Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Sun Nov 11, 2007 9:31 pm

ETIKETA MIRĖSJELLJEJE
Atyre u dridhej buza
e u kruhej zuza
tek flisnin me romuza
pėr luftėn e madhe.

Urrenin njėri-tjetrin
tek i lanin faqet ndėrsjellė
me pėshtymen e puthjeve.

Biografitė plotakuza
kandidat pėr biruca
qė kur lindėn nga lluca.

Trima para pasqyrės
para kufomave dhe dhomave
qė kundėrmojnė ligėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Thu Nov 15, 2007 6:41 pm

JEHONA E SHEKUJVE
Aty pranė trotuarit
rrokaqielli pėrgėdhel yjet
mė poshtė
nėn hije purgatori
tenda e fshehur e mallkimit.

Shpresa-ylber amshimi
ngrihet hark nė qiell
nėn tė cilėn rrjedh
lumi i amshimit.

Kush ėshtė ai trim
qė mund tė kapėrcejė
harkun e fatit tė vet
qė poemėn e vet
ta dėgjojė pėr sė gjalli???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Thu Nov 15, 2007 6:49 pm

E BUKURA MORE
Moj e bukura More
si tė lash,e mė s“tė pash
si tė lash,si tė lash
si tė lash,e mė s“tė pash(Popullore)


Ec nėpėr tė kaluarėn
pėr tė gjetur tė ardhmen
ėndrro shqip
frymo shqip
O Arvanit.

Hy kalabrisht
i dehur mendimeve
arbėrisht
e jetėn vazhdo prore
e dasmėn bėje pleqėrisht
e varrin hape
me E bukura More.

Rro sa malet
me dhėmbjen shkėmbore
buzė detit
me shikim tėhumbur
nga E bukura More.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Nov 20, 2007 7:49 pm

PA DIAGNOZĖ
NE shtroja te buta te Evropes
i mjekojme eshtrat
te lenduar qysh kur na rrezoi
era e jugut
po barra sé lane qerane
eshtrat mjekojme
e zemrat na semuren.

Muzgu Evropes kur i bie
bejme gjume te pa rehatshem
eflasim jerm
nuk ka nate
te mos bredhim peisazheve te vendlindjes
e dita na nxe megjithate ne mergim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Wed Nov 21, 2007 2:38 am

me nje respekt te posacem te uroj suksese te metejme,
vertet keni krijuar nje mori poezishė te cilat eshte mkat t'mos i botoni shaban cakolli.

muzgu, agimi
per ne
te dy jane terr!
shkruaj poet
kendo bilbil
ta mundim kete
tmerr!!

me nje respekt t'posacem
besa - bese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Wed Nov 21, 2007 8:27 am

Flm,besa-bese,perkraheja juaj me nxise te punoj me teper,po do te them se disa nga keto poezi qe gjinden ne kete forum i kam botuar ne keto permbledhje poetike"TOKĖ DARDANE","LOTI I ATDHEUT","DETI I QIELLIT",neper disa antologji gjermane,shqiptare,etj......
Megjithate perkraheja qe ju beni ne punen e krijueseve ,eshte emire per qdo krijues dheper kete ju jemi mirenjohes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Sun Nov 25, 2007 2:05 pm

ZEMĖR E NDARĖ

O Zemėr e ndarė
ku la nėnėn dhe babanė?
Ku le motrėn,vėllaun?
Ku le tokėn e tė parėve tanė?
Ike shkove aq larg
bredh nė portat ku nuk gjenė fat!
Tė vdisje pėr tokė shqiptare
do tė ngriheshin lapidare
nėse vdes nė tokė Evrope
do tė humbas varreza jote.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Sat Dec 08, 2007 1:47 pm

NĖNĖ O NĖNĖ
Kur u ndava nga ti o nene
qava naten e tere
se kisha mall
per nje fjale tenden.

Kur mi kendoje ninullat
o nene
ne gjoksin tend
fluturoja ne qiell.

Me ty per dore
haperoja neper oborre
edhe sot
me ka marre malli
te me marrish perdore
o nene.

Rrudhat e pleqerise
sa te hijshme i kishe

si vija te drites se yjeve ne qiell

Sa me ka marre malli
per nje buke
nga dora jote
o nene
per nje buke misri
me shije femijerie.

Si zgaver lisi
zemra me eshte bere
ke era e fsheh boren
per floket e mia.

Edhe zogjet e malit
nese me therrasin
ti lot mos lesho
qendro dhe me prit
se do te kthehem nje dite.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Sat Dec 08, 2007 1:57 pm

KUR DOLA PREJ SHTĖPISĖ

Kur dola prej shtepise
ia dhash flaken rinise
si qen i terbuar
lehte uria e skamnorit
ne dheun e huaj
erdhi koha per t“u nise
dhe i thash nenes
te mavare ate bazybe
ne qafe
qe te me ruaj
nga syri i keq i mergimit.
Zemra e nenes u vyshk per nje minut
siē vyshket lulja nen bryme
dhe zemra e mergimtarit
nga malli.
Nje vaj i padukshem
ma dridhi buzen
dhe s“mund te them
asnje fjale malli.
Jete e nemur
sot per neser
me rinine e humbur viteve
te njomura me lot
vitet shenohen
me hijeroglifet
per historine fatkeqe
te brezave qe po vijne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Takimi me ty - mė i miri kujtim   Fri Dec 21, 2007 3:35 pm

Adem Berisha:

JETĖ E NDARĖ

Pėr mikun qė shumė e dua
e gjatė jeton nė gurbet,
lotėt mė rrjedhin si krua

ta shoh nė atdheun e vetė.

Ta shoh nė votren e tij,
nė tė dashuren Dardanė,
ku ka lozur si fėmi,

ku sot ka babė e nėnė.

Ku ka shumė miqė e shokė,
shumė motra e vllazni,
qė ranė pėr kėtė tokė
e pėr tė shtrenjten liri.

Ku bukės i thonė bukė

e ujit i thonė ujė,
tė mos e pėrvėlojė malli
largė nė dhe tė huaj.

Mua mė mungon shumė
se e dua si vėlla,
ėshtė njeri i veēantė –
shpirtin tė Madh e ka.


Me Shaban Cakollin
bashkė dua tė pijmė kafe,
pėr shumė e shumė gjėra
nuk do ngopemi llafe.


Dua ta heqė mallin.
Me te s’dua tė shkoj nė amshim.
Dua tė ruaj pranė vetės
mė tė mirin kujtim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
avatar

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Wed Dec 26, 2007 5:48 pm

Pėrshėndetje pėr poetėt Adem Berisha dhe Shaban Cakolli tė cilėn nė forum me poezitė e tyre janė avangardė.... suksese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Thu Dec 27, 2007 12:32 pm

Falemnderit Urata, gjithashtu prano pėrshendetjet edhe nga unė me tė cilin rast tė uroj shėndet, lumturi dhe gjithė tė mirat me rastin e Vitit tė Ri 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Dec 31, 2007 10:43 pm

shumė i nderuari dhe irrespektuari baca Adem BERISHA,tė falemnderoj shumė pėr rrespektin qė ke ndaj meje.Ky ėshtė nderimi qė bėni ju me shpirtin tuaj tė madh,me qė se vargjet tuaja me peshė tė madhe,nuk i meritoj unė,prap rrespekti juaj ndaj nesh na madhėron.Gjėthmonė i rrespektuar mbetesh pėr mua dhe dėshiroj tė rrosh sa malet.Gjethsesi do tė takohemie do tė qmallemi.Po ashtu e nderuara Urata,flm,shumė pėr pėrkrahejen e krijimtarisė sonė,je emirėardhur nė forumin tonė dhe tė dėshirojmė gjithė tė mirat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Dec 31, 2007 11:54 pm

TOKA IME

Me zemėr tė plagosur
i rashė botės rreth dhe ēark
lėshoj kushtrim tokė e gjakosur
i gjallė,o i vdekur,do tė kthehem prap.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Mon Dec 31, 2007 11:59 pm

DIELL
Kėmbėzbathur
shtigjeve me gurė
prej teje
su s“mbrapsa kurrė.

TOKA IME
e mbėrthyer
ty tė duhen
dritė dhe diell
E dielli,nuk vjen
kėmbėkryq nė zyrė
as nė gishtin me myhyrė
te ne dielli lind nga malet
pėr te shqiptari
vdes dhe ringjallet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Jan 01, 2008 12:09 am

TOKA E SHQIPEVE

Kosova e plagosur rėndė
dhėmbjet i shtėrngon me dhėmbė
korbat ėndėrronin-ėndėrronin
Thonin:Tė e marrim lindoren
e ndajmė nė dysh
e kryqėzojmė nė kryq
kėshtu ja u marrim orėn
e bėjmė pėr vete Kosovėn
mendonin,kudo Tetovė dhe Ulqin
tė luajnė me gjakun tim
sikur nuk e kuptonin horrat
se gjakrat janė tonat
ngado ku sillen shqiponjat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Jan 01, 2008 12:37 am

Kosova ime e dritės

Tankset bėnin tribunė
pas tyre korbat e zi
po trimat tanė
sś m“poshtėn kurrė
synonin liri.
Nishanet nė shėnjestėr
KOSOVA nuk vritej kurrė
synonte tė nesėrmėn
tė ngritej flamur
Kosova e jona
e korbave kurrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Jan 01, 2008 12:44 am

KTHIMI

Vijnė trimat
prej mėrgimi
nėpėr gurė
tė larė nė gjak
tok me Xhevėn Fehmitrimi
n“Dardani me mbrojtė qdo prag.

Unė jam vet Fehmi Lladrovci
pushka top,ju bėftė o bisha
digjem nė zjarr e bėhem prush
veq Atdheut ti kthehet drita.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Jan 01, 2008 12:51 am

KĖNGĖN QĖ E PRITA

Nis kėngėn e ndaluar
nė shkrumbin e shtėpisė sime
o zog i mirė
Nesėr do tė ndėrtoj kullat
e ti mbi pullazin tim
kėndo i lirė
dhimbje nė palcė
e dhimbje nė asht
i shėrojmė
kur kėndojmė bashk.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Jan 01, 2008 1:08 am

Te lumt z.Shaban cakolli se na kane munguar qe sa kohe poezit e juaja.

Urime vitin e Ri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zemrushe
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 58
Registration date : 18/12/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Jan 01, 2008 4:13 am

E Pershendes z.Shaban Cakollin i uroj postime te metutjeshme ne rubrikat e poezive.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Jan 01, 2008 5:47 am

pėrshėndetje dhe falemnderime zemrushe,flm,pėr pėrkrahejen e krijimtarisė sonė,ju dėshirojmė qaste tė mira nė forumin tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Tue Jan 01, 2008 5:49 am

Flm,z:Deli,pėrshėndetje dhe Gėzuar Vitin e Ri,shėndet fat dhe gjithė tė mirat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Sun Jan 06, 2008 3:32 pm

NDĖRRIM KOHĖSH

Kohėt shkojnė
kohėt vijnė
sa keq vlerėn
qė nuk ja u dijmė
kohėt enden,kohėt ikin
ato ndajnė natėn me ditėn
ditėn me natė
rrėpatu,mos pusho asnjė ēast
jeta ėshtė e shkurtėr,nuk ėshtė e gjatė
dita qė po shkon,njė ditė e jetės mė pak.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   Sun Jan 06, 2008 3:40 pm

E URREJ NJĖSHIN

Njė bėnė vetėm njė
aj nuk mund tė quhet dashuri
Njėshi qė gėnjen jetėn
dashurohet me vetvetėn.
Ē“kėrkon shqierti
shohin sytė
dashuria duhet jetė vet e dytė
dashuri shumė lloje ka mbi dhe
dashuria kur kėnaq epshet
njė i ri me njė tė re
ėshtė njė tjetėr qė kall veshkėt
dashuria pėr Atdhe.
Dashuri qė tė ndezė mallin
shpirt e zemėr tė pėrvėlon
gembin hapur nga perendimi
rrėnjėt ngulitur n“Kosovė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PĖR TY DARDANĖ-RUBRIKA IME E POEZISĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: