Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:54 pm


if (typeof YAHOO == "undefined") {
YAHOO = {};
}
YAHOO.Shortcuts = YAHOO.Shortcuts || {};
YAHOO.Shortcuts.hasSensitiveText = true;
YAHOO.Shortcuts.sensitivityType = ["sensitive_news_terms", "illegal", "adult"];
YAHOO.Shortcuts.doUlt = false;
YAHOO.Shortcuts.location = "us";
YAHOO.Shortcuts.document_id = 0;
YAHOO.Shortcuts.document_type = "";
YAHOO.Shortcuts.document_title = "Poezi nga Dash malo";
YAHOO.Shortcuts.document_publish_date = "";
YAHOO.Shortcuts.document_author = "dashmalo@yahoo.com";
YAHOO.Shortcuts.document_url = "";
YAHOO.Shortcuts.document_tags = "";
YAHOO.Shortcuts.document_language = "albanian";
YAHOO.Shortcuts.IBTrigger = "false";
YAHOO.Shortcuts.IBCategory = {"category":"travel", "score":"-0.694692"};

YAHOO.Shortcuts.annotationSet = {
"lw_1268080131_0": {
"text": "Albania",
"extended": 0,
"startchar": 15049,
"endchar": 15055,
"start": 15486,
"end": 15492,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "PLACE",
"predictionProbability": "0.510802",
"weight": 0.222721,
"relScore": 0.324291,
"type": ["shortcuts:/us/instance/non_mappable_place", "shortcuts:/us/instance/place/destination"],
"category": ["PLACE"],
"wikiId": "Albania",
"relatedWikiIds": ["Bucharest", "Bulgaria", "Croatia", "Greece", "Republic_of_Macedonia", "Romania", "Russia", "Serbia", "Tirana", "Ukraine"],
"relatedEntities": ["bucharest", "croatia", "germany", "greece", "macedonia", "romania", "russia", "serbia", "tirana", "ukraine"],
"showOnClick": [],
"context": "barefoot rain Falls onto the leaves Be quiet Someone passes Albania 1991 Why does my thought groan The sovereign sun while",
"metaData": {
"visible": "false"
}
},
"lw_1268080131_1": {
"text": "Overwhelmed",
"extended": 0,
"startchar": 18147,
"endchar": 18157,
"start": 18592,
"end": 18602,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 0.398945,
"relScore": 0.316705,
"type": ["shortcuts:/us/tag/other/wiki"],
"category": ["WIKI"],
"wikiId": "Overwhelmed",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "back Silent testimonies Multicolored Date trunks in fall Like women Overwhelmed by Flames of passion The sea became white by the",
"metaData": {
"visible": "false"
}
}
};
YAHOO.Shortcuts.headerID = "943eaa09dad32df5235cc52670686efe";
Dashamir Malolindi
ne Maleshove te Permetit.
Pas
mbarimit te Shkolles se Mesme ne Permet (sot Gjimnazi "Sejfulla
Maleshova"), mbaroi Akademine Ushtarake dhe me vone Akademine e Policise.
Prej vitit 1990 -1997 punoi ne profesionin e tij ne qytetin e Sarandes. Ne
vitin 1997 emigron ne Athine Greqi ku punoi dhe jetoi deri ne vitin 2002. Ne
vitin 2003 rifillon perseri pune ne profesionin e tij si Oficer Policie dhe
aktualisht eshte Shef Administrate ne Komisariatin e Policise Kufitare Sarande.Ka botuar librat me
poezi "Midis vetmise dhe heshtjes", "Precedent" dhe
"Fshehja e Lotit". Ka perkthyer nga greqishtja vellimin poetik
"Poezi te zgjedhura" te poetit publicistit dhe gazetarit grek Jorgos
Hronas si dhe librin me esse "Vallja e ēmendur e Merylin Monroe".
Gjithashtu eshte pjesemarres ne antologjite poetike "Portat e
harreses", "Itaka e fjales" dhe "Korsi e hapur". Ka
botuar vazhdimisht cilke me poezi ne gazetat letrare te tilla si:
"Drita", "Fjala", "Nacional", “Shkrimtari”, “Art
Jonian”. Gjithashtu ka botuar cikle me poezi ne gjuhen greke, norvegjeze dhe
gjermane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:58 pm

Dashamir Malo

Ylberė tė rremė

Cikėl me poezi shkėputur nga vėllimi poetik “Fshehja e lotit”, botim i Shtepise Botuse “Milosao”, 2006

Gjoni

gjoni e nisi kėngėn e tij tė vjetėr
mbi njė lis
tani qė mbrėmja e vagullt po bie
nata sjell me vete njė paqe tė rreme
teksa vėshtron me sytė e tė pabesit
dhe dėgjon me veshėt e hajdutit
si mahmurr rri atje tej
mali plak
me njė qiell tė shpėrfytyruar
mbi krye
dhe njė hėnė
qė veten ha nga pikėllimi
kjo natė
qė pėrbujt ankthin
i treti udhėt tona nė errėsirė
njė carcaf tė grisur reje
si njė flamur pas njė betejė tė humbur
e tund era e tėrbuar e janarit ...
hesht!
kalon dikush
apo shiu kėmbėzbathur qėmėton
nėpėr gjethurina?!
shėėt hesht!
dikush kalon…

po dhe nė kaloftė
udhėhumbur do tė jetė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:59 pm

Ylberė tė rremė
Rekuiem
mbrėmjeve
dėgjonim njė moshatar qė qante
mėngjeseve gjithashtu
u rritėm
nė sajė tė urisė
shpresonim
kjo ishte e vetmja zgjidhje
qė na kishte mbetur
dėshirat tona
ishin ylberė tė rremė
qė i treste koha
prisnim tė ktheheshin zogjtė e ėndrrave
ata prej kohėsh na kishin braktisur
pritėm
pritėm gjatė
nuk duhet tė qanim
vetėm duhet tė qeshnim
ndaj dhe qeshnim trishtueshėm
pastaj
pastaj u bėmė tė belbėr
forma sendesh morėn qėniet tona
dita-ditės vdisnim pak e nga pak
dhe dyshonim
shumė e mė shumė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:00 pm

Ikja e doktorit

Kushtuar doktor V. Gjinit

ika tinėz
pa ju lajmėruar
sepse ju o njerėzit e mi tė shtrenjtė
me dashurinė tuaj
nuk do tė mė kishit lejuar
kurrėsesi
tė mėrrja rrugėn e moskthimit
vetėm Irisit tė vogėl i thashė:
gjyshi do tė iki pėr pak kohė
larg
nė Amerikė
tė mė falni…
tė dielėn time tė fundit
u zgjova herėt
pashė lindjen dhe perėndimin e diellit
cdo gjė e pergatita vetė
larjen e fundit
darkėn e fundit
nė njė sirtar lashė disa receta
pėr tė sėmurėt qė vizitova
sė fundmi
lashė njė shumė tė hollash
pėr zyrėn e shėrbimeve funerale
pastaj vesha kostumin
qė e kasha blerė pėr ditėn e nesėrme…

teksa muzgu ra e qyteti i ngjethur
tulatej
nė mremjen e fundit tė dhjetorit
dola nė rrugė
nėpėr shtyllat elektrike ngjita njoftimet
dhe ju lashė takim pėr nė orėn 14
tė ditės sė hėnė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:01 pm

Imazhi
yt

tek eci i vetėm buzė mbėmjes
dehur prej flladit tė luginės
mė shfaqet befas para syve
hija jote qė shkon tinėz

vėrtet je ti qė mė ndjek pas
a ndoshta ėshtė imazhi i rremė
tek mė shfaqet nė njė breg
tek mė fshihet nė njė pemė

ky imazh mė del pėrpara
nis mė flet me emrin tėnd
lėviz trupin si purtekė
mė dalldis mė josh mė ēmend

pastaj hop mė ikėn tutje
dhe zhvishet buzė liqenit
eja me mua mė thotė
hidhi gradat e kapitenit

si hyjneshė duket zhduket
nėpėr ujėt krejt tė qetė
prapė mė thotė: nėse nuk vjen
ēfarė kupton ti nga kjo jetė!?

por veten pyes: vallė si mund
tė dashurohesh me njė hije
jepu kėmbėve kapiten
nata korb i zi po bie
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:02 pm

Bie
njė shi vjeshte

rrugėt krejt i lag
gjethet krejt i shtie
bie njė shi vjeshte
njė shi vjeshte bie

as gėzim mė sjell
as trishtim mė bie
bie njė shi vjeshte
njė shi vjeshte bie

udhės sė pėrbaltur
tė prisja tė vije
bie njė shi vjeshte
njė shi vjeshte bie

iki pastaj muzgut
tinėz si njė hije
bie njė shi vjeshte
njė shi vjeshte bie

nis kėndoj me vete
njė kėnge vetmie
bie njė shi vjeshte
njė shi vjeshte bie
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:03 pm

Njė
grua plakė

njė grua plakė
zgjohet ndaj tė gdhirė
nxitimthi del nga shtėpia
zgjat dorėn
njė copė gris prej yllit tė mėngjesit
njė copė
dhe si shami e lidh nė kokė
njė plakė ēemberbardhė
me draprin e hėnės nė sup
shkon nėpėr ara
tė korri vetminė
mbjellė vite e vite mė parėHumbur ti e humbur unė


nata mbeti murgatore
pa njė yll pėrmbi Dhėmbel
bregu i Vjosės nė shelgjishte
gjethe pikėllimi ēek

mbetėn ėndrrat diku larg
si njė re qė i tret era
nėpėr rrugėt me gėzhoja
ndoshta vjen a s’vjen pranvera

dhe nė zemrat plot lektisje
prilli vjen e sjell furtunė
pas mėngjesit mjegulluar
humbur ti e humbur unė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:04 pm

Fshehja
e lotit

nėnė
ma dėrgove ēajin
mbledhur me mundim
nėpėr rrėpira,
unė i fsheh lotėt
para vajzės
nga ky mall i beftė
nga ky dreq
qė e martė
e mira!

Athinė 1999
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:04 pm

Eh,
kjo Vjosė!


kjo Vjosė
e ardhur
degė mė degė
hakmarrėse ndaj gushtit
qe e shteri
ecėn si e tėrbuar
shkul
thyen
rrėmben
pėrplas
mbyt gjithcka
qė i del pėrpara

eh kjo Vjosė
e papėrmbajtshme
si njė grua
e tradhėtuar
prej burrit!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:05 pm

Shkurtima

* * *
zogjtė e dashurisė
i nis korijeve
dhe bregoreve tė tua
tė ėmbla
e bashkė bėjmė pranverėn

* * *
me dhimbje
shkoj
drejt dhimbjeve tė mia
veē kthehem
mė njerėzor
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:06 pm

Gramatika
e gjuhės shqipe

ah,
tė kisha
tė kishe
tė kishim!

ah,
tė isha
tė ishe
tė ishim!...


* * *
ullinj
nėpėr kreshtat e kodrave
si udhėtarė mitikė
tė palėvizshėm
qė s’do tė arrijnė
kurrė
pėr atje ku janė nisur

* * *

jam
ēasti i mbetur
i njė kohe
tė vidhisur
e mbi vetė mbaj
dėshmi gjuhėprera
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:07 pm

Miqėsia jonė

miqėsia jonė
gjelbėrim qė s’i bindet
vjeshtės

* * *
si kufomė jam kėtu
tek valėt e Jonit
shpirti mė llapaēitet

athinė 2002

* * *
shprusheni hirin
e vatrės sė shkretė
emrin aty do ma gjeni

* * *

sėrish nė Cajup
ndjej hapin e lehtė tė njė sorkadheje
e supit mė ulet njė harabel

* * *
s’u kthyen mė dallandyshet
gjoni
vajton nėpėr qarre

* * *
shumėngjyrėshe
kurmet e hurmave nė vjeshtė
si gra
tė pėrfshira
nga flakė pasioni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:08 pm

Poems by Dashamir Malo


False rainbows

(Requiem for the system that passed)

At evenings we heard an age – mate crying


At mornings, as well.


We grew up by the means of hunger.


We hoped.


This was the only alternative.


The sole left.


Our desires were false rainbows


That time dissolved.


We waited for the birds of dreams to return.


They had abandoned us times ago.


We waited,


waited for long.


We shouldn’t cry,


We should only laugh.


That’s why we sadly laughed.


Later on,


Later became stutterer.


Our beings took shapes of things.


From day to day


We died slowly and slowly.


And we doubted


More and more…..
The owl

The owl began its old song


Upon an oak


Now that the murky evening falls


The night brings along a false peace,


While it looks with the eyes of the deceitful,


and listens with the ears of the burglar.


Sleepy stands there beyond


The old mountain,


With a distorted sky


Over its head.


And a moon


That eats itself because of sorrow.


This night that shelters the anxiety


Melted our ways in the darkness.


A torn sheet of the cloud


Like a flag


After a lost battle,


Tossed by the furious wind of January …


Be quiet!


Someone passes


Or the barefoot rain


Falls onto the leaves. ?!


Be quiet!


Someone passes …

Albania 1991
Why does my thought groan?

The sovereign sun while going down


Caused the exhausted mountain to bleed,


An old, solitary fir


Stands on a hill slope like a hermit.

While I melt my look towards sunset


My wondering thought abandons me


It flies like a wild fowl,


Over the corolla of the old fir.

For the whole world which bleeds,


My fugitive thought groans,


There at the holy slope,


Stands the fir like an extinguished torch.

March 2003
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:08 pm
I am


The remaining moment


Of a disappeared time,


Carrying on my back


Silent testimonies.

…………

Multicolored


Date trunks in fall


Like women


Overwhelmed by


Flames of passion.

…………..

The sea


became white by the waves.


Behold now,


HER to appear.


Like Venus appeared.
Venus, the goddess which born by the sea waves.

…………….

Olives


In the crests of the hills,


Like mythical travelers


Immovable,


That will never arrive


To the place where they want to go.
To the day which passed

I did not remember the face


Of the day that passed


Days change the portrait


Like the girls of the Pub – Bars


Change the make – up.

I feel lonely.


I lost even the bus of the last hour.

I don’t know why this midnight scares me,


With this empty silence


With these prostitutes


Who await clients at the wide road,


With these traffic – lights


That remains red


Like the eyes of the drunkards.

I walk aimlessly.


mournful sounds are heard from far.

On the keyboard of the night


Plays an invisible hand.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:08 pm
An old woman

An old woman


Wakes up at dawn,


Leaves her house in a hurry


Stretches her hand


And tears a piece from the star of the dawn


And like a veil ties it in her head.

An old woman wearing a white veil


With the sickle of the moon on her back


Walks through fields


To reap the loneliness


Sowed years ago.

Albania 1994

……………….
Birds of love


I send them to your sweet


Groves and hillocks


And together


We make the spring.

………….

Like a deep and boundless sea


There is something magic in your eyes


Somehow one becomes delirious before them


Don’t know how I become dazzled


Don’t know how I get lost!

Don’t know how you get the storm under control,


Don’t know how you turn the winter into summer,


Don’t know how you retreat to your depths,


Don’t know how you drown,


Don’t know how you revive


That way


Without being heard.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:09 pm

Flora Meēaj


Nata pa emėr

Murgu i zemrės

M’u kalbėn
tė gjitha nė trup…
gjitha,
gjitha Zoti im!Tė gjitha!


Ve…tėm murgu i zemrės,


Si farė
e keqe mbin!


Mos fli!...

Kam
frikė tė shkel mbi gjumin tėnd,Se tė
trėmbDhe mė kthen nė ėndėrr…

Shtrati

Mezi
pres tė dergjem mbi trupin tėnd,S’ma
lodh njeri rrjedhėn e mendimeve,Qoftė
udha e vdekjes,Qoftė
kthimi nė lindje.


Kur…

Kurt ė
ngelem pa muzg,E muzgu
pa yjet,Ku ta
kėrkoj yllin tim,Ku
dreqin ta zbraz vėshtrimin,Ku djallin
t’I lodh sytė!

Tulipani i Zi

Dikur
mbolla njė tulipan tė zi.Atė ditė
grindeshin njėra me tjetrėn.Nuk di
pse s’ēeli tulipani asnjėherė…Mos
vallė fara ishte veē trishtim?!


Ishulli im
Ishulli
im pa sy,Mbėrthyer
nėn klithma shpendėsh.Shėtita
nė hije zėri njė gjysmė jete,Dhe ja
fytyra m’u shfaq,Por zėri
shkoi, u tret.Ē’zhgėnjim
qė kurrė s’I bėra bashkė,fytyrė eIshulli
im pa sy,Dy hije
mė ndjekin pas.


M’u
dashka gėnjeshtra!M’u
dashka gėnjeshtra!M’u
dashka!Dhe
dhimbj am’u dashka,Pėr t’I
besuar gėnjeshtrės.M’u
dashka gėnjeshtra,M’u
dashkaVetėm
pėr tė rendur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:11 pm

Rrahim Ganiu


IRJ E MAQEDONISĖ

“Ta vodha shikimin”


Autor i librave “kthim nė
Pellazgji”, ‘Marrarendje Kohe”, ‘Sytė dhe Yjet”, “Kushtrim Shkėmbi”, “Ta vodha shikimin” dhe “Marrarendje
Metafizike e Artit” (estetikė)


Kryesisht ka punuar nė Radio
Shkupi pėr programin nė gjuhėn shqipe(gazetar, redaktor i redaksisė, komentator
dhe redaktor pėrgjegjės i programit, madje edhe si redaktor i programit
shkencor. Ka pėrgatitur mėse 1000 emisione shkencore tė sferave tė
ndryshme qė janė emetuar nė emisionin e njohur ’HORIZONTET E DASHURISĖ”

Apologjia e fjalės


Veshi dhe shpirti
im


Mė nuke durojnė dhunėn


Perėndia mė shpėrbleu


Besnikėrinė e durimit

2.


Unė jam rob i fjalėsshqiptuar ndėr burra


Fjala
ėshtė themel


Strehė e
ēatisė

3.

Ēdo gjė ndryshon


Por jo
dhe fjala


E
shqiptuar


E dhėnė


Si besė,
besnikėri


Si
vullnet luftarak

4.

Fjala skuq fjalėn


Pėrul
princėr dhe mbretėr


Fjala
ėshtė besim, shpresė


Fjala
ėshtė dashuri


Ka
peshėn egurit tė rėndė


5.


Fjala
hap portaarsyes


Fjala
robėron zemra


Fjala
ngroh shpirtra


Fjala
rron say jet

6.


Nga dituritė e librave tė mirė


Dritare


Pėr ēdo
njeri


Mėsova


Ēdo gjė
qė lind


Edhe nuk
vdes


Fjalėne
shqiptuarvendin dhe nė kohėn e duhur


E
shenjtėrojnė ėngjėjt


Ē’
ėmbėlsi ka fjala


E
qėlluar


Fjala nė
vend


Ē’shėmtim


Fjalė
ulėrimi


Ruajeni
autoritetin


E fjalės
sė shqiptuar

7,

Mos e ulni famėn e fjalės


Fjala
nuk ėshtė leckė


Qė e
lėvizin erėrat e dobėta


Tė mjerė
janė ata


Qė s’e
mbajnė fjalėn

8.

Pesha e fjalės


Nuk
matet


Me
peshore


Fjala
ėshtė magji


Ėshtė
dhunti


E
Perėndisė

9.


Fjala ėshtė e ėmbėl

E
dashur, e rėndė


E hidhur


Fjala
ėshtė ēelės


I tė
gjitha portave


Krijuesi
tha:


Ruajeni
fjalėne parė


Dhe tė
fundit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 9:13 pm

Blendi Stathi, Gjirokastėr
(Athinė)

Hėna , Nata dhe Unė

Nė sy mė
ranė dy pika shiu …


mė ngjan
ėporsi lot,


Nė ēast
e dashura m’I fshiu


… me
buzėn e saj tė ngrohtė.

Dua…

Dua tė
vdes …


Kur
pranvera tė vijė


Dhe
lulja mė e bukur


Mbi
varrin tim tė mbijė.

E mora…

E mora
vetminė ebėra kėmishė,


E
shkunda njė herė dhe evesha.


E mor
alotin ebėra varse floriri


E vara
nė qafė dhe I buzėqesha.
E urrej vjeshtėn…

Si mė
ngjan sot vjeshta


E
zhveshur si njė femėrkėkron nė vargjet e mi


Njė
dashuri, njė tjetėr emėr.

E urrej
vjeshtėn…
Fragment

Sa herė
qė kėrceja me muzikėn


… qė
heshtte.


Ngjaja
me buzė qė nga inati


… po
qeshte.

Mė i hidhuri lot

Mė i
hidhuri lot


Mė sė
fundi mė ėmbėlson.


Netėt
nėn shi,


Mė tė
ngrohta se zjarri.


Ėndrrėn
mė tė bukur


Do ma
falė varri.
Si njė ngjyrė

Dua tė vdes…


me
kėtė mėnyrė.


Dua , kur ti qesh …


unė si njė njgyrė


…tė tė vesh…


anė e mbanė.


E kur ti mė lan


unė tė kthehem


nė ngjyrė tė artė


e tė fluturoj


… si shpirt…


lart e mė lart
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: