Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Nje histori nga jeta juaj

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
mickonja
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 141
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Nje histori nga jeta juaj   Fri Sep 28, 2007 10:18 am

Jeta eshte sa e gjate aq dhe e shkurter dhe te gjithe kemi pasur raste kur na ka kaluar e gjithe jeta jone para syve si nej film me metrazh te shkurter.
Mes gjithe ketyre kujtimeve a ka pasur, dhe kush ka qene ajo ngjareje qe ju ka lene me shume mbresa ne jeten tuaj?

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Fri Sep 28, 2007 11:09 am

Pergezime per temen mickonja

Kuptohet jeta sa e gjate qe eshte po aq e shkurter,njera nga kujtimet qe ma ka len udhtimi per Ne Amerik,deshira ishte e madhe por te njeten kohe u paraqitke edhe frika qe si do te ri ne Aeropan gjith ata ore ha ha ha ..pse deshira ishte aq e madhe mendoja se nuk do te kthem i gjall ne Evrop,do te fundoset Aeroplani ne Oqeanin Atlantik,ha ha ha por ishte kaluse edhe kjo kalova mir qe kur m'brina ne Aeroportin J.F.K New York gjall pushova mire per ca ore por mendoja per k'thimin p'rseri ne Danimark qe bileten e kisha kthiese.

Kujtimet e ketyre diteve kan qen si ne Filma

Vazhdim te mire ne tem ka shume kujtime jeta..
n'degjohemi ne teme.

..by Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: DIELLZA SOT DO MBUSHTE 12 VJET   Sat Sep 29, 2007 12:51 pm

DIELLZA - MBIYLLI I GJITHĖSISĖ DHE
LULJA MĖ E BUKUR E PĖRJETĖSISĖ

Dymbėdhjetė vite mė parė, pikėrisht mė daten29. 09. 1995. kjo botė kishte fituar edhe diellin e dytė tė quajtur DIELLZA.

"Diten kur u linde
mė njėzet e nėntė shtator,
DIELLZĖ ty tė pagėzuam
se lindi dielli i jonė.

Ishte e nėntėdhjetė e pesta
me skame e varfėri,
por ty tė dha zoti shėndetin
tė gjithė tė kishin lakmi".
(...Si ajo nuk ka mė tjetėr)

Atė ditė ndriqimi i vendit ishte dyfishuar dhe dukej se anė e kėnd mbretronte gėzimi, hareja, kėnaqėsia, lumturia . . . sepse Zoti i Madh kishte lėshuar mbi tokė njė engjėll tė veēantė tė stolisur me shumė e shumė veēanti me tė cilat nuk kishte njeri tė cilit nuk i tėrhiqte vėmendjen. Kėtė engjėll tė kėsaj bote Zoti mua ma kishte falur si njė dhuratė ekskluzive dhe preminė e tė gjitha premive. Ajo rritej si molla nė gemb dhe ēdo ditė e mė shumė zbukurohej ndėrsa me mprehtėsinė e saj mendore ēdo herė bėhej mė tėrheqėse pėr tė gjith ata tė cilėt kishin fatin dhe kėnaqėsinė ta njihnin. Nė vete ngėrthente tė gjitha veēoritė hyjnore tė engjujve tė Pėrendisė. Ajo ishte e lindur qė vetėm tė dashuronte me tėrė qenien e saj ndėrsa konceptin e urrejtjės as qė e kuptonte. Shėndriste, shėndriste, shėndriste dhe si magnet tėrhiqte gjithė ata tė cilėt kishin fatin dhe kėnaqėsinė pėr tu takuar me te.

"Zoti e solli nė kėtė botė
si njė mrekulli,
por prap e muar pranė vetės
si engjėll tė tij".
(...Lulja e pėrjetėsisė)

Pėr shkak tė gjendjes tejet tė rėndė nga okupimi i poshter serb, mė mungonte paraja-leku qe t'i bleja nga njė litėr qumshtė nė ditė gjerėsa u gjet njė njeri me zemer e shpirtė tė Madh, Avdyl Haxhimurati nga Rahoveci, i cili kėtė artikull tė domosdoshėm veēanėrisht pėr fėmijė ma siguroi kurr pa mė pyetur a kam pėr tė ia paguar apo jo. Avdylin sot e gjerė nė amshim do ta kujtoj dhe lutem qė zoti tek ai dhe gjithė tė dashurit e tij tė sjell gjithė tė mirat qė ai ka. Duke qenė se Avdyli kėtė ma jipte me zemer, bukuroshja rritej dhe zbukurohej nė mėnyrė fantastakike.
Si pasojė e kėtyre rrethanave tė krijuara nga armiqtė e perbetuar te tė gjithė shqiptarve, u detyrova qė ate ta largoja nga vetja dhe ta dergoja nė mergim pranė babit tė saj, Agronit i cili dy vite mė parė pa pasėportė e duke kaluar burg pas burgu, kishte arritur nė Gjermani pėr tė siguruar mbijetesen e prindėrve, bashkėshortės dhe Arbėrit e Diellzės e cila kishte lindur dy muaj pas shkuarjes sė tij nė mergim. Atė ditė, mė 07. shtator 1997. me autobus u nisem nga Rahoveci pėr nė Prishtinė e prej andej pėr Mitrovicė pėr ta lidhur me personat tė cilėt do ta transportonin pėr nė Gjermani. Prej Prishtine gjerė nė Mitrovicė disa studente tė univerzitetit tė Prishtinės tė cilat poashtu me tė njejtin autobus udhtonin pėr nė Mitrovicė, nuk kishin tė pėrmbajtur dhe nga duart e mia ma rrembyen pėr ta puthur e pėrqafuar duke e mbajtur nė krahet e tyre krej gjerė sa arritem nė Mitrovicė e mė nė fund mė thanė se kurr nė jeten e tyre nuk kishin parė njė fėmi tė kėtillė. Mė nė fund Diellza tashmė dyvjeēare dhe Arbėri tre vjeēar sė bashku me nėnen e tyre Fedaijen arrijnė tek babai i tyre Agroni i cili nuk e njihte tė bijen tė cilen e kishte lėnė dy vite mė parė nė bark tė nėnės.
Qė nga ajo datė, mua lotėt nuk mė janė tharė sepse mė mungonte shpirti i shpirtit tim, Diellza e cila sapo kishte filluar tė ecte, nuk linte ditė tė zotit pa mė pritur nė oborr derisa unė vija nga puna ku punoja tek njė firmė private pasiqė tashmė pothuajse tė gjithė shqiptarėt ishin larguar nga puna e tyre.

Kėshtu, kalojnė tri vite gjerėsa pėrsėri shpirtit tim t'i kėthehet shpirti i tij. U kėnaqa, u kėnaqa e u kėnaqa.
Diellzusha tash fillon mėsimet parashkollore dhe dihet, ĖSHTĖ MĖ E MIRA. Pastaj vazhdon mėsimet pėr katėr vite rresht pranė shkollės fillre "Isa Boletini" nė Rahovec ku me bukurinė e saj, sjelljen e mirė dhe suksesin e dalluar nė mėsime, tė gjithė i mahniste e veēanėrisht mėsuesen e saj Vera Lila

"Klasės sė pestė fillore
e mėsuesės Verė qė e mėsoi,
sa tė jenė jeta jetė
DJELLZUSHA do u mungojė".

Por pėr fatin tim tė zi, kjo nuk zgjati shumė dhe mė daten 04. 06. 2006. Diellza ime e dashur e pėson nė njė aksident komunikacioni por me shpirtin e saj tė Madh lufton pėr jetė a vdekje plot 25 ditė, pikėrisht gjerė mė daten 28. 06. 2006. kur pushon sė rrahuri zemra e kėtij engjėlli pėr tė shkuar pėrjetėsisht nė pėrjetėsi e mua pėr tė mė lenė me shpirt tė vrarė e zemer tė pėrvėluar.

"Por mua mė le me zemer tė vrarė
se nuk tė kam mė pranė,
kopshtin ma ke varfėruar
Oh-aaa-ah ! DIELLZEN ku e kaaam "?!!!
(... Lulja e pėrjetėsisė)

"Veē njė yll qė e kam n’amshim,
nė pėrjetėsi tash qė gjallon,
ai ėshtė shpirti i shpirtit tim
qė ende tė gjallė nė kėtė botė mė mbanė".
(... Shpirti i shpirtit)

Ajo tash ėshtė lulja mė e bukur e pėrjetėsisė dhe vetė mbiylli i gjithėsisė:

"Pėr sa kohė qė kopshtin
nė kėtė botė ma ka stolisė,
tash s’ėshtė mė lule e tokės
ėshtė lule e pėrjetėsisė".
(...Lulja e pėrjetėsisė)

Mirėpo, pėr mua jeta nė kėtė botė ėshtė bėrė e padurueshme dhe e pakuptimtė sepse DIELLZA U LIND TĖ JETONTE, JO TĖ VDISTE :

"Arbėrit e Arditit
shumė po iu mungon,
po ē’do t’i bėsh babushit
pėr ditė qė po shterron.

Ai shumė do tė nxitojė
qe tek ti tė vij,
ėshtė betuar nė zotin
qė kėtu pa ty tė mos rrij".
(...Si ajo nuk ka mė tjetėr)

Kėshtu ditėt kalojnė e dhėmbja sa vie e shtohet

"Thonė se, “koha sheron plagėt”
por jo gjithėmonė kjo ėshtė e vėrtetė
sepse paska edhe plagė tė tilla
qė nuk sherohen dot kurr nė jetė.

Sado qė ditėt po kalojnė
kurrsesi dhėmbja s’paksohet,
ajo s’bie nga intenziteti
veē sa vie e mė shumė shtohet.

Secila ditė qė zbardhė e ngryset
diēka tuajen mė pėrkujton,
nga kujtimet e panumėrta
OJ SHENJTĖRI qė na i ke lėnė".
(...Koha nuk sheruaka plagėt)

E tash tė gjithė familjarėt, farėfisi, shokėt, miqtė e dashamirėt dhe tė gjithė ata qė e njohen por edhe shumė e shumė tė tjerė tė cilėt ate e njohen pėrmes shkrimeve dhe fotove tė saja nė faqet shqiptare tė internetit, kėtė engjėll tė pėrendisė e kujtojnė me mallė, krenari qė kishin njė mrekulli si DIELLZA por edhe me pikėllim tė pashoq qė fizikisht ajo tashmė nuk ėshtė nė mesin e tyre prandaj :

"Pėr ty do tė qajė farė e fisi
anė e m’banė kah janė
se tė gjithė nga ‘i plagė nė zemer
Diellzė pėr ty e kanė.

Pėr ty do tė qaj karriga
tė zbrazur qė e ke lėnė,
pėr ty do tė qaj ditari
qė s’mban mė emrin tėnd.

Si do tė shikojmė tash rrobat
qė i ndėrroje ēdo ditė,
e si do tė shikojmė pesat
nė ditar qė i ke rradhitė.

Si do tė shikojmė tash librat
qė na i le kujtim?
ēelik ta kishim zemren
s’do bėnte durim.
(... Si ajo nuk ka mė tjetėr)

Eh, DIELLZA sot ka ditėlindjen e dymbėdhjetė tė cilen veēanėrisht babushi i vetė do ta festojė :

"Dhe, mė njėzetenėntė shtator
me shpirt tė vrarė do tė pėrkujtoj,
ditėlindjen tėnde si ditė tė shenjtė
me njė gotė helm, do ta festoj.
(...Koha nuk sheruaka plagėt)


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sun Sep 30, 2007 2:48 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Sat Sep 29, 2007 1:22 pm

Peshen e dhimbjes se bacit Adem,une e kam marre si pjese e dhimbjes sime dhe do te e barti ne kraherorin tim tere jeten.Megjithate e kam ftuar bacen Adem te perbahet,jeta duhet te behet dhe ne duhet te qendrojme te forte si lisat,pavaresisht se qfare rrufeje do te bjere mbi ne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Sun Sep 30, 2007 2:54 pm

Shaban, tė falem nderit dhe zoti mė dhashtė fuqinė qe tė mirat tuaja t'i kėthej me tė mirė. Pjesėmarrja e juaj dhe e gjithė miqėve e dashamirėve nė dhėmbjen time, mua mė bėn mė tė fortė dhe kėshtu mė lehtė e pėrballoj dhėmbjen. Jam i vetėdijshėm se humbja e Diellzės ėshtė njė dhėmbje dhe njė plagė pėr tė gjithė juve qė bashkėndieni me ne por shpresoj se tė gjithė sė bashku do tė jemi mė tė fortė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
mickonja
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 141
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Mon Oct 01, 2007 5:24 pm

Pershendetje z.Adem .
E lexova shkrimin tuaj dhe sinqerisht ne keto momente i kam syte me lot.
Bashkohem me dhimbjen tuaj dhe te falenderoj qe na ben pjese te historise dhe e ndan kete dhimbje me ne.
Njeri i forte nuk eshte ai qe nuk gjunjezohet ne jete por ai qe gjunjezohet dhe gjen forca te ngrihet dhe vazdon te eci ne jete.
Diellza vazhdon te jetoje permes jush ,permes kujtimeve qe ka lene,permes te gjithe atyre qe jane bashkuar me dhimbjen tuaj.

Me shume respekt <mickonja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Mon Oct 01, 2007 5:56 pm

Ja edhe nje leter e dhimbshme:

I dashuri im,

Po shkruaj gjithshka qė dua tė them dhe kam pėr tė thėnė sepse e di qė nuk do ta kem kurrė kurajon e duhur pėr ta bėrė kėtė nė ndonjė mėnyrė tjetėr, fillimisht sepse ti nuk do tė ma japėsh kurrė atė rast dhe sė dyti sepse unė gjithmonė kam pasur frikė nga ndonjė reagim i mundshėm nga ti, positive apo negative (dhe akoma kam).

Tė kam thėnė shumė nėpėrmjet vjershave, por e ndjej se nuk janė mjaftueshėm. Unė jam njė person i dobėt, ti e di shumė mirė dhe unė isha akoma edhe mė e dobėt kur ti mė takove pėr here tė parė nė atė korridor tė gjatė shkolle. Ēuditėrisht unė tė kisha ndjerė se si mė shikoje prapa syzeve tė errėta dy ose tre here mė parė bisedės sonė tė parė. Shikimet tona kryqėzoheshin gjatė tė gjithė ato mengjese kur ti prisje tė filloje mesimin, pranė klases sime. Unė isha gjithmonė vonė, e fundit, dhe ti ishe atje si gjithmone, duke pritur renien e ziles pėr tė filluar mesimin. Nuk e shpjegoj dot psenė, por mua mė pėlqente, ishte tamam sikur me prisje mua para se tė filloje mesimin. E mbaj mend veten se si buzeqeshja fshehtas ndersa shkoja drejt klases sime... dhe e di se ndiheshe njelloj.

Atė ditė qe bleva librin tend, po dridhesha nga deshira pėr te mesuar me shume pėr ty nėpėrmjet tij. Unė e lexova ate liber te trashe per dy ditė nė shtėpi, por une doja te mesoja me shume e me shume pėr ty, keshtu qe ditet e tjera u ula ne fund te klases me librin tend poshte bankes. Kjo vazhdoi per dy jave, deri kur mora vendimin qe te ndiqja kursin tend (me synimin e vetėm pėr te kuptuar ate ndjenje qe kisha kur syte tane takoheshin).

Romani me shokoi, qava shumė sepse fundi i tij mu duk plotesisht i padrejte dhe u zemerova pėr kėtė dhe doja tua thoja ne sy. Kur e bera kete gje, ne ate diskutim te sikletshem ne klasen tende, u ndjeva kaq budallaqe. Vetem une isha kunder ati fundi te dhimbshem. Nuk do ta harroj kurre veshtrimin tend dhe fytyren tende ndersa jepja mendimin tim rreth atij fundi; ti ishe duke buzeqeshur gjate te gjithe kohes, megjithese perpiqeshe ta fshihje me sa mundesi kishe, dhe ishe i kenaqur qe dikush po e kundershtonte ate finale. (Meqenese ra fjala, une prape jam kunder atij fundi, akoma mendoj se eshte e padrejte).

Ato pese deri dhjete minuta, pėrpara dhe pas mesimit, lulet, shakate, poezite e saposhkruara, kenget ... Oh, me vjen keq, nuk i kam gjetur akoma fjalet e sakta per te pershkruar se cfare ndjeja atehere. Pastaj dita e provimit te FCE. Isha e mbaruar, por gjithmone do ta mbaje mend doren tende ... (lotet ne syte e mi i fsheha prej teje).

Asgje nuk kam harruar, i dashuri im, as edhe nje cast te kaluar sebashku, te mire apo te keqe. Nuk kam harruar as premtimin tim pėr te te mos lene kurre vetem. Ate dite qe me sollen librat e tu te rinj me poezi dhe atje gjeta shprehjen time, e ndjeva veten te shkaterruar. E kuptova se te kisha humbur pergjithmone. E kuptova mes vjershave. E kuptova qe kishit te gjithe te drejten per te me percmuar ose per te me urryer. Unė kisha qene gjate te gjithe kohes pergjegjese per trishtimin tend. Ti, i vetmi person mbi kete dhe qe une kam dashrurar ndonjehere, i vetmi per te cilin do te jepja e do te kisha dhene jeten per te mos e pare kurre te trishtuar.. Nuk guxoj te te kerkoj te falur per te gjithe ate dhembje qe te kam shkaktuar. Kur nuk do ta gjeja forcen per ta bere kete, por ne ate kohe, ajo gje qe kisha me shume frike ishte se cfare do te humbisje nese do te rrije me mua: ti kishe nje emer, nje fame, nje pune te mrekullueshme dhe prania ime do te shkaterronte gjithshka per te cilat kishe luftuar gjate gjithe jetes tende. Betohem ne Zot, nuk mendova per vete, kurre, kurre, kurre, shqetesohesha per ty. Dhe keshtu gjeta menyren me te shemtuar per ta zgjidhur kete problem: u largova pa asnje shpjegim, asgje … heshta!

Te te tregoj se sa e rendesishme ajo dashuri dhe ajo miqesi ishte per mua dhe eshte edhe sot, do te ishte e pavlere per ty, e di, eshte shume vone, por une akoma shpresoj se nje dite gjerat do te jene njelloj prape per ne dhe se ne perseri do te kemi nevoje per njeri tjetrin, ne dite te mira e ne dite te keqia...

Nuk numerohen sa here kam kaluar poshte punes tende gjithe keto vite kur ne nuk flisnim e nuk takoheshim me, ndofta edhe dhjete here cdo muaj. Ndaloja here here kur dilnin nxenesit qe t’i degjoja komentet e tyre per ty, keshtuqe kuptoja se ishe okej.

Nuk e imagjinon dot se sa me ka marre malli per ty apo se sa me ke munguar gjithe keto vite. Jam ndjere bosh brenda, asgje nuk mund te ma rehatonte shpirtin apo t’i jepte kenaqesi ketij shpirti. Mesova te bej gjera se duhet t’i bej dhe jo sepse une doja t’i beja. Me pak fjale, mesova te jetoj per te tjeret per te plotesuar nevojat e tyre: te prinderve, bashkeshortit etj. dhe ne kete menyre te vdisja dalengadale cdo dite brenda vetes. Tani duan te bejne edhe nje krijese tjeter te palumtur si une, duan te kem nje femije, por une nuk dua. Ne do te kem ndonje dikur, ne eshte djale do ta quaj Martin dhe ne eshte vajze (gjeje si !), por do te duhen shume vjet deri atehere.

E gjitha qe dua te dish eshte ti je personi me i rendesishem i jetes sime, pavaresisht se cfare ka ndodhur. Nuk pres te me besosh, por shpresoj. Kam bere nje premtim te cilen synoj ta mbaj, por ti duhet te me ndihmosh qe une ta mbaj (nese ka rendesi per ty akoma). Cdo mengjes zgjohem me friken se dicka mund te te ndodhe dhe une nuk do te jem aty prane teje sepse nuk do qe une te jem. Kam frike se nuk do ta perballoje dot nje gje te tille, ajo do te jete vdekje per mua, ajo do te mbetet per mua.

I dashuri im, ti je akoma AI, gjithmone me i miri. Mos e harro kurre kete! Dhe dua te me telefonosh e te me therrasesh kurdohere qe do ta ndjesh ta besh kete gje, kurdo qe te jete, kudo qe te jete, une do te jem atje, ti e di. Te gjithe njerezit rrotull meje e dine kete gje, te gjithe e dine se sa rendesi ke ti per mua, keshtu qe askush nuk guxon te me pengoje, qofte edhe bashkeshorti im. Te lutem mos e harro kete.

Te dua mbi cdo gje ne bote (I love you like hell!)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Lotet tu tė jenė lot gėzimi   Tue Oct 02, 2007 1:42 am

Me shumė rrespekt pėr mickonja,
fjalėt tuaja janė shumė me vlerė pėr mua dhe i kuptoj si ndjenjė tė sinēertė tė dhėmbjes dhe bashkėndiesisė por njėkohėsisht edhe si kėshilla dashamirėse qė aq mjeshtrisht i thekson. Po, edhe unė do pajtohem me ty se duhet gjetur forcė qe tė ngrihem pėrsėri dhe tė vazhdoj tė eci, por kjo forcė nė masen mė tė madhe qendron tek ju miqėt e dashamirėt dhe zemermėdhenjtė tė cilėt keni mirėsinė pėr tė iu ndihmuar tė tjerėve kur ata janė nė vuajtje. Ėshtė e rėndė tė shuhet njė jetė e njomė sapo ka filluar tė rrugėtojė shtigjeve tė saja por ja fatet dhe rrugėt e jetės qenkan tė kėtilla.

"Tė gjithė kishin dilema nga vie kjo mrekulli,
a mos ėshtė vetė Dielli me gjithė yjet e tij.
A mos ėshtė hėna atėherė kur ėshtė e plotė,
apo ėshtė njė engjėll qė zbukuron kėtė botė".

(... margaritar nė vete)

Mickonja, nga zemra tė falenderoj dhe uroj qė kurr tė mos derdhėsh lotė dhėmbjeje e pikėllimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Tue Oct 02, 2007 3:53 am

Twisted Evil Te shkruj nji histori nga jeta ime esht nji pik vetem mos me u zgjat shum takimi me nene time pas 11vjetve per her te pare dhe shkurja ne kosove pas 18 viteve kjo esht nji ngjarje qe ekam kalue vet une anna por nuk dua te shkruj me gjat per arsye te shumta se sod meduket sikur po tregoj nji prrall dhe jo nji realitet qe bera jeten sikur nepr enderra .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Wed Oct 10, 2007 8:19 pm

e more baca Adem kan then se koha i sheron palget po sigurisht kete e kan then ata qe nuk kan pas plag per te sheruar se nje zemer e plagosur veshtir ta merr veten esht veshtir edhe keto fjal qe aq bukur i paske rradhitur te ben te qajn shum njerz po bin viktima e njerzeve te papergjegjeshem po ti mbaju e zoti te ndihmoft por DJELLZA dio jetoj gjithmon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Historitė janė tė ndryshme, tė kėndshme dhe tė dhėmbėshme   Wed Oct 17, 2007 3:39 pm

E dashura rrebelja, tė falem nderit pėr komentin tuaj dhe dhėmbjen qė ndieni bashkė me mua lidhur me humbjen e engjėllit tė kėsaj bote, DIELLZĖS sonė tė dashur.
Ajo tash ėshtė lulja mė e bukur e pėrjetėsisė dhe mbiylli i gjithėsisė.
Unė jam i vetėdijshėm se rasti i Diellzės fatkeqėsisht nuk ėshtė as i pari e as i fundmi, as mė i lehti e as mė i rėndi por pėr mua do tė thot diēka tė paperballueshme sepse ate e kisha shpirtin e shpirtit tim. Nuk e dij si do tė jetojė shpirti i im pa shpirtin e tij por ja se po u jetuaka edhe kėshtu.
Unė shpirtėrisht e nga zemra ngushlloj tė gjithė ata qė sot jetojnė me plagė tė pasherueshme nė zemrat e tyre pėr humbjen e mė tė dashurėve, nga ēfarėdo shkaqesh qoftė.
Ēdo humbje jete ėshtė e dhėmbėshme, por humbja e jetės sė engjujve tė cilėt sapo kanė filluar ta shijojnė ate, e prej tė cilėve realisht mund tė pritet shumė, ėshtė vėshtirė e pėrballueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Thu Oct 18, 2007 11:51 pm

Inderuar baci Adem nuk mjaftoj te gjith fjalet te cilat jem duke i shprehur per humbjen e engjullit te vogel Diellzesper ti sheruar palget e dhimbjet qe ke ne zemer
[/i]Dua t'te them qe edhe ne familjen time zoti na e sjelli nje engjull te vogel te cilen e quajtem Diellza...

Baci Adem e kuptoj shume mire une dhimbjen qe ndjen ne zemer per humbej e Diellzes,para idsa muaj edhe mua me ndodhi nje tragji e madhe, me 17 korrik te ketij vite e morra nje lajm shume te veshtir, te cilen akoma sot nuk po mundi me besu qe po me ndodh ne familjen time.
Lajmi ishte nje semundje e rende i ndodhi babai time, nje semundje e cila kishte mundesi te ja marr jeten e tij ne moshen 53 vjeq.
Isha ne pushim ne Kosove, qe pasi u kethva nga ai pushim i bukur qe sot me duket se ishte vetem nje enderr e cila mbaroi kur u zgjova nga gjumi,kur ika n spital<per ti marr disa anliza te babai qe i kisht ber para se te iki ne Kosove,ika s'bashku me babain i per t marr lajmin me te veshtir te jetes time...
Mjeku me trego qe babai im kishte nje semundje shume te rend e cila kishte shume pak mundesi te jetonte, ne at moment nuk e luptosha qe qfar fiste ai mjek, mendojsha qe nuk fliste per babain time,sepse nuk e pranojsha realitetin e jetes, por e verteta ishte ajo e nuk mundesha te ndryshoj.
Babait nuk i tregova se q'far kishte edhe pse ai me pa<duke qar me lot dhe me pyeti e qika jeme e vogel q'far te tha mjeku, ju prgjegja asgje baba krejt ne rregull.
O Zot, q'af po ndodh me mua, q'far po i ndodh babait time keshtu qe u kethyem nga spitali ne shtepi askujt nuk po i tregoj, nuk disha se si te veproja vetem vajtojsha, i humba te gjitha shpresat nuk kisha forc, nuk kisha mundesi ti tregoj mamait tim se q'far ka babai.
Te nesremit ne mengjes shkova ne pune dhe pa pritur e takova nje shok timin ne msn i cili me ndihmoi shume, per te kaluar at moment te veshtir, i tregova per her te par ketij shku e cili me fjalet e tij me dha shpres e forc,i cili me tha ti duhet te jesh e fort per babin e mamin tend jo per tjeter.
Azzurra ata kan nevoj per ty,ata ne ty e kam shpresen, keshtu qe i mblodha te gjitha forcat e mia qe kisha dhe shkova ne shtepi, duke me pak fjal i treguar mamit se q'far semurje kushte babai.
Kalan muaj baci Adem pa dite se q'far do te ndodhte me jetn e babait, pa e dite se edhe sa kishte jete babai im, edhe tash nuk e dij akoma se sa do te ket jete.
Per momet semurja ja morri zerin at ze te bukur qe kishte kur me thrriste voglushe, i cili me thonte edhe pse je rrit per mua je gjithmon voglushja e imja.
Nuk dij deri sa do te vazhdon kjo semurje deri ku ka mundesi me arrit edhe sa do te ket jet 1 muaj 1 vite apo per ter jeten,qe ky mendin qe kam gjithmon me mendje eshte duke me shkatrruar edhe shpirtin.Ah ajo dite e operacionit te cilin deri sa te kam<jet nuk mundi me harru kurr, ato 9 ore ne vetmi pa ditur asgje per babain tim, ne at dhon q'kur r shiqpjsha at krevat te that dhe thojsha ne mendje a thua do te kethhet babai perseri ketu, ato 9 ore ne at korridor te spitalit, nuke ksha askend afer vetem mamin time, keshtu qe pas 9ore mbaroi operacoomi me sukses por akoma nuk eshte krejt me rregull, dhe pyetja ime te cilen ja bera nje mjeku ishte Aka mundsi te perserit edhe njher kjo semurje, pergjegja e tij me la pa fjal, me tha je duke me ber nje pyetje qe as une nuk e dij ka mundesi por edhe nuk k mundesi...
Ah kjo pyetje pa pergjegje sa po e kam<veshtir me pranu.
Me pak fjal e pershkrova tragjedjen e jetes time e cikla akoma nuk ka mbaru e nuk e dij si do te mbaroj...
[/b]Baca Adem sipas postimeve te tua e kam kuptuar qe je nje burr mashkull shume i mrekullueshem.
Ket qe po e shkruaj tash nuk eshte nje keshill por nje mesazh ti duhet te jesh i fort edhe pse e ke veshtir, por duhet te te nzjerrish te gjith forcen q'ke per Arlindin e vogel por edhe per Diellzen e cila nuk eshte me por do<te jeton gjithmon ne zemrat e juaja por edhe ne tonat.

Respekt t madh per dhembjen e juaj nga Azzurra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Fri Oct 19, 2007 10:56 am

ah nga njeher pyes veten pse ZOTI i mundon njerzit e mir ?
keto fjal qe i ke shkruar azzura me lan pa fjal , ,dhembjen e vdekjes e di se cesht se e kam ndjer vet ,por edhe dhenbjen e pritjes keshtu si ti azzura e di se cesht ,edhe gjdo her kur e medndoj me rreqethet trupi,2 vite me heret edhe une e kam pasyr dajen e semur ,tani esht me mir por e di qe diqka ka se vazhdimisht ankohet por sna tregon asnje mjek se di a genjejn apo e thon te verteten ,dje nje djal 14 vjeqar ka vdek nga Leukimia ,djali i halles time ka vdek nga nje semundje e keti lloj.e shum e shumm te tjer , te te them te mos merzitesh spo te them por gjdo her mendo azzura se ka njerz me raste te tilla ne bot ,se ka njerz qe e kan dhembjen time ,te uroj qe babai yt te sherohet sa me shpejt edhe ta ndegjosh zerin e tij te embel prap edhe gjdo her mendo se dikush po mendon per dhembjen tende
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Fri Oct 19, 2007 1:53 pm

MĖ NDIHMONI TĖ GJEJė NJĖ NJERI PA DHIMBJE

Mė ka rėnė tė udhėtoj shumė,tė bisedoj shumė me njerėz tė tė gjitha shtresave,intelektual tė rangut tė lartė,tė mesėm,edhe gjysmė intelektual,njerėz tė rėndomtė,menjė fjalė tė gjithė jemi njerėz.Tė gjithė i mundon njė vuajtėje,nuk ka njerėz tė lumtur nė kuptimin e plotė.Disa kanė pasuri por nuk kėnaqen,ju mungon shėndeti,kanė probleme familjare,kanė sėmundje.....Tė tjerėt i mundon papunėsia,varfėria e skajshme,vuajtėja e stresi se nuk mund tė siguroj kafshatėn e familjes.Njė shtresė njerėzish pėrballen me fatkeqėsi,e cila mė pas ju len vrragė tė pa shėrueshme,ka njerėz tė gjymtė,pa gjymtyrė tė trupit tė cilėt duhet tė pajtohen me fatin dhe tė bėjnė jetėn.Shkurt nuk ka njerėz tė lumtur nė glob.Tani vuajtėjet dhe dhimbjetnuk janė pėr tė gjithė tė njejta,disa kanė peshė mė tė madhe,disa mė tė vogėl.
Kam pėrshtypjen se jeta e njeriut po bėhet pėrherė e mė e vėshtirė,dhe kėtė po eshkaktojnė vetė njerėzimi.Sikur lexova njė ditė po nė kėtė forum njė thėnje qė mė shtyri tė mendoj:DIKUSH Shkrou"Qohuni tė vdekur,shpėtona nga tė gjallėt"!!Sot po lexoj nga Rrebelja e cila shkruan:Ah nganjėherė pyes veten:Pse Zoti i mundon njerėzit e mirė?Kam lexuar nė shkrime tė shejta:Zoti ėshtė i plotėfuqishėm,i drejtė dhe i dashur,dhe ai qė kakėto cilėsi nuk mund tė mundon njeri.PRA ZOTI;nuk ėshtė ai qė mundon njrėzit,sepse nga dashuria e tij kemi ardhė nė kėtė botė.Kjo botė nė tė cilen ne po jetojmė sot,kjo dergjet nėn pushtetin e Satana Djallit.Ai i mundon njerėzit,i mundon pikėrisht njerėzit e mirė,njerėzit qė janė tė besueshum nė perendi,mundohet tė i largoj nga rruga e drejtė,tė i shoqėroj nė botėn e tij,dhe ku nuk ka sukses aty bėnė gjahun,i shkakton dhimbje,viktimė,etj.....
Sido qė tė jetė ne po jetojmė nėn pushtetin e tij,duke u munduar me qdo forcė tė mundshme tė pėrballojmė gjithėqka qė na ndodhė nė kėtė jetė,qeeshte eshkurter,por qe duhet te behet,dhe qė tė jemi dėshmitarė te Zoti,se nuk ju kemi nėnshtruar tė ligut Satana.Nuk mund tani tė hyjmė studimeve tė gjerave teologjike,nga se ėshtė histori e gjatė dhe nuk mund tė e pėrmbyllim!Duhet tė pranojmė se jeta jonė ėshtė njė dhimbje,dhimbje parasė cilės jemi nė sprovė,o tė pėrballojmė,o tė gjunjėzohemi.Gjunjėzimi tė qon drejt shkatrrimit,kurse pėrballja tė ndihmon tė vazhdosh jetėn.Unė jam pėr kėtė per pėrballjen dhe i ftoj tė gjithė tė rreshtohen nė kėtė anė.Mos mendon kush se unė nuk e kam pasur njė dhimbje ashtu si e ka baca Adem,ashtu qė e ka Azzurra,por ekam mbajtur dhe do tė mundohem tė e mbajė sekrete.Dhe jo unė,por edhe ju baca Adem,edhe ju Azzurra,mos mendoni se vetem ne kemi kėtė plagė.
Sot ndėr shqiptarė kėtė plagė e kanė tė hapur,shumė,shumė......
megjithatė jeta duhet tė vazhdoj.Fatkeqėsitė,sėmundjet,vdekjet,sot janė mė tė mėdha se kurrė nė kėtė shekull,sikur kanė zėnė kulmin.Thamė se bota po dergjet nėn pushtetin e Satanait,i cili pėrditė na shkakton tė liga qė na dėmtojnė shumė,na sprovojnė sa jemi tė besueshėm te zoti,dhe sa jemi tė aftė tė i pėrballojmė.Padyshim se atyre qė Satanai u shkakton lėndime,ZOti i shpėrblen,vetėm durimi duhet tė na mbajė.Unė ndjejė dhembshuri pėr tė tjerėt,kėtė ja kam shprehur Baces Adem,po edhe Azzures,dhe edhe njėherė i ftoj
i ftoj tė pėrbahen,tė marrin jetėn pėrpara,tė i kthehemi punės,gėzimit,humorit,dhe tė renovojmė jetėn qė na ka mbetur.Nuk ėshtė nė dorėn tonė tė ndalim fatkeqėsitė qė vijnė nga natyra,apo nga lart.Sikur tė ishte mundesi e jona ne do tė rregullonim vet,ashtu si na duheshin neve.Pasi nuk ėshtė mundesi e jona,duhet tė stėrvitemi tė i bėjmė ballė asajqė tė na bie mbi supe,dhe me durim tė vazhdojmė jetėn qė kemi pėrpara.
Lutemi qė dhembjet tė mbesin tė shkuara,e ne tė bėjmė pak jetė ashtu si duhet tė bėhet jeta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Fri Oct 19, 2007 2:54 pm

Z.Shaban ye faliminderohem shume per mesazhin tend qe e le ne ket forum,me siguri qe jeta eshte ashtu siq thua ti..
Ka shume dite qe mendona e rimendona a te shkruaj a mos ta shkruaj ket istori te jetes time.
Mos mendo se per mua ka qen shume leht tew shkruaj ket postim,por edin i cili me shthyni te tregoj ket istori,ishte Arlindi i bace-s Adem me ato poezi qe kam qar kur i kam lexuar.
E kam shkruar ket postim vetem per te len edhe une nje mesazh siq ti por ndoshta nuk kam pas <mundesi me shpreh mire.
Mesazhi ishte qe edhe ne momentet e veshtira te jetes duhet te nzjerrim te gjithe forcen e te shiqojm perpara, duhet te jemi te fort per ata persona qe i kemi afer por edhe per ata qe nuk jan me siq ne ket rast Diellza e vogel.
Une tash nuk jam dorzu baci Shaban por jam akoma me e fort, dua te jem e fort per babain per mamain time,se ata ne mua e kan shpresen.
Mos mendoni se dhimbja njerin e dobson por ajo e ben akoma me te fort...
Rrebelja flm per dhimbjen qe ke shpreh, por ashtu edhe baci,Shaba...Me ne fumd dy fjal
eshte shume e veshtire per nje prind te pranoj humbjen e femijut te tij.
Por eshte edhe me veshtir per nje femij te pramoj humbej apo semurejn e nje prindi,se nese eshte e mundur dua te jap jeten time per te shpetuar babain time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Njerėzit janė tė fortė kur nuk dorėzohen para vėshtirėsive   Fri Oct 19, 2007 3:22 pm

azzurra, Shaban e tė tjerė qė i qaseni kėsaj teme, thonė se "Njeriu ėshtė mė i fortė se guri", dhe kjo duket tė jetė e vėrtetė nga se njeriu perballon tė thuash edhe tė paperballueshmen. Dhėmbjet janė tė nduarnduarta dhe secila e ka peshen e vetė por nga njėherė duhet bėrė edhe ca krahasime nė mėnyrė qė sadopak t'i ndihmohet vetė vetės pasiqė ndryshe nuk po u bėka. Por njeriu pėr t'u pėrballuar dhėmbjeve me tė cilat pėrballet nė jetė, nuk mund tė mbėshtetet vetėm nė veten e tij, kėshtuqė ndihmesa e vėllezėrve e motrave, miqėve e dashamirėve e tė njohurėve dhe tė panjohurėve, ėshtė njė shtyllė e pazėvendėsueshme dhe pakompenzueshme.

Unė e kuptoj shqetėsimin e azzurrės por edhe tė Shabanit i cili mbahet burrėrisht dhe shqetėsimet e tija nuk i bėn publike nė mėnyrė qe tė mos lendojė plagėt e tė tjerėve sepse secili person ėshtė histori nė vete dhe secili ka kėnaqėsitė por edhe shqetėsimet e tija. Rastet janė tė ndryshme por cilido qoftė ai, fatkeqėsisht nuk ėshtė as i pari e as i fundmi, as mė i lehti e as mė i rėndi prandaj pėrkundėr gjithė atij zjarri vullkanik qė vlon nė brendinė time, unė pajtohem me Shabanin se njeriu gjithėsesi duhet tė gjej dhe mbledh forcen pėr tė tejkaluar dhėmbjet qė po i sillka jeta.
Dua tė them edhe kėtė se tė rinjtė duhet tė bėhen tė fortė dhe tė pėrballojnė sėmundjet, vėshtirėsitė apo edhe humbjet mė tė vjetėrve dhe prindėrve tė tyre sado qe tė jenė tė dhėmbshme ato nga se siē thojm ne "ato janė me rend" dhe asaj rruge heret a vonė do tė shkojmė tė gjithė por doren nė zemer, pėr prindėrit dhe gjyshėrit, tė rėnda janė humbjet e fėmijėve, atyre engjujve tė kėsaj dhe asaj bote tė cilėt sapo kanė filluar tė jetojnė jeten e tyre, ende pa i shijuar tė gjitha ato qė ajo i ofron.
Unė do tė deshiroja qe nė kėtė temė shkruesit e ardhėshėm tė mos shkruajnė vetėm pėr gjėra tė dhėmbshme por tė shkruajnė edhe pėr kėnaqėsitė dhe gėzimet qė kanė perjetuar si dhe pėr lidhjet e dashurive kur njerėzit i falin zemren njėri tjetrit sepse historia e jetės nuk ėshtė vetėm e njėtrajtshme por ajo ka edhe njėansat tjera tė veta.

Uroj qė Zoti tė ndihmojė gjithė ata tė cilėt pėrballen me vėshtirėsi e dhėmbje tė ndryshme, qė sa mė lehtė tė pėrballojnė ato dhe kurr mė tė mos iu pėrseriten.

Tė shtoj vetėm edhe njė gjė si sqarim pėr ata qė ndoshta nuk kanė pasur rastin tė kuptojnė:

Arlindi i mrekullueshėm i cili mė thėrret babush mu siē mė thėrriste Diellza, mbesa e ime e dashur e pėr tė cilen Arlindi vazhdimishjt shkruan poezi, nuk ėshtė biri i im e as nipi i im por ėshtė biri i shumė tė nderuarit dhe rrespektuarit Naki tė cilit me dėshirė do tė ia grabisja. Ai ėshtė njė djalosh hyjnor, ka njė kulturė dhe adukatė familjare fantastike, njė pjekuri tė mahnitshme, menquri tė veēantė dhe mbi tė gjitha ėshtė i stolisur me vetinė mė fisnike tė engjujve tė pėrendisė - dashurinė.
Arlindit kahdo qė sillem unė i uroj jetė tė gjatė, shumė tė lumtur dhe suksese tė veēanta. Ai do tė jetė ylli i kėtij shekulli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Fri Oct 19, 2007 3:44 pm

Tani jam qartesuar krejt me bacen Adem,do te kisha dashur te e perqafoj ngrohet,ne kemi shume pune perpara qe duhet te i kryajm,nuk kemi kohe te mirremi me me te kaluaren,na pret e ardhmja,dhe sikur na zen duarkryq mos pyet kush per ne.
Te para baca Adem,shume shendet te mire,dhe marsho drejt ardhmerise.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Mon Oct 22, 2007 9:51 am

Ne shtepin time ka ndodhur shum ngjarje te bukura ,por do e veqoja nje e cila perkunder qe esht e lumtur nderlidhet edhe me nje ngjareje te dhimbshme nje ngjareje qe na i shkrumoj zemrat.Lufta ishte ajo qe na i mor me te dashurit tan dikujt prinderit dikuj femijt e une pata rastin qe te ma marr djalin e axhes qe e kam quajt edhe do ta quaj vella.I sha shum e re per ta kuptuar dhembjen e vertet kur na sollen lajmin ,i shiha te tjeret tek qanin e qaja edhe une ndoshta duke mos e ditur se perse qaja,po qaja bashk me te tjeret e kuptova qe ai ka vdekur ,por si femij mendoja se pas luftes ai do vije prap ,se prap do ta degjoj zerin e ti ,nganjeher e pyes veten pse o zot perfundoj ai djell ,pse ky yll u shua pse mbeten krushqit pa vallzu ,pse mebet kenga e dasmes pa u kendu,pse zerin qe me therrisete moter kurr skam per ta degju?po si duket dasma e tij paska qen LIRIA qe ai na e dha neve qe ta jetojm e qe ishte deshira e tij edhe e shum shokeve te tij ai iku edhe shkoj ashtu ai deshiroj por neve na la me mall .Mbaroj lufta kaluan disa dit te veshtira para nesh se tani duhet ta pranonim humbjen e tij ,ta pranonim te jetonim pa te ,pa fjalet ,pa qeshjet e tij,duhet te pranonim qe te lulemi ne sofer edhe vendi i tij te mbet zbarazet, duhet duhet duhet.malli i tij sdo hiqet por u lehtesu ateher kur ne shtepin ton lindi nj djal ishte femija i par ne shtepi i vum e merin e tij, nuk e di a ishte mir apo jo por tani na duket se ai ska vdek kur e degjojm emrin e tij neper shtepi ,ai femij e mbushi zbraztin ne sofer ai na i flladiti zemrat e e shkrumuara ai na i mbylli sado pak plaget e hapura esht edhe veshtir por te gjtih e therrasim me plot goj emrin e tij.Une duke u rritur e kuptova qe ai me sdo jet me me ne por ne te vertet ai gjithmon do ketoj pran neve ,ne zemrat tona ,ai ka vdek por vepra e tij edhe e shokeve te tij do jetoj gjithmon me ne ,e ketij ylli qe sapo ka mbush dy vjet e qe e dua me tere qenien time i uroj ta gezoj emrin e xhaxhait te tij pavarsisht se nuk e njeh qe vetem ne fotografi e puth gjdo nate e e therret xhaxhi eee ti shoh keto gjera e ti jetoj njeriu duhet te jet shum shum i fort po mundohemi edhe do mundohemi tani me shum per ket yll qe gjdo dit po shenderit e po na i gezon zemrat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Wed Oct 31, 2007 12:57 pm

Pėrshendetje vėllazėrore e dashura rrebelja, lexova letren tuaj dhe sinēerisht ngjarja qė ju ka ndodhur lidhur me djalin e axhės tuaj mė preku thellė nė shpirtė edhe mua pėrkundėr asaj se ai ka rėnė pėr tė mos vdekur kurr. E kuptoj shqetėsimin e dhėmbjen tuaj edhepse ke qenė e re por megjithate ti, unė e shumė e shumė tė tjerė duhet tė mbahemi dhe tė pajtohemi me fatin qė na ka goditur dhe me faktin se tashmė nuk ka kėthim mbrapa. Le tė mbaj krenaria pėr jeten dhe vepren e tij.
Por ja se si Zoti i Madh din dhe don tė freskojė dhe sherojė plagėt. Ai ju solli gėzimin duke ju falur kėtė engjėll qė tashmė ka mbushur dy vite. Lutem gjerė nė kupė tė qiellit qė voglushi tė cilin e keni pagėzuar me emėrin e djalit tė axhės, tė rritet i lumtur me prindėr dhe gjithė ata tė cilėt e rrethojnė.
Edhe njė porosi nga unė : Je e re dhe shpjtė e fortė mund tė kaplojnė emocionet por vazhdimisht pėrpiqu qė ato ti qetėsosh dhe sa mė pak ta ngarkosh jeten tuaj rinore me probleme, dhėmbje e pikėllime sepse ashtu asgjė tė mirė nuk do tė arrish dhe gjendjen nuk mund tė ndryshosh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
NetSerseri
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 75
Age : 30
Vendi : Rahovec/Prishtinė
Profesioni/Hobi : Studnet
Registration date : 14/12/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Fri Dec 14, 2007 7:43 pm

Ngjarja nga jeta ime: rash prej ballkonit dhe e theva kemben hahaha. ok pak shaka, tė kthehem nė sinqeritet.
Nuk e di as vet qė tė shkruaj a tė shkruaj pėr pasojat e Luftės sė kosovės qė sod e kėsaj dite me mundojnė shum , a tė shkruaj pėr prindėrin qė ėshtė i sėmur nė zemrė dhe ka edhe shum pak koh pėr jet.Apo tė skruaj qė pajtohem me tė gjitha kėto gjėra nė jet dhe jetėn time po tė isha lindur edhe njė her kur nuk do ta kisha ndruar me ndonjė tjetėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
idol
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 349
Age : 80
Registration date : 16/05/2008

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Tue Jul 01, 2008 11:09 pm

Histori e hidhur 94ten me vdiq motra ,ishte nje 22 vjeqare dhe nuk e pash kufomen e saj ,95ten me vdiq babai nuk e pash kufomen,kjo do te ishte e hidhur per secilin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
idol
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 349
Age : 80
Registration date : 16/05/2008

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Sat Jul 05, 2008 10:39 am

Mickonja
Nje histori e jetes,apo nje kujtes e jetes?
isha diku i moshes 12 vjeqare dhe kisha nje moter e cila ishte 3vite me madhe se une.Ajo ishte e dashuruar ne nje djal ku djali ishte 5 vite me i moshuar se sa ajo,motra ishte e re,ishte nje femi qe nuk po e kuptonte jeten,veten por as djalin!
Kur motra e arriti moshen 16 vjeqare i dashuri deshironte fejesen,ndersa prinderit e mi nuk ishin te pajtimit sepse motra ishte shum e re,e kshillonin qdo dite se djali qe dashuronte nuk eshte per te,djali ishte nga nje familje jo edhe aq e ndershme dhe ishin shum mbrapa me kohen,djali jetonte ne nje fshat ku prezent ishte belaja thashethemet etj.
Edhe pse familja ime e kshillonte motren se nuk je e nje moshe qe te nevojitet fejesa por as martesa,motra nguli kembe se ose do ta marr ate djal ose do te vetvritem dhe pik,prinderit e mi u detyruan qe te lejojne martesen e te bijes me fshatarin e mbrapambetur.Koha ecte dhe verehej se qifti nuk po ia kalon edhe mire,nganjeher degjoja prinderit e mi duke biseduar ne dhomen tjeter lidhje me jeten e bijes se tyre,ndersa une nuk i kuptoja te gjitha sepse isha ende i ri.
Nje dite erdhi i vjehrri dhe tha se bija juaj ka nevoj per bisede me ju dhe ju duhet qe te vini ne fshat,shkoi babai dhe vllau i madh ku u vonuan shum deri sa u kthyen ne shtepi,erdhen por fytyrat e tyre dukeshin te vrenjtura,pas disa dite e kuptova se motra deshi shkurorzim por pas pak u pendua dhe kerkoi falje nga babai dhe vllau.
Une e doja motren aq fort sa qe e vizitoja shum shpesh,nganjeher nuk kisha te holla as per bus sa qe ecja edhe kembe 14 km,nganjeher motra dukej si po te ishte e goditur ne fytyr,por nese e pyesja me thoshte se jam rrezuar apo kshtu diqka,ndersa une nuk e kuptoja se ishte e goditur nga burri i saj sepse ne kohen qe isha prezent dukeshin qe po ja kalonin mire,apo une nuk e kuptoja sepse isha i ri ne moshe.Ata kishin nje djale i cili deshironte qe te luaj edhe jasht oborrit,nese djali qante rrezohej apo rreshqiste ne lumin qe e kishin aq afer rruges,motra nuk lejohej qe te dal dhe ta sjell te birin brenda sepse do te i perqeshte fshati se nusja esht turp qe te dal ne rruge,ky ishte kanuni budallakia e keti fshati por edhe ne shum fshatrat e kosoves,ne kete familje motra verehej se nuk kishte harmoni.
Nje dite une arrita moshen 18 vjeqare ku desha qe te dal si te gjith shoket e mi ne perendim,naten e fundit kishte ardhur motra qe te pershendeten me mua,nuk e di se si mbetem vetem ne dhome ku me tha se nuk do te shihemi me,une ja ktheva pse jo? ndersa ajo ma pshtjelli jo jo vetem thash se me ke vizituar shpesh dhe nuk do te shihemi per nje kohe!
Une arrita ne perendim ku gjeta edhe strehimin.
Nje nate endrrova se isha me motren time ne nje liqen te ngrire dhe po bisedonim diqka,ku papritmas akulli u kris dhe motra u fundos shum shpejt ndersa une nuk arrita ta ndihmoj,mbeta mbi akull!
Kaluan disa dite ku morra lajmin se motra ime ishte e vdekur.
Mickonja tung,do te shkruaj edhe per pjesen e mbetur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
idol
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 349
Age : 80
Registration date : 16/05/2008

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Sun Jul 06, 2008 9:25 am

Erdhen shum mergimtare qe te me shprehin ngushtllime,por per mua kjo ishte nje shprehje neveritese si po te ishte nje lloj sehiri,a u merzite mos u merzit zoti n`xhenet,me qindra her u perserit e njejta thenje,ku disa nete me radhe kur shkoja ne shtrat me dukej se po ndegjoja te njejten thenje,a u merzite mos u merzit zoti n`xhenet.
Kaluan disa dite kurse mua me pelqente vetmia me shume,nje njeri diku rreth 40 vjeqar sa her me takonte e perseriste te njejten ,mos u merzit nuk ke qka ben,nje dite mendoja qe te ja them ne goje mjaft me se me lodhe njeri,por prap se prap nuk ja thash por e porosita nje mik qe te ja thoshte se kjo thenje nuk po me pelqen,e di se po deshiron qe te me ndihmoj qe te harroj merzine,por te une ishte e kunderta vetem sa ma shtonin merzine keto thenje neveritese,40 vjeqari nuk e perseriti me tutje dhe une u lirova nga keto thenje neveritese,kaluan diku rreth 7 muaj ndersa une nuk isha dalur diku ne ndonje ndeje apo diskotek pishine dhe shum vende,por e kuptova se kshtu nuk shkon mire sepse fillova te humbi edhe peshe,e detyrova veten qe te pajtohem me fatin dhe fillova te ndihem sikur me pare,mirpo nje gje me mundonte dhe shpesh e pyesja veten,athua si ndodhi kjo pse duhet qe nje 22 vjeqare qe te ndahet nga jeta?
Pse u lind ateher,qe te jetoj 22 vite dhe te vdes?
Cili ishte shkaku i vdekjes,mos ndoshta ishte e goditur?
Me kalonin shum pyetje neper koken time por pa pergjigjie edhe pse familjaret me paten njoftuar se motra ishte shtatzene ne kohen kur vdiq,mua prap se prap nuk me besohej se vdiq nga nje dhembje shtatzanie apo nga tensioni i gjakut.
Nganjeher telofononim me prinderit e mi dhe babait nuk i ishte me po i njejti ton si me pare,verehej se dhembjen per te bijen e kishte ne shpyrt,me kshillonte mes telefonit se nuk duhet qe te lidhem me nje shoqeri te keqe dhe as te kem nje martes me nje te huaj,mos harro vendin tend mos harro familjen,te jeni te bashkuar edhe me vellain,keto kshilla qe mi thoshte mes telefonit dhe disa letrave qe mi dergonte,me benin qe te kuptoj se as babai nuk do te jetoj me gjate.
Nje dite me dergoi letren e fundit qe ende po e ruaj ne nje kuti personale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Sun Jul 06, 2008 9:52 am

ME vjen vertet shum keq IDOL qe e dij se keni dhimbjen e madhe por duhet pajtuar me jeten qofsh i nderum e faqe bardhe gjithnje qendro i forte e vazhdoje jeten me jetu u qoft ilehte dheu i kosoves

PER TY MOTER REBELE kur thua per djale te axhes ai nuk ishte vetem djal i juaj por ishte edhe vellau i jone ishte edhe gjaku dhe shpirti liridashes nuk kemi pas fatin e ti cdo kush se te vdesesh per me mos vdek kure eshte krenari dhe une e dije dhimbjen tuaj dhe e ndjej bashk me ju jo vetem per ate trim por per secilin djale te nens shqiperi qe ra ne altarin e lirise tani ju duhet te jeni krenare sepse nuk jeni vetun se keni edhe vellezer te tjere na keni neve moter qe kure nuk dote lejojeme te shkelet mbi gjakun e djemve qofte edhe te pagujam me cmimin me te madh ne dote veme jeten perpara kur dote preken idealet e medhaja te kombit une personalisht si person kame humbe shum shum vellezer dhe shumm shum me ka mare malli per ta por ata kane pas ate fate qe dote thote te jeshe DESHMORE I KOMBIT ESHTE NJE GJE QE NUK VDES KURE.
Sepse zen vend ne faqet e historise se lavdishme te kombit gje qe je ne mendjen dhe jeten e popullit per cdo dite adnaj E NDERUAR MOTER BIJE MIKE REBELE TI QENDRO E FORTE SE NA KENI PRANE gjithmone I QOFT I LEHTE DHEU I MEMES SHQIPERI LAVDI LAVDI LAVDI TE GJITH DESHMOREVE QENDRO KRENARE MOTER SE NA KE PRANE GJITHNJE NE JETE NE RUGE NE GJUME NE NDIME NE DO GJE TE MYRE QE DOTE NEVOIJTET NESE DOTE JETE EDHE JETEN DOTE VENDOJM PARA VETEM QE JU TE JETONI KRENARE EDHE I GJITH KOMBI JONE TE KETE DRIT
ROFT SHQIPERIA LAVDI DESHMOREVE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   Sun Jul 06, 2008 9:59 am

Te falimindeti shum zeriatdhetu e qomj shum keto qe the ,jam shum shum krenare per vellaun tim edhe pse malli esht i pashuar per te e sidomos tani kur do te mbush 9 vite qe e kemi varrosur ,por sado pak mallin e tij e shuaj duke gjetur ngushellim tek shum ato motra qe i kan humbur vellezrit e tyre ,mirpo sot zeriatdhetu esht per te ardhur keq se sa pak ju bie ndermnd njerzeve per gjakun e derdhur te shum e shum te rinjeve e te rejave e kan harruar edhe shkelur gjakun e tyre eh kjoo te ben te merzitesh me shum se sa dhembja qer kam per humbjen e tij
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Nje histori nga jeta juaj   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nje histori nga jeta juaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: