Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 4:48 am

Ani
" shembull:
Nese kemi dy femije te lindur ne afrike dhe keta ne moshen 2 vjecare transferohen ne europe. Keta padyshim do kene kulture me shume europiane se sa afrikane."

I nderuar Ani kulture tjeter do te kete por karakter te njejte sepse kultura (ne kete rast tradicionale ) per mendimin tim nuk ka te beje me karakterin . Njeriu me karakter te dobet(apo te forte) , dergoje ku te duash , te tregoi karakterin e vertete (vec ne raste maskimi siq eshte cek me lart).Andaj mendoj qe karakteri i njeriut nuk ndryshon ( ne raste shume te rralla ndoshta!!!)

Ka kultura te ndryshme ne bote (qe nga cvendosjet mund te ndryshohen tek njerzit) mirepo karkteret jane te njejta ne te gjithe boten . Ke amerikan me karaketr te forte dhe te dobet , ke nga Kameruni njerez me karakter te forte apo te dobet etj etj ..qe kudo te shkojne do mbeten konstant sepse eshte dicka e brendshme morale dhe etike eshte ne nderdijen e secilit ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
STUPCAT
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve : 626
Age : 37
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 5:48 am

ne cillen mosh fillon formimi i karakterit te njeriut
hmmm kurt te han ni dhes kryp pak hajgare
po varet qfar rredhi rritet qfar edukate rritet dhe qysh ja nis me kuptu jeten
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 2:30 pm

Ne informatike nje karakter eshte nje typ qe te jep.!

Ne Biologji nje karakter mund te quajm nje fakte karakteristike te m'betet i gjall.
Ne muzik mund te quajm nje karakter se si e interpreton nje pjes te muzikes.

Karakteri eshte menyra se ē'fare jep (prezenton) nga vetja per te tjeret.

Nje karakter mund te quajm edhe nje person qe e ujit nje lule nuk e len te ''thahet'' por nuk ka te beje me lindjen karakteri i njeriut,nuk ka te beje me rethin ku rritet,ē'fare edukate rritet dhe si ja nis te kuptoje jeten.

Nese sote je ne disponim te mire e me emocione te papar buzqeshje etj etj ,,nuk do te thote se edhe neser ke disponimin e njejt..

kjo te bene te kuptoijm se nuk mundemi t'i themi nje personi nese nuk eshte ne disponim te mire ka karakter te mire apo ka karakter te keq.

shpresoi se me kuptoni.qe karakteri nuk ka te beje me trashigimin lindjen gjakun etj etj

Edhe me nje shoke me te mire te jetes ka momente qe hidhrohesh por nuk do te thote se ka nje karakter te mire apo karakter te keq.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 5:05 pm

Beton shkruajti:


shpresoi se me kuptoni.qe karakteri nuk ka te beje me trashigimin lindjen gjakun etj etj

Perderisa e pranoni se karakteri nuk ka te bej aq shume me trashegimin, ateher e keni me te lehte qe ta kuptni se karakteri nuk eshte dicka e pa-ndryshuheshme tek njeriu. Nga vete fakti se jemi shoqeror na ben te jem te ndryshuheshem dhe te behemi si te tjeret, varesishte se ke pelqejme. Mund te pelqejme tek dikush menyren se si flete, se si ec, se si vishet, se si sillet etj., dhe nuk mund ta mohoj kete fakte askush.
Ndodhe qe gjate rrugetimit te jetes te njohim njerez me ndikim dhe patjeter se ndryshojme karakterin. Apo u ndodhe nje fatkeqesi dhe ne te shumeten e raste ndikin kjo tek ai person qe te ndryshoj ne karater, te kete karakter me te bute...Sepse, nuk mund ta definojme karakterin vetem si te forte dhe te dobet! Kemi edhe karaktere cinike, eksplozive te buta etj. Permenda keto, ngase dua te dal aty se kemi ndegjuar apo edhe vete kemi par persona te cilet kan ndryshuar kategorikisht ne sjellje apo ne menyren e te jetuarit. Dhe prap them se ketu nuk ka te bej edukata e familjes apo trashegimia, por thjeshte kontakti me njerez te ndryshe ( dhe mund te kete njohur nje person me ndikim) apo te kete lexuar ( jo mbaruar fakulltet ) shume dhe nje dite ta kuptoj se gjithcka ka qen e genjyer, kurse realiteti eshte dicka tjeter, qe duhet rifilluar....Pajtohem edhe une me mendimin tuaj se, fakullteti nuk eshte gjithcka per te mos then asgje. Nje profesor dikur thoshte:" Nese personalitetin e njeriut e marrim ne menyre figurative me nje shtepi, ateher fakullteti eshte thjeshte vetem nje dritare". Shume e vertete, sepse qe te krijojm nje personalitet nuk eshte fakullteti baza, ka gjera tjera ketu...Njeriu nese shkon ne fakulltet vetem per te mesuar ate drejtim, ateher eshte i humbur, duhet pasur kontakte me njerez te ndryshe, duhet nderruar-shkembyer mendime, sepse nga kjo mund dhe mesojme pothuajse me shume se nga librat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 6:17 pm

Karakteri eshte veēoria psiqike me kryesore,qe shfaqen ne veprimatrin e ne sjelljen e njeriut ne shoqeri e qe e shquajne personalitetin e tij,njeri me veēori psiqike e morale te caktuara.

Karakteri eshte nje gje qe karakterizon dike a diēka;i veēant ne llojin e vete.
Pa trashigim,pa prvoj jete nje ''budalla'' ka mundesi te karakterizone diēka,pa patur asnje dite shkolle,ate qe tersia e vetive fizike e morale,te sjelljes e te veprimtaris se dikujt qe e dallojm ate nga te tjeret;

Tersia e vetive a e tipareve dalluse te diēkaje,ajo qe e perben thelbin e diēkaje,pershekrimi,percaktimi i karakterit te dikujt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 6:35 pm

Jam e mendimit qe nga lindja 90% vetit e karakterit te njeriut jane trashegim nga kodi gjenetik i tij,pra krakteri nuk fitohet gjate jetes,stdimeve, ose nga njerzit qe na rethojne se si flasin,vishen,sillen ateher ne nuk do ishim orgjinal por behemi imitues te tjerve, dalim nga vetvetja...psh ka njerz edhe pse te edukuar,inteligjent,ka mbaruar univerzitetin,tere jeten i meshojne me kry ne mur(jo bukfalisht) dhe vazhdojne me te njejtin ritme duke e ditur se cfare do te sjell fundi ngase posedojne karakter te kokfortesis.
ose dy persona gjate jetes se tyre jane frymzuar ne menyra te ndryshme,kane njohuri te ndryshme pamar parasysh vleren, mund te kene karakter te njejt, ose e kunderta dy njerz qe jane frymezuar njejt, kane njohuri te njejta, mund te kene karakter krejtsisht te ndryshem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 6:41 pm

Albea

I bashkangjitem mendimit tuaj dua te shtoj edhe 10% qe te behet komplet 100% qe te pajtohemi me mendimin tuaj.
Ke bere nje perkufizim madhor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 7:05 pm

Albea shkruajti:
Jam e mendimit qe nga lindja 90% vetit e karakterit te njeriut jane trashegim nga kodi gjenetik i tij,pra krakteri nuk fitohet gjate jetes,stdimeve, ose nga njerzit qe na rethojne se si flasin,vishen,sillen ateher ne nuk do ishim orgjinal por behemi imitues te tjerve, dalim nga vetvetja....

Karakteti eshte degezim i personalitetit te njeriut ( nese nuk e keni ditur). Perkunder asaj se mundohemi te jemi te vecant apo unike, nuk mundemi sepse te pohoj faktin se une jam unike-e veqant, ateher duhet te bej gjithcka ndryshe nga te tjeret, gje qe eshte shume e veshtire...Dashje pa dashje une ( dhe cdo kush tjeter) jemi te ndikuar nga dikush apo dicka, kemi sinpati, idoll dike te caktuar dhe sa do qe nuk e pranojme, ne realitet ne mundohemi te copjojm dicka te mire nga ato\ata. Ne kete kohe qe jetojme, nuk ka fare rendesi te jesh e\i veqant, sepse do te kemi probleme te ndryshme, pengesa dhe sfida te medha. Vetem duke arritur qe t'jemi te thjeshte, ateher mund te perballemi me leht me njerezit, t'i luftojme me mirat pengesat dhe gjithsesi se thjeshtesia na ben me te forte si person.
Kur ndodhemi me nje person qe s'na pelqen, nese nuk jemi te detyruar te rrijme, ateher ja themi ate qe mendojme-jemi vetvetja, por nese gjendemi me nje person qe nuk na pelqen, por qe jemi te detyruar ne njefar menyre te qendrojme me ate, ateher ne faktikishte nuk jemi vetvetja, dhe ndryshojme karakterin, sepse i pershtatemi ne ato momente, dmth jemi te thjeshte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 7:21 pm

E_Bukura karakteri perfshine ne tiparet e vetvetis,une p.s nese shpike ne kodin e gjenetikut time te jem atdhetar e te vdes per Atdheun nuk ka te beje me trashigmin apo me mesimin thjeshte me vetveten.
Ka nga ata qe shpikin ne gjenetikun e tyre te beje vetvrajse,nuk ka te beje me shoqerin kurre keta raste kam patur nuk kemi qene nje shoqeri as bile bile qe kemi fole per keta tema por me ka ndodhe ne Shoqerin time qe shpiku nje shoke te beje vetvrasje pa e kuptuar fare .etj etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 7:31 pm

Beton, te kuptoj shume mire ty se ku don te dalesh, por nuk eshte ashtu. Ju kete qe thuani tani e kuptoj se e keni nxjer nga libri "Filozofia-Historia dhe problemet" dhe nuk me kujtohet sakt se cili filozof ka menduar keshtu, por jo te gjithe filozofet qe jan marrur me kete, mendojne te njejten gje!!. Edhe une kam arritur ta perfundoje kete liber dhe eshte shume liber i mire, por me sa me kujtohet nuk eshte asnje titull i veqant per "karakterin". Sepse, nuk hyn ne filozofi ose me sakte edhe kjo tem eshte hapur gabim, eshte dashur te hapet tek Psikologjia. Sepse kjo e fundit na meson se si te sillemi dhe ti kuptojme njerezit. Me nje fjale eshte shkence e kultures. Dhe vetem ato\ata qe kan lexuar ( s'po them qe jane vetem ne fakulltet te Psikologjis) ndonje liber psikologjik dhe jane munduar ta praktikojne, din me mire te japin nje pergjigje me adekuate sa i perkete karakterit, intelegjences, talentit etj etj, te njeriut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 7:43 pm

"Karakteti eshte degezim i personalitetit te njeriut ( nese nuk e keni ditur). "

eshte e vertete kjo ashtu sikur jane edhe inteligjenca, temperamenti, etj etj.. Pra personaliteti eshte teresi e individit ku hyn edhe karakteri i cili eshte shume me i thelle sesa dija ,shprehite m veset .Pra personaliteti ndertohet ne varesi te shume komponenteve e karakteri eshte baza e identifikimit te nje njeriu nga ana morale.Kemi njerez te zott ne profesione te ndryshme por per nga karakteri mund te jene njerez te dobet... Pa marr parasyshe mesimeve per te miren dhe keqen ( e sjelljes ndaj normave morale njerzore) ,njerzite varesisht nga karakteri i tyre u permbahen apo jo atyre.. e 99% e tyre besoj qe e dijne cka eshte e "mire apo e keqe"

(mendim dhe perkufizim i imi , megjithate me interes po i lexoj mendimet e te gjithe juve pa dashur te paragjykoj per to .Fundja po te mos kishte edhe mendime te ndryshme nuk do te ishte interesante as tema )

Pershendetje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 7:55 pm

Euridika shkruajti:
"Kemi njerez te zott ne profesione te ndryshme por per nga karakteri mund te jene njerez te dobet...

Nga kjo kuptova se keni dashur te thoni se njerezit e sukseshem ne ndonje profesion apo fushe te ckatuar, mund te jen te pa-karakter? Dmth, te jen keqberes apo?Marrim shembull Napoleonin apo Hitlerin, qe te dy kan arrite ate qe kan dashur, fal karakterit te tyre te forte ( jo te dobet). Nuk them se pajtohem me rrugen qe kan ndjekur keta dy, qe kan vrar e masakruar miliona njerez te pafajshem, por me pelqen karakteri i ketyre sepse pa pasur karakter te forte, nuk mund te arrish ate qe e mendon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 8:17 pm

E_bukra kjo nuk ka te bej aspak me vecanti me ke kuptuar gabim sepse edhe nese mundohemi te imitojme dike ose te marrim dic te mire nga njerzit qe na pelqejne ne sjellje,veshje etj nuk mund te arijme nuk na le vetja, por nese me kembngulje mundohemi te imitojme ateher nuk jemi ne dhe nuk arijme asgje sepse aty fillon te luftoj karakteri yne dhe imitimi...dua te jap nje shembull te thjesht dikush na refen ose kemi degjuar qe ka aritur suksese te mdha ne pune, kjo mund te na pelqej por mbetet vetem pelqim sepse eshte kot te mundohemi te kopijojme ngase ne kemi karakter te pertacit,mirpo une 10% e lashe te hapur mbase ndodh ndonjeher te ndryshojme karakterin ne ndonje aspekt ku nuk jemi te vendosur plotsisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 8:35 pm

"Nga kjo kuptova se keni dashur te thoni se njerezit e sukseshem ne ndonje profesion apo fushe te ckatuar, mund te jen te pa-karakter? Dmth, te jen keqberes apo?Marrim shembull Napoleonin apo Hitlerin, qe te dy kan arrite ate qe kan dashur, fal karakterit te tyre te forte ( jo te dobet). "

nuk e perkufizoj karkterin e forte ne kete menyre ,ndoshta edhe jam gabim mirepo karakteri i forte ka te beje me ate se sa njeriu respekton nga thellesia e vetvetes normat morale e njerzore te planetitTokė.Karakter i forte do te thote t'iu permbahesh dhe respektosh normat morale etike njerzore te nje rrethi, shoqerie e ne kete rast konkret normave morale etike njerzore e jo te veprosh kunder tyre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sun Mar 16, 2008 1:05 am

Kuptojeni njeher e mire se, karakteri rralle ka te bej me trashegimin, per mos te then hiq. Njeriu mund te lind i talentuar per diqka, por kurr qe te trashegoj karakterin. Karakterin qdo njeri e krijon ateher kur arrin te vedijesohet dhe fillon ta kuptoj boten. Nuk mund te themi se nje femije 5 apo 6 vjeq ka karater! E kam then njeher se, njeriu me karakter ( te forte) eshte ai i cili i ka parimet e tij, dmth qe bisedon, punon apo vepron diqka rreth parimeve te tij. Njeriu qe nuk i ka parimet e tij, eshte pa karakter per mua. Dhe keto parime duhet ti krijoj qdo njeri gjithsecili per veten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sun Mar 16, 2008 3:05 am

Beton, te kuptoj shume mire ty se ku don te dalesh, por nuk eshte ashtu. Ju kete qe thuani tani e kuptoj se e keni nxjer nga libri "Filozofia-Historia dhe problemet" dhe nuk me kujtohet sakt se cili filozof ka menduar keshtu, por jo te gjithe filozofet qe jan marrur me kete, mendojne te njejten gje!!.

E_Bukura kete liber qe thuani eshte e verte se e kam, dhe e kam lexuar ''Filozofia - Historia & Problemet'' por ky liber nuk ka te beje me karakterin,njeashtu kam lexuar shume libra ne gjuhen shqipe ne vitet e fundit si dhe te keshilloj te lexoish nje liber ne gjuhene shqipe titullohet ''Psikologjia e Personalitetit ''Autori Dr Nikolla Roti ku ke mundesi te kuptoish me mire, e me shume per karakterin e njeriut.

Edhe une kam arritur ta perfundoje kete liber dhe eshte shume liber i mire, por me sa me kujtohet nuk eshte asnje titull i veqant per "karakterin".

Nuk ka te bje ky liber me karakterin e njeriut.

Sepse, nuk hyn ne filozofi ose me sakte edhe kjo tem eshte hapur gabim, eshte dashur te hapet tek Psikologjia. Sepse kjo e fundit na meson se si te sillemi dhe ti kuptojme njerezit. Me nje fjale eshte shkence e kultures. Dhe vetem ato\ata qe kan lexuar ( s'po them qe jane vetem ne fakulltet te Psikologjis) ndonje liber psikologjik dhe jane munduar ta praktikojne, din me mire te japin nje pergjigje me adekuate sa i perkete karakterit, intelegjences, talentit etj etj, te njeriut.

Pajtohem me mendimin tuaj se kjo tem duhet te jete tek kategoria e Psikologjis,por kurre tema eshte hapur nuk ka ekzistuar kategoria e Psikologjis,gjithsesi do te bartet tema ne kategosin e Psikologjis.

E_Bukura shume mendime te mira kan sjell ne teme Albea,Euridika,Hana,Premtimi sa i perket karakterit mere kohe lexoj me vemendje postimet e ketyre antareve.
Edhe pse Hitleri ka patur nje karakter te fort do te thote eshte vetvetja(Hitleri),jo ti une shoqeria apo mesimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Mar 19, 2008 5:34 pm

Beton, nuk kam then diku se shkrimet e te tjereve jane te pavlere. Ne ate vend kur e shoh se shkruan dikush dicka te pa vlere, nuk comentoj. I vleresoje te gjithe mendimet e tjereve dhe tuat poashtu, por nuk pajtohem ne gjithe ate qe shprehin, pjeserishte po. Nuk pajtohem assesi kur thone se karakteri ka te bej me gjenet apo se e krijon njeriu karakterin e tij qe ne moshen e femijeris. Nese eshte keshtu, ateher shtrohet pyetja menjeher se, pse nje femije te moshes 12-13 nese ben dicka jashte ligjit, nuk e denon ligji??
Beton e kam lexuar ate liber dhe disa te tjere, perndryshe s'do te mund te regjistrohesha ne kete fakulltete. Sikur qe s'do te mund te regjistrohet nje person ne Matematik, pa i ditur gjerat me elementare:ekuacione, inekuacione, matrica, logaritma, faktoriela, etj etj. Nuk e kuptoj se ku nuk pajtoheni me mendimet e mia, c'fare mendon se mendojme ndryshe ne kete teme? Une se kuptoj!
Pasket ber mire qe e pasket sjelle kete teme tek Psikologjia, mos e merr per te keq kur te thash se duhet bartur, por shiko se ka edhe disa tema tjera qe jane tek Filozofia dhe nuk i perkasin, qe duhet bartur ketu tek Psikologjia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Fri Mar 21, 2008 12:21 am

Beton, nuk kam then diku se shkrimet e te tjereve jane te pavlere. Ne ate vend kur e shoh se shkruan dikush dicka te pa vlere, nuk comentoj. I vleresoje te gjithe mendimet e tjereve dhe tuat poashtu, por nuk pajtohem ne gjithe ate qe shprehin, pjeserishte po. Nuk pajtohem assesi kur thone se karakteri ka te bej me gjenet apo se e krijon njeriu karakterin e tij qe ne moshen e femijeris. Nese eshte keshtu, ateher shtrohet pyetja menjeher se;

E_Bukura;
Numri me i madhe i psikologeve Amerikan mendon se terma karakter nuk duhet te perdoret fare ne psikologji per shkak se ajo shpreh anen morale te personalitetit.
Ata mendojne se shkenca nuk ka per detyre me vlersue se ashte kushte i moraleshem apo jo.

Pse nje femije te moshes 12-13 nese bene diēka jashte ligjit,nuk e denon ligji.?

Kete gje mund ta beje etika dhe politika e jo Psikologjia.

Beton e kam lexuar ate liber dhe disa te tjere, perndryshe s'do te mund te regjistrohesha ne kete fakulltete. Sikur qe s'do te mund te regjistrohet nje person ne Matematik, pa i ditur gjerat me elementare:ekuacione, inekuacione, matrica, logaritma, faktoriela, etj etj. Nuk e kuptoj se ku nuk pajtoheni me mendimet e mia, c'fare mendon se mendojme ndryshe ne kete teme?

Une mendoj se ti thellohesh te thuash se ''karakteri'' ka nje mosh te caktuar vitesh e kjo ishte qe nuk kuptohemi.
Ja edhe nje fakt;
Qysh ne vjetin 1915 nje shkenctar (E.Webb) flet per te ashtuquajtur ''fakt''= ''faktor''. do te thote karakteri eshte veq nje ''faktor'' i njeriut.

2.- Psikologu Anglez i njoftum Spirmani (C.Spearman),gjithashtu mendon se ekziston edhe faktori i pergjithshem i vullnetit, i cili manifestohet ne cilsit e ''faktorit'' (karakterit).!

Une se kuptoj!
Pasket ber mire qe e pasket sjelle kete teme tek Psikologjia, mos e merr per te keq kur te thash se duhet bartur, por shiko se ka edhe disa tema tjera qe jane tek Filozofia dhe nuk i perkasin, qe duhet bartur ketu tek Psikologjia.


Te falemenderoi per keshillat E_Bukura,kam vrejt se ka tema qe nuk i perkrahin kategoris te Filozofis por koha ka njher eshte e kufizuar.gjithsesi do te mundohemi te gjitha ata tema t'i sjellim tek kategoria e Psikologjis.FLM.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Fri Mar 21, 2008 6:54 pm

Beton shkruajti:


Kete gje mund ta beje etika dhe politika e jo Psikologjia.

.

Beton me qe s'kam kohe sot, e mora vetem kete. Nuk e paske kuptuar thelbin e pyetjes! Nuk kam then asnjeher ( se s'jam aq mendje lehte) qe te mendoj se Psikologjia duhet te mirret me dike qe nuk i permbahet ligjit te nje shteti. Por pyetja ishte e atill qe, pergjigja pa dyshim vjen e shkurter dhe e thjeshte. Nuk mund ta denoj, sepse nuk e ka kaluar moshen e adoleshences ( te pjekuris, te formimit te karakterit, apo te formimit te personaliteti te tij). Nga kjo shume leht mund ta kuptoj c'do njeri se, karakteri nuk formohet ne femijeri apo siq tha dikush njeriu lind me karakter, pra edhe nje femije ka karakter.
Ndegjohemi herave tjera me gjersishte.
Mirmbeteshi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Mon Mar 24, 2008 2:14 pm

E_Bukura nuk te kuptoj ē'fare duhet te sjell ne teme me shume per karakterin e njeriut,dhe pse nuk pajtohemi ne dy kurre shume afer jemi me mendimet.

Fjala ''karakter'' ne psikologjine ka domethenie te nryshme.Shpeshher identifikohen koncepetet e karakterit dhe te personalitetit.Dikure ne literaturen psikologjike Anglese me fjalen ''karakter'' eshte paraqite shuma e te gjitha cilesive psiqike te ndonje personi.Edhe sote e kesaj dite ne literaturen psikologjike franēese dhe gjermane fjala ''karakter'' permendet mjaft shpesh me ket kuptim.Kreēmeri bije fjala,vepres se tij ne te cilin flet per personalitetin (ne tansi)ja ka dhen titullin ,,Konstitucioni trupor dhe karakteri''
Edhe ne literaturen Sovjetike me kete terme theksohen cilesit kryesore t'individit,te cilat japin vule tane sjelljes (aktivitetit)te tij.

Shpesh'her jane ba perpjekje per ndryshimin e koncepteve te karakterit dhe personalitetit,por ky ndrishim ka mbet mjaft i paqarte.

Vihet ne dukje se personalieti ashte koncept me i gjane,perfshine te gjitha cilesi e individit ndersa karakteri shte koncept me i ngushte dhe perfeshin vetem cilesit kryesore te ndonje individi,ato qe jane me karakteristike per te.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Mon Mar 24, 2008 2:23 pm

Ky mendim perputhet edhe me diferencimin e llojeve te karakterit,te cilin e hasim ne tekstet e meparshme psikologjike dhe qe permendet edhe sote ne jeten e perditshme.

Flitet per karakterin e mire dhe per karakterin e keq.
mandej per karakterin e forte siē ke cek edhe ne teme dhe per karakterin e dobet.

Karakter te mire kishte me pas njeriu i cili ka cilsi te moralshme,ndersa karakter te keq ka njeriu te cilit i mungoin keta cilsi perveēse posedon cilsi te moralshme,asht edhe energjike dhe i qendrushem,kurse me karakter te dobet kishte me qene njeriu i cili posedon cilsi morale,por nuk aplikon me vendosmeri.

Disa autore cilsite e karakterit i llogarisine si cilsi dinamike ose motivuse te personalitetit,tueqense keto shprehin edhe permbatjen dhe qellimet e sjelljes (aktivitetit) se njeriut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Tue Mar 25, 2008 3:48 pm

Beton shkruajti:
E_Bukura nuk te kuptoj ē'fare duhet te sjell ne teme me shume per karakterin e njeriut,dhe pse nuk pajtohemi ne dy kurre shume afer jemi me mendimet.

.

Beton te thash edhe me heret se, me ty pajtohem pothuajse plotesishte ne kete pike. Por siq e keni par edhe ju, nuk po e gjejem assesi asnjeri ate pak mos-perputhshmeri mendimesh!! Gjithsesi une te falenderoj per kohen dhe per gjitha keto shkrime nga ju. Ajo qe dua te perseris eshte se, nuk pajtohem me 'ata" qe mendojne se karakteri i njeriut ka te bej trashegimi, perveq ne raste te rralla. Apo qe femija te filloj ta krijoje karakterin qe ne moshe te vogel fare. Nuk mund te krijoj nje femije 4-5 vjec karakterin etij, kur ne fakte nuk ka filluar ta kuptoj boten qe e rrethon. Kete te fundit fillon ta kuptoj ne nje moshe me te rritur, dhe vetem ateher fillon t'i krijohet karakteri i tij...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Mar 26, 2008 6:51 pm

E_Bukura une nuk kam then se ka te beje me trashigimin karakteri i njeriut ,,prandaj te keshilloj t'ju rikthehesh shkrimeve mia t'i lexoish edhe njeher.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Mar 26, 2008 7:10 pm

Beton, te kam shpjegu se me ty, pajtohem pothuajse ne gjitha mendimet, por kam then:"Ajo qe dua te perseris eshte se, nuk pajtohem me 'ata" qe mendojne se karakteri i njeriut ka te bej trashegimi.
Nuk kam mendu per ty, por per tjeret...E kupton?
Per temen, perveq tjerash une mendoj se karakteri ka raste kur ndryshohet ( jo pse duam ne), por ashtu ndodh qe nje person e ndryshon karakterin e tij, jo krejtesishte por dicka po.
Vazhdim te mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Mar 26, 2008 7:17 pm

Pajtohem kur thua se karakteri ka raste kur ndrishon.te kam sjell fakte ne teme,se ka raste qe edhe nje ''budall'' po qe e ujit nje lule nga kjo del se ''budalla'' ka nje karakter te mire,sepse e gjallzon nje lule.

vazhdim te mbare ne teme...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: