Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Gentleman
Fillestar/e
Fillestar/e
Gentleman

Male
Numri i postimeve : 17
Age : 31
Vendi : Shqiperia e Bashkuar
Registration date : 27/12/2008

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptySun Jul 05, 2009 4:00 pm

https://www.facebook.com/group.php?gid=22208276915&ref=mf

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim S22208276915_648

http://www.levizjaperbashkim.com

Behu dhe ti Antar ...Vota jote ndryshon Shqiptarine
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.alba-world.ch
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptySun Jul 05, 2009 7:18 pm

Na knaqen me levizje,qyshit qyshit!
A pune hiq veq vjedhin here emrin lkqk here lbk here dreq!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptySun Jul 05, 2009 8:11 pm

Behu dhe ti Antar ...Vota jote ndryshon Shqiptarine

kjo eshte parolle e Thaqjaneve,apo e ish komunizmit ne shqiperi,e ne ish jugosllavin e titos!Kan mbetur pa leke e tani u duhet me krijue parti te rrenave!!

Detektivi pse ne nuk e krijona nje parti per shpetimin e shqiptareve,jo me genjeshtra por ne emer te zotit me nje vullnet te pa thyere .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptySun Jul 05, 2009 9:48 pm

Haxhi duhet te takohemoi dhe te njoftohemi dhe diqka te bejme!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyMon Jul 06, 2009 12:44 am

xhiti sa ma teper qe do vonohemi ne qeshtjen madhore ,vone per tan shqiptarin do jete e pastaj mos te britmoim per ndihme!
Une jam ne gjendje qe kosoven ta pranoin shume shtete ne afrike e ne arabi jo genjeshtra por pune ,por pa lek si te udhetoi ore vella,kur tjeret qe i vjelin t'ardhurat nga populli ndertojn pallate e pompa te benzines e per popull kush sja fute fare !!!Kam njerez qe shume shtete ne arabi i kan muhabetet e thella me te lartet,dhe ketu kam djemt e vajzat e krereve te larte qe munden me pranue pavaresin e kosoves,por kesaj qeverie ne kosove e di qe nuk i konvenon pavaresia e kosoves!!Sepse me pavaresin e kosoves keta vetem ne serbi e kan vendin apo nrts!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyTue Jul 07, 2009 6:18 pm

me pranue krejt bota se ky status seshte asgje!
per ate edhe e pranojne.
Se me pas qen me te vertet sovrane askush se kishte pranue.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyWed Jul 08, 2009 3:30 pm

detektiv nese takohi thirrnum dhe mua kam qef te njoftohem pse jo per nji qellim dihet -BK.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyWed Jul 08, 2009 6:46 pm

Gjithsesi Xhem!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyFri May 21, 2010 11:46 pm

DENONCIM PUBLIK


Mona Agrigoroaiei

Nė emisionin „Rubikon” tė Kohės TV, i ftuar ka qenė Avni KLINAKU.Ai ka thenė se LKĒK-ja ka bėrė gabim se nuk ka pranuar Rambujenė: „tė humbėt busulla, tė ndodhet atė qė ka ndodhur nė Rambuje. Pjesa me qendrimin ndaj Rambujesė nuk ka qenė shumė i rregullt, shumė i saktė, shumė largpamės” „Qendrimi qė Rambujeja nuk duhet nėnshkruar i kanė dėmtuar shumė LKĒK-sė, edhe nė periudhėn e pasluftės”, ka qenė njė qendrim „ekstremist”.

Pastaj ka thenė se shkrirja e UĒK „ka qenė hap shumė i menēėm, shumė largpamės edhe shumė me vend.”„Gabim” e bėn zotėria, sepse Rambujeja ka qenė njė kushtetutė e Kosovės si autonome nė kuadrin e Jugosllavisė!Vetėm kush nuk e ka lexuar marrėveshjen e Rambujesė apo kush do tė mashtrojė njerėzit bėn pohime tė tilla antikombėtare.

Sa i pėrket UĒK-sė nuk mund tė quash njė „hap i menēėm” ndaljen dhe ēarmatosjen e saj nė mesin e rrugės, sepse betimi i UĒK-sė ka qenė pėr ribashkim kombėtar dhe jo pėr diēka tjetėr.

Unė mendoj se zotėria vet ka humbur busullėn.Ka ardhur koha tė qes nė publik faktin se gjatė vitit tė kaluar, kur kam qenė nė Prishtinė dhe e kam takuar zotin Avni KLINAKU, nė mėngjesin e 11 gushtit 2009, kur zoti Klinaku ka ardhur nė zyrė, kam vėrejtur se ai flet serbisht nė Facebook dhe kur e pyeta unė, „A flet serbisht?”, ai tha: „Unė jam pėr dialog edhe me Oliver Ivanoviēin, fakt qė mė ka detyruar tė ndėrpres ēdo lidhje me tė dhe tė mos dua tė rri asnjė sekondė. Nė Facebook, ai fliste serbisht me njė serb qė i thoshtė (se mė ka perkthyer) : A do tė ende njė hėrė burgosesh pėr Shqiperine Etnike? Dhe ai qeshte si i ēmendur dhe i pėrgjigjte diēka serbisht..., nuk e di ēka, sepse nuk di serbishtėn.Nuk kam pranuar mė tė bisedoj mė me njė individ qė flet serbisht dhe do dialog me kriminelin e Serbisė, Ivanoviē, pavarėsisht se ėshtė edhe Avni KLINAKU, Kryetari i Lėvizjes pėr Bashkim.Jo pas shumė kohė ka filluar ndaj meje njė terror psikologjik tė vazhdueshėm dhe kam qenė edhe arrestuar nga policia e Prishtinės.Gjykoni edhe ju, tė dashur lexues, nėse kryetari i njė lėvizje kombėtare siē ėshtė Lėvizja pėr Bashkim ka tė drejtė tė flet serbisht dhe tė dojė dialog me njė kriminel lufte!Mė sa e di, organizata e tij, ėshtė organizatė pėr bashkim shqiptar, jo pėr bashkim-vėllazėrim!Nė fakt, duke mos e pėrcaktuar ēfarė lloj bashkimi mund tė jetė, mund tė kuptohet ēdo gjė...Kėshtu qė, kam marrė iniciativėn TA DENONCOJ PUBLIKISHT.18 Maj 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptySat May 22, 2010 8:05 am

shum interesant un kam mendu qe esht ne nivel deri diku Klinaku ,por ket se kisha besu!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptySat May 22, 2010 2:35 pm

xhema shkruajti:
shum interesant un kam mendu qe esht ne nivel deri diku Klinaku ,por ket se kisha besu!!
Xhem mbrem ne RTK ne emisjonin DEBAT ky Klinaku mu duk pak a shum me i perpikt.
Ndokush mund ta sjell edhe ate link qe ta shikoni nje banalitet te pa pare ndonjeher ne TV.
Sidomos nga udheheqsi i emisjonit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 43
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptySat May 22, 2010 3:41 pm

Ketu mund ta shikoni ket intervis te turpshme

http://www.kohavision.net/web/index.php?koha=lexo&category=7&id=601
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptySat May 22, 2010 5:39 pm

Jem te prirur, se qka nuk e kam formu un dhe nuk jam pjes perberse e ati faktori,pra s“ésht gjé“, skan ber gjé pra, gjith ajo pun hudhet veqse un skam ber gjé un, por as ti jo.pse kto vese te dreqit, e kam cek sa her pse un jam frigacak, nderoje dhe perkrahe ndihmoje trimin,perfitimi esht i perbashket,mos ja humb munin se shkatrrohesh dhe vet,sepse ky interes esht unikal i pa ndashem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptySun May 23, 2010 8:16 pm

qfare votimi ,more a votohet per ata qe pranojne multietnicitetin ,rambujen falamurin multietnik.
Skane faje se kane ba pare ,se ja ka dhane bukoshe hajni dhe prape kryeminister hajni ne vende qe ne burge.
Kjo ndodhe vetem te ne .
hajnat ne pushtet pa shtet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyTue May 25, 2010 2:17 pm

me ata qe bashkpunuan me bukoshin ,hajna..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyFri Feb 10, 2012 2:07 pm

Po perpiqem ta shofi videon tek linku i postuar ketu por nuk hapet,'
A mundet kush te me ndihmoje, ne se eshte ne vend tjeter,,,?
Flm!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lumo
Fillestar/e
Fillestar/e
Lumo

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 69
Vendi : SHBA
Registration date : 06/09/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Qosja: Lugina e Preshevės me Kosovė, Veriu i Kosovės me Serb   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyMon Feb 13, 2012 8:47 am


Qosja: Lugina e Preshevės me Kosovė, Veriu i Kosovės me Serbi

Unė mendoj se pėr t’u zgjidhur pėrfundimisht ēėshtja e Kosovės, duhet tė zgjidhet edhe njė breng e brendshme nė Kosovė, pėr t’u ēliruar nga serbėt e Veriut dhe kush ėshtė interesuar nga kėta serbė nga brendia e Kosovės, mund tė kalojnė atje nė Veri dhe ajo pjesė t’i jepet Serbisė, ndėrsa Lugina e Preshevės t’i bashkohet Kosovės. Do tė thotė tė bėhet shkėmbi i territoreve, pėr tė cilin opsion unė jam dakord, kėshtu ka deklaruar akademik Rexhep Qosja, pėr agjencinė Presheva Jonė.
“T’i mbash me zor serbėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Luginės sė Preshevės nėn njė shtet qė nuk e duan ėshtė jo e drejtė dhe jo demokratike, qė ndryshe mund tė thuhet t’i mbash ata nėn okupim”, citon kjo agjenci, tė ketė thėnė Qosja.

"Edhe pse ky ishte shekulli ynė, ēėshtja shqiptare nė Ballkan nuk ėshtė zgjedhur si duhet, nuk ėshtė zgjidhur drejtė ajo ende nuk ėshtė e zgjidhur pėrfundimisht", shkruan tutje kjo agjenci.
Duke folur nė vazhdim rreth vizitave tė krerėve tė shtetit serbė nė Kosovė, Qosja njė gjė tė tillė as nuk e kundėrshton e as nuk e lejon por pohon se: “Lėvizja e njerėzve ēofshin ata edhe funksionar duhet mundėsuar edhe atė nė mėnyrė reciproke. Dhe nėse kėta serbėt e Beogradit vijnė e futen nė Kosovė sa herė t’ju teket, kėtė gjė duhet mundėsuar edhe krerėve tė shteteve tona nga Prishtina e Tirana pėr tė vizituar vėllezėrit tanė momentalisht nėn Serbi.

Ketė duhet bėrė sikur Atifete Jahjaga edhe Bamir Topi, bile ēoftė dhe pėr fushatė vetėm e vetėm pėr t’i treguar atyre vėllezėrve se nuk janė tė vetėm, nuk janė jetim, dhe nuk ju kemi harruar, por edhe pėr t’i treguar Serbisė dhe botės e ato toka janė shqiptare deri te molla e kuqe. Politikanėt tanė nuk duhet tė kenė frikė tė shkojnė me pi njė kafe tek vėllezėrit tanė nė Preshevė, me njė kafe nuk do tė dilte Kosova e as shqiptarėt si faktor destabilizues”.

Ndėrsa, sipas kėsaj agjencie, pyetjes se si i ka gjetur sot shqiptarėt 100 vjetori i pavarėsie Qosja ka deklaruar: “Dorėn nė zemėr dekadave tė fundit janė arritur mjaft suksese nė avancimin e proceseve tė kombit tonė nė pėrgjithėsi nga gjitha sferat si nė kulturė ashtu edhe nė ekonomi, turizėm, politikė ...Edhe pse ky ishte shekulli ynė, ēėshtja shqiptare nė Ballkan nuk ėshtė zgjedhur si duhet, nuk ėshtė zgjidhur drejtė ajo ende nuk ėshtė e zgjidhur pėrfundimisht”.


Votoni per Bashkim Kombetar
Po Ylliride e Ulqin me Cameri e Pazar te ri jau japim si dhurat qe na mundesojen ti nderrojem tokat shqypetare me tokat shqypetare! po na e kujton mollen e kuqe!!!


Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Qosja-12feb
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyThu Feb 16, 2012 4:20 pm

Shpresojm te ket mat impuls QOSJA,por nese jo, e kam qmu por kurr mé.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lumo
Fillestar/e
Fillestar/e
Lumo

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 69
Vendi : SHBA
Registration date : 06/09/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyFri Feb 17, 2012 11:18 am

Njė “lagje” e lulėzuar shqiptare i shėrben Ballkanit

DAVID PHILLIPS

Joshja e anėtarėsimit nė NATO dhe nė Bashkimin Europian ėshtė njė nxitje e fuqishme pėr reformat, sundimin e ligjit dhe prosperitetin ekonomik. Kontakti tregtar, kulturor dhe mes njerėzve krijon njė rrjetė tė interesave tė pėrbashkėta, duke vepruar si njė alternativė pėr konfrontimin. Por, perspektiva europiane sot ėshtė mė shumė aspiratė se sa realiste.

Kriza e eurozonės i ka ndryshuar llogaritjet e vendeve tė Ballkanit qė aspirojnė pėr anėtarėsim nė BE. Udhėheqėsit europianė tani gjithashtu po marrin njė qėndrim ndryshe ndaj zgjerimit tė BE-sė. Ata duan tė sistemojnė shtėpitė e tyre nė fillim pėrpara se tė ngrenė njė tendė mė tė madhe. Me Europėn nė rrėmujė dhe levat e SHBA-ve tė kufizuara nga burimet e pakta, bashkėsia ndėrkombėtare ka nevojė pėr njė qėndrim tė ri.

Unė e quaj kėtė qėndrim tė ri “lagjja shqiptare”. Kjo ėshtė e bazuar nė pranimin se grupet kanė afinitete natyrore, duke pasqyruar historinė e tyre tė pėrbashkėt, kulturėn, dhe marrėdhėniet tregtare.

Duke lejuar afinitetet organike qė tė lulėzojė, krijohet veprimi si njė valvul sigurie, duke i lejuar grupeve tė nxjerrin energjinė. Frustrimet natyrisht lindin kur aspiratat prishen nga politikat gjeografike apo irredentiste. Strategjia pėr stabilizimin e Ballkanit duhet tė jetė me shumė aspekte. Nxitja e lagjes shqiptare duhet tė ndodhė sė bashku me pėrpjekjet pėr tė promovuar qeverisjen e mirė dhe sundimin e ligjit brenda shteteve ekzistuese.

Lagjja shqiptare ėshtė mė shumė se njė territor qė pėrfshin Shqipėrinė, Kosovėn, dhe pjesė tė Maqedonisė, Malit tė Zi, Greqisė dhe Serbisė. Ėshtė njė komunitet me vlera tė pėrbashkėta tė bazuara nė njė angazhim pėr demokraci, tė drejtat e njeriut dhe tregjet e lira. Si e tillė, fqinjėsia shqiptare ėshtė krejtėsisht europiane dhe nė njė linjė me interesat amerikane.

Bashkimi i interesave ndėrkufitare midis shqiptarėve tashmė ėshtė duke u zhvilluar. Lidhjet e familjeve, klaneve dhe tė biznesit janė struktura e shoqėrisė shqiptare. Kontakti legjitim komercial pėrqendrohet nė tregtinė ndėrkufitare tė prodhimit vendor dhe blegtorisė.

Autostrada shqiptare, A1, ėshtė njė projekt historik. Me njė kosto prej mė shumė se njė miliard euro, kjo autostradė me katėr korsi do tė zvogėlojė kohėn e udhėtimit nga Tirana pėr nė Prishtinė nga gjashtė orė, nė dy, duke mundėsuar lėvizje me mė efikasitet tė mallrave dhe njerėzve.

Biznesit gjithashtu kėrkon furnizim tė parashikueshėm dhe tė besueshėm me energji. Zhbėrja e kompanisė sė energjisė, KESH-it, nė Shqipėri ēoi nė njė marrėveshje qė lidh sistemin e rrjetit tė saj tė shėrbimeve me atė tė Kosovės.
Azhornimi i rrjetit rajonal tė shpėrndarjes do tė jetė njė ndihmė pėr zhvilluesit e hidroenergjisė dhe tė prodhuesve tė tjerė tė vegjėl tė energjisė.

Teknologjia ėshtė gjithashtu e rėndėsishme pėr lidhjen. Tė rinjtė Tech-tru bashkėveprojnė nėpėrmjet rrjeteve sociale dhe pajisje tė tjera komunikimi dore, si telefonat celular, BlackBerry, dhe I-pad. Universitetet nė gjuhėn shqipe gjithnjė e mė shumė ndajnė kurrikula dhe tekste. Dhe ka njė numėr nė rritje tė shkėmbimeve tė trupave pedagogjikė dhe studentėve.

Diplomatėt mund tė ndiejnė njė shqetėsim refleksiv nė lidhje me konceptin e solidaritetit etnik. Jo vetėm mund grumbullojė interesat e grupit, tė keqkuptohet si njė pikė-stop nė rrugėn drejt pavarėsisė.
Solidariteti etnik tė kujton projektin e Sllobodan Millosheviēit pėr tė krijuar njė shtet serb “mė tė madh” etnikisht tė pastėr. Nė vitet 1990, ndarja etnike e Jugosllavisė ishte pėrgjegjėse pėr vdekjen e qindra e mijėra vetėve dhe zhvendosjen e miliona tė tjerėve.

Diplomatėt do tė duhet tė mendojnė jashtė kutisė pėr tė njohur se lagjja shqiptare ėshtė nė fakt njė alternativė pėr ndarjen etnike. Ajo merr njė botėkuptim tė sofistikuar pėr tė vlerėsuar se duke mundėsuar kontaktin ndėrkufitar, bazuar tė ngjashmėritė historike dhe organike, mund tė forcohen strukturat ekzistuese shtetėrore.

Si njė ndryshim paradigmė nė marrėdhėniet midis kombeve tė Ballkanit, arsyetimi dhe mekanika e kuptimit tė fqinjėsisė shqiptare kėrkon studim dhe dialog. Njė konferencė mbi lagjen shqiptare do tė sjellė sė bashku studiues, mendimtarė, si dhe pėrfaqėsues tė medias nga vendet e planifikuara, si dhe tė diasporės.
Diskutimi duhet tė informohet me njė kuptim tė kuadrit politik, ligjor dhe institucional qė aktualisht rregullon bashkėpunimin ndėrkufitar.

Mund tė krijohen grupe pune tė pėrbėra nga ekspertė shqiptarė mbi tema tė rėna dakord me gjetjet e tyre, qė pėrbėjnė thelbin e njė plan veprimi tė detajuar.
Gjetjet e tyre do tė paraqiteshin nė samitin e ndjekur nga zyrtarė qeveritarė, parlamentarė, udhėheqės tė shoqėrisė civile, studiues, si dhe Diaspora Shqiptare nė mbarė botėn. Nėse do tė mbahet gjatė vitit tė njėqindvjetorit tė Shqipėrisė, samiti do tė ishte njė forum pėr forcimin e “lagjes shqiptare”, duke afirmuar mbėshtetjen e integrimit rajonal dhe euro-atlantike.

Risia ėshtė gjithmonė e rrezikshme. Por, status quo-ja ėshtė gjithashtu plot me probleme. Qasja aktuale e Perėndimit nė Ballkan qartėsisht nuk ėshtė njė zgjidhje pėr problemet nė rajon. Interesat amerikane janė shėrbyer keq nga shtetet e dobėta dhe tė brishta qė janė tė prekshme pėr korrupsionin, kriminalitetin, dhe ndikimin e grupeve ekstremiste nga jashtė.

Shtetet e Bashkuara dhe Europa duhet tė vazhdojnė tė punojnė sė bashku pėr demokratizimin e bazuar nė standardet perėndimore dhe idealet europiane. “Europa, e tėrė dhe e lirė” ėshtė ende qėllimi pėrfundimtar.
Pėr tė kuptuar kėtė vizion, politikėbėrėsit amerikanė duhet ta shohin Ballkanin ashtu siē ėshtė, jo si ata do tė donin qė ai tė jetė.

Solidariteti Etnik ėshtė njė realitet. Sfida ėshtė shfrytėzimi i tij si njė forcė pėr paqen dhe prosperitetin, sesa si njė burim i konfliktit dhe dhunės.

* Drejtor i programit pėr ndėrtimin e paqes dhe tė drejtat nė Institutin e Universitetit Columbia pėr Studimin e tė Drejtat e Njeriut. Ai ėshtė autor i njė libri qė do tė publikohet nė tė ardhshmen: “Duke ēliruar Kosovėn: Diplomaci shtrėnguese dhe ndėrhyrja e SHBA”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptySun Feb 19, 2012 12:24 am

Levizja per Bashkim?...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyTue Mar 06, 2012 4:50 am

Me Dardan Tahiri (ky thote se eshte i Levizjes) diskutova ne FB sepse nuk e quante problem dhe shqetsim qe UDB-asht tash me shumice ne pushtet dhe politik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyTue Mar 06, 2012 12:17 pm

Eh mor petritkola sod njerzit jan edhe me nga tri fytyra thot njeren bajn tejtren ,nuk po dihet kujt ti besohet vrapojn deri sa te arrijn nje post diku dhe pastaj ndalen si makinen kur e frenon dhe nuk leviz ma ashtu me duket mua kjo politika e sodit ,po duhet te mundohemi deri ne maksimun per te miren e Kombit (siq po duket as kush nuk na e paska dasht te miren vetem interesi i tyre )e deri kur vall.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyWed Mar 07, 2012 9:28 pm

http://vimeo.com/35578924

Njė kang shum emir pėr BK
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyWed Mar 07, 2012 10:01 pm

Keng e veqant, por vetum keng... E inshalla e ndegjoin edhe politikanet tane.?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim EmptyThu Mar 08, 2012 7:01 am

Duhet ti shtojme nje element te vogel formules se trimeris, , beses, kengeve... pakez dinakeri duhet ta shtojme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty
MesazhTitulli: Re: Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim   Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Te votojm per Bashkim Kombetar - Levizja per Bashkim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: