Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Nė detin e Bukurisė poezi nga Panajota Zalloni (BUKURA)

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Nė detin e Bukurisė poezi nga Panajota Zalloni (BUKURA)   Wed Jul 22, 2009 10:55 pm

SOTTė zbehta ndjenjat e mia, anemike,

para njė ''asgjėje'', njė ''nothing'', njė ''zeroje''.

Kėshtu e quajta ''diēka''-nė, mangėsinė,

pasi nuk mė pėlqeu aspak kjo fjalė.

Nuk mė ndėrlidhej nė poezitė e mia.E lashė lapsin tim tek ''asgjė''-ja,

para njė ''diēka''-je mė tė mirė-.

Dhe rri aty pa marrė frymė,

-ndoshta ishte fatkeqėsi-

derisa nata e vdekjes tė mė mbėrrijė.* * *

Pa maska ndjenjat nė ballkon.

Po agon.

Paqeta e cigareve nė tė sosur,

ēarēafi i natės i zhubrosur.

Dėshiron ta mbėshtjellė,

trupin tim tė sfilitur,

nėpėr udhė ėndrrash pėr ta nisur,

lulevargje zymbylash tė bardhė t'i vėrė kurorė.

Me buzėqeshje, kumbarė dhe puthje,

me valle, daulle dhe violi.

Pa maska ndjenjat nė ballkon.

Po agon.* * *

Kėngėzoj, e ngarkuar me shpresė,

me fjalė tė brishta, tė kuqe, tė ngrohta.

Hyjnia ndėrmjetėson nė meloditė e mia,

bukuria, nė petalet e saj tė trėndafilta.

Rrjedh lėngu i tyre prej buzėve tė mia,

ngjyhen veshjet e mia,

nė purpur, nė ekstazė.

Pastaj fluturoj lart.

Duart i ngre

lart, mbi dashurinė,

i mbush plot me erė,

e mbyll nė zemrėn time,

pėr tė pėrkėdhelur pamjen tėnde.

MESNATĖNė qemerėt e mureve tė mi,

pamje lulesh,

recitojnė me zė tė lartė,

vargjet e mi stivė.

Mė mbulojnė me hijeshi

dhe mė pėrgjumin

syhapur,

nėn ēadėr,

nė anėdetin e skenarėve erotikė,

vėnė nė skenė si tė pamiratuar.

Rėra djeg,

pėrcėllohem.

Zgjohem.

Rikthehem tek qemeri im,

me kandilė nė trup,

qė pėlcasin nga lotėt.Shtrėngoj nė pėrqafimin tim,

flautin tim tė shpuar,

deri nė agim.VULANė tulin e letrės,

vula e shtypur,

fytyra jote,

Gjeneralisimi i Mirėsisė

dhe i Bukurisė.

Pushtuesi i trojeve tė mia.

Nė krah, monografia e Dashurisė.Letra ėshtė gati pėr tė shkuar,

nė zyrėn e ''pėrmbarimit''.

* * *Pėr Pėrkushtohem, duke pritur dridhshėm

i zgjidhjen.

de Jam i gatshėm, duke pritur dridhshėm,

a thirrjen.

le.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Nė detin e Bukurisė poezi nga Panajota Zalloni (BUKURA)   Wed Jul 22, 2009 10:56 pm

NĖ UJĖVARAU lėshuan ujėrat,

rrjedhin.

Shih, ujėvarat!

Dhe gėzime, tė qeshura.

Kapėrcejnė tė mbėrrijnė,

nė lulėrinė e egėr tė fushės,

pėr t'i ushqyer.

Tė ushqejnė duart e tua,

tė mbushin pėrqafimin tėnd,

bukurinė e tyre tė pėrshkruajė,

buzėqeshja jote.

* * *

Boja ime nuk i thotė

penės sime tė ngjizė.

Shkruaj njė grumbull shkronjash,

m'i kėrkojnė fjalėt,

fjalėt me dashuri jo tė plotė.

Merrini, ju them,

bėjini kėngė dashurie.FJALATė veēova, zonjė,

pas rrethojės sė mendimit tim,

shpėrthyes, tė mrekullueshėm, joshės.

Them, sonte do tė tė bėj tė qeshėsh,

do tė tė ofroj oferta tė shumta,

do tė tė jap zėrin tim,,

qė tė thėrrasėsh fuqishėm:

''Lumturi'',

tė tė dėgjojnė deri nė Kinė,

Hsu Chi Cheng dhe Lisa Choi,

nė Paris, Jean Mestas,

Pereira nė SHBA,

nė Kore, Han Ji Baek.

Dragani nė Serbi,

nė Napol, Iannualle,

nė Rumani, Cella Pop,

nė Gjirokastėr, Shabani.* * *

Nė mbrėmje do tė vij sėrish tek ti,

tek mendimi yt, nė anėdet.

Brenda mendimeve tė tua,

duart e varfėra, frikojnė bird.Dy hapa mė tutje, ėshtė qielli.DUKE KĖRKUAR ĒASTIN E ARDHSHĖME internuar nga tokėsorėt,

kthehem dhe rrotullohem,

nė rrethin e tij,

me bukuri hyjnore qielli.

O ! ,sa joshem.

Rrėnqethem.

Spastrohem.

Bėhem aromė

dhe bashkohem me frymėn e tij.

Bėhem zė i fshehtė.MĖ DĖGJON NJERI?Mesazh i paqartė, i shpėrndarė,

pas perdeve vualazh.

Pyetėsor i mprehtė,

nė njė grumbull lulesh.

Ku mbahet peng ėndrra?

Ti vesh kėmishė tė bardhė

dhe pret

njė pėrgjigje,

nė njė gotė me ujė tė freskėt.

''Mė dėgjon njeri?''

Hėna u fsheh,

me kė bashkėbisedove?

U boshatisėn dhe sheshet

mbetėn pa poetė.

Kufomė bosh.

Lutesh para Krishtit tė Kryqėzuar.

Lotėt pėrmbytin,

gjunjėt e tij.

Pėrgjon pėrshpėrimat e veta.

''Unė jam Burimi,

rruga e shpėtimit''.

DREJTĖSISHT APO PADREJTĖSISHTGjak tė dy: dielli dhe hėna.

Me tė drejtė?

Padrejtėsisht?

Kėnga ka heshtur.

Mbijetojnė dėnesat.

Dikush marramendet.Njerėzim i mjerė!I humba tė gjitha.

Stuhitė vėrshėllyen egėr

cmirake, tė ashpra,

nė krah tė lumit,

ku rridhte dashuria e pastėr.Pa shpresė.

Ku shkoi?

Ku t'i hedh sytė?

Rrugėt e vdekjes,

bashkohen me ujrat e mi.

Fati...

Duar e kėmbė tė shpuara.

Trembem.

Nuk shoh, nuk e di,

cilėt janė kufijtė e durimit tim.Mbi hi,

me maskėn e vdekjes.

Kambanat bien pėrzishėm.

Thirrje e kryeengjėjve,

pėr tė zbuar stuhitė barbare,

dėshpėrimin,

nė shpėrndarjen e dallgėve.Pėr ku shkoi Pranvera?

Shpėtomėni, kryeengjėj.

Njė gotė me buzėqeshje tė kuqe,

nė njė gotė deti,

ēka kisha dashur.

I mbusha plot ndjenjat e mia.Ku e kanė vendosur,

mirat, varrin tim?

Kėrkoj.

Leckė nė bregdet,

me nikotinė dhe alkool,

e pamundur ta mbaj drejt

shtatin tim dhe MBYTEM.

MREKULLIA E DASHURISĖE ekspozuam nė muze,

nė Parkun e Heshtjes.Rrugėn e ndjenjave,

nė hartė do ta gjesh.Do tė tė drejtojė, lexues,

pėr vizitė.Do tė shohėsh mrekullinė.

RĖNIE NĖ BURSĖI humba tė gjitha, pėrveēse,

njė sirtari me kujtime,

dy duart e mia

dhe ēelėsin e sirtarit.* * *

Eja tė flesh.

Do tė tė rrėfej njė pėrrallė,

tė cilėn e ngrita pėr cfilitjen time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Nė detin e Bukurisė poezi nga Panajota Zalloni (BUKURA)   Wed Jul 22, 2009 10:57 pm

Pėrkim i pėrsorur,

i unė ( imi)

dhe i mendimit ( tim ).

Ēdo mbrėmje,

pas mesnatės.

Lindin fjalė.

I shqiptoj.

I dėgjoj.

I kompozoj.

Dhe, ja, u ngrit kėnga e natės sime.* * *

Si tė tė trajtoj realisht,

frymėmarr me vėshtirėsi,

nuk i shqiptoj pastėr fjalėt,

as mund t'i kompozoj.

Truri im trazi

dhe ndjenjat e mia nė internim.

Si tė tė thurr lavdi ?

PANAJOTA HRISTOPULU-ZALLONIPanajota Zalloni u lind nė Shėn Gjeorgjio - Istieas, nė Eube tė Greqisė. Ka kryer studimet e larta pėr ekonomi nė Universitetin e Pireut.

Ėshtė marrė veēanėrisht me letėrsi, duke krijuar veprėn e saj tė mirėnjohur nė gjithė Greqinė dhe jashtė saj.

Ėshtė themeluese dhe Presidente e Shoqatės sė Shkrimtarėve “XASTERON”, me qendėr nė Athinė.

Botuese dhe Drejtore e Revistės Letrare «QELENO».

Drejtore e revistės letrare-fetare “KRISTOVULLOS” (profil fetar).

Anėtare e Lidhjes sė Shkrimtarėve Grekė tė Athinės.

Anėtare e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Greqisė.

Life Member of W.C.P./ W.A.A.C. (World Congress of Poets) / Ėorld Academy of.Arts and Culture,(Membership Director).

Member of W.L.S. (World Literature Society) -India.

Life Member of U.P.L.I. (Shoqata Ndėrkombėtare e Shkrimtarėve tė Shquar -SHBA).

Kryetare e Kėshillit Letrar-Poezisė nė Grupin UNESKO CLUB FOR CULTURE OF PEACE.

Membro d' Honore e Societa Storica, Catanese.

Membro d'Honore e Accademia Ferdinandea, Catania.

Anėtare e rregullt e Accademia Vesuviana-Napoli.

Anėtare e Kėshillit Igumenik Grek.

HON. PH. D.OF UNIVERSITAS JUSTINIANA HELLENIKS DIASPORAS.

Departament of the ''American Institute for Bisantine-Patristic.Inc''.

Presidente Nderi e Grupit Universitar tė Studiuesve Fetarė.

Ka botuar 52 libra dhe ėshtė pjesėmarrėse nė 20 antologji.Vepra e saj letrare ėshtė botuar nė revista dhe gazeta greke dhe tė huaja.

Poezitė e saj janė pėrkthyer nė gjuhėt: shqipe, angleze, italiane, frėnge, kineze, serbe, arabe, turke, ruse, rumane, spanjolle etj.

Organizon Kongrese Ndėrkombėtarė, merr pjesė nė aktivitete pėrkujtimorė letrarė dhe ftohet tė pėrfaqėsojė Greqinė nė International Festivals of Poety.

Ka marrė ēmime tė shumta pėr veprėn e saj letrare dhe kulturore nga shumė organizma grekė e ndėrkombėtarė. (UNESKO,UPLI-USA,I.W.A.-USA,”PEGASI”-ALBANIA,ACCADEMIA VESUVIANA - ITALI, “OLIMPIA”- GREQI, Bashkia Iliu -Greqi, Bashkitė e Elatias, Lamias, Larisės, Selanikut etj, tė cilėt arrijnė shifrėn jo tė zakonshme tė 150 ēmimeve dhe diplomave pėrkatėse.

Nė maj tė vitit 2006 ėshtė e ftuar nė Mynih tė Gjemanisė, nga Shkolla e Madhe 9 vjeēare dhe e mesme greke, nė Javėn e Letėrsisė Greke, organizuar nga Ministria e Arsimit, ku paraqet poezitė e saj.

Nė 28 dhjetor 2005 vlerėsohet nga ''The Internacional Poety Translation and Research Cente'': THE INTERNACIONAL BEST POET OF THE YEAR 2005, kurse nė vitin 2007, po nga i njėjti organizėm, ėshtė shpallur fituese e Ēmimit “CHOI LAISHEUNG”: ''Poetja mė e mirė''.

Poezitė e saj, me temė fetare, janė nderuar dy herė me ēmime nė Itali, herėn e fundit, (2008), me ''Medaljen e Shėn Benediktit''.

Nė tė njėjtin vit, Lidhja Letrare Greke: ''Kafeneja e ideve'', i akordoi: ''Medaljen e Artė tė Virgjinės'', pėr kontributin e saj nė letėrsi.

Po kėtė vit boton edhe antologjinė poetike: ''Flaka e krijimtarisė'', ku prezantohen poetėt e rinj tė kohės sė sotme.

Pikturat dhe ikonat e saj ndodhen nė ballina librash, nė ēmime letrare, ftesa, revista dhe janė pronė e ekspozitave private, si nė SHBA, Itali, Serbi, etj.

Poetja - artiste lufton pėr njė botė, ku do tė mbretėrojė paqja dhe dashuria njerėzore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Nė detin e Bukurisė poezi nga Panajota Zalloni (BUKURA)   Wed Jul 22, 2009 10:57 pm

Panajota Zalloni dhe Iliaz Bobaj, Pėrmet , prill 2009ILIAZ BOBAJ

U lind nė fshatin Lazarat tė rrethit tė Gjirokastrės, nė njė familje me tradita letrare.

Shkollėn fillore e filloi nė vendlindje, por e pėrfundoi nė qytetin e Delvinės,ku u shpėrngul familjarisht. Nė qytetin e Delvinės kreu edhe shkollėn e mesme, me rezultate tė larta.

Ka kryer studimet e larta nė degėn matematikė-fizikė, nė Institutin e Lartė Pedagogjik tė Shkodrės dhe mė pas edhe nė Universitetin ''Eqrem Ēabej'', nė Gjirokastėr, po nė kėtė degė.

Ka punuar mėsues nė rrethet e Delvinės, Sarandės, Pukės, drejtues shkolle nė qytetin e Delvinės, drejtues i Shtėpisė sė Pionierit Delvinė dhe Sekretar i Kėshillit tė Rrethit tė Delvinės.

Prej vitit 1997 ka emigruar sė bashku me familjen e tij nė qytetin e Patrės, Greqi, ku banon edhe sot.

Me krijimtari letrare ėshtė marrė qė nė bankat e shkollės, duke botuar nė organet e shtypit tė kohės fabula,poezi, (pėr tė rritur dhe pėr fėmijė), epigrame, tregime, (pėr tė rritur dhe pėr fėmijė),

tregime satiro-humoristikė dhe publicistikė. Boton nė organe tė ndryshme tė shtypit, brenda dhe jashtė vendit.

Ėshtė autor i 12 librave me fabula, poezi, tregime, tregime satiro-humoristike, epigrame, fjalė tė urta, esse dhe pėr fėmijė.

Krijimtaria e tij ėshtė pėrfshirė nė disa antologji poetike. Njė pjesė tė rėndėsishme tė krijimtarisė sė tij e zėnė pėrkthimet. Ka pėrkthyer nė shqip veprėn e plotė tė Ezopit, (fabula), tregime, fabula, poezi, (pėr tė rritur dhe pėr fėmijė), tregime satirikė

dhe publicistikė nga autorė tė njohur botėrorė.

Ėshtė Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Shqipėrisė.

Anėtar i Shoqatės sė Shkrimtarėve pėr Fėmijė dhe tė Rinj tė Shqipėrisė.

Anėtar i Lidhjes sė Krijuesve ''Pegasi'', ALBANIA dhe Lidhjes Internacionale tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA, me qendėr nė qytetin e Gjirokastrės.

Anėtar i Lidhjes tė Poetwve Bashkohorė ( W.P.S.).

Ėshtė anėtar i redaksisė sė ''Gazetės sė Athinės'', (gazetė shqip nė Greqi) dhe i gazetės ''LAZĖRATI''.

Veē krijimtarisė letrare, ėshtė publicist aktiv nė jetėn e emigracionit shqiptar nė Greqi. Pjesė nga krijimtaria e tij letrare janė botuar edhe nė disa vende tė botės.

Ėshtė fitues i disa ēmimeve letrare, brenda dhe jashtė vendit.Pėrmbajtja

* Poezia e saj ėshtė njė poezi e ndjerė deri nė ėmbėlsi, e prekshme deri nė dhimbje1. A thoni ?

2. * * *

3. * * *

4. * * *

5. Nuk mė dėgjon

6.Ēėshtje personale

7. * * *

8. Kurorė ikjeje

9. Filli i moherit

10.Mendoj ty

11. Fajtore apo jo ?

12. Mallėngjehem, thosha...

13. * * *

14. Gjendje dashurie

15. ''Pėrshtatje''

16. Kundėrshtim

17. Nuk

18. Nuk pres

19. Kur vishje xhaketėn e bardhė

20. Ngricė

21. Tė pyes

22. Dashurinė?

23. Mbijetojmė?

24. Me rraskapitjen

25. Diejt tanė

26. Eja

27. Ēastet

28. Tė gjitha prej letre, pėrveē...

29. Lidhja e dėshirės

30. Sėrish nė kufijtė e marrėzisė

31. Ti, njė dritė !

32. Varfėri e skajshme

33. Tė dėshiroj

34. Pasion dhe flutura

35. Bėhem pikturė dhe lundroj

31.Trembem

32.Nėnshtrohem, pasi...

33.Mė i vogėl se mendimi im

34.Buzėqeshje

35. I dehur

36. Natė

37. Dashuri

38. Gabuam

39. Ēfarė magjie!

40. Dashuria ime

41. Kur bien kambanat e kohės

42. E drejta ime personale

43. Pėrleshje

44. * * *

45. * * *

46. Gjej folje, bėj rimė

47. Dashuri e devotshme

48. Pėr atė

49. Deshėn

50. Valle tragjike

51. Ēfarė do mė sjellė

52. Rikthim mbrapa

53. Zemėr cigane

54. Njė shėmbėllim

55. Nė Qiriakullė

56. * * *

57. Idhulli im

58. Sot

59. * * *

60. * * *

61. Mesnatė

62. Vula

63. * * *

64. Pėr ideale

65. Nė ujėvara

66.* * *

67. Fjala

68. * * *

69. Duke kėrkuar ēastin e ardhshėm

70. Mė dėgjon njeri?

71. Drejtėsisht apo padrejtėsisht

72. Mrekullia e dashurisė

73. Rėnie nė bursė

74, * * *

75. * * *

76. Panajota Hristopulu-Zalloni (biografi)

77. Iliaz Bobaj (pėrkthyesi) biografi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Nė detin e Bukurisė poezi nga Panajota Zalloni (BUKURA)   Wed Jul 22, 2009 10:58 pm

Panajota Hristopulu- Zalloni

poete vizionare bashkėkohore, me njė shpirt tejet tė madh, e cila, me aftėsinė e saj rrokėse e frymėmarrje aktive, mbjell ēdo ēast fidana paqeje nė shpirtrat njerėzorė; nis fluturimthi e bukurimthi nė qiej pėllumba- mesazhorė bardhėsorė, lirikėsorė, po paqeje, pėr tė shpėrndarė lajmėrimin e kthjellėsimeve dhe pranverimeve tė dėshirueshme tė Botės Njerėzore nė Hapėsirėn e bekuar tė zotėruar nga Ėngjėjt Shenjtėrorė, duke vezulluar harqe triumfatorė entuziazmi me thurime ėndrrash tė mbretit “Ulli”, pemė kjo gjithėgjelbėruese e dashurore, me klorofilė prezente, me pikėsynim: Piketimin dhe Arkitekturimin e Ardhmėrisė Bukuriadė...

Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Nė detin e Bukurisė poezi nga Panajota Zalloni (BUKURA)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nė detin e Bukurisė poezi nga Panajota Zalloni (BUKURA)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: