Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Sep 29, 2007 5:06 amSipas mendimit tim nga mosha e puburtetit.

Ju lutemi Jepni mendimet e juaja .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Sep 29, 2007 10:23 pm

Une mendoj se nėse eka njeriu Familjen e mirė do tė ketė edhe Respekt vetė ai
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sun Sep 30, 2007 1:27 am

Mire e thote Anna,por!
Disa njerez edhe vdesin pa karakter!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sun Sep 30, 2007 1:39 am

Edhe unė mendoj sikurse Anna
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sun Sep 30, 2007 4:54 am

Baza e rritjes se femijes eshte familja kuptohet si dhe baza e edukates fillon nga 0deri ne 7vjeq kjo nga familja direkt por per tu formue pasi qe fillon mosha e tinejxherit ateher fillon edhe karakteri i njeriut te forumohet mirpo ka edhe njerz qe lindin dhe vdesin dhe karakter nuk formojn kurr ata tipa jan me smuj te ndryshme menatel ose te psiqikes flasim per njerz te shendosh me rritje normale ku ne moshen veq 16eri ne moshen 18fillon edhe nji lloj personaliteti te ndihet tek keto mosha dhe mbi moshen 18 vjeqare mendoj se eshte i formuar derisa edhe ligji i shtetit per shkelje penale te denon .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lea_uk
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 136
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Oct 13, 2007 10:05 pm

Po e them sipas moshes edhe ne librat e shenjet ceket mosha 7 vjeqare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Oct 13, 2007 11:18 pm

une i urrej ata Njerėz qe nuk kan karakter dhe nuk dua tė i shoh let e thejn qafen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sun Oct 14, 2007 2:30 am

Te nderuar forumiste beni mire te lexoni kete shkrim.

Por...?!

kur themi e bisedoim ne kete teme ''Ne cilen mosh fillon formimi i karakterit te njeriut'' do te thote tema eshte pa kuptim se karkateri nuk formohet me moshen = karkatri nuk formohet,eshte e mundure qe te formohet (Inteligjenca) por jo karakteri jan dy gjera divers ne temen tek (Koncepti i perosnlitetit) nese lexoni ka bere nje perkufizim shume te bukure tom sojer qe thote jan dy gjera divers.....Mar nga libri "Perla Shqiptare" i Ilmi Kolgjegja.

"Jeta eshte lufte dhe luften e fitojne trimat."


Ne moshen 15-25 vjec djali thote "di me shume se baba", 25-40 vjec thote "di sa baba" dhe 40 vjec e lart thote "di me pak se baba".

Derisa te mbushe 20 vjec djali e ka mendjen tek pushka, 30 vjec e ka tek pasuria, 40 vjec e ka tek burreria, 50 vjec e ka tek pjekuria dhe 60 vjec e ka tek pleqeria.

20 vjec - je djale, 30 vjec - te thone trim, 40 vjec - quhesh burre, 50 vjec - je i zgjuar,

60 vjec - shko me dhen! 70 vjec shko me pula! 100 vjec - shko me zogj !

Nga mosha 20-30 vjec njeriu martohet me dashuri, 30-40 vjec martohet me shkuesi dhe 40 vjec e lart martohet me pasuri.

Ai qe nuk martohet deri ne moshen 30 vjec, nuk ve pasuri deri ne moshen 40 vjec dhe nuk ve mend deri ne moshen 50 vjec, ka marre fund si njeri.

Vlera e njeriut matet me vleren e thyesės. Numeruesi tregon sa te vleresojne te tjeret, ndersa emeruesi tregon se sa te vlereson veten.
Me numrin njė vleresohet shendeti i njeriut.
Nje zero nga pas njėshit, qe ia rrit vleren njeriut dhjete here, eshte gruaja e mire.
Dy zero pas njėshit, qe ia rrit vleren njeriut njeqind here, eshte pasuria.
Tri zero pas njėshit,qe ia rrisin vleren njeriut njemij here, eshte zgjuarsia.
Cdo zero qe i hiqet njeshit ia ul vleren njeriut, ndersa heqja e njeshit i ben zerot e pavlefshme.

Burrin e plak para kohe gruaja e keqe, kurbeti dhe femijet e keqinj.

Ne qofte se njeriu i ngarkon trurit me shume se mban, ka plakje te parakohshme.
Hidherimet e shumta ia shkurtojne jeten njeriut, ndersa gezimet e rinojne.

Njeriu duhet te jetoje derisa t'i punoje mendja dhe derisa vdekja t'i behet me e embel se jeta.


PERSE PERDOREN TE ARDHURAT

E pyeten njehere nje burre te zgjuar:
- Per cfare i perdor te ardhurat qe fiton?
- Per te lare borxhet e nenes dhe te babes, me hy borxh te femijet dhe per te mbajtur veten.

SEKRETI I JETEGJATESISE

E pyeten nje plak 100 vjec:
- Si ke arritur te jetosh kaq gjate?
- Kam ngrene buke te ftohte, kam pire vere 50 vjecare dhe kam fjetur me gruan nje here ne dy jave.

KARAKTERI I NJERIUT SIPAS TIPAREVE TE FYTYRES

Pamja e jashtme e njeriut eshte gjysemnjohje
Fjale e Urte

Fytyra

Mendimtar - ai qe e ka ballin e gjere.
I pandreqshem - ai qe e ka ballin e ngushte dhe dhembe te ngushte.
I vendosur - ai qe ka nofullat e dala dhe mollezat e faqeve te kercyera.

Vetullat

Guximtar - ai qe i ka vetullat e ngrysura.
Xheloz - ai qe i ka vetullat e bashkuara dhe dyte jeshil.
Nevrik - ai qe kur flet, e ngre njeren vetull.


Hunda

Brutal - ai qe e ka hunden si sqep zhgabe dhe, kur flet,buzen e siperme e pervesh.

Buzet

I cilter - ai qe i ka buzet e trasha.
Zemerak - ai qe i ka buzet e holla dhe fytyre te mprehte.
I djallezuar - ai qe ka qoshet e buzeve te varura.

Syte

I sinqerte - ai qe i ka syte e zinj.
I dashur - ai qe i ka syte e shkruar.
I pabese - ai qe kur flet, nuk te shikon drejt.
I pandreqshem - ai qe ka syte ne forume gjysemhene dhe me nje kthese ne skajet e brendshme te tyre.

Veshet

I zgjuar - Kur vija e majes se veshit shkon me lart se vetullat dhe kur vija e fundit e llapes se veshit shkon me poshte se fundi i hundes.
Gjaknxehte - ai qe i ka te ngjitura llapat e vesheve.
Estetik - ai qe ka veshe te vegjel.
Aventurier - ai qe i ka veshet llapush.

Prej qorrit dhe sakatit, prej qoses dhe qerrosit, prej gungacit dhe te shtremberit, prej te gjatit dhe te shkurterit shume, prej burrit qe e ka zerin si grua dhe prej gruas qe e ka zerin si burre, kurre mos prit te mira.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Mon Oct 22, 2007 12:45 am

Une per vete mendoj se familja , shoqeria ambienti ku rritet cdonjeri, vecanerisht vitet e para, ku secili femije kur lind eshte personalitet ne vete,por karakteri edukohet, ja pse ndryshojn gjėrat, sepse ēdo ditė ndikon dicka nga jasht nė karakter dhe edukon. Atėherė mund tė thuhet se karakteri lind me lindjen e njeriut dhe nė kohė edukohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Thu Nov 22, 2007 6:18 pm

Karakteri eshte nje struktur e veqant e personalitetit qe ka te beje me anen morale te personalitetit .Duke marre kete parasysh mendoj se karakteri i njeriut eshte me shume i formuar duke mos lene anash edhe faktorin trashegues qe eshte me shume rendesi.Ne formimin e karakterit te njeriut ndikon shume dy faktor te rendesishem qe jane familja dhe rreth
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
zani&zana
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 12
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Mon Jan 21, 2008 11:27 am

Besojeni qe karakteri i njeriut fillon qysh ne barkun e nenes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Mon Jan 21, 2008 5:13 pm

po zani-zana,ky ėshtė faktori trashėgues,pastaj ai formohet duke u stėrvitur nga familja fillimisht,mė vonė nga rrethi,nuk ka moshė tė caktuar,te dikush mė heret,te dikush mė vonė,dikush nuk mund e formon fare!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Jan 23, 2008 3:22 pm

Kemi ndegjuar te thote dikush " njeri pa karakter ishte ai...". Per mua nje person me karakter ose pa karakter do te thote, te jesh njeri me dhe pa parime. Ai person qe ka arritur qe nje nje kohe te caktuar ti kete parimet e tij, me te cilat jeton dhe vepron. Pra gjithqka qe vepron e ben perbrenda parimeve te tij, ky person per mua eshte me karakter. Kurse njerzit pa karakter do te thoja jane ata te cilet per nje kohe te ckatuar apo gjithe jeten e tij ka jetuar dhe vepruar pa parime te tij, dmth siq themi nganjeher "shkel e shko".
Mosha e formimit te karakterit nuk besoj qe fillon qe ne femijeri, por diku nga mosha e adoleshences.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Jan 23, 2008 4:57 pm

Sigurisht se keni nder te njohur dhe shoket ndonje te cilin do te kishit dashur ta nderroni nga karekteri,ta beni te perkryer?

Mrekulli.!
Une nuk kam asgje kunder kesaj.Vetem -perse te mos filloni nga vetvetja.?D.m.th.-nga arsyet thjeshte vetiake- shume do te ishte me e sukseshme sesa te mundohuni t'i ndryshoni te tjeret.
Gje qe do te jete edhe me pak e rrezikshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Jan 23, 2008 6:06 pm

Thėnja juaj mė pėlqen,parimi ėshtė tė nisemi nga vetvetja,edhe pse njeri tė pėrkryar nė tėrsi nuk ka,por nėse vet nuk kemi karakter tė qėndrueshėm,tė akuzojmė diken pėr karakter tė dobėt,kjo nuk ka shpjegim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Fri Feb 01, 2008 2:51 am

Vetvetiu eshte karakteri i njeriut nuk ka fillim as mbarim karakteri i njeriut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
zeshkanja e malsis
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 11
Registration date : 04/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Wed Mar 05, 2008 6:03 pm

Nuk e di te them me saktesi,por po e marr nje shembull nga familja ime,qe djali i tezakut qe i ka vetem 2 vite,ai djale ka karakter.Dhe shume lehte i vrehet,une kam vrejtur qe tani lindin femijet me karakter,por gjithashtu them qe ne moshen e adoleshences ata fillojne te mendojne ma shume:per veten,per boten ,per gjithca cka i rrethon,dhe keshtu fillojne te mesojne nga jeta,ata behen ndoshta te pjekur,por karakterin nuk e ndrrojne,se mendoj qe karakterin e kemi te lindur te gjithe,ndoshta nese nuk mund ti vrehet dikujna ne moshe te vogel i vrehet ne moshe ma te madhe,por,por,ka edhe raste sic e ceket ju qe lindin dhe vdesin pa karakter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Fri Mar 14, 2008 4:03 pm

Beton shkruajti:
Vetvetiu eshte karakteri i njeriut nuk ka fillim as mbarim karakteri i njeriut.

Beton sikur te jete keshtu sic mendoni ju, ateher nuk mund te flasim per karakterin. Ndoshta me mire kishte me qen sikur te themi se karakteri i njeriut nuk eshte fiks, por qe gjithsesi ka nje fillim ( rreth moshes 13-14 vjec) fillon te krijojet dhe qe vazhdon deri ne nje moshe...Nuk mund te themi se karakteri i njeriut eshte me te lindur dhe ashtu mbetet. Dikush thote se mund te trashegojme! Por kemi shume raste te shohim se nje femije i nje familje te ngritur te jete nje rrugaq, apo ndersjelltas. Gjithashtu nuk mund te themi se karakteri i njeriut nuk ndryshon, sepse nuk mund t'me bindesh ti apo dikush tjeter, se sic jeni sot, keni qen edhe para disa vitesh, apo qe do te jeni me po kete karakter pas ca vitesh! Karakteri i njeriut ndryshon, plotesohet ose e kunderta, n'varishte se sa eshte aktive ne jete, ne shoqeri, se sa lexone etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Fri Mar 14, 2008 10:41 pm

E_Bukura me vjen shume mire qe mundoheni, qe kjo teme sa ma shume te flitet me kohen mendoje se do te sjellimi te gjithe fakte se karakteri sipas mendimit time nuk ka te beje me lindjen me trashigimin,une mund me te binde se intelegjenca eshte ajo siē je sote nuk mund te jeshe edhe neser etj.
Karakteri i njeriut nuk ndrishon nuk plotsohet nuk ka te beje me leximin etj etj etj ....

''Nuk eshte trashigim sepse ka raste qe lindin dy binjake e nuk kan te njetin karakter''

por me kohen do te dime me shume per karakterin se ē'fare eshte karakteri i njeriut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Fri Mar 14, 2008 11:35 pm

Ne karakterin e njeriut shume kane te bejne keshillat e nenes ne vegjeli, plus shoqeria. Sikur karakteri te ishte vetvetiu atehere karakteri qenka dicka gjenetike, gje qe nuk eshte e vertete.

shembull:
Nese kemi dy femije te lindur ne afrike dhe keta ne moshen 2 vjecare transferohen ne europe. Keta padyshim do kene kulture me shume europiane se sa afrikane.

Mendoj ne moshen e puberteti femija zakonisht fillon ti kete mendimet e pavarura, gje qe ndryshon karakterin sipas deshires. Cdo kush zgjedh rrugen qe i pelqen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Fri Mar 14, 2008 11:42 pm


Nese kemi dy femije te lindur ne afrike dhe keta ne moshen
2 vjecare transferohen ne europe. Keta padyshim do kene kulture me
shume europiane se sa afrikane.


Ani.!!!

C'lidhje me thuaj ka kjo me karakterin e njeriut.!!???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 12:19 am

Beton, po e sjell vetem nje shembull te vertete qe ta kupton me mire, por jo qe te bind se une e kam mire. Nje person qe eshte rritur ne nje familje normale dhe ka pasur nje jete normale, por ka qen shume i dhen pas jete se shfrenuar, pas femrave ne pergjithsi pa i interesuar mosha, deri sa shume her eshte etiketu si "pedifil"...Mirepo per nje caste, ndryshon dhe i len gjitha ato gjera negative dhe "transferohet" ne nje njeri krejt tjeter, sa eshte shume e veshtire ta beson ( kush e ka njohur) qe eshte pikrishte ai...Sepse, perveq se nuk ben si me par, tani as qe i shikon femrat, tani ka nje jete krejte te frenuar nga gjithcka qe she apo ndegjon....Eshte ber nje musliman i mire. Kur te krahasoj se si ka qen para 2 vitesh dhe si eshte tani, eshte nje ndryshim rrenjesore. Pra ndryshim karakteri plotesishte. Ketu nuk ka te bej as trashegemia, as keshillat nga familja, por ajo qe thash une me larte;njoha dhe kontakti me njerez te ndryshem dhe leximi i shume librave. Beton raste te ketilla kam me shume se nje, por e permenda vetem kete. Shumica me kan folur dikur per Pushkinin, Don Zhuanin, Casanoven etj, dhe e kan treguar haptas se u pelqen jeta si e ketyre. Por tani kan ndryshuar shume shume, te thash as qe i shikojne femrat, as qe dalin, as qe lexojne libra te lloit te Pushkinit dhe sa per kureshtje i kan djegur keto lloj libra. Ky eshte ndryshim karakteri Beton, nuk ka si ta quajm ndryshe.
Edhe njeher po e perseris se, jam shume e sigurte se ju nuk keni qen ky qe jeni sot, para 4-5 vitesh. Keni ditur me pak gjera dhe njohurit tuja kan qen me te paketa per njerezit, per boten dhe gjithcka qe na rrethon. Kurse sot besoj qe dini dhe kuptoni me shume dhe karakteri juaj pa dyshim qe ka levizur pozitivishte. Te mora shembull ty, mund ta kisha marru edhe veten apo dike tjeter, s'ka rendesi. Por mund te vlej ajo qe thuani ju, per njerezit jo-normal, pra me te meta psikike. Tek keta eshte fakte se nuk ndryshon karakteri, ata jane gjithnje konstant...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 12:54 am

Ju lutem ndaluni mendoni nje minut ma shume se karakteri nuk ka te beje me ndrishimin e kohes nuk ka te beje me provojen e jetes para apo pas disa viteve karakteri nuk mesohet nuk eshte i lindur karakteri eshte vetvetja e sjelljes mune te theme se si sillet nje person ndaj tjeterit ''apo ē'ka jep nje person per tjetrin''

Ka raste qe nje inidvid perfundon dy apo me shume fakulltete por nuk ka karakter te mire.

Po filloi nga kinezet historikishte kinezet fjalen karakter e quajn nje ''logo gramm'' apo nje ''Nenshkrim'' qe do te thote nje shkrim.

por nuk ka te beje karakteri me lindjen,gjakun,trashigimin, apo siē faktet e Ani qe ka thene dy femije qe lindin ne Afrik e transferohen ne Evrop ....karakteri i njeriut nuk ka te beje me Evropen apo Afriken.

ndegjohemi ne teme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
jeta556
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 2
Registration date : 15/03/2008

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 2:27 am

Formimi i karakterit tek njeriu eshte pjes e perberjes e personaliteti ,filon nga lindja pasi qe njeriu eshte qenje e vetedijshme dhe dallon nga qenjet tjera ,dhe si qenje e persosur pervetson vetit dhe veset perderisa ka dhe perdor logjiken dhe arsyen mbi egzistencen mund te krijoj apo ndertoj karakterin, ne formimin e karakterit ndikojn shum faktor te jashtem dhe te mbrendshem ,familja ,shoqeria , mjedisi mbi te gjitha vetvetja si qenje e veqant .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   Sat Mar 15, 2008 2:46 am

jeta556 pergezime per kete mendim,me kohen ne kete teme do te dim me shume te gjithe bashke se si mundemi te perkufizojm fjalen ''karakter''.

Ku eshte dallimi ndaj nje karakteri te mire e nje karakteri te keq sipas mendimit tuaj;

Pse,themi paska nje karakter te mire,njeashtu paska nje karakter te keq.!!!

Ndodhe se kjo m'varet sipas disponimit te personit .?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ne cilen moshė fillon formimi i karakterit te njeriut .
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: