Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 vrasesi i ngadalshem--------DUHANI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: vrasesi i ngadalshem--------DUHANI   Sun Apr 26, 2009 11:08 pm

Vrasėsi i ngadalshėm


Kudo qė shkojmė, kudo qė jemi, njerėz tė punėsuar apo jo, tė vjetėr ose tė rinj mbushin lokalet, duhani ėshtė bėrė i pranishėm nė shoqėrinė tonė, njė shok i keq, i bezdisshėm, por mbi tė gjitha i rrezikshėm.

Sot nė vendin tonė, ashtu si edhe nė botė statistikat flasin pėr njė barazim tė pėrdorimit midis dy gjinive.
Po t`i pyesėsh njerėzit pėr dėmet qė sjellin kėto dy vese (pirja e duhanit dhe alkoolit nė pėrgjithėsi) ata pėrgjigjen se i dinė dėmet, por prapė vazhdojnė tė pijnė duhan edhe alkool.


Ē’ ėshtė duhani?

Duhani gjatė djegies ēliron 4 mijė lėndė, qė nga nikotina dhe monoksidi i karbonit (si pėrgjegjės kryesor pėr vrasėsin nga duhani dhe dėmtimet e aparatit kardiovaskular) dhe deri te katranet, substancat me pėrbėrje benzopireni, kobalti radioaktiv, qė janė ndėr shkaktarėt e kancerit tė mushkėrive. Ėshtė vėrtetuar se pėr ēdo 20 cigare rreziku 15-tė fishohet. Kryesisht, te pirėsit e duhanit, mosha kur shfaqen simptomat e kancerit ėshtė rreth 50-60 vjeē dhe prej saj njeriu mund tė pėrfundojė me njė ndėrhyrje tė mundshme kirurgjikale. Duhani shkakton njė listė tė gjatė dėmesh. I ashtuquajturi bronshit azmatik shpeshherė e ka pikėnisjen nga duhani. Kėta persona, kur gdhihen nė mėngjes, puna e parė qė bėjnė fillojnė tė kolliten dhe nxjerrin nga goja gėlbazė nė sasira mesatare.

Sot, bota aplikon lloj-lloj strategjish pėr tė luftuar pėrdorimin e duhanit dhe tė alkoolit. Shpenzojnė sasi tė mėdha parash pėr reklama kundėr tyre, nxjerrin ligje pėr mos pėrdorimin e tij nė vende publike, apo pėr mos pėrdorimin e alkoolit pėrpara moshės 21-vjeē, krijon tė ashtuquajturėn Ditė Botėrore kundėr duhanit, siē ėshtė ajo e 31 majit. Por, ē`ndodh nė tė vėrtetė? Sa mė shumė para qė shpenzohen pėr reklama kundėr duhanit, aq mė shumė rritet pėrdorimi i tij. Duhani dhe alkooli janė tė dėmshėm jo vetėm pėr shėndetin e pėrdoruesve, por edhe pėr xhepin e tyre.

Duhanpirėsit i bėjnė dėm edhe personave qė gjenden rreth tyre. Bashkėshortja e njė duhanpirėsi ėshtė 30% mė e rrezikuar pėr kancer se ajo e njė qė nuk pi duhan.Efektet e duhanit

Pirja e duhanit shkakton afro 25 sėmundje tė ndryshme, nga ato kroniket e deri te vdekjeprurėset. Po pėrmendim disa prej tyre:
1. Kanceri i gojės dhe i faringut
2. Kanceri i laringut
3. Kanceri i ezofagut
4. Kanceri i mushkėrive
5. Kanceri i pankreasit
6. Kanceri i veshkės, uretrės dhe i fshikėzės urinare
7. Trombozėn venore cerebrale (CVT)
8. Dėshtimin koronar arterial
9. Dilatacionin e aortės
10. Arteriosklerozėn
11. Emfisemėn kronikeKėto sėmundje nuk shkatohen vetėm te duhanxhinjtė, por edhe te njerėzit qė i rrethojnė ata, tė cilėt ndryshe mund t’i quajmė duhanxhinj pasiv.
Ky mund tė sėmuret nga tė njėjtat sėmundje qė shaktohen te duhanxhinjtė aktivė, por nė njė masė mė tė vogėl.
Femrat qė pėrdorin duhanin kanė mė shumė rrezik, pasi efektet kalojnė te fėmijėt

Ja disa nga efektet negtive qė ka duhani te fėmijėt, nėnat e tyre janė pėrdoruese tė rregullta tė tij:

1-Te gratė shtatzėna, duhani shkakton abortin nė 60% tė rasteve
2. Rreziku nga anomalitė e bashkėlindura ėshtė 40% mė i madh tė ato qė pėrdorin duhanin
3. Rreziku i sėmundjes sė gjoksit dhe alergjitė ėshtė 65% mė i madh te kėta fėmijė
4. Rreziku i Sindromit tė Vdekjes sė Befasishme tė Foshnjės (SIDS) ėshtė 50% mė i madh
5. Lindje tė parakohshme
6. Lindja e foshnjės me peshė tė vogėl
7. Zhvillimi jo i plotė i mushkėrive
8. Vdekja e befasishme e fėmijėve nė moshėn e re
9. Inflamacionet e veshit tė mesėm dhe tė sistemit respirativSHKAQET E PIRJES SĖ DUHANIT
Pasimi i prindėrve dhe shoqėria e keqe
Pėrcjellja e dobėt e familjes dhe ērregullimi i saj
Shtypjet e ndryshme shpirtėrore
Mos interesimi pėr shkaqet e pirjes sė duhanit
Mundėsia e lehtė pėr tė arritur deri te cigarja, si dhe nė anėn tjetėr mundėsia e lehtė pėr ta bartur dhe fshehur atė.


SHKAQET E VAZHDIMIT TĖ PIRJES SĖ DUHANIT
Argumentimi i vazhdueshėm me dėshirė tė dobėt
Shmangia e vazhdueshme nga tema pėr dėmet e tij
Mosqortimi ndaj konsumuesit tė duhanit
Ekzistimi i disa shembujve nė shoqėri, tė cilat nxisin thithjen e duhanit, si pėr shembull: mjeku, babai, etj.
Justifikimi me atė se gjenden persona nė moshė mė tė madhe se ai, tė cilėt ishin konsumues tė duhanit, qė kanė shėndet tė mirė.
Ē’duhet tė bėjmė?

•Tė refuzojmė tė jemi duhanxhinj pasivė

•Tė luftojmė pėr tė drejtėn tonė

•Tė marrim ajėr tė pastėr

•Tė mos heqim dorė nga pjesa jonė e pėrgjegjėsisė

• Tė mos lejojmė pirjen e duhanit nė hapėsira publike
• Tė informojmė ēdo duhanxhi pėr tė drejtėn tonė pėr frymėmarrje tė pastėr
• Tė tentojmė tė ndalojmė prindėrit nga pirja e duhanit nė praninė e fėmijėve tė tyre

O Allah, a i urrejmė me tė vėrtetė fėmijėt tanė deri nė atė masė…?! Ku ėshtė ajo nėnė qė do tė sakrifikonte jetėn e saj pėr hir tė fėmijėve tė saj? A ėshtė e mundshme qė nėna ka arritur nė kėtė shkallė tė indiferencės? Ku ėshtė babai qė i do fėmijėt e tij apo baballarėt janė bėrė vetėm burimi pėr prodhimin e parave?! A ėshtė normale qė babai tė mbysė fėmijėn e tij?Megjithatė, shumė njerėz mundohen t'i largohen atij, por dorėzohen shumė shpejt, duke thėnė se iu mungon vullneti. Nė fakt, atyre iu mungon besimi nė Zotin, nė Allahun e Madhėruar, i cili shprehet qartė: “Njeriut i ndalohet tė pėrdorė substanca qė e dėmtojnė atė.”

Nė qoftė se njeriu, kushdo qoftė, do tė ketė njė besim tė pastėr tek Allahu i Madhėruar dhe do tė zbatojė me pėrpikėri, nėnshtrim ato detyrime qė Allahu i Madhėruar na ka caktuar pėr tė mirėn tonė, atėhere kjo do tė ishte e mjaftueshme qė askush tė mos i afrohej duhanit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: vrasesi i ngadalshem--------DUHANI   Sun Apr 26, 2009 11:10 pm

Studim mbi dėmet e duhanit mes grave

Lėnia e duhanit mund tė shpėtojė jetėn e shumė njerėzve. Njė studim i kryer mes grave qė pijnė duhan tregon se lėnia e tij pakėson dukshėm rrezikun e prekjes nga sėmundje vdekjeprurėse brenda 5 vjetėve tė ardhshėm.
Liz Rajlli filloi tė pijė duhan qė kur ishte 15 vjeē. Ajo nuk e dinte se ky ves do tė zgjaste pėr 30 vjet. Por mė pas e kuptoi se nėse do tė vazhdonte tė pinte duhan, me siguri do tė vdiste prej tij.

Kohėt e fundit, shkencėtarėt morėn nė shwyrtim se sa shpejt mund tė pakėsohet rreziku ndaj problemeve tė shėndetit kur gratė lėnė duhanin.
Mjekja Stacey Kenfield pranė shkollės pėr shėndetin public nė universitetin e Harvardit thotė se ajo dhe kolegėt e saj arritėn nė pėrfundimin se pėr disa sėmundje nuk duhet kohė e gjatė qė gratė tė shohin rezultatin pozitiv dhe tė mirat qė vijnė nga lėnia e duhanit.

Shkencėtarėt morrėn nė shqyrtim gjendjen e rreth 100 mijė grave nga viti 1980 deri mė 2004 dhe krahasuan numrin e vdekshmėrisė nga sėmundje tė ndryshme mes atyre qė pinin duhan edhe atyre qė e kishin lėnė atė, me grupin e grave qė nuk kishin pirė asnjėherė duhan. Rezultatet e vėzhgimeve treguan njė pakėsim tė madh rrezikut tė vdekjes menjėherė sapo grate linin duhanin.

Mjekja Kenfielld thotė se brenda 5 vjetėve pas lėnies sė duhanit, u vu re njė pakėsim prej 21 pėrqind i rrezikut tė vdekjes nga kanceri i mushkėrive dhe njė pakėsim prej 50 pėrqind nė rrezikun e vdekjes nga sėmundjet kardiovaskulare dhe tė zemrės.

Studimi tregoi gjithashtu se 20 vjet pas lėnies sė duhanit rreziku i vdekjes nga sėmundjet kardiovaskulare pakėsohej edhe mė shumė. Sipas studimit, rezultatet e tė cilit u botuan nė revistėn e shoqatės amerikane tė mjekėsisė, kur organizmi pastrohet nga karcinogjenet qė hyjnė nė trup nėpėrmjet tymit tė cigares, organizmi ėshtė nė gjendje tė riparojė veten.

Liz Rajlly, e cila e la duhanin nė vitin 2002, thotė se pas kaq shumė vjetėsh ėshtė nė gjendje tė marrė frymė lirisht. Tani ajo kėshillon gratė e tjera qė tė lėnė duhanin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: vrasesi i ngadalshem--------DUHANI   Thu Feb 25, 2010 11:03 pm

Fal zoti kurr nuk kam konsumu duhan per mua Cigarja ,Alkoholi jan STOP:Cudij e madhe eshte se asnj antare pothujse ase miq qe kemi nuk e konsumojn .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: vrasesi i ngadalshem--------DUHANI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
vrasesi i ngadalshem--------DUHANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: