Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 parodi rapsodike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
kaqurrelja
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 60
Age : 31
Vendi : deutschland
Registration date : 11/05/2009

MesazhTitulli: parodi rapsodike   Tue Jun 09, 2009 1:24 pm    Spiunėt
    vajtojnė nė pleqėri :


    KUR
    JAM KANĖ ME I VAKT I RI


    (Parodi rapsodike)

    Kur jam kanė me
    i vakt i ri ,


    Veshė e mbathė
    sikur zotni ,


    Me hyqmet zuna
    miqėsi ,


    Me UDB-ashė ,
    me milici ,


    Shkojsha natėn
    , kishe po rri ,


    Ju kallxojsha pėr
    kojshi ,


    Pėr katun e krejt
    nahi ,


    Kush ka pushkė,
    kush ka allti!...


    Shpejt mė shkruen
    pėr hafi ,


    Mė dhanė pushkė
    , mė dhanė allti ,


    M’ dukej vetja
    si kapedan ,


    N’ krejt nahinė
    s’ ka kush ēka m’ banė !


    Ni ditė dola nė
    pazar ,


    Pėr me ble ni
    plis tė bardhė,


    Ni kuti, ni qelibar
    ,


    Ni parė tirqi
    me xhurdi ,


    Shokėn dredhun
    lahori ,


    Kundra t’ zeza
    pėr lakmi ,


    Veshė e mbathė
    si kallomoqi ,


    N’ krejt nahinė
    s’ mė gjindej shoqi !


    Nė katun u bana
    i parė ,


    M’ bajshin gjinja
    iftibarė ,


    S’ bajshin dasma
    , as gazmend ,


    Pa ma ba mue naj
    vend !


    Kund pa mue s’
    bahej konaku ,


    Gjithkund m’
    qitshin n’ ballė oxhaku !


    Kriske pitja e
    kriske flija ,


    Pula t’ pjekne
    e revania !...


    Kur u nissha me
    shkue ndėr shokė –


    Bardh si bora plisin
    mbi kokė ,


    Pushkėn n’ krah
    e alltinė n’ shokė ,


    Kryet n’ qiell
    - s’ preksha pėr tokė ,


    Dy parė mustaqe
    kalavesh ,


    Dredhė mi dredhė
    deri mbi vesh !


    Fėmijėt mė thirrshin
    Katarosh ,


    Gratė mė thirrshin
    Aga Kokrrosh !
    Isha i shpejt ,
    ma i shpejt se struja ,


    Qitsha pushkė
    nė dasma t’ huja !


    Kur kėndojshin
    kangatarėt –


    Unė me shokė
    , qitshim ma t’ parėt !


    Pėrmas nesh, qitshin
    fukaraja –


    Rritej nami e sevdaja
    !


    T’ zotit t’
    shpisė kurrė s’ ja kem pėrshosh –


    Deri ja bajshim
    tavanin shoshė !


    T’ nestret herėt
    para sabahit –


    Krejt ja u marrshim
    armėt prej krahit !


    Drejt nė burg
    i shkokordhojshim ,


    Me dėnime i sakatojshim
    !


    Der’ sa rrijshin
    n’ burg ata t’ ngratė –


    Na te shpija ja
    u marrshim gratė !


    Prej burgut kur
    bajshin me u lėshue –


    Gratė e tyne ju
    kanė kallxue :


    “Kokrrosh Aga,
    mos me t’ pas ndihmue –


    Kurrė prej burgut
    nuk t’ kishin lėshue!


    Natė pėr natė
    ardhke te shpija –


    Mos t’ na i
    ngucin thminė kojshija !”


    Grupe t’ forta
    rapsodike ,


    Knojshin kangė
    patriotike ,


    Me rafale automatike
    ,


    Bahej dasma heroike
    !


    Knojshin t’ shkretit
    der’ n’ orė t’ vona –


    Incizojshim n’
    magnetofona ,


    I ēojshim n’
    UDB-e , shiritat falė ,


    Ja u pėrkthejshim
    fjalė pėr fjalė !...


    Fill mas dasmave
    , rapsodėt e shkretė –


    I priste burgu
    me shumė pendrekė !


    Nėpėr hotele
    , ku kish turista –


    Unė pėrcillsha
    nacionalista ,


    Veshun n’ tirq
    e plis tė bardhė ,


    Duhan pijsha n’
    ēehlibar ,


    Si ēoban , si
    katundar ,


    Nga ni herė si
    rrogėtarė ...


    Vijshin grupe dhe
    turista ,


    Vijshin shumė
    nacionalista ...


    Knojshin kangė
    patriotike –


    Pėr me ba Shqipinė
    etnike !


    Por pa marrė fund
    mirė banketi –


    Pėr ta kriske
    i ziu kiameti !...


    N’ vend se t’
    kthehen nėpėr shtėpia –


    Pėrfundojshin
    nėpėr ēelija !...


    Ditėn gjumė bajsha
    nė shpi ,


    N’ mbramje n’
    oda nėpėr shoqni ,


    Natėn n’ UDB-e
    – “Bismilahi” ,


    Me UDB-ashė m’
    ēelte sabahi !


    Kur dilsha prej
    UDB-ės n’ sabah –


    Krejt ēarshinė
    i shtisha n’ gjynah :


    “Kqyrni vllazėn,
    ēka jam ty hekė ,


    M’ lypin armė
    , m’ lypin fishekė ,


    M’ kanė ba llom
    ty m’ rrehė pendrekė ,


    Gjithė natėn
    s’ m’ kanė lanė me fjetė !”


    Tash na erdh demokracia
    -


    Iku UDB-ja , iku
    Serbia ,


    Pobratimat e kumbaria
    ,


    Mė shkoi pushka
    e m’ shkoi alltia!...


    Nė pleqni vetun
    kam mbetė ,


    Bash si qeni n’
    kolibė t’ shkretė !


    S’ po m’ do
    grueja, s’ po m’ donė thmija,


    S’ po m’ do
    rrethi, as shoqnija ,


    M’ kanė leqitė
    krejt miqasija ,


    S’ po m’ do
    kisha, as xhamia ,


    Haj medet pėr
    mentė e mia !


    Zorrtė prej unje
    mu kanė prrekė ,


    M’ asht afrue
    vadja me dekė ,


    Kam me u kalbė
    qitu nė shpi ,


    S’ ka me ardhė
    kush n’ dhe me m’ shti !


    Kokrrosh Aga, ni
    fjalė po e flet ,


    Ja u len t’ rive
    ni amanet :


    “Amanet, evladėt
    e mi,


    Nipa , mbesa e
    vėllazni ,


    Amanet shokė e
    miqėsi ,


    Mos me ba mynafiki
    ,


    Se nuk paska gja
    ma zi !


    Kur t’ vinė
    deka , mos me t’ vorrue ,


    Por me t’ qitė
    si qenin n’ pėrrue !


    Tash po e shoh
    se jam kanė qorr ,


    S’ kam lanė
    ven kund , as pėr vorr !


    Se spiunat kund
    s’ kanė ven,


    Dheu mrena nuk
    i len !
Gjilan, mė 07
Qershor 2009. Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
parodi rapsodike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: