Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyTue Jan 19, 2010 3:08 am

RINIA ne
perendim gjermani, itali ,zvicer etj. eshte shum afer asimilimi.Ne kete gjendje siq eshte rinia
jone do te asimilohet dhe me nuk do te mbetet asgje KOMBETARE: Te disa te rinj ka filluar te
humbet edhe gjuha SHQIPE e te mos flasim per kulturen dhe traditen:
Edhe muzika u ndihmon te asimilohen, sepse ne lokale nuk kultivohet kultura dhe muzika
shqiptare por ajo Gjermani,Itali,Amerik,Greqi etj. Nje numer tjeter i te rinjve
tane nuk shkojn as ne keto lokale, sepse u vjen TURP te tregojne se jane SHQIPTARE, por
ne ato gjermane.
Por edhe mos te shikojme vetem anet negative. Ne Perendim ka edhe te rinj (fatkeqesisht
nje numer i vogel) qe mundohen te ruajn Traditn dhe Kulturen ( per keta qe
mundohen ta ruajn Traditat dhe hallall ju qoft.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dodgjeka
Anëtar i ri
Anëtar i ri
dodgjeka

Male
Numri i postimeve : 76
Age : 80
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ën penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Traditat e gjuha   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyTue Jan 19, 2010 11:57 am

gjithçka tret fajin ja la intelektit se ata këqyrin veç si me modernizua gjuhën me modernizua bidatet e tana çka asht t'vjetër me qit mrapa e me harrua e parolla e tynet asht "TRANDI E BRANDI" .I shëmull po dua meva kuvët çi i shkon Malsis çi asht nar Malazes, sa e marrvesh gjuhën Shqipe majvjetri dialekt asht dialekti i Malsis se qysh me 1878 Malsija asht jasht Shqipnijet me kufi e nuk kapa shkolla çi e kishin trnua e modernizua dialektin e vet.Kapa than i albanolog: " T'lumt ju o Malsor se e kini ruojt fen e Krishtit e dialektin se Dialekti i Malsorit asht temeli i gjuhes Shqipe se kurr nuk asht trnua se nuk kapa kush me trnua.Vet e kam lëshua Malsin tash 50 vjet e kam ruojt Malsorçen sa kam mujt por tash nuk e njohi Malsin ma se shkolltart nuk e përdorojn ma e pa shkolla sot keem pak.Hupi gjuha,hupën bidatet po hup edhe dveshëmja,xhubleta,çakshirt jan sot prej rubet si klitat e g'jata.Nuk ke as dashtni ma si a kën dikur se sot vajza e djali duhen për halkë [popull] e jo për vetin,sot rroket me jarin e po këqyr tjetrin,po martohen ater dahen pas dy-tri vjet,nuk ka lezet ma.Kisha mepa shum me shkrua por pova la edhe juvet pak vët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.gurraelecit.blogspot.com
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyTue Jan 19, 2010 5:59 pm

Inderuari Dod Gjeka .Nuk them se se nuk eshte edhe fai i Politikanve tan ne kete raste por edhe i vete popullit e pikrisht rinis Shqiptare.. qe po e shikojn jeten nga nje orbit e moderizimit demokratik dhe te civilizimit te pa kontrolluar ku harrojn ne radh te pare nga vine pa perfaqsu kulturen e ati vendit.ndihen si te turperuare!
Arsyjet e largimti nga trojet shqiptare jan te shumta? por ne do ndalemi te ajo me kyqe???qe te rinjet fatkeqsisht sote duan te harroj kulturen dhe traditen shqiptare.Sote nje te rijut ti thuashe kushe ka qen pe zem Riza Bllaca, qe ka qen nje nder rapsotet qe i kendoj Shqipersi me tekste te Vaso Pashes, nje nder kenget qe beri buja te madhe Oj shqiperi e mjera Shqiperi .do thon ler pash zote ate plak!!! E ti pytesh per Per Majkell Xhekson dhe albumin ,,TRILLER;do tregoOJN.dhe per turnet e tij.keta te rinje jo qe e pelqejn nje Xhekson apo nje Selin Dion kur nuk edin perkthimin e ati tekstin shumica pore. por e duan se nuk tingllon Shqip.krenarij dhe kultura familjare ne nje aspekt duhet fajsuare,Nje prinde mburret sote qe femiju i tije din te interpretoj nje tekes Anglisht apo te nje gjuhet tjeter.Nuk dua tjem raciste kunder nje kulture tjeter nga e jona .por mos ti harrojm vlerat tona .cdo kun ne bote cdo shtet mbron me gjelozi kulturen e ati vendi.pse ne si Shqiptare mose te mbrojm kulturen ton!!!!vall nuk kemi me cfar te mburremi ???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyWed Jan 20, 2010 2:17 am

un mendoj se problemi qendron komplet te institucionet tona sepse ne pushtet jan psedopatriotet dhe jo patriotet, se as ne vendlindje e as dispor nuk favorizohen vlerat e mirfillta atdhetare dhe kulturore intelektuale, te cillet faktor dot kishin stimuluar keto vlera kulturore, te cillat ndikojn direkt ne gjenin ton per mos asimilim. pra dot thot se qeverit tona nuk kan investu aste nji metelik ne ket drejtim, por kan ba dhe po e bejn te njetin avaz, kunder vlerave tona pra stimulohet dhe ndihmohen matrapaz te cillet gja zdin veq se ( kur te zuna ner ur ta dhash nji turr,e tani uuu sa ki bythen e mir sa mir pe dridh) e keshtu me radh, se veq tu shti dhe tu dhan turra hyhet ne evrop, aket banalitet kta e kan harru moti ne evrop nuk asht ne trend. sido qoft ne jem deshmitar vet te gjith se as te njiher gjer me tani ne istitucionet tona qeverit tona nuk kan lan qe te na udheheqin njerz atdhetar kombetar te devotshem se man mend historija.dhe kan marr turr si shejtant pseodopatriotet -psedointelektualet udbash-komunista -titista -proletar e dreq e i bir dreqi, por jot njerz te atdhetart kuurrrr, dhe keshtu
po shifet se jem te nemur nga gjaku i tyre, gjer metani dhe kurren e kurres nuk dot bijn gjerat ne vend dersa te mos e marrin pushtetin njerz te deshmur atdhetar vetum me vepra e sakrific,dhe kurr nuk dota gezojm asgje gjer sa nuk i qesim ne vend njerz meritor,e jo bastard si te sodit qe po e neglizhojn me mish e shpirt qeshtjen kombetare. e tj..........tj.......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyWed Jan 20, 2010 2:43 am

Xhem i ke dhen pak si shum vrull kesaj temes.ngadal -ngadal fajtori nuk duhet kerku vetem te instuticionet por edhe te individ??se kjo i bin per inat te res me vdek djali??Ta lem anashe pak politiken e te mermi me kulturen dhe traditen Shqip:
Ti thua se kenge te reperva permbajn tekse banal siq e solle ti ate shkimin?? Pajtohem edhe un me kete .por ti mbasi jeton ne perendim besoj se edhe e njehe gjune e ati vendite ,dhe ke pase rast te ndegjosh keng ne ate gjuh e din ti teksin e asaj kenge p.sh?????veqe me shum banalitet permbajn pothujse cdo kenge ritmike qe jan jo Shqip.
Ne kemi nje zhaner te mirfillt te folklorit ton por ekeqja eshte se rinija eshte kjo pikrisht se nuk e preferon ket zhaner.ndoshta edhe veshja porvukative i ben te jet me ne trend muzika hip hop .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyWed Jan 20, 2010 2:58 am

FIONA-un nuk di vend ne bot se njeriu apo indivdi mun te mbijetoj nji gjeje ne infinit, pa ndihmen e shteti dhe nese nji individ ja arrit asht nji, nuk qon pesh pra individi i vetum, nuk pervaqson dhe nuk mund ta mbroj nji komb apo kultur.pra shteti asht kompetent . per gjithshka ,pra ne gjerat e siper permendur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyWed Jan 20, 2010 3:30 am

Jo keto grupe vet financohen.te pakt jan ato grup se financohen nga shteti.por vlerat kulturor mund ti ruajn nje individ nje tjeter me pase shendrrohet ne shoqri te gjer.

Por ne po flasim pere kulture dhe traditat shqiptare, qe te rinjet tan qe jan jasht vendit sa kujdesen per te apo sa e kultivojn????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyWed Jan 20, 2010 3:54 am

si mund njeriu apo individi te mbaj si per shembull shkollat shqipe, individi- smund ta financoj njeriu vet, por disa ne i bejm vet organizimin e shkollave e do gjera tjera por nuk e bejn e ter diaspora, se ke njerz te cillet nuk kan vetedije kombetare sa do pak,ktu asht problemi i ter populli smundet me qen intelegjent si jahudit se ska pas problem. tani shteti duhet te na dergoj mesues se ne ktu sun qesim konkorse,por edhe ska boll mesues , ket se ben, e shkolla asht fundamenti i ti gjithave. po nejse mos te asimilohen - infektohen-degjenerohen ata atje se ne pom me duket po i mbijetojm kogja mir kem nis te vetdisohemi ngjitha aspektet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyWed Jan 20, 2010 4:18 am

Fionaa.
Shfletoje pake historin, dhe meso se shqiptaret nga diaspora jan ata qe kane kontribuar me shume ne rujtjen e Kultures dhe Traditave tona neper shekuj.
Shqitaret ne Perendim...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyWed Jan 20, 2010 6:35 pm

Po mir ne po flasim per ata, qe ti thua nuk dojn te ndegjojn per komb.Instuticionet nuk mund te bejn asgje ne kete raste.vete si individ duhet te ndermarrim diq dhe te behemi shoqeri. ka shkoll private per te mesu gjuhen shqip ne shum vende te europes ne gjermani zanafilla e shkolles shqip ka dikun tridhjet vjet qe eshte hap ..Shkollat shqip ne mergat kan synim qe te rinjet shqiptare ta ruajn mesojn dhe persosin gjuhen amtare.te mesojn per vlerat historike te vendit te vete.Si thua ti shteti nga ketu te dergojn mesues!!! po ne nuk qeverismi shtetet tjera. ne nuk qeverisim shtetin ton e jo me te huajin nuk kemi ate kapacitet ende .

Infektohn -degjenerohen ata atj???

Per ke kish fjalen Xhem ?? per shqiptare ne Kosove te lutem aje degjenerim nga ka rrenje apo zanafillent??????

Kultura dhe Tradita eshte ajo qe te identifikon nga shteti tjeter.jo gjith vendet kan kulture apo tradit te njejet,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyWed Jan 20, 2010 6:54 pm

Fionaa.
Shfletoje pake historin, dhe meso se shqiptaret nga diaspora jan ata qe kane kontribuar me shume ne rujtjen e Kultures dhe Traditave tona neper shekuj.
Shqitaret ne Perendim...

Pse ku qenken lind ata shqiptare simbase tej para se te shperngulen ne diaspor??
Traditen dhe kulturen mundohen ne vendlindje te ruajn.

Nuk eshte ruajtje e tradites nese mban nje program muzikor me veshje kombetare. kete e quan ti kontribute per ruajtjen e tradites ton!!!Ruajtje eshte nese ndjek shkollat shqip nese flete me femiun tende shqip nese e meson femiun per histroin e vendite.organizimet duhen tjen te domosdoshm ne diaspore.por e kunderta po ngjet fatkeqsishte se me shum po frekuentohen diskot e baret e ndryshem sesa nje takim letrar po ezem .

Te kish lute te lexoshe pak fillimn e temes .Un e ceka ne fillim se fatkeqsisht nje numer i vogel jan mundu ti ruajn kulturen shqipe. POR AMA NJE NUMER I VOGEL.......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyWed Jan 20, 2010 10:33 pm

Sa shum te paska irituar opinionin im.
Me sa po vrej une ne temen qe ti paske hapur. Populli yne ne perendim te mbetet vetum puntor krahu!
Dhe mos te integrohet fare ne at shoqri aty ku jeton.
Te mesosh gjuhen e ati vendi kudo qe jeton, historin, kulturen, dhe te shoqrohesh me popullin e ati vendi nuk do te thot se po asimilohesh.
Integrimi ne nje shoqri aty ku jeton, nuk do te thot qe ti mos te ruash kulturen dhe traditat tuaja.
Per nje gje na meson edhe historia qe populli yne, ka rujtur gjuhen, kulturen, dhe traditat neper shekuj kudo qe gjindet, edhe ne Perendim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyThu Jan 21, 2010 1:25 am

FIONA, ju po thoni kena shtet kem ket,at tash skem, ti po thu se jem shtet kem ambasada e te gjitha,pra shteti jon duhet kordinim-mardhanje diplomatike etj....,dhe duhet ministria e arsimit ne kosov te naj bej te mujshme shkollimin ne shtetet ku gjinden shqiptart, qysh i qojke perpara jugosllavija, pra se ktu skem kuadro te mjaftushme per ket mendova tena dergojn,mesues.degjenerimi-infektimi asht duke ju ardh po nga prendimi, nga perendimi per arsyje se se rinija sodit tek ne jan ne nji gjendje,rrethana tjera ne krahsim me rinin e para 20-viteve,sepse duke u bazuar se demokracija ne vendin ton asht perqafu ne menyr te gabuar dhe shiqohet prej nji prizmi tjeter se ktu, duke u bazuar dhe shum gjana, por nja e kam ceka-analfabetizmi, se populli jon as qe ka njohuri ma te vogla se q´esht demokracija,se mos te flasim per zberthimin e saj,me prijashtim te nji pjese intelektualesh pra te shkolluar.pos tjerash dhe politikaj tan e kan prezentu shum bukur demokracin se ban shka te dush,vjedh , manipulo ,rrej, se demokraci,e ne kur te vim atje i shohim apsurditetin dhe budallit qe bejn,psh-rinija shumica4-5 vath, katram te pontollaneve vath ne vesh, gitare vath, tuli prising -sikur lopeve ne hund, si ne amazon ne guh pirsing ata pa brek-gaqe, a standari jetsor asht (o)- skan buk per dark,a asht rrit numri i motrave tona ne prostitucion marramendes vetum nuk e japin medijat tona, etj. po pritoj me shkru se kilometra kisha shkru. dhe mos te folim edhe ne sferat tjera,( dhija e coft e bishtin ngortht)e tj..........
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyThu Jan 21, 2010 2:33 am

Qeshte kjo Irituar?mos do thuashe e kam dramatizu se kete iriute nuk e kuptoj?

O Djal, nuk them un qe duhet te distancohemi dhe te rrim jasht kornizave te ati shteti ku jetojm pore.te bejm me shum per te rite tan qe mos te harrojn kulturen e tyre.Driniii;Populli shqiptar eshte nder popujt me te vjeter te Evropes, mbi te cilin u versulen stuhi te shumta dhe rralle mund te kete ndonje popull ne bote qe te kete pasur pushtime dhe pushtues kaq te eger, qe kane njohur keto troje te banuara me iliro-shqiptare. Ne tokat ilire, e me vone te arberit te paraardhesve te shqiptareve, u versulen nje mori pushtuesish me qellim qe te gllaberojne pjese sa me te medha nga trungu ilir.


Ata pushtues, arsenalin e vet do ushtrojne me masakra, vrasje, djegie, vjedhje te (kultures shpirterore )e materiale. Te paret ne keto fushata qene greket dhe romaket, te cilet jo vetem qe do te roberojne banoret vendes, duke i helenizuar e romanizuar, por do t’u plaçkisin çdo gje, duke zhdukur qenien ilire. Me vone gjithe kjo do t’u mundesoje fiseve sllave qe posa kishin zbritur nga Karpatet, me lehte t’i nenshtrojne e me lehte t’i asimilojne.Nga kjo mund te konstatojme se pushtimi i tokave shqiptare dhe kolonizimi i tyre filloi qe nga koha e Ilirise. Pushtuesit e tjere shkuan, kurse serbet dhe malazezet qe u vendosen ne trojet etnike shqiptare, ketu jetojne edhe sot. Objekt i interesimeve te perhershme te pushtuesve ne Kosove ishte pozita shume e rendesishme gjeografike, pasuria natyrore, tokat pjellore si dhe kushtet e favorshme klimatike te viseve shqiptare etj.andaj un them se duhet ta ruajm me nostalgj kulturen dhe traditen shqiptare.tani cdo dite e me shum po zbehet ky imazh ke te rite tan. ndoshta edhe ne Kosov ngjan po ky imazhe.sepse kultura europjan tani me ka zgjature rrjeten e vet kudo !!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyThu Jan 21, 2010 2:47 am

se si kemi ardh deri ketu e dim por site brohemi nga degjenerimi nga antivlerat na vyn ji shtrategji.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyThu Jan 21, 2010 2:56 am

xhem, edhe pse ne si popull nuk epranojm se kemi shtet per tjert jemi shtet dhe kemi flamurin pamvarsisht qe ne jemi kunder saj.e sa per jugosllavin nuk e paskam dite qe pase dergu kuadro ne europ per shkollimin e shqiptarve!!
Por ajo qe me qudit me shum eshte se .pse te bej ishe-jugosllavija nje gje till kur para 74, ke qen banore i jugosllavi minoritet dhe gjuhen amtare ke pase gjuhen serb. ndosht edhe gaboj un me kete???

Vitet 1974-1981, ne historine e Kosoves njihen si nder vitet me te suksesshme si ne sferen politike ashtu edhe ne ate ekonomike. Gjate kesaj periudhe shtatevjeçare, shqiptaret ishin te inkuadruar ne te gjitha lemenjt shoqerore, si: ne udheheqjen komunale, polici, shkollim, shendetesi, punesim,

Ti cdo gje me kultur e lidhe me politikanet qudi! Kur ishte Rugoav dhe politika e tij te gjith ishin kunder. deshira ishte te fitoj krahu i luftes tani fitoj .ku eshte problemi tani ! pse nuk thua me mire se te zite e ulliri po e vuan vete populli i shkret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyThu Jan 21, 2010 3:05 am

se si kemi ardh deri ketu e dim por site brohemi nga degjenerimi nga antivlerat na vyn ji shtrategji

Po ne po flasim per vlerat kulturor si jan mbrojt ato me shekuj:Nese ne harrojm historin nuk mund ta mbrojm te ardhmen??ta lem politikn aneshe te flasim me shum per te rinjet jasht trojev shqiptare.sa e mbrojn ata kulturen e vendit tvet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyThu Jan 21, 2010 3:26 am

Sa cudi, i paske harruar 5 shekuj...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyThu Jan 21, 2010 3:29 am

Po a ani kerkoj falje mundesh ti te permisosh gabimin tim!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyThu Jan 21, 2010 2:14 pm

FIONA, po po jugosllavija ka qu edhe kinse msues per ne, por kan qen udbash te gjith, e ket ta dish pra,un tash mendova se jemi shtet dhe mendova me plot kuptimin e fjales pasi jem shtet ne vete dhe nese investojn ne disaspor dhe dot fitojn ata dhe ne, nese jo te dy part te trasht e surles.
un mendoj qe duhet ministri perkatse per diaspor qe te mirret me proplemet tona dhe te jem me efikas ne ket drejtim, ne shtetet ku jetojm dhe me te shpejt per ne cil.un mendoj sa ma shpejt sa nuk esht von se kur te nisin dhe ketu nga 4-5 vath ne vesh dhe atje ne kosov e gjetiu dot vdesin urie,se diaspora asht duke i mbajtur ngjitha aspektet,sidomos familjet e veta. sa i perket kohes ibrahim shalles,pra aj i infektoj me ket virus dhe kopil qe jav la te dera (BISEDIMET -VJEN)ksaj rradhe perseri nuk msuam nga historija,spat nevoj per bisedime. thenje e- MEDILIN OLBRAJT- citat-po ta pranonte ibrahim rugova qeverin e perkoheshme,sod kosova dot ishte shtet i mirfillt,jo siq esht sod!!.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feride
Anëtar
Anëtar
feride

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 34
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyThu Jan 21, 2010 11:21 pm

Qeverija e kosoves ka me que mesuea ne Japoni se atje ka shume shqiptar,apo ne kine se na done kina per me perzire gjenin me ne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyFri Jan 22, 2010 12:31 am

Ndoshta xhem i ka infektu sot pash ne tv se kryeministri i qoj nje buqet me lule te vorri i ishe- presidenti dhe tha fjal te mira per Rugoven.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyFri Jan 22, 2010 3:39 am

aiiiiiii fiona ne i kem qu edhe tites lula e jakem bajt stafetat e kuj kem met pa i que lule, mos u bazo ne ksi gjera,shikoja kalendarin dhe veprat-dhe marrveshjet qe jan nenshkru nga dora e tij dhe tani konkludo.dhe ti e din se tash per tash politiken e ban udb-ja ne kosov dhe ma larg dhe dihet se para ca mujve dul ne shtyp libri i FAREDIN GUNGES; per punen e LDK-S dhe te ibrahimit. dihet kush asht faredin gunga udbash i perbetuar i cilli e ka denoncu dhe ADEM DEMAQIN dihet boterisht.pra mos me kan kta lloj te njerzve per momentin me libra e rrena,e nxerrin prej vorrit, shallen kto sene keshtu shkojn ky e ka pas korin e vet,dhe e mbrojn edhe ca vjet deri sate humb kjo gjenerat tani vjen tjetra gjenerat, e sju inereson fort,e keshtu shkojn kto gjera ti e din. pse nuk e shpalli pavarsin rugova sa ke gjall, se i kish vjerr udba komplet korin e tij dhe per ket ja lan PDK-s se a nuk ka pas qef edhe rugova me shpall a, zemra po i ka than nashta e bitha e shtur i ka than jo. ktu asht problemi dhe tko gjera dalin ma von dhe me gjersisht e un po ti tergoj tash, shum ma heret.dhe pse nuk po shkruajn koloset tan shqiptar per rugovnen asnji, po kujtoni se nji njeri pra kaq i madh kinse e nuk po e shifkan KADARE-QOSJA.Pse kadare shkrujti per ukshin hotin e per te madhin tan rugoven nuk po e paka se ju ka mbeshtjell neper letra e po i vyen nji llup per ta gjet, ket panslavist fun e krye, kta njerz nuk i njef historija per te mir.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feride
Anëtar
Anëtar
feride

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 34
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyFri Jan 22, 2010 10:56 am

Marveshjet i nenshkrijke ne gjuhen serbe dhe rrejke pianduri se ne dy gjuhet jane bere;Edhe me na rrejte edhe me te thene me besoni qafira se jav kaje samen!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! EmptyFri Jan 22, 2010 12:28 pm

Nese i kemi mbrenda te huajt ne i mbrojme vlerat dhe identitetin tone .Por nese dalim ne mergim atehere ne asimilohemi kjo eshte cmimi per nje jete me te mire .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !   Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita ! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shqiptaret ne Perendim KULTURA dhe Tradita !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: