Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 35
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

MesazhTitulli: Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve   Tue May 05, 2009 5:46 pm

Sot eshte 5 Maj! Dita e Deshmoreve te Shqiperise. Kjo dite ka mbetur ne historine shqiptare si e tille, qe nga renia e Heroit te Popullit Qemal Stafa. Ai ishte ndėr tė parėt qė u vra nė fillim tė Luftės Antifashiste Nacionalclirimtare dhe, megjithėse kanė kaluar kaq shumė vite kujtohet edhe sot dhe nuk harrohet, pėr faktin se ka luftuar kundėr fashizmit, qė ka qenė njė murtajė pėr gjithe botėn. Ai ka qenė njė njeri me popullaritet nė Shqipėri.

Per kete 5 Maj nje homazh per ata qe flijuan jeten e tyre te re ne altarin e lirise se Atdheut, duke na lene te nderuar qe jemi bijte e tyre dhe me detyren per te qene sa me te bashkuar per ta respektuar gjakun e tyre te derdhur dhe per te nderuar e cuar me perpara idealin per te cilin ata dhane jeten - Shqiperine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 35
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

MesazhTitulli: Re: Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve   Tue May 05, 2009 6:05 pm

Per Heronjte e Popullit Perlat Rexhepi, Jordan Misja dhe
Branko Kadia, vrare ne qytetin e Shkodres, ne lufte me fashistet
italiane, gjate Luftes se Dyte Boterore.Drita dal ka heret
po troket nje dere
"Cilnie more te mjere,
Se nuk dilni dot...!"

Cka po thote Perlati?:
"Burra baniu gati
Se ha ardh sahati
te hujt me i dhan barot!"

Cka po thote Jordani?:
"Punet i dan mejdani
Ta marr vesh taljani
Si luftojme na sot!"

Cka po thote Kadia?:
"Flake le te kallet shtepia
Ta marre vesh Shqipnia
Se na i dalim Zot!"

Pushket po kercasin
Bombat po pelcasin
Nanat po vikasin
Burrat zemren shkamb

Perlat - Toska i vogel
Dridhe mal e koder
Binde mbar nje Shkoder
Oso Kuk tamam.

Perlat tosk vlonjaku
aty ku te ra gjaku
lulezon zambaku
lule per mejdan.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve   Tue May 05, 2009 11:22 pm

Edhe nė kėtė pėrvjetor, ne po bashkėjetojmė me Deshmoret si gjaku me zemrat, prandaj ju nuk jeni pa djemt tuaj, por jeni me to, sepse ato jetoj me ju dhe me ne”. Shqipėria gjendet nė ēdo shtėpi ku flitet shqip Mund tė falen njė varg gabimesh, por gabim mė tė tmershėm, as qė mund tė ketė, se sa tė keqtrajtosh Deshmoret e Kombit. Kjo Qeveri ka nevojė pėr disiplinimin e saj, nė pikėshikime tė shumta. Sepse shume Deshmore , LNC dhe te tjere i ka vrare per se dyty her Deshmoret, jane drita dhe udherefyesyt tane qe kane falje jeten per te qen te lire ne sote. Dėshmitė pėr ta, sot i ka populli, i ka familja, i ka shtypi, i ka filmi dokumentar, por i ka edhe toka e nenes SHqiperi qe prehen ata, Hakmarrja ėshtė arma e budallait. Nuk sjell fryte te hakmeresh me nje Deshmore qe fali jeten ne lule te rinis , Po Deshmoret mbeten te pa vdekshėm, duke ia pėrkujtuar faktin lexuesit, se edhe Skėnderbeu, legjenda e shekujve, mbrojtsi i Evropės nga invazioni osman, ėshtė i pavdekshėm. Shqiperia ėshtė njė zonė e pėrbujshme dhe me rrėnjė tė thella nė historinė e shtatėmilionė shqiptarėve tė Ballkanit. Sundimi osman, dhe ai pansllavist, ia kanė lėkundur njė ēik shqiptarizmin, edhe kėsaj Nene, duke ia osmanizuar onomastikėn, dhe duke ia sllavizuar toponominė ilire, duke i trembur nėnat e motrat tona kreshnike, tė marrin pjesė nė ceremoni varrimi. Janė kėto cikrrime, qė mund tė rektifikohen me kohėn. Me rėndėsi ėshtė shpirti shqiptar, dhe atdhedashuria e shenjtė, qė na karakterizon. Zoti u ndihmon shqiptarėve, pėr tė shpėtuar nga kthetrat hegjemoniste, tė imperializmit pansllavist. Pėr njė shpėtim tė kėtillė, shqiptarėt derdhėn lumenj gjaku, dhe dhanė pasuri tė florinjta, tė fituara me forcėn e krahut dhe djersėn e ballin. E kemi thėnė dhe do ta themi se zemra gjeografike e shqiptarizmit, pėr ne SHqiptaret mbetet Nena SHqiperi, Shqipėria gjendet nė ēdo shtėpi ku flitet shqip, qė s’ėshtė tjetėr, veēse vatra e lavdisė, dhe krenarisė sonė kombėtare.

LAVDI TE GJITH DESHMOREVE TE KOMBIT
ROFTE SHQIPERIA .....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: