Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20 ... 35  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:00 pm

Pedagogjik tė Shkodrės “Luigj Gurakuqi”, nė Fakultetin Gjuhė - Letėrsi, tė cilin e filloi nė vitin 1971 dhe e pėrfundoi nė vitin 1975, duke u diplomuar. Kjo praktikė shkollimi qė ndiqej aso kohe, pasi shkėputeshe disa vjet nga shkolla, pėr efekt tė kryerjes sė shėrbimit ushtarak, kėrkonte sakrifica tė panumėrta, studim tė jashtėzakonshėm, kujdes pėr profesionin e bukur tė mėsuesit, zbatim rigoroz tė sezoneve tė provimit. Po kėshtu duke patur tendencėn pėr rezultate tė larta duhet tė maksimilizoje energjitė. Dhe Vasili kėto i arriti bindshėm. Njė ėndėrr e tij e madhe u realizua dhe ai filloi tė ngrihet me punėn e tij si drejtues dhe tė aftėsohet nė profesion, duke i kėrkuar vetes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:00 pm

“Tė pyesim njėherė Vasilin…”

Ne e pyesnim shumė Vasilin pėr tė gjitha problemet qė kishim. I merrnim “mendje”, siē thuhet, dhe karakteristikė ishte se gjithmonė dilte mendimi i tij i drejtė, pasi ai ishte i lidhur shumė me ne. Madje, kur do tė fejonim Llambin, djalin tonė, Donika (Tala) mė tha: “Tė pyesim njė herė Vasilin”. Dhe kėshtu bėmė. Vasili gjithēkaje i vinte vulėn e mirė.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:00 pm

Nė fortesėn e Babjesskicim Dhjetori i ’68 ishte i egėr, i bortė. Bora shkruante me dorė akujsh nė fortesėn e quajtur me njė emėr “Babje”. Ndodheshim nė njė fortesė mbėshtetur nė njė mal fortėsisht, rrethuar nga telgjembat. Nėn kėmbėt e kėsaj fortese gjarpėronte rruga automobilistike, qė lidhte Elbasanin me qytetin Librazhd, porta hyrėse e tij ishte pikėrisht kjo fortesė e mbledhur, nė tė cilėn pėrmblidheshin trillet e njė brigade ushtarake me repartet speciale, ushtarėt e rinj qė stėrviteshin, shtabin e Brigadės. Ditė dhe muaj alarmesh, kėrcėnimesh, marshimesh dhe hap rreshtor e kėngė rreshtore nė njė ritual tė pėrditshėm stėrvitor. Poshtė rrugės kishte ndėrprerė kėngėn e lumit “Shkumbin” tė rrėmbyeshėm dhe Librazhdi ngjasonte me njė qytezė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:00 pm

delikate, qė qetonte ėmbėl bardhėsisht, se pushtetarėt kishin marrė masa pėr popullatėn. Mė tej zbardhonte Zgoshti. Na thoshnin se atė dimėr ne studentėt e Shkollės sė Lartė tė Bashkuar, qė sterviteshin si zbulues, do ta kalonim nė Fushė - Studno, ku ishte Mbretėria e Dėborės dhe vend pikant pėr skiatime, ngritje dhe fjetje nė kasolle prej bore, garime nė vendosje flamujsh nė kuota tė vėshtira, marshime gjatėsore me tendencė kalitėsi fizike, tė cilat padyshesė ne do t’i pėlqenim se ishim nisur nė njė drejtim aktiv, pėr t’u bėrė kuadro aktivė tė Ushtrisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:01 pm

Njė ditė , papritmas, m’u afrua njė ushtar i ri, qė nė atė kohė nofkoheshin nga ushtarėt e vjetėr dhe mė pėrmendi emrin dhe krahinėn nga e kisha dhe unė origjinėn. Unė shkoja nė Zagori gjithmonė nė pushimet e verės dhe krenohesha pėr krahinėn, si ēdo njeri pėr vendlindjen. Mė tha: “ Le tė njihemi. Vasil Bici nga Sheperi i Zagorisė…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:01 pm

…” Prezantimi ishte i bukur dhe vijoi me kontaktime shpeshta nė kohėn e lirė apo gjatė kulturės masive. Vasili qysh atė ditė vinte shpesh tek klasa jonė, e cila ishte e rregullt dhe me kushte tė mira, pasi ne pėrgatiteshim. I pėlqente tė bisedonte me shkodranin humorist Zef nga Shkodra, me Reizin nga Mashkullora, Xheladinin nga Kukėsi e gjithė praktikantėt e tjerė. Vasili ishte i ēuditshėm, kishte njė afėri tė zgjuar. E bėmė shumė shpejt tė gjithė jo shok, por mik. Mua mė thoshnin shokėt shpesh: “Ku e ke Vasilin?… “ Nė atė kohė unė shkruaja poezi dhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:01 pm

mbaja ditar. Ēuditėrisht asaj kohe Vasua mė sillte skicimet e tij, tė cilat i lexoja me shumė pėrzėmėrsi. Kur pėrfundoi trajtimi i ushtarėve tė rinj, unė ndėrhyra, me mundėsitė e mia, pėr ta mbajtur nė shtabin e Brigatės Vasil Bicin. Pėr kėtė bisedova me Shamet Shabanin dhe shefin e zbulimit tė Brigadės Musa Sinėn, tė dy nga Tirana. Meqėnėse ne merreshin dhe me veprimtari kulturoro - artistike dhe shkruanim edhe nė gazetėn “Luftėtari” u bėmė shumė tė njohur sa qė na njihte dhe Komisari i Brigadės Nuredin Dushani. Falė edhe cilėsive tė tij Vasil Bici, u caktua nė togėn e shtabit tė Brigadės, (nė togėn e kimisė sė shtabit, ku shef i kimisė ishte Bujar Sherifi, njė oficer kuqo - tip rusi me zemėr tė madhe), e cila varej nga Korpusi i Burrelit, komandant nė atė kohė ishte Sotir Filto dhe komisar Halim Ramohito. Ai u bė dhe njė kuzhinier i mirė nė mencėn e oficerėve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:01 pm

Mė vonė, kur unė ika pėr tė vijuar studimet nė Shkollėn Ushtarake, ai u bė Sekretar rinie dhe tė gjithė e donin… Mė kujtohet qė lozte futboll, volejboll

me ne, bėnin luftim trup me trup, stėrviste duart pėr tė thyer tullat e ushtrimore tė tjera tė bukura me tė cilat ishte pajisur kėndi i zbulimit. Mbaj mend ditėn, kur na pėrcollėn, pasi mbaruam praktikėn. U pėrqafova dhe u putha me Vasilin, jo vetėm unė, por tė dhjetė ne, qė kishim njė shoqėri tė ngushtė me tė. Ishte njė fjalė e bukur e thėnė midis miqsh: “Mirupafshim!”

Ikja nga “fortesa” e Babjes ishte ndėrprerje e kontaktit midis nesh, pėr t’u rihapur nė vitin 1975, kur Vasua vijonte aktivisht Institutin e Lartė Pegagogjik “Luigj Gurakuqi”, fakultetin Gjuhė - Letėrsi dhe unė fakultetin Histori - Gjeografi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:02 pm

Njė njohje e bukur dhe njė vlerėsim i madh

Nga Raq Paskal , publicistNjohja nė plazh

U njohėm rastėsisht, kur tė dy ishim burra tė rritur. Nė vitin 1970 shkova nė kampin e punėtorėve nė Durrės. Duke i frekuentuar ēdo vit plazhet, si njeri i natyrės, Drejtori i Kampit mė njihte si intelektual dhe sportist, ndaj mė caktoi nė njė dhomė dykrevatshe tė rehatshme, nė katin e dytė me pamje nga deti. Po lexoja njė libėr nė mesditė, kur nė derė trokiti dikush. Hyri njė burrė i ri, i gjatė, buzėgaz. “Mė kanė caktuar nė kėtė dhomė pėr tė fjetur, “- m’u drejtua mua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:02 pm

“Me gjithė qejf, “- i thashė. Kur mė tregoi se ishte nga Zagoria, i dhashė dorėn.

“Jam arsimtar. Punoj nė Tepelenė,”- vijoi ai.

13 ditėt kaluan mirė. Unė pikturoja, vrapoja, notoja dhe ndiqja programet e mia nė hekur e paralele. Me Vasilin takoheshim domosdo nė rėrė, nė mencė, nė dhomė, ku tė dyve na zinte gjumi me libra ndėr duar.

Gjatė viteve dhe dekadave qė shkuan shiheshim rrallė, shumė rrallė, secili nė vorbullėn e jetės sė tij. Por sa herė takoheshim sillnim nėpėrmend 13 ditėt e plazhit. Por, kur erdhi pedagog nė Universitetin “Eqrem Ēabej”, shiheshim mė shpesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:02 pm

Nė cirkun ‘Vėllezėrit Paskali 2004”Gjatė muajit mars 2004, kur filloi punėn si prefekt i Qarkut tė Gjirokastrės i shkova nė zyrė dhe i ēova njė ftesė tė shikonte cirkun “Vėllezėrit Paskali 2004”. U gėzua. Mė pėrqafoi dhe filloi t’u fliste me pasion dy zyrtarėve, tė cilėt po punonin atė ēast mbi disa materiale . Ata ishin pėrmetarė. U foli pėr mua me adhurim tė paparė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:03 pm

Mė 8 mars 2004 dhamė premierėn e Cirkut 2004. Prefekti i ri, sė bashku me bashkėshorten e tij, znj. Shaniko, zuri vend nė llozhė. Pėr dy orė rresht ai u kėnaq . Kjo dukej mė sė miri nė fizionominė e tij entuziaste. Nė kėtė shfaqje tė ndėrthurur bukur e komplekse treguam edhe njė herė talentin unė sė toku me Fridėn, Arturin, Xhovanin, vėllezėrit Meli dhe katėr vajza tė Cirkut tė Tiranės. Humori im me aktorin e talentuar Aleksandėr Pogaēen, kompozimet e mia tė kėnduara nga kompleksi i vajzave, shoqėruar nga pianisti Aldi Llano krijuan e ndezėn atmosferėn e shfaqjes. Pėr substancėn e shfaqjes Vasili bisedonte me Andon Pilon, Drejtorin e Teatrit qė e shoqėronte. Nė fund tė shfaqjes Vasili u ngjit nė skenė, mė pėrqafoi dhe pėrpara spektatorėve nė mikrofon tha: “ Tė lumtė, zoti Raqi! Ju falenderoj pėr kėnaqėsinė qė na dhatė kėto dy orė. Tė pėrgzoj qė i rikthyet Gjirokastrės Cirkun, q ė i mungonte prej kohėsh…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:03 pm

Ky ishte njė vlerėsim i njeriut, qė e donte Artin dhe do tė pėrpiqej tė bėnte diēka pėr tė.

Humbja e tij aksidentalisht mė hidhėroi pa masė. Tok me tė humbėn edhe planet e mira, qė mund tė realizoheshin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:03 pm

Shkolla atij burri i kishte dhėnė “haber”,

puna i dha shumė vlerė, kudo qė punoi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:03 pm

Njė yllėsi cilėsishNga Mitat Likaj

Drejtor i Shkollės sė Kashishtit***

U ktheva nga shėrbimi ushtarak nė vitin 1975 nė trupėn pedagogjike tė shkollės sonė nė Damės dhe gjeta nė postin e drejtorit tė shkollės Vasilin. Qė nė kontaktet e para mė pėlqeu natyra e kėtij djali, nė tė cilėn ishin skalitur cilėsi evidente si: bukuri, thjeshtėsi, ndershmėri, siqeritet, zgjuarsi: njė yllėsi cilėsish. Kjo mė krijoi precedentin e bukur: tė udhėtoj nė njė miqėsi tė shpejtė, e cila u pėrvijua nė 15 vjet nė njė kolektiv me Vasil Bicin drejtor shkolle. Ai kishte njė cilėsi tė jashtėzakonshme: tė tėrhiqte me miqėsinė e tij shumė shpejt, nė kėtė kuadėr tė magnetizonte. Intelektual i zoti dhe metodist bashkėkohor: njė duet fantazist, i cili u afirmua bashkė me ”kohėn”, por nė shkollėn tonė ai shfaqi e shpalosi vlerat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:03 pm

Pozicionimi i Vasilit

Ē’ėshtė e drejta kolektivi i mėsuesve nė shkollėn e Damėsit, rrėzė Shendetllisė, kishte probleme. Kolektivi kishte mėsues edhe tė rinj edhe tė moshuar. Nė fillim Vasili u prit shumė mirė, por mė vonė filloi tendenca e luftės sė karrierės. Ekzistenca e mospranimit tė komandimit nga tė jashtmit vepronte nė atė kohė. Vasili u pėrplas me kėtė kolektiv, ku kishte tė ditur e tė paditur, por ai kishte njė mjeshtėri si tė lindur tė rikuperimit. Ai nuk ishte ambicioz pėr postin, por ambicioz pėr punėn. Shkolla jonė nga njė shkollė e prapambetur bėhet shumė shpejt ndėr tė parat nė rreth.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:04 pm

Pasqyra e veprimtarisė dhe e mjedisitQė nė fillesė u ndryshua pamja e shkollės, mjedisi jashtė e brenda u shndėrrua nė njė “pasqyrė”reflektuese. Pas mjedisit Vasili ndėrtoi njė bibliotekė tė madhe me pasuri titujsh. Kjo bibliotekė nuk u ndėrtua pėr bukuri, por pėr tė luajtur rol funksional nė edukimin e brezit tė ri. Mandej hodhi hapa tė mėdha nė krijimin e Muzeut tė Shkollės dhe tė fshatit, pėrpjekje tė mėdha pėr Vatrėn e Kulturės, ku nė tė pasqyroi historikun e fshatit dhe tė gjithė zonės sė Dervenit. Gjithė kėto arritje ishin falė punės pasionante tė Vasilit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:04 pm

Por thashethemexhinjtė filluan punėn dhe fokusuan djalin sheperiot me synim: mėnjanimin nga posti i drejtorit tė shkollės, duke dėrguar njė letėr nė ish Komitetin e Partisė sė Rrethit me motivimin: “probleme biografike ”. Kėrkohej kėshtu spostimi i tij ,kėrkohej spostimi i njė drejtuesi tė sukseshėm qė kishte bėrė emėr. U diskutua rreth 14 orė pėr kėtė problem, por asgjė nuk doli nė shesh. Vasua nuk u hakmor pėr kėtė akt trillues, puna e tij i bindi dhe “thashethemet” u shkrinė. Tė gjithė ju kthyen punės. Biblioteka e pasur shfrytėzohej me njė plan tė studiuar: njė javė lexonim dhe konspektonim literaturė politike, javėn e dytė literaturė artistike,tė tretėn atė pedagogjike dhe shkencore, kurse javėn e katėrt bėnim rrethe metodike (kualifikim brenda shkollės).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:04 pm

Edhe nė drejtim ai nuk jepte urdhėr pėr kėto veprimtari tė planifikuara, por thoshte: “Eja ta bėjmė, se na bėn mirė…” Pra e bėnte vetė punėn i pari, udhėhiqte me shembullin e tij kudo. Vasoja ishte njė metodist i shkėlqyer. Ai aktivizohej nė tė gjitha kontrollet qė organizonte Seksioni i Arsimit tė Rrethit. Si rrjedhojė e punės sė Vasilit shkolla jonė u kthye nė njė qendėr metodike e rrethit duke filluar qė nga kopshti, cikli i ulėt dhe shkolla 8 vjeēare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:05 pm

Bazė didaktike shkollore kualitativeShkolla jonė kishte njė bazė materiale tipike, tė plotė. Tė tjerėt ēuditeshin me bazėn tonė materiale didaktike dhe shpesh i thoshnin Vasos: “Ku i ke gjetur? Pse nuk i kemi ne kėto?“ dhe pyetje tė tjera tė kėsaj natyre. (Edhe tani kam nostalgji pėr atė pasuri didaktike tė asaj kohe, kur shoh sot ajo ėshtė bosh!)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:05 pm

Episodi i planit shembullor tė drejtorit dhe ish Ministrit tė Arsimit

Mė kujtohet se njė herė Vasili ishte ngarkuar tė bėnte njė plan shembullor tė Drejtorisė dhe atė do ta paraqiste nė mbledhjen e drejtorave nė Seksionin e Arsimit. Atė ditė tė paraqitjes sė planit isha dhe unė, pasi isha drejtor i shkollės nė Kashisht. E lexoi planin, i cili u pėlqye nga tė gjithė dhe u la detyrė qė tė shumfishohej. Kur po pinim kafe vjen te tavolina jonė njė burrė rreth 55 vjeē dhe i thotė Vasilit:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:05 pm

“Shoku Vasil, ma jep pesė minuta atė fletoren, tė shėnoj disa rubrika se unė kam vėshtirėsi nė ndėrtimin e kėtij plani”.

Vasili iu pėrgjigj me shumė kulturė e respekt, por mua nuk m’u durua dhe e pyeta: “Ē’ėshtė ky , more Vaso?”

“Nuk e njeh ti? Ai ėshtė ish Ministri i Arsimit, Thoma Deliana. (Nė atė kohė ai ishte i dėnuar dhe kishte ardhur nė Dhemblan tė Tepelenės si drejtor shkolle).

“Po pse more, ministėr ky dhe nuk di tė bėjė njė plan drejtorie?- i thashė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:05 pm

Ti qenke flori kaluar floririt

Vasili ishte mjeshtėr i reklamimit tė punės se kishte privilegjin e madh si mjeshtėr i fjalės. Ta kishte ėnda ta dėgjoje kur fliste.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:06 pm

Njė nga cilėsitė e tij evidente ishte se ishte shumė i dashur me njerėzit.

Kur ishim njė ditė nė fshatin Bylysh se e kishte shkollė nė vartėsi, pas pushimit tė gjatė na vinė nė shkollė tre plaka. Atyre u kishin thėnė fėmijėt se ka ardhur drejtor Vasili.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 10:06 pm

“Kemi dėgjuar shumė pėr ty, more bir. Erdhėm tė tė takonim, por t’i qenke flori kaluar floririt. Ulu pak tė tė puthė nėna se qenke shumė i gjatė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 35Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20 ... 35  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: