Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 1:41 pm

NJĖ DITĖ KUR TĖ KTHEHEM
Kur tė kthehem njė ditė
Nga ky mall i ndryshkur
Do tė mbjelli lule
Mbi varrin e gjyshit.

Nė mal e nė fusha
do tė bėjė verime
Do ta puthi baltėn
Kudo n“tokėn time.

Do ta shfryej mallin
Qė mė dogji flakė
Nė ndeja me babin
Dhe nėnėloken plakė.

Dua tė shuaj etjen
Qė mė ka pėrvėluar
Nėn hijen eshelgut
Aty kam njė krua.
N♪7 mes njerėzve t“mij
prore do tė“qėndroj
Kam me u djegė-me u shkri
Mė vendin s“e lėshoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 1:50 pm

Ē“PO BĖJMĖ KĖSHTU
Ditėt ndjekin njėra-tjetrėn
vjen njė vit e shkel tjetrin
kokėthinjur,rrudhat nė ballė
bredhim rrugėve mėrgimtarė.

Hej,pse nuk veprojmė ndryshe
si i lėmė nėna dhe motra qyqe?
Si zogj tė trembur bredhim vendeve tjera
shtėpitė atėrore,na janė veshur
nė ferra.

Fole lumturie
jashtė Atdheut nuk ka
ky kurbet djallėrie
n“kokė., na ka shpėrla.

Ku mbrohet Atdheu
aty ka shpėtim

Fushat e Kosovės
lėshojnė gjėmė,rėnkim
dhe varret e tė parėve
lėshojnė amanet pėr kthim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 1:57 pm

ATY RRON VEQ NĖNA
Nėn pullazet e vjetruara
Vende,vende lėshojnė pikėn
E vetmuar rron veq nėna
Jetėn e shoqėron me frigėn.

Hedh shiqim nga arė e bukės
Pėrplot ėshtė mbushur kaēuba
E vetmuar rri pranė stufės
pa djema,pa ēupa.

Rron me shpresė ne tue na pritė
Numron ditėt e pleqėrisė
Ithotė zemrės duro
Jeta bėhėt domosdo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 2:01 pm

DHĖMBJE

Zemrat mbeten pa dashuri
tokat prehen nė thatėsi.

Plot bar tė egėr
arat janė mbushur
Pleqt kujtojnė me mall kohėn e shkuar
Fėmijėt humbin shtatin
duke pritur atin tė takojnė.

Pullazete vjetra
mė nuk e mbajnė pikėn
Trojet pa zot
bėjnė jetėn bashkė me frikėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 2:09 pm

Shume e bukur kjo "Dhembje". Shume. Vazhdo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 2:10 pm

MALLI PĖR JU
Seē“jam duke e bėrė,njė jetė tė vėshtirė
n“kto dhena tė huaja,kėtu n“misir
n“vetmi duke u errė
n“vetmi duke u gėdhirė
ndėr mend ju kam,onjerėzite mij tė mirė.

Eh se ē“mė dogji ky malli juaj
zemrėn ma shkoqi,kjo tokė e huaj
si trung me zgavėr,jam mbetė n“kėtė
strehė
se mendje dhe zemėr,i kam nė atdhe.

N“kėtė tokė tė huaj,dielli s“po nxe
rroj nė kohė tė trishtuar,po vi duke u zbehė
mė ndihmoni tė kthehem,tė rroi nė fole.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 2:12 pm

Flm.z.Tom Sojer,ibėra njė vėshtrim vargjeve tuaja dhe mė pėlqyan shumė,vetėm pėrpara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 2:16 pm

Nje tjeter vjershe per t'u patur zili e per te te ngritur peshe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 6:25 pm

Kjo malli per ju me pelqeu shume Shaban bravo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 8:39 pm

Mė duhet tė falemnderoj azzurren,per pėrkrahejen qė po na jepdhe pėr kėtė do tė jetė i rrespektuar te ne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 8:47 pm

Shaban je njish ti lal nuk te ofrohemi ne ty afer ke pena e arte te lumte vetem keshtu nje dite do ja kalosh Naimit e Kadares.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 8:52 pm

ja nje e imja mos u hidheroni as mos qeshni

forum quhet ky vend
qe ka anaa e Naki hiq pa mend
qe perleshen dhe bertasin
qe nuk dine as vete se c'flasin
riki ka ligje dhe rend
e kam me gjithemend
ku per kunje tjetri te zhvesh
e polici ri e qesh .... vazhdone ju
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Oct 15, 2007 9:36 pm

Po mos kėtu o Naki,si nė rubriken time hape poezite tuaja,ju duhej te hapni rubriken tuaj,pastaj ne te vazhdojme poezine ne
rubriken tuaj,po nejse,kėtė poezi ta kam uzurpuar,nuk ta jap mė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Oct 16, 2007 11:51 am

KUNDĖR HESHTJES
Heshtja ėshtė mė e rėndė se vdekja
kur fjalėt tė vdesin nėpėr buzė
kėshtu pėrditė e lėndon jetėn
as i gjallė,asi vdekur.

Kush i njeh mirė plagėt e mija
se saloti im hidhur qė pikon
por prap ndihem krenar
kur librin e dhimbjeve tė popullit tim
shfletoj.

Dhe dua,dua tė jetoj
asnjė vdekje tė pa denjė s“epranoj
kundėr rrethit ēelik tė heshtjes
qė na qarkon
me forcėn e vargjeve tė mija protestoj.

Do tė pranoj edhe majė kreshte
tė jetoj
por pėr atdheun diq tė veproj
ē,mė duhet njė jetė e zbrazėt
dhe njė vdekje qė vdekjes s“i ngjanė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Oct 16, 2007 11:54 am

Shume e bukur Shaban shume poezi kam mesuar nga ti, por nuk e kuptova kuj ja kushtove ket kunder heshtjes mos vall vetes temde, me trego pse je ne heshtje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Oct 16, 2007 11:58 am

PORTĖ E MBYLLUR
Pėrditė digjem,fort digjem
pėr shpresėn tonė
nė kėto strehė tė huaja vyshkem
as s“ju takoj,as s“mė takojnė

Por jo,jo nuk zbehem
dėshirat mė ndrydhen
ėndėrrat mė prehen
e shpresat mė nxehen.

Do tė qėndroj
shpresėn s“mund ma vret kush
nė pamje do tė vdes i njomė
brenda i djegur shpuzė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Oct 16, 2007 12:03 pm

flm.azzurra,po tė them troq,unė i kushtoj poezi atdheut,dhe i vė nė thumb tė gjithė ata qė kur atdheut i duhet njė zė i fuqishėm,ata heshtin.Pėrndryshe unė nuk jam i heshtur aspak,jam shumė i hapur me njerėz tė mirė,gjėthmonė i gatshėm pėr komunikim dhe veprim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Oct 16, 2007 12:55 pm

ZI E JETĖS
Unė pjellė e jote
larg ēerdhės kam mbetė
po rroj me mote
i vdekur pėr jetė.

I shtrirė si kufomė
ndėgjoj tretjen e shpiertit
e malli nė zemėr gufon
Rinia mė vyshket,duke pritur.

Guri pėlcet nga vapa
e zemra ime acar
as me gjumė,as me barėra
s“mund e shuaj kėtė mall

E dijė shtegun,qė mė sjell te ti
por ka bėrė hendekun,njė gjarpėr i zi,
andaj pėrditė e kėrkoj vdekjen
tė kthehem lule e paprekur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Oct 16, 2007 1:04 pm

LOJA E ROLEVE
Kur u ngritėn tė munduarit
t“kėrkojnė njė djep shprese
nė Evropė,tė civilizuarit
po ju mbjellin vese.

Llomotisin fort ministrat
bėjnė zhurmė nė ahengje
pėr tė tjerėt,mure ngrisin
i shembin pėr vete.

Evropianėt ,me taktikė
kur duan me t“shtypė
nė radhė t“parė zėnė interesin
moralin
n“radhė t“dytė.

Seq i nxisin tė munduarit
t“bėhen copa-copa
i nxė pritėn tė dėmtuarit
Stop,unė jam EVROPA.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Oct 16, 2007 1:22 pm

LETĖR FSHATIT
Onjerėz tė vendit tim
o bijtė e popullit trim
po ju shkruaj kėtė shkrim
unė i juaji nė mėrgim.

Tė gjithėve ju nė fshat
nė shpirt e zemėr ju kam ngat
mėrgimi fuqinė ma mori
po mė shtypė si rrasė vorri.

Tė lumtė ju pėr varfėrinė
qė me nderė ruani shtėpinė
qė punoni tokėn tuaj
nuk marshoni nė dhe tė huaj.

Punoni deri dielli tė ju bie
uleni dhe ēlodheni nėn hije
bisedoni mes vete
pėr halle,pėr derte.

Kėnaqeni me lulet e fushės
pranė fėmijėve pranė nuses
nėn aromėn e shtogut
ju shoqėron kėnga e zogut.

Ju kėnaq kėnga e fėmijėve
melosi i fyellit tė barinjve
blegėrimat e qėngjit
uji nėn kroin e shelgjit.

Balta e trojeve shekullore
buka e tokave pjellore
konaqet plot mysafir
kuvende me temė tė lirė
Nėse mė kujtoni mua
jam djegur e pėrvėlua
rroj me kujtimet e juaja
nė kėto toka tė huaja.

Kėtu nuk kam burim tė kroit
kėtu s“dėgjoi kėngėn e zogut
kėtu nuk kam njerėzit e mi
kėtu shoqėroj me vetminė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Oct 16, 2007 1:29 pm

UNĖ S“DUA TĖ VAJTOJ
Jeta ėshtė diqka qė vlenė
herė sjell lumturi,herė dhembje
por jeta si jetė
gjithėherė pret,njė vdekje.

Vdekja shuan jetėn
vallė,kush iadi ditėn?
Sikurta ndieja se po vjen
do tė isha pėrgaditur.

Tė pėrpiqem deri atė ditė
me punė tė shijoj jetėn
vdekja qė vjen e pa pritė
krijon legjendėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Oct 16, 2007 1:34 pm

ME MALLIN E LULEVE

Shkėputa njė lule
jashtė atdheut tonė
evura pranė hunde
por s“kish pasė aromė.

Nė kėtė tokė ku rritet
dhe kėu lule i thonė
e kish pasur vlerėn
kurorė pėr kufomė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Oct 16, 2007 2:26 pm

I PENDUAR

Ēdo lot qė ka derdhur ,nėna pėr mua
janė ngri ndėr shkrepa,ndėr mal e gurė
vėshtirė me pritė,ndonjėherė me u gėzua
se loti i nėnės,s“tė len tė qetė kurrė.

Sa male e fusha,i kam kaptue
aq larg Vendlindjes,aq larg shtėpisė
me pas ditė kėshtu qė kam me u pendue
njė hap jasht portės,sé kisha nisė.

Veq zemra e nėnės ,mund me kuptue
sa ėshtė rrėpatė,dej n“rritje t“djalit
e nė ditė t“pleqėrisė,pranė mos me i qėllue
ndoshta s“mund ja gjejė,as gurėt e varrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Oct 16, 2007 2:39 pm

AKTORIT
(A.MOISIUT)

Moisi i shejtė,Moisi o burrė
aktor gjithėnjerėzimi,qė s“u trete kurrė
se nderė e nam,tė dha mėmė Kavaja
aktor Evrope,me vepra tė mėdhaja.

Qė nga vegjėlia,artin e deshe
erdhe nga Shqipėria,mu nė mes Trieste
me vete traditate Durrėsit tė lashtė
gjeni i skenės qė studjoi nė Grac.

Me Jozef Kaincin,aktor dhe mik
arrite kulmet e aktrimit skenik
interpretove Hamletin,Fedian,Romeon
e nderove,kurrė se harrove mėmėdheun.

Nė Vjenė,Berlin,Njujork
kudo aktrove
deri sa nė Lugano,pėrjetė pushove
Moisi i shqipes,aktor,i aktorėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Oct 16, 2007 2:55 pm

NĖN KTHETRAT E VARFĖRISĖ

Plagė dhimbjesh nė zemrat tona
shpresa tė humbura ēdo stinė
anė e kėnd trojeve tona
dhimbje qė zemrat nxinė.

Shko drejt Evropės
me dorėtė shtrime
nė vend tė lėmoshės
ndeshesh me krime.

Eh,njomėz varfnjake
me tė bukurin shtat
pėr hirrė tė njė kafshate
ndeshesh me ndotėsin nė shtrat.

E qė kėnaq epshet
ajo qelbėsirė
mbi shtatin tėnd tė freskėt
moj varfnjake e mirė.

Mallkuar qofshin kohėt
qė bukė nuk kanė fėmijėt
me manjakėt detyrohen
pėr njė biznes tė ndyrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: