Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:26 pm

Quando ti devo cercarti


e dove?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:27 pm

L’imaginazione del mio spirito
guardo nello specchio
la tua faccia,
la mia faccia,
e la tengo
profondamente
nella cassa della solitudine,
nella profondita dello silenzio
come una visione
si copre nelle nuvole
e si perde.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:27 pm

E rimane solo
il nostro segreto,
un borziloc riccio
nella pietra del cuore .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:27 pm

Scorrono come i ruscelli
le mie lacrime
per annaffiarlo.
Una Danaida ed io
che porterį nell‘eternitį
la mia condanna ingiusta,
senza vederla con attenzione
fra le grandissime parole del mondo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:28 pm

Sulla terra

mai non ti incontrerņ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:28 pm

La tristezza

mi stringe le labbra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:28 pm

Mentre sto aspettando

la civetta che pianga

la mia morte .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:29 pm

Le cerco dalle stelle

che si staccano

e si spariscono

che mi prenda

la morte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:29 pm

Si rompino le lapide

che mi pesano

nell’anima

e nell’infinito ruscello del mondo.

Il sogno per vederti

mi ha lanciato le radici

dentro a me.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:29 pm

Come una pianta carnivora

mi copre

e mi strangola.

E mentre io fra le migliaia braccia,

con la lingua legata

passerņ

sul ponte della vita ,

nella costa tranquilla

nella primavera del sentimento della madre

del cielo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:30 pm

In fondo ci sarį

la morte

il filo di Ariana

nella tela della mia vita ,

ma non alla fine.

E la morte

quando verrį

la tranquillita troverį

mio spirito turbato.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:30 pm

Nelle braccia della terra

ci incontreremo

“nell‘abitazione della felicitį

del mondo intero.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:31 pm

Jota Fotiadhi Balafuti ėshtė njė shkrimtare e njohur nė Greqi. Ajo ka botuar njė sėrė librash nė gjini tė ndryshme tė letėrsisė, por mbi tė gjitha shquhet nė gjininė e prozės duke lėvruar gjininė mė tė madhe tė saj romanin. Nė fondin e vet, nė kėtė gjini, ka dy romane tė suksesshėm. Po kėshtu shquhet edhe nė gjininė e tregimit, tė rrėfenjės si edhe tė studimit. Ka njė pėrvojė tė gjatė shkrimore qė nga botimi i saj i parė i vėllimit poetik ”Fėrgėllimė”, viti 1973, pra rreth 36 vjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:31 pm

Shkrimtarja ėshtė e njohur nė Greqi, anėtare e disa lidhjeve dhe organizmave letrare nė Botė. Qė nga prilli i vitit 2009 ajo ėshtė dhe anėtare e Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA. Veprat e saj pėrshkohen nga tema realiste dhe trajtime me origjinalitet lėvrues dhe individualitet. Kjo pėrmbledhje poetike e sjellė nė katėr gjuhė greqisht (ribotim), shqip, anglisht dhe italisht ėshtė njė prezantim suksesiv i Jota Fotiadhit, i cili njėkohėsisht ėshtė dhe njė apelim pėr njė zgjim tė mėtejshėm tė brezave, kudo qė ndodhen, paēka nga vendi ku jetojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:31 pm

Mesazhet e saj janė mesazhe tė njė pjekurie dinamike dhe impulsive pėr njė ecuri tokėsore tė njerėzores. Ka fituar shumė ēmime gjatė karrierės sė saj shkrimore.Jota Fotiadhu - Ballafuti mori pjesė nė Simpoziumin Ndėrkombėtar “MUZA POETIKE PEGASI 2009”, zhvilluar nė 2-5 prill 2009 nė Gjirokastėr, Sarandė (Butrint) , Tepelenė, Pėrmet, duke u befasuar nga virgjėria e trevave shqiptare si dhe dha kontribut me kumtin e saj pėr poezinė. Ishte vizita e saj e dytė nė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:32 pm

Shqipėri. Ajo nuk ėshtė e panjohur pėr lexuesin shqiptar , pasi nė vitin 1997, ėshtė botuar libri i saj “Me hėnė tė plotė u ngjize” nga “ALCAEUS” ELBASAN, pėrkthyer nga pėrkthyesi i njohur Aristotel Spiro.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:32 pm

Libra tė tjera tė autores

1. “Fėrgėllime”, poezi, Kedros 1973

2. “Kurrė mė “, rrėfim nė prozė 1979 (ribotuar mė 1980)

3. “KRA- KRA”, tregime Kedros 1980

4. “Lere librin, qumėshtin sill” roman, Kastaniotis 1985 (Nderuar me ēmimin “Ludenis” mė1985
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:32 pm

1. “Gjithė kafshėt sė bashku” (pėr fėmijė), Kastaniotis 1985

2. “Me zogjtė e bardhė tė qiellit”, vjersha, Kostaniotis 1986

3. “Kurrė mė”roman, Kostaniotis 1987 (ribotuar katėr here)

Nderuar me ēmimin e Vatrės kulturore “Taqis Tranulis”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:33 pm

1. “E drejta e mohuar” roman, Epikerotita 1988

2. “Vrapimet e qiellit tė vjetėr” tregime, Govostis 1991

3. “Ne, vllehtė” rrėfim nė prozė, Kalentis 1991

4. Historia dhe rrėfenja nga grekėt e Pondit”, Iolkos 1995

5. “Njė ditė ndėr grekėt e Detit tė Zi” pjesė teatrale

6. “Me hėnė tė plotė u ngjize” Omvros, 1996

7. “Me hėnė tė plotė u ngjize” ALCAEUS, ELBASAN, ALBANIA

8. “Me zogjtė e bardhė tė qiellit” pėrmbledhje poetike nė gjuhėt shqip, greqisht, anglisht dhe italisht, pėrgatitur nga Lidhja e Krijuesve “PEGASI” Albania, 2009 botuar nga Shtwpia Botuese “Marin Barleti” Tiranė, ALBANIA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:33 pm

*

Jota Fotiadhi Balafuti is a well – known writer in Greece. She has published many books in different genres of literature, but above all she is distinguished in the genre of prose duke lėvruar gjininė mė tė madhe tė saj romanin. Nė fondin e vet in this genre she has two successful novels. She is distinguished in the genre of story, narration and study as well. She has a long experience of writing since her first publishing of the poetic volume ”Shiver”, year 1973, thus 36 years.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:33 pm

The writer is well - known in Greece, a member of several Associations and Organizations in the World. Since Aprill 2009 she is a member of the International Association of Poets, Writers and Artists “PEGASI” ALBANIA. Her works are permeated by realistic subjects and treatments with originality and individuality. This poetical summery is brought before the reader in four languages Greek (republished), Albanian, English and Italian; it is a successive introduction of the author, Jota Fotiadhi, which is an appeal for a further awakening of the generations, wherever they might be, despite the place they live. Her messages are messages of a dynamic and impulsive maturity for an earthly course of humanity. She has won many prices during her writing career.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:33 pm

Jota Fotiadhu - Ballafuti participated in the International Syposium “MUSE OF POETRY PEGASI 2009”, which took place in April 2-5 2009 in Gjirokastėr, Sarandė (Butrint) , Tepelenė, Pėrmet, where she was surprised by the virginity of the Albanian regions and she contributed with her speech for poetry. It was her second visit to Albania. She is not unknown to the Albanian reader, because in the year 1997, her book “With the full moon you were clotted” from the printing press “ALCAEUS” ELBASAN translated by the distinguished translator Aristotel Spiro.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:34 pm

Other books by the author

1.“Shiver”, poems, Kedros 1973

2. “Never more“, narration in prose 1979 (republished in 1980)

3. “KRA- KRA”, tregime Kedros 1980

4.“Leave the book, and bring the milk” novel, Kastaniotis 1985 (honored with the tittle “Ludenis” in 1985

5. “All the animals together” (for children), Kastaniotis 1985

6. “With the white birds of the sky”, poems, Kostaniotis 1986
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:34 pm

7. “Never more” novel, Kostaniotis 1987 (republished four times)

8. “The denied right” novel, Epikerotita 1988

9. “Running of the old sky” stories, Govostis 1991

10. “We, the Vlachs” narration in prose, Kalentis 1991

11. Stories and narrations from the Greeks of Pond”, Iolkos 1995

12. “One day among the Greeks of the Black Sea” drama

13. “With the full moon you were clotted” Omvros, 1996

14. “With the full moon you were clotted” ALCAEUS, ELBASAN, ALBANI

15. “With the white birds of the sky” “PEGASI” ALBANIA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   Sat Jan 30, 2010 10:34 pm

Έργα της ιδίας

«Σκιρτήματα», ποιήματα, Κέδρος 1973

«Ποτέ ξανά», πεζογράφημα, Σύγχρονη Εποχή 1979, 2η έκδοση 1980

«Κρα- Κρα», διηγήματα, Κέδρος 1980

«Ασε το βιβλίο, το γάλα φέρε», μυθιστόρημα, Καστανιώτης 1983, 2η έκδοση 1985. Βραβείο «Λουντέμη»

«Όλα τα ζωάκια αντάμα», παιδικό, Καστανιώτης 1985

«Με τ’ ασπροπούλια τ’ ουρανού», ποιήματα, Καστανιώτης 1986

«Ποτέ ξανά»,Καστανιώτης, τέσσερις επανεκδόσεις 1987-1994.

Βραβείο Πνευματικής Εστίας «Τάκη Τρανούλη»

«Χωρίς δικαίωση», μυθιστόρημα, Επικαιρότητα 1988

«Παλιού ουρανού χαλάσματα», διηγήματα, Γκοβόστης 1991

«Εμείς οι βλάχοι», πεζογράφημα, Καλέντης 1991

«Ποντιακές ιστορίες και αφηγήσεις», Ιωλκός 1995

«Πανσέληνος, η σύλληψή σου», ποίημα, Όμβρος 1996

«Ne hėnė te plotė ti iu ngjize», Alcaeus 1997, Eλμπασάν. Mετάφραση Aριστοτέλης Σπύρου

«Mια μέρα στον Πόντο», θεατρικό, Aφοί Kυριακίδη 1999

«Πέρασαν όλοι οι καιροί πάνω μας, Mάρθα», μυθιστόρημα, Aφοί Kυριακίδη 1999

«Ποτέ ξανά», Kαστανιώτης 2000 (πέμπτη έκδοση)

«Na granicach nocy», Poeticon 2000. Mετάφραση Nίκος Xατζηνικολάου

«Στη θέαση του κόσμου», Ποντοπορεία 2006

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Jota Fotiadhu-Ballafuti flet shqip
Mbrapsht nė krye 
Faqja 16 e 18Shko tek faqja : Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: