Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi - Eva Sotiri

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptySun Nov 22, 2009 4:15 pm

Seē po e mundoj trurin
Tė shkruaj diēka si ti,
Por kot mundohem kot
Nuk di, se nuk di!!??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyMon Nov 23, 2009 1:05 pm

Skėnderbeu i KrujėsDy sytė e derdhur nė bronz
Vėshtrojnė andej larg, tej nga malet…
Njė qiell i trazuar nė sfond
Si det i mbuluar me valė.


Atje ku qėndron pėrjetėsisht,
Nga malet vėshtrimin drejtuar,
Njė fllad qė fryn butėsisht
Fėshfėrin pėr tė t’shplodhur, shpenguar.


Mbi shpatėn tėnde zogjtė
Cicėrojnė lehtėsisht pa pushim.
Pranė teje prapė njerėzit e tu
I sheh nė ēdo mbrėmje dhe zgjim.


Nuk kanė tė mbaruar stuhitė
Qė nga malet vijnė plot gjėmim
Por nė malet e larta drejtohet
Pėrjetė i yti vėshtrim…!


Nuk mbarojnė asnjėherė pabesitė
Qė Shqipėrisė i trokasin sėrish
Por ti dhe i derdhur nė bronz
E tėrheq si magnet – lartėsish …!


Nuk ka minuta pėr prehje
Nė sytė e bronztė – horizontit.
Qetėsi sjell nė zemrat e njerėzve
Je shpatė e Dorės sė Zotit.


Nė kohė te kėqia e tė rėnda
Nė kaos apo ēmenduri …
Ti je atje dhe nė zemra
Gjithmonė na risjell krenari.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyMon Nov 23, 2009 1:16 pm

E pakrahasueshme Eva.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Delia

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyMon Nov 23, 2009 1:26 pm

Mos e pyet se tė tregon vetė thuhet njė thėnje .
Edhe Eva me kto Poezi e trgon vetė dhe aftėsine saj , qė shum kush ja ka zili se si i shkruan kto poezi ,
Dhe pasuron njė Forum tė madhe , unė do thoja se nuk ėshtė vetėm poete qė nga fillimi i ktij /Forumi ajo ka dhėn shum pun tė madhe po ti lexosh edhe artikujt e saj do tė kuptosh qė ka njė aftsi shum shum tė madhe ,i dėshiroj shėndet sė pari dhe suksese , me siguri dhe sė shejti do dalin edhe botimet e saj me Poezi .

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Libri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyMon Nov 23, 2009 1:35 pm


Te falenderoj miku im Delia per fjalet e tua. Jam e nderuar qe kam nje mik si ty, qe gjithashtu ke dhene nje kontribut te madh per kete Forum te dashur per ne te gjithe qe nga fillimet e tij dhe asnjehere nuk ke pushuar se shkruari, as ne momente te veshtira.

Te deshiroj gjithshka te mire, suksese, shendet dhe lumturi familjare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyMon Nov 23, 2009 1:47 pm

Parapsikologu shkroi:

Cito :
Seē po e mundoj trurin
Tė shkruaj diēka si ti,
Por kot mundohem kot
Nuk di, se nuk di!!??

Me kot thua keshtu
talentin ta njoh mire
Nese do nisesh vargjet
te ndalesh eshte veshtire...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyMon Nov 23, 2009 11:49 pm

Do doja te vargoj
Fjalet sic ti i ben
Por nuk me vjen ne mendje
Nuk me shkon!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyTue Nov 24, 2009 2:59 pm

Pėr ty, Nėntor


Nėntor, ti gjurmėn fuqishėm
Nė jetėt tona e le.
Na sjell lavdinė madhėrishėm
Si dritė nga shekujt magjishėm
I pandryshuar ti je.


Ka lėnė tek ty zemrėn Gjergji
Dhe shpirtin dhe shpatėn me tė,
Sė bashku me thirrjen e tij:
Lirinė nuk jua solla unė – njė njeri
Mes jush e kėrkoni atė…!


T’u pėrkul Ismail Qemal fisniku
Me flokė tė bardha e me zemrėn flakė
Nė ditėt e tua shpresat kurrė nuk i fiku
Tek ty la shpirtin dhe iku
Pasi na solli flamurin e larė me gjak.


Tek ty u pėrkulėn heronjtė partizanė
Bijtė e bukur qė kjo tokė mban nė gji
I skuqėn javėt e tua dhe gjakun e tyre dhanė,
Lotėt qė derdhe pėr ta kurrė nuk u thanė
Se jetėn e dhanė pėr liri.


Tek ty ėndėrroi Kosova
E dėrrmuar, plagosur por me kokėn lart.
Ti i solle asaj krahė shqiponje,
I ktheve qėndrimin e vėrtetė prej Zonje
Qė kurrė s’e humbi, qė pėrjetėsisht mbart.


Tė lutem une ty sot, Muaj i Bekuar
Tė ndrish pėr ne nė keto ditė pėrsėri.
Tė bėsh tė kuptojmė se liri e kėrkuar
Ėshtė nė mes nesh gjithmonė e praruar.
Ajo do Bashkim, Dashuri, Mirėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptySun Nov 29, 2009 4:45 pm

Eva, shpresoj qe nuk hidherohesh qe po postoj ne temen tende nje poezi qe re gjeta te nevojshme ta publikoj...FLAMUR KRENARIE

1.
I rrahur nga era, krenar nė liri valon
Me kujtimet e bartura n'log duke luftuar,
Bartė me vehte porosin dhe betimin
Tė ruajtura kujtim nga kohė e shkuar!

2.
I lagur me gjak tė pastėrt shqiptari
Kurrė i pėrdhosur e i lėnė pėr dhe,
Nė ballė tė luftės bashk me Skenderbeun
Lirinė dhe krenarinė e solle ndėr ne!

3.
Me krenari tė bartėm shekuj me radhė
Nga dora nė dorė pa prekur nė tokė,
Lavdinė kombit shumė lartė ia ngrite
Emrin shqipėtar e barte nėpėr botė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptySun Nov 29, 2009 9:51 pm

Si mund te hidherohem, kur ndjehem e nderuar qe e ke shkruar ne kete teme. Urime per poezine e re Parapsikologu, eshte vertet nje poezi e fuqishme dhe nje Hymn Krenarie per flamurin tone te dashur. Dua te nenvizoj keto vargje, te cilat me emocionuan vecanerisht:

I rrahur nga era, krenar nė liri valon
Me kujtimet e bartura n'log duke luftuar,
Bartė me vehte porosin dhe betimin
Tė ruajtura kujtim nga kohė e shkuar!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptySun Nov 29, 2009 11:24 pm

Te falemnderit qe me vlereson ne kete menyre...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyMon Nov 30, 2009 2:24 am

Qėndro shqiptar


Ti vėlla i imi
Ndize zemrėn zjarr!
Verboji armiqtė
Dhe qėndro shqiptar.

Nė dritėn e ditės
Sheh rrugėn ku shkel,
Porse natėn shtegu
Duket kaēurrel…

Dhe nė labirinte
Bashkė me shokė e miq
Mund tė hyjė padashur
Gjarpėri lakuriq.

Ka hequr lėkurėn
Kėmbėt s’i fsheh mė…
Forco mik retinėn,
Zbuloje atė !

Se me errėsirėn
Helmin sjell tek ty
Edhe vigjilencėn
Humbin ata sy...

Mė pas s’di ē’tė ndodhi,
Mė pas s’di kush je,
Derisa i humbur
Endesh nė kėtė dhe.

Edhe natės dritė
Ndizi zemrėn zjarr,
Tė verbosh armiqtė,
Tė mbetesh shqiptar.

Mbaji sytė hapur
Ti vėlla, ti mik
Erės ktheju ballas
Mos u tremb, mos ik.

Lirisė hapi zemren,
Me diellin jeto.
Erresirės dorėn
Kurrė mos ja afro.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyMon Nov 30, 2009 10:25 am

Ja dhe nje ne sofren tende. Nje per ata qe jane lene pas dore:


LYPSARĖT1.

Sikur ėndėrr e keqe ėshtė jeta

Tej ēdo mase e trishtueshme,

Atė qė ajo na ofron pėrherė

Janė vetėm ditėt e mjerueshme!2.

Trotuareve, nėpėr ēdo skaj

Duar tė shtrira ndihmė kėrkojnė,

Me lotė nė sy dhe breng nė zemėr

Ēdo kalimtar tė rastit vėshtrojnė!3.

Dhe rrallė kush kurrizin pėrkulė

Qė tė ju vej njė lek nė grusht,

E mbrėmja vjen, fėmijėt presin

Lypsari i ngratė ėshtė zėnė ngusht!4.

Dhe tė tillėt shtohėn ēdo ditė

Rrugėt janė tė mbushura plotė,

Qė mallkojnė ēdo ditė qė vjen

Bashkė me ditėn kur erdhėn n’kėtė botė!5.

Askush kokėn pėr ta nuk qan

Nė gji tė vetin nuk i don kush,

E zemra e lypsarve ėshtė e ngrirė

Kurse koka iu digjet prush!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyMon Nov 30, 2009 12:52 pm

Shumė e bukur kjo poezi Parapsikologu, e dhimbshme dhe e vėrtetė. Por:


Jo nuk e b
ėn tė lumtur tė mjerin e qytetit
as fati i papritur dhe as m
ėshirė e mbretit.

Cdo dit
ė po aq i varfėr, cdo ditė po aq i mjerė
Kėshtu do jetė pėr tė kjo botė pėrngaherė?

Por ndoshta do t'i sjell
ė kėtė lumturi qė s'vjen
Ky grushti i tij q
ė rrotėn e historisė e kthen.

Dhe zemra e tij e mjer
ė qė pėrbuzje gjen ngado
Duhet t'i flas
ė mė qartė : Jo, jo mė mos duro!


Vet
ėm drejtesia dhe barazia shoqėrore i rregullon kėto plagė tė rėnda. Urime miku im per kete krijim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 51
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyWed Dec 02, 2009 12:18 am

Eva te falemnderit per vleresimin qe i ben poezis sime....respekt mikesha ime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyWed Dec 02, 2009 6:25 pm

Fjalėt qė era m’i pėrcjell…


Fjalė qė bėhen jetė,
Qė bėhen s’di se si…
Bėhen pluhur yjesh,
Qė bėhen shi,
bėhen kujtime
qė bėhen poezi…!

Dhe ndodh qė arrin hijeshia e heshtjes
midis nesh papritur…
Hijeshi e mjegullt dhe e thellė,
Si dielli nė det, perėndimit duke zbritur.

Ne heshtim
Si tė pėrkundur
nga fjalėt tona tė munguara
Pjesėmarrės
Nė tė njėjtėn heshtje,
Nėn retė e bardha anonime
Qė shėtisin si tė cunguara
Dhe na mjegullojnė trurin
Pa zė, pa fund, pa anė…
Pasi pasqyrojnė heshtjen
dhe pritjen
nė sytė tanė…

Nėse na ndodh
Qė do duhet tė largohemi
nga njėri – tjetri pėr pak,
Me siguri do ta bėjmė nė njė ditė shiu
Qė askush tė mos arrijė tė dallojė lotin
qė fytyrėn lag…
Ose nė njė ditė tė mjegullt dimri
Qė askush tė mos arrijė dot
tė dallojė zbehtėsinė
qė vjen ashtu si kot...

Jo, s’e dija se ekzistonte dikush nė botė
Pėr tė cilin do kisha kaq shumė dėshirė
T’i ndjeja frymėmarrjen
Murmuritjen e ėmbėl dhe tė heshtur
Nuk e dija se dikush do mė emociononte
Aq shumė
Sa tė dėgjoj erėn
duke kujtuar fjalėt qė mė thotė.

Era shkon e vjen si fjalėt e tij
Pak tė pasigurta
dhe plot dashuri.
Era sjell e pėrcjell fjalėt tona tė brishta,
Fjalėt tona tė munguara
Dhe i vesh me buzėqeshjet qė lindin
Nė momentet qė jemi bashkė
Si tinguj kėngėsh tė pakėndura.

Era ndodh qė tė jetė mė inteligjente se ne
Se me shpoti bėn lojra tė mrekullueshme
Me mendimet e mia tė trazuara…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
voglushja

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 37
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyWed Dec 02, 2009 6:34 pm

Era ndodh qė tė jetė mė inteligjente se ne
Se me shpoti bėn lojra tė mrekullueshme
Me mendimet e mia tė trazuara…


Eva me pelqeu poezia ne pergjithsi dhe sdija cilin varg ta ndaj dhe si me pahir ndava keto te fundit....

je e mrekullueshme....te uroj suksese ty dhe krijimtarise tende...

me sinqeritetin me te madhe!
Voglushja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyWed Dec 02, 2009 7:04 pm

Ju falenderoj megjithe zemer Voglushja. Vertet jam e nderuar te kem miq si ju.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyWed Dec 02, 2009 7:08 pm

Forca e jetės


Femra – forca mė e madhe e botės,
ani pse mashkulli ka krahė muskulozė.
Ajo ėshtė qė jetės i jep jetė nga zemra
dhe pse depėrton nė tė dhimbjes prognozė.


Ajo ėshtė qėndresa e veshur aq bukur
me mė tė hijshmen bukuri,
Qė krah tė bėhet si mė i miri shok
nė ditė tė mira dhe nė fatkeqėsi.Ajo ėshtė buzėqeshja skaj mė skaj qiellit,
Pa tė cilėn bota nuk do kish kuptim.
Siē del mes reve rrezja e Diellit
Ashtu dhe ajo i fal jetės gėzim.


Loti i derdhur syve tė saj
Ėshtė plagė nė zemėr tė Perėndisė
Femra e lumtur rrit bij tė menēur
Kurorė e tė ardhmes sė shoqėrisė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyThu Dec 03, 2009 4:14 am

Harresa dhe subkoshienca


Do mrekulloheshe apo do heshtje pėrlotur,
Do habiteshe vėrtet edhe ti…?
Situatė e ēuditshme ku dhe ti si unė
Do mbeteshe shtangur e di….

Tė them se habitem me veten tani
Kur shoh se si kujtmi yt
I zverdhur, si njė foto pa cilėsi,
Ngre kryet si i nemitur

Nga pėrgjumja e pėrjetshme
Ku, nuk e di se ē’forca tė panjohura,
Tė padukshme, tė ethshme
Mes harresės sime e kanė zhytur.

Nuk kam dėshirė tė tė kujtoj aspak.
Nuk dua as tė dėgjoj ėndrrave fjalėt e tua
Nė netėt pa hėnė, pa gjurmė, pa cak…
Vėrtet nuk dua, jo, nuk dua…

Por ja, ajo dinakja e madhe, e heshtur
Delikatja , herkuliania trime
Si mikeshė besnike tė ka mbetur:
E pagjuma subkoshienca ime!

Ajo bėn qė tė rrėzohet qoftė edhe pėr njė ēast
Pushteti magjik i harrimit
Dhe minutat e rėnda qė vijnė pastaj
Tė tė blatohen, si tė denuar nė gijotina flijimi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptySat Dec 05, 2009 2:20 pm

Pritja


Sa shumė padurim,
moskuptim
nė kaos idesh shoqėruar!
Sa pikėpyetje pafund
tek dikush qė shpreson
nė njė pritje – zgjim…

Edhe kur s’i ngjan
Penelopės sė adhuruar,
si ajo durimin lėkund,
labirinteve tė kohės
harruar…

Kur njeriu shndėrrohet
nė ėndėrr, nė ajėr, nė zė,
pas njė pritjeje tė tillė,
i natyrshėm
s’mund tė jetė mė.

Sepse njė ėndrre s’mundesh
t’i dhurosh dashuri.
Faji i askujt s’mund tė jetė
kurrsesi…

Ashtu si dikur
nuk kthehet dot mė.
Se mė tė afėrt bėhen
plot yje nė qiell,
pika shiu
kur netėve zė,
kėngė trumcakėsh
nė ditėt pa diell.

Kjo e gjata pritje
labirint absurd,
kotėsinė pėrkund.
Nis nga Penelopa,
stėrzgjatet pėrhumbshėm
dhe ėshtė e pafund…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptySat Dec 05, 2009 2:27 pm

Frutat e urrejtjes


Rriten fushave tė minuara,
Zemėrim dhe hakmarrje mbuluar.
Mbillen nė varre masive
si ushqim makabėr

Pėr dheun e zi blatuar.

Varur nėpėr degė tė pemėve
a me njė plumb nė kokė, si nė njė ēmenduri,
pėrēudnuar karrigeve elektrike

a me njė litar rreth qafės,
pa u kėnduar as edhe njė elegji.

Nuk janė tė ėmbla dhe tė lėngshme ato fruta,
Por tė pėrgjakura deri nė babėzi.
Nuk i pėrkasin botės sė bimėve
Por asaj tė kafshėve
deri nė shtazėri.

Farat e tyre janė tė forta
Si injoranca qė i prodhon.
Kush ushqehet me to nuk sheh njerėz pėrreth
Por vetėm armiq
Tej e mbanė percepton.

Kush i kultivon nuk pranon mė arsye
Por vetėm dhunė gjithkund.
Piqen nė njė stinė tė quajtur luftė,
Stinė e urryer,
qė vdekjen pėrkund.

Pėrfundojnė ato fruta deri nė shtėpitė tona
Nė njė servis tė njė propogande vulgare
Dhe kujtohemi se i kemi para syve
Kur ndodhemi befas
nėn grackėn e tyre tinzare…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptySun Dec 06, 2009 4:55 pm

NE DITELINDJE


Nė ditėlindjen e nėnės

Gjthė lulet per ty,
gjithė fjalėt e zemrės,
Gjithė malli nė vargjet e mia,
Pak jane e di …
Nė ditėlindjen tėnde o Nėnė!
Ti vetė je e gjithė poezia.


Buzėqeshje e ėmbėl,
Shqetėsim i pėrjetshėm,
Larg teje gjatė s’mund tė rri
Se mė mungon ajri,
Nuk e kuptoj veten
Sa herė pranė meje s’je ti.

#########################


Nė ditėlindjen e vėllait


Dua tė tė dhuroj mė tė mirat
E botės sonė tė trazuar:
Sė pari miqėsi,
Pastaj tė gjitha ato
qė shpesh kanė munguar
qetėsi, mirėsi, siguri…

Dua tė tė dhuroj sinqeritetin
Ashtu si ēdo ditė
e gjej tek ti.
Mendimin real dhe mbėshtetės,
Kurajon dhe forcėn e jetės
Pėr t’u pėrballur me rrebesh e stuhi.

Dua tė tė dhuroj gjithshka,
Gjithė mbarėsinė
qė jeta njeriut i sjell.
Tė them tė mbetesh i tillė
Si deri tani
Me menēurinė qė gjithmonė pėrcjell.

#########################


Nė ditėlindjen e tė dashurit

Nuk di mė nėse ke ti ditėlindjen sot,
Apo ėshtė dita kur unė kam lindur…
Jemi njė dhe nuk di mė ku ėshtė dallimi
pėr secilin nga ne tė dy…
Konfuze po pres urimin tėnd, shpirti im,
Nė vend qė tė tė uroj unė ty…!

##########################


Nė ditėlindjen e njė heroi

Unė e festoj ēdo vit ditėlindjen tėnde,
Qė e vogėl e mbaj mend.
Tani nga pasqyra s’mė sheh mė ajo vajza e vogėl
Qė buzėqeshte me imazhin tend.

Tani mė sheh njė 28 vjeēare,
Kurse ti je pėrsėri tridhjetė e nėntė.
Gjakun tėnd tė derdhur e nderon gjithė bota,
Bėhet poezi, legjenda, kėngė…

#########################


Nė ditėlindjen e njė keqbėrėsi

Nė njė ditė dhjetori mes resh zymtuar,
Mes erės kuēedėr qė fryn e shfryn
Edhe pse mė dukesh humbėtirave shkuar,
Ditėlindja jote mendimeve hyn..

Sikur tė mundja tė ribėja kalendarin
Viti do kishte njė ditė mė pak…
Ka ditė qė sjellin vėrtet acarin,
Qė gėzimin shuajnė, pa njohur cak…

Njė ditė dhjetori ka shkuar kot
Se lindja jote bėn pjesė nė tė.
Dhe pse ti, prej kohėsh, i fshirė nga bota
Dhjetori si mė parė, nuk kthehet mė.

#########################


Ne ditėlindjen e njė gėnjeshtari

Kur duhet tė tė uroj?
E mban mend ditėlindjen e vėrtetė
Apo dhe atė e ke humbur…?
Duke gėnjyer pėrditė e mė shumė,
Ndoshta ke filluar tė besosh
Gėnjeshtrat e tua pa fund,
Qė po tė marrin edhe ty si njė lumė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 37
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptyFri Dec 11, 2009 12:23 pm

Duke menduar pėr Ismail Kadarenė…


Ėshtė mirė dhe keq tė jesh binjakėt
Nė shenjat e zoodiakut.
E ndarė pėrgjysėm rri mendoj
Qėllimet, rend mbas shkakut….

E ndarė pėrgjysėm sot pėr ty
Tė ngre nė piedestal,
Tė vė kurorė si Jul Ēezar,
I lartė je si njė mal….

Si njė binjake e pashėrueshme
Nuk rri dot pa menduar:
Pse labirinteve tė jetės
Kaq shumė ke devijuar…!

Nga njėra anė tė adhuroj
Pėr madhėshtinė brilant,
Nga ana tjetėr s’tė kuptoj
Pse veten kudo mbart….?

Mos ti vėrtet mendon dhe ndjen
pėr veten tėnde shumė..?
Mos mė lejo tė ndjej zhgėnjim
Nė kohėn mbushur zhurmė.

Ka shumė qė veten e harruan
Dhimbjeve tė Shqipėrisė,
Vėrtet pėr ta nuk ndjej dyzuar
I shoh mes madhėshtisė…

Unė jam binjake e pandreqshme
S’rri dot pa tė menduar.
Mė bėj njė shenjė qė pas kėsaj
Pėr ty mos ndjej dyzuar….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vuthjanja1
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 16
Registration date : 10/01/2008

Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 EmptySun Dec 13, 2009 1:19 pm

NENES
Durove ne skamje,
durove tortura,
mbi krahe djepin
e ne bark tjetrin.

Punove si burrat.
I ushqeve pellumbat,
ata moren krahe.

E kendove kengen
pa melodi,
t'u rriten pellumbat,
t'erdhi zeri ty.

Ti je diell qe me ngroh,
ti je buke qe smuj pa te,
ti je shpirt,ti je jete,
ti je drite e vertete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi - Eva Sotiri   Poezi - Eva Sotiri - Faqe 5 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi - Eva Sotiri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: