gjendje te konfrontohen me jeten e perditshme,dhe jan msuar me jav kry punet dikush tjeter, dhe ne at moment qe konfrontohen vetvetiju dorzohen,se skan kurrfar besimi ne vetvete, pra jan te ligsht n“do aspekt. dhe pos tjerash kan probleme mentale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Sat Mar 13, 2010 3:41 pm

Valla xhem mir ke thėn , sė paku vetėvrasje bėj ata njerz qė mendojn mė shum kur ju vie puna ngusht ,
Por nė rastet sociale shum njerz mundohen tė pėrbahellohen me vėshtėrsit ,mirpo shoqrija dhe rrethi nuk i kupton apo nuk don ti kuptojn e qojn deri nė at pik sa qė nuk di ka tė i a mbaj .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Sun Mar 14, 2010 1:41 am

njerz te cillet jan te ligsht ne aspektin e pergjithem bejn vetrasje, dhe ata te cillet nuk jan ne gjendje te konfrontohen me jeten e perditshme,dhe jan msuar me jav kry punet dikush tjeter, dhe ne at moment qe konfrontohen vetvetiju dorzohen,se skan kurrfar besimi ne vetvete, pra jan te ligsht n“do aspekt. dhe pos tjerash kan probleme mentale.Jo xhem mos te behemi te njeanshem e mos te pranojm realitetin.sepse cdo njeri ka momente se deshiron te zhduket ne qaste,nuk eshte puna vetem te gjendja ekonomike ; por edhe humbja e njerzve me te dashur te behe te ndihesh e till:jeta eshte till saqe gezimi eshte sekondare.e hidherim iperjetshem.ka njerz apo individe se nuk mundn te jetojn me nje humbe till.kam lexu un dikun, nje ngjarje kur nje nene humbe femiun .e len vete ne banese femiju dikun i moshes 8 apo 10 nuk jam esakte? dhe aje bine nga teresa.me pase nene e ate femiut nuk mundn te jetoj me brejtjen e ndergjegjejs se e ka len vetem ne shpi dhe ben vetvrasje .Bota eshte enigm xhem.edhe un dikur kam mendu se vetem nje frigacak ben gjera tilla!nuk munde te luftoj me jeten.ne mundohemi cdo njeri me ndimen eZotit te mos na mposhe jeta egoiste, por ngaj here ajo na mberthen ne kthetrat e saj saqe dorzohemi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Sun Mar 14, 2010 12:40 pm

un thash njerz te ligsht ne aspektin global;dhe ktu qendroj, pa marr parasysh se, si sa, vdekja behen po ne se shkohet ne at menyr per te mos gjet nji rrug tjeter vetum me vetvrasje,ateher sa dot te rriten pra vdekjet dhe shum familje dot kishin me u zhduk.si do qoft dhe shka do qoft FIONA nuk esht zgjidhje kurren e kurres vetvrasja.
Un kisha ber vetvrasje vetum nese ma sheh dikush hajrin pra si per shembull,atdheu,dhe masa te perfiton nga kjo vdekje ime,pra nji me vdek per te pefituar te jeret, vetum ne ket menyr pranoj dhe e shoh te arsyshme.
pendryshe vet vrasja ska kurrfar kuptimi dhe arsye se as feja se lejon kursesi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Sun Mar 14, 2010 3:49 pm

Epo tani nuk nisem nga ajo edhe un ,se njeri ,si te ndihet i merziture ti shkoj mendja te me e keqaj.sepse po te jete ashtu askush derit ani nuk do ishte gjalla.ku gjen ti njeri te lumture ne maksimum? mir eshte ajo kenge 7dite ymer ne kete dynja 6 merzi e nje sevda;po te ishte e kunderta nuk do kishim diskutu rreth kesaj teme fare.

Por cdo kujte i shkon ne mendje kjo gje: kur ndihet ne nje momente qe i duket se nuk gjen zgjidhje??
Statistika me se shumti eshte, aty ka mosha 18-25 veqare.aty eshte mosha me e ndishme:sepse nje i moshes mbi te 40 mendon pak me gjate ,edin se mbase cdo problemi fshihet dhe zgjedhja.

"edhe ti thua se kisha ber vetvraseje pamvarsishe si edon puna"

ti e be nje vetvrasje till per atdhe.dikush per dashuri ,dikushe per gjendjen e rende ekonomike.pra kete desha te potencoi un se njeriu eshte qenje shum e brishte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Sun Mar 14, 2010 4:56 pm

jo pamvarsisht si e don puna, por e kum cek saktesisht e jo per dashuriqka e proleme personale esht ndryshim i madh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Sun Mar 14, 2010 11:30 pm

jo pamvarsisht si e don puna, por e kum cek saktesisht e jo per dashuriqka e proleme personale esht ndryshim i madhAaaaaaaaa zotrote ka ike koha jote te besh vetvrasje per (dashuriqkat).un eceka vetem aty rreth moshes 18-25 vjeqare sillet statistika e ketyre rasteve ne shumic.se ka edhe te moshave me te rriture.-Pore nuk duhet gjykuare rastet etilla e te meren si diq paradoksale.kety luan role edhe ndjenjate e njeriute, sa mund ti kontrollojm.! Ajo qe duhet shikuare si rast specifik eshte pikrisht vetvrasjet qe behen per gjendjen ekonomike!! kjo vret per shoqerin ton.sepse Kosova qe nga 81-shi perballete me kushte ekonomike, te standarti shum te ulte per mos te then katastrofal.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kodi994
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 9
Age : 48
Vendi : Ilirida
Registration date : 23/03/2010

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Sun Mar 28, 2010 10:21 pm

Fiona, nuk tu desht kjo teme por, pasi qe une e hasa qe e ke shtruar, s'mundem te ri indiferent edhe pse e di se sdo te jete ajo qe duhet te jete si arsye per parandalimin e kti fenomeni, te cilin une, shkenca e sidomos feja, ciladoqofte se lejone dot.
Askush nuk vetevritet per askend por por vetevriten per shkak te karakterit te dobet te cilin e sulmone edhe me teper procesi biokimik i pa kontrolluar, qe ndodhen ne trurin e njeriut, si pasoje e ndonje njgjarje qe smund ta pranon po ai trure!
Ato procese qe shkaktojne ndryshime psikofizike tek individi jane aqe te dhimbeshme dhe te padurueshme sa qe rralle kush i perballone por jo edhe pa pasoja te metutjeshme ne jete!
Te vetemit qe e fitojne ket lufte jane vetem ata qe mbeshteten ne besimin, forcen dhe ndihmen e zotit.
Dhimbeja me e madhe eshte ajo e shpirtit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Sun Mar 28, 2010 11:04 pm

Fiona, nuk tu desht kjo teme por, pasi qe une e hasa qe e ke shtruar, s'mundem te ri indiferent edhe pse e di se sdo te jete ajo qe duhet te jete si arsye per parandalimin e kti fenomeni, te cilin une, shkenca e sidomos feja, ciladoqofte se lejone dot


Kodi994,eshte nje e ,,mete e imja,,.se un pyse 100 vete por pra bej si di vet.

Ti je i lire te pergjigjesh nese don nese jo ok.kjo eshte edrejt per cdo antare.

Nuk edi ke lexu ti, shkimin tim apo vetem fillimin e temes?
un eceka se, feja e ndalon kete fenomen.

Pore problemi qendron se njeriu eshte qenje shum e brisht.
dhe bien shum shpejte nen ndikimin e emocionev saqe shkaktoj turbullenca te pa kontrolluara per trurin.
-Edhe un, jam kunder vetvrasjev.Por nuk duhete gjykuare ne ate mase saqe ti lem jash shoqeris keta njerz.

-Une thashe se ka lloj te ndryshme te ktyra rastev.U ndal te gjendja ekomomik dhe ajo emocionale - e ndjejnave.-Per te dyten do pajtohesh me ty kur thua karakteri i dobte i qon deri ne ate mase saqe e perfundojn jeten pa dasht te luftojm me tej.-Kurse per te paren , eshte rast shum sepcifik? ku edhe shoqeri mund ta mbaje nje pjese te fajit!

E ti zotri, ke ber nje kontradik me shkrimin tende.shiko nje funde kur thua (Dhembja me e madhe,eshte ajo e Shpirti)>
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
albaninr1
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 78
Age : 33
Vendi : Londer
Profesioni/Hobi : Sport
Registration date : 23/03/2010

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Mon Mar 29, 2010 12:34 pm

fiona sa her ke dasht te besh vetvrasje ti personal?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Mon Mar 29, 2010 11:54 pm

fiona sa her ke dasht te besh vetvrasje ti personal?

nja 1000 here deri tani!!!!

Pse gjen njeri tani se meriton te humbesh jeten mbas tij!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kodi994
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 9
Age : 48
Vendi : Ilirida
Registration date : 23/03/2010

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Tue Mar 30, 2010 1:29 am

Nuk eshte pare ndonjehere qe vetrasja ne Shqiperi ,
Kosovė apo edhe ne pjesen Shqiptare te FYROM-it,te marre permasa kaq te medha. Ne pothuajse te gjitha rrethet e trojeve Shqiptare, vetvrasja eshte ne rritje .

Vetvrasja po prek te gjitha moshat nga 15 deri mbi 65 vjec,Ne qoftese do
te pysnim pse ndodhin keto vetvrasje,pergjigjet do te ishin te
menjehershme,duke numeruar nje seri shkaqesh sociale dhe semundje
psiqike,etj.,

Por ideja ime nuk eshte te numerojme shkaqet, por si mund ti parandaloje
shoqeria jone kete plage qe po zmadhohet me shpejtesi,

Barra bie sigurisht mbi Qeverine mbi Parlamentin te cilat nuk kane as
edhe nje stradegji per te parandaluar ose minimizuar vetvrasjen dhe
shkaqet qe lidhen me keto.

Qeveria dhe parlamenti duhet ta kene dhe ta afishojne kete plan
stradegjik.., tia bej te njohur , atij .

Eshte skandaloze kur mendon se ne krye te shtetit kemi nje mjek..!!! ,
absurditet ..,qe mesa duket e ka haruar misionin human,njerezor duke u
perfshire ne luftra pambarimta politike,duke humbur dhe harruar
rendesine e madhe te shendetit te popullit.Si bejne te tjeret.Ne vitin 1992 Qeveria Angleze publikoj nje ligj “per mbrojtjen dhe
ruajtjen e shendetit publik” nder 5 pikat e ketij ligji , nje pike ishte
“ruajtja dhe mbrojta e shendetit mendor,” si nje nga pikat me kryesore
ne ruajtjen e shendetit te popullit,pasi vetevrasjet shkaktonin nje
problem te madh shoqeror .., si rezultat I masave te mara, sipas
statistikave u arrit qe ne vitin 2000 vet-vrasjet te uleshin rreth 30%..Ja nje tabele statistikash.Mortality rates from suicide in England and Wales, by gender: total
figures for men and women

Male Female Total

Year Actual number Rate per 100,000 Actual number Rate per 100,000
Actual number Rate per 100,000

1993 3875 15 1376 5 5251 11

1994 3887 15 1257 5 5144 10

1995 3830 15 1327 5 5157 10

1996 3654 14 1239 5 4893 10

1997 3722 15 1259 5 4981 10

1998 3929 15 1225 5 5154 10

1999 3904 15 1284 5 5188 10

2000 3659 14 1262 5 4921 9

2001 3668 14 1197 4 4865 9

2002 3545 14 1228 5 4773 9
Por po ta shohim edhe nga koncepti i anes fetare, pavaresishte se ciles, akti i vetevrasjes eshte mekati me i
rende qe mund te kryet nga qenia me e persosur e krijuar nga Zoti, e quajtur njeri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Tue Mar 30, 2010 4:43 pm

KA TENDENCE ,VETVRASJEJE,KUR I JANE LIRU VIDAT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
albaninr1
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 78
Age : 33
Vendi : Londer
Profesioni/Hobi : Sport
Registration date : 23/03/2010

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Thu Apr 01, 2010 12:51 am

@fiona

''nja 1000 here deri tani!!!!''

wowwwww koke gati per nje psykolog apo loge.......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Thu Apr 01, 2010 1:03 pm

Ky fenomen nuk ka qen ne kosove!
Po pas lufte eshte rritur me te madhe!
Faktore kryesore eshte varferia ,shtresi ,prespektiva ,papunesia korrupsioni ,friga nga jeta ne varferi etj..
Kete gjendje e kane pru Politikanet hajna servile tradhtare te kombit tone...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
albania today
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 42
Vendi : shqiperi
Registration date : 11/09/2013

MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   Wed Sep 11, 2013 9:39 pm

jo te gjithe njerezit bejne vetevrasja, por vetem egoistet, sepse nuk e pranojne realitetin jane mashtrues e kujtojne se i dijne te gjitha, e kur nuk i del ashtu si e mendonin u duket realiteti xhehenem...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pse njeriu ka tendence vetvrasjeje?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: