Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Dy skicime interesante nga Astrit Reēka

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:28 pm

VIOLINA

E dielė,… Sot isha pushim dhe kisha vendosur tė dilja nga pjesa e vjetėr e qytetit, sepse

ajo pjesė, me rrugėt e shtrura si me kalldrėm me kujtonte qytetin tim, qytetin, ku kisha lėnė njė pjesė tė mendjes, zemrėn, familjen, shokėt, miqtė, kujtimet, ėndrrat dhe dėshirat e mia. Nuk e di pėrse, por kėtė pjesė tė rrugės doja qė ta bėja vetėm me veten time… Ashtu mendoja…Nė kėto ēaste nuk i ndaja mendimet me tė tjerėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:29 pm

Dhe ja, .....pėr njė moment zemra ma bėri bam. Ndalova pėr nje ēast, por, nuk po kuptoja ende se ēfarė kishte ndodhur me mua. Pse ma bėri ashtu zemra?! Pėrse po ndjeja njė dobėsi? Ulem nė njė lokal, aty pranė, dhe porosis nje kafe. Diēka kish ndodhur nė tė vėrtetė,... Mos vallė isha i sėmurė. Jo, jo, kėtė s’e besova, por diēka mė kishte prekur thellė. Njė i njohuri im mė pėrshendeti dhe mė tha:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:30 pm

-Alles okej mein freund. Was gibst mit dir? (Ēdo gjė nė rregull miku im?)

-Ja, ja alles okej, - por nė vetvete e ndieja se kisha diēka. Vazhdova tė pija kafen dhe,..

Dhe ja, pėrsėri, mė erdhi njė zė i brendshėm, qė po mė thoshte:

- Kaq shpejt harrove.... Kaq shpejt harrove melodinė tėnde tė preferuar. Eja mė dėgjo jam kėtu,... jam kėtu kaq afėr dhe nuk mė shikon? Njė melodi si nė sfond po vinte deri kėtu pranė veshėve tė mi. Ngrihem dhe nisem drejt melodisė. Njė hap, si i pasigurt, po mė ndiqte nga pas. Dėgjoja hapat, tė cilat nuk ishin gjė tjetėr, veēse zhurma e takave tė mia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:30 pm

Dhe ja... nė fund, pėrballė meje njė vajzė dhjetė vjeēe me ato flokėt e saj nė ngjyrė ari njėlloj si t’i kishe prerė kokėn vajzės sime, me njė violinė nė dorė po i binte njė pjese orkestrale. Njė pjese virtuale, qė i binte edhe vajza ime. Vajza ime ishte nė njė shkollė muzike dhe sa e sa herė qėndronim bashkė, i pėrsėrisnim pjesėt dhe gjithmonė nė fund mė thoshte:

-Babi, t’i bije dhe njė herė pjesės tėnde tė preferuar, qė ti pėlqen?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:30 pm

Dhe fillonte pjesėn, tė cilėn e dėgjova disa minuta me parė. Ndoshta momenti, qė kalova disa ēaste emoncionale, pak mė parė, ishte kjo arsyeja. Unė sot isha larg,… Mijėra kilometra na ndanin tė dyve me atė dhe familjen time dhe nuk mund tė dėgjoja zėrin e violinės sė saj tė pėrdorur mjeshtėrisht nga gishtat e duarve tė vogla tė saj. Por ja pėrsėri, pėrballė meje imazhi i saj. Njė vajzė rreth dhjetė- njėmbėdhjetė vjeēe me njė violinė nė dorė, aty nė atė sheshin e hapur, po i binte njė pjese muzikore dhe njerėzit aty kėtu hidhnin ndonje markė. I shtangur si njė “dru”, nė mes te rrugės, po rrija, po e shikoja vajzėn e vogėl,… Me trup isha aty, por me mendje dhe zemėr isha larg, larg nė vendin tim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:31 pm

Po rrija dhe mendoja po, sikur edhe vajza ime tė dali nė rrugė dhe t’i bjeri violinės dhe njerėzit t’i hidhnin ndonjė lek?!...

Jo, jo kjo nuk mund tė ndodhė,… Natyrisht, kjo nuk mund tė ndodhė… Pėr kėtė isha i prerė apo kategorik. Po pėrse i jati i kėsaj vajze, mos ka pasur dėshirė ,qė ajo tė dali nė rrugė dhe tė luajė me violinė?!... Pse? Nuk dėshiron edhe ai qė tė studiojė vajza e tij nė ndonjė shkollė muzike? Me veshin tim e kuptova, se ajo qe, nė tė vėrtetė, njė talent dhe duhej patjetėr tė studionte diku, tė shkonte nė ndonjė shkollė tė mirė muzike. Kėtu nė Gjermani kishte plot shkolla… Asqė bėhej fjalė pėr kėtė, por ndoshta duheshin pak para dhe babai i saj emigrant, ndoshta nuk mund tė kishte….

Nga pas meje qėndronte miku im, Hansi, i cili, siē dukej, duke parė gjėndjen time, i zverdhur si njė limon, mė kishte ndjekur nga pas. Mė hedh dorėn nė qafė dhe mė thotė:

- Ka pesė minuta, qė po tė vėzhgoj dhe po rri i shtangur pėrballė kėsaj vajze. E njeh?

- Natyrisht qė jo, po diēka mė ngjason, ndoshta,...Pyete njė herė nga ėshtė,- i thashė dhe nxjerr dhjetė marka dhe ia jap nė dorė. Miku im e pyet dhe ajo i pėrgjigjet se ishte rumune.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:32 pm

Mbas pak vjen njė burrė, tė cilin e kuptova se ishte i jati i saj dhe duke parė dhjetė markat nė dorėn e saj mė thotė:

- Faleminderit, zotėri, por janė shumė, - dhe me kthen dhjetė markat mbrapsht,…- Janė shumė ,nuk mund t’i marrė.

- Jo qė nuk janė shumė, por janė pak,… Janė pak se, (lotėt kishin filluar tė mė rrėshkisnin nėpėr faqe, pa dėshirėn time dhe ai mė pa me keqardhje) asaj i duhet tė blejė njė violinė tė re, i duhet tė vazhdojė njė shkollė tė mirė kėtu nė Gjermani, njė shkollė pėrsėmbari,… Ajo ėshtė njė talent,… Po, po, unė e kuptoj qė ajo ėshtė njė talent.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:32 pm

Nxjerr nga portofoli njė fotografi tė vajzės sime dhe ia tregoj.

- Ēudi si dy motra qenkan me vajzėn time,... Vajza juaj ėshtė kjo? - mė pyeti dhe mė mori fotografinė dhe ia tregoj vajzės sė tij. - Shikoje sa tė bukur qė e ka!

- Edhe ajo i bije violinės,... Kaq sa ti ėshtė edhe ajo, - i them vajzės se vogėl dhe e pėrkėdhel nga flokėt.

Ajo, duke e parė me habi, mė pyet:

- Eshtė kėtu edhe ajo?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:32 pm

- Jo,... jo... Ajo ėshtė nė Shqipėri, por do tė kthehem edhe unė dhe do t’i flas pėr ty.

Hansi mė mori pėr krahu , dhe, duke u pėrshėndetur me ata, u larguam.

Ai e kuptoi pėrnjeherė gjendjen time emoncionale dhe mė ftoi pėr njė birrė.

U ulem nė njė lokal dhe filluam tė pimė. Pastaj mė tha, si me keqardhje:

- Dikur, edhe unė kam pasur njė familje,... njė familje tė rregullt, por fati nuk mė la, qė tė gėzoja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:33 pm

Dhe me njė vėshtrim tė thellė, ngulur diku larg, mė tregoi historinė e dhimbshme tė tij.

-Kjo ėshtė bota dhe ne nuk kemi forcė ta ndryshojmė, pavarėsisht nga dėshirat tona. Ndonjėherė njeriu ka nevojė tė harrojė, se duhet edhe tė pijė. Hajt, gėzuar, pėr jetėn dhe pėr,...ēfarė na do shpirti! Gėzuar!

“Chastel“ – R!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:35 pm

PARKU I SHAHUT


Donau rridhte i qetė dhe pėrshkruante prej shekujsh, a kushedi sa e sa kohė me radhė, rrugėn e tij tė gjatė. Ai ndante tė dy qytetet nė mes, nė njerėn anė ishte, Ulmi i ri dhe nė anėn tjetėr, Ulmi i vjetėr. Nė fakt kishte njė histori tė bukur ndėrmjet dy qyteteve. Ēdo vit festohej njė festė shumė e bukur, ku mblidheshin pėr tė festuar tėrėsisht tė dy qytetet, e quajtur me njė emėr shumė domethėnės: Festa e Pajtimit. Pėr gjatė lumit kishte, anije tė vogla, ku njerėzit hipnin nė to dhe lundronin, por qė s’jepnin efekt nė fluturimin e rosave tė shumta, tė cilat notonin pėr qejf tė tyre, tė pangacmuara nga askush.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:36 pm

Pėrballė tij ngrihej si njė arkitekturė e shndritshme, i madhėrishmi Hotel “Movenpick“ und “Edwin Scharf Haus“, prej tė cilit kam fiksime kujtimesh nga mė tė dallueshmit nė kufirin gjatėsor kohor tė njė vitit, kur unė punova pėr njė vit tė tėrė).

Njė lulishte e bukur nė mes tė Donaut dhe “Movenpik“- ut qė i jepte njė pamje fantastike gjithe zonės pėrreth.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:36 pm

Shpesh herė ai rregulli “fiks“, qė nuk gjeje njė letėr, apo ndonjė papastėrti, hedhurinė tė hedhur nė tokė, tė bėnte ndonjėherė tė ēuditeshe. Njė ditė kemi qeshur me njė shok nga Shqipėria, i cili m’u shpreh se, kėtu edhe po tė tė duhet ndonjė gur tė qėllosh ndonjė njeri, ose tė qėllosh veten, nuk e gjen dot nė tokė! Nė mes tė lulishtes ishin dy fusha shahu tė mėdha tė ndėrtuara nė tokė dhe me gurė tė mėdhej druri tė punuara artistikisht shumė bukur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:37 pm

Njė ditė vendosa tė hyja nė kėtė lojė, i shtyrė nga kurioziteti, dėshira e pasioni, qė kisha pėr lojėn e shahut edhe unė, duke qenė se luaja vazhdimisht edhe nė Shqipėri. Nė bazė tė rregullave tė shahut hyra dhe unė me eliminim. Ėshtė e kuptueshme qė lojėn e parė e humba pėrnjėherė, se nuk isha i ambientuar me gurėt e shahut. Gurėt ishin rreth tetėdhjetė centimetra tė gjatė dhe lėvizja bėhej brenda fushės sė shahut. Ndeshjen tjetėr e fitova dhe mė vonė u bėra njė “shahist“ i rregullt. Sa herė qė kisha kohė tė lirė shkoja atje dhe ndonjėherė rrija me orė tė tėra, duke humbur kohėn nė lojėn qė mė pėlqente sė tepėrmi dhe qė gjithmonė e kam pėr zemėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:38 pm

Qe ditė e diel. Ora qe afėrsisht njėmbėdhjetė e paradites. Me Hermanin, njė mesoburrė, trup tė lidhur, (pėrshtypjen e parė ta jepte sikur kishte qenė boksier), luanim gjithmonė bashkė dhe “haheshim“ nė shah. Hermani qe njė njeri i shkėlqyer dhe kishte njė karakteristikė tipike: humorin . Kishte qenė oficer marine dhe tani ishte nė pension. Nuk e di, por mendoj qė loja e shahut dhe mėnyra se si e luante atė lojė, tregonte dhe karakterin e njeriut. Por mbi tė gjitha, vetė personalisht, mendoj se nė pėrgjithėsi tė gjithė njerėzit, tė cilėt luajnė shah, janė njerėz tė mirė nė jetė, tė sjellshėm dhe tolerantė. Kjo s’do tė thotė qė ai qė luan mė mirė, ėshtė mė i miri, por nė pėrgjithėsi “shahistėt” janė njerėz tė sensit pozitiv.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:40 pm

Ky pėrfundim i dalė prej meje ka ardhur si rrjedhojė e njohjes sime dhe unė kam tė ngulitur nė trurin tim se ky pėrfundim imi ėshtė mė se i vėrtetė dhe i vėrtetuar praktikisht.

- Dėgjo, - mė tha,- nuk do tė lozim shumė… Vetėm pesė lojė, se sot kam ca punė dhe duhet tė jem nė shtėpi shpejt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:43 pm

- Pa problem,… Ti e di mirė, je shefi, - i thashė duke buzėqeshur kėndshėm.

Dihet nga tė gjithė qė ata, tė cilėt lozin shah, ēdo tė thotė tė lėsh njė punė pa bėrė ose ta bėsh, mbasi tė mbarosh lojėn, apo tė lesh ndonjė takim,… Me njė fjalė e ke tė garantuar qė shtatėdhjetė pėrqind nuk mbaron punė. Dhe kjo natyrisht ndodh, kur loja ka rivalitet. Dhe pėr fat tė “keq” jo pesė lojė, por pesėmbedhjetė lojė shahu, kishim bėrė ne, deri sa u shfaq bashkėshortja e tij, pėr t’i tėrhequr vėmendjen Hermanit, i cili kishte harruar “premtimin” e dhėnė.

Dhe ajo kishte tė drejtė tė shpėrthente me pyetjet e saj:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:43 pm

- Po ē’u bėre, more Herman? Po ke gjithė ditėn,… Erdhėn njerėzit nė shtėpi, pritėn e pritėn dhe ikėn, mė nė fund. Ke tė fala shumė nga,.... dhe filloi tė numėronte emrat me radhė.

- Bobo, ē’na bėre ore,… Ora nėntė e darkės!- dhe duke mė luajtur mua syrin gjermanēe, i drejtohet gruas tij:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:43 pm

- Berta, ky e ka fajin… E porosita,… Ky e ka fajin… Qė kur ka ardhur ky kėtu dhe luan shah, mė prishi edhe mua, …. - dhe shpėrtheu nė njė qeshje tė madhe pėr “tėrheqjen e veshit” dhe hedhjen e fajit nė adresė tė personit tim, qė i kisha marrė mendjen me lojėrat e shumta tė shahut… Ishte njė vėrejtje nė prani tė gruas sė tij, pėr tė justifikuar gjoja vetveten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:44 pm

- Po nė fakt, mė porositi, por unė harrova, -i thashė Bertės dhe qesha edhe unė.

- Berta, ti erdhe qė erdhe tani, ti e di qė unė kėrkoj falje, por meqėnse jemi nė barazim, a ta bėjmė dhe finalen?…, Ohu, e di unė, nuk ma prish ti mua,… Tė betohem se do luajmė shpejt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:44 pm

Berta ishte megjithėmend njė grua zonjė, e cila dukej qė nga tiparet dhe konturet e trupit tė saj… Mė sė fundi iu bashkua dhe ajo tė qeshurės sonė dhe tha:

- More, e ē’mė thua, sikur nuk tė njoh unė ty sot… Kam tridhjetė vjet, more Herman, dhe e di sjelljen tėnde dhe moton tėnde nė shah: “ Po re nė shah, nuk ēohesh kurrė ti!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:44 pm

- A e di kush ėshtė ky?- pyeti Hermani pėr tė shpėrpjestuar vėmendjen e Bertės dhe vijoi: - Ėshtė ai shqiptari qė tė kam thėnė… Ai qė punon tek Aleksandri… Unė s’i kam thėnė gjė kėtij, se po t’i them do t’i rritet mendja… Por tani do t’i them se mė ka prishur edhe mua,… Nuk mė lė tė bėj asnjė punė. Ja, pėrshembull sot, nuk erdha pėr drekė nė shtėpi, siē e kishim lėnė, - dhe duke m’u drejtuar mua: - Kujdes ti, se je “shah”. Lėviz mbretin, apo u trembe tani se jemi dy veta!... Mos u mėrzit, mos u trėmb se s’ekemi me grushta, ndaj luaj mire!... Nuk kam ē’ti bėj, me kėtė kam tridhjetė vjet nga pas… Nuk mė le njė minutė vetėm!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:44 pm

Dukej qė kishin njė mirėkuptim ideal me njėri - tjetrin si ēift. Dhe pak me vonė Berta filloi tė flasė, duke ju drejtuar atij:

- Ja ke treguar kėtij mikut historinė tėnde, apo jo? Nė rast se nuk ia ke treguar do t’ia tregoj vetė. Dhe filloi: -Ditėn e dasmės e kishim lėnė ta bėnim nė njė hotel. Nė orėn dymbėdhjetė bėhej ceremonia dhe e di kur na erdhi ky apo jo? Nė orėn tre, na erdhi!... Tė gjithė prisnin dhėndrin tė vinte dhe ky ishte futur nė njė dhomė dhe po luante shah me njė tjetėr, - dhe s’mbajti dot tė qeshurėn, duke m’u drejtuar mua: -Ka mė keq se kaq, apo jo?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:45 pm

Hermani me ēakmak nė dorė po bėnte lėvizjen e radhės se, natyrisht, qe ora nėntė e darkės dhe iu pėrgjigj asaj:

- Ka mė keq, si nuk ka,… Ka Berta,… Thuaja tė tė thotė dhe ky njė histori mė tė bukur se kjo tona. Unė ia kam treguar historinė time. Tani le ta tregojė edhe ky, - dhe u drejtua nga unė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   Fri Feb 19, 2010 10:45 pm

Dhe unė nė gjendje tė ēliruar dhe entuziast fillova tė rrėfeja njė histori shahu nė Shqipėri:

- Njė ēift, mbas martese, kishte vajtur nė njė kamp dimėror. Dhėndri qe i pasionuar mbas gjuetisė dhe shahut dhe ditėn e tretė i thotė gruas sė tij: “Sot, e dashur, do tė dal pėr gjah nė darkė,… E di, se do zė ndonjė lepur tė egėr,… Mos u mėrzit se do tė kthehem shpejt”. Sa mbaroi kėtė dhe mori dhe miratimin e nuses, niset dhe, pėrpara se tė dilte nga hoteli, e fton njė shok pėr tė bėre vetėm njė lojė shah. Kuptohet se kjo dreq loje e ka njė secret: sa tė hysh nė lojė, nbetesh nė tė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dy skicime interesante nga Astrit Reēka   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dy skicime interesante nga Astrit Reēka
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: