Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek

Shko poshtë 
AutoriMesazh
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek Empty
MesazhTitulli: Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek   Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek EmptySun Jan 03, 2010 7:53 pm

Kohen e fundite po perflitet shume per figuren e Aleksandrit te Madhe te maqedonis.sidomos per origjine e tij.
Shume historian mendojn se ai nuk ishte grek siq pretendojn fqinjet tan ,, helene,,Para se Maqedonia te quaje keshtu ,ajo ka qen qujture,,Emathia,,qe shpjegohet me shqipen Emathia-madhja. per shkak te madhesi toksore,Gjithashtu historianet e lashte grek thone ae ai fliste me nje gjuhe ndryshe nga ajo e grekve me ushtaret tij.mendohet qe iliret dhe maqedonasit flisnin te njejtin gjuhe.

Ne vegjlin e tij Aleksandri I madhe jetoi ne zone e Matit(ne shqiperin e sotem veriore)kjo vertetohet lehte pasi aty ekziston miti i Lekes se Madhe.Njesija Monetare e R.SH: quhet (lek) pra sipas ketij heroi.Nena e tij quhet Olimpi,dhe vinte nga fisi Moloseve( sote rajon i qameris)Greket si shum here te tjera,e kan pervetsu kete figure te ndriture te pasardhesve tan,

ju qfar mendoni??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek   Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek EmptySun Jan 03, 2010 8:05 pm

sa i perket Aleksandrit te Madh un mendoj se asht orogjin shqiptare pa kurrfar dyshimi sepse n´baz te gjitha fakteve te shkrimtarve te huaj, kjo e verteton ma se miri sepse po te ishin shkrimtar ton do te thonin se ja mbajn anen per arsye qe perfitojna diq nga figura e tij ,por edhe fakti vuliminoz se se ne muzeun e LUVRIT,ne paris gjindet skulptura e A- MADH ku mbrapa skulptures esht e e gravuar po nga skulptori italian A-MADH de Albanesse.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Delia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Delia

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek   Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek EmptyTue Jan 05, 2010 11:14 pm

Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori

Ktu e ekni temën ne fjal thuhet që është Shqiptar por lexoni vet dhe binduni .
Para se te hapni nje tem shfletoni Forumin s ebesoj se nuk ka mbte tem pa u bisderuar deri me tash kjo më shum vlen për antar të rij. .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feride
Anëtar
Anëtar
feride

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 34
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek   Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek EmptyWed Jan 06, 2010 12:55 am

Po tu benim pyetje edhe shtazeve te gjungles se kush ka qen Aleksandri i Madhe ,i biri i Filipit do na thone se ka qen Ilir me gjak shqiptari,.Por akademia shqiptare e shqiperise dhe e arteve flejn ne gjumin e majmunave sepse kan qen dhe jan antikombetar !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek   Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek EmptyWed Jan 06, 2010 2:10 am

Aleksandri nuk eshte me orgijgin shqiptare, por eshte SHQIPTAR.

A ka pase lidhje gjaku Aleksandri me Skenderin (beun)?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Delia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Delia

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek   Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek EmptyWed Jan 06, 2010 12:51 pm

Petrit besoj se po por kët më mir mund tëna spjegosh ti si flet edhe ky shkrim më posht duhet të ken pasur .

Lezha është Aleksandria shqiptare.
‘Fryn
erë Leshiane’ thuhet në Shkodër për erën që fryn nga Lezha. Skënderbeu
u varros në Lesh; me këtë emër edhe baballarët tanë nga Jugu nuk kanë
nënkuptuar leshin. Emri Llesh që e përdornin nga veriu i Shqipërisë,
ashtu si emri Lekë është shkurtim i emrit Aleksandër. Në
hartë tregohet rruga “Viaggio da Alessio all
Abbatiadis. Alessandro.” Rruga niset nga Kalaja e Lezhës kalon lumin
Fan dhe drejtohet drejt Kosovës. Duhen parë harta të tjera Venedikase
të shek XV për të parë se Abbatia e Shën Aleksandrit është një pjesë e
Kosovës apo gjithë Kosova. Gjithsesi kjo kundërshton fallsitetin e
pretendimit Serb që Kosovën e quan Stara Srbija (Serbia e vjetër).
Fatkeqësisht monumentet e Krishtera të kulturës Shqiptarët ua falën
Serbëve dhe sot vihet si kusht mbrojtja e kishave serbe për pamvarësinë
e Kosovës. Toponimi i Aleksandrit është dhe në Kosovë. Kjo rrugë që po
ndërtohet tani thonë se në mesjetë quhej rruga e Arbërit. Marin Barleti
në librin “Rrethimi i Shkodrës” thotë se Turqit e quajtën Shkodrën
Iskënderie për shkak të qëndresës heroike mbinjerëzore që i bëri
rrethimit Turk. ishte penda e fundit shqiptare që mbrojti Europën. Pra
populli shqiptar është Dhulkarnejn. Turqit e quajtën Gjergj Kastriotin
Iskanderbej. Me emrin më të lartë (në kuptimin e titullit) Aleksandër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feride
Anëtar
Anëtar
feride

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 34
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek   Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek EmptyWed Jan 06, 2010 4:07 pm

Aleksandri baben e ka pasur Ilir Helenas e te amen pellazge ilire por shume dr pro te histroise e mbeshtjellin kete qeshtje jo ashtu po keshtu nuk jane te vendosur ne aspektin shqiptar dhe ja humbin mbivleren popullit shqiptar si sovrane .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feride
Anëtar
Anëtar
feride

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 34
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek   Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek EmptyWed Jan 06, 2010 4:16 pm“Aleksandri kishte nga babai (Filipi IIhelen) dhe e ëma e tij (Olimbia pellazge) gjak Ilir,
domethënë Shqiptar. Filipi II thirri shqiptarin e famshëm Aristotel (384-322 p.e.s.),
që kishte mësuar mënyrat e grekërve, për t’i dhënë dituri birit të tij, Lekës”.


kur flet mbi Perandorine Otomane permend familjen e Qyprillinjve,
me origjine nga Shqiperia.

Ne Greqi, ne fillim te 1800-es, Lord Bajroni, deshmon qe familjet shqiptare,
kane luftuar per pavaresine e Greqise dhe presidenti i pare grek,
ka qene George Kondouriti nga Hidra nga Shqiperia. Ne Egjipt,
Mehmet Ali Pasha i cili e shpalli veten Mbret ne fillim te 1800-es, ka pasur nje
origjine te erret shqiptare. I pari kryeminister ne Itali, Francesco Crespi,
ka qene shqiptar.
Disa thone se Aleksandri pasi u be nxenes i Aristotelit u asimilue nga ky dhe
u be greke.Dhe mbasi e nisi luften dhe pushtoi shume toka ne emer te greqise
kinse ta perhapi civiklizimin grek ne tere njerezine!
Por pasi thuhet se edhe Aristoteli ka qen ilir si eshte e mundur ta asimiloi
veten dhe nxenesin e tij ilir ne tjeter komb,apo me qellim e ka bere per inati!
Mbiemri i Madhe e kane marr sepse ky dhe tjere kane zoptue shume toka dhe
e kane marr mbiemrin i Madhi,si Skenderbeu,edhe si Konstadini Madhe

Emri zyrtar Greqi apo Hellas iu vu mbretërisë së pavarur (sa 1/6 e të tanishmes)
vetëm pas vitit 1830.Sidomos me vendimin e kongresit te berlinit te vitit 1979
ku u be ratifikimi i marveshjes se shene stefanit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feride
Anëtar
Anëtar
feride

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 34
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek   Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek EmptyWed Jan 06, 2010 4:19 pm

Viti gabim eshte duhet1878
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feride
Anëtar
Anëtar
feride

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 34
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek   Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek EmptyWed Jan 06, 2010 10:37 pm

Petritkola


Nisur edhe nga disa deklarata të vetë Gj.K.Skënderbeut, i cili i quante vazhdimisht Aleksandrin e Madh dhe Pirron e Epirit, si “të mitë” e si “paraardhës të fisit tim”, nisur nga deklarata e origjinës së fisit alban, maqedon, epirot,kosovariot,dardanios .

Aleksandri si mbroje ka pasur gjarperin e kuq qe ja ka mbrojtur pasurin dhe ate .Dhe ka fjete me te midis dy lumenjeve !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek Empty
MesazhTitulli: Re: Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek   Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Aleksandri i Madh Shqiptar apo Grek
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: