Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kush eshte ky Millosh Kopiliqi?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Kush eshte ky Millosh Kopiliqi?   Thu Jan 28, 2010 6:11 pm

Millosh Nikollė Kopiliqi

Milosh Kopiliqi kishte marrė pjesė nė Betejėn e Kosovės me 2000 luftėtarė, numėr i konsiderueshėm ky, pasi i tėrė koalicioni krishter pėrbėhej prej 40.000 luftėtarėve ballkanas.Sa i pėrket pėrkatėsisė fisnore tė trimit nė Drenicė qė tė gjithė pohonin se ishte nga fisi Gash, pastaj Shotė Galica dhe shumė heronj tjerė tė kėtij fisi nga Drenica ishin krenarė pėr pėrkatėsinė e pėrbashkėt fisnore me kėtė trim, dhe vetė fshatrat Kopiliqė, sot janė kryesisht me fis Gash.Kurse pėr emrin e babait tė Milloshit pėrveq emrit Nikollė nė popull dėgjohet edhe njė emėr tjetėr Sharrjan.Mė 15 qershor 1389 e therr sulltan Muratin e I.

Sipas legjendės popullore: “Miloshi ka pas lindur nė Kopiliqin e Epėrm, por mė vonė ėshtė vendosur nė Kopiliqin e Poshtėm”. Pleqtė e Drenicės tregojnė se “Milosh Kopiliqi ā kanė prej ktuhit” (Drenicės). Ata vėnė njė vijė tė qartė demarkacioni: “ Car Lazari ā kanė i serbėve, Milosh Kopiliqi i yni”; “Milosh Kopiliqi ā kanė mė i madhi kreshnik i shqiptarėve nė luftėn e Kosovės”. Nė Kopiliq tė Poshtėm ka vende qė quhen: “Te trolli i Miloshit”, “Veneshta e Miloshit”, “Te kisha e Miloshit” etj. Nė Sallabajė gjendet “Vorri i Milosh Kopiliqit”. “Miloshi e mbante ushtrinė nė pyjet e Ēiēavicės e tė Kukės” (pyje tė Drenicės). “Car Lazari… venin e tij e ka pas kah Kraleva dhe jo nė Kosovė”.
Sipas njė kėnge popullore shqiptare, Sulltani i dėrgon letėr sė pari Milosh Kopiliqit, ku i kėrkon "ēelėsat e shtatė kalave" dhe " haraēin e shtatė vjetėve", ku shohim se Miloshi ishte zotėrues feudal i rėndėsishėm i kohės. Pastaj Milosh Kopiliqi u bėn thirrje mbretėrive tjera nė Ballkan pėr tė ndihmuar kundėr turkut.
Nė kėtė kėngė gruaja e Miloshit quhet me epitetin "Llatinka" qė e cilėson atė ose me fe katolike ose me kombėsi vllahe, dhe nė kėtė rast bie nė kundėrshtim me disa tė dhėna qė thonė se Miloshi ishte dhėndėr i Lazarit. Milosh kishte mėsyrė shatorin e Sulltanit me sa duket nė cilėsinė e dezertorit dhe pasi ėshtė futur brenda e ka vrarė Sulltanin me njė thikė. Sipas kėngės Turqtė sulmojnė Miloshin por "shpata nuk e pret", atėherė njė shkinė u tregon se si ta mbysin Miloshin, "shtatė kerre dru, biro, ju me i kallė, nė gropė tė zjarrmit milloshin me e qitė". Kjo ishte e vetmja mėnyrė qė t'a vrasin Milloshin i cili kishte fuqi mbinatyrore, prandaj kėrkon nga turqtė t'ia sjellin shkinėn para. Turqtė tėrheqin zvarrė shkinėn dhe e dėrgojnė para Milloshit ku ai e kafshon me dhėmbė, nė atė rast e godasin me shpatė dhe i presin kokėn. Gjithnji sipas kėngės Milloshi ec me kokė tė prerė dhe shkon nė "Magrip" emėr me tė cilin nėnkuptohej perėndimi nė kėtė rast Drenica e cila ishte nė perėndim tė vendit ku zhvillua beteja, aty sheh ca vajza tė cilat thonė "shiko motėr njė njeri pa kry" kurse Milloshi ua kthen "Unė pa kry, ju pa sy", pas kėsaj Milloshit i bjen koka, ndėrsa vajzat i zen mallkimi verbohen. Pėr fat tė keq kėnga ėshtė deridikund e islamizuar por ka rėndėsi sepse plotėson boshllėkun e tė dhėnave historike.

Kronisti osman Enveri, Milosh Kopiliqin e pėrmend me titujt: “Princ” dhe “Ban”; humanisti raguzan Feliks Petanēi, “Princ Ilir”; humanisti arbėror nga Kosova, ipeshkvi i Ulqinit, Martin Seguni, “Baron”; arqipeshkvi i Tivarit, Andrea, “Ban”; kurse humanisti ynė Marin Beēikemi e vė atė nė cilėsinė e “Perandorit tė Mizisė”), i cili pėr kryezot kishte Vuk Brankoviqin.
“Lazari i dha Miloshit njė gotė me pije duke i thėnė - thonė pėr ty qė je bėrė tradhtari im…- Miloshi i`u pėrgjigj - nesėr ke pėr ta parė tradhtarin, ke pėr tė parė nėse jam njeri i drejtė apo tradhtar.- Lazari nė atė moment e mori nė dorė gotėn e dollisė dhe e piu”.-- Enveri
Ngritja e dollisė nga ana e Lazarit, vetėm atėherė pasi u sigurua pėr besnikėrinė e Kopiliqit, flet qartė se ai ishte njė nga princat kryesor tė Koalicionit, dhe njė prestigj tė tillė e kishte arritur, padyshim, pasi qė ishte pėrfaqėsuar me njė forcė tė rėndėsishme ushtarake.
”despoti Lazar i Sėrbisė, bullgarėt … dhe sundimtarė tė Arbėrit nga Dardania … u mblodhėn … u hapėn luftė turqve, por Lazari dhe shumė tė tjerė humbėn jetėn nė betejė”. -- Filip de Mezier,
Emri dhe mbiemri i tij ka zgjuar interes qė prej kohėsh, qė sė paku duke e analizuar atė nė dritėn e tė dhėnave antroponomike t`i afrohet zgjidhjes sė ēėshtjes sė pėrkatėsisė sė tij etnike. Por, nė kėtė drejtim, historiani serb i shek. XVIII, P. Julianac, mė 1765, nuk zgjodhi kritere (pėr ta identifikuar atė mė lehtė si serb - Q.D.) dhe ia tjetėrsoi mbiemrin nga Kopiliq /Kopil(i) ose Kobil(i) mė vonė e ka marrė sufiksin sllav Kopil(iq) – Kobil(iq)/ nė Kobiliq - Obiliq, term i cili u pranua nga historianėt pasardhės tė historiografisė serbe.

Pėrkundėr faktit se mbiemri i Miloshit te kronisti osman Ashik Pashazade i shkruar me grafinė osmane, nė radhė tė parė mund tė lexohet si Kopila e pastaj Kobila, studiuesit G. Elezoviq dhe A. Olesnicki, nė rastin konkret pėrcaktohen dhe pėrdorin variantin Kobila, kuptohet qė nė bazė tė termit serb kobila-pelė, tė lihej vend qė pėrkatėsia e tij etnike tė kėrkohej vetėm nė mesin e serbėve. Mirėpo, studiuesi K. Jireēek, lidhur me kėtė problematikė, qė prej kohėsh me tė drejtė sinjalizonte se nė shekullin XVIII emri qė rridhte nga pela ishte i pahijshėm, prandaj e tjetėrsuan, duke i dhėnė pėr bazė termat (serbė) obilan dhe obilje. Nga ana tjetėr, rezultatet shkencore nga fusha e gjuhėsisė, megjithatė dėshmojnė origjinėn thjeshtė arbėrore tė emrit dhe mbiemrit tė tij. Kėshtu, prapashtesat osh, ush dhe oshe janė tė pėrhapura sot e kėsaj dite nė tė gjitha trojet ku jetojnė shqiptarėt. Edhe rrėnja Mil (Mill) lidhet me emrat shqiptarė, si, bie fjala, Mėhill, Mhill, Milo, (humanisti raguzan F. Petanēi e pėrmend Miloshin me emrat: Milon dhe Milo) dhe diē tė ngjashme.
studiuesi J. Dranēolli, i cili pohon: “Emri Kopil, gjithashtu ėshtė njė emėr me prejardhje thjeshtė shqiptare. Pėrveē tė tjerave, sot nė shqipe fjala kopil, ka kuptimin e sythit tė mbirė nė njė rrėnjė, trung a nė degė tė njė bime”.
Nė rininė e tij tė hershme ka marrė pjesė nė beteja tė ndryshme si mercenar.E tillė dhe heterogjene nė pikėpamje pėrkatėsie, ishte pothuajse tėrė ushtria e asaj kohe. Ai, me kalorėsit e tij nga Drenica luftonte kudo ku i jepej rasti. Pikėrisht pėr aventurat e tij kalorsiake, ishte bėrė objekt dyshimi pėr mbretin Llazar dhe pėr suitėn e tij.

Milush Kopiliqi, sapo nis dyluftimi me njė goditje e rrėzon nga kali kundėrshtarin. ”I mllefosur dhe i gjindosur nga humbja, Vuku akuzon Milushin si tradhtar dhe si njeri tė shitur te turqit. Prej asaj kohe, Vuku dhe Milushi edhe pse miq do tė mbesin kundėrshtarė tė papajtueshėm
Nė vjeshtė tė vitit 1912, derisa forcat okupatore serbe kishin pushtuar Elbasanin, kapiteni serb Ēajkanoviq ndėr tė tjera ka shėnuar: Derisa po qėndroja me togėn time nė rrethe tė Elbasanit, vendėsit mė dėftuan se aty, nė njė vend afėr Elbasanit ishin disa shqiptarė qė mbaheshin se ishin pasardhės tė Milosh Obiliqit…

Edhe vete Car Llazari ka qene me nene Shqiptare nga fisi i Balshajve.Hajde e thuaja serbve ket
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kush eshte ky Millosh Kopiliqi?   Thu Jan 28, 2010 8:09 pm

shum interesant FIONA; pse qysh naj murren pra kopiliqin por edhe llazarin e plot ndoshta te tjer serrbet ,pse Aleksandrin e Madh ,sun po e mbrojm se asht shqiptar, dhe pse po dojm tash me zbardh ket qeshtje.vetum me nen TEREZEN e kem shembull konktret,ajo u deklaru vet se asht shqiptare,por ne dhe populli yn ne pergjithsi shprehemi se nana Terez nuk ka ba asgje per popull te vet, e kem has dhe ne forum, dhe disi se nuk e adhurojm, dhe maqedont deshten ta bejn kinse asht maqedone por reaguan elita jon me koh dhe pra u eliminu ky problemi. pse sillemi me ksi lloj te njerzve ne keshtu por edhe me vlera univerzale,sepse qohet nji hogj si aj krasniqi dhe thot, dhe ja cakton nanes Terez gjehnemin e ka garantum,dhe pjesa dermuse largohen prej saj dhe sju intereson ma nana Terez, arsyja po dihet,dhe ne kurr nuk ju japim pubicitet ktyre njerzve dhe te gjith atyre qe asht dasht me shkru per ta por i qojm ne gjehnem meniher e kshtu me radh.... pra per ket dhe na vin punet keshtu siq jem se e kum cek- budallija brina nuk ka-analfabetizmi) dhe Aleksandri i Madh, Kopiliqi por edhe Car Lazari dhe nana Terez njejt ju kan ndodh, jem distancu prej tyre.per Aleksandrin e Madh se di saktesisht se si tek, a sa per Kopiliqin dhe Car lazarin jam i sigurt se feja i ka distancu dhe jan shku ne anen e armikut dhe kan ber buj-emer,dhe sod bandat e car lazarit mbajn emrin e njerit shqiptar pra. pra ne duhet per njerz me vlera unuverzale te logjikojm shka po thojm dhe kush ka drejt te prononcohet per gjera te tilla e jo tuli shizofreni. dhe tash ti vajtojm e ti nxjerrim prej varri se asht e kot ndoshta. ka raste shum dhe Ataturku e modernizoj turkin e kshtu e rradh atek ne as sun ka pordh kto te meta i kem ne gjen un i quj vese te- dreqit) Jena shum interesant lidhje me men te kres nuk ka, as emrin e vet se di, kur te tentojsh me kshillu a me drejtu te ban per pes pare. ksaj i thon hypi ukit e njelli qent..... eshum tj....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kush eshte ky Millosh Kopiliqi?   Sun Jan 31, 2010 11:24 pm

Ja ēfarė thotė kėnga shqiptare pėr Millosh Kopiliqin:

Kqyr Milloshi n'kamė na u ēue
tanė me hekur e paskan thakrue
edhe atkķs hekur i kan veshun
mirė Milloshi n'shpinė iu ka gjue
me askerė te mbreti kįnka shkue

Nibetxhija hiē s'e paska lshue
haber mbretit m'i kanė kallxue:
-- A me lshue Milloshin a mos me lshue?
Mirė dovleti haber i ka dhanun:
-- Lshone Milloshin ktu me ardhun!

Kqyr veēilve mbreti ēka u ka thanun:
-- A t'ja japi unė dorėn e djathtė?
-- A t'ja japi tha kambėn e shmajtė?
-- Jepja babė, qat kambėn e shmajtė
se gjithėmonė raja jet nėr neve!

Mirė Milloshin ma paskan lshue
te dovleti Milloshi į shkue
kam'n e shmajtė Sulltani ja ka dhanun
Me ni dorė tha kambėn ia ka marrė
paj me tjetrėn hanxhar i kį mshue

zorr e mushkni n'tokė i kan ra
Njizet e katėr orė Sulltani ka rrnue
at'her jetė Sulltani ka ndrrue
Luftė e madhe na kįnka marue
Shih, Milloshin gjį e gjallė s'pe pret

e gjujnė pushkė, pushka nuk e zen
edhe shpata hiē nuk pe pret.
Nji shkinė plakė kqyr ēka ka thanun:
-- U vraftė Zoti askert e dovletit!
A s'po shihni Milloshi krejt u preu?

Tanė pėr tokė tha pushkėt me i shtrimun!
Bylyzykt atkķs i paskan ramun
gjallė me dorė Milloshin e kanė nxanė
I bķn pushkė tha, pushka s'po ja len
I bķn shpatė tha, shpata nuk pe pret

Kqyre shkina askerin e ka msue:
-- Shtat kerr dru, biro, ju me i kallė
n'grop t'zjarmit Milloshin me ēitė!
Kqyr Milloshi at'her ēka ka thanė:
-- Amanet, more askert e dovletit!

Qat shkinė plakė tha, ktu e due!
Se shum mall, thot, m'ka qillue
qasaj shkine po due me ja lanė!
Se zhag shkinėn ma kanė afrue
se me dhambė Milloshi e kį kafshue.

At'her shpata Milloshit i kį mshue
kryet Milloshit, tha, i ka flutrue
se n'Magrip Milloshi kur į shkue
gra e ēika tuj la janė qillue:
-- Kqyrne, motra, nji njeri pa kry!

-- Un pa kry kish thanė, ju pa sy!
Qat'her kryet Milloshit n'tok i ra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kush eshte ky Millosh Kopiliqi?   Sun Jan 31, 2010 11:26 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhevi
Fillestar/e
Fillestar/e
xhevi

Male
Numri i postimeve : 1
Age : 36
Vendi : Kopiliq i Eperm
Registration date : 01/07/2012

MesazhTitulli: Re: Kush eshte ky Millosh Kopiliqi?   Sun Jul 01, 2012 12:39 am

shum shkrime amo shum pak fakte nga vendlindja e ti un evi nga ai fshat por askush nuk vie edhe te shiqoj kete vend
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kush eshte ky Millosh Kopiliqi?   Sun Jul 01, 2012 12:04 pm

Nje mirseardhje ne forumin BK. Xhevi
Ju ndoshta shtroni pyetjen me vend, per keto postime, por a keni ber edhe ju dic per faktet pasi qe jeni nga ai fshat. E ne qoft se keni dic na sjellni ne forum ne do mir i presim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Kush eshte ky Millosh Kopiliqi?   Mon Jul 02, 2012 3:11 pm

Xhevi ju dėshirojm mir se ardhje nė forum siq e paska cek edhe i nderuari driniiii pasi qė jeni nga po aji fshat me siguri se kemi pėr tė na sjell shum gjėra qė e begatojn forumin si dha kalo sa ma mir .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush eshte ky Millosh Kopiliqi?   Wed Jul 04, 2012 5:16 pm

As qe ka ekzistu ndonjehere ajo lufte me 2.000 luftetare , pune koti me argumente dhe fakte boshe .
Sikur te kishte ekzistu , si eshte e mundur qe te mos kete asnje fakt ne arkivat te Krishtere , pervetem se ne ato serbe qe jane boterisht te njohur si fallsifikator ?
Nuk i kishte pshtu kjo lufte botes Krishtere JO , kur munden ti ruajne per bizantin nga koha shum me e hershme neper arkivat e tyre gjithandej sidomos edhe ato pak luftra te vogla qe ishin jane te regjistruara ,po si paska mundesi qe per kete lufte kaq te madhe fetare nuk po dikan gja :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kush eshte ky Millosh Kopiliqi?   Fri Jul 06, 2012 1:10 am

Mos Arber se po hidherohet fiona e po te sjell nje gomar fakte, mos ia qo mundin kote...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kush eshte ky Millosh Kopiliqi?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kush eshte ky Millosh Kopiliqi?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: