Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Sat Aug 29, 2009 10:55 am

Piktura me e mire ne bote e cila reziston qe 500 vjet ne galerine e luvrit ne paris Thuhet nga historianet se piktura u punua rresht per kater vite dhe u punua per gruan enje biz nismeni ne florence te italise ecila quhej LIsa Gherardini.por sot ka versione te tjera si p,sh. se eshte pasqyrim ivete DA VIncit apo i Jezu Krishtit.
Cka mendoni ju per Mona lisen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Sat Aug 29, 2009 4:49 pm

Karakteristikat kryesore te portretit jane ,shikimi i syve te saj i cili te ndjek neper dhome nga te shkosh dhe buzeqeshja enigmatike .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Sep 30, 2010 11:56 am

Per here te pare vizitoret e BK do ta kene fatin ta kuptojne kuptimin e vertete te portretit te mona lizes pas 500 vjeteve .nese e , merrni dhe shikoni portretin ju do te shihni gjera te rendomta dhe sdo te shinhi gjera te rendomta pra kjo eshte mjeshteria e imagjinates se leonardo da vincit .pak fjale per leonardo da vincin .ai ishte njeri i gjithanshem si piktor ,anatomist .ingjinier,etj ai punoi per freska dhe katedrale te ndryshmme me piktura murale ai beri disa zbulime me makineri dhe ideja fascinante etij ka qene fluturimi i njeriut i cili beri edhe skica te ndryshme . ai ka qene poashtu edhe njeri religjioz. Me portretin e mona lizes e ka filluar ne menyr te thjeshte duke bere portretin e nje gruaje te nje tregtari gjakondos .Por nderkohe atij i shkrep mendja per dicka tjeter nje detaj i portretit eshtyn te mendoje per dicka tjeter per cka eshte fjala eshte fjala per diten e gjykimit .Cdo detaj ne portretin e mona lizas e ka dome thenien evet te cilat cojne ne nje qellim final.Nese e shikoni portretin do te shihni pas shpines se mona lizas natyren me te jitha elementet qe i ka natyre bjeshket ujin livadhet dhe uren ,kjo eshta ne pjese e planetit ku ura epasqyron rrjedhen e metutjeshme dhe vazhdimesine qenieve te gj alla planetit .kurse ne fiuren apo trupin e mona lizas dote shihni 1.fustanin e zi pa dekorime pa asnje dekorim 2.ne veshet esaj nuk do ti shihni vathet 3.ne duart e saj nuk do te shihni unazat cka tregojne keto detaje .1.fustani i zi erresiren 2.vathet dhe unazat qe nuk figurojne pasurine cili eshte mozaiku i gjithe ketyre detajeve /qellimi final .Ne diten egjykimit njeriun do ta kaploje erresira pasuria nuk do ti duhet ne ate dite duart do ti kene te lidhura sepse sdo te mund te ndihmojne njeri tjetrin dhe na fund do tju mbetet ne fytyre vetem buzeqeshja e dhimbshmurise ndaj njeri tjetit dot i shikojne njeri tjetrit pa pasur mundesi ti ndihmojne per ate arsye edhe shikimi i mona lizes te ndjek ku te shkosh dhe detaji kryesor eshte mbulesa e krejt trupit perveq gishtave te dores dhe fytyres sepse ato kane domethenien e vet .Fatmir Lushaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Sep 30, 2010 5:57 pm

1natyra pas shpines se mona lizas------jeta
2fustani i zi pa asnje dekorim ---------erresirs----
3vathe ne ne veshete e saj nuk ka ---------simboli i pasurise
4unaza ne gishtat apo duar nuk ka ---------simboli i pasurise
5 duart e lidhura ---------- pamundesia per te vepruar
-
6 qeshja enigmatike ------------buzeqeshja enigmarike
****************************************************************** ne diten e gjykimit jeta dote fiket do te jemi te mbuluar me te zeze .pasuria ate dite nuk na duhet do ti kemi duart e lidhura per ti ndihmuar dikujt e as vetes .cka na ambetet na mbetet vetem buzeqeshja ironike e dhembsu rise per njeri tjetrin dhe per veten .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Sep 30, 2010 7:23 pm

Asteroidet dote ndezin te gjitha malet ne toke do te perzihen me pluhurin e tokes .ne cdo kend do ta kete vetem erresire dhe njerezitdhe gjallesat tjera do te vdesin ne mungese te oksgjenit kurse njerezit do ti kene duart e lidhura jo fizikisht por do ta kene te pamundur te veprojne dhe ti ndihmojne njeri tjetrit e bile as vetes se tyre dhe nuk ju mbetet gje tjeter vetem te tregojne dhembshurine e tyre me buzeqeshjen ironike te mona lizes .mona liza asht pasqyrimi i jendjes se dites se jykimit e vertetuar shkencetarisht dhe e shkruar ne libra te shenjte dhe nje dite njerezimi dhe gjallesat tokesore dota perjetojne ate .per cdo keqkuptim kerkoi falje \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\fatmir \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\lushaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Fri Oct 08, 2010 5:51 pm

nese ka dikush te stoje dicka rreth mona lizes le ta beje ate
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Mon Oct 11, 2010 7:50 pm

komentoni a eshte e qelluar apo jo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Tue Oct 12, 2010 9:48 pm

pershkrimi dhe detajimi me i mire qe i eshte bere mona lizes nuk ekziston askund ne bote
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Oct 14, 2010 11:34 pm

Mona Liza eshte vet Leonardo da Vinchi sa e di une ?
Ka vizatuar vehten duke e paramenduar vehten si femer sepse ishte Homosexual , dhe njera pjese e M.Lizes eshte fytyra e L.da Vinchit .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Oct 14, 2010 11:44 pm

Jo Arbere gabim je , Piktura e Mona lizes eshte cilsu nje nder pikturat qe ka zgju shum kureshtje te gjith njerzit qe njohin artin po ashtu edhe te opinioni i gjera.
Artistet thuhet se kan mund ta identifikojn FIGUREN e Davinqit ne foton e Lizes per njerzit jo te artit eshte veshtir te behet nje dallim i till.ama mbasi ka pikturi Daviqni si piktore i madhe kjo me shum vlersohet si piktur sublim........
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Mon Oct 18, 2010 12:30 pm

Nje nder pikturat me interesante ne bote eshte ajo e mona lizes por domethenia e saj eshte tragjedi me masa planetare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Tue Oct 19, 2010 7:49 pm

mona liza eshte bukuri vrastare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Oct 21, 2010 10:31 pm

eshte interesant te shpjegohen disa fenomene si psh gjendesh ne nje situate ku per ty asht e njofshme ajo situate dhe e pyet veten mua mka ndodh nje here dhe je ne gjendje ta shpjegosh deri ne detaje francezet e kane nje thenie per kete fenomen por spom bjen ndermend momentalisht de ja vu mos asht a dicka tjeter spom kujtohet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Oct 21, 2010 10:40 pm

Cito :
mona liza eshte bukuri vrastare

Kte se kisha ndegju deri tani!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Sat Oct 23, 2010 8:47 pm

kjo shpesh ndegjohet neper televizione tona dhe te huaja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Oct 28, 2010 10:33 pm

cka paraqet .mona liza nje paraqet nje rreth te mbyllur te nje cikli ten nje evolucioni .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Wed Nov 03, 2010 3:16 pm

ju kisha lut vizitoreve te shikojne mire pikturen e mona lizas eksiston edhe nje detaj shume interesant e cila e mbyll kete kapitull te dmthenies se kesaj pikture
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Wed Nov 03, 2010 4:17 pm

faktikisht po ngutem ta them edhe kete detaj sepse ky eshte vetem kapitulli i pare i domethenies vete figura e mona lizes eshte e integruar ne dy persona kete do ta studioj edhe pak dhe do ta them .Kurse ai detaj qe ju pyeta eshte natyra ne pjesen e larte e te pictures eshte ne atmosfere shihet flaka dhe zjarri edhe pse piktura ka pesu ndryshime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Wed Nov 03, 2010 11:39 pm

fytyra e mona lizas eshte e skicuar ne menyr gjeometrike e jo natyrore por ate e dallon nje perqindje e minimale e perthymjes asaj figure gjeometrike qe iu eshte bere .kjo skice bazohet ne tri shkronja te alfabetit latin M.J.V kto tri shkronja manipulohen qe te nxirren emrat njekohesisht te behet edhe pikturimi ne baze te ketyre tri shkronjave nxjerrim tre emra te tri shkronjat jane te medha dhe kur te manipulohet me to ne levizje te ndryshme nxjerrim 5 shkronja shkronja dhe domethenien e tyre .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Nov 04, 2010 12:06 am

5 shkronjat paraqesin emra kurse shkronja e gjashte nenshkrimin e autorit dmth qe 3 shkronjat faktikisht paraqesin 6 shkronja dhe lakimi i tyre behet shume thjeshte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Nov 04, 2010 12:31 am

ju kerkoj falje vizitoreve dhe anetareve per numrat se edhe une jam pak ne konfuzion jane shkronja J krijon tre shkronja e jo dy shkronja Mdy dhe shkronja Vnga dy nga keto shkronja jane2emra me 5 shkronja shkronja M paraqet vetem fillimin e nje emri kurse v nenshkrimi i autorit pra jane 7 gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Thu Nov 04, 2010 10:19 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Fri Nov 05, 2010 1:02 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Fri Nov 05, 2010 4:33 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   Fri Nov 05, 2010 7:23 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mona Lisa .Leonardo da Vinci,.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Art dhe Kulturė-
Kėrce tek: