Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:17 am

2

Ē’mė gjeti, shokė ē’mė gjeti,

me njė vajzė, valėzė deti.Kur shkon Shashicės pėrpjetė,

pėrmbi ballė i ulen retė!Sa e shohin zogjtė e malit,

kėngėn pėr njė ēast e ndalin.Si njė dritė vetėtime, vjen e rri mbi zemrėn time
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:18 am

MOTIVE POPULLORE -41

Vito, moj kur mė shkon tutje,

kostėrat supe mė supe!Ndėn cullufe sytė e bukur,

rend kopėshtijeve si flutur.Midis buzėve fjala ēeli,

si trėndelinė Kaparjeli!...2

Kur dola nė lėmė,

ta dėgjova zėnė!

Herė si valė deti,

herė si krisėm shkrepi.

Veē kur the njė fjalė,

ta kuptova mallė...

Malli rri ndėr buzė,

Si vatra me shpuzė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:18 am

PARALAJMĖRIM PĖR SHERR MBARĖFAMILJAR


Mbete thirave, o burrė,

m’u vėrsul e shkreta grua,

nuk u poqe, i paudhė

me gjithė fletoret e tua.Ma nxive jetėn, s’gėzova

vanė vitet, kaq dekada

nuk tė vjen jo, lumturia

me aktivitete, parada.Njė kacidhe nuk na prure

mė ke plakur para kohe,

u plake, po mend nuk vure

o monument i ēdo llohe...Do tė kthej njė gurė pėrmbys,

qė erdhe njėherė me ditė

s’tė lė tė dalėsh nga dera

shtėpia ka shumė pak dritė...Njė muaj ndalim kazerme

si ndėshkim pėrfundimtar,

tė tė vlejė paralajmėrimi

mos na ndiz sherr familjar

20.07.1997
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:18 am

EROTIKE STANARE“Dhe kasollja mė e ngushtė

dy dashnorėve u mjafton”
F. Shiler


Holluar si gjuhė zogu,

beli-unazė pėr trupi,

qasu tė lozim sė toku

se mua mė ka dalė turpi...Sillėm mish e sillėm verė,

lulet qė janė nė lėndinė,

tė pėrleshemi njėherė

fyt a fyt me marrėzinėTė tė ha si kėrce buke

tė pėrtyp si brinjė keci,

pjekur nė tė prillit prushe

pranė njė shtrunge, njė korbeci[1].Livadhet me gjelbėrim

“beteja” s’paska tė sosur:

puthje, dolli e dėfrim,

tė dalldisur, tė xhindosur.Trupi yt: o buzė! O gushė!

ēakėrqejf shtrir’ nė korrije,

si thelė e pjekur nė prush

tė kollofita me shije...
Tėrbaē, 16.06.1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: