Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 poezi nga Brunilda Boēova

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:48 pm

Unė mbi gėrma gėrshetojė vetminė e jetės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:49 pm

Gjunjėt e frymėzimit !Nė shiltenė e vjetėr gjunjėt mbėshteti frymėzimi,

Shplodhte vargun vijave tė shtrembėra tė kujtesės.

Ēante dhembja e poetit, rreth fjalėve ulėrimė,

Si fjollė endej oxhakut, tė zinte vend shtruar !*** *** ***

Kisha nisur tė ecja…, ecja dhe shpirtit, ndaja re lotėsh,

…,…, dhe ora e kujtesės mė ra nėn gjunjtė e dhembjes!

Dora e ēarė tek zgjatej, rėnkonte nėn strehė qepikėsh,

Emri tek unė ngeli, si fleta e bardhė tek poeti !

Fytyra e largėt u gdhend…, si fjala qė grryen gurin,

E vetme u nisa pellgjeve tė kohės tė mbaja fjalėn e burrit !

Fjala dhe koha ndajnė a bashkojnė dy respektet e largėta !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:49 pm

Dal tė tezgjahis mėrinė !

Jashtė portės sė dhembjes, qan syri i mallit,

Duke ikur, zbres pėrposht akrepave tė minutave,

Nėpėr rrėnjėt e shpirtit, labirintheve ēan rrugėt....,

Dal tė humbas mėrinė, tezgjahut punoj mallin !Copėzat e sinqeritetitBrenda shpirtit ngrinte e ulte kokė vetėdija,

Copėza sinqeriteti ia rrėmbente kaltėrsisė,

Tė mos mbetej harresė kalimtare nė trungjet e kohės,

Tė mos shuhej si meteori nė yjėsinė e paskaj,

Kohėrave tė skalitej me vitet…,…,…, !

U lodh mėngjesi…,U lodh mėngjesi, tek shpėrndante retė…,

Ca ua hidhte maleve, si kapotė dimėrore,

Detit mbi krye i bėhej vello…,…,

U lodh mėngjesi, kur zbriste pėrditė…,

Nga lartėsia muzgun plak tė zbehte hapėsirėn,

…,prisja nė heshtje mbrėmjen, me yjet ndaja hallet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:50 pm

Shpatullat e kohės

E theva harkun ku varej shpresa e akullt,

Pėrtokė e shkela me kėmbė, hijen-kohė…,

Akujt varnin degėt mbi shpatullat e saj,

Shpresa mbeti derės, kyē vetmie ngujim,

Ndjeva hapat e trishtimit, tė vinin pėr tek unė !

Fat mbi lule… !Pėrherė nė fshehtėsi kėpus fate mbi lule,

Petaleve u gėzohem…, t’i kėpus radhė…,

Nė heshtje mėrmėris fjalė, me mendjen thur miqėsi,

Pėrherė kėpus fate mbi lule nė fshehtėsi…,

…,kur vesa ende prej tyre s’ka ngritur trup,

Pa menduar kėpus dhe pikėla loti pėr fatin tim !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:51 pm

Mė ra loti…,

Mė ra loti…, diku majė malit…,

Nga reja s’u tremb, s’u drodh as guri shekullor,

Mė ra pika e lotit, zuri vend nė heshtje,

Rrėshqiste aty flladin qė vinte mėngjeseve !S’jam dhe jam.....,.....,

S’jam dhe jam njė gjethe vjeshte.....,

Rėnė pa rėnė, ngjyra e kaftė veshur trupit.

Jam dhe s’jam njė gėrmė me shumė kuptime,

Tė heq zvarrė sy-lajkatarė e gojėra egoiste.

S’jam dhe jam....,jam dhe s’jam....,

....,dikush qė gėrvish me mendje kartėn e bardhė,

Larg nga ju tė qėnit me emėr...., jam tjetėr !!Pas kohėsh ...., nė se....,

Nė tė ikur, do tė kesh mall pėr mallin qė e le jetim...,diku,

Kujtesa do tė kthehet pėr pak minuta nė lotėt e tu....,e....,

Rrėmbimthi do tė shkojnė me tė, ēdo lodėr a fjalė,

Nė tė ikur, dhe kokėn s’do e kthesh mė pas, si dikur,

U shuan tė gjitha, si lodhje prindi pėr fėmijėt, njė jetė,

....,dhe qetėsisht do ndjesh vehten tė ulur nė pragun e gurtė.

Aty do nisėsh tė ftillosh pak e nga pak

aromėn e mallit tė humbur!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:51 pm(10-tercina)

*** *** ***

Mos m’i kėrko lotėt, borxh i kam marr pėr veten,

Detit, nis sa herė shpirtin, tė lypi atje.

Mos m’i kėrko lotėt, syve tė kafshuar tė dhembjes.*** *** ***

E preka librin, duar s’kisha e marra…,

Thellė me mendje grreva frazat,

Nga trokitjet humbėn gėrmat !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:51 pm

*** *** ***

Dua.., pa dashur tė rrėmbej, tė mė duan,

Thyej copėrat e cmirės nė ēdo anė me brengė.

Pres, pa dashur t’ju them, se dua t’mė doni.*** *** ***

U shtri dhembja shtratit, e shqeu me dhėmbė,

Mbi zemėr shoshiti pak derte pėr jetėn.

Kafshohej gjer nė kockė me sytė dėshmimtarė.*** *** ***

Kryqėzohet qeshja, nė sy i prehet jeta,

Ndan mes pėr mes, shtratin e lėnguar,

Hija mbetet pa u tretur, qeshja flet pėrēart.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:52 pm

*** *** ***

E ēava puthjen, kur tradhėtinė nisi tė lindte,

M’u zhbirua dashuria, shkėmbenjėve u end copėra,

Botės i kyēa dyert, tė mos shihnin tek dashuronin tė tjerėt !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:52 pm

*** *** ***

U ēua vesa nga gjumi i mėngjestė,

Majė malit u ngjit tė shpinte trupin.

Prej rrezeve u tremb, ra nė gjumė tė thellė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:53 pm

*** *** ***

E mbyta dashurinė, prej fyti ia nxora shpirtin,

Loja e saj tretej si qiriri me dhembjen, para meje.

E tremba dashurinė, kur me tė s’dija tė bėja lojėra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:54 pm

*** *** ***

Bregut tė qetėsisė krihej mendja plakė,

Numėronte thinjat qė lagte uji i kripur.

Ngatėrrohej me veten, dallga shtonte dallgėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:55 pm

*** *** ***

Gur m’u bė qeshja, tė vriste njeriun,

Plumb m’u bė loti, tė qėllonte zemrėn.

Shalonte dhembja…, peng merrte vitet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
poezi nga Brunilda Boēova
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: