Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:37 pm

Mė datėn 8 prill nė qytetin e Gjirokastrės hap siparin SIMPOZIMI I TRETĖ NDĖRKOMBĖTAR "MUZA POETIKE PEGASI 2010", MANDEJ VIJON PUNIMET NĖ SARANDĖ, VLORĖ, FIER DHE TIRANĖ (11.04.2010) ME PJESĖMARRJE TĖ GJERE TE POETEVE NGA VENDI DHE BOTA...ORGANIZOHET NGA LIDHJA INTERNACIONALE E POETĖVE , SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE "PEGASI" ALBANIA.
PREZANTIM I PJESĖMARRĖSVE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:39 pm

Poezi


Hasije
Selishta Kryeziu W.P.S KOSOVĖ


Veprat
e botuara:


1.”Edhe
nėpėr varre kėndova”, poezi 20052.”Kur
vdes nė mes tė largėsive”, poezi 20053.”Mbishkrim
nė lėkurė”, poezi 20064.”Pėrtej ēmendisė”,
poezi 20085.”Lule
ajri”, poezi 2009


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:40 pm

Tymosje
hyjnore


Letrėn e bardhė


Qielli kishte lexuar


Lotuar


Puthur


Shkėlqyer me diell


Hėnė


Bardhėsinė


Nuk kishte humbur


Verdhėsia

Aty ku e ka puthur qielli


Me dhembje


Pa frikė


Vjen nė unin tim


Bardh


Ngrohtė


Heshtur

Nė trupin tim


Harliset


Pa humbur


Nė thellėsinė e mallit


Laget


Nga tė pagjumėt


C’tymosje

Unė e qielli


Tė pavdekshėm


Qajmė


Puthemi


Lutemi

Letra e bardhė


Hyjnore


Pranė meje


Qiellit


Rri var
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:40 pm

Vjeshtė
floku


Ai ėshtė mbyllur


Nė vjeshtė


Pėr tė ikur


Rrugės


Harresės


Tė hedh zinė


Emrin


Vjeshtė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:41 pm

Gjurmėn vizaton


Rėrėn e shpirtit


Mallshėm miklon


Prapė rinohet


Prek fillimin


Lirinė e paemėruar


Vjeshtė

Ritmi ngulfat


Pulsin


Kaosin


Ai nė vjeshtė


Pikturon pamjen


E hamendur


Harrese


Humnerėn


Fillimin


E jetės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:43 pm

Testament
i vjedhur


Pak frymė


Hireve tė shkreta

Asnjė fytyrė mos tė shihet


Nė gjurmet e Biblės

Heshtur ndėrto portretin


Shumė zi


Zot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:43 pm

Rikthe frymėn


Ashtin e mykur


Testamentin e vjedhur


Shėn Mari

Largimi shtratin e mbushi


Mall


Vdekje

Kryqėzimi mėkatoi


Zjarrin nė gji


Era tė risjelli


Nė secilėn puthje


Prishe hijėn


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:43 pm

Zot


Zot


Kam ftohtė


Nė syrin e qiellit


Mari
Ikona nė varret


Ringjallet


Vdes


Tė pėrgjėrohem


Nė flokun e prerė

Ruaje lumin LETA


Shpirtin nė zarf


Mall


Me jetė


Pa jetė


Shėn Mari


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:44 pm

Himni shenjtė

Ftohtė


Furtuna hyri nė asht


U tmerrua


Pėr herė tė parė u
mbėshtollNė pėlhurėn e kuanteve tė
universitPėr ta ndalur hovin


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:44 pm

Akull


Gėrsheta e vjetėr u
shprishFloku thinjur


Shkulur


Era e barti


Gabimisht ishte gėrshetuar


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:45 pm

Ika nė
qiejt e mi


Nė qiellin e parė


Pashė flokun e shprishur


Bartej prej njė reje nė
tjetrėnMė pas fluturoi nė tokė


Thinjat mbėshtilleshin
vetmisėSerapis Bej i preku me
ngjyrėn e verdhėMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:46 pm

Nė qiellin e dytė


Mėkatet e tij mė ndiqnin


Pa e parė


Se rrezja e parė e El
MorjesIshte humbur


Mbuluar me dheun e mėkatit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:46 pm

Nė qiellin e tretė


Ende pėrndjekesha


Donte t’mė mbushte misterje


Zot


Ruaje virgjėrinė e
pėrjetshmeEdhe nė fundjetė


T’mos e pėrkund


Era e kufomės sė marrosur


Por si atėherė


Tė flas zė ulur


Nė origjinalitet


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:46 pm

Nė qiellin e tretė


Mbeta vetėm


Pa iu trembur


Errėsirės


Egėrsisė


Hėnės se do tė zhduket


U afrova edhe mė afėr
qiellitQė ta ndiej erėn e tij tė
lirėKupė e qiellit mė bėnė
nderMė paralajmėron
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:47 pm

Rikthimin


Pastaj vazhdimin


Nė qiellin e katėrt...


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:47 pm

Himni i
qiellit


Aromė e egėr


Pėrskuqet


Diēka prej femre


Prishė


Ligjin e heshtjes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:47 pm

Shtrydh ankthin


Nga trupi


Tė dalin djajtė


Harlisur


Tė vetvriten


Nga ftohtėsia


Edhe atėherė


Kur jam tėrbuar


Ēoroditur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:47 pm

Parandjenja u afrua


Pėr tė zbavitur


Mėngjesin e dhjetorit


Kėndoi


Himnin e ftohtė


Tė qiellit

Varfėrinė e shthurjes


Shpall pa dhembje


E lodhur


Nga zhgėnjimi


Pirgut tė qiellit


Afrohem


Qė t’i mbetem besnik


Trupit tim prej hiri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:48 pm

Hasije Selishta Kryeziu

Divine smoking

The sky had read


The white letter


Cried over it


Kissed it


Shining with the sun


With the moon


The whiteness


Was not lost


By yellowness

There, where the sky kissed it


With pain


No fear


Comes to me


White


Warm


In silence

In my body


Is profused


With no loss


Within the deepness of the longing


Gets wet


From
the sleeplessSmoking

Myself and the sky


We are deathless


We cry


Kiss


Pray

The divine


White paper


By my side


In the sky


Stands pending
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:48 pm

The Autumn of Hair

He is closed


In the Autumn


To fly away


Through the roads


The oblivion


To spread the grief


And the name


Autumn

It pictures the trace


The sand of the spirit


In longing adulation


And again becomes young


Touches the start


No named freedom


In the Autumn

The rythm implants


The pulse


The Chaos


It pictures out


The view of the Autumn


At random


Oblivion


The Abyss


The start


Of living
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:49 pm

The Stolen Testimony

Give a little breath


To the desolate sake

Let no face be seen


In the traces of the Bible

Do build up the portrait


Very dark


Dear God

Return back the breath


The fusty bone


The stolen testimony


Saint Mary

The depart was full of


Longing


Full of death

The crusifixion committed sin


The fire in the chest


The wind returned back


To every kiss


Break the shadow

God


God


I'm cold


In the eye of the sky


Mary

Ressurrect


Dies out


Entreat


For the sake of cut hair

Safeguard river Lete


The soul in an envelope


The Longing of life


Without life


St. Mary
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:49 pm

Celestial
Journey


It's cold


The storm went to the bones


Horrable


It folded for the first time


In the web of quantums of Universe


To be able to stop the hop

Ice


The old curl is broken


The hair became white


Cut


The wind took it away


It was perplexed wrongly


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:49 pm

I escaped in my skies

In the first sky


I've seen the ragged hair


It was transported


From a cloud to another one


Then it was flown to the ground


The grey hair folded around the
lonelinessSeraphis Bey had touched it in yellow

In the second sky


My sins were following me


Unseen


'Cause the first ray of El Morjes


Was lost


And covered with the ground of sin

In the third sky


I was still persecuted


It wanted to fill up you with mistery


Good God


Keep up the eternal virginity


Even to the end


To let not shaken


By the smell of the corpse distracted

But just like then


To talk plain


Original


In the fourth sky


I was left alone


Having no fear of darkness


Wildness


The Moon ready to disappear

I came closer to the sky


To feel the free odour


The top of the sky appreciates me


And warns of the return


And the continuation


To the fourth sky...


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:50 pm

An Anthem to the Sky

A wild fragrance


Flushing


Something of a woman


Tearing


The law of the silence

I squash the nightmare


In order to expell the demons


From my body


Thrive to commit suicide


From coldness


Even when I became mad


Perversed

The feeling came around


To entertame


The december morning


Singing


The cold Anthem


Of the sky

The poorness of dissipation


Is pronounced without pain


Fatigued


And desparation


Of the obelisque in the sky


To approach


And stay loyal


In my corp of ashes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   Tue Mar 09, 2010 8:51 pm

Ėshtė :

- Anėtare e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės.


- Anėtare e W.P.S.(e Lidhjes sw Poetwve bashkwkohorw)


- Anėtare e Pegasit tė Prishtinės.


- Anėtare e Pegasit Ndėrkombėtar.

-2-

- Zėvendėse
Sekretare pėr Skulpturė, Pikturė
dhe Arte tė Pegasit Internacional.- Mike e krijuesve
tė Pegasit Ndėrkombėtar Albania.- Fituese e disa /mimeve
nė vend dhe jashtė vendit.Poezitė e saj janė tė botuara nė disa gjuhė dhe gazeta tė
huaja.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
SIMPOZIUM NDĖRKOMBĖTAR "PEGASI" ALBANIA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: