Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 poezi nga Brunilda Boēova

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:38 pm

Brunilda S. BOĒOVA
U lind nė qytetin e Fierit mė 10.03.1977 .Ka kryer shkollėn 8-vjeēare nė shkollėn “Mark Dashi” tė qytetit . Tė mesmen e pėrfundoi nė gjimnazin “Perikli Ikonomi” po nė Fier. Studimet e larta i kreu nė Fakultetin e Infermierisė nė Universitetin “Ismail Qemali” nė Vlorė. Aktualisht punon pranė Drejtorisė Rajonale tė Shėndtėsisė- Qarku—Fier, nė Kabinetin e Edukimit Shėndetėsor. Ka marrė ĒERTIFIKATĖ nga Bashkia-Fier,e dalluar si talente e re pėr vitin 2004 dhe qė prej kėtij viti ėshtė Anėtare e Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė !

Fleta dhe pena pėr Brunėn janė tė shkrira shpirtit tė poetes nė njė gjė tė vetme : -shpirt+poezi, si njė gjethe qė se s’zverdh ēdo stinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:38 pm

Veprat e autores

“Si ta shkruaj psherėtimėn”, poezi 1998

“Ujėvara e ėndrrės”, poezi e prozė 2003

“Disqet nisin tė flasin”, poema 2003

“Fajet e reve”, tercina 2004

“Penėt krehin dallgėt”poezi, (bashkėautore me poetin A.Abazin) 2005

“Simbioza yjeve”poezi, 2005

“Perėndim i ciflosur”poezi, 2006

“Fjalėz e vesuar,”shprehje e aforizma, 2006

“Nė gjunjė tė mallit…,”poezi 2007

“Shtatėdhjetė e shtatė tufane marsi”, poezi, 2007

“Marsi i zbutur nga vetėtimat”, poezi 2008

“Metaforė mbi valė” tercina 2009

“Psherėtima tė gjunjėzuar”poezi, 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:39 pm

Poezitė tė pėrzgjedhura nga vėllimet e saj poetike(38-poezi dhe 10-tercina)

Tė vrarė nė errėsirė yjeshKemi kohė tė duhemi, si dy tė vrarė nė errėsirė yjesh,

Kemi kohė tė duhemi, e me dashuritė tė harrojmė kohėn,

Nata na shkel hijen pėrqark hijes sė verbėr tė hėnės.

Jashtė, nisi tė bjerė kėmbana e tė enjtes…,…,

Pėr pak dashuri, shpirtit, zbres pakuptuar kristale loti,

Tė vesh e zhvesh grijtėsisht meritė e kohėrave tė vjetra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:39 pm

Nė gurmaz tė lotit !Nė gurmaz tė lotitmbytej e harruar njė britmė,

Hidhte shije tė pėrzier nė vijė tė ujit mendimi i enjtur,

Koha tirrej si ziliqare nė shtratin e saj tė vakėt…,

Dita mbėshtillte kėmbėt e plakura, pa i shtrirė ende nė agim,

Ora kacafytej me veten e ia nxirrte inatin e ditės

akrepave tė ndryshkur,

Ndalonin tė gjitha, pėr njė minutė vonesė shkonte ēdo gjė ters,

Aty me lotin merrte ēdo gjė kuptim tė dyfishtė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:39 pm

…, …, pas krahėve tė reveTretet shiu, metaforė, pėrqark heshtjes, hije rrudhave,

Merr lotin e bėn mermer, nė duart qė dredhin dhembjen,

Merr vėshtrimin, e kthen nė pasqyrė tė kreh dritėn,

Merr frymėn, tė ngroh pėr ēdo hera ditė dashuritė,

Njė rrėke merr pėrpara dhe tė grijtėn e qiellit

qė pėrpėlitet pas krahėve tė reve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:40 pm

Grusht u bė ndėrgjegjiaJashtė kangjellave tė besimit, grusht u bė ndėrgjegjia,

Lidhur nė trup tė hekurt shėnjė vrazhdėsie,

Lėngonte kyēi i vėshtrimit mbi qirinjtė e mirėsisė,

Digjte dhembjen e syve nė kryq tė pastėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:40 pm

Fjalėt e njė miku ( nestor.p)Nė hijen e natės e fsheha portretin e heshtur,

Portretin qė nuk kishte qenė kaq kohė aty.
Buzėqeshjen e syve e mbolla shpirtit tė pastėr,
Vėshtrimit tė prerė ia hoqa hijen e rėndė,
Tė mbetej kujtim i largėt....,


Tė largėta fjalėt qė dikur ishin thėnė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:40 pm

Gjurmėt e hijta tė trishtimit

Trotuareve trekėndėsh hijeje njė ndjenjė nė zbrazėti,

Trungut vėnė radhė, si vija pentagrami nė letėr,

Fėshfėrimat e gjetheve hidhnin melodi tė ērregullt,

Diku sythet qė shpėrthenin ēastit mbulonin notat e vjetra.

Trishtimi ėshtė rrėnjė e ndjesive hyjnore,

Le gurmėt e tij nė qerpikėt qė rrėzon loti !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:41 pm

VjeshtaTi rrėzove njė gjethe mbi token e kaftė,

…, dhe nuk e ndjeve dhembjen e pemės.

Lehtė ranė njėra pas tjetrės gjethe tė tjera,

pėrsėri ti i rrėzove, duke thėnė se erdhi vjeshta.

Vjeshta,

pėrsėri solli me vete erėn e shiun…,…,

Vjeshta!

Qetėsia fillojė tė mbizotėrojė dhe shpirtrat

tė trazohen pakuptuar,

…,…,pakuptuar, se dikur kanė qenė tė dashuruar !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:41 pm

..., ..., ...,U fėrkua dielli nė kurriz tė malit,

Me shigjeta rrezesh ia ēau trupin vesės.

U shtrua horizontit, hapėsirės sė blertė,

Hidhte mesazhet e para tė ditės fytyrė-ējerrė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:41 pm

U var mjergulla....,U var mjergulla mbrėmjes, nė fytyrė tė qiellit,

Yjet u strukėn nė furrikun e natės ..., ...,

Endur, si varfanjake, nisi tė bridhte mjergulla,

Zbardhi hapėsirėn, deri nė agim ...,

..., ..., u shkri prej rrezeve .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:42 pm

Tė mbetesh Njeri !Tė njohėsh, tė mos vrasėsh, tė mbetesh

kuptimi i tė qėnit Njeri,

Bota dhe njerėzit s’janė tė gjithė njėsoj,

Moralė dhe immoralė, trazojnė nė tė njėjtėn ēorbė !

Bota, kafshuar e nxirė nga mijėra gojė tė shqyera,

Njerėzit tė etur nėpėr llumrat e ditėve,

poshtėrojnė deri nė nder!!

-Tė mbetesh Njeri nė kėtė Botė

MREKULLIA qė nuk sjell lot !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:43 pm

Poezia “mish-kėputur” !E ndjeva poezinė tė qante nė kėmbėz tė vargut,

Me gjurmė-gjurmė, lapsi ia maste shtatin,

Numėronte gėrmat e diku lidhte bojėn,

Niste nga e para dhe e priste gogėl fjalėn,

Aty pash, poezisė t’i dhembte shpirti !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:43 pm

Poezia “mish-kėputur” !E ndjeva poezinė tė qante nė kėmbėz tė vargut,

Me gjurmė-gjurmė, lapsi ia maste shtatin,

Numėronte gėrmat e diku lidhte bojėn,

Niste nga e para dhe e priste gogėl fjalėn,

Aty pash, poezisė t’i dhembte shpirti !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:43 pm

Rrjedhės sė marsit

Ndarė nisi marsi, vetmisė ulur heshtja,

Errur nė mjergull, e thyer nė kujtesė...,

Ndarė, prehu diellin stina e re nė ditė gėzimi,

Djegur eshtrat frika, vatrės sė detit nė tradhėti fjale,

Mbylli keqkuptimet e pakuptuara,

tė kuptonte rrjedhėn...,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:44 pm

Luante deti...,...,

Luante deti nė ije tė shkėmbit,

Pėrplaste vaje dallgėsh e ulej posht tij...,

Perėndimi, prej rrezeve kthehej

nė pasqyrė tė shkėmbinjėve.

E deti vazhdonte tė luante nga harku i diellit nė breg!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:44 pm

Manastiri i vesės

Fushave bridhte dita qė zbardhte barin e pėrlotur,

Pėrkulte maja gjelbėrimi fuqia e vesės mjerane.

Shpėrndante freski tė burgosur, vjedhurazi...,

Rrėnjėve ngrihej manastiri nė kullat e dheut,

Pa ndjerazi, hutueshėm vesa kthehej murgesha e vetme!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:44 pm

Me tė ikurat vite Marsi !

(motrės sime “Albana”-OTRANTO 1997)

Me tė ikurat ditė-marsi njė gonxhe e freskėt,

Jeta u preh’, si dora qė ndan dhe zemra dashuruar,

Dhe vetminė e harrove, dhe lotin e bėre shkėmb,dallgėve,

Buzėqeshja e syve ish’strehėza e dytė nė thellėsitė e blujta.

Me tė ikurat vite Marsi, mė e gjallė tė mbeti freskia !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:45 pm

Gjelbėrimet e ndukura !

Vetull-prerė, i ashpėr me portretin qė s’flet,

Kryqe-ngrirė shtrėngon mesin prej lashtėsisė.

Ngjeshur qėndrojnė pėrmbi to turma-turma,

…,…,si copa resh tė kėputura,

gjelbėrimet e ndukura !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:45 pm

Verbuar, pėrtej vetmisėShkoj..., marr drejtim..., tė nisem..., pa njeri,

Shkas..., trotuarėve..., verbuar..., viteve,

Shtypur..., durimi..., gėrryer..., eshtra kohė,

Ngrihem...., shoh larg..., pėrtej..., resė plak !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:46 pm

Sundukėve tė kombit

U U ul mendja tė mendonte krahė mendjeve tė kamura,

Paloste zėra me vlerė nė sundukėt e kombit.

Thinjat e tretura i shpėrndau kurorė mbi emra,

Pėrkrah diturisė sė tyre tė ktheheshin nė legjenda !

U ul mendja, pėr pak kohė tė lypte mendje...,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:46 pm

Jam pa ju...., larg !

Jam pa ju nė frerėt e vdekjes...,

Jam njė lis i shtrembėr dimri...,

Kėpus genet nė gjerdan tė gjethes,

Larg, pa ju jam dhe pėrtej jetės !

Jam si mjergull qė thithin rrezet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:47 pm

Nė gojė tė detit...,Mbyll re tė gjymtuara nė gojė tė detit,

Me kripėsi dallgėsh ua shėroj vulat e kohės,

Pas shkėmbi i pėrplas tė marrin forcė prap,

Nė vijė tė horizontit tė ngrejnė fluturim, krahėt !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:47 pm

Loti i malit

Qau syri i malit nė vetull tė gjethes ...,

Paloste kapakėt e rrudhur nė copa shkėmbenjėsh,

Binte heshtur, vėshtrimi i mbėrthyer..., ...,

Shkėputej lartėsia, t’i fshinte lotin e moshuar malit!

Mall ndėr lot !

Fryn njė mall prindi nė mal tė heshtur...,

Zbėrthen jetė nė shtatė-ngjyrėsinė e ylbertė.

Vret e s’ndihet pas brinjėve tė lartėsisė,

Merr krahė tė kapet galaktikės,

Cfilit yjet nė fllad tė zemrės,

Fryn ai mall e pėrplaset asfaltit tė lotit !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   Thu Jan 28, 2010 11:47 pm

Iku pėr…,

Iku pėr tė mė sjellė vetminė, njė pritje e humnertė,

Iku pėr tė mė mėsuar ligjet e dhembjes dora e mallit,

Iku pėr tė mė shembur rrėfimet e njė deti blu,

Iku pėr tė mė zėnė robinė nė mendimet pėrtej hėne

Iku pėr tė mbetur brishtėsi e murosur nė mendjen time !Qafės sė malit

Qafės sė malit i rashė me rrebesh vargjesh,

Tėrthorazi me flakė tė lėmuar ia vesha ashpėrsinė,

Pinte gurė tė zbutur nė kostėr tė barit.

Mpirė nga dora e muzės nė bojėn e pakėt…,

E pashė tė ulte kryet, me fushėn tė bėhej njė,

Vjetėruar nga vargjet iu morėn kėmbėt gurėve.

Poezia u bė thesar, pas mali gdhendi njerinė;

Qafės sė malit monument dora qė dridhte gėrmat !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: poezi nga Brunilda Boēova   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
poezi nga Brunilda Boēova
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: