Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fatos Arapi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:10 amFatos Arapi lindi nė qytetin e Vlorės. Po
atje ai kreu shkollėn e mesme, ndėrsa studimet e larta i ndoqi nė
Bullgari (Sofje) nė fakultetin e Matematikės dhe tė Ekonomisė. Ka
punuar shumė vjet gazetar dhe pedagog nė Fakultetin Histori Filologji
tė Tiranės. Disa herė ka fituar ēmime kombėtare e ndėrkombėtare pėr
poezi. Vepra e Fatos Arapit ėshtė e pasur nė llojet e zhanret e
ndryshme qė ai lėvroi. Pėrveē poezisė ku ai qėndron nė rreshtat e parė,
F. Arapi ka shkruar disa novela: Patat e egra, 1969; Cipa e borės,
1985; Gjeniu pa kokė, 1999 etj; disa romane: Dhjetori i
shqetėsuar,1970; Shokėt,1977; Deti nė mes,1986; disa drama: Partizani
pa emėr,1962; Qezari dhe ushtari i mirė Shvejk, nė front diku,1995; ka
bėrė disa pėrkthime: Kėngė pėr njeriun, Nikolla Vapcarov, 1981; Poezi,
Pablo Neruda, 1989; Safo, 1990; Antologji e poezisė turke etj; si dhe
ka shkruar njė numėr tė madh artikujsh e studimesh tė ndryshme. Poezitė
e para F. Arapi i botoi nė gjysmėn e dytė tė viteve pesėdhjetė, dhe,
pėrkatėsisht nė vitet 1962 e 1966 botoi vėllimet "Shtigje poetike" dhe
"Poezia dhe vjersha". Qė nė hapat e parė ai paralajmėroi njė zė tė
vėēantė nė artikulimin gjuhėsor tė botės dhe tė njeriut, njė vizion tė
vetin mbi realitetin. Fillimet poetike tė Fatosit do tė jenė
tematikisht tė rrudhura e tė reduktuara, duke u kushtėzuar nga
rrethanat politike tė kohės. Nė frymėn e hovit ndėrtimor dhe tė
entuziazmit pėr ēlirimin e vendit, qė mbizotėronte brenda parimeve
krijuese tė realizmit socialist poeti shpaloste besimin se Shqipėria
ecte drejt njė rruge tė re, tė lirė, dhe ky besim bėnte tė pėrballohej
mė lehtė durimi dhe sakrifica. Brenda kėtij vizioni, Fatos Arapi shpesh
do t'i pėrqeshė e pėrbuzė burokratėt dhe demagogėt, si nė poezinė
"Antiburokratike", apo do tė sjellė disa veēanti pėrmbajtėsore dhe
ekspresive si nė poezinė "Pse erdha nė jetė". Siē shihet, poeti i thurr
ode lirisė dhe "mejtimit tė lirė" siē e quan ai. ėshtė synim dhe ideal
madhor, pas tė cilit poeti magjepset dhe pėrbetohet.

Parė
nga kjo perspektivė vetė ēensurimi, mund tė bėhen interpretime tė
shumėfishta: se shoqėria e re ėshtė ajo qė sjell dhe garanton lirinė,
apo, se poeti sikur e ndien tė rrezikuar lirinė, prandaj del nė
kundėrshtim tė brendshėm me kohėn e vet. Cilido nga interpretimet duhet
marrė parasysh dhe pėr faktin e leximit zyrtar tė poezisė. Por, edhe nė
rrafsh tė artikulimit gjuhėsor, nė pėrzgjedhjen e figurės dhe tė
figuracionit, Arapi do tė kėrkojė mundėsi tė reja nė thurrjen e vargut
dhe artikulimin e fjalės. Eshtė ndjerė e hutuar mbase dhe vetė ēensura
pėrballė vėrshimit tė figurshėm nė stilin "Nata shkon shaluar mbi
kurriz tė maleve", "Nata e ngarkuar me alarme...", te poema mjaft e
ndjerė dhe e suksesshme e asaj kohe "Alarme tė pėrgjakura".

fillim tė viteve shtatėdhjetė, e sidomos me veprėn e botuar mė 1972 "Mė
jepni njė emėr", besimi dhe entuziazmi mbi tė nesėrmen e sigurtė sikur
fillon tė meket. Do tė vėrehet kjo nė dy rrafshe: nė pėrsiatjet pėr
idenė e ekzistencės, (nė ēastet e dėshpėrimit personal) dhe, nė prirjen
e figurshmėrisė sė mbyllur, pėr tė mos qenė deri nė fund i lexueshėm. E
tillė mund tė jetė dhe poezia, titullin e sė cilės mban vėllimi "Mė
jepni njė emėr". Vėrehet se shumė dilema shqetėsuese fshihen nėpėr
vargje, shumė ēėshtje dhe kategori vihen para pikėpyetjeve, ose tė
paktėn shumė ēėshtje tė ekzistencės mbesin tė hapura... Dhe pikėrisht
gjatė viteve shtatėdhjetė, syri zyrtar do tė dalė publikisht me alarmin
nga rreziku i njė poezie tė tillė. Qoftė nė frymėn e entuziazmit dhe tė
besimit tė fillimit, qoftė nė kuadėr tė shenjave tė para pėr zvetėnimin
e kėtij besimi, poezia e Fatos Arapit pėr gjatė gjysmė shekulli arriti
ta ruajė tėrėsinė e qėndrueshme estetike dhe etike. Nė planin tematik,
poezia e tij nuk e vuri poezinė nė shėrbim tė politikės sė ditės. Nė
rrafshin e shprehjes, ai vazhdoi tė jetė origjinal duke e zgjeruar
hapėsirėn krijuese dhe artikulimin figurativ. Zakonisht vetėm me njė
lėvizje, me njė shpėrthim befasues, poezia e Fatos Arapit sugjeron
thellėsķ dhe hapėsira universale pėrfytyrimi, duke e vendosur
objektivin poetik brenda konteksteve tė reja ekzistenciale, ku shquhet
mprehtėsia e mendimit. Edhe figura, prandaj del pėrherė e re,
ēuditėrisht e freskėt, e ngarkuar me pėrmbajtje dhe ndjeshmėri tė
papėrsėritshme.
Ėshtė njė gjuhė poetike e aftė ta ndjekė e ta
artikulojė tė fshehurėn, tė padukshmen, tė ndrydhurėn nė mjedisin qė e
rrethon, me tėrė tragjedizmin, trishtimin dhe egėrsinė bashkė. Mund tė
thuhet se figura nė poezinė e Arapit ėshtė ndėr mė efikaset dhe
ekspresivet nė poezinė bashkėkohore shqiptare. Nė mpleksjen ndėrvarėse:
nga njėra anė realiteti, nga ana tjetėr imagjinata, emocioni dhe
intelekti, lind kjo lirikė. Prandaj lexuesi e gjen, e zbulon veten me
ndjesinė se dhe ai kėshtu e pėrjeton botėn pėrreth, por nuk ka mundur
ta formulojė ashtu. Nga pėrplasja e poetit: (imagjinata, emocioni,
filozofia) me realitetin, reflektohet synimi drejt pėrsosjes sė njeriut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:11 am

ATDHEU ...


Atdheu éshté dhimbje, éshté dhimbje.
Njé prill i pikélluar né shpirt.
Atdheu éshté kryqi, éshté kryqi.
E mban - dhe té mban ty - né shpirt.

Atdheu éshté toka e premtuar.
Ti shkel si njé zot dhe s'e ka ndén kembe.
Atdheu s'ka fjalé, ka sy té trishtuar.
Vdes dashuria né dashuri qé té c'ménd.

Atdheu éshté buka e uritur,
Té ikén nga duart e dot nuk e ngop;
Endérr dhe ankth dhe shpresé e sfilitur;
Me syté n'errésiré vetveten kérkon.

Atdheu éshté varr i hapur, éshté varr.
Njé jeté drejt tij shkon me besé qé bind.
Né njé piké loti mbyt lotin fatvraré.
Né njé piké loti liriné e lind.

Atdheu yt i vogli, i vogli
ai hyjnori i pavdekshmi si loti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:13 am

COPRIFUOCO


Hapat e patrullés godasin né trupin e metalté té natés.
Gjer né toké kérrusen e rrasen shtépité pérdhese.
Mendmet lévrijné né kokat e njerézve
dhe thérrrmohet pastai péshpérima nga buzét e varura
rreth vatrés.
Kjo ore vjen e ngarkuar rne zjarre dhe hekur.
Si njé xhandar i egér qéndron para dyerve té shtépisé.
Pyet veten: "Pérse té hapura"
dhe si pérgjigje tund kokén, helmetén.
dhe si kércénirn i metalté patrullon errésirén.
dyert rnbeten té hapura:
rnund té hyjé ndér to liria ilegale e Shqipérisé.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:15 am

ELEGJI PER BABANE


Ti nuk je mé.
As do té na shohésh,
as do té shohim,baba, mé kurré.
Ti nuk je mé..
Emrin ténd e mori ky gur,
Vdekja - si vdekje ,
gjithmoné e dhimbshme,
gjithmoné e verdhé...

Me njé kordhele
tufa kujtimesh né zemér na lidh.

Tufa kujtimesh
edhe elegjish.

Jam i trishtuar dhe mé mori malli.

Dhe mbi trishtime e mall duke ecur,
ngjita rrugén e ngushté té fshatit.

Shtyva derén e varrezés sé vogél
dhe t'erdha te varri...
C'fjalé té pathéna do té mé fiasésh?
C'fjalé té reja déshiron té dégjosh?
Prej kétij varri
tani, baba, c'do té mé japésh?

Até dité té thaté janari:
pérpara teje Halil Alija
e mercenari.
Prapa shtépia né zjarr e flaké


Duart e tua né pranga,
plak i ngarté?

Erdha té marr
cfaré perket prei kétij varri.

Kujtime té dhimbshme.
Vuajtje krenare.

Ti mos mé thuaj:
"Biro... iané té trishtuara".

Baba i gjoré!
Uné, pa ato,
do t'isha né jeté edhe mé i trishtuar.

Dhe kur té vdes
s'dua asgjé
vec njé varr té thieshté.

Atje né bregdet,
ku népér net
bisedojné yjet me qiparisat.

Dhe fjalé té kaltra
flet e shpréndan
deti matané.
Fjalét qé i njohim,
qé i kuptojme,
uné
me babané...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:16 am

VDEKJA E GJYSHES

Ja, edhe gjyshja né arkéz,
kukull e vogél né kartéz,
Eshté... dhe prapé s'éshté e téra,
sikur nuk éshté si pérhera.
Gjithé karfica, gjilpera
kapur satenet né koké,
lidhur képuckat pérposh,
shami e lule né gjoks.
Mbyllur kapakét e syve
c'ndjej u shua brenda tyre?).
E sheh... dhe té duket heshtja
pe gjasme e pe gjasme vdekja.

Gjyshja e vogél, e bukur,
e pastér...
Né arkéz kukull.


Gjithé karfica, gjilpéra,
qepur vite té téra,
lidhur kujtime e malle,
dhembje, qé duken si pérrallé.

E sheh... dhe té duket heshtja
pe gjasme e pe gjasme vdekja...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:16 am

MARGARITE MOJ
(fragmente)

- Per heronjte e Popullit Margarita dhe Kristaq Tutulani -


Margarité, moj.
Motra ime, rnoj.
Shoqja ime,
moj.
Makina gjarpéron,
Dy llambat e ndezura né turinjté e saj,
porsi syté e ujkut natén po e presin.

Bri teje Kristaqi té shikon dhe hesht.
Ti e sheh véllané
edhe i buzéqesh.

Margarité trime.
shoqedhembshura ime.

Buzéqesh me vdekjen, moj, Margarité e zezé.

Népér natén cube
ca té shténa raķlé.
Rané njéri bri tietrit.
motra me véllané.

Margarité, moj!
Me dy syté e zezé.
Ne mbledhjet e fshehta cicéroje érnbél.
E flisje pér éndérra
ti,
qé vet ishe éndérr;
e flisje pér shpres
qé vet ishe shpresé.
Shoqia ime, moj,
me dy sy si nata té médhenj. té zez
Me bukuriné toné té virgjer, te virgjer
vdekjen po ushqejmé.
Se kjo toké ka ftohté,
mardhi
e ka ngriré.

Dhe ne biem rnbi te, porsi bllaca zjarri
futerni nén dhe porsi rrénjé éndérrash,
qé té vijé pranvera, qé té vijé behari,
toka pérrnbi ne e balta té shkrijé,
éndérrat té shpérthejné, si shpérthen bari.

Dashuria joné.
me dy sy si nata cuditérisht té zez.
nga plumbat armike preré mes pér mes.
Dashuri e lindur,
dashuri e rritur
nen qiejt e thyer té varférisé shqiptare.
Dashuri tragjike
pér botén e madhe.

Margarité, moj.
Motra ime, moj.
Shoqja irne, rnoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:17 am

DETI


I vogél, me pantalona té, shkurtra,
me kémbé té zbathura e njé kémishé humaije,qé e qepte veté gjyshja...
Ashtu darké pér darké dilja né breg.
Ndér gķshtérinjté e kémbés sé ftohté mé rridhte rera.


Uné prisja me oré té téra,
gjersa pérnjéherésh, tutje népér fushat e gjéra te nates
ngrķheshin kope té cuditshme, té panumerta kuajsh té bardhé.
Népér hapésirat e pafundme suleshin aradhé - aradhé.

Turfullonin.
Binin me kémbé té thyera,
rrokulliseshin duke gulcuar népér té zezat humnera.

Mbi ta fiuturonin té tjere.
Jelet e hakérruara dallgé - dallgé fushén e diellit fshihnin.
Hingéllima té frikshme para tyre bridhnin.
Ata vinin, afroheshin drejt meje.
Gjokset e médhenj e té bardhé
kreshpéronin pérpjeté;
kémbét e para rrihnin né eré...
Syté u flakéronin.
Njé cast... dhe nén thundrat e tyre do té mé copétonin.
Kur ja me poteré
si njé gjérnim i madhérishém pérplaseshin
te kémbét e mia. Nga flegrat gjigante
miliarda grimcéza té krķstalta shfrynin
pér té fundit heré.

Té tjeré
hingéllinin népér fushén e gjeré té natés.
Me gézim e friké, oré té téra uné, shihja
kuajt bardhé
té suleshin népér furtuné.
Thyenin kémbét, rrokulliseshin,
qé té vinin sa mé paré tek uné
shkelnin, fluturonin njéri mbi tjetrin...

Dhe tani, kudo qé jam,
ashtu fantastik e i madhérishém, mé ndjek pas deti...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:17 am

CAST BUZE DETIT


Dhe vargjet erdhén me ritme té kaltra.
Ndér degé té tyre figurat e gjelbra
celin, - si gjethet népér portokalle.
Ndér degza vargjesh féshférijne figurat.

Si mbrémjes Jonit, fletézat e ullinjve.
E mbusha gojé, me eréra té Jonit,
ndiej népér dhémbé kokrrizat e jodit.
Shoh se si thyhen nģirazhet mes gurésh...
Dhe jam i téri
grimca dritash e ngjyrash.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:18 am

E Paėndėrrta Ime


Mė duhet njė gjysėm ėndrre,
E paėndėrrta ime.

Vė kokėn nė gjoksin tėnd
E tani pėrplasem
Te kokė e njė tjetri.

Mė duhet njė gjysėm ėndrre.

Shigjetat e orės sė dorės
Tutje i shtyjnė kalimtarėt,
nė ditė tė rrėpirta tiranase.
Shpirtra jo shpirtra qė shkojnė...
Bri meje dikush flet me vete.
pa e kuptuar besoj nė rrėfimin e tij.

Dikush, prej zhgėnjirni tė egėr,
mbėrthen kryqe tė reja.
I hedh njė gjysėm leku
Dhe blej kryqin tim.

Tani qė ta ngre
Mė duhet njė gjysėm ėndrre,
E paėndėrrta ime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:18 am

Nuk Mbyllen Dot


S'kam fuqi mė as tė trishtohem
Jemi anije pa spirancė
Mes erėrave tė egra tė kundėrta.
Peshqit Ilafazanė shurdhojnė qiellin
Mė jepni ju njė copė ironie,
Se nuk e gjej dot nė veten time,-
Njė copėz ironie
Sa gjysmėz e krahut tė zogut,-
Tė mbrohem nga shirat e verdhė
Tė predikimeve tė apostujve tė lajthitur.
Tė gjithė na kanė faj dhe askush:
Deshėm tė krijohemi nė asgjėsimin tonė
Tani gjithė dritaret e shpirtit
Janė hapur, bymyer e kalbur
Nga shirat e lotėve,-
Dhe s'mbyllen mė dot.

Mund tė hyjė kush tė dojė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:19 am

Si s'tė Desha pak mė Shumė

Unė e desha pėrtej vdekjes,
Ashtu dashurova unė
Edhe prap s'ia fal dot vetes:
S'i s'e desha pak mė shumė...

Pak mė shumė ku shpirti thyhet,
T'i them ndarjes: - Prit, ca pak...
Tė gėnjejmė mallin qė s'shuhet,
Kujtimin tė gėnjejmė pak.

Pėrtej vdekjes, pėrtej botėve,
Atje ku nis "ca pak" tjetėr,-
Asaj qė mė rri mes Zotave:

"Si s'tė desha pak mė tepėr...".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:19 am

Gloria Victis (Lavdi Humbėsve)

Sepse jemi ne humbėsit e mėdhenj.
Artin e shkėlqyer tė humbjes
Ne e kemi ngritur nė fat.
Sepse ne, vetėm ne, dimė tė gabojmė.
Ne gabojmė nė miqėsi, dhe humbasim.
Ne gabojmė nė dashuri, dhe humbasim.
Ne gabojmė nė shpresat tona, dhe humbasim
Zaret e bardhė tė fateve tona
Ne i hedhim para - dhe vazhdojmė
T'i hedhim ato edhe mbasi ta kemi kaluar Rubikonin.
Tė gjithė na kanė faj dhe askush.
Tė tjerėt vetėm fitojnė,
Ndėrsa ne jemi populli humbės

I humbjeve tė mėdha. Zemra jonė
Eshtė njė mollė e artė dhimbjeje.
Nuk duam tė njohim pushtetin e errėt tė smirės,
Dhe gabojmė, nuk e njohim
Lakminė akrep tė pushtetit, dhe gabojmė.
Sepse ne-vetėm ne! Dimė tė gabojmė.
Kėmbėt tona tė zbathura janė ato gjethe vjeshte
Qė bien dhe ecin nė rrugė; shpirti ynė
Eshtė prej lėnde tė brymtė trishtimi,
Tė gjithė mund ta vrasin.
Tė tjerėt jo, ata janė fitonjės tė pėrjetshėm,
Ata s'humbasin kurrė, sepse
Kurrė nuk gabojnė.

Ndėrsa ne gabojmė - ashtu siē dimė vetėm ne!
Artin e shkėlqyer tė humbjes
Ne e kemi ngritur nė fat.
Dhe i kemi kthyer krahėt lavdisė fitonjėse.
Ne njohim vetėm lavdinė e popullit
Tė humbjeve tė mėdha. Sepse ne
- po vetėm ne!-
Jemi tė vėrtetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:20 am

Alarme tė Pėrgjakura (kėnga e parė)


Mbi rrogozin prej kashte,
Ku netėve fle,
Shtrova
Dashurinė time...
Po prap, brinjėt t'i vret toka, plisi,
E prap i fortė ėshtė te koka
Trungu prej lisi.

Hej, vend!
Plot diell e pa dritė!
Pagan dhe fron pėr perėnditė!
Jetojmė nėr male tė lartė,
Ku qlellln me dorė mund tė zėmė
Dhe prapė:
Nė ē'humnera kemi rėnė!

Hej, vend!
Qė ngjyrat e Jonit,
Erėrat e portokallit me lule
Mbyll
Nė njė vorbė fasule.
Dhe ndihesh
I pasur nė varfėrinė tėnde
I lirė nė robėrinė tėnde...

Hej, vend,
Qė prej dhimbjes po mė bėn tė ēmendem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:20 am

Nje grusht dhe mbi varrTe gjithe po hedhin nga nje grusht dhe.

Po une mbi te hedh:

dy-tri copera qielli,

dy-tri kenge labe

dhe sterkala gjoli,

kur perplaset vala neper rinnje ulliri.

Keto donte shume babai im, i gjori,

Babai im, i miri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:21 am

28 Korrik 1451...Kte dite si Rozafen

muroseni themelit ne keshtjelle

Dhe vetem gjirin ia lini pak jashte,

gjaku i Muzakes te rrjedhe.Do vijne dite te tjera

aty te pine paprere.

Do te jene ato dite--Vajkal,

Albulene do te jene...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:21 am

JetaJeta eshte stacion ndarjesh e takimesh.

Jemi perhere udhetare

dhe nder duar, bagazh te pandare,

nje valixhe te vogel

perpjekjesh, sulmesh, kujtimesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:22 am

LamtumireLamtumire.

Marr me vete

djegie perendimesh neper muzgje te qeta,

silueta qiparisash neper sfonde te murme

ullinjsh.

Dhe blloqet e hijeve te Cikes,

qe perkunden netve

mbi kostelacione yjesh Jonit perposht.

Lamtumire.

Kudo qe shkoj

jam nje copez peizazhi nga vendi im.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:23 am

Miliona dashuri...Miliona dashuri po nisen nder takime.

Te gjithe kane qendruar perpara pasqyres.

Shtrengojne me gishterinjte e gjat' pincat e

mprehta

e me durim qemtojne qerpike dhe vetulla

e me kujdes i lyejne buzet e fytyren

Miliona dashuri u nisen nder takime.

Po ecin permbi taka te holla e te shpejta.

degjoni trokellimen e rrembyer te tyre?

Nen trokellimat-ritme te kembeve te lehta,

me nje gezim te kthjellet, drejt dashurise shkon

jeta,

qe kure s'qe aq e mencme - sa kur shkoi ne takime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:24 am

Edhe sonte...Edhe sonte ne kurizin e ruzullit

do te gjeme nje cope vend

ku te ulet dashurija jone.

Edhe sonte, ne ceturine e qiellit

do te kerkojme yllin,

qe i panevojshem, mbi koke te na ndricon.

Dhe dicka te gezueshme

per t'i thene njeri-tjetrit, do te gjejme edhe sonte...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:25 am

Ata qe dashurojne akomaAta qe s'kane buke,

kur te kujtojne buken,

ty dhe mua le te kujtojne.

Ata qe s'kane zjarr,

kur te kujtojne zjarrin,

ty dhe mua le te kujtojne.

Te pagjumet e botes,

me syrin hapur si nata,

ne mesnaten e tyre

ty dhe mua le te kujtojne.

Ata qe kane vdekur

dhe dashurojne akoma,

ty dhe mua le te kujtojne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:25 am

Ti do vish


Ti do vish, e dashur, si s’do vish?
Kur e di se une ty te pres
duke ndjer’ frymemarrjen e vet mbremjes
duke ndjer’ frymemarrjen e vet pritjes
duke ndjer’ frymemarrjen e vetmise
Ti do vish, e dashur, si s’do vish?
Kur e di qe une po te mundnja,
rreth vetvetes rruzullin do vertitnja
si nje portokall’ ne doren time-
te rrjedhe koha shpejt
e ti te vish…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:26 am

Mos eja ne enderrMos eja ne enderr, e paenderrta ime

Nuk je Safua me zemer te brishte.-

Ngopur me vdekjen e dashurise

gjer ne gryke, jam!

Edhe ne gjumin e vdekjes

trembem nga britma ime

per ty.

Mos eja ne enderr, e paenderrta ime.

Mos e bej shakane e mbremshme.

Si ta duroj diten,

qe me sheh me sy endrre?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:26 am

Cast buze Jonit


Dhe vargjet erdhėn me ritme tė kaltra

Nėr degė tė tyre figurat e gjelbra

Ēelin - si gjethet nėpėr portokalle.

Nėn degėza vargjesh fėshfėrijnė figurat,

Si mbrėmjes Jonit fletėsat e ullinjve.

E mbusha gojėn me erėra tė Jonit,

Ndjej nėpėr dhėmbė kokrizat e jodit,

Shoh se si thyhen mirazhet mes valėsh,

Se si thėrmohen pėrflakjet mes gurėsh...

Dhe jam i tėri

grimca dritaresh e ngjyrash
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:27 am

Dite tiranase


Ti mbyll derėn pas e nisesh

Nė mesin e rrugės takon ditėn

Qė tė pyet e hutuar: - Nga tė shkoj?

Shpresėn e ushqejnė me shpresė, -

Pastaj shpresės i vrasin shpresėn.

Vetėm pasqyrat ndryshojnė,

Teknologjia pėrsosėse e tyre, -

Fytyrat janė po ato.

Jo, ti, - hija jote shkrin nė gotėn me ujė

Diellin dhe kokrrėn e aspirinės, -

Ke dhimbje tė forta koke.

E di: zembereku i zemrės sime

Eshtė pluhurosur , - kur do tė vijė Ajo,

Me frymėn e saj t'i fryjė,

Tė ndjej ecjen tingėlluese tė kohės.

Nė qiellin e Tiranės, njė unazė e zjarrtė

Fluturon nga syri nė sy -

Kėrkon gishtin e nuses.

Kėrciti gonxhe e zambakut tek ēelej,

Dhe marsi eci para meje.

Tė paktėn, o zot, akoma jemi njerėz

Respektojmė dallėndyshet dhe vdekjen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Sat Jul 25, 2009 3:27 am

Nuk mbyllen dot


S'kam fuqi mė as tė trishtohem

Jemi anije pa spirancė

Mes erėrave tė egra tė kundėrta.

Peshqit Ilafazanė shurdhojnė qiellin

Mė jepni ju njė copė ironie,

Se nuk e gjej dot nė veten time,-

Njė copėz ironie

Sa gjysmėz e krahut tė zogut,-

Tė mbrohem nga shirat e verdhė

Tė predikimeve tė apostujve tė lajthitur.

Tė gjithė na kanė faj dhe askush:

Deshėm tė krijohemi nė asgjėsimin tonė

Tani gjithė dritaret e shpirtit

Janė hapur, bymyer e kalbur

Nga shirat e lotėve,-

Dhe s'mbyllen mė dot

Mund te hyje kush te doje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fatos Arapi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: