Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:06 am


ALBERT ABAZIUjku i marsit nė internet...
Poezi lirike: dashurie, erotike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:07 am

NĖ VEND TĖ PARATHĖNIESPoezi nga Linditė Ahmeti, botuar nė revistėn “Brezi 9”, dhjetor 2004-janar 2005, Tetovė.VETĖ PĖRBALLĖ EROSITNjė erė e ngrohtė kaloi pranė vetmisė sime, si u ktheva nga bredhjet e pafuntme nėpėr mbretėrinė e Eratos, e ma tėrhoqi vėmendjen! Afėrditė moj! Ē’po ndodh? Nė drurin e bajames qė kam pėrballė ia dhanė kėngės nė kor zogjtė e malit. Aurora e grisi terrin dhe e derdhi dritėn e artė reljefit tė ngrysur. Mėngjes! Mėngjes! Pėrnjėherė Erosi! Vocrrak bukurosh! Zbriti nga majat e malit duke ngrehur njė balonė tė madhe prej njė cipe prej reje kaltėroshe plot yje brenda. Balona shkon zvarrė prapa, ndėrsa ai loz me shigjetat e tij tė cilat ndezin flakėn e malit tė madh anė e mbanė atdheut. I hodha sytė kah thagma para sė cilės u gjeta, kurse shikimi im e shpoi balonėn prej nga u derdhėn vargjet:

Eja

Eja te pema e mallėngjimit

Prapa pendės sė vjeshtės

Nė Korfuz! Nė Korfuz!

Ndėr lulet alba mbetur nėn gramIsha fillikat vetėm pėrballė Erosit. Nė Korfuz! O, mallėngjim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:07 am

MIRĖ SE VINI NĖ LIBRIN TUAJ!Poetėt kanė lindur prej dashurisė dhe DASHURIA ka lindur prej poetėve

“Dashuria ėshtė Tempulli i Botės”
Xhevahir Spahiu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:08 am

“Dashuria ėshtė e dukshmja qė shihet nė dritėn e tė dashuruarit. Dashuria ėshtė burg dhe pranga, dashuria ėshtė kopėsht me trėndafila dhe liri. Dashuria ėshtė gjithshka; dije, madhėshti e lartėsim, prandaj vetėm kėrkuesit e sė vėrtetės e ata qė janė tė pastėr shpirtėrisht e njohin rrugėn e dashurisė”
Mevlana Xhelaledin Muhamed Blkhi
RUMIU
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:08 am

Cikli I


MĖ DEHU PRANVERA...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:09 am

HIMNI I MATURANTIT
(2004-2008)


Dhe sot jemi maturantė

Nesėr jo

E padrejtė, sinqerisht

Ėshtė kjo!...Katėr vitet e gjimnazit

Qenė tė arta,

Sa e padrejtė qėnka jeta

S’kthehet mbrapa!...Ec e mos plas prej marazit

S’ka mė ēupa,

Fillojnė avaze tė tjera

Mbushet kupa!...S’ka si shkolla e mesme

Pėr tė gjitha gjėrat

Kujtimet qė mbeten

Si shtatė mrekullirat!...Se shkolla e mesme

Ēdo vit ka maturė

Kjo imja, e vetme

Qė nuk vjen mė kurrė!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:09 am

Goca qė unė pataTip interesante,

Inatin me mua

Njė minut s’e mbanteE kisha, e kam...

Po nesėr..., po nesėr?

Mė i rritur jam,

Nė njė shkollė tjetėr..
Vlorė mė, 10.04.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:10 am

BĖRA MARRĖVESHJE ME ERĖN

Bėra marrėveshje me erėn

pėr tė zbutur bukuroshen,

furtunės i hapa derėn

pėr tė mė sjellė ėmbėloshen.Porosita retė e malit

shirave mos t’u vėnė futė;

fustanin e ēarė ta lagnin,

ta lodh unė, ta kap, ta zbut......Kryeneēja e paepur

fluturonte skaj mė skaj

unė, si ujk, i isha qepur

dhe s’i ndahesha kollaj...Si mund t’i ndahesha unė

gjithė asaj mrekullie,

mė tėrboi ėndrrėn nė gjumė

ketrusha qė ka pirė diell.Flladi ngau dalngadalė,

filloi tė frynte veriu,

valėvitej fustani i ēarė,

bora e zemrės mė shkriu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:10 am

Stuhia s’ia shkretoi zemrėn

po ia mbushi me stuhi.

Loti i rrjedh lėng limoni

unė ta mbledh, me grusht ta pi...Me solemnitet marrėveshja

poshtė njė bredhi u nėnshkrua.

Me hov kishte nisur ndeshja

pasaporta s’u kėrkua...Bėra marrėveshje me erėn,

retė e malit janė me mua,

era i shpėrndau retė

zoēkėza m’u dorėzua...

09.05.1996; 12.07.1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:10 am

MOTIV POPULLOR -1

Po grinden zanat nė male

tė kėrkojnė ty nė valle.Do ta pres rrugėn e nisur,

gjumin ma ke arratisur.Dy a tre vite me radhė

ngela pas teje i marrė.Ndiz e fik si bukurezė,

dy cicat si kokovezė.Si llokume ai trup,

ku ta puth e ku ta nduk?Ku e ndjej veten si mbret,

ku ēaj si zgalem nė det?Nė relievet kodrinore,

nė luginėn mbretėrore!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:11 am

Ėmbėloshe, bukuroshe

me gudulima mė joshe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:11 am

Si gotė – syri yt i zi

me gaz ta pi nė dolli!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:11 am

Tė dua pėr kokėn tėnde

flas serioz si nė kuvende!...
shtator 1981-korrik 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:12 am

MELANKOLITė kisha ty ndaj isha i lumtur

dashuria jote mė bėri poet,

mė ike – si lot i blertė nė pisha

mė le – anije pa vela nė det!...Tė kisha – mė ike, tė dua – s’mė vjen;

rri e mendoj mbytur nė ngashėrim,

nuk di nga dhimbja e malli pėr ty

piva tre gota pikėllim...!Duke fishkėllyer melodinė e kėngės

mbi ballė mė ranė ca flokė rebel’,

nė udhėn e ngushtė – imazhi yt

mė shfaqet si ylber nė zabel.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:12 am

MĖ DEHU PRANVERA!...Lule, mos qėndro te dera

futu pa frikė nė shtėpi,

Lule, mė dehu pranvera

ngarkuar vrull e stuhi...Mimozat mė gudulisin

sa ma praverojnė muzėn!

Bukur ma shtėrngojnė rripin

sa nisin tė rrudhin buzėn...

Vlorė, 24.02.1986
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:13 amE ĖNDĖRROVA FEMRĖNMe lėkurėn e fytyrės –

Cipėz qershie,

Me duar shtojzavalle

E flokė engjėllorė

Me sy pranveruar

Tė kaltėr si qielli,

Me njė mes – unazė

E trup pėrrallor

Rruazė vese nė prill...

...i tėri tė ndjeja

flohtėsi dhe mister,

rrezik e indiferencė,

butėsi e ėmbėlsi,

dalldisje epshi, tmerr,

nga e bukura e hijshme,

e dėshirueshmja seks

mahnitėsja mjaltore

si njė natėz vere,

ditė me nektar maji

nė oqean pasionesh

tė notoja paskaj.

Ah, zemra ime,

macka ime, e bukur si yll

kur m’i hap sytė,

kur sytė m’i mbyll,

ku ta kisha mendjen?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:13 am

Te eleganca a finesa,

te nuri a mirėsia,

tejdukja e jashtme

a lulėz-bukura?

Ma prishe mendjen qė kisha?

Isha unė apo nuk isha?

Tė kėrkova s’tė gjeta,

s’tė gjeta, oh s’tė gjeta!

Femrėn vėrtet e ėndėrrova

Si nė romane, revista, gazeta?!

Mė kot u mundova

Dikur i tymosur

Nga kohėt e lashta tė rinisė

Nė agun e zjarrit...

Pėr njė rruazė vese nė prill

Kėto vargje qenė pothuaj njė trill...

24.02.1995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:14 am

NJĖ SYZEZĖ

Shkrova e shkrova pėr njė syzezė,

ashtu qėlloi vajza qė dua,

pastaj, jam syulli dhe vetė

mos mu mėrzitni sykaltra

tė bukura.

Natyrisht,

iu duan djem tė tjerė

e do tė thurin vjershėza tė tjera

pėr ju.

1980


VIZATIM SHAKATOR TĖ DASHURUARISHBota e qytetit

Nuk ėshtė vetėm dhele

Lermė, o zog i qejfit

Tė merrem me delet.Si vallė, paska humbur

Pėr njė vajzė Vlora,

Me mua ēapkėn

Dashke t’ja bėsh forra?!Qė nga buzė e detit

Nė brinjė tė malit

Vjen nė kėmbė pa lodhur

si shok i sorkadhit?!Rend e rend nė kėmbė

Djersa shtatė palė,

Tė lutem nga unė

hiqu, more djalė.Hiqu se m’u qepe,

M’u qepe, s’mu ndave,

Vetėm pėr njė fjalė,

shtatė male ēave.

Dhe erdhe mė gjete

Nė kėto lėndina

Ku unė lulėzoj

Dhe me trėndelinat.Djali im i bukur

Si njė kokėrr kumbull

Kėmbėt ke si lepur,

mendjen ke si kungull...

S. Marco. 02.02.1999
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:15 am

VARIETETE RINORE

Ma plasi zermrėn, ma plasi

Njė vajzė e kėtij gjimnazi.Vashėza, ēupkėza

Ē’sy tė bukur qė mė ka!E pėrsosur si hyjni,

i afrohem, larg mė rri.Pas betejash, mė nė fund,

m’u dorėzua, u mund!I rrihte zemra pėrflakur

Si e njė zogu tė kapur.Pa sytjena nėn kėmishė

S’ishte femėr, ishte bishė.Shpėrthimet, ku ishim kredhur,

si tė Vezuvit tė dehur.Pas ca, njė ēun i paqethur

Drejt nesh vinte; duke qeshur.Mė tha, ēapkėni i shkollės:

“Kėtu e hanė pa bėrė mollėn.Maturantėt nuk i lėnė,

zure njė zogė tė zėnė...”As e zura, as e lashė,

Njė ėndėrr rinore pashė.

S. Marco 14.11.1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:15 am

NĖ DASHURIPėrkulen rrezet dritore,

i tundohen kėsaj prove,

nga kontakti buzė mė buzė

digjen dy vatra me shpuzė.

08.03.2003
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:16 am

MU DUK SE TAKOVA ATĖ...

...Njė melodi mrekulloi ajrin

dhe freskinė e plepave ku rrija,

-ej, miq, e lėmė dy minuta lojėn,

njė kėngė labe nga anėt e mia!Zėrin e ėmbėl tė shoqes e njoha,

sa herė bashkė me tė kėndova

nė dasma, nė mbrėmje, nė festivale

dhe asnjėherė, as-njė-herė s’u lodha!Mė pranė radios iu afrova,

fillova si i marrė, ison me zė,

s’di, e dėgjova kėngėn, a s’e dėgjova

m’u duk sikur u takova me tė...

Karpen, Kavajė 18.08.1978
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:16 am

MOTIV POPULLOR -2

Ēfarė ke qė mė lė tė luaj,

Luaj, moj sorkadhe luaj,

Dy thasė me mendime bluaj,

Mė keq se Sifizi vuaj.

Si Hamleti dhe poeti

Vendin e ėndrrės s’e gjeti,

Ndershmėria vesė e treti,

Rruazė sinqeriteti.

Pėr njė cep mentaliteti,

Me kėmbė kalohet deti...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:16 am

LIRIKĖ

Njė vashė si fllad mė vjen pas

njė fjalė tė vetme dot s’i flas.Trupi i saj si hardhi rrushi,

dy buzė qė digjen si dritė prushi.E bukura vashė-si bukurezė,

nė qiell yjeve dritėn u ndez.Qerpikėt e saj – si hala bredhi,

tek djemtė vjen e ulet ylberi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:17 am

MOTIV POPULLOR -3

Njė syzezė mė ēmėndi sonte

pėrmbi shkėmb ka dalė e rri,

Ēika borė i hedh mbi supe,

flladi i Stogoit seē i bėn veri.Nė lugjet e Somait lozin sorkadhet

dhe melodia e njė fyelli tė ėmbėl,

ajo vashė si imazh mė shfaqet

mbi brinja duke u pėrqafuar me hėnėn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   Sun Feb 14, 2010 12:17 am

LIRIKA

(Sipas motiveve popullore tė Tėrbaēit)1

Vajzė me nishan nė gushė,

sa del dielli vjen tė puthė!

2

Po tė bėhem diell vetė,

do tė shpleks tėnden gėrshetė.Buzėt ēelur si petale,

sisatė si portokalleĒapė lehtė shkon si sorkadhe,

bėhet erė e kapton male!...3

O ylli qė del mbi Ēikė,

na mbushe vendin me dritė.

Kur mė del, moj majė Vlorė,

ndritė si bora nė Qorre!...

DY KĖNGĖ1

E hollė si fije bari,

larė me vesė behari,

e bardhė borė janari,

e lehtė-kartė cigari,

si zog i bukur mbi borė,

hėnėza qė prek me dorė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi lirike nga Albert Abazi, Vlorė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: