Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 35  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:51 pm

Kishim njė problem tė madh nė San Luiz: Nuk kishim Kishė ortodokse shqiptare dhe shėrbimet fetare i bėnim nė kishėn ortodokse greke tė qytetit. Kėtu, jo vetėm qė shėrbimet fetare bėheshin nė gjuhėn greke, por tė gjithė, qė e frekuentonim kėtė kishė konsideroheshin grekė, pra u mohohej pėrkatėsia nacionale. Ky fakt na irritonte. Ndaj vendosėm qė me njė grup shqiptarėsh nismėtarė ta kthenim klubin nė kishė shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:51 pm

Nė kishėn greke, ku trajtoheshim si jo shqiptarė, e ndienim veten tė fyer. Por mė tepėr na ishte ngulur si njė peronė nė kokė njė fakt tepėr i hidhur, qė kishte ndodhur vite mė parė dhe, ky fakt, sikur na thėrriste me tė madhe qė ne tė kishin kishėn tonė. Dhe ja, konkretisht, disa vjet mė parė kishte vdekur nė Hudson (SHBA) njė patriot shqiptar. Kisha greke nuk kishte pranuar t’i bėnte shėrbimet fetare, sepse ai ishte shqiptar i deklaruar. Atėherė shokėt dhe miqtė e tij u morėn vesh me njė prift nga Siria dhe e nisėn kufomėn drejt kishės siriane. Por, ndėrkohė, kishte ndėrhyrė Patriarkana dhe prifti sirian nuk pranoi qė t’i kryente shėrbimet mortore njė “njeriu tė perėndisė”, vetėm e vetėm se ishte deklaruar botėrisht se ishte shqiptar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:51 pm

Nė ēast pikėllimi bėhen edhe mrekullitė: “Kisha e Shėn Dhimitrit”Dhe pikėrisht nė kėto rrethana del njė shqiptar dhe vesh veladonin e priftit dhe vė kamillafin nė kokė, vetėshpallet prift dhe i kryen shėrbimet kufomės sė tė ndjerit shqiptar, qė e kishin shėtitur tė vdekur nė njė pajton sa andej kėtej, dhe vetėm pas kėsaj ceremonie apo plotėsim tė njė detyrimi moral tė shokėve dhe miqve tė tij u bė varrimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:52 pm

Me qė unė isha nismėtari i bėrjes sė klubit kishė, pėr nder tė babait tim, kishės ia vunė emrin: KISHA E “SHEN DHIMITRIT”. Kėshtu ne shpėtuam dhe shqiptarėt e San Luizit kishin kishėn e tyre shqiptare, ku mesha celebrohej nė shqip nga prifti patriot nga Korēa, Vasil Marko.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:52 pm

Por kisha kryente edhe rolin e klubit, duke shėrbyer si qendėr takimi e tė gjithė shqiptarėve pa dallim feje. Atje vlonte mendimi patriotik, organizoheshin veprimtari nė favor tė ēėshtjes sė Atdheut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:52 pm

Kthimi pėrfundimtar n ė AtdheMė 1920, ne tė San Luizit, mblodhėm njė shumė modeste tė hollash dhe ia dėrguam si kontribut pėr forcim shtetit tė ri shqiptar. Po nė kėtė vit, 1920, kthehem nė Atdhe me ėndrra dhe plane pėr ta filluar jetėn nė Shqipėri. U vendosa nė Delvinė sė bashku me vėllezėrit dhe u mora me tregti, duke synuar qė tė bėja njė jetė modeste. Nė Sarandė dhe nė Delvinė u bėra me punėn time njė figurė e nderuar dhe e respektuar. U zgjodha President i Klubit tė futbollit, pėrfaqėsues i Delvinės dhe i Sarandės dhe nė disa evenimente kombėtare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:52 pm

Mė dėgjohej fjala dhe, shpesh herė, isha “arbitėr” nė zgjidhjen e shumė problemeve, si: grindje e mėrira. Isha gjithmonė nė shėnjestėr pėr popullaritetin qė kisha fituar.Njė herė kėrkova lejė ėr tė shkuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:53 pm

nė Zagori nė postkomandėn greke, nė Delvinė se mė ishte plagosur vėllai dhe kur postkomandanti mė pyeti pėr emrin dhe kombėsinė, unė u pėrgjigja: “Quhet Llakan Bici. Jam me kombėsi shqiptare nga Sheperi i Zagories.” Nuk m’u dha lejė. Mė nxorėn jashtė duke mė sharrė dhe kėrcėnuar e duke mė thėnė se s’ka ortodoksė shqiptarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:53 pm

Kthimi n ė vendlindjeMė 1943 u ktheva nė Sheper pėrfundimisht.

Viti 1948, viti i akuzimit dhe i arrestimit. Burgosje nė njė nga birucat e 7 penxhereve tė burgut tė Kalasė, por mbrojta veten dhe shpallem i pafajshėm nga akuza, duke u liruar pas 6 muajsh heqje lirie. E pėrse, se gjoja kisha bashkėpunuar me grekėt!… Absurditet i plotė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:53 pm

N ė vend tė tij(Xhaxho Madhi i kaloi vitet e fundit tė jetės i heshtur e i menduar, i mbyllur nė dhomėn e tij tė vogėl pėrdhese nė fshat me gjakftohtėsinė e njė njeriu tė menēur dhe patriot, i rrethuar nga librat e tij tė shumta, nga familjarėt, (pasi fėmijė nuk kishte), nga shokėt e miqtė e tij tė shumtė qė kishin se ē’tė mėsonin prej pėrvojės sė tij tė gjatė… Ishte gojėkyēur dhe vrojtonte jetėn me njė sy objektiv…)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:53 pm

Njė cikėl qė pėrvijon portretinNėn kėndvėshtrimin e tė afėrmveDonika (Tala)

1. Mė ēuditi me gjuhėn greke qė fliste

Kur punoja nė shtypshkronjė vjen njė ditė babai, Rizua, tė mė takojė. Ndodhej aty dhe Kryeredaktori i Gazetės sė minoritetit grek “Llaiko Vima”(Zėri i Popullit), Vasil Ēami, dhe, pasi pėrshėndetet me babanė, filluan njė bisedė interesante nė gjuhėn greke. Vasili u impresionua nga gjuha greke, qė fliste babai dhe po e dėgjonte me vėmendje. Nė fytyrėn e tij shkėlqente gėzimi. Kur u largua babai, se atė ditė do tė shkonte nė Sheper, Vasil Ēami m’u afrua dhe mė tha: “Mė ēuditi babai juaj me greqishten qė fliste. Nuk kam njohur deri mė sot njė njeri tė tillė tė flasė kaq pastėr dhe bukur…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:54 pm

Unė i shpjegova Kryeredaktorit se babai e kishte mėsuar gjuhėn greke nė shkollėn e fshatit, kur ishte i vogėl, pastaj kėtė e kishte zhvilluar me romanet e shumta qė lexonte. Biblioteka e shtėpisė sonė ishte shumė e pasur. Leximin ai e pėrcillte tek tė gjithė ne. Por nė kėtė kuadėr mė shumė shquhej Vasili, vėllai i vogėl.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:54 pm

2. “Trasferohu, pa eja bano tek unė “…

Kur ndodhi ndryshimi nė politikė, pas proceseve demokratike, ne tė gjithė na u duk se u ēliruam nga ajo karficė qė na shtrėgonte kaq vjet nė fyt. U takuam me vėllain, njė ditė qė erdhi nga Tepelena dhe i thamė : “Erdhi koha qė ti duhet tė vish tani afėr nesh, tė jemi tė gjithė bashkė”. Ai na vėshtronte me sytė e tij dhe buzėgaz na tha: “S’ėshtė dhe aq e lehtė tė vish nga njė vend i Tepelenės nė Gjirokastėr e sidomos unė qė jam i panjohur kėtu. Dhe mua ma ka qejfi tė vij pranė jush, por s’ėshtė, ua pėrsėris, e kollajshme. Kėrkohet shtėpia, puna, se bashkėshorten e kam nė punė, djalin po ashtu e kam tė vogėl…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:54 pm

Tek po thoshte kėtė frazė, qė na largonte pėrsėri nga vėllai dhe qė donim tė gjithė ta kishim afėr, hidhet motra e madhe, Marika, dhe i thotė: “Ti tė vendosėsh pėr tė ardhur, pa do tė vish tė banosh nė shtėpinė time…”.

Vasili ishte tip shumė interesant, buzėqeshi, dhe u mjaltėsua nga dashuria e motrave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:55 pm

E kishin emėruar nė Zervat mėsues. Erdhi vetė nė fillim… Banoi te motra e madhe, pastaj solli familjen dhe mori shtėpi me qera.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:55 pm

3. “Ti e ke fajin…”

Kur ishim tė vegjėl unė, ngandonjėherė, punoja dhe mė ndihmonte Vasili. Njė ditė po mbushnim thasėt me pleh pėr t’i shpėrndarė nė tokat tona. Ai bėnte shaka. Unė mora lopatėn dhe po hidhja plehun nė thes. Pastaj fillonte tė lozte. Kur unė doja tė hidhja plehun, ai mbyllte thesin. Filluam grindjen. Babai e dėgjoi grindjen tonė dhe sakaq erdhi. Unė ankohesha dhe babai, nė vend qė tė qortonte Vasilin, qortonte mua, duke mė thėnė: “Ti e ke fajin. Vasili kurrė nuk bėn gabime.” Ai e kishte tė caktuar kujt t’ia hidhte fajin gjithmonė. Kot qė t’i ankoheshe pėr Vasilin babait Rizo. Duhet ta dije mirė qė fajin do t’ia hidhte ankuesit, e nė kėtė rast gjithmonė unė shpallesha fajtore, se isha pak mė e madhe se vėllai.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:56 pm

4. “Ma thotė goja vetė!”Mamaja Fevro, ne na donte tė gjithėve se ishim pjellė e saj, por Vasilin ajo e veēonte. Gjithmonė thoshte: “Vasili kėshtu, Vasili ashtu…Iu bėftė nėna” apo dėda, siē shprehen nė Zagori. Kur e pyesnin se gjithmonė pėrsėriste : “Vasili, Vasili…” ajo u thoshte njerėzve: “Ē’tė bėj unė? Ma thotė goja vetė!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:56 pm

5. Xhaxhai dhe Vasoja

Kur ishim tė vegjėl nė shtėpinė tonė kishim bibliotekė tė pasur. Vasoja rrinte gjithmonė pranė xhaxhait, Llukanit, i cili lexonte shumė dhe kishte nė bibliotekėn e tij shumė libra tė Fan Nolit, Naimit, Ēajupit. Xhaxhai ishte fanolist. Ai i tregonte shumė gjera Vasos kurioz, i cili donte tė pėrpinte gjithēka qė i thoshte xhaxhai. Llukani shpesh thoshte: “Kam besim tek ky djalė do tė ketė tė ardhme. Ndaj duhet ta kemi nė sy…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:56 pm

6. Bisedonim edhe me sy

Kur mė vinte nė shtėpi ne bisedonim njėri me tjetrin pėr shumė probleme. Kur kishte probleme qė nuk duhet t’i mėsonin tė tjerėt, e ndalonte bisedėn e nisur, mė vėshtronte me buzėqeshjen e tij karakteristike. Ne kuptonim edhe me sy njėri me tjetrin, pra bisedonim me sy. Fjalorin qė bisedonim e dinim vetėm ne tė dy.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:56 pm

Petroja (Petro Dilo)

Vasili ishte shpirt njeriu, qė sot kur e kujtoj lotohem…Jo, vazhdimit tė studimeve tė larta!…Pasi pėrfundoi shkollėn e mesme “Asim Zeneli” nė Gjirokastėr, pavarėsisht nga pėrpjekjet totale, qė u bėnė pėr tė vazhduar studimet e larta, nuk iu dha e drejta. Kjo vinte edhe si rrjedhojė e “cėnimit nė biografi”. Ishte nipi i Ilia Dilo Sheperit, gramaticienit tė shquar, qė ishte pėrpjekur pėr gjuhėn shqipe, por rregjimi e kishte persekutuar. Ai kishte nė shpirtin e tij njė krenim pėr gjyshin . Kraharori i tij vlonte. E ndiente se njė ditė do tė vinte dita…Vasili nuk u dha pėrpara kėsaj gjendjeje kritike, e cila vinte nė pikėpyetje tė ardhmen e djaloshit. Ndaj vendosi qė tė shfrytėzonte kohėn, tė mos ishte pasiv, tė qėndronte duke pritur. Me guximin qė e karakterizonte ai donte tė fillonte njė punė, por pa hequr dorė nga dėshirat e mėdha pėr dije. Qėndroi nė fshatin e tij tė lindjes, deri mė datėn 27 nėntor 1968, deri sa e thirrėn nėn
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:57 pm

armė (ushtar). Pas martesės sonė, mė 30 Nėntor, mė datėn 5.12.1968 u nis pėr nė Librazhd pėr tė kryer shėrbimin e detyrueshėm ushtarak.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:58 pm

Duke bėrė zakonet e vendit

“Kur u martuam nė vitin 1968, Vasili erdhi pas motrės nė Topovė pėr ta shoqėruar motrėn - nuse, siē ishte zakoni. Duhet thėnė se e kishin thirrur nė armė, ushtar. Morėn lejė katėr ditė qė tė martohej dhe motra e tij dhe pastaj tė shkonte nė Librazhd, ku e kishin caktuar. Ishte djalė i ri, i njomė, veē 18 vjeē. Kur i erdhi radha e dollibashit, Vasili e hoqi “vallen” bukur dhe tė gjithė u befasuan se i dinte zakonet e vendit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:59 pm

Plotėsimi i njė ėndrre: Pėrfundimi i studimeve tė larta Pasi kreu shėrbimin ushtarak, nga ku erdhi disa herė me lejė dhe i shpėrblyer nga Komanda e Brigatės sė Librazhdit, nė dhjetor tė vitit 1970 Vasili pėrfundoi me sukses shėrbimin ushtarak . Ishte burrėruar dhe gjatė kėsaj kohe kishte bėrė pėrparime, duke botuar nė shtypin e kohės e sidomos nė shtypin ushtarak. Karakteristika e tij ushtarake ishte e mirė. Njė nga synimet e Vasilit, pas kryerjes sė shėrbimit ushtarak, ishte tė bėhej patjetėr mėsues. Rikėrkoi punė nė Gjirokastėr, por rrethi ishte i “mbyllur” nė njė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:59 pm

fanatizėm tė madh, qė nuk mund tė ēahej. Po kėshtu s’duhej pritur deri nė shtator, pėr tė bėrė pėrēapje e pėr tė vijuar studimet e larta. Por, qė tė arrihej ky synim, duhej tė punėsoheshe nė arsim, me qėllim qė tė siguroje tė drejtėn e vijimit tė studimeve tė larta. Ne e ndiqnim luftėn qė zhvillonte djali i ri dhe shumė i guximshėm. Pasi tentativat e tij nė Gjirokastėr dolėn tė pasuksesshme, ai tentoi drejt rrethit fqinj, Tepelenės, i cili kishte nevojė edhe pėr kuadro, qė mė vonė Seksioni i arsimit tė kėtij rrethi, duke i dhėnė dorėn njė kuadri tė tillė tė ri, do ta ndiente efektin ekėsaj pėrzgjedhjeje, pasi ai do tė rreshtohej nė elitėn pedagogjike tė Tepelenės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:59 pm

E caktuan nė fshatin Buz tė Tepelenės. Ne u gėzuam tė gjithė, kur morėm vesh pėr kėtė emėrim tė tij, i cili ishte fryt i pėrpjekjeve tė tij individuale. Profesionin e mėsuesit e filloi me shumė pasion. I vėmendshėm, i kujdesshėm, kėrkues ndaj vetes pėr rritjen e dijeve, shpejt kėto veti sollėn frymė tė re dhe elemente tė rėndėsishme pėr ecuri. Duke parė pėrpjekjet e tij nė kahje pozitive, ai mundi tė sigurojė tė drejtėn tė vijonte Institutin e Lartė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 35Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 35  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: