Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 E ka merituar EULEX-i

Shko poshtë 
AutoriMesazh
feratkoca
Anëtar
Anëtar
feratkoca

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 30
Vendi : Shqiperi/Mitrovicë
Registration date : 21/10/2008

E ka merituar EULEX-i Empty
MesazhTitulli: E ka merituar EULEX-i   E ka merituar EULEX-i EmptyWed Aug 26, 2009 1:29 amE ka merituar EULEX-i

Misioni i EULEX-it ne Kosovë është vazhdimsi e problemeve të më hërshme dhe asgjë tjetër nga një sistem si UNMIK-u i “pa deshiruar” ne Kosovë nga qeveritaret tanë e tash në një sistem të deshiruar nga keta politikan , kur dihet se janë te njejtit por vetem me nje maskë tjeter apo emer tjetër nga UNMIK në EULEX (ngjajshem sikurse nje shtepi e vjetër me një fasad të re, por prap ajo shtepia e vjetër është se nuk ndryshojn themelet ato të vjetrat janë) mbeshtjellës të ri.

Deklaratat e Sejdiut dhe Thaqit :

“Për ne është me rëndësi që institucionet e vendit ta thonë fjalën e vet dhe e kanë tepër-tepër të qartë. Ne do të bashkëpunojmë shumë thellë me EULEX-in, është mision për të mirën e Kosovës dhe të gjithë qytetarëve të saj. Bashkëpunimi nënkupton edhe veprime të kujdesshme të përbashkëta që janë në realizim të një projekti për zhvillimin e Kosovës përgjithësisht, prandaj për ne është thirrje kryesore që çdo gjë që kalon në një situatë tjetër të ngritjes së tensioneve apo të formave të tjera, natyrisht se është e papranueshme”, theksoi Fatmir Sejdiu.

Ndërkaq, edhe Hashim Thaçi theksoi se Protokolli i përket së kaluarës, sikurse Plani gjashtë pikëshi.

“Qëndrimi i Institucioneve të Kosovës, është shumë i qartë edhe sa i përket idesë së nënshkrimit të protokollit, sepse protokolli sikur edhe gjashtë pikëshi, i takojnë së kaluarës” tha i pari i qeverisë së Kosovës.
Thaçi pohoi se në vazhdimësi ka takime të rregullta më përfaqësuesit ndërkombëtar, por se qëndrimi i tij dhe institucioneve të Kosovës, sa i përket protokollit nuk ndryshon.”

Ndërkaq,Qeveria e Republikës së Kosovës dënoi veprimet e dhunshme të cilat siç thuhet kishin për cak atakimin dhe shkatërrimin e logjistikës së Misionit të Bashkimit Evropian për Drejtësi dhe Sundim të Ligjit (EULEX).Deklaratat e politikanve tanë si Sejdiu e Thaqi që thonë se Eulex-i ne Kosovë është ftuar nga institucionet e Republikes së Kosovës dhe nuk duhet qe ne të jemi kundër Eulex-it janë deklarata boshe dhe te pa kuptimta ,nese Eulex ka ardhur në Kosovë me ftesen e juaj zotri kush u’a dha ketë të drejt ju qe ta ftoni nje mision sundues të ri në Kosovë kur dihet së mbi 60% e popullit nuk i dhan voten asnjerës nga partit ne Kosovë ne zgjedhjet e 19 nëntorit 2007.
Më qfar të drejte flisni ne ketë menyr ndaj nje Lëvizje paqsore dhe akuzoni atë se gjoja sot (25.08.09) ka bërë dhunë ndaj veturave të misionit sundues Eulex ne Kosovë. Dhune nuk ushtrohet ndaj veturav po vetëm ndaj njërezve . Kjo tregon se pavarsishtë asaj se a pranoni ju apo nuk pranoni është pjesa me e madhe e popullit qe nese nuk është ne rregull diqka ajo do ta kundërshtoj atë ne qfardo forme vetëm e vetëm për ti ndalur proceset e dëmshme në Kosovë .
Marrveshja e protokollit Eulex-Serbi vetem sa e thellon bashkëpunimin mes Eulex-it dhe Serbis , ky protokoll përmban rezuluten 1244 ,qe Kosova sipas kesaj rezulute është pjës përbërse e Serbis ,shkembim informatash me MPB të Serbis , në protokollin policor EULEX-Serbi, kufiri Kosovë-Serbi quhet ‘kufi administrativ, e jo kufi ndërshtetëror , përmban pakon e Ahtisaarit dhe planin 6 pikësh qe Hashim Thaqi thot se i takojnë të kaluarës ,ndërsa ne anën tjetër ato vetëm sa po zbatohën qeveria thot JO protokollit me Serbin dhe e pranon Eulex-in ne anen tjetër sikurse qe pat vepruar më planin 6 pikësh .
Eulex-i nuk ngopet vetëm me këto marrveshje tash e ka ne plan qe ti hapë 2000 dosje te pjestarve të UÇK-së gjoja për krime lufte (çlirimtaret denohen ndersa kriminelet Serbë që vran masakruan mijra civil shqiptar ,shetitën poshtë e lartë nepër Kosovë dhe askush nuk merret me ta ) .

Ne aksionin e sotem të organizuar nga Lëvizja VETËVENDOSJE! ,ne mënyr brutale nga njësit speciale te PK-së dhe policet civil u arrestuan këta
Aktivistë:


Salih Zyba, Ramadan Veliu, Naser Shatri, Frashër Krasniqi, Dardan Molliqaj, Kujtim Kosumi, Salih Mehmeti, Fatmir Haziri, Asdren Peci, Arbër Nuredini, Kasim Uka, Bujar Voca, Rron Gjinovci, Faruk Daka, Skënder Mërtyri, Flamur Arifi, Pajtim Demaj, Lirim Gashi, Fatmir Kurti, Kushtrim Zeqiri, Arbër Vokrri, Skender Blakaj.

Vetëvendosja thotë se disa aktivistë janë lënduar gjatë aksionit. “Ky intervenim i policisë la të lënduar aktivistin Skender Blakaj nga Burimi, i cili është dërguar në klinikën emergjente në QKUK-së, ku po qëndron policia në pritje për ta arrestuar. Aktivistët e Lëvizjes Dardan Molliqaj dhe Fatmir Haziri janë rrahur keq nga policët gjatë rrugës për në staconin policor dhe brenda tij. Fatmir Haziri është rrahur nga polici me numër 8062. Po ashtu është rrahur edhe aktivisti Kujtim Kosumi nga polici me numër 8676, si dhe aktivisti Salih Mehmeti nga polici me numër 8272”, thuhet në një komunikatë të lëshuar pas aksionit nga Vetëvendosja.

Eulex duhet urgjentisht të largohet nga Kosova duke i prishur të gjitha marrveshjet me Serbin dhe duke kërkuar falje popullit shqiptar në Kosovë për të gjitha demët qe i ka shkaktuar Kosovës .


Nga: Ferat Koca
Mitrovicë 25.08.2009Misioni i EULEX-it ne Kosovë është vazhdimsi e problemeve të më hërshme dhe asgjë tjetër nga një sistem si UNMIK-u i “pa deshiruar” ne Kosovë nga qeveritaret tanë e tash në një sistem të deshiruar nga keta politikan , kur dihet se janë te njejtit por vetem me nje maskë tjeter apo emer tjetër nga UNMIK në EULEX (ngjajshem sikurse nje shtepi e vjetër me një fasad të re, por prap ajo shtepia e vjetër është se nuk ndryshojn themelet ato të vjetrat janë) mbeshtjellës të ri.

Deklaratat e Sejdiut dhe Thaqit :

“Për ne është me rëndësi që institucionet e vendit ta thonë fjalën e vet dhe e kanë tepër-tepër të qartë. Ne do të bashkëpunojmë shumë thellë me EULEX-in, është mision për të mirën e Kosovës dhe të gjithë qytetarëve të saj. Bashkëpunimi nënkupton edhe veprime të kujdesshme të përbashkëta që janë në realizim të një projekti për zhvillimin e Kosovës përgjithësisht, prandaj për ne është thirrje kryesore që çdo gjë që kalon në një situatë tjetër të ngritjes së tensioneve apo të formave të tjera, natyrisht se është e papranueshme”, theksoi Fatmir Sejdiu.

Ndërkaq, edhe Hashim Thaçi theksoi se Protokolli i përket së kaluarës, sikurse Plani gjashtë pikëshi.

“Qëndrimi i Institucioneve të Kosovës, është shumë i qartë edhe sa i përket idesë së nënshkrimit të protokollit, sepse protokolli sikur edhe gjashtë pikëshi, i takojnë së kaluarës” tha i pari i qeverisë së Kosovës.
Thaçi pohoi se në vazhdimësi ka takime të rregullta më përfaqësuesit ndërkombëtar, por se qëndrimi i tij dhe institucioneve të Kosovës, sa i përket protokollit nuk ndryshon.”

Ndërkaq,Qeveria e Republikës së Kosovës dënoi veprimet e dhunshme të cilat siç thuhet kishin për cak atakimin dhe shkatërrimin e logjistikës së Misionit të Bashkimit Evropian për Drejtësi dhe Sundim të Ligjit (EULEX).Deklaratat e politikanve tanë si Sejdiu e Thaqi që thonë se Eulex-i ne Kosovë është ftuar nga institucionet e Republikes së Kosovës dhe nuk duhet qe ne të jemi kundër Eulex-it janë deklarata boshe dhe te pa kuptimta ,nese Eulex ka ardhur në Kosovë me ftesen e juaj zotri kush u’a dha ketë të drejt ju qe ta ftoni nje mision sundues të ri në Kosovë kur dihet së mbi 60% e popullit nuk i dhan voten asnjerës nga partit ne Kosovë ne zgjedhjet e 19 nëntorit 2007.
Më qfar të drejte flisni ne ketë menyr ndaj nje Lëvizje paqsore dhe akuzoni atë se gjoja sot (25.08.09) ka bërë dhunë ndaj veturave të misionit sundues Eulex ne Kosovë. Dhune nuk ushtrohet ndaj veturav po vetëm ndaj njërezve . Kjo tregon se pavarsishtë asaj se a pranoni ju apo nuk pranoni është pjesa me e madhe e popullit qe nese nuk është ne rregull diqka ajo do ta kundërshtoj atë ne qfardo forme vetëm e vetëm për ti ndalur proceset e dëmshme në Kosovë .
Marrveshja e protokollit Eulex-Serbi vetem sa e thellon bashkëpunimin mes Eulex-it dhe Serbis , ky protokoll përmban rezuluten 1244 ,qe Kosova sipas kesaj rezulute është pjës përbërse e Serbis ,shkembim informatash me MPB të Serbis , në protokollin policor EULEX-Serbi, kufiri Kosovë-Serbi quhet ‘kufi administrativ, e jo kufi ndërshtetëror , përmban pakon e Ahtisaarit dhe planin 6 pikësh qe Hashim Thaqi thot se i takojnë të kaluarës ,ndërsa ne anën tjetër ato vetëm sa po zbatohën qeveria thot JO protokollit me Serbin dhe e pranon Eulex-in ne anen tjetër sikurse qe pat vepruar më planin 6 pikësh .
Eulex-i nuk ngopet vetëm me këto marrveshje tash e ka ne plan qe ti hapë 2000 dosje te pjestarve të UÇK-së gjoja për krime lufte (çlirimtaret denohen ndersa kriminelet Serbë që vran masakruan mijra civil shqiptar ,shetitën poshtë e lartë nepër Kosovë dhe askush nuk merret me ta ) .

Ne aksionin e sotem të organizuar nga Lëvizja VETËVENDOSJE! ,ne mënyr brutale nga njësit speciale te PK-së dhe policet civil u arrestuan këta
Aktivistë:
Salih Zyba, Ramadan Veliu, Naser Shatri, Frashër Krasniqi, Dardan Molliqaj, Kujtim Kosumi, Salih Mehmeti, Fatmir Haziri, Asdren Peci, Arbër Nuredini, Kasim Uka, Bujar Voca, Rron Gjinovci, Faruk Daka, Skënder Mërtyri, Flamur Arifi, Pajtim Demaj, Lirim Gashi, Fatmir Kurti, Kushtrim Zeqiri, Arbër Vokrri, Skender Blakaj.

Vetëvendosja thotë se disa aktivistë janë lënduar gjatë aksionit. “Ky intervenim i policisë la të lënduar aktivistin Skender Blakaj nga Burimi, i cili është dërguar në klinikën emergjente në QKUK-së, ku po qëndron policia në pritje për ta arrestuar. Aktivistët e Lëvizjes Dardan Molliqaj dhe Fatmir Haziri janë rrahur keq nga policët gjatë rrugës për në staconin policor dhe brenda tij. Fatmir Haziri është rrahur nga polici me numër 8062. Po ashtu është rrahur edhe aktivisti Kujtim Kosumi nga polici me numër 8676, si dhe aktivisti Salih Mehmeti nga polici me numër 8272”, thuhet në një komunikatë të lëshuar pas aksionit nga Vetëvendosja.

Eulex duhet urgjentisht të largohet nga Kosova duke i prishur të gjitha marrveshjet me Serbin dhe duke kërkuar falje popullit shqiptar në Kosovë për të gjitha demët qe i ka shkaktuar Kosovës .


Nga: Ferat Koca
Mitrovicë 25.08.2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.feratkoca.multiply.com
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

E ka merituar EULEX-i Empty
MesazhTitulli: Re: E ka merituar EULEX-i   E ka merituar EULEX-i EmptyWed Aug 26, 2009 1:33 am

Nuk ka shtet te Kosoves. Kosova (Dardania) eshte krahine e Shqiperise se bashkuar.

Nuk ka zgjidhje tjeter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feratkoca
Anëtar
Anëtar
feratkoca

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 30
Vendi : Shqiperi/Mitrovicë
Registration date : 21/10/2008

E ka merituar EULEX-i Empty
MesazhTitulli: Re: E ka merituar EULEX-i   E ka merituar EULEX-i EmptyWed Aug 26, 2009 1:38 am

normal se kosova eshte vetemnje pjes e Shqiperise Natyrale dhe se shpejti do te jemi vetem nje shtet Shqiptar ,por puna angazhimi jon dhe bashkimi ndermjet njeri tjetrit ather edhe do te bashkohemi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.feratkoca.multiply.com
Mergimtari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Mergimtari

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 107
Vendi : Jashtë forumit
Registration date : 31/05/2008

E ka merituar EULEX-i Empty
MesazhTitulli: Re: E ka merituar EULEX-i   E ka merituar EULEX-i EmptyWed Aug 26, 2009 2:13 am

Ju lumte per aksionin Ferat.

A ishte prezent ti apo vetem Bujari? (e kam fjalen per aktivistet e Mitrovices)

Kalofsh mire,
Mergimtari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

E ka merituar EULEX-i Empty
MesazhTitulli: Re: E ka merituar EULEX-i   E ka merituar EULEX-i EmptyWed Aug 26, 2009 9:06 am

Misioni i EULEX-it ne Kosovë është vazhdimsi e problemeve të më hërshme dhe asgjë tjetër nga një sistem si UNMIK-u i “pa deshiruar” ne Kosovë nga qeveritaret tanë e tash në një sistem të deshiruar nga keta politikan , kur dihet se janë te njejtit por vetem me nje maskë tjeter apo emer tjetër nga UNMIK në EULEX (ngjajshem sikurse nje shtepi e vjetër me një fasad të re, por prap ajo shtepia e vjetër është se nuk ndryshojn themelet ato të vjetrat janë) mbeshtjellës të ri.

Deklaratat e Sejdiut dhe Thaqit
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ferat

Nese jan keta kundra eullexit,pse nuk folin kjart qe ta leshoin kosoven pore ja bejne sikurse Rugove pianduri ,dhe kjo shuajtje ka me iu kushtue shtrejte jo vetem per keta por per tan shqiptaret sepse edhe shqiperia eshte shqiptare e sa shkinie!çdo shtet qe iu jan ndare pjeset e saja nuk duhet mu bere sikurse nje lavire apo prostitutke qe shitet per nje leke,por duhet ta qoj te tere popullin dhe te kerkoi egersisht!A e dini rastin e bashkimit te dy gjermanive se çka the

Presidenti i Rusise GERBAQOV

Tha keshtu;Agresiviteti i popullit gjerman e beri te mundur qe ne Ruset te leshojna peje ,dhe e beren bashkimin!E sa shqiptar thojn endrra e fjale te qajtoreve jo e ka blere ,jo ashtu si fjale Rugovash e Thaqash,e Limash limosha!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

E ka merituar EULEX-i Empty
MesazhTitulli: Re: E ka merituar EULEX-i   E ka merituar EULEX-i EmptyWed Aug 26, 2009 3:55 pm

eka meritu EULEX-i
sepse ata sjan per te miren e Kosoves
por per ta prish imazhin tone
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

E ka merituar EULEX-i Empty
MesazhTitulli: Re: E ka merituar EULEX-i   E ka merituar EULEX-i EmptyWed Aug 26, 2009 8:44 pm

Per mendimin tim kio ishte pake, ata meritoin edhe me shume. E kam fjalen per EULEX-i .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

E ka merituar EULEX-i Empty
MesazhTitulli: Re: E ka merituar EULEX-i   E ka merituar EULEX-i EmptyThu Aug 27, 2009 9:24 am

Albin Kurti me dhimset shume,dhe nuk qon kandar fare per eullexin,dhe keshtu nuk del as eullexi as serbija nga kosova,sepse per te dale nga kosova eullexi dhe serbija duhet i madhe e i vogel mu que ne protesta agresive!Banju pyetje zevendes kryeministerit H;Kuqit dhe Zejnullah Grudes se keta jan ata qe e din mire pisat se a duhet te qohet i tere populli apo te vdes vetem nje Adem Jashari me e pavaresue vendin!
Mua te KS te OKB me kan thene çka eshte puna e juaja e shqiptareve ?Nje po vritet mulne neper sharkija e ua dhefshim sharkijat e indianeve!Pasha nje perendi kjo eshte e vertete e merrnje si te doni dhe me thojshin se per juve pavaresi e bashkim eshte konga!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Delia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Delia

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

E ka merituar EULEX-i Empty
MesazhTitulli: Re: E ka merituar EULEX-i   E ka merituar EULEX-i EmptyThu Aug 27, 2009 11:37 am

Për mendim timin më teper e ka meriti kjo qeveri se Eulexi sepse aji si shef edhe punon ,ata dojn urdhra e lutje nga duket se Beogradi nuk i lut por i urdhron dhe ato zabtojn urdhrat ndërsa qeverija në fjal nuk jep urdhra por i lut e ndrishe është kjo Urdhri duhet zbatuar e lutja është sipas dëshirës ,gjersa kto jan në gjum të thell të tjerët i kryejn punt e veta me mëngjez .

Saj për ket Albinit është një njeri me shum ide dhe menquri por nuk ka kujt ti tregoj dhe vetëm një pakic e vogël dëgjon zërin e tij po të ishte aji në vend të këtyre që jan sod mendoj se shum më ndrishe do ishin punt në të mirë të Kombit .
Fajin gjithmon duhet kërkuar nga vetja edhe siq e kemi tradit të hedhim njëri tjetrit .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feratkoca
Anëtar
Anëtar
feratkoca

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 30
Vendi : Shqiperi/Mitrovicë
Registration date : 21/10/2008

E ka merituar EULEX-i Empty
MesazhTitulli: Re: E ka merituar EULEX-i   E ka merituar EULEX-i EmptyThu Aug 27, 2009 4:48 pm

PO ishum edhe nja 8 veta te tjer por 2 nga mitrovica jan te arrestuar , nuk e di nese sot i keni pare ndonje lajm por deklarata e Thaqit ishte me e fort se para 2 dite d.m.th me kembgules per ta kundershtuar e ky aksion simbolik k a ndikuar mendoj shum me shum tek qeveria dhe tek organizatat e ndryshme nderkombetare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.feratkoca.multiply.com
kacimix
Anëtar i ri
Anëtar i ri
kacimix

Male
Numri i postimeve : 104
Age : 41
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Sporti , Muzika
Registration date : 26/10/2008

E ka merituar EULEX-i Empty
MesazhTitulli: Re: E ka merituar EULEX-i   E ka merituar EULEX-i EmptyThu Aug 27, 2009 6:11 pm

E meriton bile ala ma bet se qekaq
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
E ka merituar EULEX-i Empty
MesazhTitulli: Re: E ka merituar EULEX-i   E ka merituar EULEX-i Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
E ka merituar EULEX-i
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: