Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 12 ... 19, 20, 21
AutoriMesazh
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sat Jan 01, 2011 7:29 pm

Gjithmone historine tone e kan shkrue tradhtaret .
Sepse atdhetaret jane likuidue.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Wed Jan 05, 2011 2:20 pm

haj more deshmore e invalid te uck te vertet
rane do hajna e kriminel qe paskan luftue per hajni e pasuni ja murren ftyren e dhe juve
ju lutuat per komb e idnetitet e liri.
keta paskan bere luften qe tju shfitezojne juve te vijne ne pushtet per hajni e pasuni.
dhe me naj nderrue komb e flamur e me naj coptue atdheun duke u lavderue se paskan luftue per kete kosove multietnike pa sovranitet pa flamur e ushtri
e kosoven naj benen turshi ,e pershesh se me shkijet po mirren vesh.
Zoti i vraft e i mallkofte ata qe shiten kombin e kosoven.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Fri Apr 01, 2011 5:28 am

Sa her qe vjen 31 marsi.

Iku 31 marsi, dhe pas vije 1 prilli, dita e rrenve-genjeshtrave, deshiro kete qe une po e postoj qe mos ta besoni.
Te mendoni aprill- aprill, por per fate te keq eshte e vertet.
Me 31 mars ne vitin 1999 ndodhi nje gje e tmerrshme, me ket dat ne fshatin e vendlindjes time, u ekzekutun- masakrun 106 burra, jo te gjith nga ky fshat shum ishin edhe te anve te ndryshme qe kishin gjetur strehim ne ato pake shtepi qe iu kishin shpetu granatimve dhe ofenzives te shtatorit te vitit 1998.
Por ne ket masaker ishin 46 burra te fisit timi, qe se bashkur me te tjerte u vran barbarishte nga gjakataret serb.
Sa her qe vinte 31 marsi ne menyra te ndryshme e perkujtonim ket dite te dhimshme, disi dhimbja nulargohke kur na vizitonin edhe medjat e vendit sidomos RTK.
Me ata pak sekondoa her 24, her 18 e her 36 sekonda na ipte mundesi edhe neve qe jetoim jashte vendlindjes te ishim per nje caste ne ate vend.
Por edhe pak shum pake kohe qe iu kushtonin mediat, kesaj date te dhimbeshme ishim mesua ta shihnim ne RTK.
Shikova Lajmet e para dhe ato qendrore 7.30 dhe nuk pashe gje, per ket dite, Pashe fetyren e gezuar te kryeministrit, qe i flm te gjithe ata per pritjet e rritjeve te pagave, pashe edhe nje proteste qe kishte ne kryeqytet nga puntoret e PTK, me vete thashe qeveria ka halle, nuk ka lek, dhe duhet te shet pasurin e kejt ...?
Pashe edhe nje intervist te nje shefi te EULX i cili na kshilloi se duhet te sundoj ligji, por per ke shtrohet pytja ...? Kete nuk e sqaroi per shqiptaret pe dime perqdo dite arrestime, por jo serbet ata qe vran masakrune.
Pashe edhe z. Tahir e cila na kishte shku ne Tiran, athua per cka...?
Per bisedimet serbi kosovo po i dime me te gjith, edhe qe jane teknike na kane mbushur me mendjen, vendor e nderkombetar.
Ne ke to lajme pashe dhe mesova qe nga neser po fillon regjistrimi i popullsis ne kosov, u gezova.
Por nuk pashe te pakten as 18 sekonda per ket date te dhimbeshme, per ket masaker te tmerrshme qe ndodhi ne fshatin time. Qeveria ka halle, e sebashku me te edhe RTK, ndoshta nuk kane patur ekipe te mjaftushme, pore per cudi kur ishini zgjedhjet, e sidomos ato komunale ne ket kumun vitin qe iku, aty erdhen te gjithe nga i pari kryeministri te gjithe, e me ta edhe RTK, dhe disa her.
Te gjithe i dime si kalun zgjedhjet edhe ne jashte i mesum, qe shpesh na merzitshin, me ate kohe te gjate,( votime, balotazhe, rivotime e cka jo ) edhe ne komunen ton kerkun votat, dhe edhe ne emer te gjithe atyre qe u fliuan per liri, dhe kesaj radhe nuk fituan zgjedhjet , dhe ndryshoi diqka, e me kete edhe ky 31, mars.
U qofte i lehte dheu i kosoves te gjithe atyre qe ran per lirin e Kosoves.
Ju deshmor, e martir, e di qe nuk jeni te qeti, por kujtim per ju i popullit eshte i madhe, dhe ne do ti ndeshkoim te gjithe ata te cilet bein ndarsi, e sidomos ata qe vetum kur jane zgjedhjet iu permendin, iu kujtoin.
Kesaj radhe i ndeshkum nuk iu dhame votat, i kerkun diku tjeter, i gjeten te vrasit e juaj, por ne radhen tjeter nuk e di se ku do i gjein.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Fri Apr 01, 2011 1:47 pm

Luftuan te ngratit edhe u tradhtuan nga shoket e tyre
naj prunen bashkim vllaznimin me te forte tash se ne kohen e titos dhe naj coptuan kete pak kosove qe me biciklet per nje sahat i bje rreth kosoves ,haj medet e kuku perne e per femijet tone e rinin tone ...
Keta ,,trimat" paskan luftue per kosoven multietnike e flamurin multietnik e kombin kosovare e enklavat serbe ..valla kena fitue..te trashet e sules...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sat Apr 09, 2011 12:19 pm

Lufta per liri eshte jete, siq eshte jete edhe vdekja per liri.[youtube][/youtube]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sun May 22, 2011 12:50 am

Ata qe ma shane AtdheunMa shane atdheun, ma shane nga
nena,
ne nje bar, mbushur me te bardhe e neger...
Shtrengova dhembet te mos me cohej zemra,
e mbi tate leshohesha si bishe e eger...

*****************

Ma shane atdheun buze detit Egjo.
Si m'u mbyll goja e nuk volla mallkime!?
Po per ke t'i shaja!? Ata s'kishin atdhe...
Ma shane atdheun, ne gjuhen time.

F.Konica
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sat Feb 04, 2012 1:13 am

https://www.youtube.com/watch?v=mgGoFxds99o&feature=related
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sat Feb 04, 2012 1:15 am

https://www.youtube.com/watch?v=03-cpiFhu0E&feature=related
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Gjeta 9
Fillestar/e
Fillestar/e
Gjeta 9

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 67
Vendi : Suedi
Registration date : 04/02/2012

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sat Feb 04, 2012 1:26 pm

Pershendetje te gjithe forumisteve te Bashkimit Kombetar dhe atyre ju deshiroj shendet, paqe ne familjet e tyre, mireqenie ekonomike, shkembim te frytshem mendimesh dhe pa zenka ne Forum! Dhe sigurisht, te gjitheve u deshiroje realizim te endrres shekullore te stergjyshereve tone, gjyshereve dhe baballareve tone, pse jo edhe endrren tone, ta shohim Kombin tone ashtu sic deshiruan te paret tone dhe sic deshirojme ne!
Nje keshille per te gjithe! Askush nuk eshte me patriote se tjetri, askush nuk e do kombin dhe Atdheun me shume se tjetri dhe aq me pak dikush ka te drejte vehten ta quaj patriote dhe tjetrin tradhetare! Cdo njeri enderron dhe deshiron ate qe e duan te gjithe dhe vetedijshem, apo pavetdijshem, ne punen e tij te perditshem, bene dicka qe kjo te realizohet! Patriotizmi dhe atdhetarizmi nuk eshte prone private e askujt! Askush nuk ka te drejte te thirret ne emrin e atdhetareve, heronjve dhe deshmoreve, te cilet dhane jeten per idealet me te larta tė Kombit! Ata qe thirren dhe mburren ne Adem Jasharin dhe mijera heronj te tjere, nuk jane Adema e as Zahira..., por jane mburraveca dhe perfituese nga madheshtia dhe tragjedia e tyre! Them madheshtia e tyre, sepse e dhane jeten e tyre per Kombin! Theme tragjedia e tyre, sepse eshte tragjedi ta humbesh jeten, qofte edhe per idealin me te shenjte!

Me ra ne sy nje mburravec i Forumit, i quajtur "detektivi", madje shkruhet se qenka "anetar i sukseshem" i Forumit!? Ja se cna shkruan ai, ne nje nga postimet e tij:

Fatmir Sejdiu nje komuniste Titiste qe distancoi dhe denoi me pare shqiptaret intelektual pse kerkojshin Republik tha se u arrit amaneti i Jshareve.

E kam njohur Fatmir Sejdiun! Kurre nuk ka denoncue ai askend! Ka qene nder intelektualet e shumte,( atehere shume i ri, asistent ne Fakultetin Juridik te Universitetit te Prishtines) te cilet me forcen intelektuale i eshte kundervene diferencimeve ne Universitet dhe gjithekund ne Kosove! Nuk ka njeri pa te meta! NUk eshte pa te meta as Fatmir Sejdiu, edhe pse une ato te meta nuk ia njoh! Por, si intelektual eshte i Zoti, si patriot eshte i pashibel!
Por, per "detektivin" dhe "detektivat" e tjere qe mburravecen neper forume shqiptare e kam nje ngjarje, thone e sakte, por mud te mos jete e tille:
Njani e coj nusen per here te pare ne maternitet per te lindur! E la atje dhe erdhi ne mbremje ne shtepi! Te nesermen, nana po i thote, nisu biro e shko e keqyre si i ka punet nusja, me cka na ka gezue, me nje djale, a nje vajze!
Kur shkoi ne spital e pa nusen dhe femijen afer saj!
Ja ta kam ba nje djal, i tha nusja!
E mori djalin dhe cka me pa, djali zi sikur futa!
Nuse moj, po ky djali qenka kaq i zi?!
I bardhe ashte kane, po nuk me erdhi gjini kur linda, e djali kante e u desh me ia dhane asaj grues te zeze, ne ate dhome tjeter. mi dhane gji! Cudo more burr, tu e pi gjinin djali i bardhe nisi te nxihej e u ba keshtu i zi, sic po e sheh!
Kur shkoi burri ne shtepi, nana po e t“vet, biro me cka na gezoi nusja?!
Djal, djal, nane...! Po ish i zi sikur futa djali!
Si i zi more bir! E t“vete nusen, pse, kah doli djali i zi! Na te bardhe jemi te gjithe!
Tha se mas lindjes nuk kish pase gji me i dhane djalit, e i kish pase dhane nje grue e zeze dhe djali ish ba i zi!
Biro, mjere nana per ty! Edhe une kur te linda nuk pata gji me te dhane dhe te dhashe tamel lope, e e sheh se je ba lope!

Deshta te theme se kush ju dha gji ketyre "detektivave" qe nuk dijne dicka tjeter vecse te shajne, te pergojojne, te nxijne dhe mburravecen ne emer te Adem Jasharit dhe heronjeve dhe trimave, aq te shumte qe dha Kosova!
Me grindje kurre nuk do te arrihet Bashkimi Kombetare!
Pune te mbare Forumit Kombetare!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sat Feb 04, 2012 8:06 pm

Nje mirseardhje Gjeta ne forumin BK, shpresoj se do ia kaloni mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Fri Mar 23, 2012 12:09 am

https://www.youtube.com/watch?v=C048FeEviMI&feature=player_embedded
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lutfi coka
Fillestar/e
Fillestar/e
lutfi coka

Male
Numri i postimeve : 46
Age : 67
Vendi : shqiperi
Registration date : 29/06/2012

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Tue Jul 17, 2012 5:59 pm

Ne kete epope plot lavdi e heroizem,te madhes ''UCK''kam nderin dhe e kam per obligim qe tju paraqes para jush dhe heroizmin e nje djali te ri nga shqiperia,Halit Coka.Hero i luftes se uck ne zonen operative te Dukagjini.Atij vullnetar patroit,nacinalist modern i koheve moderne,i takon nje vend me rendesi ne sofren e heroizmit e trimrise se kosovare.
Eshte teper mallengjyese dhe shume krenare,qe te udhetosh per te shkuar ne vendlindjen e deshmorit te Kosoves,Halit Coka.Rruge e gjate qe gjarperon ne ato lugina te thella e plot pyje me lisa te gjate e te holle,ma male te larte e plot pyje te mrekullushme.Ai lindi ne kete fshat me 25 korrik 1974.fshat i cili shtrihet ne rreze malit te Zepes dhe duket tamam si nje fole dallendyshje …..
Ne kete fshat kane jetuar e punuar ne kushte te veshtira,mes debores e stuhive ,me toke te pakte e pak prodhuese.Ne kete vend kan lulezuar ne shekuj vetite me burrerore te n je malesori tipik…Eshte shquar gjithemone per trimeri ndaj ēdo pushtuesi,besenikerine e madhe e te pa tunder.mikpritjen e bujarine shembullore.Ne mungese te shkollave ,dhomat Arnore, kan qene vendi ku u muaren kulture e dituri e u kultivua zgjuaresia….Ne keto dhoma u muar dhe u edukua atedhetaria e patriotizmi shembullor…
Ne nje ambjent te till lindi Halit Coka,ku pati fillimin e jetes se tij.Ai largohet nga ky fshat per te jetuar ne disa qytete te vendit tone, pasi atje punoj dhe jetoj i ati i tij ,Riza Coka,mjeshter i punes dhe i zanatit,novator i shkelqyer,punetore i palodhur,.Ishte fat i madh per Halitin pasi moshen me te mire dhe kritike per jeten e kaloj ne qytetin e Shkodres,vend dhe djepi i Kultures SHqipetare. Ai jo vetem mori arsimin baze ne kete qytet,por dhe u edukua me nje kulture te gjere qytetare. Ai u formua si djal i mrekullueshem,i urte i sjellshem me kedo,i dashur me te gjithe.
Nje nga vetite e tij me te spikatura ishte se ai punoi dhe luftoj per tu bere njeri i ditur,njohuri te cilat i merrte nepermj et leximit ne vijushmeri dhe sistematikishte…Ai kishte deshire te lexonte ato libra qe flisnin per trimeri,sic ishin :’kenget per kreshniket’,apo vepra te tjera plot trimeri……
Nje formim te gjere e mori nepermjet traditave te mrekullueshme te Shkodres, u pais me nje humor te mrekullueshem shkodran, qe trasmetoheshin brez pas brezi prej tyre,dhe kishin vlera te medha edukative…
Shpesh here ai shkruante dhe fliste me passion te madh:
--”Populli yne i mrekullueshem,pasi dhe ne kohen kur nuk kishte shtet,por pushtohej e shkaterrohej, ruajti ne zemer e ne mendje traditat me te mira qe iu deshen popullit
per te mbijetuar,si trimeria,atdhetaria e patriotizmi,…

Ēdo gje u ruajt ne mendje e ne zemer te popullit tone ,te cilen e trasmetoje brez pas brezi pasi,nuk mund ta shkruante dot sepse vrastaret e armiqte i djegnin pa lindur akoma”….
E pra ky popull dhe paraardhesit tane kan qene te mrekullueshem e ta pamposhtur sepse na dhuruan ne trashgushmerine gojore, nepermjet te cileve mesuam atdheun,guximin, trimerine dhe ndershmerine kombetare, te cilat te pakte kombe e kane..
Shpirtin e flijimit per te ruajtur Atdhene,lirine e traditat tona,sa te bukura dhe madheshtore.
Do kisha deshire te kisha lindur ne ato kohera,kur burrat prodhuan burrerine,kur trimat dhane trimeri ne mbrojtjen e vendit tone sa te dashur dhe te mrekullueshem,--Thoshte Haliti,--ne bisedat e ngrohta qe ai bente me shoket dhe bashke moshataret etij.
Jo larg ne kohe,iu krijuan kushtet per te cilat ai enderronte.Te provoje burrerine pa u burrerua!. Te trimeroj pa u afirmue ne moshen qe duhej te reflektonte kete..
Mori rrugen plot sakrifica,ne shi e debore ,ne stuhi e furtuna dhe me ne fund u gjend ne rrjeshtat e ushtrise se uck,dhe u be luftetari me aktiv,me i pamposhtur,me trimi,per ti dal zot popullit vella te Kosoves,qe masakrohej,perdhunohej digjej e shkrumohej, dhe aq me keq largimi nga trojet e veta etnike.
Shpesh ne frontet e luftes ,Ai,thoshte fuqishem me ze te larte:
_”,_Ne qofte se kan uri –Le te vijne e te han gjoksin tim,te nxjerrin zemren time,qe nuk shuhet kurre!...
Askujte te mos i shkoi ne mendje,se une do te hap rruge!...
Kurre nuk do te zbrapsem qe te pranoj roberine,per te shpetuar jeten time!...
Jeten e dua shume ,si gjithe kush tjeter,por dashuria per te verteten triumfon mbi te gjtha dashurite!!,,,
Pra qendron mbi dashurine per nenen,mbi dashurine per baben, mbi dashurine vllazerore e miqesore!”…
Keto fjale filozofike qe byronin nga goja e tij,qe permbanin trimeri e vetemohim,ndiznin zemrat e i hidhnin ne sulm trimat dhe bashkeluftetaret,ne betejat me te pergjakshme….
---O vllezerit e mi,--Thoshte Haliti,--Perandoret hoqen nga fronti nje duzine mbreter , te forte e te fuqishem, por do te zhgenjehen kur nuk mposhtin dot nje grusht shqipetaresh,si puna jone,qe luftojme per Atdhe,per te mbrojtur jete te pa fajshme,te sulmuar nga armiqte me te eger e te pa shpirte…
Serbet nuk lan gje pa bere kundrejte fatezijve Kosovare.Forca mposht gjitheēka.Kosovaret edhe pse u larguan,flamurin e moren me vehte,e sa here ,kerciste pushka ai valvitej dhe rrezatonte shprese dhe vetem shprese…---vazhdonte Haliti!,,,
Mendja e ndritur e Halit Cokes ,shfaqte pervec ,trimerise,urtesise,kishte nevoje per ushqim,te cilin e merrte,nepermjet pervojes ne lufte,nepermjet leximit qe ai lexonte dhe ne frontin e luftes,,,
Fantazia e tij poetike,kalonte kufijte e diturise,duke e pare boten shume larg,ne kohe e hapesire,si dhe zhvillimet filozofike….
I pelqente te lexonte libra qe benin fjale per trimerit,per heroizmat te cilet I nxisnin dhe u ushqenin entuziazmin e tij ne lufte plot arritje.
Ai,Haliti,dhe ne kushtet me te veshtira shprehej:__”Si nuk pata fatin qe te lindja ne ato kohera te trimave e trimerive,ku ata me shpaten e tyre,shkaterruan cdo padrejtesi,e urrejte ndaj njerezve te mire e te pafajshem….
Nuk me harrohet dhe i kam te fresketa ne mendjen time fjalet e deshmorit ,pa u be deshmore,me thoshte me buzen plot gaz e harmoni:--- “Njeriu duhet te jete i vyrtytshem,--per te qen i dashur nga te tjere,!
--Shpirt madh e zemer gjere, per tu respektuar nga te tjeret!
--Guximtar e trim, per te qene i admiruar”!..
AI,shquhej per shpirte gjeresi,dhe sy hapur per te pare boten,e duke bere dallimin qarte e sakte,midis shpirtit te hipokritit e te tradhetarit, atij qe don lirine,dhe atij qe kerkon ta rrembeje ate.Fale zemerimit qe i ndezi ne shpirte e ne zemer ,sulmi misterioz i paramilitareve serb mbi popullin trim e te urte te Kosoves,Nuk arriti te mposhte durimin dhe emocionet therese ne zemren e tij,kur gjaku shkonte lume,loti shkonte rreke ne faqet e njerezve te pafajshem,te cilet kerkonin ndihme ,ndihme……
Deshira,padurimi,druajtja prinderore e vllazerore e nje mori lufte ndjenjash ne boten shpirterore ,ndezen nje flake dhe shendrit nje vendim i barabarte me shume jete.:

--Do.Luftoje per lirine e Kosoves,
Per vllezerite motrat e mia, qe torturohen e masakrohen ne menyren me makaber!…
Vendimi u muar,,,,zbatimi i padiskutushem!!..
Eshte kenaqesi te jap ne imagjinaten tuaj dhe disa cilesi fizike te spikatura ne portretin e tij.
I gjate e trup madh,me pamje te bukur e madheshtore,i hijshem e plot shkelqim.Me fetyre te qeshur e plot hieshi,me ato sy te zinje plot bukuri,qe ruanin veshtrim te thelle,te gjalle e depertues,plot rini e gjalleri,te frymezonte te jepte respekt,me ke qendronte e kuvendonte sado pak,,,
AI,te impononte nderim e konsiderate pa dallim moshe.Shquhej per fisnikeri e sjellje shembullore. Gjate kohes qe ai jetoj e punoj si mergimtare ne Greqine e larget,shquhej per pune te ndershme e voluminoze,per te siguruar te ardhura per familjen e per vehte.
Natyra i kishte dhene nje zgjuaresi te rralle.nje mendje te shendosh e te holle,kishte nje gjykim dhe nje arsyetim te thell duke dhene mendime te vlefshme per ke do dhe kurdo.
Ai kishte zemer te madhe,e te ndjeshme ndaj ēdo vlere positive apo negative qofte ajo.
Ai kudo qe shkonte e luftonte rregullonte pozicionin per te qene i garantuar ne ēdo lufte si ne mbrojtje dhe ne sulm..
Haliti ,Cdo dite qohej heret per te pare situaten e per te percaktuar luftimet e me pastajshme ,me pjekuri e vetemohim.
Ishte data tre pril 1999,Ai pa forca te shumta,ku kishin mbushur transhete.Tanke te shumte ne gadishmeri te plote gati per sulm,ndaj forcave te uck
Haliti menjehere shpejtoj per te dhene sinjalin e luftes qe minutat i ndajne..Duke shpejtuar ai pa befas,grykat e pushkeve te kryqezuar,grykat e topave qe gojen e kishin te hapur ….Menjehere krismat e bresheria hap zjarre,, tanket si te terbuar versulen ndaj forcave te uck.
Lufta filloi ,,,,Zjarr e flake ndezin token.nje mjergullnaje mbulon vendin. Bresheri e furtune e papare ne te kater anet,
NJe ēete e vogel por me zemer te madhe luftetare,qendron e pa tunder ne kete traneshe.Trimeri e rralle ,guxim i madh,vetemohim i papare .Lufte e madhe e nje grupi te vogel te uck .me forca te shumta ne numer dhe ne armatim.
Lufta sa vinte e shtohej,vendi ushtonte nga zjerri i armeve…
Tymi dhe flaka mbuloj vendin….Koha kalon dhe njerezit po luftojne me vetemohin dhe kurajo duke patur besim ne fitore dhe te vendosur per te ēare rrethimin me nje fitore madheshtore… Lufta arriti kulmin …moment teper kritike…Zjarri frontal me arme e me tanke filloi ofensiven per te shkelur me kembe dhe me tanke drejte traneshese ku luftonin Halit coka bashke me trimat e tjere. Erdhi moment kur dote vendosej vdekje me nder perball ketij sulmi qe marshonte si nje ortek qe nuk e ndalonte asgje!…..
Haliti,ēohet ne kembe dhe me antitank qellon mbi tank qe versulej si nje bishe e ēmendur!...predha godet zingjrin e majte ,e shkaterron ate,tym e flake ngrihet ne qiell…
Tanku fillon te rrotullohet mbi zingjirin tjeter merr flake.. .tymi i zi ngrihet larte,ekipi e ushtaret serb u mbyten ne flake…
Pa pritmas nje snajper godet Halitin,i cili nuk pushonte goditjen ndaj brezit ne luftim..AI ra per te mos vdek kurre!!...Tymi filloj te hapet,pushket ndaluan zjarrin,ēdo gje nje beteje e pergjkshme…..Aty ne transhe ,qendronte Haliti me ato sy qe nuk iu mbyllen kurre,dora i kishte ngrire mbi pushke ,e syri mbi flamur!..........
Nje jete e shuar,mijera zemra te helmuar…Nje arme e nje trim me pak ne uck!?...
E nga zemra ime e helmuar ,por dhe krenare,burojne fjalet me te lavdishme: ---Lavdi vepres suaj legjendare Halit Coka!
---Lavdi trimerise,patriotizmit e atedhetarise,!
--Lavdi familjes qe lindi ,rriti dhe edukoj nje trim te till,nje atedhetare te flakte dhe nje deshmore lirije!...

“ E shume rende eshte flamuri
Po peshon me rende se guri.
Ne front te luftes ,ne prag te lirise
Ka ra trimi I Shqiperise!,,,”
Nga ky moment mua me vijne ne mendje ,kujtimet e gjata dhe mesazhet qe ,Ai, me dergonte nga fronti i luftes e midis te tjerave ai me shkruante:
--”Luftra te medha behen ne keto ane,keto luftra behen pa pushim,ne kushte jo te barabatre ne forca njerezore e municione.” Keto luftra jane te tmerrshme dhe paraqesin rrezikshmeri te madhe,dhe vdekja e ēdo njerit nga ne eshte shume afer….Kjo mund te jete edhe vdekja ime!...Por dhe ne rast se …jam krenar ,se kjo eshte nje detyrim,e obligim i imi per te cilin kam marre guximin te futem ne lufte per nje qellim te madh!....Ne qofte se vdes me denon padrejtesia e regjimit serb…qe per realizimin e masakrave nuk pyet asnje,ai regjim mund te parandalohet vetem me force dhe me pushke!....
Marshojne ndaj nesh me mijera pushke e mijera tanke te cilat pa meshire e urrejtje na sulmojne ne te gjitha anet,diten e naten e panderprere.
Shume shoke dhe bashkeluftetare te mije kan rene ne fushen e luftes si trima dhe si u ka hije … Kjo eshte e munder dhe shume e dukshme qe do te me pershendes dhe mua!...Per kete do te jem krenar e mendje larte…Do me vij keq qe ndoshta nuk do te shoh me syte e mi Kosoven e lire,per ate liri qe do te qendiset me pushken time qe vazhdon te kendoj me krenari,dhe te shokeve te mi qe nuk i shoh me ne front te lufte…..
Nenes Fatmire mi thuaj me guxim e force qe ,per mu te mos merzitet,te mos leshoj asnje pike loti,bile te jete shume krenare se ka rrit nje trim qe nuk i trembet syri kurre perpara tankut e topit armik!..Po shkoj te takohem me shoket e mi qe luftuam se bashku dhe u deshem shume njeri tjetrin! Me ke kujdes baben,pasi ai te don shume,…
i thuaj kete fat e rruge zgjodha vete ,dhe ndoshta derdh gjakun,per vllezerit e mi Kosovare. E kjo do te behet ne fushen e nderit ,ne beteje dhe vetem ne beteje..
Mua me lendon zemren,por me jep shume fuqi ne kushtet me te veshtira,dashuria prinderore,dashuria vllazerore, dashuria shoqerore e miqesore ,qe i kam dashur aq shume dhe me kane dashur po aq shume!..
Mi thuaj ne emrin tim se kete dashuri dhe respekt qe na mungon per momentin ,do u a shperblej vetem me nder e burreri ne front e ne paqe nese do jemi prap bashke!..
Gjaku yne do te vadis kete toke te lashte,nuk do te shuhet kurre, dhe nga kjo vaditje ,ky vend dote prodhoje gjithmone trima e heronje te medhenje per kombin!...
Kuredohere,dhe sa te kem shpirte prej luftetari,ne minutat e fundit do te buroje fuqishem urimi para vehtes e zotit te madh:
--”O zot i madh ju lutem me dashurine e zemres sime,per Kosove te kesh shume meshire,ta ndihmosh te fitoje lirine e humbur e te rrembyer nga gjakpires te pangopur,..Ti fale asaj drejtesi,dhe ti heq nga qafa zgjedhen e rende prej nje shekulli te mallkuar per Kosoven.”!......

----”Le ta mare vesh kushdo ,dhe zoti do ta thote me mallkim, se njerez te tille te masakrojne,perdhunojne te vrasin e te djegin!........Eke vall?.!!....Nje vend me plot histori……qe lind kurdohere trima e heronje per kete atdhe te mrekullueshem!
Zoti nuk ka vendos kurre,qe per Kosove te mos bjere diell!”… Zeri I ndergjegjes ne momentet me te veshtira e me te rrezikshme,do ju le mesazhin :
“Liria e popujve eshte si lule mali,qe per tu rritur e hapur ere lirie, ka nevoje te vaditet pa reshtur me gjak te paster fisnikerie”!.....
_E pranevera erdhi,,plot drite e diell ….Idealet ,urimet shpresat filluan te thinjen,,nje bote e trazuar ne shpirte e ne zemren time.Ato hapin nje fole ku te prehet dashuria,atje ku patriotizmi shkelqen ,ne zemren dhe mendjen time udhetojne urimet e mija ,qe hapen plage te pa sherueshme ne cdo hapesire …
Ku jeta shkelqen me miresite dhe krenarine e kombit e te familjes sone te lavdishme!..PO Halit Coka!...

[b][i]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Deme Dashi
Fillestar/e
Fillestar/e
Deme Dashi

Male
Numri i postimeve : 4
Age : 64
Vendi : Peje
Registration date : 10/09/2012

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Tue Oct 02, 2012 1:10 am

Nuk eshte tragjedi mos me lexu asnji liber ,tragjedi eshte me i lexu librat e gabuara
Ma mire eshte me fal nji te fajshem,se me denu nji te pafajshem
Ai i cili nuk u beson argumenteve ,eshte i marri i cili barikadohet ne marrezin e vet
Ma mire eshte tja falish meriten te pa merituarit,se t'ja marresh meriten te merituarit.
I pa dishem eshte dembeli i cili nuk don me mesu.
Dembeli e ka fukarallekun te dera e shtepis.
Sharja eshte arma e te dobetit. Populli i meqem bashkohet pa zhurm dhe dhemje.
Ne gjungell, kur mungon luani, majmuni behet mbret.
Ai qe ska te kaluar,nuk mund te bej te ardhme.
Njeriu lind i paster,vdes si mashtrues.
Servili ojektiv e ka perfitimin,jeten e ka te shkurt .Dijetari mbi dijetar,ka nevoj per mesim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lutfi c oka
Fillestar/e
Fillestar/e
lutfi c oka

Male
Numri i postimeve : 2
Age : 58
Vendi : tirane
Registration date : 28/08/2013

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Wed Aug 28, 2013 8:52 pm

HERO MODERN i KoHES MODERNE
                                                    Halit   Coka

Kosova ka qene vendi me luftra te panderprera,ka perballuar stuhi e agresione te pa numerta.Ne keto kushte ne Kosove kane lindur trima ,luftetare,deshmore e patriot,heronje e komandant legjendar…Veprimtaria heroike e burrave te Kosoves ,lindi ne lufte dhe vetem ne lufte ,sa here armiku eshte futur ne vend,kur ka filluar te plackis,te vras e te masakroje njerezit e pafajshem.Ne keto kushte te veshtira ishte domosdoshmeri qe ky popull te mbrohej nga dikush. Heroizmi i burrave te Kosoves lindi nga sulmi direkt i armiqeve te tij,pamundesia per t’ju shmangur ketyre masakrave,prodhuan trima e heronje per te perballuar situaten ne keto kohe te veshtira.

Humanizmi i ketyre trimave lindi si rezultat,per mbrojtjen e nderit, dinjitetin,te njerezve te tyre me te afert te gjakut,fshatit apo krahines,nga pushtuesi,qe kerkonte te vriste plackiste e te masakronte njerezit e pafajshem.

Atdhetarizmi e patriotizmi i tyre lindi si rezultat i bashkimit te popullit per t’I bere ball sulmeve gjakatare te armiqve,per te ruajtur territorin dhe njerezit e tyre ne keto kushte teper te veshtira.

Ne vendin tend cdo gje te bukur ,-je i detyruar ta shijosh me kenaqesi te madhe.

--Cdo gje te keqe ,je i detyruar ta perballosh sa do e veshtire qe te jete ajo.

- Cdo sulm sa do barebare qe te jete ndaj vendit e njerezve te tu, ---je i detyruar ta perballosh me cdo cmim.

--Ate vend ku te ka ra koka ,--je i detyruar ta duash dhe ta mbrosh me cdo kusht.

Duke analizuar sa me larte,ai qe gjykon, mendon,arsyeton,del ne pah se heroizmi,humanizmi,patriotizmi ,i HalitCokes ,ka dicka te vecante nga keto cilesi te burrave te Kosoves.Baza e ketyre cilesive tek Halit Coka eshte vullnetarizmi,ndjenja e thelle qe buronte nga shpirti i tij sa human aq dhe patriot..

E per keto cilesi Halit cokes ,i takon shume me teper,per t’ja
lartesuar sejcilen prej tyre dhe, keto percaktime te miat nuk mjaftojne per ti plotesuar sa duhet.

- Humanizmi me ideal i takon , --vetem Halit Cokes..

-Trim mbi trimat , --eshte Haliti.

-Patriot dhe atdhetare,qendron me larte –eshte Halit Coka

--Hero dhe me kryelarte per kombin eshte ,--- Haliti..

  Keto cilesi burrerore ,nuk ia dhuroi askush,nuk ia imponoje

as vendi,se nuk jetonte ne Kosove,as sulmet armike;se ishte

larg tyre,as lufta per tu vetembrojtur,pasi nuk ekzistonte nje mundesi e tille,por.. ndjenja e thelle qe buronte nga zeri i ndegjegjes,nga thellesia e shpirtit luftarak shpalosi:

--Humanizem te thelle per njerezit e pa mbrojtur.

--Heroizmin e pashembullt,per te mbrojtur,te masakruarit,nga

barbaria shekullore qe mbiu ne zemer te Kosoves.

.—Nacionalizmin demokratik,per njerezit qe vuajne nga turturat misterioze e te papara..

--Atdhetarizem e patriotizem shembullor gjer atje ku ka kembe Shqipetari dhe merr sa do pak fryme atje ku jeton.ishte me zemer dhe me shpirte Haliti…

Jeta e dhuruar ,nga Haliti,si gjeja me e shtrejte dhe e pazevendsueshme,ne ne vendin ku ai nuk ka lindur,por atje ku kan lindur e luftuar herojte me me ze te Kosoves…

- Heroizmi i Halit Cokes, pushon nen hijen e shpates se Millosh Kopiliqit qe hodhi ne toke koken e Sulltan Mehmetit….

--Heroizmi i Halit Cokes pushon ne gjoksin e Mic Sokolit,

qe i vuri gjoksin topit te turkut…

----Heroizmi i Halit Cokes rrezaton drite ne majen e lisit te Sef Koshares,te varura nga forcat turke..

--Pushon afer Hasan Prishtines,degjon zerin e Shote e Azem Galices,….

Me ne fund herizmi I Halit Cokes,lindi mbi gjoksin e vendosur tankut,qe si nje egersire e terbuar kerkonte te shtypte ,trimin qe se mposhte as termeti me i fuqishem,!!!

Po,heroizmi i Halit Cokes ,u largua nga transheja per tu bashkuar me herizmin e Adem Jasharit,dhe me heroizmin e

pesedhjete e gjashte trimave te kulles se” Jasharajve”.

Ne kete kulle buroi trimeria ,heroizmi….

Ne kete kulle e ka folene liria Kosoves.

E ketu ,ne kete kulle ,pushon dhe herizmi i Halit Cokes…..

Pushka e Halitit ishte pushka e dyte ,pas pushkes se “jasharave”

E lavdishme e krenare do te jete Kosova,me njerez e trima

te tille si Halit Coka qe u fut ne kauzen e trimave me te medhenje te Kosoves martire!....E prehet se bashku me ta ne perjetesine e nderit te kombit Shqipetare!...

Nuk ka as psikolog qe te shpjegoje dhe te zberthej ,cilesite e karakterit te Halitit,Ne nje moshe kaq te re,me prekupacione,qe mund te kete cdo i ri ,te triumfoj ne ndergjegjen e tij ,humanizmi njerezore,mbi deshirat dhe aspiratat qe mund te kete nje moshe te tille!...?

Humanizmi I tij lindi si nevoje shpirterore per te pare njerez te qeshur e te gezuar,pa lot nder sy,pa brenga ne shpirte,pa dhimbje e fatekeqesi,prandaj zgjodhi pushken,per te luftuar anti humanizmin qe podhonte dhimbje ,lot,gjak e varre masive,ne Kosoven martire..

Ndonese heroit e kosoves u gjenden per balle situatave sa te veshtira aq dhe te domosdoshme,ishin te detyruar qe te perballonin me lufte e gjak situate te tilla,ndersa Halit Coka jashte cdo rreziku te tille,e qujti obligim,dhe mori vendim sa historik aq dhe patriotik per te luftuar ne krah te popullit te Kosoves.Ketu qendon maja me e larte e heroizmit,patriotizmit,nacionalizmit dhe e atdhetarizmit te Halit Cokes,qe populli i Kosoves eshte me mirenjohes se bijve te tyre,pasi ky ka bere rruge me te gjate ,ne kushte te veshtira

shpirterore ,e klimaterike, luftoi me vetemohim deri sa dhuroi dhe jeten per Kosoven.. Nje obligim me shume! …. Nje nderim me i vecante!....

E neqoftese ka ndonje piramide e ndertuar me burra dhe heronjet e Kosoves,nje vend me me rendesi,kulmi i saje, i takon ,djalit nga Shqiperia,vullnetarit humanist,patriotit

shembullor,nacionalistit demokratik,Halit Riza COKA!!!...

Veprimtaria dhe lufta e pa epur e Halit Coka,ne trojet e Kosoves,larteson me shume se kurre,nje heroizem,qe kalon kufirin e Atdhetarise,duke qendruar patriot me i madh,nacionalist modern i kohes moderrne,humaniste shembullor i shekullit modern,nje trimeri e rrall e gershetuar me zgjuaresine beri qe trimeria te shkelqeje fort dhe vetem fort!……Vendosmeria e patunder,iniciativa e madhe,per ideale te larta njerezore e shume te rralla qe ndodhin po rralle, e ben qe Halit Coka te jete nje hero i kompletuar,me veti te rralla,qe shkelqyen ne front te luftes , qe Kosovaret te gezojne,qeshin,e te shijojne te ardhmen e tyre me plot optimizem,me plot endrra te mira e te gezushme!!!..

Shume u thane , por duhet nje roman qe te shkruaj nje jete te shkurter me heroizem kaq te madh!..... Ky hero e ka emrin HALIT COKA!

Ai vrau vdekjen e tij per ti dhene drite,liri,pavaresi,dhe shtet te forte ne Kosoven martire…..


ERO MODERN I KoHES MODERNEK

Kosova ka qene vendi me luftra te panderprera,ka perballuar stuhi e agresione te pa numerta.Ne keto kushte ne Kosove kane lindur trima ,luftetare,deshmore e patriot,heronje e komandant legjendar…Veprimtaria heroike e burrave te Kosoves ,lindi ne lufte dhe vetem ne lufte ,sa here armiku eshte futur ne vend,kur ka filluar te plackis,te vras e te masakroje njerezit e pafajshem.Ne keto kushte te veshtira ishte domosdoshmeri qe ky popull te mbrohej nga dikush.

Heroizmi i burrave te Kosoves lindi nga sulmi direkt i armiqeve te tij,pamundesia per t’ju shmangur ketyre masakrave,prodhuan trima e heronje per te perballuar situaten ne keto kohe te veshtira.

Humanizmi i ketyre trimave lindi si rezultat,per mbrojtjen e nderit, dinjitetin,te njerezve te tyre me te afert te gjakut,fshatit apo krahines,nga pushtuesi,qe kerkonte te vriste plackiste e te masakronte njerezit e pafajshem.

Atdhetarizmi e patriotizmi i tyre lindi si rezultat i bashkimit te popullit per t’I bere ball sulmeve gjakatare te armiqve,per te ruajtur territorin dhe njerezit e tyre ne keto kushte teper te veshtira.

Ne vendin tend cdo gje te bukur ,-je i detyruar ta shijosh me kenaqesi te madhe.

--Cdo gje te keqe ,je i detyruar ta perballosh sa do e veshtire qe te jete ajo.

- Cdo sulm sa do barebare qe te jete ndaj vendit e njerezve te tu, ---je i detyruar ta perballosh me cdo cmim.

--Ate vend ku te ka ra koka ,--je i detyruar ta duash dhe ta mbrosh me cdo kusht.

Duke analizuar sa me larte,ai qe gjykon, mendon,arsyeton,del ne pah se heroizmi,humanizmi,patriotizmi ,i HalitCokes ,ka dicka te vecante nga keto cilesi te burrave te Kosoves.Baza e ketyre cilesive tek Halit Coka eshte vullnetarizmi,ndjenja e thelle qe buronte nga shpirti i tij sa human aq dhe patriot..

E per keto cilesi Halit cokes ,i takon shume, me teper,per t’ja

lartesuar sejcilen prej tyre dhe,edhe keto percaktime te miat nuk mjaftojne per ti plotesuar sa duhet.

- Humanizmi me ideal i takon , --vetem Halit Cokes..

-Trim mbi trimat , --eshte Haliti.

-Patriot dhe atdhetare,--qendron me larte –eshte Halit Coka

--Hero dhe me kryelarte per kombin eshte ,--- Haliti..

Keto cilesi burrerore ,nuk ia dhuroi askush,nuk ia imponoje

as vendi,se nuk jetonte ne Kosove,as sulmet armike;se ishte

larg tyre,as lufta per tu vetembrojtur,pasi nuk ekzistonte nje mundesi e tille,por.. ndjenja e thelle qe buronte nga zeri i ndegjegjes,nga thellesia e shpirtit luftarak shpalosi:

--Humanizem te thelle per njerezit e pa mbrojtur.

--Heroizmin e pashembullt,per te mbrojtur,te masakruarit,nga

barbaria shekullore qe mbiu ne zemer te Kosoves.

.—Nacionalizmin demokratik,per njerezit qe vuajne nga turturat misterioze e te papara..

--Atdhetarizem e patriotizem shembullor gjer atje ku ka kembe Shqipetari dhe merr sa do pak fryme atje ku jeton.ishte me zemer dhe me shpirte Haliti…

Jeta e dhuruar ,nga Haliti,si gjeja me e shtrejte dhe e pazevendsueshme,ne ne vendin ku ai nuk ka lindur,por atje ku kan lindur e luftuar herojte me me ze te Kosoves…

- Heroizmi i Halit Cokes, pushon nen hijen e shpates se Millosh Kopiliqit qe hodhi ne toke koken e Sulltan Mehmetit….

--Heroizmi i Halit Cokes pushon ne gjoksin e Mic Sokolit,

qe i vuri gjoksin topit te turkut…

----Heroizmi i Halit Cokes rrezaton drite ne majen e lisit te Sef Koshares,te varura nga forcat turke..

--Pushon afer Hasan Prishtines,degjon zerin e Shote e Azem Galices,….

Me ne fund herizmi I Halit Cokes,lindi mbi gjoksin e vendosur tankut,qe si nje egersire e terbuar kerkonte te shtypte ,trimin qe se mposhte as termeti me i fuqishem,!!!

Po,heroizmi i Halit Cokes ,u largua nga transheja per tu bashkuar me herizmin e Adem Jasharit,dhe me heroizmin e

pesedhjete e gjashte trimave te kulles se” Jasharajve”.

Ne kete kulle buroi trimeria ,heroizmi….

Ne kete kulle e ka folene liria Kosoves.

E ketu ,ne kete kulle ,pushon dhe herizmi i Halit Cokes…..

Pushka e Halitit ishte pushka e dyte ,pas pushkes se “jasharave”

E lavdishme e krenare do te jete Kosova,me njerez e trima

te tille si Halit Coka qe u fut ne kauzen e trimave me te medhenje te Kosoves martire!....E prehet se bashku me ta ne perjetesine e nderit te kombit Shqipetare!...

Nuk ka as psikolog qe te shpjegoje dhe te zberthej ,cilesite e karakterit te Halitit,Ne nje moshe kaq te re,me prekupacione,qe mund te kete cdo i ri ,te triumfoj ne ndergjegjen e tij ,humanizmi njerezore,mbi deshirat dhe aspiratat qe mund te kete nje moshe te tille!...?

Humanizmi I tij lindi si nevoje shpirterore per te pare njerez te qeshur e te gezuar,pa lot nder sy,pa brenga ne shpirte,pa dhimbje e fatekeqesi,prandaj zgjodhi pushken,per te luftuar anti humanizmin qe podhonte dhimbje ,lot,gjak e varre masive,ne Kosoven martire..

Ndonese heroit e kosoves u gjenden per balle situatave sa te veshtira aq dhe te domosdoshme,ishin te detyruar qe te perballonin me lufte e gjak situate te tilla,ndersa Halit Coka jashte cdo rreziku te tille,e qujti obligim,dhe mori vendim sa historik aq dhe patriotik per te luftuar ne krah te popullit te Kosoves.Ketu qendon maja me e larte e heroizmit,patriotizmit,nacionalizmit dhe e atdhetarizmit te Halit Cokes,qe populli i Kosoves eshte me mirenjohes se bijve te tyre,pasi ky ka bere rruge me te gjate ,ne kushte te veshtira

shpirterore ,e klimaterike, luftoi me vetemohim deri sa dhuroi dhe jeten per Kosoven.. Nje obligim me shume! …. Nje nderim me i vecante!....

E neqoftese ka ndonje piramide e ndertuar me burra dhe heronjet e Kosoves,nje vend me me rendesi,kulmi i saje, i takon ,djalit nga Shqiperia,vullnetarit humanist,patriotit

shembullor,nacionalistit demokratik,Halit Riza COKA!!!...

Veprimtaria dhe lufta e pa epur e Halit Coka,ne trojet e Kosoves,larteson me shume se kurre,nje heroizem,qe kalon

kufirin e Atdhetarise,duke qendruar patriot me i madh,nacionalist modern i kohes moderrne,humaniste shembullor i shekullit modern,nje trimeri e rrall e gershetuar me zgjuaresine beri qe trimeria te shkelqeje fort dhe vetem fort!……Vendosmeria e patunder,iniciativa e madhe,per ideale te larta njerezore e shume te rralla qe ndodhin po rralle, e ben qe Halit Coka te jete nje hero i kompletuar,me veti te rralla,qe shkelqyen ne front te luftes ,

qe Kosovaret te gezojne,qeshin,e te shijojne te ardhmen e tyre

me plot optimizem,me plot endrra te mira e te gezushme!!!..

Shume u thane , por duhet nje roman qe te shkruaj nje jete te shkurter me heroizem kaq te madh!..... Ky hero e ka emrin HALIT COKA!

Ai vrau vdekjen e tij per ti dhene drite,liri,pavaresi,dhe shtet te forte ne Kosoven martire…..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sat Dec 28, 2013 5:40 pm


_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Tue Dec 31, 2013 12:05 am

http://epopeja.org/uck/index.php?option=com_content&view=article&id=35:leter-e-hapur-drejtuar-fazli-berishes&catid=4:opinione&Itemid=11
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sun Mar 23, 2014 6:40 pm


_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Fri Apr 04, 2014 10:44 pm

http://vimeo.com/90910467

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Fri May 23, 2014 12:00 pm

Kam lexuar kėtyre ditėve nga penda e mirėnjohur e shkrimtarit Reshat Badallaj intėrvistėn me Avdi Ibrahimin, po e sjellė tė plotė pėr lexuesit e Forumit -Portalit "Bashkimit Kombėtar, intervistė kjo qė ėshtė botuar nė gazeta ditore dhe portale informative shqiptare. Ja edhe linku i botuar nė " Diplomacia. dk" http://diplomacia.dk/lajme/lajme/2318/do-t-luftoj-deri-n-vdekje-p-r-bashkimin-e-trojeve-shqiptare.html. Lexim tė kėndshėm dhe uroj tė kaloni njė ditė tė mirė ju lexues tė "Bashkimit Kombėtar".


Nga: Reshat Badallaj

Interviste me Avdi Ibrahimin, zeveneskomandant ne Brigadn 128 tė UĒK-sė ZOP

DO TĖ LUFTOJ DERI NĖ VDEKJE PĖR BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE

Shumė tė pakt janė ata lexues qe nuk kanė dėgjuar pėr gazetarin, publicistin, shkrimtarin... Avdi Ibrahimin. Poashtu, shumė tė pakt janė ata patriot te mos kenė dėgjuar pėr atdhetarin Avdi Ibrahimi, qė vepruan ne ilegalitet te thellė, sepse ishte ndėr tė paret qė nisi vallen e lirisė nga zgjedha serbo-ēetnike, qė shqiptareve i“a kishin zėnė frymėn.
Nuk ka ushtar tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK-ĖS), te mos kenė dėgjuar pėr kėtė trim qė luftoi tamam si Mic Sokoli, bashkė me Ruzhdi Saramatin dhe ushtarėt tjerė trima nga tė gjitha krahinat...
Siē shprehet vėllai im, Urani, qė u plagos nė njė betejė, Avdiu na thoshte:
"Burra, kėtu fjalėt janė tė tepėrta, kėtu folė pushka dhe pas meje..."!
Pyetje: Kush ėshtė Avdi Ibrahimi?

Avdi ( Beqir ) Ibrahimi, shqiptar, Mė 12.10.1958 lind nė fshatin Mushtisht komuna e Suharekės, Republika Shqiptare e Kosovės, tani me banim nė Prizren, Rr.”Besim Shala”, pa nr, bir i punėtorit shqiptar Beqir (Selim) Ibrahimi dhe Xhevahire (Adem) Bytyēi po ashtu shqiptare.Trungu im familjar ėshtė me origjin nga fshati Muzlak, fshat afėr Kabashit tė Prizrenit, para 100 vitesh familja ime ėshtė shprengulur nė Mushtisht tė Suharekės ku nga mbiemri KABASHI tani kemi mbiemrin IBRAHIMI. Si njėri nga njėmbdhjet fėmijėt jam rritur nė kushte tė vėshtira. Shkollėn fillore e kam kryer nė vendlindje, Shkollėn e mesme ekonomike nė Prizren, Shkollėn e Lartė Ekonomike komerciale nė Pejė. Qė nga viti 1978 kam qenė pjesėmarrės dhe simpatizant i Levizjes Ilegale nė Kosovė. Nė vitin 1987 jam organizuar nė Organizatėn Ilegale “Komiteti Kombėtar Shqiptar Bashkimit tė Trojeve. ”Ky Komitet i fshehtė mė vonė themelon, Lėvizjen Guerile “Shqipet e Lirisė”, ku Ruzhdi Saramati ka qenė kryetar i KKSHBSH dhe komandant i Guerilės ndėrsa Unė isha zėvėndės. Kam qenė pjesėmarrės i orėve tė para nė Ushtrin Ēlirimtare. Nė Brigadėn 128 “Lidhja Shqiptare” kam kryer detyrėn ushtarake tė Zėvėndės Komandantit tė Brigadės pranė Zonės Operative tė Pashtrikut. Qė nga viti 2003 jam anėtar i Lidhjes Shkrimtarėve nė Kosovė. Pas pėrfundimit tė luftės ēlirimtare kam punuar nė KEK Distrikti nė Prizren me punė Drejtor Financiar i kėtij Distrikti. Nga nėntori i vitit 2010 jam i papunė. Me bashkėshortėn dhe katėr fėmijė jetoj nė Prizren. Kam botuar vazhdimisht poezi qė nga viti 1989. Mė 1994 botova librin e pare “Sfidė pėr Mėmėdhenė”, nė vitin 1997 botova librin e dytė me poezi “Gjėmimi i Dardanisė”, nė vitin 2000 botova librin e tretė novela “Kush e vrau Lajmėtarin”, Romani “Vrasje nė tri kohė”, ėshtė vėllimi i katėrt u botua nė vitin 2005. Jam bashkėautor i dy librave me poezi nė Suhareke, gjithahtu jam bashkėautor edhe i dy librave me poezi nė Prizren. Kam tė pėrgaditura edhe tri vepra njė me poezi, njė publicistik dhe njė nė valėn e luftės pėr liri e bashkim kombėtar e kam afėr pėrfundimit.

Jeta Juaj ne ilegaliet

Masakra e bėrė nga xhelati Spirrė Kapetani me tė tjerė, u bė nga mesi i marsit tė vitit 1913 nė manastirin e Kabshit, aty u prenė me sakic nėntė dhjetė burra shqiptar tė Kabashit te arra dy degėshe nė skajin verior tė livadhit tė Manastirit. U prenė burra nga familjet, Dakaj, Ahmetaj, Rexhaj, Kukaj, Balaj, Dullaj, Ukaj, Zekaj, Muqaj, Bobaj e tė tjerė. Tė gjithė tė fisit Kabash.
Kasapėt e tėrbuar serbo-malazezė, nuk i kanė kursyer edhe grate shqiptare ata vranė ose dogjėn Dudijen e Isuf Ahmetajt, Haken gruan e Muharrem Dakės, Kadėn gruan e Ali Hajdin Memajt, Zylfijen gruan e kryeplakut tė fshatit Kabash, dhe nėnėn e Halit Jakup Dakajt. Bashkė mė kėto gra u masakrun mė 1 prill 1913 ne Ograjė dhe tė prroi i Duhit nė Kabash edhe njėzet e gjashtė burra nga familjet Muēaj, Rexhaj, Ahmetaj, Memaj, Ukaj, Bobaj, Kabashi.
Kur po kujtoj kėto ngjarje i tėrė trupi po mė dridhėt sikur fletėt e plepit tė eger kur i lėkund furtuna. Sa here kisha dėgjuar Gjyshin tė fliste pėr kėtė ngjarje i tėrė trupi flake mė mirrte. Sa here kisha dėgjuar kėngėn pėr kaēakun Sali Shabani njė shpresė mė lindte se ka djem e burra shqiptaria.Vrasja nga ana e Sali Shabanit e Spirrė dhe Filė Dellocit aso kohe ishte organizuar nė Mushtisht nė familjen e kusheririt tim Jemin Abazit (Kabashit) Sa here qė shfletoja faqe nga historia njė hakmarrje e pa pare po lindte nė shpirtin tim kundėr shkijeve… Kėshtu ju bashkangjita grupit illegal tė Ruzhdi Saramatit nga viti 1987 dhe nuk u zhgėnjeva asnjėherė.

Formimi i Lėvzjes dhe veprimtaria e saj atdhetare

Kur njė popull i robėruar e pa liri dhe tė drejta kombėtare,madje edhe siē ishim tė ndarė pėrgjysmė nga shteti ynė amė Shqipėria, duhej me doemos tė bėhej njė propagandė e fuqishme atdhetare pėr tė dėpėrtuar kjo frymė lirie nė masat popullore pėr ta vetėdijesuar pėr gjendjen e rėndė qė po jetonin shqiptarėt nėn okupatorin jugoslav. Kjo frymė atdhedashurie duhej pėrhapur nė tė gjitha shteresat popullore shqiptarė, nė mėnyrė qė ata tė mos binin nė defetizėm dhe letargji. Detyrė e njerėzėve tė vetėdijėshėm, ishte qė tė veprohej nė forma tė ndryshme, pėr ti treguar shqiptarėve tė robėruar se liria nuk fitohet duke ndejtur duar kryq, liria nuk dhurohet nga askush e aq mė pak nga pushtuesi jugosllav, por ajo fitohet me mund, sakrific, e duke dhėnė edhe jetėn pėr liri.

Dihej botėrisht se Kosova dhe Viset e saaj shqiptare ishin tė shtypura, nga rregjimi titisto-rankoviqist, mbi popull rėndonte njė terror i madh, por nga pėrpjekjet e pa rreshtura tė liridashėsve, jepeshin shenja tė qarta se ky popull nuk ishte gjunjėzuar.

Dokument: KOMITETI KOMBĖTAR SHQIPĖTAR PĖR BASHKIMIN E TROJEVE:
SHTABI OPERATIVO-USHTARAK DHE POLITIK – BRIGADA 28 SULMUESE

Komiteti Kombėtar me datėn 28.11.1987 e mbajti mbledhjen e vetė nė rrethana ilegaliteti tė thellė dhe shqyrtoi situatėn momentale nė vend vise tjera qė i pėrkasin Kosovės-Shqipėrisė, nė bazė tė situates aktuale nė trojet tona vendosi dhe mori vendim tė prerė!... Ky vendim u muar nė emėr tė kėshillit drejtues i cili kryesohej nga Kryetari Ruzhdi Saramati, qė kishte pseudonimin ,,Zefi’’. Vendimi u miratua nga tė gjithė tė pranishmit illegal qė merrnin pjesė nė kėtė mbledhje.

Kėshilli vendosi :
1. Formimin e shtabit Operativo-Ushtarak dhe Politik.
2. Nga shtabi Operativo-Ushtarak tėformohet Brigada 28 Sulmuese, e cila do tė bėnte mobilizimin e tė gjithė patriotėve shqipėtarė nė tėrė hapsirėn shqipėtare, dhe tė formonte formacionet Luftarake-Ushtarake nė tėrė trojet e okupuara shqipėtare dhe tė bėjė ēlirimin dhe bashkimin e kėtyre trojeve nė shtetin amė Shqipėrinė.
3. Kjo date tė jetė edhe symbol pėr emrin e Brigadės qė mori Brigada 28 Sulmuese Lidhja Shqipėtare e Prizerenit dhe kėshtu u bė edhe formimi i Brigadės mė 28.11.1987 nė Nashec nė odėn e Misin Latif Krasniqit.
4. Ky vendim hyri nė fuqi nė kėtėdatė dhe u ngarkua Brigada nė detyra ushtarake. U ndanė detyrat e veēanta pėr tė gjithė komandantėt e njėsive Guerile tė cilat ishin tė formuara mė pare nė rajone e tarritore tė shumta tė Kosovės e mė gjėrė.

Organika e Brigadės radhitej nė kėtė mėnyrė pėr kohėn e atėhershme momentale:Organika e Brigadės 28 Sulmuese: ( Po japim disa nga emrat, kėrkojmė falje atyre qė nuk u ėshtė paraqitur emir nė kėtė intervistė.)
1. Komandant Brigade – Ruzhdi Saramati /ZEFI/
2. Zv. kom. Brigade - Faredin Shala /PROFI/
3. Shef i Shtabit - Sali Saramati /LISI/
4. Shef i Personelit dhe Informimit - Avdi Ibrahimi /AEBEN SHPATI/

Njėsiti i drejtuar nga vet Komandanti Ruzhdi Saramati /ZEFI/ ishte njėsiti /GURI KUĒ/.Njėsitet dhe Komandantėt e Njėsive nė kuadėr tė Komitetit dhe tė Brigadės:
1. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 001. – Sali Saramati – Grykė Lumė.
2. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 002. – Besim Ndrecaj – Suharekė
3. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 003. – Alushė Kryeziu – Prizren
5. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 005. – Hysen Ngucati – Polacė - Skenderaj
7. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 007. – Ilaz Durguti Rezallė – Skenderaj
8. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 008. – Sanije Geci – Llaushė – Skenderaj
14. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 014. – Jetė Hasani – Godancė – Shtime
15. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 015. – Miradin Badalli – Zhur – Prizren
16. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 016. – Gani Saramati – Prizren
38. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 038. – Xhemal Fetahu – Raushiqė – Pejė
46. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 046. – Xhemali Berisha – Dushanovė – Prizren
55. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 055. – Rrahman Llugagjiu – Vraniq – Suharekė
56. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 056. – Resmie Badalli – Zhur – Prizren
57. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 057. - Zulfie Bilalli – Gjinocė – Suharekė
58. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 058. – Shqipe Telaku – Prizren
59. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 059. – Hamide Buēaj – Lladrovc – Malishevė
60. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 060. - Kadishe Avdiu – Shkup – Maqedoni
61. Komandant i Njėsitit ,,Zjarri’’ 061. – Sevdie Bojaxhiu – Pllavė – Sharr

Tė gjithė tė lartėshėnuarit pasi kanė pranuar tė jenė tė organizuar nė kuadėr tė Brigadės 28-tė “LIDHJA SHQIPTARE”,kanė dhėnė edhe betimin: Betohem se do tė luftoi pėr ēlirimin e tokave tė pushtuara tė Shqipėrisė,bashkimin dhe zhvillimin e tyre,do te jem pėrherė vigjilent,guximtar dhe i disiplinuar ,i gatshėm nė ēdo kohė,pa kursyer as jetėn,tė luftoj pėr t,i mbrojtur interesat e shenjta tė Atdheut.nėse shkel kėtė betim,le tė ndėshkohem me ligjet mė tė ashpra tė luftės dhe nėse tradhtoj,qoftė i humbur gjaku im.Betohem!

SQARIM
Prof. Selajdin Braha ishte komisar politik nė kuadėr tė komandės sė Brigadės 28 Sulmuese.

Nė kėtė rastė njėherittė gjithė Komandantėt u ngarkuan me detyra tė veēanta sipas terrenit dhe mundėsive poseduese, mendore dhe fiziko taktike.
Komandant i pėrgjithshėm u zgjodh Ruzhdi Saramati ,,ZEFI’’ nė vitin 1993, veprimet ishin tė pjesshme, nė vitin 1993 u formua ,,Lėvizja Guerile Shqipet e Lirisė’’, kėshtu tė gjitha njėsitet e ndėrruan shifrėn dhe u quajtėn Njėsit Guerile ,, Shqipet e Lirisė’’ vetėm kjo shtesė ju shtua, nė vitin 1993 Brigada 28. Sulmuese i kalojė pjestarėte vetė nė Shqipėri pėr tu ushtruar ushtarakisht pėr luftė guerile, tė armatosur dhe deri nė vitin 1996 arriti tė bėjė pėrgatitjen e qindra luftėtarėve tė lirisė dhe i dėrgoi nė Kosovė tė aftėsuar pėr luftė me forcat sėrbe-jugosllave, kėshtu kur lufta mori njė karakter tė vėrtet luftarak dhe doli nė sken UĒK-ja kėto njėsite ishin tė gatshme tė marrin pėrgjegjėsit e veta qė ishin tė ngarkuara nga komanda e Brigadės 28. Sulmuese dhe filluan aksionet tė armatosura kundėr forcave tė policies dhe ushtrisė jugosllave dhe kur komandanti ishte i rrethuar nė Prekazin heroik njėsitet Guerile tė Brigadės 28 i erdhėn nė ndihmė duke i bashkuar pushkėt e tyre nė pushkėt e Adem,Hamėz dhe Shaban Jashari. Nė mes tė vitit 1999 Brigada 28 e merr emrin Brigada 128 Sulmuese nga SH.P.i UĒK-sė, merr detyrėn nė terenin e caktuar nė Grykėn e Lumes duke bėrė pėrherė detyrėn e sajė tė ngarkuar nga ky shtabė i UĒK-sė. Bėnė mobilizimin e pėrgjithshėm nė Mars tė vitit 1999.
E organizuar kryen sulmin vendimtar dhe pėrfundimtarė mbi forcat ushtarake sėrbe nė operacionin Shigjeta nė Pashtrikė ku nė betejat e njė pas njėshme arrin tė liroj 20 km teritor nė pjesėn e Hasit nė Pashtrikė nga Pogajt e Hasit e deri nė Mazrekė tė Hasit, duke lėnė me qindra ushtar tė vrarė dhe tė plagosur sėrb, por edhe nė radhėt e veta pati 23 ushtarė e officer tė vrarė e disa tė plagosur.

Kjo biografi ėshtė shumė e saktė dhe me pėrgjegjėsi, e nėnshkruan Komandanti i kėsaj brigade tė UĒK-sė Ruzhdi Saramati.

Gjatė veprimtarisė ilegale nė kudėr tė Organizatės Bashkimi i Trojeve Etnike, nė kuadėr tė kėsaj Organizate ishte edhe grupi i femrave siē ishin Merita Mazrreku, Hana Rashkaj, Rrushe Gashi, Shpresa Shehu, Baftije Gutaj, Resmije Badallaj bashkėshortja e dėshmorit Mehė Uka e disa tė tjera, qysh nga viti 1991 sėbashku me Ruzhdi Sramatin dhe Riza Vatėn kontaktuam me Shaban Brahėn dhe morėm udhzime pėr veprimtarin ilegale, nga ku mėsova shum gjėra tė ēmuara dhe mė vlerė gjatė veprimtarisė atdhetare dhe luftės ēlirimtare, por edhe sot nga ky mėsues e luftėtar i ēėshtjes shqiptare, nga ky Promete, meson njeriu vazhdimisht gjėra tė vlershme dhe tė ēmuara, merrė ndjenjen e atdhedashurisė dhe ideve tė mėdha drejt bashkimit tė atdheut nė tė ardhmėn. Pastaj nėpėrmjet Azem Sylės (LPK), jam njohur me atdhetarin dhe patriotin e madh tė ēėshtjes kombėtare Ali Aliun (Kelmendi) nga Presheva i cili sėbashku me Kadri Halimin tė cilėt kishin pėrjetuar kalvarin e Goli Otokut, nė vitet 1952-54, ndėrsa nė vitin 1960 themelojnė Lėvizjen atdhetare e antipushtuese jugosllavo-serbe “Komiteti Revolucionar pėr Bashkimin e Trojeve Shqiptare nėn Jugosllavi me Shqipėrinė.” Ku shtėpia e Babė Beqirit nė Suharekė qė nga viti 1987 ishte bėrė bazė e shumė atdhetarėve qė vepronin kundėr robėrisė shqiptare. Disa here kanė qenė tek Unė, Ruzhdi Sramati me shok, Riza Vata me shok, Xhevat Kabashi, me shok Salaudin Braha me shok, Sadik Halitja, Ibrahim Shala, prof Bajram Kurti, Azem Syla me shok, e njeri nga ata ka qenė edhe Ahmet Haxhiu tani i ndjerė, Ali Aliu me shok, Ali e Rexhė Mema tani tė ndjerė, Zeqir Gėrvalla, Qerim Pllana, Begzat Baliu, Mentor Kaēi, Fatos Aliu, Zaim Beqiri, nga Tetova, Qazim Zeka nga Mojstiri Istog, Xhemal Fetahu, tani dėshmor, Ismajl Kryeziu me shok tani dėshmor, Hazir e Naim Shala, Afrim Morina, Prof.Mr.Halil Alidema, Bashkim Hoxha, Idriz Qeriqi, Ramiz Qeriqi, Bajram Bekteshi, dhe shumė tė tjer tė cilėve u kėrkoj falje qė nuk ua pėrmenda emrin. Ku unė me familje u pėrkushtuam tėrėsisht nė valėn e luftės pėr liri dhe bashkim kombėtar. Nuk mund nė kėtė intervistė tė mos i pėrmend dy komandant tė Njėsiteve Guerile qė vepronin nė kuadėr tė Lėvizjes sonė Guerile:

Alush Nezir Kryeziu, dėshmorė i kombit shqiptar, u lind mė 19.10.1959 nė fshatin Pagarush komuna e Malishevės, nė shėrbim tė UĒK-sė nė brigadėn 28 -128; ėshtė kyqur nga data, 30.12.1991; mė 19. 04. 1992, nė krye tė detyrės nga pritat e patrullės serbe nė Prizren nė lagjen “Ortakoll” bie heroikisht duke e paguar veten Komandanti i njėsitit gueril ”Zjarri 003” Alush Kryeziu. Kjo rrugė organizative e qėndresės aktive pa dyshim se ishte e vėshtirė dhe duheshin sakrifica tė mėdha, porse nuk kishte se si bėhej ndryshe: Liria pa gjak nuk fitohej. Kėtė kushtrim e kishte dhėnė pushka e lirisė sė Tahir e Nebih Mehės, nga Prekazi i pėrflakur, nga ku kombit shqiptar i bėhej e ditur se me jugosllavo-Serbinė nuk ka zgjidhje tjetėr pėrpos luftės ēlirimtare. Kjo tashmė ishte bėrė moto pėr Alushin dhe shokėt e tij qė po vepronin nė kėtė drejtim.

Besim Adem Nrecaj, dėshmor i kombit shqiptar u lind mė 10.10.1956 nė fshatin Maqitevė tė komunės sė Therandės, nė shėrbim tė UĒK-sė ka qenė nga data, 30.12.1991 nė Brigadėn 28 – 128 tė UĒk-sė; bie heroikisht nė altarin e lirisė mė datė 03.05.1995 nė Malsi tė Re. Komandanti i njėsitit gueril “Zjarri 002” Besim Ndreca, duke mos pranuar dorėzimin e armės, nė vendin e tij tė punės nė Shirok, komandantit tė milicisė serbe famėkeqit Dragan Shoshkiq, Besimi i bie plumbė ballit duke i thėnė se vetėm kėshtu shqiptari e dorėzon armėn o biri shkinės, mėpastaj epilogu i kėsaj ngjarje rezulton me vrasjen e dy oficereve e disa ushtarėve ushtarako-policor nė Malėsi tė Re, kėshtu duke paguar veten shumfish me armė nė dorė si kushtrimtar i lirisė!


- Kur jeni kycur ne UĒK?

Nė kėtė pyetje nė vend tė fjalėve po ju jap dokumentin faktik tė kyējes sime nė shėrbim tė UĒK-sė shkruan data 30.12.1991.- 19.09.1999. Me pėrjashtim tė njė gabimi nė dokument ku shkruan shef i - S1, ėshtė gabim me qė funksioni im nė kėtė sherbim ka qenė Z.kom i brig.128 tė UĒK-sė- Ju keni luftuar ne Zonen e Pahtrikut apo...?

Po. Pėrpjekjet ēlirimtare te njė grupi shokėsh nga Komiteti Kombėtar Shqiptar Pėr Bashkimin e Trojeve Shqiptare, tė cilėt kishin bashkuar idealet e larta patriotike e njerėzore pėr ta luftuar pushtuesin serbo – jugosllav qė mbanin tė pushtuara tokat shqiptare, arriti qellimin, mė 28 nėntor 1987 nė fshatin Nashec tė Prizrenit nė vatrėn bujare tė njė atdhetari, vendosi formimin e Shtabit politico - ushtarak me ē’rast u formua brigada – 28-tė. Kjo date do tė jetė simbol i mėvonshėm Brigadas 128- tė Ushreisė Ēlirimtare tė Kosovės nė Zonėn Operative tė Pashtrikut.


Komandanti i Brigadės 128 Ruzhdi Saramati dhe Zėvėndės Komandanti Avdi Ibrahimi gjatė luftumive frontale nė Gorozhup 25 Maj 1999.

Brigada 28 - 128 e Zonės Operative tė Pashtrikut mė 24 maj 1999, me urdhėr tė SHP tė UĒK’sė, tė Drejtorisė Politike tė UĒK-sė Hashim Thaqi dhe Ministrit tė Mbrojtjes Azem Sylan, nė kuadėr tė operacionit "SHIGJETA", nė Gorozhup e Pashtrik tė Hasit theu kufirin shqiptaro - shqiptar duke sulmuar forcat pushtuese serbo – malazeze dhe, mercenare ruse. Nė kėto beteja tė zhvilluara nė Pashtrik, Brigada 128 si pjesė e kėtij operacioni, ia doli me sukses, qė pasė njė lufte heroike ta thyejė pėrfundimisht kufirin dhe okupatorit serb t’i shkaktojė dėme tė konsiderueshme nė njerėz e teknikė ushtarake.

Ja ēka shkruante me 26 maj tė vitit 1999, pėr kėtė ditė luftimi komunikata e Sh.P.tė UĒK-sė:

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės
Shtabi i Pėrgjithshėm

Komunikatė operative nr. 79
e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Prishtinė, 26 maj (Kosovapress)

“…Operacioni sulmues "Shigjeta" filloi sot, me 26 maj 1999, nė
ora 04.00 dhe po zhvillohet me sukses. Deri nė orėt e mesditės
sė ditės sė sotme forcat e Ushtirsė Ēlirimtare tė Kosovės kanė
marrė nėn kontrollė malin Pashtrik dhe pjerrėsitė veriore tė tij,
fshatin Milaj, kanė asgjėsuar disa posta kufitare dhe po
vazhdojnė luftimet pėr pastrimin e gjithė brezit kufitar me
Shqipėrinė, duke mėsyer gjithnjė e mė nė thellsi tė territorit tė
Kosovės. Si rrjedhojė e luftimeve tė deritashme, armikut i janė vrarė 20
ushtarė dhe i janė kapur robė dy tė tjerė, pėrveē teknikė dhe
armatim tė shumtė tė dalė jashtė luftimit.
Nga forcat e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ka njė tė vrarė dhe
dy tė plagosur.
Operacioni vazhdon.”
SHEFI I SHTABIT TĖ PĖRGJITHSHĖM
AGIM ĒEKU


Zėvendės komandanti i brigades 128 tė UĒK-sė Avdi Ibrahimi me bashkėluftėtar-e 26 Maj 1999 nė Gorozhup

Para syve na shfaqet heroizmi i guerilasve tanė, Alush Kryeziu e Besim Ndreca, beteja e Pashtrikut e pėrplot beteja gjithandej Kosovės, qė shembėn Jugosllavinė e tretė tė ashtuquajturėn Serbi. Dėshmorėt e kombit e nė kėtė rast 15 dėshmorėt e betejave tė Pashtrikut u flijuan qė shqiptarėt tė mos kenė mė halle e plagė, qė askush tė mos jetoj me ethet e frikės e me tė burgosur politik, ata lanė njė amanet: S’ka mė tė shtrenjtė se liria dhe bashkimi i tokave shqiptare nė Shqipėrinė Natyrale. Ata dėshmorėt e kombit ngjallėn nė ēdo stinė tė vitit. Ata janė kėtu nė atdhe me flakadanėt e lirisė ndėr duar.

Rėndėsia e planit operativ “SHIGJETA” tė hartuar nga Q.P.K. dhe SH.P. i UĒK-sė, e cila ėshtė realizuar me sukses dhe vulosi fitorėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė fushbetejat e kėtij operacioni nga brigada 28 – 128 “Lidhja Shqiptare” e cila operoi me 4 batalione luftareke, dhe 1 bateri tė artilerisė e komanduar nga komandanti Ruzhdi Saramati.

- A mund te na pershkruani luften?

Po.Mė 24 maj tė vitit 1999 shtabi i brigadės 128 caktoi drejtimet e sulmit nė kuadėr tė operacionit “Shigjeta”, nė Pashtrik. Forcat ushtarake dhe paramilitare serbe porsa hetuan qė trupat tona kaluan nė sulm, hapen zjarr tė dendur me tėrė arsenalin ushtarak qė posedonin, artileria e rėndė dhe mitralozet villnin nga tytat e tyre zjarr e hekur pėr ta ndalur sulmin tone, me gjithė rezistencėn qė bėnte armiku, ai detyrohej t’i leshoj pozicionet dhe tė marrė tatpjetėn brigjeve dhe pyjeve nė drejtim tė fshatrave tė Pashtrikut. Nė pozicionet e tyre lane mjaft tė vrarė e tė plagosur. Nga 26 maji deri me 13 qershor ranė nė altarin e lirisė 15 dėshmor kėta luftėtarėt trima tė lirisė emrin e tyre e lanė tė shkruajtur, nė “Fenikset e Lirisė”, por edhe nė mendjet dhe nė zemrat e njė kombi tė tėrė. Pėr ēka edhe historikisht ėshtė vėrtetuar se dėshmorėt janė margaritar dhe krenaria e kombit. Beteja e Gorozhupit - Pashtrikut, do tė mbahet mend dhe mbetet nė faqet mė tė ndritura tė historisė pėr faktin se ėshtė thyer miti i pathyeshmėrisė sė kufirit shqiptaro-shqiptarė.

Mė kujtohen betejat e ashpra ku gjithēka rreth e rrotull skuqej nga flakėt e armėve tė lloj-llojta, zjarri i bombave, predhave e gjaku i derdhur i dėshmorėve dhe tė plagosurve nga radhet tona. Ata qe njihnin artin e luftės, ajo ishte e vėshtirė sidomos pėr ne qė luftonim nė terren gati tė zhveshur tė Hasit, kjo vėshtirėsi kėrkonte heroizėm, durimin e urisė, lodhjen, etjen. Aty nga mesdita Aeroplan “Mig – 21”, tė armikut, bombarduan caqet tona, atė ditė tė 31 majit. Mes kėtyre gjėmimeve bombarduese qėndronte e s’tundej nga llogoret, brigade 128. Qielli ishte me re, fryente njė erė e lehtė, toka pėrvėlonte nga zjarri i luftės. Artileria serbe hapi zjarre tė forta, sulmi me tanke, me huavica 32 tytėshe, topa e minahedhės goditnin pa ndalur pozicionet tona. Luftėtrėt e lirisė, suleshin tė tėrbuar drej llogoreve tė armikut, hidhnin granata, qėllonin me kundėrtanke, topa pa dridhje e minahedhės tė artilerėve tanė tė komnduar nga komandanti Sali Saramati. Beteja ishte tepėr e ashpėr e pabarabartė si nė numėr tė forcave ushtarake e poashtu edhe tė teknikės luftarake. Ushtria serbe kishte aktivizuar forca tė mėdha ushtarake, tė ndihmuar nga paramilitar e mercenar rus, grek, bullgar, e nga vende tjera tė botės dhe posedonte teknik moderne luftarake. Forcat tona tė UĒK-sė ishim tė pakt nė numėr dhe posedonim teknik luftarake tė kėmbėsorisė. Rrėbeshit tė armikut luftėtarėt e brigades iu pėrgjigjen me luftė tė vendosur. Fusha e betejes u shndėrrua nė erė baroti e djegie.

- Ju keni qene te rrezikuar nga krimineli ARKAN, ēka dinte ky per Ju?

Jo, nuk kam qen vetm Unė i rrezikuar por ka qenė mbarė populli shqiptar dhe popujt tjerė qė u ngritėn nė luftė pėr liri dhe tė drejta kombėtare.

- Qeni i keq ta bjere ujkun ne torisht, cili qen ishte ai qe e solli Arkanin?

Arkanin natyrisht qė e kanė stėrvitur Forcat Ushtarake Serbe dhe e kanė bekuar pėr ti shfarosur popujt jo serb, e nė veēanti boshnjakėt dhe shqiptarėt, Kisha Ortodokse Serbe dhe AKademia e Shkencave Serbe. Natyrisht qė kemi qenė tė rrezikuar edhe nga shqipfolėsit tė cilėt u vunė nė sherbim tė politikės serbe pėr shfarosjen e shqiptarėve.

- HAXHI KUĒI?!

Nuk kam patur rast ta shohė apo ta kem pare ndonjėher Haxhi Kuēin me Arkanin, sikur ti kisha pare zor se do tė mund tė kalonin pa there nė kėmbė nga ana ime. Por Haxhiu vetė ka shkruar me dorėn e vetė dhe e ka publikuar nė portalin e tij informative “Diskutime antishqiptare”, se e ka vozitur Arkanin me makinen e tij si taxi kur ka punuar.

- A jeni te sigurt dhe a keni deshmi?

Dėshmi pėr bashkėpunim tė Haxhiut dhe 5 akademiket serbė ka dhėnė vetė Haxhiu, ku ai vetė ka shkruar nė portalin e tij antishqiptar. Atė qė dėshmon ai vetė nuk kanė pse e dėshmojnė tė tjerėt.

- Haxhi Kuci, e ka shetitur dhe shoqeruar kriminelin Arkan ne shume fshatra te Suharekes dhe Kosoves, a dini Ju, pikerisht ne cilat fshatera?

Haxhiu vetė ka shkruar se e ka vozitur pėr nė Mushtisht dhe Gjilan. Por kur ne ja publikojmė atė qė ai vetė ka shkruar e thėnė, menjėher kcen si zorra nė prush, dhe priti pastaj fyerjet ofendimet shpifjet ndaj autorit qė publikon mesazhet e Haxhiut.

- A ka ndodhur vrasje ne ato fshatera vrasje?

Po nė komunėn e Suharekės dihet botėrisht masakra e familjeve Berisha dhe familjeve tjera tė kիtyre anėve, dhe nė fshatrat e kėsaj komune ka patur, vrasje, plaēkitje, kallje tė shtėpive dhe dėbime massive nga kėto troje nga ana e serbėve pushtues. Por nga fillimi i hapur i luftės sė UĒK-sė me 20 janar 1997 dhe deri nė mabarim tė luftės mė 20 qershor 1999, unė personalisht asnjėherė se kam pare e as nuk e kam takuar Haxhiun dhe as qė jam interesuar fare pėr tė.

- Ky spiun edhe pese gjaksor kriminel serb i ka sjellur ne Kosove, Cila eshte e verteta?

Ai vetė shkruan se ka vozitur 5 akademiket serb dhe ka biseduar me ta, tė cilėt e kanė lavdruar Haxhiun se i vetmi shqiptar i “mire” eshte ky njeri. Kuptohet kur tė lavdėron armiku nė kohė lufte se kush nė tė vėrtet ėshtė ky palaēo. Po tė hysh ne google mun d ti lexon tė gjitha kėto idiotizma tė Haxhiut.

- Arkani e dergoi zagarin, Haxhi Kuēin te Fatmir Limaj, por kur e kuptoi ky se e pret plumbi ne lule te ballit iku, Cila eshte e verteta?

Tė thashė pak mė lartė se nuk kam patur rast tė takohem asnjėherė gjatė luftės ēlirimtare me Haxhiun dhe as nuk e kam idenė se nga ka shkuar e shetitur ky njeri.deri nė vitin 2008 unė nuk kam ditur asgjė pėr Haxhiun dhe as nuk jam interesuar se ku ndodhet. Gjatė gjithė kėtyre viteve ai nė portale, forume nė komente nėpėr gazeta tė ndryshme ditore e ka apstrofuar emrin tim me lloj-lloj pseudonimesh, deri kur shoku im Begzati ma dėrgon ne email adresėn time njė mesazh tė Haxhiut ku ai pyet Begzatin a e din se Avdiu ka qen “spiun”, se kėshtu kinse i paska thėnė Fatmir Limaj, qė nė kohė lufte as edhe njėher nuk jam takuar me Fatmirin, pėrpos kur kam qenė nė Cahan dhe atė pėr marrjen e udhzimeve pėr Operacionin ”Shigjeta” nė Pashtrik, dhe atėherė kam qenė me Ruzhdiun dhe Agron Axhamin oficer i U.Sh.qė nė brigadėn 128 e kemi patur Shef tė Ndėrlidhjes. Mbas vitit 2008 kam bėr njė Reagim leter tė hapur kundėr Haxhiut tė cilėn e ka botuar, ”Zemra Shqiptare”, dhe disa portale e gazeta ditore aso kohe. Ku kam njoftuar opininion mbarshqiptar se gjithēka ka thėnė e ka shkruar nė shkarravinat e tij letranxirėse janė rrena dhe shpifje nga ana e shpifarakut dhe rrencit Haxhi Kuēi.

- Krimineli Arkan iku bashke me spiunin e kombit, HAXHI KUĒI, por ky langua akoma vajton me lot krokodili per Arkanin dhe kerkon te gjithe shqiptaret t“i fus ne nje grope t“i vras, kerkon vrasjen e te gjithe komandantet dhe ushtareve te UĒK-es dhe se komb shqiptar nuk ka thote ky spiun. Perse?

Pikėrisht kur kam lexuar gjėra tė tilla tė shkruar nga ana e Haxhiut, i jam kundėrvu publikisht me anė tė shkrimeve tė mia qė nuk janė tė pakta. Kjo tregon mė sė miri qė unė nuk kam asgjė personale kundėr Haxhiut. Pėr kėtė e kam demaskuar vazhdimisht dhe jam bindur se ky njeri ja kalon edhe planeve serbe qė kanė ndėrtuar nė kuzhinat e tyre nė Beograd, Moskvė, Podgoricė, Athinė dhe Maqedoni. Kėta shfarosės tė shqiptarisė kan planifikuar projekte tė pjesshme pėr zhdukjen nė vazhdimsi tė shqiptarėve. Kurse Haxhiut nuk ju ka dukur kjo e mjaftueshme ai ka kėrkuar qė gjithė shqiptarėt me i grumbullu pėrnjėherėsh dhe pėr sė gjalli me i vorrosė nė njė grope, bile shqiptarėve ky antishqiptar ua shanė nėnat me tė gjallė e tė vdekur. Ky mbase ėshtė provokim, racizėm dhe ofendim shum i rėndė dhe i patolerueshėm.

- Ky spiun serb genjen se ju njeh Juve dhe ju ka pasur shok. Cila eshte e verteta?

Ky mė ka njohur mua si qytetar i Suharekės ku unė aty kam jetuar deri nė vitin 1985 - 2000, ashtu siē e kam njohur Unė si qytetaret tjerė tė Suharekės edhe Haxhiun. Por “shokė” kurrė nė asnjė mėnyrė se kam patur. Po ta kisha patur “shok”, mbase do ta kisha edhe tani, siē ju kam patur juve shok i nderuari Reshat Badallaj qysh moti dhe ju kam edhe tani se kemi ideale tė pėrbashkėta kombėtare shqiptare.

- Ju keni ngritur padi penale kunder keti klyshi serb, ku dhe per cka?

Nė kėtė pytje pėrsėri nuk dua tė flasė, me qė fletė vetė dokumenti ku unė Haxhiut i kam bėrė kallxim penal pėr shpifje…

- A LEXUAT ketyre diteve se me ne fund edhe sherbimi sekret serb, UDBA seboēetnike, publikoi emrin e ZAGARIT HAXHI KUCI, si spinin me besnik te tyre (google-noa.al)?

Jo nuk kam lexuar, falem nderit qė mė njoftove, natyrisht se do ta lexoj.

- Perse ne Suhareke dhe fshatrat perreth, ky zagar njihet si; Haxhi spiuni, Arkani, hajni, Lata, KUĒKA, llotoja serbe, zeza,,,?

Kuptohet pėr arsye se nuk ka lėnė njeri pa marrė nėpėr gojė, duke shpifur lloj-lloj te zeza pėr njerzit vetėm pse kanė dėshmuar pėr atdhetarizėm. Ky kokėshkret ka menduar se gjithė bota “sillet”, rreth tij, prandaj shpif, nxit, ofendon tė gjithė ata njerėz qė nuk janė nė njė mendje me kėtė kokė shkretė., ku urtia popullore thotė: ”obobo ēka i bėri vetės.”

- Ēka dini me shume per Haxhi KUĒIN?

Jam bindur se njeri ma tė djallosur nuk mund ta gjesh as tek tragjedit e Shekspirit. siē ėshtė tek ”Othello”, Jagua dhe Memfistofeli i Gėtes. Njikohėsisht jam bindur se ėshtė i shitur tek i huaji pėrderisa provokon e ofendon gjithēka shqiptare, dhe tjetersimi i tij nė ashkali tregon mė sė miri se kush ėshtė Haxhi Kuēi.

- A keni dicka per te shtuar?

Falemnderit pėr intervistėn qė bėtė me mua, njėkohėsisht shpresoj se kam dhėnė gjėra mjaft me rėndėsi pėr opininonin dhe lexuesit tanė tė vėmendshėm. Uroj qė e ardhmja mbar shqiptare tė jetė mė e lumtur duke u bashkuar nė njė shtet tė vetėm tė gjitha Trojet Shqiptare, tė quajtur SHQIPĖRI NATYRALE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Thu Aug 13, 2015 10:16 am

Ja kjo ėshtė e verteta pėr Haxhi kuēin icili po vjell♪7 vrer e helm kundėr KOMBIT SHQIPTAR e ndajluftės sė lavdishme te UĒ\k-sė

http://diplomacia.dk/lajme/lajme/1758/CKA--BISEDUAN--RRUGES--PER-NE--GJILAN-KRIMINELI--ARKAN--DHE-GABELI--HAXHI--KUCI---.html

http://www.alkoill.com/?p=3877
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 50
Vendi : Pejė
Registration date : 14/12/2012

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Thu Aug 13, 2015 10:17 am

Ja kjo ėshtė e verteta pėr Haxhi kuēin icili po vjellė vrer e helm kundėr KOMBIT SHQIPTAR e ndajluftės sė lavdishme te UĒ\k-sė

http://diplomacia.dk/lajme/lajme/1758/CKA--BISEDUAN--RRUGES--PER-NE--GJILAN-KRIMINELI--ARKAN--DHE-GABELI--HAXHI--KUCI---.html

http://www.alkoill.com/?p=3877
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sun Oct 07, 2018 10:55 pm

Sa veteran mashtrues ka ZOP?! Kurrė nuk do mundin ta njollosin luftėn tonė pėrfituesit dhe mashtruesit qė vraponin pas KFORIT pėr te uzurpuar prona. e vėrteta do ngadhėnjej.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 21 e 21Shko tek faqja : Previous  1 ... 12 ... 19, 20, 21

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: