Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Letra Malli i Atedheut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Letra Malli i Atedheut   Thu Jun 04, 2009 12:19 pm

Kur vete njeriu, i lire e i vetem, larg atdheut - viset e ra, ndryshimi i
zakoneve, embelsia e udhetimit e nje mije gjera qe vihen re nder popuj te
huaj, te gjitha keto ta pergezojne zemren e te bejne jo te harrosh
Shqiperine, po te mos te veje tek ajo aq dendur mendja. Me tutje, si te
ngopen syte se pari ndryshime, gazi shuhet pak nga pak. S'di c'te mungon,
s'di se c'te duhet. Nje hije trishtimi ta mbulon fytyren; e pike se pari
here-here, mbastaj me dendur e me ne ne fund shpesh e pothuaj kurdo e kudo,
kujtimi i prinderve, i miqve e i shokeve, kujtirni i dheut ku u lindem e u
rntem, ku qajtem foshnja e ku lozem djelrn, kujtimi i atyre maleve larg te
cileve nuk rron dot mire nje shqiptar, kujtimi kombit, qe, me gjithe ca te
liga qe ka, eshte kombi yne, e me teper kujtimi e deshira e etja e gjuhes
sone ta shtrengojne e ta derrmojne me te vertete zemren. Ah, malli i
Shqiperise, malli i atdheut te dashur, i shenjte mall e dashuri e shenjte,
kush eshte ai shqiptar qe s'e ka pasur ne dhe tehuaj! Duhet te jesh jashte
Shqiprise, e te jesh larg per te kuptuar se c'force" e c'bukuri te embel ka
per veshet kjo fjale: Shqiperi! Ajo me e zbrazura leter, ajo fjala me e
vogel, na sjell, kur vjen nga Shqiperia, nje gaz te parrefyeshem, se na sjell
si nje cope te atdheut...

Faik Konica, 1889
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Letra Malli i Atedheut   Thu Jun 04, 2009 12:38 pm

NJE LETER E PASHKRUAR ....

E SHTREJTA IME ...
Me fal qe te braktisa
ne moshen me te bukur,
E SHTREJTA IME...
Me fal qe u degdisa
diku ne qiell strukur,
E SHTREJTA IME
dhimbja jote me mban peshe
mes tokes e qiellit
ndaj vi cdo mengjes te te ledhatoj me rrezet e diellit....
E SHTREJTA IME
sa shume je rritur e zbukuruar
e di qe te mungoj neteve te ftohta
kur naten vija per te mbuluar ...
Sa here kam dashur te puthja syte e lagur me lot
sa here kam dashur te te thoja
"KETU JAM "
por skam mundur dot....
E di te kane munguar Rolling Eyes
puthjet perkedheljet e mia ...
sic te kane munguar bisedat..dhe kritikat
qe i beja nga dashuria....
E SHTREJTA IME
smund te imagjinosh lumturine qe me fale
nje dite te bukur plot diell
kur si shqiponje fluturove lart ne qiell...
U rrite vogelushe
mes dhimbjeve te shpirtit...
ne nje oqean lotesh te pathare
u rrite vogelushja ime
mes tokes e qiellit
zemra jote ndare.....
E SHTREJTA IME
Ndoshta nje dite do me falesh
qe te braktisa pa dashur as vete
por te dhurova ditet e mia
e u nisa per tjeter jete.....
Ti e din ....vogelushja ime
dikush atje lart me priste..
dikush qe te donte shume...
dikush qe koh me pare u nis ne perjetesi...
dikush qe kish nevoje per mua e dashur
pakez me shume se ti...
Por kjo s do te thote qe ty s te dua
SE TE DESHA E TE DUA SA JETA TI COPES E TRUPIT E SHPIRTIT TIM
NDAJ JAM KTHYER NE ENGJELLIN TEND KRAHESHKRUAR
E NGA LART TE MBROJ..E TE SHOH ME ADMIRIM....
E tani e shtrejta ime
mbyll syte lehte...
per te ndjere ledhatimin e nenes
dhe nje puthje te lehte ne floke
qe vjen nga thellesia e zemres...
SA HERE TE KESH NEVOJE PER MUA
VEC NGRIJI SYTE LART NGA QIELLI
TA DISH VOGELUSHE ATY JAM
DUKU U LUTUR QE NE JETEN TENDE
TE KESH VEC RREZE DIELLI.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Letra Malli i Atedheut   Thu Jun 04, 2009 1:02 pmPėrgėzime i nderuari Agim Barja pėr kėtė temė shumė tė mirė.

Mall

Ti mė je si valė deti
drejt bregut qė shpejton
si njė melodi e lehtė

nė mendjen time vjen pushon....

Ti ec shpejt si valėt e lumit
pėrmes pyllit me rrėmbim
vjen e ėmbėl drejtė krahrorit
nė zemrėn time gjenė pushim.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Letra Malli i Atedheut   Thu Jun 04, 2009 4:48 pm

Leter Nenes

Gjalle me je, e shtrenjteza nenoke!
Gjalle dhe une. Te fala, shpirt nga larg
U mbulofte paqe izba jote
nga dritat e muzgjeve perqark!


Thone ti, e dhembshura e heshtur,
per mua te mbyt nje brenge e rende
edhe del ne rruge e shkujdesur
mbeshtjell me te vjetrin shallin tend.

Per mua te behet here pas here
se ne terr te mbremjes, ne nje skute,
ne taverne, pas pijesh me sherre,
dikush thiken ne zemer me fut!

Ti m'u shlodh u shpirti im! Rri qete!
Kjo qe sheh eshte enderr, nje perqart.
Une s'jam me i ligu nder poete
qe te vdes, pa pare nenen prape!

Jam ai i pari, shpirtfloriri
vec nje enderr bluaj perseri,
qe se shpejti, me mallin prej biri,
vatres sime t'i vij prape ne gji.

Do te vij, kur kopsht' i perterire
te bleroje, e gjethi i ri te dale
Dhe ti s'do me zgjosh me qe pa gdhire
sic me zgjoje tete vjet me pare.

E c'ta zgjosh te zgjuarin nga te tjeret!
C'ta shqetesosh te prerin keq ne bese!
Ndodhi, jeta m'i dha teper heret
lodhje e humbje, me helmin ne mes.

Dhe mos me meso si behet lutja!
C'ta kujtojme ate qe na la shkrete!
Gaz e zemer kam vec ty, e urta!
Ti, e vetmja drite, qe pres ne jete.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Letra Malli i Atedheut   Thu Jun 04, 2009 4:58 pm

LETRA E FUNDIT ZEMER
Kete leter e dashur ta shkruaj prej frontit ,
kur te degjosh per mua te lutem zemer mos del loti,
keta vargje ti shkruaj sepse vdekja me arriti me shpejtesi
te madhe mua me grabiti , kur ta lexojsh kete leter ,
te lutem mos u brengos si hije mbas teje vij ,
ti mos u merakos kur te iki une mos me vajto bane
e fort edhe tek varri kur te shkojsh, nje lutje per ty qe
qe ishe bota pran syve mos u pendo fare , gjith me mbaj
ne kujtime edhe gjethet kur te qelin ti mu me imagjino nder
drurin e blinit era e leht ne floket e tua do te valoj e ti si nje engjull prane drurit qendro atehere e dashur dije se une
ende jetoj do te jem ajo furtun qe deget i trazon mos u tut
faqe se une veq te perqafoj, kjo e dashure eshte letra e fundit
mbaje ne gji , kur te merzitesh
fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Letra Malli i Atedheut   Sun Jun 07, 2009 2:33 am

.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Letra Malli i Atedheut   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Letra Malli i Atedheut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: