Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: ” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės   Fri Feb 05, 2010 11:32 pm

Poetja e lirikės
Tematika dhe figuracioni lirik nė
vėllimin “Minuti i thyer”“Minuti i thyer”


Botim i vitit 1998 Shtėpia Botuese”Marin Barleti”

Pėrgatitur
nga Kristaq F. Shabani, poet, shkrimtar, estetPresident
i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “Pegasi” Albania


Umbush njė dekadė,
kur vėllimi poetik me trajtesė lirike “Minuti
i thyer”
i poetes Enrieta Sina ka
dalė nė qarkullim, por edhe shumė kohė ai kaloi nė peripeci tė shumta brumimi
nė dekada rritjeje e gjetje, risi, duke
sjellė frymėmarrjen dhe duke shpėrndarė aromatishėm frymėnxjerrjen lirike e
duke trazuar kėndshėm dhe intelektualisht me fjalėsin e mbartur zemrat dhe
shpirtrat njerėzore nė pėrgjithėsi dhe ato tė gjinisė femėrore nė veēanti. Thurjet lirike, kthesat e kundėrkthesat,
prezenca e ndjenjės qė lėkund zemra, e ndjenjės sė fuqishme, e cila lidh e rilidh, vrapime nė puthėrime dhe ndezje shpirti, kuadratura e
botės me kontradiktat e saj dhe nė kėngėzim, dhimbje dhe lotėsi, puthje dhe
mall, mosnjohje tė dashurisė sė fortė, tė qendrueshme, kalimi tranzit nė zemėr,
duke pėrdorur sajesa mendimore dhe veprime ēasti…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės   Fri Feb 05, 2010 11:33 pm

Si mund i dashuruari shpirtėrisht, jo vetėm fytyrėsisht, tė rrijė njė ditė pa atė qė do… Goditja e veprimeve mburrėse si dhe e lakimit tė emrit, gjė qė ndodh shpesh dhe rėndomėsisht nė jetėn e pėrditshme me hipokrizi kryefjalė dhe me mosbesim tek e vėrteta, ndesh te ky vėllim me lidhėsi idesh… Shpeshherė nė kėtė vėllim ndesh edhe nė pyetėsi erotike, tė cilat duhet tė shpjegojnė diēka tė pashpjeguar, pyetje qė burojnė nga logjizmi jetėsor: “Ėshtė pra e vėrtetė qė ti je Wngjėlli im?” Ndjenja vihet nė balancė mosbesimi dhe lėshohen pyetjet qė marrin pėrgjigje vetėm nė rreshtimin e tyre…, nxjerrja, pra, nė pah tė njė shqetėsimi prezent dhe pyetja e fundit nė njė retorizėm mosbesues, por edhe shpresues: “Ėshtė pra e vėrtetė, duhemi pa zė?…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės   Fri Feb 05, 2010 11:35 pm

Eturi dhe furri puthėrimi, simbolizim i jetės sė pistilit, jeta e petales, kombinimi me lotėt e Pendesės. “Nė sytė e mi ėshtė hedhur lot,/ nė lot e di qė je veē tij…” ėshtė thėnie e pėrlotur e femrės, e cila pėrjeton ēaste tė kthesės dhe tė pėrditshmėrisė sė ndarjes jo dinamike, por me njė lėshim tė harresės, pėr njė humbje tė acaruar, pėr njė dorėzim tė pakusht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės   Fri Feb 05, 2010 11:37 pm

Radiografikimi i vetes nėpėrmjet fjalės apo simbolit lirik ėshtė domethėnės. Ja njė radiografi apo skanim i tij mbresėlėnės qė nuk duhet tė kalojė pa vėmendje. “ Brenda vetes rritet si fėmija fjala e zemrės,/ brenda
vetes rritet si lulja fjala e shpirtit…/.

Precipitimi me figurė, por tė tonit tė mesėm nė figurim, pėr njė kuptim mė tė dritėsuar nga pasionantėt e lirikės.
Dhe ti qėndron si pishė e largėt,/ kėrkon njė fjalė si farė gruri…/. Kjo ėshtė simbolizim pėr rrugėn e fatit. Edhe dėshtimi i ndjenjės rritet pėrmes diagramave tė lartėsimit dhe tė ftohjes sė ndjenjės, qė shpesh herė po e kalon cakun e dobėsisė, apo prezenca e lajkosjes qė bėjnė djemtė ndaj ēupėrlinave:
“E vallė ē’mė duhet mua lajka!/ Se paskam sy e flokė magjikė, /kur nuk gjej sot vetėm dy flatra/ Qė ty tė tė mbaj tė them, mos ik!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės   Fri Feb 05, 2010 11:38 pm

Apelimi poetik qė, mbi gjithēka, qėndron sekreti i lidhjes, sinqeriteti dashuror dhe jo thurrjet qė kanė kallėzues pasurinė dhe makinėn, kur kjo buron nga varfėria mendimore, e paniveluar. Poetja lirike, Sina, e karakterizon kohėn dhe lėvrimin e dashurisė nė tė, si njė lėvizje akrepash tė sinqertė dhe dimensionalė, qė lėvizin nė fushėn e orės sė kohės me ritėm tė njėjtė…
Ashtu sikundėr dhe lirikėt e liriket e tjerė, Enrieta, i kėndon sinqeritetit dashuror, pėrflet dhe stopon mashtrimin e dikujt, praninė e jo njerėzisė, qė
kėrkohet, mosfaljen e dashurisė, nga vetė natyra NJERĖZORI FAL DASHURI, NĖ MOS PAK… A EKZISTOJNĖ SOT NĖ SHUMICĖ KĖTA NJERĖZORĖ?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės   Fri Feb 05, 2010 11:40 pm

Shndėrrimi i poetes nė stinė, lot, ndjenjė, puthėrim, padurimėsi, mosbesim, gjethe e gjelbėr dhe e zverdhur, nė sy tė dėshiruar e tė dashuruar, nė mesazh, nė det loti, nė dehje pėr atė nė shi ndjenjėsimi, hapėsirė, ku interpretohen rolet dinamikė tė dy gjinive. Prekje e temės madhore, qė prodhon lirikėn si tema e atdheut, e nėnės, e vendlindjes, e trashėgimtarėve.
Pėr emrin Shqipėri nuk fal askėnd, apo pėr emrin Vlorė, … Nė kėtė vėllim Enrieta lėshon kėngė sirenash qė kėrkojnė dėgjim dhe vėmendje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės   Fri Feb 05, 2010 11:43 pm

2. Prezencė figurimi dhe idesh qė nxisin dhe krijojnė prakticitet dashuror dhe rritin inteligjencėn dashurore, influencojnė nė regjistrin dashuror dhe nė zgjerimin e hapėsirės sė tij. Njė pėrsiatje e guximshme nė kėtė vėllim.
*Vala mė puth vargun e bulėzuar;/ mbajnė ende artėsinė e ilirėve dhe antikitetin e ilirėve (Kėnga dhe Ninullat)… Dhe largon nga flokėt e artė, vellon e vjetėr, e mbledh, e bėn grusht po s’i jep emėr tjetėr (Vlorės), (njė pasqyrim i autoktonitetit). *Njė kėndvėshtrim i tultė, masė e tultė, qė kėrkoja kokėn… e vdekur pa trup. Ti je tek unė shpirt, unė jam tek ty
erė…
/Dhe grimca akulli nuk mbete gjatė, me ujin qė derdhet rrėkesė. Dhimbja e jetės sime shkoi nė buzėn tėnde…
Syri i kaltėr mėsuar me konturet e jetės: pėr njė breg tė virgjėr sonte… Ik ti nga unė me gjuhė tym tė zi…
Pse hesht, o gur i zemrės vrarė dhe copėz jete, pėrse merr?! Kush qeshjen ta bėri si ar? Kush flokėve u hodhi flori?
(pėrsėritja e simbolizimit me njė epitet dykahėsh, por njė ngjyrėsh).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės   Fri Feb 05, 2010 11:47 pm

Mbi puthjen e parė, u ul e dyta, ēudi,/ u tretėn mbi buzė, pa zhurmė, nė qetėsi,/ u tretėn lehtė puthjet dhe fjala dashuri…
Ekzistenca e ftohtėsirės sė ftohtė shprehet: “ Njė shtresė poezish kanė ngrirė nė stalaktite…/ Ėshtė rinia e djegur qė zgjon diku njė zemėr…/ Enigma e shpirtit ėshtė rikthimi i frymės sė rilindur. Enigma dhe unė dy gjymtyrrė tė thyer tė njė shprese. Shpresimi i jetės dhe pėrbetimi
femėror jepet me pėrdorimin e elementit biskues: Vetėm pėr ty do tė
jepja bisqet e shpresės…

Ike si yll natės vjedhur… Dy ditė heshtje (Pėrtej njė hapėsirė me re
gri, ti qėndron me ndjenjėn e vetes mėrguar…/
Ti qėndron me emrin anonim tė moshės….Dy ditė heshtje qė kėrkojnė njė hapėsirė tė pastėr.
Interesante dhe me njė trajtesė origjinale jepet nata.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės   Fri Feb 05, 2010 11:55 pm

Krahasimet pėr natėn: Nata nxihet, kur e pret gjatė,/ Nata zbardhet kur kohėn ia di/ Nata me tė nesėrmen qė pres…/
E vesh fjalėn e ėndrrės me pėshpėritje,/e
pres nė mes zėrash zėrin tėnd tė dėgjoj (Ėndėrr pa jetė).
Dhe ndjenjėn zog tė kapur/ U hap kanata,
krejt papritur Kanarina fluturoi… /Njė emėr mbjell nė zemrėn time./Ajo hiqtezvarrė fustanin e bardhė, ti hidhje gjithė zemrėn aty…

Njė ditė do tė vish me bastun tė artė/ Do shohėsh si
ndjenja mashtron. (Ēasti i larguar)
Ėshtė emri, jo!/ Ėshtė puthja, jo!/ Ėshtė syri, jo!/ Ėshtė vdekja , PO! Asgjė nuk ndodhi (Simboli i ndjenjės). Ankthi i mostakimit dhe i ankthit pėr
ndonjė kthim tė beftė. /Me shkop tė artė errėsirėn e largoj dhe ndjej nė shpirt tė paqmen sinfoni.
Lakimi i emrit nė pėrzjerje dashurore: Tė mbaj dhe unė lakuar ty diku,/ ku njė pjese jete,/ e di e kam aty…
Ēast hipokrit, i them sot ik…( Hipokrizia) . Mos ma sill ti vdekjen me fytyrė ėngjėlli. Vdekja jote Askush s’mė pa se isha
sykaltėr,/ qė kisha dy buzė si qershi,/
shikimi mbetej tej malit tė largėt,/ ku presim tė gjejmė njė fron tė ri. (Miopizmi)
Unė ulur pres njė yll nė faqe….
Ėshtė emri yt i pjalmėzuar/ Kujdes! Po ndiej pranverė. /Nė se diku po hap dritare,/Ty yllin po ta sjell…
Puthja e trajtuar si njė e mirė e domosdoshme dhe ndjenjėsore, malli. Mė
puth qė ėndrrat tė kenė sy,/ mė puth qė vdekjen ta ndjek shpejt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės   Fri Feb 05, 2010 11:59 pm

Pasthirrmimet vetiake shpėrthyese nė regjistrin poetik : Hej ti…, oh, jeta ime, ah, uh. Bobo. O bobo, o bubu…
Edhe Enrieta ka idolėt e saj tė lirikės e midis tyre, Sergej Eseninin…, ndaj edhe kėndon pėr tė: “ I hedh kaēurrelat mbi lulet e majit,/ e hedh zemrin time nė zjarrin prush,/ po lulet seē mblidhen thjesht prej fajita/ E prushi seē shuhet nė atė tė mjerė gėmushė…
Natyrisht vėllimit po t’i rikthehesh tė ngjason me njė arkitekturė, qė kėrkon ripenelatėzim nė ndonjė pjesė tė tij, “qėrime“ tė fjalėve tė thjeshta, zėvendėsim tė tyre me simbolizime mė tė ndritshme nė ndonjė pakicė rastesh, nė ndonjė pėrsėritje tė bėrė me qėllim pėrforcimi, tė
njė krasitje mė tė pjekur tė ndonjė vargu, tė thėnė mė tė simbolizuar dhe mė tė figuruar, tė njė kompozicioni mė tė motivuar si dhe tė njė paraqitje mė dinamike tė koperturės e tjera, tė cilat asqė e ulin nivelin e paraqitjes dhe tė brendėsisė sė librit, duke marrė parasysh gjithė kėtė dekade ndryshese dhe zhvillimi…, por duhet thėnė se pjekuria e autores e ka tė lehtė kėtė ndėrhyrėsi… tė ėmbėl.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
” Minuti i thyer” i Enrieta Sinės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: