Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi - Eva Sotiri

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:05 am

Kur nė Mitrovicė kėndohet pėr ĒamėrinėNjė grup djemsh e vajzash si yje… paqėsisht

Zemėrlėnduar, ndėrsa Atdheu kalon ngricė

Demonstrojnė pse ne na lendojnė padrejtėsisht

Demonstrojnė atje … diku nė Mitrovicė…Uragane si prej shekujsh derdhen mbi ta

Dhe pse protestojnė me kėngė dhe pse jane gati fėmijė.

Me hekur kundėr asaj mė tė natyrshmes sa mė s’ka,

Tė drejtės pėr tė kėrkuar jetė dhe liri…Me pranga nė duar ngjyrė Unmiku a Europe

Bijtė e vet po sheh Shqipėria!

Nė Mitrovicė, nė njė stacion policie kėndohet

Njė kėngė mallėngjyese : Rroftė Ēamėria…!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:05 am

Kohe per ty...Te gjej kohe per ty…? Nje nocion pa kuptim,

Sepse cdo minute je thelle shpirtit tim.

Je i gjithe kuptimi i jetes qe rend,

Edhe kur emrin nuk mund ta permendJe dita e bukur ose e zymte dhe me shi,

Je nata me endrra , me ankth a qetesi…

Ne tinguj mesazhesh, ne fjalet pastaj,

Je gjithe dashuria me forcen e saj.Je ketu kur perpiqem mes rreshtash te ndjej

Dhe kur me pak fjale gjithshka te rrefej.

Edhe kur nuk flasim, dhe kur e bejme “roman”

Ta dish qe nga ty asgje nuk me ndan.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:06 am

Je Zemra Jone Shqiperi...

Ti je kenga e pare qe femije degjuam,
Je me e forta ndjenje, dashuri,
Me i dhembshmi lendim qe ne jete provuam,
Ti je Shpirti Yne, Shqiperi…

Do doja vec bulezime pranvere te njihje,
Te kishe, vec diell, pavdekesi.
Do jepja gjithshka qe te keqen ta fshije
Nga Trupi Yt Shqiperi…

Ne shekuj o Nene ke mbajtur lart koken,
Te kemi ne Ty Perendi!
Me gjakun e derdhur mes qiellit e tokes,
Je Nderi Yne Shqiperi..

Nga krahet ke shkulur gjakpires, tradhetare,
Shpirti te qan nga vreri i tyre i zi.
Por ballin e paster e mbajte te bukur, krenar,
Je Jeta Jone Shqiperi...

Ke lindur bij trima, ashtu do jete pergjithmone.
Te kane ne kenge e ne lufte, te mbajne ne flamur kuqezi.
Je enderr e bukur, e dhimbshme e dashura jone.
Je Zemra Jone Shqiperi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:07 am

HERONJTE E V I G U T


I vranė pėrsėri pas gjashtė dekadash
Dhe ishin pėrsėri njėzetė vjeēarė,
Nė gjoks edhe nė ballė gjurmė plagėsh
Nė shpirtin tonė gjaku i tyre i patharė.

Skėrmisin dhėmbėt bijtė e etėrve gjakpirės
Dhe duket se me bronzin po luftojnė
Nė gjashtėdhjetė vjet gjaku i tyre mbjell tė mirėn
Edhe pse sot nga piedestali duan ti rrėzojnė.

Nuk janė statujat e heronjve bronz e hekur,
Nuk janė beton dhe as mermer - ti zhdukni ju!
Me nder janė gdhendur, s'njeh lavdia fjalėn vdekur
Nėpėr miliona zemra shqipesh janė kėtu.

Nėse ju shkulni njė shtatore nuk humb Shkodra
Dhe kur nga kreu i parlamentit nxirrni thonjtė.
Nuk humbet gjaku se kanė plot vėllezėr, motra,
Nė gjithė Shqipėrinė kanė statujėn 5 heronjtė.

Fjalėt e tyre: Po na shitojnė plumbat armike,
Po jetėn do ta falim si me le!
Vdekje fashizmit pėrsėri na brohoritėn -
Gjithė plumbat kundėr tyre ranė mbi ne

Toka shqiptare, qielli, prapė i pėrshėndeti
Si ate ditė kur pėr tė fundit herė Diellin panė
Nė zemrat tona me gjak gdhendėn amanetin
Nė Vig i vrane dikur, por sot pranė nesh i vranė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:09 am

Dashuria dhe urrejtjaDashurine e adhuroj dhe e dua,

Ata qe dashurohen, gjithashtu…

Dashurine – se eshte Zemra e Zotit mbi mua,

Te dashuruarit – se zhdukin mekatet tek ju.Dua fjalet e embla dhe shtigjet e dashurise,

Por dhe ankthet a dhimbjet qe ajo kalon.

Lotet, pendimet, rrugen drejt lumturise

Drite e paperenduar e Parajses qe s’mbaron.Urrejtjen e urrej dhe e perbuz.

Ata qe urrejne te jene sa me larg nga ne.

E urrej se eshte nate e zeze dhe dite me muzg

Se djalli eshte fshehur pas qiellit te saj plot re.Zonje e genjeshtres, perandore e ligesise

Droge dhe dhimbje qe pafund vret.

Humnere qe gerryen shpirtin, ne dhimbje braktis.

Pafundesisht mbyt jeten ne helmin e vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:10 am

Baticė…


Nata nė rrezet e para tė dritės
po tretet dhe shkon,
Lind dita e re plot tinguj,
me prekjen e Diellit mė zgjon.

Fantazmat veniten,
tė trembura struken, heshtin diku.
Gjithė shpresat, projektet, vendimet
sėrish arrijnė kėtu.

Sė bashku me natėn
mendimet e trishta kalojnė nė asgjė,
Udhėkryqe pėr zgjidhje plot ethe,
sikur nuk presin dot mė.

Vrapon si e ēmendur gjithė jeta
me ritėm, nė pafundėsi
Njė ditė qė po ikėn, vrapon
dhe nuk kthehet tek unė pėrsėri.

Po ti Zemra ime… ku je sot, ku je?
Nuk mundem tė shoh…!
Je larg edhe afėr, je imi,
tė dua dhe zemrėn ma ngroh.

E lire - robėruar,
gėzimin kėrkoj, trishtimin e prek,
Brenda dhe jashtė jetės sime
je Zoti dhe flaka qė djeg.

Me fjalėt e ėmbla pa trup
dhe pa shqisa, shikimet pa sy
I ndjej ledhatimet edhe pėrkėdheljet,
me mendjen tek ty.

Me puthjet pa buzė, me prekjet pa duar,
me ėndrrat pafund,
Me mall edhe dhimbje,
nė fatalitetin qe dot nuk na mund.

Nė qiellin e bukur tė ditėve tona
ėshtė ndezur stuhi,
Me rrahjet e zemrės
ke sjellė nė kėtė botė Vezuvin e Ri…

Me lotėt e derdhur
ke bėrė tė ndryshojnė baticat dallgė plot,
Lavdia e yjeve
me zjarrin e zemrės nuk matet mė dot…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:11 am

Marsi


Plot dritė, sėrish i bukur Marsi,
Njė mik qė sjell gėzim tė ri.
Atė trishtim qė vjeshta mbarsi
ia rrėmben dimrit, e bėn hi.


Dhe loz me mua qielli i kaltėr,
mė kėndojnė zogjtė kėngė plot,
e gurrave plot ujė tė pastėr
unė shkoj flladitem e derdh lotė.


Ja rendin lotėt bashkė me ujin,
lozin me gurė, me shkopinj.
Mė lėshon Marsi buzėqeshur
njė syth tė njomė nėpėr gishtėrinj.


Po pikon sythi nėpėr duar
lot kristalinė… Unė buzėqesh..!
Pergjigje per sa kam kerkuar.
Tė tillė gjithmonė, Mars do tė mė gjesh…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:11 am

Fantazi per Hėnėn...

Je e zbehtė sepse je e lodhur,
duke rendur pafundesise
dhe duke vėshtruar tokėn pa pushim.

Je e mėrzitur duke shėtitur
e vetmuar,
ndėrmjet yjesh qė nuk janė aspak si ty...

Ndryshon pėrherė si njė sy
pa gėzim,
qė nuk gjen dikė tė denjė pėr tė ndaluar...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:12 am

Zgjidhje


Zot, ti mė pyete nėse kam njė qėllim…

Mė pyete nėse kam ndonjė dėshirė,

si pėr shembull

tė mėsoj notin pa ujė,

tė fluturoj pa krahė,

tė flas duke heshtur,

tė ndal kohėn, duke ndryshuar fatin.


Mė kėrkove ndoshta

tė boshatis thesin e dėshirave dhe tė ėndrrave?


Ndoshta ta boshatis veten time

nga e mira dhe e keqja,

nga meskiniteti, egoizmi dhe altruizmi

e kėshtu tė arrij nė qendrėn e sė vėrtetės…??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:13 am

Le stelle di San Marino (30.12.2007)Come son fredde le stelle

Che guardano dal cielo nero e infinito

Pieno di fantasmi che mi rincorrono,

e non danno pace!

Come sono fissi i loro occhi

Che squarciano le tenebre

Come il dolore

Che perseverante

Dilania il mio cuore.

Come sono taglienti

Questi raggi invadenti

Che perforano il cielo

Come i miei pensieri

Che travolgono i miei sensi, neri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:14 am

SensazioniSensazioni

Sogno di una realta`

Di un sogno stesso

immaginario

concreto.

Ad un cuore

ad un volto

ad un nome

ad una voce

legato

fate che vengono dal lontano e da vicino

ed all’improvviso compaiono

con una fitta al cervello

ti prendono……………….

ti rapiscono!

si impadroniscono di te

senza che te ne accorgi

ne sei preda……..e poi


………….scompaiono

………ti lasciano rapita

………………ubriaca

………………felice
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:15 am

Klasifikim...Zhgenjimin nga disa “miq e shoke”

Do ta klasifikoja ne vargun special.

Trishtimin do ta groposja thelle nen toke,

Do nisja per ta nje funeral.Atje do t’i hidhja gjithe fjalet

e bukura, qe dikur u thane.

Do fundosja miqesine e genjeshtert,

Neverine qe pas vetes zvarritur e lane.Ne funeral do ftoja te shkojne,

Vemjet, cakejte, krijesat e pazonja..

Gjithe qeniet pa gjak qe ne toke jetojne.

Por ne do jetojme ku ka zemren shqiponja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:16 am

Eva dhe gjarperi


Shume me kane thene se emrit tim
Qe nga shekujt i mbartur
S’i ndahet dot si nje trishtim
Nje gjarper i percartur.

Rend jeta, ditet - gaz e lot
Si enderr a perralle
Por gjarperi ja – me shfaqet sot
Si nje legjende e gjalle.

Nuk ish si Boa, Anakonda
Dhe as Neperke capkene
Por kishte zerin edhe syte,
Per dreq kish pamjen tende.

Perreth nuk kish Parajse a ferr
Ishim vec une dhe ti.
Nuk ishte molla gjith mister
Por gjarperi ishte aty.

Nuk do ta nderroja emrin tim
Per gjithe gjarperinjte e ferrit
Nje shkak me shume qe gjithe gjarperinjte
Te zhvishen prej misterit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:17 am

Te dua ty


Te dua sepse jeta ime je ti...
Te dua se me jep drite dhe dashuri.

Te dua se je me i bukri perfytyrim,
Te dua se je me mua nga mbremja ne zgjim...


Neper ditet dhe netet e mia ti vjen
Ne gjithe universin me kerkon dhe me gjen
Je kenga e jetes qe kurre nuk mbaron
Kur stepem je endrra, kur qaj me qeteson.

Je shikimi i vrenjtur kur bej marrezi
Je puthja e embel mbi floket e mi
Je trokitja e zemres, thelle vetes te ndjej
Je Drita Udheheqese e Zotit ne qiej.

Ti je nje menyre per te hyre atje
Ne ate qe njerezimi si Parajse e sheh
Me zerin e embel me ndez shpirtin tim,
Me fjalet magjike me fal dritherim.

Ne ndjenjat e tua vec une jam, e di!
Ne endrrat e mia ke vend vetem ti…
Me forcen e zemres qe ke je AI
I vetmi ne bote qe me fal dashuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:18 am

Lasgush Poradecit


Me shikimin pėrmbi valėt e liqenit

Lasgush Poradeci tė shoh!

Me qėndrimin aq tė kėndshėm, tė mistershėm

Qė e vogėl tė njoh..Jam mėsuar tė shoh lulet, ujin, qiellin

Atje, nė tė bronztat sytė e tu.,

Nėpėr rrezet pėrkėdhelėse tė njė Dielli

Qė filtrohen kur prekin kėtu.Buzeve te tua te bronzta e ndjej

Po ju afrohet njė varg...

Edhe gishtat sikur duan qė ta shkruajnė,

Ta nisin larg...!Vallė sa shumė mrekulli janė fshehur

Pas atyre syve atje?

Ėmbėlsisht tani mė duket se po ndjej

Njė poezi tė re.A mos janė kėto vargje pėr qytetin tėnd,

Apo… ndoshta per mua tani?

Qė jam pranė teje prej kohėsh tek ky vend

Dhe e magjepsur rri…!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:18 am

Kenget e tyre

Shihni ne lendina
plot me luleshqerra
Mbushur trendeline
fshehur neper ferra.

Gjeta Naim Frasherin
Atje tek lendina
dhe kengen e tij
ku cel tremdelina.

Qe fshehur Cajupi
ne lulet e para,
Qe fshehur aq bukur
sa s'e gjeti Mara...

Vete kenget e tij
ja ketu me prune.
Mara nuk e gjeti,
por e gjeta une...

Manushaqe e bukur
atje lart kish mbire
sic enderroi Naimi
e forte dhe e lire!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 7:20 am

Poeme per fatin dhe per forcen


Nė kėmbė tė njė statuje
Nė sheshin e qytetit,
Qė ngrihet madherishėm
Pranė pallatit tė “mbretit”,

Ēdo ditė tė ftohtė dimri,
Ēdo ditė tė nxehtė behari,
Nė atė shesh pėrmendoresh
Nje burrė duket i pari.

I kėrrusur, i munduar
Nga hallet, nga mjerimi.
Nė sytė e tij tė shuar
Nuk duket gjurmė gėzimi..

Ne thinjat pėrmbi flokė,
Nė rrudhat e fytryrės
Mjerimi i thellė i kėsaj
Krijese tė natyrės..

E sheh nė ēdo lloj pune
E nė ēdo lloj zanati.
Ky ishte shorti i tij,
Qė ja dhuroi fati…

Ja pranė shpinės sė tij
Tė kėrrusur nėn mundime
Kalojnė zoterinjtė
Me shpirtrat e pėrhime.

Dhe aitj i vjen qė punėn
Ta lėrė nė ēast atje.
Por kjo uri qė ndjen
I thotė: “Duro ende..!!”

Ja njė ditė e sheh “mbreti”
Nga kulla e tij e lartė
Urdhėroi: “Ēdo ditė t’i jepni
Mes bukės monedhė tė artė!”

>>>>>

E mori :- “Bukė “mbreti”!
Ta shes mė mirė!” – tha,
Qė me paratė e nxjerra
Dhe nje copė djathė tė ha”

>>>>>>>>>>>>>>>

Nė kėmbė tė njė statuje
Nė sheshin e qytetit
Pėrpara atij tė mjeri
Ja del imazhi i “mbretit”

Ē’e bėn ti atė bukė,
Qė unė ēdo ditė tė jap?”
“E shes lartmadhėri
Qė tė mos e ha thatė…!”

“Oh! Ē’ben, i mjeri ti!
Tani eja me mua.
Do tė tė jap njė pasuri tė madhe.
Hė, si thua?

Ja, merre kėtė gur
Dhe hidhe me furi
Deri ku tė shkoje guri,
Pronari do jesh ti…!”

E mori dhe me vrull
E fluturoi ne erė…
Dhe pa me ankth, me droje
“Ku vallė do tė bjerė…?”

Shkoi guri pas njė shtylle
Dhe u pėrplas pas saj….!
Nė kokėn e tė mjerit
U kthye vrik pastaj…..!!

>>>>>>>>>>>>>>>

Nė kėmbė tė njė statuje
Nė sheshin e qytetit,
Qė ngrihet madhėrishėm
Pranė pallatit tė mbretit

Ēdo ditė te ftohtė dimri,
Ēdo ditė tė nxehtė behari
Nė ate shesh pėrmendoresh
Ai del prapė i pari

Dhe nė halle, mundime
E zhyt kjo jetė e mjerė.
Kėshtu do jetė pėr tė
Kjo botė pėrngaherė?

Jo! Nuk e bėn tė lumtur
Tė mjerin e qytetit
As fati i papritur,
As mėshira – lojė e “mbretit”

Por ndoshta do t’i sjellė
Kėtė lumturi qv s’vjen
Ky krah i tij
Qė rrotėn e historisė e kthen.

Dhe zemra e tij e fortė
Qė mjerim gjeti ngado
Tani i flet kaq qartė:
“Jo, jo, mė mos duro!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyThu Jul 09, 2009 10:19 am

Poezi qe te lene pa fjale - respekt per ty Eva
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptySat Jul 11, 2009 4:30 am

Faleminderit Parapsikologu. Te uroj edhe ty suksese ne krijimtarine tende.


Dekompozim


Tė huaj, realisht pakuptueshėm, ashtu si gjithmonė
Ēdo varg, ēdo rrokje, ēdo fjalė njė testim...
Si gurė rrokullisen mendimet mbrėmjeve vonė.
Si jeta - herė shi e herė Diell, herė fllad, herė gjėmim.

Njė rrugė, njė urė, njė kalim, njė pikė referimi
Njeriu kėrkon dhe mendon dhe beson pambarim…
E ē’mund ta bėjė tė besojė se nga fjalėkėmbimi
Pa ndjerė nis e duket, zbuluar njė dekompozim..!

E si mund tė dimė se atje, ku mėngjesi afrohet
Atje pikerisht na gėnjen bashkė me Diellin njė re
Kur themi se iku, kaloi ajo nis e shtohet.
Nga shtegu tinzar del si gjarpėr stuhia atje.

Por drita ėshtė lumė - nuk ndalet, nuk tretet nė kohė
Edhe mes gjarpėrinjve shkėlqen dhe mbulon shpirtin tim.
Diellin dhe rrezet me shoshė nuk mund ta mbulojnė
Stuhi dhe furtuna, as gjithė ai i rėndi Dekompozim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptySat Jul 11, 2009 3:47 pm

Nuk e kam thene bote se Shqiptaria ka telente plote, por e kemi nej fatkeqesi, qe per ta pak kush di!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptySun Jul 19, 2009 1:48 am

I lexova me vonese keto poezi e nderuara Eva jane poezi shume te mira te cilat sa here i lexon gjen mes vargjeve dmth tjera te cilat te mahnit gjate leximit... te uroje suksese ne vazhdim e nderuara Eva, forumi mburret me antaret sic jeni ju Eva.

Me respekt, Sofra.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyMon Jul 20, 2009 8:43 pm

Cito :
Sofra shkroi: I lexova me vonese keto poezi e nderuara Eva
jane poezi shume te mira te cilat sa here i lexon gjen mes vargjeve
dmth tjera te cilat te mahnit gjate leximit... te uroje suksese ne
vazhdim e nderuara Eva, forumi mburret me antaret sic jeni ju Eva.


Me respekt, Sofra.

I nderuar Sofra, ju falenderoj per fjalet tuaja. Edhe une jam e privilegjuar qe jam pjese e ketij forumi dhe keni gjithmone respektin tim.

Uroj qe cdo gje t'i shkoje mbare Bashkimit Kombetar, eshte bukur si perhere te shkruaj ketu mes jush.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptyTue Jul 21, 2009 12:38 am

Shume e nderuara Eva dhe shume antar te ketij forumi se shpejti forumi Bashkimi Kombetar do te jete nje nder forumet me te mira shqiptare.... tash me do te takohemi dhe do te bisedojm per mbarvajtjen dhe te ardhmen e forumit, do te pastrohen temat nga fjalet e disa individeve te cilet i kane leshuar ne mungese dialogu po ashtu edhe ne mungese te moderatorve....

Per te mos e zgjatur me shume forumi te ta merr veten edhe me mire se sa qe ishte dikur. Der atehere te gjitheve ju uroje shendet dhe postime sa me te mira ne forumin tone te perbashket Bashkimi Kombetare.

Me respekt,Sofra.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptySun Jul 26, 2009 8:31 pm

Motiv...

Vetem nje dite - sa pak!
Sa shpejt ikin oret, si puls qe troket...
dhe ne per cdo dite
jetes tone i largojme dicka...
Nje enderr shkujdesur, nje fjale buzembremjes
heshtjen e vret...
Nje kenge qe ende s'ka lindur,
cuditshem motivin e la.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 EmptySun Jul 26, 2009 8:32 pm


Bashkimi Kombetar


Dhe nje here le te zhurmojne valet,
perreth zemrash qe se bashku rrahin, me nje ide.
Nuk ka hekur dhe as zjarr qe te munde fjalet
kur ato se bashku krijojne nje emer: ATDHE.

Eshte i forte si shkembi edhe i brishte kur duket
Me ne ne perjetesi, i praruar ne ameshim!
Nuk ka droje nga humbja, nuk shuhet, nuk tutet
i Atdheut tone te shtrenjte, i pavdekshmi BASHKIM!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi - Eva Sotiri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: