Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 muri kinez,me i gjat se sa mendohej

Shko poshtė 
AutoriMesazh
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: muri kinez,me i gjat se sa mendohej   Tue Apr 21, 2009 10:44 pm

Muri Kinez eshte objekti me i madh i ndertuar i botes.


Sipas matjeve me te reja, Muri Kinez eshte 2000 kilometra me i gjate sesa qe mendohej. Sipas te dhenave te “China Daily” ai eshte, jo 6300 km, por 8851,8 km i gjate.

Ky rezultat erdhi si perfundim i hulumtimeve gjeografike 2-vjecare dhe matja u realizua me teknologji bashkekohore, sic eshte GPS dhe Infrared.

Organet shteterore per trashegimi kulturore lajmerojne se ky mure, i cili eshte nen mbrojtje te UNESCO-s, rrezikohet nga rrenia dhe shkaterrimi ne disa vende.

Pjeset e para te ketij murit jane ndertuar rreth para 2000 vjeteve per te penguar hyrjen e fiseve qe vinin nga veriu, ndersa ndertimi i tij ka perfunduar ne kohen e Dinastise Ming (1368-1644).

Murin Kinez e perbejne: 6260 km mure i ndertuar, 360 km gropa dhe 2233 km pengesa natyrore, si lumenj dhe kodra.

(ntv.de)


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
muri kinez,me i gjat se sa mendohej
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: