Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Mon Jul 21, 2008 7:22 pm

mendoj qe formimi i karakterit te njeriut fillon nga koha kur ai fillon te mendoje vete, kjo moshe duhet te jete rreth moshes 13 vjeqare, pastaj cdo vit njeriu fillon te ndryshoje ngapak derisa ta arrije moshen finale(pjekurine)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Mon Jul 21, 2008 8:14 pm

Dikush lind me karakter e dikush nuk mund ta fiton kurr mbetet gjithe i pa karakter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 42
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Tue Aug 19, 2008 11:04 pm

Formimi i karakterit te njeriut fillon ne fjal e jo ne moshe !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Aug 20, 2008 12:23 am

Kurre te del dhembi i pare fillon karakteri i njeriut,e u bene vend te tjereve (pak shaka ) Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
lilu
Moderator
Moderator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2153
Age : 39
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : agjente shitjesh
Registration date : 07/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Aug 20, 2008 5:25 pm

Formimi i karakterit edhe pse shume njerez nuk e besojne fillon qe moshen 5 vjec, rreth kesaj hidhen bazat e para dhe pastaj ne vazhdimesi per krijimin e karakterit te njeriut. Pervec kesaj njeriu ka disa etapa ne jeten e vet qe jane shume domethenese ne formimin e karakterit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 25
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Aug 20, 2008 7:20 pm

Kuu pyetje e veshtire, nuk ja kam idene.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Mon Aug 25, 2008 12:06 am

guximi shkruajti:
Kuu pyetje e veshtire, nuk ja kam idene.
mendoje veten o guxim prej ciles mosh kane filluar te ndryshojne mendimet tua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Thu Aug 28, 2008 3:41 pm

Karakteri nuk fitohet ndegjohet ,ndrishohet,gabohet,keqkuptohet,ka karakter te mire ,ka karakter te keq sipas kohes apo sipas si zgjohet nga gjumi e ka edhe karakterin njeriu Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Thu Aug 28, 2008 5:07 pm

Duke mos dashur te predikoj e as shes mend do te mundohem te qartesoj disa nocione baze qe kane te bejne me personalitetin!
Pike se pari duhet te dihet se njeriu gjithnje funksionon ne teresine(totalitetin)e vet duke integru:
a) trashegimin
b) zhvillimin individual dhe
c) perditshmerine
Personaliteti eshte organizim unik i vetive qe formohet nga veprimi i ndersjelle(reciprok)i organizmit dhe rrethit social.
Ai perbehet nga tiparet(vetite,karakteristikat).Ato jane te shumta:

  • temeramenti
  • karakteri
  • adaptiliteti(pershtatshmeria)
  • shprehite
  • talenti(inteligjenca)
  • motivacioni

Meqe ketu dhe ne temen tjeter (e para e mbyllur-do te thosha e deshtuar per shkak te parashtrimit te gabuar,do te thosha une)flitet per dy tiparet e para,atehere:
Temeperamenti shenon menyren e reagimit emocional te njeriut ndaj objekteve,dukurive e raporteve te caktuara.Ai ka te beje me menyren e shfaqjes se ndjenjave dhe reagimit ne ngacmues!
Karakteri nderkaq ka te beje me moralin dhe vullnetin, karakteristikat etike dhe bulike te personalitetit-aftesine e udheheqjes me vullnetin(vendosmeria,kembengultsia)dhe parimet morale(nderi,ndergjegja,humnaniteti).
nuk quditem pse ne debate keto nocione shpesh perzihen-me at rast dhe gabohet natyrisht sepse:
"Personaliteti eshte strukture dinamike e sistemeve psikofizike qe percaktojne pershtatshmerine unike ndaj
rrethit".
Personaliteti vazhdimisht zhvillohet dhe ndryshon e bashke me te dhe tiparet e tije.
zhvillimi i personalitetit realizohet permes interaksionit(nderveprimit,veprimit te ndersjellte),trashegim-rreth!
Funksionet themelore te personalitetit qe perbehet pra nga temeperamenti,karakteri,inteleigjenca(talenti)eshte te ndjeje,mendoj dhe veproj!
Per te ndjere nevojiten emocionet(temeperamenti),mendu mendja(inteligjenca)dhe vepru vullneti!
Meq; vet personaliteti na qenka strukture dinamike atehere logjikisht rrjedhe se edhe tiparet e tije nuk jane statike por dinamike-te ndryshueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Oct 08, 2008 3:58 pm

Nuk ka nje moshte te caktuar , aty ku mushet ne mend fillon formimi i karakterit !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
lilu
Moderator
Moderator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2153
Age : 39
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : agjente shitjesh
Registration date : 07/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Oct 08, 2008 3:59 pm

Beton shkruajti:
Nuk ka nje moshte te caktuar , aty ku mushet ne mend fillon formimi i karakterit !

Beton po atyre qe u ngelen bosh tere kohen si i behet? Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Oct 08, 2008 4:07 pm

lilu !

Nuk kam takuar ne rruge ende nga keta qe ju ngelet bosh ,po qe takoi nje thenje thuhet me mire leshoja rrugen se te mer qafe edhe tij fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
**Lumi_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Oct 08, 2008 4:12 pm

Karakteri fillon te formohet qe ne moshen shume te re dhe vjen duke u sforcuar ne jete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
echo
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1470
Age : 28
Registration date : 29/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Oct 08, 2008 4:15 pm

mendoj qe formimi i karakterit te njeriut fillon rreth moshes 15 vjeqare (nuk po e perjashtoj mundesine edhe per 2-3 vjet me heret ose me vone)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Oct 08, 2008 4:22 pm

Ne cdo dite te jetes njeriu fillon te formoje karakterin e tij, qekur lind dhe vjen ne kete bote. Me lejoni t'iu them nje histori zbavitese per fillimin e formimit te karakterit te njeriut:
- Dy prinder deshironin te conin femijen e tyre 3 vjecar tek nje profesor i degjuar pedagogjie per te marre mesime te vazhdueshme ne menyre qe te ndikonin qe ai te merrte nje drejtim sic e deshironin ata, persa i perket formimit. Profesori i priti, i degjoi pastaj iu tha qe ishin teper vone... , femija ishte teper i madh - 3 vjec...Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sun Mar 21, 2010 11:32 pm

Femiu evulon nga prindrite.dhe karakterine forcon apo then me shkurte e trashigon po nga familja .cdo femij imiton se pari te rriturin, pra njerzit qe e rrethojn,dhe gradulishet vine duke forcu karakterin njerzore.cdo gje vien nga familja aty ka zanafillen karakteri njerzore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Mon Mar 22, 2010 3:06 pm

po paisjet gjenetik fundamental vijn nga prindit por disa tipare tjera vij dhe i perforcon me evuluimin e kohes, po bazohem ne vetvete.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Tue Mar 23, 2010 12:51 am

oo xhem cfare thua paisjet gjenetike hahhahahhhaha
edin cfar do thot( paisje gjenetik)ma sqaro te lutem kete?se un spo e kuptoj?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Tue Mar 23, 2010 1:08 am

FIONA- um mbyte tut ber skjarime dhe perkthime shqip- shqip pasi besoj se ke koh dhe je e re shfleto meso klm. mos u merzit ke interesim te madh dot arritesh shum jam i bindur!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Tue Mar 23, 2010 1:36 am

Mir mor xhem se nuk kerkova te me beshe ambasadore nje spjegim te shkret kerkova.ku di un spo kuptoj shum gjera ketu !paisje-gjentike-fundamental kan dallim keto te trijat sa un edi ..

..xhenetik- do do tho te ngjasoj me anataret familjare pra nese nje rome e lind nje rom, aje rom do lindi me ngjyre rrall do dalin ndonje pa ngjyre.
kjo eshte xhenetika

Paisje-munde ti quajm nje nje ordinance shembell paisjet e kirurgjis.paisjet elektrike etj -etj...

Fundamental-me shum ceket ke religjionet.sektet fetare.besoj se ekte edin me kjarte ti.

Pra erdhem ne perfundim se keto te 3 nuk kan te perbashket asgje ............
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Tue Mar 23, 2010 1:48 pm

Qe nga lindja, karakteri formohet tek femijet edhe duke i shikur veprimet e te te rriturve, eshte si nje pune themeli se nga do te marr rrugen ai femije ne moshen e adoleshences kur pak a shume fillon te verehet figura e karaketrit te tij....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Tue Mar 23, 2010 3:55 pm

Allahile po fell ke ni hi ,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
albaninr1
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 78
Age : 33
Vendi : Londer
Profesioni/Hobi : Sport
Registration date : 23/03/2010

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Tue Mar 23, 2010 6:17 pm

''''''''Ne cilen moshė fillon formimi i karkaterit te njeriut'''''

po ta dija se cfar esht kjo tem ndoshta isha mujt ta japi mendimin tim........

cfar don te thot ''''''KARKATERIT'''''''???????????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Tue Mar 23, 2010 9:31 pm

cfar don te thot ''''''KARKATERIT'''''''???????????Po na thuaj ti? se ne sa ditem e tham. na spjego ti tani cfare do thot ( karakterI)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
albaninr1
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 78
Age : 33
Vendi : Londer
Profesioni/Hobi : Sport
Registration date : 23/03/2010

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Tue Mar 23, 2010 11:10 pm

ahhhh karakteriiiiiiiii :-)) hmmm karakteri esht nje pasuri njerzore qe nuk mundet me e pas gjithekush :-)) e kupton fiona tani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: