Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Thu Aug 06, 2009 12:17 am

Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?

Nese doni ja qesi ne video dhe bota do na merr si tradhetar!O shqiptar hapni syt se kam me ua hape sa te magarit!e vone ka me iu bere,e mos qani kuku se kemi dite!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Thu Aug 06, 2009 12:55 am

edim se asht pregadit ne shqipri prej oficerve shqiptar por plasoje dot ishte senzacin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Thu Aug 06, 2009 6:58 pm

Shqipėtart sepse nė fillim kur e shihnin tė armatosur mendonin se nuk ėshtė Shqipėtar
masandej kur filloj me Aksione ne tėrė Kosoven e kuptoi Populli se ka Trima se dinė tė i dalin ZOTĖ kėsaj Toke
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Thu Aug 06, 2009 11:49 pm

Adem Jasharin e ka pergaditur se pari atdhedashuria qe kishte brumosur babai i vete......

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Fri Aug 07, 2009 1:54 pm

Atedhedashuria Patriotizmi Familjar dhe Bureria
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lutfi coka
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 43
Age : 67
Vendi : shqiperi
Registration date : 29/06/2012

MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Sun Dec 09, 2012 9:55 pm

Adem Jashari eshte luani i kombit shqiptar ,qe jetoi ne shqiperi,punoi ne shqiperi,dhe mesoi ne shqiperi.Ate e pergatiti per lufte dashuria per atedhe,per nje atdhe te pavarur,indipedent qe te komandohet e te drejtohet vetem nga shqipetare te ndershem .Ne mendjen dhe ne zemren e tij kishte ideale te medha per kombin prandaj dhe ne mendjen e tij linden inisiativa te medha deri ne sakrifikimin e familjes per ta ardhmen e kombit.
Prandaj i lehte qofte dheu qe tret ato lule te pavishkura te familje Jashari.
Nje buqete me lule kujtimit ,dhe trimerise se pashoqe te Familjes Jashari..
Do jet burim frymezimi per ne e brezat qe do vijne.
Lavdi Patriotizmit,atdhetarizmit e nacionalizmit modern te familje JASHARI.!!?[b][i]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lutfi coka
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 43
Age : 67
Vendi : shqiperi
Registration date : 29/06/2012

MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Mon Dec 10, 2012 10:53 pm

Familja "jashari"qendron mbi piedestalin e trimerise dhe patriotizmit te kombit tone.
Heroi yne kombetare luftoi per njezet e pese vite kunder turqise,por familjen e tij e pati te siguruar nga te gjitha drejtimet.bile dhe nipin e tije fali megjithese e tradhetoi.
Ismail Qemali ,burre shteti,luftoi dhe ndihmoi ne pavaresine e vendit,familjen e pati siguruar para se u muar me aktivitetin e tij patriotik.
Ahmet Zogu,mori familjen e tij dhe djalin e vodel se bashku me floririn e kombit dhe e ruajti dhe e ushqeu shume mire familjen e tij.
Enver Hoxha dyzet vite ne pushtet vrau dhe masakroi gjithekend,por familjen e tij e ruajti si kristali.
Fatos Nano ne rremujat e vitit 97,la pushtetin ,mori familjen dhe u turre per maqedoni,duke e lene vendine ne meshire te fatit.Ndersa Adem Jashari,vuri jeten e tij dhe te familjes se tij ne funksion te kombit.Pra burre mbi burra,trim mbi trima,hero mbi hero,familje shqipetare mbi te gjitha familjet historike te shqiperise.Pra ky eshte Adem Jashari,kj eshte familja me madheshtore shqipetare qe vulosen historine e tyre me gjakun e 56 luleve te kesaj familje.
Ne 100vjtor kjo familje duhet te kishte nje Mozeleum historik qe bota shqipetare
Ta pershendes me lot dhe ta perkujtoi ne cdo peridhe historike plot lavdi....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Tue Dec 11, 2012 7:34 pm

Se kam iden kush e ka pergatitur bacen Adem per lufte,por disi ai ka qen i lindur per t'u
bere hero..E cuditshme lindi me 28 nentor!!!!Ne si popull i ngrisim shume larte heronjet e i harrojm viktimat... Crying or Very sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Fri Dec 14, 2012 12:34 am

Mujota shum mir te ka ra ne sy ky ves i keq i yni por kem edhe plot tjera dhe ma te kqia po nejse,po ndalen ne ket se sa apsurd esht qe gjeth kto viktima qe i kem pas ne luftrat tjera dhe ne ket te fundit dhe nuk kem nji vend ku mund te shkojm e tju bejm lutje ne dhe te i faliminderojm, bile se paku qe jan kan pjes e ksaj dynjaje sepaku me ne. te gjith popujt tjer kan tempuj te ndryshem per ndodhit qe ju kan ndodhur si holokausi i jahudive ata i kan vendet neper shtete te huja shkojn i vizitojn e ne n“shtet tonin nuk jem ne gjendje tjau nderdojm sado pak simbolike dhe te tubohemi per at sakrific qe e kan ber se dhe viktimat kan vequrit dhe vleften e vet.

Zoti na ndihmovt veq shum interesant popull jem dhe kem ca veti te veqanta askun nuk i gjen ne asnji popull tjeter,sna rrok kurrfar shabloni se qysh dot na del spo di po presim..)))
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Fri Dec 14, 2012 9:31 pm

Prit......edhe une po pres,te shoh cfare do te ndodh neser!!??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Sun Dec 16, 2012 7:43 am

Mujota,po e thua ket me prpavij ( Prit) meqense nu e u kam than ket ne aspektin klasik te fjles,edhe pse un personalisht po e pres forcen te vij ne pushtet e cila veq ka ngrit shtatin ne trojet tona,at e pres jo kohen apo pritje te kot asesi pun jam dhe veproj ne dhe me at subjek apsolut dhe financoj dhe kontriboj me at qe po mundem dhe sdot nalem deri ne vdekje.

Keshtu qe ket amanet dot jav lé pasardhseve te mij,per atedheun.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mujota
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 23
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Sun Dec 16, 2012 2:39 pm

E thashe kete ne menyre metaforike......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   Sun Dec 16, 2012 7:12 pm

Adem Jasharin pėr luftė e ka pėrgaditur atdhedashuria e tij e madhe qė kishte pėr Atdheun dhe Bashkimin Kombėtar Shqiptar.kjo dashuri dhe ky atdhetarizėm tė pėrmasave legjendare qė pati Ademi dhe familja e tij jashari nga Prekazi prush i ndezur nėpėr shekuj bėnė qė Kosova tė fitoj LIRIN...Edhe pse ende kjo liri nuk ėshtė ajo tė cilėn e kemi ėndėrruar,megjithatė shqiptarėt nė pėrgjithėsi janė njė hap pėrpara pėr tu bashkuar nė njė shtet tė vetėm me SHQIPĖRINĖ rrezendritur pėr mbar shqiptarėt kudo qė ndodhen ata.Ndėrsa pėr tipin Haxhi ose siē njihet dhe dihet me emrin Haxhi Kuēi gjithēka shqiptare atė e vret dhe pėr atė kudo qė i lejohet tė anėtarėsohet nė portale informative ose forumi,apo ku ti jepet rasti te shkruaj ndonji koment ai ka me shkrua dhe dhėnė mesdsazhe disfatiste pė mbarshiptarinė duke i sharė heronjtė,dėshmorėt,atdhetarėt shqiptarė nė pėrgjithėsi,dhe disa njerėz qė pėr fat tė mirė janė tė pakt,u them ti thėrrasin mendjes tė ndryshojnė sjelljet e tyre dhe tė largohen pėrgjithnji nga ato fyerje,shpifje,sharje ndaj atdheut shqiptar.Sa mė poshtė po japė biografin e Adem Shaban Jasharit legjendės sonė kombėtare shqiptare qė ka arritur nė pėrmasa botėrore me heroizmin e tij dhe fist tė tij Shqiptar.Ky emėr dhe kjo familje e nderuar mbar shqiptare dhe me pėrmasa ndėrkombėtare thėrrasin ēdo shqiptar qė tė ndėrgjegjėsohen dhe ti lėnė mė njė anė inatet personale,lakmin,luften pėr pushtet dhe thash e themagjit qė tė kthjellen nė mendjet etyre dhe ta ēojmė pėrpar Kombin Shqiptar.Biografi kjo e shkruar nė faqet e HISTORISĖ TĖ KOMBIT TĖ NDERUAR SHQIPTAR.

Adem Jashari (1955 1998)

Adem Jashari lindi nė Prekaz tė Drenicės, mė 28 nėntor 1955. Kėtė vit, Shaban Jasharit, krahas Festės sė Flamurit, qė e festonte pėr ēdo mot, ju shtua edhe njė festė tjetėr - Ditėlindja e djalit tė cilin e pagėzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme qė mbi djepin e posa tė lindurit nė kėtė ditė, Djepi tė mbulohej me flamurin e Skėnderbeut. Kėshtu ndodhi atė ditė nė familjen Jashari, nė Prekazin e Ahmet Delisė. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe njė pushkė, nė Drenicė jehuan krismat e pushkėve pėr flamur dhe ushtarin e posalindur tė lirisė. Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkėve qė kersėn pėr lindjen e Adem Jasharit po shpėrndahej valė - valė nėpėr Drenicė e Kosovė si jehona "Prite, prite Azem Galicėn o heeejjj", e atij sikur ju duk se po ndėgjonte jehonėn: "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj". Sdo tė ishte ēudi qė atė ditė, xha Shabani ti kishte ndėgjuar tė dy jehonat, se atė ditė e kaluara po e pėrcaktonte tė ardhmen, ishin bėrė njė. Atė ditė, Flamuri - Lindja - krisma - jehona ishin determinim i njė lavdije tė madhe. Adem Jashari erdhi nė kėtė botė me tė vetmin ndryshim nga gjithė moshatarėt e tij se ky u lind nė ditėn e fitorevė mė tė lavdishme tė popullit shqiptar, nė Ditėn e 28 Nėntorit. Kėshtu nisi jeta nė vazhdimėsi nė Prekazin e lavdive tė pėrsėritshme. Nė festė me krisma e kėngė edhe vdekjen e bėjnė me krisma e kėngė. Xha Shabani ishte i kujdesshėm me tė gjithė fėmijtė, por ndaj Ademit tregonte njė kujdes tė veēantė, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushkės dhe jehonat e pėrsėritura tė atyre krismave nė 28 Nėntorin e vitit 1955. Xha Shabani ishte bujk. Pas Luftės sė Dytė Botėrore, pėr njė kohė pati ushtruar profesionin e mėsuesit, por pėr shkak tė veprimtarisė atdhetare ai do tė largohet nga procesi mėsimor. Ai pa ndonjė kundėrshti vendosi tė merrej me punimin e tokės dhe edukimin e fėmijėve nė frymėn e atdhetarizmes. Kėshtu po rritej Ademi sė bashku me vėllezėrit mė tė mėdhenj, Rifatin dhe Hamzėn. Ademi kishte njė interesim tė veēantė pėr armėt, pėr tė bėmat e prekaziotėve gjatė historisė e sidomos i interesonte akti tepėr burrėror i Ahmet Delisė dhe ndihma qė ai i pati dhėnė fqiut, qė ishte sulmuar nga bandat serbe.Sopata e Ahmet Delisė, ajo qė bandės ēetnike i ndau kokat nė dysh, ishtė bėrė legjendė, legjendė e historisė nė mbrojtje tė nderit dhe dinjitetit kombėtar. Adem Jashari kishte njė interesim tė veēantė pėr Emin Latin, prekaziotin bashkėluftėtar tė Azem e Shotė Galicės, tė atij brezi trimash, qė nė gjithė shqiptarinė njiheshin pėr tė bėme e trimėri. Ndonėse ky brez i trimave tė qartur tė lirisė, Kosovės nuk i sollen ēlirimin e bashkimin kombėtar, por brezave ju lan amanet: pushkėt trimėrore tė lirisė. Ky amanet pėrcillej nga brezi nė brez, nga luftėtari tė luftėtari me porosi, qė tė pėrcillej si stafetė deri nė fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi nė mėnyrėn mė besnike e pėrcolli amanetin e luftėtarėve tė lirisė, jo vetėm duke e mbajtur syrin nė shėnjestėr, por duke pėrcjell jehonėn e pushkėve tė lirisė nga Prekazi nė Drenicė e nė Kosovė, jehonė qė i mbulonte tė gjitha tokat e pushtuara tė Shqipėrisė. A nuk e tregoi kėtė edhe Kulla e Shasivar Alisė, nė dimrin e ftohtė tė vitit 1945? A nuk u pėrsėrit kjo nga pasardhėsi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njėsinė speciale tė policisė beogradase? Tė gjitha kėto dhe shumė tė tjera qė s'u pėrmendėn, lanė gjurmė tė thella nė edukimin atdhetar tė Adem e Hamėz Jasharit dhe ēetės sė tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do tė betohen para varrit tė Tahir Mehės, se do tė vazhdojnė luftėn pėr ēlirim deri nė fitore. Dhe, ecen guximshėm rrugės sė luftėtarėve kombėtarė, duke ngritur si nė cilėsi e nė sasi numrin e luftėtarėve tė lirisė e tė pavarėsisė, duke ngritur cilėsin e luftės ēlirimtare, me ēka ndryshuan rrjedhat e historisė dhe hapen njė epokė tė re - Epokėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranverės sė madhe studentore tė vitit 1981, tė cilat u shndėrruan nė Lėvizje tė madhe popullore, qė me vite mbajten tė ndezur flakadanin e lirisė e tė ēlirimit tė kombit, patėn ndikim magjik nė brezin qė formuan, organizuan dhe udhėhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Adem Jashari dhe ēeta e tij ka qenė dhe ka mbetur bėrthama themeltare e UĒK-sė. Nė histori ndodh edhe tė ndodhin ngjarje tė rastsishme, por Adem Jashari, ēeta dhe familja e tij nuk janė rastėsi e historisė, ata me ndėrgjegje e vendosmėri u pėrgatitėn pėr kthesėn vendimtare tė historisė sonė mė tė re. Adem Jashari nuk shkoi rastėsisht nė Shqipėri pėr tė pėrsosur artin e luftės, tė cilin e pėrvetėsonte me shpejtėsi tė rrufeshme, dallohej nga i gjithė brezi i tij. Nė pėrgatitjet ushtarake tregoi aftėsi dhe cilėsi tė larta nė pėrvetėsimin e artit tė pėrdorimit tė armeve tė ndryshme pėr luftėn ēlirimtare. Adem Jashari, ndryshimet qė po bėheshin nė vitet 90, i shihte me optimizėm, prandaj sinēerisht e vendosmėrisht nisi angazhimin e tij nė sferėn ushtarake, pėr organizimin e luftės ēlirimtare. Adem Jashari dhe ēeta e tij nuk ishin nisur nė rrugėn e luftės pėr liri pėr hirė tė kėtij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan sytė e zinj. Ata ishin nisur pėr ēlirimin e Kosovės pa bėrė llogari meskine, karieriste apo grabitėse. Ata e donin Kosovėn e lirė e tė pavarur. Ata ishin tė liruar nga ideologjizmat, veē shqiptarizmės. Adem Jashari dhe ēeta e tij ndryshimet politike qė ndodhen nė vitet 90 i priti me optimizėm, besoj shumė, por nuk do tė kalojė shumė kohė dhe do tė zhgėnjehen se kasta e "re" e politikajve po bėhej pengesė e rrjedhave tė reja tė historisė, po ngulfaste shpirtin luftarak tė shqiptarėve liridashės. Kur nė fund tė vitit 1991, nė Kosovė po bėheshin arrestime tė tė gjithė atyre qė ishin pėrgatitur nė Shqipėri, Adem Jashari do tė njoftojė ēetėn e tij dhe tė kėrkojė nga ata, qė tė ishin vigjilent se ēdo natė armiku mund tiu trokaste nė porta. Ai do tiu thotė shokėve: "Armėt nuk i kemi marrė qė tia dorėzojmė armikut, por qė ta luftojmė deri nė fishekun e fundit". Mė fjalėn e komandantit u pajtuan tė gjithė. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do tė trokas nė portėn e Jasharėve. Ishte mėngjesi i hershėm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me njė makineri tė tėrė policore kishte rrethuar Jasharajt dhe kėrkuan dorėzimin e Adem Jasharit dhe Jasharėve tjerė. Adem Jashari me vėllezėr e shokė apelit tė armikut pėr dorėzim ju pėrgjigjen me breshėri armėsh nga shumė drejtime. Ishte e ēartė, ēeta e Prekazit kishte vendosur epokėn e luftės ēlirimtare, ata mes jetės se burgut e tė poshtėrimit kishin zgjedhur jetėn e lavdisė e tė lirisė, me tė gjitha pasojat qė mund ti kishte. Vetėm tė guximshmit nėpėr kohė tė ndryshme i kanė ndėrruar rrjedhat e historisė, kėshtu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe ēetėn e tij. Kėshtu nisin aksionet luftarake mbi policinė e armikut, fillimisht nė Drenicė, e pėr t'u pėrhapur mė vonė ne Llap e Dukagjin, nė Drini e kudo nė Kosovė. UĒK po bėhėj shpresė pėr popullin dhe tmerr pėr armikun, armikut po i rrėshqiste dheu nėn kėmbė, pasigurinė e shihte tė ēdo kaēube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bėhej legjendė. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte nė ēdo cep tė Kosovės. Vetėm frikacaket nuk mund ti besonin trimėrive e tė bėmave tė Adem Jasharit, ata nuk dėshironin ndeshjen me armikun dhe sa herė qė ēeta e tij sulmonte e vriste policinė kriminale tė armikut do tė thonin: "Kėta janė dorė e zgjatur e armikut, janė tė Sheshelit apo tė Arkanit etj.", - dhe kjo nuk ishte diēka e re, dikush duhej tė mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri. Adem Jashari kishte shumė mundėsi, ai kishte zgjedhur me ndėrgjegje mundėsinė e luftės sė armatosur pėr liri e pavarėsi, anipse ai i dinte mundėsitė e veprimit luftarak tė UĒK-sė. Pas luftės se 26 nėntorit 1997, nė Llaushė tė Re, ku mori pjesė Ademi me ēetėn e tij, nga e cila armiku u tėrhoq me bisht nėn kėmbė, armiku do tė bėjė plane pėr zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do tė ndodhė me 22 janar 1997. Njė bandė kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qėllim qė tė zhdukej kjo ēerdhe e rrezikshme e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Por, falė gjakftohėsisė e guximit tė familjes dhe ndihmes qė erdhi nga ēeta, armiku u tėrhoq pa arritur qėllimin. Ato ditė e tėrė Kosova sikur ishte nė Lagjen e Jasharėve. Nuk ishte e vėshtirė ta kuptoje mesazhin qė kishte lėnė armiku. Armiku ishte tėrhequr i bindur se nuk kishte gjetur mėnyren e eliminimit tė Adem Jasharit dhe familjes Jashari. Armiku dėshironte qoftė edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lėshonin trojet stėrgjyshore. Ata as tė vdekur nuk donin tė shkuleshin nga vendi i tyre, pėr ēka kishin nisur luftėn. Adem Jashari dhe gjithė Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtėrimin, ata e dėshironin qėndresėn, e donin lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Armiku pas disfatės sė 22 janarit kishte filluar pėrgatitjet pėr njė sulm tė pėrmasave tė mėdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do tė fillojė nė mėngjesit e hershėm tė 5 prillit 1998, pak ditė pasi policia armike kishte pasur njė disfatė tė Lisat Binak, nė Likoshan. Kėtė herė forca tė mėdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharėve. Lufta pėr eliminimin e Jasharėve ishte e rreptė. Armiku Prekazin e kishte vendosur nė rreth tė hekurtė dhe sulmonte nga shumė anė. UĒK-ja aso kohe i kishte mundėsitė e kufizuara tė sulmit e tė depėrtimit. Adem Jashari dhe ēeta e tij sulmit armik ju pėrgjigjen me sulm. Lufta qė zhvilloi Adem Jashari me shokė qė e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas njė rezistence tė gjatė dhe herioke, armiku arriti tė djegė e shkatėrrojė Lagjen e Jasharėve, por jo kurrė vendosmėrinė pėr tė vazhduar luftėn pėr liri e pavarėsi. Adem Jashari deri nė vdekje luftoi e kėndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk ėshtė vdekje ėshtė pėrjetėsi. Lufta pėr Prekazin qė e ashpėr. Qėndresa ishte e madhe. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rėnies se Jasharėve, Kosova mundi frikėn dhe pėr lirinė e pavarėsinė u hapen shtigje tė reja. Adem Jashari - legjendė, solli kualitet tė ri nė filozofinė dhe mendėsinė e shqiptarėve pėr jetėn, atdheun, lirinė pėr nderin dhe dinjitetin e kombit. Rėnia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen mė tė fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės fitoi hapėsira tė reja veprimi. Komandanti Legjendar i UĒK-sė me jetėn, veprėn dhe lavdinė e tij i dha kualitete dhe pėrmasa tė reja 28 Nėntorit - Ftesės sonė Kombėtare.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kush e pergaditi Adem Jasharin ne lufte a e dini dikushi ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shkencė-
Kėrce tek: