Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutoriMesazh
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Fri Dec 11, 2009 4:47 pm

Ne ket tem mund te Shrkuhet per UKSH ,dhe jo per tjera siq po i perzieni temat .
Qdo shkrim jasht temes fshihet me nje rend ,Satfi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
aksh
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 37
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Mon Dec 14, 2009 11:56 pm

deshten apo nuk deshten i pelqyen apo nuk i pelqyen tashme ushtaret e ushtrise kombetare shqiptare uksh jan ne ilirid dhe kemi takime me popullaten e gjer shqipatre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Tue Dec 15, 2009 12:05 am

shum mir pom duket ja nisi por ti ndrroje ti stemen tante se ska ma aksh.apo jo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Tue Dec 15, 2009 4:30 pm

Uksh eshte realitet ,ja kana apo sja kana dikujt.
Nuk eshte si aksh qe ishte ushtri interneti sa me vjedh popullin ,dhe ate shumica e perbejshin nje grup njerezish dezertore te luftes se uck.dhe sa me vjedhe popullin..
apo ushtri interneti,
Uksh eshte bashkim forcash te patrioteve .....
te shofim qka po na dalin....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Tue Dec 15, 2009 4:57 pm

Se shpejt edhe shteti i I TRET shqiptar e jona,ILIRIDA; ne krye m UKSH- RRESPEKT per ket shtres te njerzve, pra kta jan fundamenti i kombit, gjith jan ne ball te furtunave dhe dot ja bejm furtun dhe tmerr te gjith armiqve. me nderime dhe rrespekt. xhema
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Tue Dec 15, 2009 6:13 pm

Policia terrorizoi popullatėn nė Haraēinė
15/12/2009 11:42:08


Ish-komandanti i UĒK-sė, Xhezair Shaqiri-Hoxha i cili zhvilloi luftimet e vitit 2001 nė Haraēinė ka dėnuar ashpėr operacionin policor nė kėtė fshat, duke e quajtur terrorizim tė popullatės shqiptare.

“Ky operacion i njėsiteve speciale gjoja nė kėrkim tė njė vrasėsi, ka pėr motiv terrorizimin e popullatės shqiptare, fshatra tė tėra.

Andaj ne kėshtu qė do tė hakmerremi.

Ėshtė turp i madh pėr Ali Ahmetin dhe BDI tė cilat janė nė pushtet dhe ndodhin aksione tė tilla”, ka theksuar ish-deputeti i Partisė Demokratike Kombėtare (PDK), Xhezair Shaqiri, i cili gjendet i arratisur nė Karadakun e Shkupit, ndaj tė cilit policia ka ngritur njė fletėarrest, pėr gjoja organizimin e rrėmbimi, pėr tė cilin Shaqiri ka theksuar se bėhet fjalė pėr proces tė montuar.

Ish-komandanti i UĒK-sė ka theksuar pėr agjencinė e lajmeve INA se nė kėtė mėnyrė qė veprohet ėshtė i detyruar qė tė mobilizojė ish-ushtarėt e UĒK-sė pėr tė mbrojtur popullatėn civile.

Forca policore edhe sot kanė qenė tė pranishme nė fshatin Haraēinė nė kėrkim tė njė personi tė akuzuar pėr vrasje, i cili dje nuk i`u dorėzuar policisė.(INA)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Wed Dec 16, 2009 3:01 pm

uksh
hiqi tradhtaret farten e keqe ,se po bijne si kepurdhat pas shiut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ss1
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 47
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Wed Dec 16, 2009 3:35 pm

Me hajer na qofte.........Qofte betaja e fundit me sllavomaqedonet, RROFT KOMBI YNE, Bashkim po therrasin malet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Wed Dec 16, 2009 8:57 pm

suksese uksh
kujdes mos pranono dezertoret e luftes ata qe shiten betimin e uck tradhdhtuan shoket qe luftuanh ata qe me se shumti i perkrahen dhe sote bashkpunojne me udbashet titistet.
hajnat etj.
ata qeradhtuan aksh etj hajnat rrencat..
atehere do te fitoni
duke i afruar trimat te sinqerte dhe atdfhetaret e vertet
jo ata te internetit---
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Thu Dec 17, 2009 2:39 am

Ku eshte tash UKSH ?hajde leni perhajrat atdheu ne rrezike eshte e ju bani perhajra ne internet shkoni te veni kush eshte trim


Komandant Hoxha: Nėse forcat policore vazhdojnė t ’i terrorizojnė shqiptarėt e pambrojtur do t' i mobilizoj ish-ushtarėt ēlirimt
=649630414&p[]=208310116706]Shpėrndaje
Dje nė orėn 9:31.PD
Ish-komandanti i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, Xhezair Shaqiri-Hoxha ka dėnuar ashpėr operacionin e djeshėm policor nė fshatin Haraqinė tė Shkupit, Ndėrhyrjen brutale e tejet tė dhunshme tė policisė sllavo-maqedonase nė kėtė fshat Komandant Hoxha e ka quajtur terrorizim tė popullatės shqiptare.

“Ky operacion i njėsiteve speciale, gjoja nė kėrkim tė njė vrasėsi, ka pėr motiv terrorizimin e popullatės shqiptare, fshatra tė tėra. Andaj ne kėshtu qė do tė hakmerremi. Ėshtė turp i madh pėr Ali Ahmetin dhe BDI tė cilat janė nė pushtet dhe ndodhin aksione tė tilla”, ka theksuar ish-deputeti i Partisė Demokratike Kombėtare, Xhezair Shaqiri, i cili gjendet i arratisur nė Karadakun e Shkupit, ndaj tė cilit policia ka ngritur njė fletėarrest, pėr gjoja organizim e rrėmbim, pėr tė cilin Shaqiri ka theksuar se bėhet fjalė pėr proces tė montuar. Komandant Hoxha ka theksuar me kėtė rast se nėse forcat policore vazhdojnė tė veprojnė nė kėtė mėnyrė kundėr shqiptarėve tė pambrojtur ai do tė tė mobilizojė ish-ushtarėt e UĒK-sė pėr tė mbrojtur popullatėn civile. Forca policore edhe sot janė tė pranishme nė fshatin Haraēinė nė kėrkim tė njė shqiptari, i cili dje nuk i`u dorėzuar policisė.

Aksionin policor pėr kėrkimin e Murat Ajvazit, nga fshati Haraēinė qė ndėrmori dje nė Haraēinė policia e Shkupit e ka shfrytėzuar pėr tė maltretuar edhe banorėt e fshatit Mojancė. Pas dyshimeve se i kėrkuari Ajvazi ėshtė strehuar nė kėtė fshat, njėsitet policore janė futur edhe nė disa shtėpi tė banorėve tė Mojancės, me ē’rast kanė pėrdorė dhunė edhe kundėr tyre. Banorė tė kėtij fshati pėr “zhurnal” njoftojnė pėr sjellje brutale tė policisė, dhe pėr rrahje tė sė paku njė banori tė kėtij fshati. Paraprakisht edhe banorė tė Haraēinės u ankuan pėr pėrdorim tė dhunės nga ana e policisė. Kjo nuk ėshtė hera e parė qė policia sllavo-maqedonase tė ndėrmarrė aksione brutale nė Haraēinė, tė cilat zakonisht shoqėrohen edhe me pėrdorim tė dhunės ndaj popullatės shqiptare. Aksione tė kėtilla policia maqedonase zhvillon nė tė gjitha vendbanimet shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feride
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 32
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Thu Dec 17, 2009 10:17 am

Ujku qimen e nderron e vesin se harron !

Ata qe jane mesuar ta udhehqin luften mbrapeshte kane dhe provoje ta manipulojne,dhe prape populli do ta vuan me leguren e tij.
Nuk eshte ka pergaditet lufte per bashkim,por per bisnes e tradheti .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Sun Dec 20, 2009 3:03 pm

MASHTRIMI I SHEKULLIT


Publikuar mė 19 dhjetor, 2009 nė orėn 18:57 ( Para 16 orė e 51 minutave )Opinion |
GRUPI PĖR NEGOCIATA ME SERBINĖ
- THIKĖ E NGULUR NĖ SHPINĖN E KOSOVĖSROLI I GRUPIT PĖR NEGOCIATA ME SERBINĖ NĖ TĖ ARDHMEN E REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS DO TĖ VAZHDOJĖ TĖ JETĖ DOMINANT, SEPSE PA TE DO TĖ DĖSHTOJĖ PALNI I AHTISARIT!
SHTYRJA E ZGJEDHEJVE TĖ PĖRGJITHSHME NĖ KOSOVĖ NGA ANA E BRUKSELIT U BĖ NGA FRIKA SE NĖSE ZGJEDHJET E ELIMINOJNĖ KĖTĖ GRUP NGA PUSHTETIT KJO DO TĖ ISHTE DĖSHTIM I PROJEKTIT PER COPTIMIN DHE DEMOLIMIN E KOMBIT SHQIPTAR !
PRANDAJ DUHET PRITUR QĖ KY GRUP TĖ MBAHET NĖ PUSHTET ME ĒDO ĒMIM.
MU PĖR KĖTE NUK U LEJUA OBSERVIMI ME KAMERA I ZGJEDHJEVE LOKALE DHE KJO DO TĖ NDODH EDHE NĖ ZGJEDHJET E PĖRGJITHSHME!

Kombi Shqiptar ka hy nė shekullin e ri me njė shans jashtėzakonisht tė MIRĖ, por me njė udhėheqje jashtėzakonisht tė KEQE! Dhe atė nė plot kuptimin e fjalės! Akademiku Rexhep Qosja nė Rambuje deklaroi se: “... kėtu e kuptova se Kosova ėshtė bė njė ēėshtje planetare...” dhe shumė vite pasi u nda nga politika “...deklaroi se shumėēka nga Rambujeja akoma nuk ėshtė thanė...” ! Kjo qė nuk ėshtė thėnė publikisht nga Rambujeja ndodhi e po ndodh praktikisht nė vitet nė vijim: Qė nga shpėrbėrja e ēarmatosja e UĒK dhe ndarja e Mitrovicės e copėtimi i Kosovės me enklava, qė tani u bėnė komuna serbe, e deri te Kushtetuta, Flamuri, Himni i Ahtisarit dhe tentimi pėr asgjėsimin e identitetit nacional shqiptar tė Kosovės!

Asnjėherė deri me tani nuk u tha publikisht se “interesi planetar” nė Bruksel, nuk ishte Kosova, por ishte interesi i BE e NATO-s pėr shpėtimin e Greqisė. Greqia si anėtare e BE dhe NATO, duhej tė mbrohej nga shtrirja e luftės sė UĒK nė Maqedoni dhe nga atje nė Ēamėri. Ishte investuar shumė nė planet qė tė shkatėrrohej Shqipėria. Por kur u hapėn depot e armatimit nė Shqipėri, UĒK i asgjėsoi ato plane dhe tani po rrezikonte krijimin e Ushtrisė Kombėtare Shqiptare nė Shqipėrinė Etnike. Me ēfarė po rrezikohej qė pos Serbisė, Malit tė zi e Maqedonisė do tė zhdukej edhe Greqia. Ishte frika se do tė krijohej njė shtet i dytė mė i fortė Shqiptar nė Ballkan, pas Turqisė. Pra, potera pėr njė “aksion humanitar nė Kosovė”, Ishte njė mashtrim i shekullit! Kėtė e vėrteton shkatėrrimi i armatimit shqiptar nė Shqipėri, Kosovė e Maqedoni dhe as kund tjetėr nė Ballkan, pėrveē nė pjesėn Myslimane nė Bosnje e Hercegovinė!

Pas 1999 krerėt e ilegales sė para e pas 1981 me Adem Demaqin nė ballė, qė ishin opozita e vėrtetė e ish-regjimit Jugosllav u injoruan. Ata ishin opozitė edhe e ēfarėdo tregtie ndėrkombėtare me fatin e Atdheut. Andaj ata u shtynė nė margjina, edhe pse pa luftėn e tyre edhe sot do tė vazhdonte tė ekzistonte Jugosllavia dhe mbi te do tė sundonte Millosheviqi. Zbatimi i kėtij skenari ka filluar tė zbatohet nė vitin 1990 nė skenė dolėn figurat e rreshtit tė dytė tė ish LKJ pėr Kosovė, duke e imponuar mentalitetin e vet autonomist nė lėvizjen kombėtare, duke e marr drejtimin saj me intriga e mashtrime. Anėtarėsia e LKJ dhe LSSPJ nė Kosovė, sė bashku me udhėheqjen e vet ndryshuan emrin nė LDK, dhe ata qė deri njė ditė ma par luftonin kundėr Lėvizjes pėr Republikėn sė Kosovės, pėrnjėherė dolėn nė ballė tė luftės “pėr Republikėn e Kosovės”.

Themelet e Grupit pėr Negociata me Serbinė (nė vazhdim GNS) janė vu kur i ashtuquajturi G – 6 e dėrgoi (Rugovėn, Bakallin, Aganin, Surroin) njė pjese tė GNS nė Beograd te Millosheviqi me kėrkesa pėr “barazi e demokraci” dhe kur G – 6 e organizoi takimin famėkeq nė Kretė tė Greqisė mese Millosheviqit dhe Fatos Nanos. Nano dhe Millo patėn deklaruar nė Kretė se; “... pėr shqiptarėt e Kosovės ėshtė kryeqytet Beogradi...” !
Pėrafėrsisht nė tė njėjtėn kohe edhe Sali Berisha pat deklaruar nė Londėr se: ”... Kosovės duhet t'i kthehet autonomia brenda Serbisė e Jugosllavisė...”! Kjo ishte koha kur Brukseli me kėto veprime bėri tė gjitha pėrpjekjet pėr shpėtimin e ish -Jugosllavisė.

Edhe disa njerėz nga krahu i ilegales, qė mė par kishin vepruar pėr bashkim kombėtar me shtetin amė, u bėnė pre e ambicieve egoiste e karrieriste, dhe me ndėrmjetėsimin e agjenturave ndėrkombėtare hynė nė tregti me autonomistėt titist dhe u bindėn tė shkojnė bashkė nė Rambuje si GNS, edhe pse nuk e kishin as atėherė mandatin e popullit pėr tė fol nė emrin e tij – sikur qė atė mandat nuk e kanė as tani.

Ky GNS i cili u zgjerua me delegacionin e kreut tė UĒK, i cili u bind nga Fatos Nano pėr tė marr pjesė nė Rambuje, e pranoi edhe autonominė substanciale tė Kosovės nėn sovranitetin e Serbisė, dhe po tė nėnshkruante edhe Serbia Dokumentin e Rambujesė, sot Kosova do tė ishte nėn Serbi dhe nė Beograd do tė sundonte akoma Milloshevqi. Por, Millosheviqi nuk pranoi, dhe kjo fatkeqėsi historike atėherė nuk ndodhi! Nė vend tė Serbisė Marrėveshjen e Rambujesė e nėnshkruan pėrfaqėsuesit e G – 6 (pėr publikun minus Rusia).

Pastaj ndodhėn bombardimet dhe shpėrnguljet masive tė sinkronizuara tė Parisit me Millosheviqin dhe Gligorovin. Nė Dhjetorin e 1998 Gligorovi e zbuloi sekretin dhe gati e humbi kokėn pse pas kthimit nga Beogradi tha: “... se Maqedonia ėshtė e gatshme t'i pranojė 5000. 000 refugjatė nga Kosova...”! Malazezi Sllobodan Millosheviq e dinte se Mali i Zi kurrė nuk do tė arrinte tė pavarėsohet nga Serbia, nėse ai nuk e nxit Serbinė nė luftė shkatėrrimtare. Serbėt e verbėr nuk e kuptuan lojėn e kėtij malazezi dinak deri nė ditėn kur u burgos Millosheviqi. Millosheviqi e dinte se nėnshkrimi i Marrėveshjes sė Rambujesė do ta shpėtonte Jugosllavinė nga shkatėrrimi dhe kjo do ta pamundėsonte pėrgjithmonė pavarėsinė e Malit tė Zi nga Serbia, prandaj edhe nuk e nėnshkroi atė, edhe pse atij iu garantua mbetja e Kosovės nėn sundimin e Serbisė.

Kjo nuk do tė thotė se pėrgjegjėsia e GNS ka pushuar pėr kėtė vepėr tradhėtie duke pranuar sovranitetin serb mbi Kosovėn. GNS i vazhdoi edhe bisedime e Vjenės si rezultat i tė cilės sot Kosova ėshtė njė shtet – koloni autonome nėn sundimin Brukselit, por edhe Beogradit, Shkupit e Podgoricės, sepse Kosova mbeti e ndarė dhe nėn sundimin e tyre pėrmes Planit tė Ahtisarit, i cili e mohoi tė drejtėn e Popullit Shqiptar tė Kosovės sė tėrėsishme nė bashkim dhe vetėvendosje. GNS e vazhdoi dhe po e zbaton kėtė rrugė edhe mė tutje. Tani sė fundi edhe nė GJNH u dėrguan njerėz qė pėrmes tė Gjykatės sė Hagės ta legalizojnė copėtimin e kombit tonė nė tersi, dhe tė Kosovės nė veēanti, me tezat gjoja tė mbrojtjes sė “pavarėsisė” tė Republikės sė Kosovės. Nė tė vėrtetė, tani pėr herė tė parė, ata po duan t'i japin njė bazament juridik ndėrkombėtar copėtimit e asgjėsimit tė kombit tonė me pjesėmarrjen e vet shqiptarėve.

Populli Shqiptar nė ish-RSFJ ishte i ndarė me dhunė nga Shqipėria dhe ishte i ndarė edhe njėherė mes republikave sllave. GNS kurrė nuk e shtroi drejtė Ēėshtjen e pazgjidhur kombėtare shqiptare para institucioneve ndėrkombėtare si nevojė pėr tė gėzuar tė drejtėn nė bashkim e vetėvendosje brenda njė shteti unik shqiptar, por atje flisnin vetėm pėr “barazi, demokraci dhe orientim properėndimor”.
Pėr Kombin tonė nuk ishte i hapur statusi administrativ i Kosovės si territor, por ishte i hapur statusi i Popullit Shqiptar tė Kosovės sė tėrėsishme nė ish-RSFJ. Ndėrsa GNS hoqi dorė nga zgjidhja e ēėshtjes nacionale dhe u kufizua nė zgjidhjen e statusit administrativ tė ish-KSA tė Kosovės.
Dihet se me Programin Kombėtar tė Lidhjes sė Prizrenit tė 1878 Populli Shqiptar ėshtė pėrcaktuar pėr njė shtet, njė komb dhe njė flamur. Dhe se edhe nė Konferencėn e Bujanit tė 1944 edhe me Referendumin e 1991 Populli Shqiptar i Kosovės u pėrcaktua pėr pavarėsi, duke theksua se: “...nėse RSFJ do tė shpėrbėhet Populli Shqiptar i ish-RSFJ do tė bashkohen me shtetin amė Shqipėrinė (opsioni i tretė)...”! Kjo tregon se Populli Shqiptar i Kosovės kurrė nuk i ka pranuar dhe nuk do t'i pranojė kufijtė “ndėrkombėtar” brenda territorit tė vet etnik kombėtar. Ajo qė ndodhi nė Konferencė nė Prizren nė 1945 u pėrsėrit nga GNS me Planin e Ahtisarit me 5 prill 2007 nga Kuvendi i tanishėm, dhe kjo tani po provohet tė legalizohet juridikisht edhe pėrmes Gjykatės Ndėrkombėtare nė Hagė.

Edhe pasi Serbia kapitulloi nė pjesėn e ish-KSA tė Kosovės pas qershorit 1999, edhe pse nė Kosovė u shpall sistemi “pluralist” dhe u formuan partitė politike me emra tė ndryshėm, ato mbetėn rob i profilimit politik tė Grupit pėr Negociata me Serbinė. Definitivisht me aprovimin e Planti tė Ahtisarit nga tė gjitha partitė parlamentare, ato edhe zyrtarisht u profilizuan si Parti moniste, ndėrsa emrat e tyre mbeten vetėm si Fraksione tė njė partie tė cilėn edhe mė tutje e udhėheqin tė huajt, pėrmes GNS!
Ndryshimi i kėtyre Fraksioneve tė Ahtisarit nė pushtet, nuk sjell as njė ndryshim real! GNS e mban thellė tė vulosur mentalitetin autonomist tė trashėguar nga titistet e Hoxhės, Bakallit, Vllasit e Rrahman Morinės me shokė. Praktikisht GNS nė forma tė ndryshme do tė vazhdojė tė merr pjesė nė pushtetin fiktiv si njė marionetė e Brukselit, duke i ndryshuar fraksionet apo duke e ndarė pushtetin mes fraksioneve tė Ahtisarit deri ne pėrmbysjen e kėtij sistemi tė huaj kolonial tė cilin e ka mundėsuar vet Grupi pėr Negociata me Serbinė. Emrat e Partive Politike mbeten vetėm Fraksione tė njė Partie moniste nėn udhėheqjen e GNS dhe nėn udhėheqjen e Brukselit !

Prandaj, opozitė reale e Partisė sė Ahitsarit ėshtė Lėvizja Vetėvendosje nė prirjen ideor tė Adem Demaēit dhe nėn udhėheqjen e Albin Kurtit, dhe ndryshimet mund tė vijnė vetėm me zbatimin e parimit tė vetėvendosjes. Rruga e pa dhunshme pėr pėrmbysjen e Planit tė Ahtisarit deri te vetėvendosje, qon pėrmes zgjedhjeve. Fitorja e njė kandidatit tė pavarur pėr Kryetar Komune nė Han tė Elezit, tregon se aty ku punohet me popullin nė ngritjen e vetėdijes dhe kulturės politike, shanset janė shumė mė tė mėdha pėr fitore tė demokracisė. Nėse Populli pėrgatitet pėr zgjedhje demokratike ai edhe do t'i fitojė ato! Ndryshe anarkia e partive politike do tė vazhdojė ta shkretojė vendin!

Kushtrim Janina

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com
ROLI I GRUPIT PĖR NEGOCIATA ME SERBINĖ NĖ TĖ ARDHMEN E REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS DO TĖ VAZHDOJĖ TĖ JETĖ DOMINANT, SEPSE PA TE DO TĖ DĖSHTOJĖ PALNI I AHTISARIT!
SHTYRJA E ZGJEDHEJVE TĖ PĖRGJITHSHME NĖ KOSOVĖ NGA ANA E BRUKSELIT U BĖ NGA FRIKA SE NĖSE ZGJEDHJET E ELIMINOJNĖ KĖTĖ GRUP NGA PUSHTETIT KJO DO TĖ ISHTE DĖSHTIM I PROJEKTIT PER COPTIMIN DHE DEMOLIMIN E KOMBIT SHQIPTAR !
PRANDAJ DUHET PRITUR QĖ KY GRUP TĖ MBAHET NĖ PUSHTET ME ĒDO ĒMIM.
MU PĖR KĖTE NUK U LEJUA OBSERVIMI ME KAMERA I ZGJEDHJEVE LOKALE DHE KJO DO TĖ NDODH EDHE NĖ ZGJEDHJET E PĖRGJITHSHME!

Kombi Shqiptar ka hy nė shekullin e ri me njė shans jashtėzakonisht tė MIRĖ, por me njė udhėheqje jashtėzakonisht tė KEQE! Dhe atė nė plot kuptimin e fjalės! Akademiku Rexhep Qosja nė Rambuje deklaroi se: “... kėtu e kuptova se Kosova ėshtė bė njė ēėshtje planetare...” dhe shumė vite pasi u nda nga politika “...deklaroi se shumėēka nga Rambujeja akoma nuk ėshtė thanė...” ! Kjo qė nuk ėshtė thėnė publikisht nga Rambujeja ndodhi e po ndodh praktikisht nė vitet nė vijim: Qė nga shpėrbėrja e ēarmatosja e UĒK dhe ndarja e Mitrovicės e copėtimi i Kosovės me enklava, qė tani u bėnė komuna serbe, e deri te Kushtetuta, Flamuri, Himni i Ahtisarit dhe tentimi pėr asgjėsimin e identitetit nacional shqiptar tė Kosovės!

Asnjėherė deri me tani nuk u tha publikisht se “interesi planetar” nė Bruksel, nuk ishte Kosova, por ishte interesi i BE e NATO-s pėr shpėtimin e Greqisė. Greqia si anėtare e BE dhe NATO, duhej tė mbrohej nga shtrirja e luftės sė UĒK nė Maqedoni dhe nga atje nė Ēamėri. Ishte investuar shumė nė planet qė tė shkatėrrohej Shqipėria. Por kur u hapėn depot e armatimit nė Shqipėri, UĒK i asgjėsoi ato plane dhe tani po rrezikonte krijimin e Ushtrisė Kombėtare Shqiptare nė Shqipėrinė Etnike. Me ēfarė po rrezikohej qė pos Serbisė, Malit tė zi e Maqedonisė do tė zhdukej edhe Greqia. Ishte frika se do tė krijohej njė shtet i dytė mė i fortė Shqiptar nė Ballkan, pas Turqisė. Pra, potera pėr njė “aksion humanitar nė Kosovė”, Ishte njė mashtrim i shekullit! Kėtė e vėrteton shkatėrrimi i armatimit shqiptar nė Shqipėri, Kosovė e Maqedoni dhe as kund tjetėr nė Ballkan, pėrveē nė pjesėn Myslimane nė Bosnje e Hercegovinė!

Pas 1999 krerėt e ilegales sė para e pas 1981 me Adem Demaqin nė ballė, qė ishin opozita e vėrtetė e ish-regjimit Jugosllav u injoruan. Ata ishin opozitė edhe e ēfarėdo tregtie ndėrkombėtare me fatin e Atdheut. Andaj ata u shtynė nė margjina, edhe pse pa luftėn e tyre edhe sot do tė vazhdonte tė ekzistonte Jugosllavia dhe mbi te do tė sundonte Millosheviqi. Zbatimi i kėtij skenari ka filluar tė zbatohet nė vitin 1990 nė skenė dolėn figurat e rreshtit tė dytė tė ish LKJ pėr Kosovė, duke e imponuar mentalitetin e vet autonomist nė lėvizjen kombėtare, duke e marr drejtimin saj me intriga e mashtrime. Anėtarėsia e LKJ dhe LSSPJ nė Kosovė, sė bashku me udhėheqjen e vet ndryshuan emrin nė LDK, dhe ata qė deri njė ditė ma par luftonin kundėr Lėvizjes pėr Republikėn sė Kosovės, pėrnjėherė dolėn nė ballė tė luftės “pėr Republikėn e Kosovės”.

Themelet e Grupit pėr Negociata me Serbinė (nė vazhdim GNS) janė vu kur i ashtuquajturi G – 6 e dėrgoi (Rugovėn, Bakallin, Aganin, Surroin) njė pjese tė GNS nė Beograd te Millosheviqi me kėrkesa pėr “barazi e demokraci” dhe kur G – 6 e organizoi takimin famėkeq nė Kretė tė Greqisė mese Millosheviqit dhe Fatos Nanos. Nano dhe Millo patėn deklaruar nė Kretė se; “... pėr shqiptarėt e Kosovės ėshtė kryeqytet Beogradi...” !
Pėrafėrsisht nė tė njėjtėn kohe edhe Sali Berisha pat deklaruar nė Londėr se: ”... Kosovės duhet t'i kthehet autonomia brenda Serbisė e Jugosllavisė...”! Kjo ishte koha kur Brukseli me kėto veprime bėri tė gjitha pėrpjekjet pėr shpėtimin e ish -Jugosllavisė.

Edhe disa njerėz nga krahu i ilegales, qė mė par kishin vepruar pėr bashkim kombėtar me shtetin amė, u bėnė pre e ambicieve egoiste e karrieriste, dhe me ndėrmjetėsimin e agjenturave ndėrkombėtare hynė nė tregti me autonomistėt titist dhe u bindėn tė shkojnė bashkė nė Rambuje si GNS, edhe pse nuk e kishin as atėherė mandatin e popullit pėr tė fol nė emrin e tij – sikur qė atė mandat nuk e kanė as tani.

Ky GNS i cili u zgjerua me delegacionin e kreut tė UĒK, i cili u bind nga Fatos Nano pėr tė marr pjesė nė Rambuje, e pranoi edhe autonominė substanciale tė Kosovės nėn sovranitetin e Serbisė, dhe po tė nėnshkruante edhe Serbia Dokumentin e Rambujesė, sot Kosova do tė ishte nėn Serbi dhe nė Beograd do tė sundonte akoma Milloshevqi. Por, Millosheviqi nuk pranoi, dhe kjo fatkeqėsi historike atėherė nuk ndodhi! Nė vend tė Serbisė Marrėveshjen e Rambujesė e nėnshkruan pėrfaqėsuesit e G – 6 (pėr publikun minus Rusia).

Pastaj ndodhėn bombardimet dhe shpėrnguljet masive tė sinkronizuara tė Parisit me Millosheviqin dhe Gligorovin. Nė Dhjetorin e 1998 Gligorovi e zbuloi sekretin dhe gati e humbi kokėn pse pas kthimit nga Beogradi tha: “... se Maqedonia ėshtė e gatshme t'i pranojė 5000. 000 refugjatė nga Kosova...”! Malazezi Sllobodan Millosheviq e dinte se Mali i Zi kurrė nuk do tė arrinte tė pavarėsohet nga Serbia, nėse ai nuk e nxit Serbinė nė luftė shkatėrrimtare. Serbėt e verbėr nuk e kuptuan lojėn e kėtij malazezi dinak deri nė ditėn kur u burgos Millosheviqi. Millosheviqi e dinte se nėnshkrimi i Marrėveshjes sė Rambujesė do ta shpėtonte Jugosllavinė nga shkatėrrimi dhe kjo do ta pamundėsonte pėrgjithmonė pavarėsinė e Malit tė Zi nga Serbia, prandaj edhe nuk e nėnshkroi atė, edhe pse atij iu garantua mbetja e Kosovės nėn sundimin e Serbisė.

Kjo nuk do tė thotė se pėrgjegjėsia e GNS ka pushuar pėr kėtė vepėr tradhėtie duke pranuar sovranitetin serb mbi Kosovėn. GNS i vazhdoi edhe bisedime e Vjenės si rezultat i tė cilės sot Kosova ėshtė njė shtet – koloni autonome nėn sundimin Brukselit, por edhe Beogradit, Shkupit e Podgoricės, sepse Kosova mbeti e ndarė dhe nėn sundimin e tyre pėrmes Planit tė Ahtisarit, i cili e mohoi tė drejtėn e Popullit Shqiptar tė Kosovės sė tėrėsishme nė bashkim dhe vetėvendosje. GNS e vazhdoi dhe po e zbaton kėtė rrugė edhe mė tutje. Tani sė fundi edhe nė GJNH u dėrguan njerėz qė pėrmes tė Gjykatės sė Hagės ta legalizojnė copėtimin e kombit tonė nė tersi, dhe tė Kosovės nė veēanti, me tezat gjoja tė mbrojtjes sė “pavarėsisė” tė Republikės sė Kosovės. Nė tė vėrtetė, tani pėr herė tė parė, ata po duan t'i japin njė bazament juridik ndėrkombėtar copėtimit e asgjėsimit tė kombit tonė me pjesėmarrjen e vet shqiptarėve.

Populli Shqiptar nė ish-RSFJ ishte i ndarė me dhunė nga Shqipėria dhe ishte i ndarė edhe njėherė mes republikave sllave. GNS kurrė nuk e shtroi drejtė Ēėshtjen e pazgjidhur kombėtare shqiptare para institucioneve ndėrkombėtare si nevojė pėr tė gėzuar tė drejtėn nė bashkim e vetėvendosje brenda njė shteti unik shqiptar, por atje flisnin vetėm pėr “barazi, demokraci dhe orientim properėndimor”.
Pėr Kombin tonė nuk ishte i hapur statusi administrativ i Kosovės si territor, por ishte i hapur statusi i Popullit Shqiptar tė Kosovės sė tėrėsishme nė ish-RSFJ. Ndėrsa GNS hoqi dorė nga zgjidhja e ēėshtjes nacionale dhe u kufizua nė zgjidhjen e statusit administrativ tė ish-KSA tė Kosovės.
Dihet se me Programin Kombėtar tė Lidhjes sė Prizrenit tė 1878 Populli Shqiptar ėshtė pėrcaktuar pėr njė shtet, njė komb dhe njė flamur. Dhe se edhe nė Konferencėn e Bujanit tė 1944 edhe me Referendumin e 1991 Populli Shqiptar i Kosovės u pėrcaktua pėr pavarėsi, duke theksua se: “...nėse RSFJ do tė shpėrbėhet Populli Shqiptar i ish-RSFJ do tė bashkohen me shtetin amė Shqipėrinė (opsioni i tretė)...”! Kjo tregon se Populli Shqiptar i Kosovės kurrė nuk i ka pranuar dhe nuk do t'i pranojė kufijtė “ndėrkombėtar” brenda territorit tė vet etnik kombėtar. Ajo qė ndodhi nė Konferencė nė Prizren nė 1945 u pėrsėrit nga GNS me Planin e Ahtisarit me 5 prill 2007 nga Kuvendi i tanishėm, dhe kjo tani po provohet tė legalizohet juridikisht edhe pėrmes Gjykatės Ndėrkombėtare nė Hagė.

Edhe pasi Serbia kapitulloi nė pjesėn e ish-KSA tė Kosovės pas qershorit 1999, edhe pse nė Kosovė u shpall sistemi “pluralist” dhe u formuan partitė politike me emra tė ndryshėm, ato mbetėn rob i profilimit politik tė Grupit pėr Negociata me Serbinė. Definitivisht me aprovimin e Planti tė Ahtisarit nga tė gjitha partitė parlamentare, ato edhe zyrtarisht u profilizuan si Parti moniste, ndėrsa emrat e tyre mbeten vetėm si Fraksione tė njė partie tė cilėn edhe mė tutje e udhėheqin tė huajt, pėrmes GNS!
Ndryshimi i kėtyre Fraksioneve tė Ahtisarit nė pushtet, nuk sjell as njė ndryshim real! GNS e mban thellė tė vulosur mentalitetin autonomist tė trashėguar nga titistet e Hoxhės, Bakallit, Vllasit e Rrahman Morinės me shokė. Praktikisht GNS nė forma tė ndryshme do tė vazhdojė tė merr pjesė nė pushtetin fiktiv si njė marionetė e Brukselit, duke i ndryshuar fraksionet apo duke e ndarė pushtetin mes fraksioneve tė Ahtisarit deri ne pėrmbysjen e kėtij sistemi tė huaj kolonial tė cilin e ka mundėsuar vet Grupi pėr Negociata
Pra problemi yn asht problem PLANETAR PRA TA KEM PARASYSH.!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feride
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 32
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Sun Dec 20, 2009 3:49 pm

Rrofte uksh e cila nuk do bene gabime siq bani uēk!

Nese e nis luften per bashkimin e trojeve aferim e burreri,e nese e nise ndonje luft dhe shqiptaret ua len sllavit si ne vittin 2001 e si ne kosove e ne presheve zoti u marrofte,dhe nuk do ju thirrim burra por pisa .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Mon Dec 21, 2009 2:11 am

Marre nga faqja e UKSH-se

Cito :
VELLEZER ESHTE SHUM E VERTET QE UKSH NUK KA RAGUAR NE HARAQINE .


PERSE NUK KEMI REAGUAR?

UKSH NUK KA REAGUAR NE HARAQINE PER SHKAK SE NUK KEMI QEN PLOTSISHT TE PREGADITUR, NE KEMI MUNDUR TE BEJM REZISTENC POR REZISTENCA DO TE ISHTE E KOT SEPSE NE NUK PO BEJM HOP PA E KAPERCYER LLAGAMIN DHE PRANDAJ NE KOMUNIKATEN NR 2 E KEMI PARASHIKUAR SE DO TE JEMI TE PREGADITUR 100% DHE PRANDAJ NUK KA QEN NEVOJA QE TE REAGOJM SEPSE JEMI NE THEMELIM DHE I GJITH MUNDI NA KISH SHKUAR HUQ PRANDAJ NE JEMI DUKE PUNUAR QE TE JEMI TE PREGADITUR DHE KUR TE FILLON SULMET TE JEN 99% TE SUKSESHME DHE ATO DO TE BEHEN .

TASHME LUFTA NUK MUND TE NDALET PA MARR PARASYSH SE A HYN FYROM NE BE APO JO SEPSE POPULATA SHQIPTARE ESHTE E SHTYPUR NE TOKEN E VET NJE FJAL POPULLORE THOT UKI QIMEN E NDERRON POR ZANATIN KURR SE HARRON.
ME RRESPEKT NGA WWW.UKSH.TK
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
kasapi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 39
Age : 57
Vendi : prishtine
Registration date : 23/10/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Mon Dec 21, 2009 2:12 pm

me me te pregaditur se mu fute e me humbe njerez siq kane bere disa kriminel qqe futen djemt me te mire te vrahen per interesa te tyre karieriste fitimpruese per veti
ka njerez qe jetojne jete luksoze per veti
a te tjeret i ndersejne kunder sllaveve pa i ndihmuar fare
dhe me vone thojne se nuk jane tonet sjane te organizates tone .
keta krimin el siq ndodhi me aksh dikur duhet te pergjigjen para gjygjit nderkombetare per nxitje me qellim te fitimit per veti...
nuk shkon ashtu ma ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feride
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 32
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Mon Dec 21, 2009 6:06 pm

Tani UKSH eshte vetedisue gjere ne ate mase sa qe ma ska njeri qe i tradhetone shqiptaret,as qe kane me patur guxim spiunet mu kyq siq u kyqen ne uēk !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Mon Dec 21, 2009 7:56 pm

Mos paragjykoni para kohe se na myti euforia, leni net flasin gjerat, net marrin frym njerzit. se ne ktu ne internet e kem kollaj e ata per nji aksion apo diq tjeter dhe duhet perkujdesje permanente dhe nuk asht loj me kto gjera kontrollone vetin gjat prononcimeve te juaja.shumices ktu ne forum po ju del sheshit adoloshenca.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shfletuesi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 28
Age : 58
Vendi : Prishtine
Registration date : 23/07/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Fri Dec 25, 2009 5:10 pm

Punoni pra per kete enderr te lashte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Sat Dec 26, 2009 7:27 pm

ishalla punojne me mende e kan perme
atehere me zemer do ta perkrahmi dhe do japim kontributin tone
po qe ka nevoje edhe fizikishte na keni prane...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shfletuesi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 28
Age : 58
Vendi : Prishtine
Registration date : 23/07/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Sun Dec 27, 2009 4:39 pm

https://www.youtube.com/watch?v=fuCw0QGe4_E pake histori per shqiptatet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feride
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 32
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Sun Dec 27, 2009 9:00 pm

ēka eshte here uksh e here aksh ?U perzi hesapi kush po qohet nga gjumi po ja ngjet nje emer njesive mitore !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Mon Dec 28, 2009 1:33 pm

jan bashkue oj feride,,,ishalla e kan perme
dhe nuk futen tradhtaret e farkistat e Tahir zem tradhtarit ,se keta bejne lufte me marreveshje me shkaun...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feride
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 32
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Mon Dec 28, 2009 2:30 pm

Me ishalla e shalla thonin dikur komunistet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Mon Dec 28, 2009 2:33 pm

Feride, a ke diell ne Paris.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feride
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 32
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   Mon Dec 28, 2009 2:35 pm

Dill qe te nxen
E ne angli a ka mjegulle ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
UKSH-Ushtrija Kombatre Shqiptare.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 8Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: