Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shqiperi apo Albani?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Shqiperi apo Albani?   Thu Apr 22, 2010 1:48 am

dodgjeka shkruajti:
xhema shkruajti:
Arber flm qe pona viziton nganjiher dhe per ket intervist qe se pasna has deri me sot.
pershendetje NE ILIRIDEN TONÉ

Shum i neruoshimi "xhema" ose Arbėr sa ėmna ka trnua Shqipnija deri tash????
Pėr afėrsishtė tė ndihmon kjo pjesė e kėtij libri ,

History of the Byzantine
Empire, 324-1453
Author:Alexander A. Vasiliev
Year:1958


Pra emri Albanians e kemi nga njė fis Ilir .
Kėtė popull e quajnė ''Grekėt'' Albanoi , Arbanoi ose Albanitai ,Arbantai.
Nė Latinisht : Arbaneses ose Albanese ..
Nė gjuhen e piste Sllave : Arbanasi
Nė gjuhėen e pistė ''Greke'' moderne , Arvanitis .
Nė gjuhėn Turke : Arnaut .

Emri Shqiptarė ose Shqipėri mendohet se vjen vonė , diku nė mesjet qė nga koha e Skendrbeut , por ka mendime edhe tjera ..
Prej shekullit XII mendohet qe e kemi quajtur vehten Arbėr , tokėn Arbėri , qė mendohet se do te thot AR-BĖRĖS .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gary
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 1
Age : 37
Vendi : tirane
Registration date : 27/04/2010

MesazhTitulli: Re: Shqiperi apo Albani?   Wed Apr 28, 2010 1:35 am

nisur nga fqinjet tane se si na thirrin ne dialektet e tyre shqiperia eshte njohur gjithmon me emrin albani qe nga koha e romakve kur nje fis ilir ne afersi te krujes njihej me emrin alban ky emer i trasheguar nga princi dhe udheheqsi i atij fisi qe e kish emrin alban dhe ky princ ka lluftuar kunder romakve me nje rezistenc te madhe saqe romaket kurr nuk arriten te thyejn keshtjellen e bardhe te albanit. kurse kjo keshtjell njihej ndryshe me emri albanopolis ne greqishten e vjeter apo ne latinishte qe do te thot qyteza e bardh . une mendoj se nga kjo histori i ka ngel emri albani. greket na thirrin alvanikos italianet albanezi turqir arnauta qe ka nje kuptim po secili nga keto tre shtete perdorin dialektin e tyre qe tregon se ky emer ka ndrushuar dialekt nga kohe zgjatja e tij ne shekuj. por ne kohen e skenderbeut u perdor emri shqiperi per arsyje se vendi jone cilsohej si vendi i shqiponjave dhe shqiponjat njihen si mbrojtset me te mira te foleve te veta. per mua nuk ka shume rendesi se si thirremi ne jemi bijte e shqipes dhe thirremi shqipetar dhe se kjo nu do te ndryshoj kur ne jet.do ishte me e bukura qe te thirreshim ilir dhe te specifikuar ne fise si dardanet arberit albanet camet ulqinaket apo shume e shume emra te tjer te shperndar sipas krahinave ku kan jetu iliret po kjo per historianet tan dhe per gjuhetaret qe me shume folin gjuhet e huaja ne kur dalin neper ekranet e tv/ve tona. duhet me rishiku toponimet dhe emrimet e huazuara qe na kan ngel neper vizet tona shqipetare. ne jemi kombi me i lashte i europes dhe nuk ka dyshim per kete. koha eshte e shqiptarve dhe shume shpejt do te arrijm ti realizojm endrrat tona kombetare .tte gjithe duhet te ndergjegjsohemi dhe ta duam atdheunn ton se tua mbyllim gojen armiqve tone te mbrendeshem e te jashtem. me falni per gabimet e te shkruarit. ZOTI E BEKOFT SHQIPERIN ETNIKE DHE TE GJITHE SHQIPTARET QE NE VENAT E TYRE RRJEDH GJAKE ILIR.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Shqiperi apo Albani?   Sat May 01, 2010 1:15 am

Me pelqeu ky opinion.Sidomos aje paragrafi ka mesi me ato shqiponjet qe ke cek.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shqiperi apo Albani?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shqiperi apo Albani?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: