Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Dy skicime interesante nga Astrit Reēka

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 11:06 pm

Aty pėr aty pashė sesi i shndritėn sytė nga gėzimi dhe pėrnjėherė u ēua nė kėmbė, si me komandė. Nė moment vjen Abazi dhe i bėj me shenjė qė mos ta vazhdojė bisedėn. Ajo mori karafilin dhe vajti nga dhoma tjetėr. Qėndrova dhe pak dhe u largova bashkė me Abazin, se do tė takoheshim me disa shokė tė tjerė, tek njė lokal, ku rrinim pėrherė ne shqiptarėt. Nė fakt nuk njihja njeri tjetėr nga Shqipėria nė atė qytet, por kishte plot kosovarė dhe shqiptarė nga Maqedonia dhe Mali i Zi. Aulona mė kishte futur njė letėr nė xhep dhe mė vonė pashė se ajo atje kishte pikturuar njė zemėr tė ndarė nė mes nga njė karafil dhe dy inicialet e emrave te tyre M. dhe A.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 11:06 pm

Tė nesėrmen takova Mirkėn dhe i dhashė letren e Aulonės. Nuk besonte tek ato qė i thashė. I dukej si njė ėndėrr.

- Ti bleve njė karafil dhe ia dhurove nga ana ime?! - duke shprehur edhe habi edhe ēudi. - Mė duket e ēuditshme, por si tė vajti nė mendje kjo punė!

Ne tė dy flisnim anglisht gjithmonė me njėri - tjetrin, por, nė ato momente, ai mė foli shqip:

- Faleminderit, shumė faleminderit! Je i madh,… Me gjithmend je i madh!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 11:07 pm

Mė kishte thėnė njėherė. Kishte mėsuar shqip se kishte njė mik shqiptar qė nė fėmijėri dhe venin dhe vinin dhe familjet e tyre mes njėri - tjetrit. Ndonjėherė, kur isha nė punė i mėrzitur, vinte dhe me shante shqip, vėnēe, si i themi ne, dhe pastaj qeshnim me njėri- tjetrin sa dėfrenim me shakatė qė bėnim.Mė vonė e mėsova se miku i tij i ngushtė kishte qėnė Trimi, djali i Abazit. Edhe ata kishin ardhur familjarisht nė Gjermani dhe tė dy familjet bėheshin sėrish, por njė ngjarje e hidhur i prishi kėto marrėdhėnie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 11:07 pm

Njė vėlla tė Abazit e kishin vrarė nė Kosovė serbėt nė kohė trazirash dhe dalė nga dalė kėto marrėdhėnie u ftohėn.

Njė ditė i them Abazit, tek po pinim kafe bashkė, si pėr ngacmuar me njė fjalė, si pėr t’i blerė mendjen:

- Djalė i mirė ky Mirka, apo jo?

- E kam parė se tė pėlqen tė rrish me tė. I mirė ėshtė por, ē’e do se, - qėndroi njė moment pa folur dhe vazhdoi, - ėshtė serb.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 11:08 pm

- E ēfarė ka tė bėjė kjo, - i thashė.- Mbi tė gjitha njeri apo jo?

- Eh, ėshtė histori e vjetėr kjo.

Kisha parė me sytė e mi urrejtjen mes serbėve dhe kosovarėve atje dhe kisha dėgjuar pėr raprezaljet e serbėve dhe pėrkeqtrajtimet qė bėheshin nė Kosovė.

Mė vonė, njė ditė tjetėr, mė tregoi historinė e familjes tė tij me atė tė Mirkės dhe pėr vrasjen e vėllait tė tij . Pėr prindėrit e Mirkės mė fliste me shumė respekt. Dhe historia e dashurisė sė vajzės tij me Mirkėn doli natyrshėm, por kėto ishin pengesat qė ekzistonin ndėrmjet tyre qė kjo dashuri ishte e destinuar tė mos vazhdonte mė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 11:08 pm

Aulona u sėmur dhe u shtrua nė spital. Me njė ndėrhyrje tė vogėl timen, i kėrkova Abazit qė t’i jepte njė mundėsi Mirkės t’i bėnte njė vizitė nė spital Aulonės.

- Nuk e di se ēfarė tė tė them... Nuk vendos dot. Mos kujto se, unė jam ndonjė prapanik me kohėn e turkut... Ti e kupton se nė ēfarė dileme jam: ta lejoj atė dhe tė shkel mbi betimin ndaj vėllait tim, apo mos ta lejoj dhe tė mbyllet kjo punė njė herė e mirė. Edhe unė e kuptoj pse ėshtė e sėmurė vajza, por nuk e di se kėto punė janė pak me zarar. Nuk e di, nuk e di... Nuk ta jap fjalėn dot tani!... Tė shohim, tė shohim....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 11:08 pm

Mbas disa ditėve mė thotė si me gjysmėzėri:

- Po mirė, thuaj qė tė shkojė dhe ta takojė nė spital atė.

Kaq tha dhe iu duk sikur u rrėzua gjithė bota.

E lajmėrova Mirkėn, pas pak, dhe i thashė fjalėn qė mė kishte thėnė Abazi.

E la punėn nė mes dhe fluturoi nga gėzimi. Iku direkt nė spital me njė tufė me karafila nė duar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 11:09 pm

Tė nesėrmen e kishin vizituar edhe prindėrit e Mirkės nė spital Aulonėn.

Nuk e di a bėra mirė, apo bėra keq, qė u mundova qė ata tė bashkoheshin pėrsėri me njėri - tjetrin, por di qė ata, tė dy, Mirka dhe Aulona janė martuar; kanė dy fėmijė dhe jetojnė nė Montreal, nė Kanada sot duke dhėnė njė shembull tė madh tė paqetimit e duke u shndėrruar nė simbol tė tolerancės...“Chastel –R!“
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dy skicime interesante nga Astrit Reēka
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: