Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:20 am

*46

Largimi nėpėr yje

rrotullime shigjetash eliptike.

Mėnyrė e lėvizjes diellore.

46
Διαφυγή στά άστέρια
στροβιλισμοί τόξα ελλειπτικά
Ηλιοτρόπια.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:20 am

*47Humbasin nė horizont

nė kalimin e engjėjve

furtunat egėrsore ndalojnė dhe pushojnė.

47
Χάνονται στον όρίζοντα
στό πέρασμα τών άγγέλων
οί άνεμοι σταματούν και σωπαίνουν.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:20 am

*48

Dashuria vjen

ēdo darkė

me njė “ARMA” tė rėndė e rrotave. Faqe 16

48
Ή αγάπη έρχεται
κάθε βράδυ
μέ ένα βαρύ άρμα έρώτων.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:21 am

49*

Nėpėr qiejt e ėndrrės

humbasin, bėhen

testament i njė shpirti.
49.
Στούς ούρανούς τού όνείρου
χανόσουν
γινόσουν ή διαθήκη μιάς ψυχής,


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:21 am

50 *

Anamenes,

njė zog i bardhė, i butė,

transmeton nėpėr krahėt e tij.
50.
Άνεμώνες
ένα πέτρινο λευκό πουλί
κουβαλά στίς φτερούγες.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:21 am

51*

Vdekje

nė burimin qė ujėrat e tij

bėhen lot do tė tė pres.

51.
Θάνατε
Στην βρύση πού τά νερά της
γίνονται δάκρυα θά σέ ύποδεχθώ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:22 am

52 *

Nė gjumin e tij tė thellė,

tė ėmbėl,

shpresė bėhem e dashurisė.52
Στό βαθύ γλυκό ύπνο της
Άγάπης γίνομαι ή έλπίδα.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:22 am

53*

Kur krahėt e mi si tė zogjve rėndojnė

dhe ngjiten nė tokė

tė ēlodhen kėrkojnė nėpėr ėndrra.
53.
Όταν τά φτερούγια μου βαραίνουν
καί κολλούν στήν γή
νά ξεκουρασθούν ζητούν στά όνειρα.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:22 am

*54

Nė njė qiell tjetėr,

ēasti jetės

vonon.
54
Σέ έναν άλλο ούρανό
άργεί ή στιγμή τής ζωής .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:22 am

*55

Gjak i heronjve

e jetėqetė burrėri,

njė luftė e pambaruar,

njė sakrificė e pambaruar
55
Ηρώων αίμα
ήρεμη Ανδρεία
άτελείωτος ‘αγώνας,άτελείωτη θυσία.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:22 am

*56Njė pjatė e madhe e kristaltė

me petale luleshege

mbushur… zemra ime.
56
Ένα μεγάλο κρυστάλλινο πιάτο
Πέταλα ρόδων γεμάτο..ή καρδιά μου.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:23 am

57*

Nė heshtjen e tepėruar

dėgjoj rrahjet nga krahė

tė mėdha zotėrues.

57
Στην άπόλυτη σιγή
Άκούω το χτύπημα άπό
Μεγάλα φτερά..κυριαρχείς.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:23 am

58 *

Zhurma e gjithėsisė

mė shurdhon,

zėrat e njerėzve nuk i dėgjoj mė.

58
Η βουή τού σύμπαντος
μέ ξεκουφαίνει,
τίς άνθρώπινες φωνές
δέν άκούω πιά.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:23 am

59*

Zemra

gjithnjė e ngrohtė,

por nuk ėshtė mė kohė.
59
Η καρδιά πάντα ζεστή,
μά δεν είναι καιρός πιά.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:23 am

60*

Nėna e Botės

nė njė ėndėrr tė huaj

e puth ėndrrėn.
60.
Την μάνα του κόσμου
Σε ξένο όνειρο
Γλυκοφιλώ.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:24 am

61 *

Nė marrarendjen e tė menduarit

krijesat e shpirtit tim

mė parakalojnė heshtazi.
61
Στον ίλιγγο τής σκέψης
τά πλάσματα τής ψυχής μου
μέ προσπερνούν σιωπηλά.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:24 am

62*

Sytė mbyllur nė pėrjetėsi,

me duar tė kryqėzuara (tė bashkuara)

kėrkoj ndihmė.62.
Τά μάτια κλειστά στην Αιωνιότητα
Σε προσευχή τά χέρια ενωμένα
Ζητώ βοήθεια.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   Thu Jan 07, 2010 12:28 am

Kjo sipėrmarrje realizohet pėr tė njohur edhe poetet, tė cilat kėrkojnė tė "flasin" me veprėn e tyre shqip dhe ndiejnė sa bukur kumbon krijimi dhe ndjenja etyre...
Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Hajk Elefteri Kapardheli, poete e PEGAS INTERNACIONAL
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: