Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 SHTETET QE JANE DHE SHTETET QE JANE ZHDUKUR NE BOTE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: SHTETET QE JANE DHE SHTETET QE JANE ZHDUKUR NE BOTE   Sun Apr 19, 2009 11:18 pm

Shtetet qė janė dhe shtetet qė janė zhdukur nė histori
Me lindjen e shtetit mė tė ri, Kosovės, bota ka ndryshuar hartėn vet, duke u bėrė tashmė me 193 shtete. Departamenti i Shtetit i Shteteve tė Bashkuara, tashmė sė bashku me Kosovėn njeh 193 shtete tė pavarura nė tėrė botėn. Lista e tyre prej 193 shteteve reflekton agjendėn politike tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe aleateve tė saj. Tė mungosh nė listėn e Departamentit tė Shtetit domethėnė tė jesh njė entitet qė mund tė mos konsiderohet shtet, varėsisht se pėr kėnd bėhet fjalė.

Shtetet e zhdukura

Meqenėse shumė shtete janė shkrirė, ndarė, ose thjesht kanė vendosur qė tė ndryshojnė emrat, ka shumė shtete qė "mungojnė", e tė cilat nuk ekzistojnė mė fare. Kjo listė ėshtė ende larg tė qenit e plotė, ndonėse ajo ėshtė paramenduar qė tė shėrbejė si udhėzues lidhur me shtetet mė tė njohura tė zhdukura deri mė sot.

Historitė

Abisinia: Ishte emri i Etiopisė deri nė fillim tė shekullit XX. Austro-Hungaria (e njohur po ashtu edhe si Perandoria Austro-Hungareze): Monarkia qė ishte krijuar nė vitin 1867 dhe qė pėrfshinte jo vetėm Austrinė dhe Hungarinė, por edhe pjesė tė Republikės Ēeke, Polonisė, Rumanisė dhe tė Ballkanit. Perandoria u shkatėrrua nė fund tė Luftės sė Parė Botėrore. Basutolend: Emri i Losoto's para vitit 1966. Bengali: Njė mbretėri e pavarur mes viteve 1338-1539, tani pjesė e Bangladeshit dhe e Indisė. Burma: Burma zyrtarisht e ndryshoi emrin nė Myanmar nė vitin 1989, megjithėse shumė shtete ende nuk e pranuan ndryshimin, si pėr shembull Shtetet e Bashkuara. Katalonia: Ky rajon autonom i Spanjės ishte i pavarur nė vitet 1932-1934 dhe 1936-1939. Cejloni: E ndryshoi emrin nė Sri Lanka nė vitin 1972. Champa: Ndodhej nė pjesėn jugore dhe qendrore tė Vietnamit, prej shekullit VII deri nė vitin 1832. Korsika: Ku ishull i Mesdheut u sundua nga popuj tė shumtė gjatė historisė, por pati edhe disa periudha tė shkurtra tė pavarėsisė. Sot, Korsika ėshtė pjesė e ndarė e Francės. Ēekosllovakia: E ndarė paqėsisht nė Republikėn Ēeke dhe nė Sllovaki, nė vitin 1993. Gjermania Lindore dhe Gjermania Perėndimore: Tė shkrira nė vitin 1989, pėr tė formuar kėshtu Gjermaninė e bashkuar. Pakistani Lindor: Kjo provincė e Pakistanit mes viteve 1947-1971, u shndėrrua nė Bangladeshin e sotėm. Gran Colombia: Njė shtet i Amerikės Jugore, qė mes viteve 1819-1930 pėrfshinte Kolumbinė e sotme, Paramanė, Venezuelėn dhe Ekuadorin. Gran Colombia pushoi sė ekzistuari kur Venezuela dhe Ekuadori u ndanė prej saj. Hawai: Ndonėse ekzistoi si mbretėri pėr mijėra vjet, Hawaii nuk u pranua si shtet i pavarur deri nė vitet 1840. Shteti iu aneksua SHBA-sė nė vitin 1898. New Granada: Ky shtet i Amerikės Jugore ishte pjesė e Gran Colombia (shiko lart) mes viteve 1819-1830, ndėrsa ishte i pavarur mes viteve 1830-1858. Nė vitin 1858 shteti i cili u bė i njohur si Kofederate Grenadine, e pastaj, nė vitin 186,1 edhe si Shtetet e Bashkuara tė New Granadas, nė vitin 1863 si Shtetet e Bashkuara tė Kolumbisė, dhe nė fund, nė vitin 1886, si Republika e Kolumbisė. Jemeni Verior dhe Jemeni Jugore: Jemeni u nda nė dy shtete nė vitin 1967, nė Jemenin Verior (ose republikėn Arabe tė Jemenit) dhe Jemenin Jugor (ose Republikėn Popullore Demokratike tė Jemenit). Megjithatė, nė vitin 1990 dy shtetet u ribashkuan dhe krijuan Jemenin e bashkuar. Perandoria Otomane: E njohur edhe si Perandori Turke, ajo u shfaq rreth vitit 1300 dhe u zgjerua aq shumė, saqė brenda vetes pėrfshinte pjesė tė Rusisė sė sotme, pastaj Turqisė, Hungarisė dhe Ballkanit, tė Afrikės Veriore dhe tė Lindjes sė Mesme. Perandoria Otomane u shua nė vitin 1923, kur Turqia deklaroi pavarėsinė e saj nga ajo qė mbeti prej perandorisė. Persia: Perandoria e Persisė shtrihej prej Detit Mesdhe deri nė Indi. Persia moderne u themelua nė shekullin XVI, ndėrsa mė vonė ajo u bė e njohur si Iran. Prusia: U bė perandori nė vitin 1660, ndėrsa nė kohėn e shtrirjes sė saj mė tė madhe pėrfshinte dy tė tretat e pjesės veriore tė Gjermanisė dhe Poloninė. Prusia, ishte njėsi federale e Gjermanisė deri nė kohėn e Luftės sė Dytė Botėrore, e pas luftės u shkri plotėsisht. Rodezia: Zimbabve para vitit 1980 njihej si Rodezi dhe ishte e emėrtuar sipas diplomatit britanik, Cecil Rhodes. Skocia dhe Uellsi: Pėrkundėr avancimeve tė fundit nė autonomi tė njė pjese tė Mbretėrisė sė Bashkuara dhe Irlandės Veriore, Skocia dhe Uellsi dikur ishin shtete tė pavarura qė u shkrinė me Anglinė pėr tė formuar Mbretėrinė e Bashkuar.

Shtetet qe jane

Kosova-Prishtinė
Shqipėria -Tirana
Afganistani - Kabul
Algjeria - Algjeri
Andorra - Andorra la Vella
Angola - Luanda
Antigua & Barbuda - Saint John's
Argjentina - Buenos Aires
Armenia - Jerevan
Australia - Kanberra
Austria - Vjena
Azerbajxhani - Baku
Bahamės - Nassau
Bahrain - Manama
Bangladesh - Dhaka
Barbados - Bridgetow
Bjellorusia - Minsk
Belgjika- Bruksel
Belize - Belmopan
Benin - Porto-Novo
Butan - Thimphu
Bolivia - La Paz
Bosnja e Hercegovina - Sarajeva
Botsvana - Gaborone
Brazil - Brazilia
Brunei - Bandar Seri Begawan
Bullgaria - Sofja
Burkina Faso - Ouagadougou
Burundi - Bujumbur
Kamboxhia - Fnom Penh
Kamerun - Yaounde
Kanada - Otava
Cape Verde - Praia
Republika Afrikane - Bangui
Ēad - N'Djamena
Kili - Santiago
Kina - Beijing
Kolumbia - Bogota
Comoros - Moroni
Republika Kongo -Brazzaville
Republika Demokratike Kongo - Kinshasa
Kosta Rika - San Jose
Bregu i Fildishtė -Yamoussoukro
Kroacia - Zagreb
Kuba - Havana
Qiproja - Nikosia
Republika Ēeke - Praga
Danimarka - Kopenhaga
Djibouti - Djibouti
Dominika - Roseau
Republika Dominikane - Santo Domingo
Timori Lindor - Dili
Ekuadori - Kuito
Egjipti - Kajro
El Salvador - San Salvador
Guineja Ekuatoriale - Malabo
Eritreja - Asmara
Estonia - Tallinn
Etiopia - Addis Ababa
Fixhi - Suva
Finlanda - Helsinki
Franca - Parisi
Gabon - Libreville
Gambia - Banjul
Gjeorgjia - Tbilisi
Gjermania - Berlin
Gana - Accra
Greqia - Athina
Grėnada - Saint George's
Guatemala - Guatemala City
Guineja - Conakry
Guinea-Bissau - Bissau
Guyana - Georgetown
Haiti - Port-au-Prince
Honduras - Tegucigalpa
Hungaria - Budapesti
Islanda - Rejkjavik
India - New Delhi
Indonezia - Jakarta
Iran - Tehran
Irak - Bagdad
Irlanda - Dublin
Izrael - Jerusalem
Itali - Rome
Xhamajka - Kingston
Japonia - Tokio
Jordania - Amman
Kazakistan - Astana
Keni - Nairobi
Kiribati - Tarawa Atoll
Koreja Veriore - Pyongyang
Koreja Jugore - Seul
Kuvajti Kuwait City
Kirgizia - Bishkek
Laos - Vientiane
Letonia - Riga
Libani- Bejrut
Lesotho - Maseru
Liberia - Monrovia
Libia- Tripoli
Lihtenshtajni - Vaduz
Lituania - Vilnius
Luksemburgu -Luksemburgu
Maqedonia -Shkupi
Madagaskar - Antananarivo
Malawi - Lilongwe
Malajzia - Kuala Lumpur
Maldives - Male
Mali - Bamako
Malta - Valletta
Ishujt Marshall - Majuro
Mauritania - Nouakchott
Mauritius - Port Louis
Meksika - Meksiko City
Mikronezia, Shtetet Federale - Palikir
Moldavia- Chisinau
Monako - Monako
Mongolia - Ulaanbaatar
Mali i Zi - Podgorica
Moroko - Rabat
Mozambik - Maputo
Myanmar (Burma) - Rangoon
Namibia - Windhoek
Nauru - pa kryeqytet zyrtar
Nepal - Kathmandu
Holanda - Amsterdam;
Zelanda e Re Wellington
Nikaragua - Managua
Nigeri - Niamey
Nigeria - Abuja
Norvegjia - Oslo
Oman - Muscat
Pakistan - Islamabad
Palau - Melekeok
Panama - Panama City
Papua New Guinea - Port Moresby
Paraguay - Asuncion
Peru - Lima
Filipinet - Manila
Polonia - Warsaw
Portugalia - Lisbona
Katar - Doha
Rumania - Bukuresht
Rusia - Moska
Ruanda -Kigali
Saint Kitts & Nevis - Basseterre
Saint Lucia - Castries
Saint Vincent & the Grenadines - Kingstown
Samoa - Apia
San Marino - San Marino
Sao Tome & Principe - Sao Tome
Arabia Saudite - Rijad
Senegali - Dakar
Serbia - Beogradi
Seychelles - Victoria
Sierra Leone - Freetown
Singapori - Singapori
Sllovakia - Bratislava
Sllovenia - Lubjana
Ishujt Solomon - Honiara
Somalia - Mogadishu
Afrika Jugore - Pretoria, Cape Town
Spanja - Madrid
Sri Lanka - Colombo
Sudan - Khartoum
Suriname - Paramaribo
Suaziland - Mbabane
Suedia - Stokholm
Zvicra - Bern
Siria - Damaskus
Tajvani - Taipei
Tajikistan - Dushanbe
Tanzania - Dar es Salaam; Dodoma
Tailanda - Bangkok
Togo - Lome
Tonga - Nuku'alofa
Trinidad & Tobago - Port-of-Spain
Tunizia - Tunis
Turqia - Ankara
Turkmenistani -Ashgabat
Tuvalu - fshati Vaiaku, Funafuti
Uganda - Kampala
Ukraina - Kiev
Emiratet e Bashkuara Arabe - Abu Dhabi
Britania e Madhe - Londra
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės - Uashington D.C.
Uruguai - Montevideo
Uzbekistani - Tashkent
Vanuatu - Port-Vila
Venezuela - Karakas
Vietnam - Hanoi
Jemen - Sanaa
Zambia - Lusaka
Zimbabve - Harare

Te zhdukurit

Abisinia
Austro-Hungaria
Basutolend
Bengali
Burma
Katalonia
Cejloni
Champa
Korsika
Ēekosllovakia
Gjermania Lindore
Gjermania Perėndimore
Pakistani Lindor
Gran Kolombia
Hawai
New Granada
Jemeni Verior dhe Jemeni Jugor
Perandoria Otomane
Persia
Prusia
Rodezia
Skocia dhe Uellsi
Siami
Sikkim
Vietnami Jugor
Afrika Jugperėndimore
Tajvani
Tanganjika dhe Zanzibari
Teksasi
Tibeti
Transjordani
Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike (BRSS
Republika e Bashkuar Arabe
Republika Urjanchai
Vermonti
Republika e Lirė e Floridės Perėndimore
Samoa Perėndimore
Jugosllavia
Zairi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: SHTETET QE JANE DHE SHTETET QE JANE ZHDUKUR NE BOTE   Mon Apr 20, 2009 12:28 am

Une nuk do ta quaj shtet te zhdukur, si ky shteti i par te bashkohej me te dytin. Por shtet real.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: SHTETET QE JANE DHE SHTETET QE JANE ZHDUKUR NE BOTE   Mon Apr 20, 2009 10:39 pm

Evevevev ateher shteti i dyte me gjysme shtetin e par.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bledselimi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 25
Vendi : Greme\Ferizaj\Kosov
Profesioni/Hobi : Nėxėns
Registration date : 12/02/2010

MesazhTitulli: Re: SHTETET QE JANE DHE SHTETET QE JANE ZHDUKUR NE BOTE   Wed Mar 03, 2010 12:02 am

burma nuk eshte zhdukur por vetem i eshte nderruar emrin me birmani dhe cejlon eshte shtet vetem me emrin shrilanka
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: SHTETET QE JANE DHE SHTETET QE JANE ZHDUKUR NE BOTE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
SHTETET QE JANE DHE SHTETET QE JANE ZHDUKUR NE BOTE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: